Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 117

Tema: Koja je razlika poroda poroda sa i bez dripa?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    30

    Početno Koja je razlika poroda poroda sa i bez dripa?

    Drage žene,

    kako ću uskoro ponovno roditi zanimaju me iskrena iskustva mama koje su iskusile porod sa i bez dripa? Naime, moj je prvi porod bio s dripom i jedva sam preživjela tako jake bolove, no kako čitam o prirodnim porodima čini mi se da prirodni puno manje bole i da su podnošljiviji iako možda dugo traju. Ja sam bila u uvjerenju da je svaki porod tako grozno bolan kao pod dripom i da nema razlika. Željela bih čuti vaša iskustva tako da znam da li ću bezglavo vikati da mi ni slučajno ne daju drip ili da ipak pustim da ubrzaju stvar? S obzirom na prvi porod koji mi je bio grozan voljela bih više iskusiti ovaj drugi ako mi to omogućuje porođaj bez dripa. Stoga mi opišite do u detalje stvarnu razliku.

  2. #2
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja sam imala samo jedan porod, bez dripa, pa ti ne mogu usporediti. Ali, možda ti ovo pomogne. Imala sam trudove oko 14 sati (od prvog truda do izgona), i osim zadnjih sat vremena (kad sam krenula u rodilište) meni je sva ta bol od trudova bila prilično podnošljiva. Bolilo me jako u autu (vožnja od pol sata, cca 45-60 min prije izgona) i u zadnjih 10-15 min me jako bolilo tih nekoliko trudova, pritisaka pred izgon.

    Ali definitivno mi je bila užasna bol kad sam doma, recimo 5 sati prije izgona pokušala leći i odmoriti. Nema tog položaja ležećkog u kojem sam ja mogla biti, a da me ne boli prestrašno. Pa sam si ja nekako umislila da je u trudovima najgore ležati . Ja sam skoro cijelih tih 14 sati provela hodajući, stojeći (peglajući ), klečeći, čučeći jako puno, hopsala na lopti, sve samo ležanje nije dolazilo u obzir. Mislim da mi je zato i u autu bilo teško jer sam se jedva uspjela namjestiti u neki položaj koji nije ležeći (a možda i zato što je to bilo pred sam finiš).

    Ne znam je li to "pravilo" ili moje iskustvo, ali na osnovu ovog prvog, da drugi put dođem u rodilište puno prije izgona najprije bih se probala izboriti s njima da me puste da hodam, a ne da ležim prikopčana.

  3. #3
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja sam imala jedan inducirani pod gelom dripom i svacime, na kraju su mi i glukozu dali na infuziju ne bih li se vratila medju zive. Drugi porod u vodi, sve prirodno, bez dripa i sam izgon u vodi. Doktora nisam ni vidjela osim na prijemu u hitnoj
    Razlika oooooogromna. Neusporedivo. Ko sprovod i vjencanje eto.
    Nakon prvog rekla nikad vise, nakon drugog rekla moze jos par komada

  4. #4
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Porod s dripom je meni bio strahovito naporan i vrlo bolan. Trudovi su se lijepili jedan na drugi, bez ikakvog napretka (jer uz drip se podrazumijeva da uglavnom lezis, ne mijenjas polozaje, ne kreces se) i na kraju sam u potpunosti izgubila i te nefunkcionalne trudove i rodila silom, bez ijednog nagona za tiskanjem, nalijeganjem na trbuh, uz masivnu ozljedu (jako sam popucala) i epiziotomiju.
    Drugi put trudovi vecinom odradjeni kod kuce. Trudovi su bolni, ali imaju svoj tijek, vrhunac i smiraj, pauzu izmedju. Mogla sam hodati, mijenjati polozaj, tusirati se, ... dijete je rodjeno u potpunosti nenasilno (15 min od dolaska u rodiliste), refleksom izbacivanja fetusa, bez tiskanja.. to je nesto najmocnije, najsnaznije sto sam u zivotu dozivjela... energija kojom je to dijete, bez ikakvog mog napora (osim sto se iz mene prolomio krik, ali ne bolni, jednostavno sam morala otpustiti dio energije), doslo na ovaj svijet, to je nesto fantasticno.

  5. #5
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    prvi put skoro sat vremena dripa- kao da me netko reže motornom pilom. sami užas.
    drugi put bez dripa, bolilo me samo kad je ela izlazila, skroz podnošljivo.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Prvi put bez dripa, savršeno, sve ih iznenadila rodila 5 minuta nakon što su me stavili u boks, a pola sata nakon dolask u bolnicu, drugi put ležala zadnja 2 tjedna u bolnici zbog visokog tlaka, probali inducirat na svakakve načine, ricinus, gel, prestrašno. U 21,00 mi puknuo vodenjak u 22,30 me stavili na drip jer nisam imala svojih trudova, rodila u 00,55 imala sam osjećaj da ću se raspast, katastrofa. Točno kak su neke cure rekle ko da se kamion zabija u tebe, nema početka, kraja, fakat katastrofa.
    Nakon prvog poroda sam se čudila curama koje su drugi dan poslije poroda tražile tablete protiv bolova i govorile da imaju kontrakcije ko trudove, i mislila sam si kak su tak osjetljive. Ja sam još cijeli drugi dan nakon poroda osjećala i to dosta jake kontrakcije. Oni kažu da je to stezanje maternice, ali nakon dripa je to barem meni bilo puno jače nego nakon prirodnog poroda.

  7. #7
    mg1975 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    812

    Početno

    Moje iskustvo sa dripom je jedno od rijetkih pozitivnih na koje sam naišala. Inače imam niski tlak, u trudnoći mi je najviši bio 90/60. Kad sam dobila drip tlak mi je još više pao pa sam do glavnog dijela poroda uglavnom prespavala. Dobila sam drip na stalku sa kotačićima pa su mi rekli da mogu ustati i šetati, ali me je niski tlak rušio.Trudovi sa dripom bili više nego podnošljivi.

    Za prirodni ne znam, ali se nadam da će biti takav ako dođe do slijedećeg.

  8. #8
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja sam dobila dva sata dripa jer nikako nisam uspijevala doci s 9 na 10 cm, niti uhvatiti ritam prirodnih trudova potreban za izgon (cak nije bilo niti neopravdano - dobila sam sinteticki oksitocin nakon punih 64 sati trudova, a u tom trentku sam i ja vec padala s nogu). Od trenutka kad smo primijetili da je medicinska sestra (koja je opcenito pokusavala forsirati stvari koje ni ja, niti moj doktor, nismo htjeli ni trazili) nafrljila drip na trojku, umjesto jedinicu, sve je bilo skroz ok i podnosljivo jer mi je ta mala doza taman bila potrebna da prodjem kroz tranziciju i napokon rodim. Na trojci mi je bilo odvratno, lijepio mi se trud na trud, nisam imala sto i kad prodisavati. Ne bih rekla da me nesto bas strasno i prestrasno boljelo, ali sto se toga tice sam blago poremecena.

    Uopce ne zelim zamisliti na sto lici porod s jos vecim dozama, ili kad se tako samaras umjetnim trudovima satima. Uf.

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Moje iskustvo. Četiri poroda. Prva dva bez ikakvih lijekova, bez infuzije, bez dripa. Vodenjak puca, nakon par sati počinju trudovi, bole cijelu noć, bole da se zapitaš može li to tako snažno biti. Pa rodiš.

    Treći porod posve induciran, prokinuće vodenjaka, ručno širenje ušća (uf, to boli) i drip. Od početka do kraja 6 sati. Boli da se zapitaš može li to tako snažno biti Nikakvu razliku u jačini bola ni u kontinuitetu trudova nisam osjetila.

    Četvrti porod opet puca vodenjak, pa cijelu noć trudovi ali baš ne bole jako, ujutro nakon pregleda drip jer je ipak 4. porod, 7. trudnoća, a i moje godine su bile indikacija da stave drip, ne da bih brže rodila, nego da bi se spriječilo postporođajno krvarenje i ubrzala involucija maternice. Opet meni nije bilo razlike u intenzitetu boli. I da, ta je beba isplivala van. Ni trenutka nisam tiskala. Nevjerojatno, ali itekako moguće.

    Ma mene sve to skupa i ne boli baš. Možda i zato što uvijek počne sa laganijim trudovima i većim razmacima, pa postepeno se sve pojačava i ubrzava. Moram li napisati da ni epiziotomiju nisam imala, osim u prvom, prirodnom porodu dva šava. A sasvim sam prosječne visine i težine.

    Htjela bih reći da se ne treba bojati dripa, mislim da većina rodilišta ne daje rutinski, nego ipak promišljeno. No, to je moje iskustvo.

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Roko_mama prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon prvog poroda sam se čudila curama koje su drugi dan poslije poroda tražile tablete protiv bolova i govorile da imaju kontrakcije ko trudove, i mislila sam si kak su tak osjetljive. Ja sam još cijeli drugi dan nakon poroda osjećala i to dosta jake kontrakcije. Oni kažu da je to stezanje maternice, ali nakon dripa je to barem meni bilo puno jače nego nakon prirodnog poroda.
    Prvorotke nemaju bolne kontrakcije nakon poroda. Drugorotke i višerotke imaju bolne kontrakcije nakon poroda. To nema veze sa dripom ili bilo čime drugim.

    To je čisto fiziološki. Naročito su ti grčevi bolni dok dojiš bebu. Drugu, treću i svaku iduću...

  11. #11
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Mene je jako, jako bolilo to grcenje maternice nakon poroda, pogotovo dok sam dojila..a bio mi je prvi porod.. Sad mozda to ima veze kaj sam rodila na carski, ipak je to svježi šav na maternici..

  12. #12
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Prvorotke nemaju bolne kontrakcije nakon poroda. Drugorotke i višerotke imaju bolne kontrakcije nakon poroda. To nema veze sa dripom ili bilo čime drugim.

    To je čisto fiziološki. Naročito su ti grčevi bolni dok dojiš bebu. Drugu, treću i svaku iduću...
    oprosti ali ovo nije tocno. barem ne generalno. iako ni logicki :/
    puno jace kontrakcije sam imala nakon prvog poroda. narocito uz dojenje (sto je normalno).
    ma i nakon spontanog sam ih imala.
    i najmanje me bolilo zadnji put, cetvrta trudnoca. pa i dok sam dojila.

  13. #13
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Bez dripa, trudovi nisu bili neizdrživi. Kad sam rodila, rekla sam, ovo bih bez beda mogla opet ponoviti

  14. #14
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Bez dripa, trudovi nisu bili neizdrživi. Kad sam rodila, rekla sam, ovo bih bez beda mogla opet ponoviti
    X
    tocnije, rekla sam: i to je to?

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    oprosti ali ovo nije tocno. barem ne generalno. iako ni logicki :/
    puno jace kontrakcije sam imala nakon prvog poroda. narocito uz dojenje (sto je normalno).
    ma i nakon spontanog sam ih imala.
    i najmanje me bolilo zadnji put, cetvrta trudnoca. pa i dok sam dojila.
    Medicina nije matematika. Tako da su izuzeci pravilo .
    A nije ni logika, iako je logično da je kako sam napisala. No, možda se fiziologija žene promijenila od kad sam ja to učila, iako čisto sumnjam. Uglavnom, što se tiče kontrakcija kod mene, nisam bila izvan pravila.

  16. #16
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    u cemu se razlikuje fizionomija prvorotke i drugorotke?
    zar jacina kontrakcija nema veze s hormonima koji djeluju na maternicu da se vrati u "normalu"?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    prva dva poroda s dripom, treći bez.
    treći mi je uvjerljivo bio najgori, mislila sam da neću preživiti.
    drugi mi je bio najlakši, a prvog se ni ne sjećam više, mislim da je bio naporan, ali ne kao treći.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam s dripom najbrže i najbezbolnije rodila, ali mislim da to ima veze s tim da mi je to bio treći porod. I da meni porodi općenito nisu taaako strašni. Ono boli jako i mora bolit jako da beba izađe van. I nema tu puno filozofije, opusti se i uživaj da te boli jer samo tako beba može van. A to hoćeš li dobiti drip ili ne, ovisi o mnogočemu, ali najmanje o onom što ti mi tu napišemo... Sretno

  19. #19
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Fiziologija. Različit je i porod, način skraćivanja i otvaranja, pa i sama duljina poroda. Pa i bebu se osjeti različito u prvoj u odnosu na sve ostale trudnoće.
    Različito je. Takve smo. Ali to je dobro za ženino tijelo. Tako baš i treba biti.

    edit leonisi odgovaram
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 13.03.2013. at 23:17

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I da, kontrakcije nakon poroda su meni jače nakon svake sljedeće trudnoće.

  21. #21
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam s dripom najbrže i najbezbolnije rodila, ali mislim da to ima veze s tim da mi je to bio treći porod. I da meni porodi općenito nisu taaako strašni. Ono boli jako i mora bolit jako da beba izađe van. I nema tu puno filozofije, opusti se i uživaj da te boli jer samo tako beba može van. A to hoćeš li dobiti drip ili ne, ovisi o mnogočemu, ali najmanje o onom što ti mi tu napišemo... Sretno
    Ovo moram potpisati.

  22. #22
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Fiziologija. Različit je i porod, način skraćivanja i otvaranja, pa i sama duljina poroda. Pa i bebu se osjeti različito u prvoj u odnosu na sve ostale trudnoće.
    Različito je. Takve smo. Ali to je dobro za ženino tijelo. Tako baš i treba biti.

    edit leonisi odgovaram
    tako je, razlicito osjetimo, al ne mogu reci da sam prvi put osjetila jace, samo drugacije.
    ok, fiziologija. u cemu se razlikuje nakon prvog i drugog, treceg?
    naravno da je svaki drugaciji i da utjece sve sto si nabrojala, ali zanima me zasto se nakon prvog osjeti jace nego nakon svakog kasnije. sta je to razlicito da je prvi put jace, kako ti kazes, u pravilu.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Leonisa, ja ne znam ali i meni se čini logično da se svaki sljedeći put organizam treba više truditi da sve vrati u prvotno stanje jer je maternica rastegnutija, mišići su labaviji. Isto kao što u svakoj sljedećoj trudnoći se ranije vidi trbuh, jer se maternica brže rastegne. Nisam medicinar i pišem što mi se čini logičnim.

  24. #24
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    busybee, nisam znala da si ti doživjela foetus ejection reflex! genijalno!!

  25. #25
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Išla sam proguglati taj "foetal ejection reflex", vidim da je Odent taj naziv stavio u upotrebu. Da li je to ovaj moj posljednji porod u kojem je beba sama isplivala, bez trunke tiskanja?
    Ali, ja sam bila na krevetu, ležala, i imala drip od oko pola sata prije toga. Može i u tim uvjetima. Uvjeti su uglavnom kako ih percipiramo. Da nisam prije toga u tri poroda tiskala i tiskala u trudu, ne bih znala kolika je to razlika. A je. VELIKA razlika. ( iako, "ring of fire sam osjetila" ) Mislila sam da je moja cura odlučila tako se roditi, ali bit će da ima nešto i u mom cool pristupu...

    Trebalo bi svakoj rodilji napraviti mogućnost i uvjete da tako blago rodi svoje dijete.

  26. #26
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    X
    tocnije, rekla sam: i to je to?
    To sam ja otkrila neki dan kad sam napokon pogledala video s poroda. Prvo sto sam rekla bilo je: Oh, this wasn't all that bad.

    Kontrakcije nakon poroda uopce nisam imala, osim jedne jedine, kad je izasla posteljica. I to je bilo unutar par minuta.

    Ja sam takodjer osjetila samo ring of fire, tj. taj dio izgona mi je bio 'bolan' i ukljucivao je ponesto napora. Zapravo najveci napor je bio zadrzati dijete unutra, koje je silom htjelo van, dok ne dotrci doktor s drugog kraja bolnice. Kad je usao unutra i rekao da je spreman, doslovno sam prestala grciti misice i Debeli je iskliznuo u tri truda. Da nije bilo mekonija, radjala bih bez problema bez doktora. Ovako sam morala cekati jer, u suprotnom, po tko zna kakvom pravilu bolnice, beba rodjena s mekonijem, aspirirala ona ili ne, ide na neonatologiju na promatranje. Moj nije isao nikamo jer ga je doktor hvatao i uspio pocistiti sve prije prvog udaha. I nazalost razdrpati vodenjak pa nemam fotke Sunka u netaknutom vodenjaku, vec samo s glavom vani, smrc.

    Opsesija tiskanjem se dogadjala dok se beba spustala skroz dolje u porodni kanal. Pa sam tiskala jer mi se tiskalo, a nista nisam imala za istisnuti u to vrijeme.

  27. #27
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Eee, jos zaboravih reci da je rucno sirenje usca usred truda nesto najbolnije sto sam ikad osjetila, iako je i vrlo kratkotrajno pa, ono, da se izdrzati.

    Zapravo sam ovaj cas shvatila da uopce nemam pojma kako se lip of cervix zove na hrvatskom. Taj je zapeo u mom slucaju i satima se nista nije dogadjalo pa sam pristala na, uhm, situaciju, tamo negdje u 66-om satu.

  28. #28
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ovo o bolnosti kontrakcija nakon drugog poroda su nas upozoravali u bolnici i na trudnickom tecaju oba puta kako se dugorotke ne bi iznenadile jacinom trudova. U mom slucaju to nije bilo tako jer sam nakon prvog poroda bila u opcenito puno gorem stanjuni dva dana nisam mogla ustati se, hodati, cak niti se pomaknuti s ledja na trbuh u krevetu. A nakon drugog poroda sam odmah mogla sve, i opcenito puno manje me radjanje izmorilo tako da mi je svijet bio bitno ruzicastiji, tu ti tamo bi me nesto stisnulo al sam bila vesela jer za razliku od prvog puta bar mogu hodati i ustati bez da me dve medicinske sestre dodju dignuti

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Prvi porod prirodni, 24 sata trudova, majkomojamila, boli, boli za po.izdit. Nakon njega bolne bolne kontrakcije dok dojim nekoliko sati sutradan.

    Drugi porod inducirani. Sve skupa 3 i pol sata. Boli za po.izdit. Ali boli samo tri i pol sata. Nema izgubljene noći. Sve je lakše, ooporavak je neusporediv, slijedeći mjeseci su stoput lakši. I nema kontrakcija prebolnih unatoč drugom porodu, dripu a i ergometrinu kojeg dobivam. Puno manje bolno.

    Uvijek biram kraći porod!

  30. #30
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja sam imala inducirani porod, probijanje vodenjaka i drip. Sve skupa je trajalo oko 4 sata. Prvih sat i po, dva trudova me jako bolilo (al stvarno bi rekla da jace boli recimo grc u nozi, samo sto to brze prodje) pa su mi dali dolatin i onda me sve manje i manje bolilo. Sami zavrsni trudovi i izgon me uopce nisu boljeli, jel zbog injekcije, ili zato sto sebebac spustio - ne znam. Al ti zavrsni trudovi su mi bas bili ok
    A kontrakcije maternice sam osjecala prilikom dojenja i to bar par tjedana i to me dosta bolilo.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    prvi porod mi je bio bez dripa i trudovi su bili dugotrajni i bolni, znam da sam dobila analgetik, vrtjelo mi se od njega, odspavla sam i još poslije imala dosta jake bolove. Kod drugog poroda nisam imala svoje trudove, dali su mi drip, i kad su se oni počeli javljat, trajalo je svega 1 sat do poroda. 3 puta sam stisnula i malac je bio vani, dok kod prvog puta sam se više namučila.

    Kontrakcije maternice nakon oba poroda su bile dosta jake

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    rodila uz pomoć dripa, moji trudovi su mi bili podnošljivi, veoma podnošljivi, prodisavala sam ih kao velika, bilo je razmaka.
    trudovi na dripu su mi bili koma, razmak od par sekundi, izrazito bolni, ali sam se počela otvarati brzinom munje i još brže rodila.

    kontrakcije maternice sam imala samo kod dojenja.

  33. #33
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Kaae i ostale,
    pogledajte ovu predivnu fotku na FB znanost.hr


    "Prenosimo sliku rođene bebe koja još ne zna da je rođena: "Greek Dr. Aris Tsigris, Obstetrician - Gynaecologist Surgeon, posted in his Facebook profile this shocking photo of a newborn baby.

    Dr. Aris Tsigris comment : "A rare picture ... very rarely will say .... birth after caesarean, with the bag intact, the baby still has not understood that he was born ..... it is like it is still in the womb, the phenomenon is known as ''birth veil'' and birth is more common but equally rare in premature births, total occlusion of the newborn in the bag, do not leave the baby drowned in the amniotic fluid, because it begins to breathe immediately after removing the'' veil'', as the placenta continues to feed the baby with blood, the nature overcomes itself, leaving breathless even obstetricians ..."."

  34. #34
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mg1975 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam dobila drip tlak mi je još više pao pa sam do glavnog dijela poroda uglavnom prespavala.
    nažalost, nije to od dripa nego od dolantina.
    been there

  35. #35
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma čak i da zaboravimo jesu li trudovi izazvani dripom bolniji, nepravilniji, učestaliji...
    važno je da je to nasilje nad nama i prirodom.
    ubrzava se nešto što bi trebalo imati svoj ritam i svoj tijek.
    kao da hoćeš da fićo vozi 180 na sat, pa ga maltretiraš ugradnjom sve jačeg i jačeg motora... iako nijedan njegov dio nije napravljen za tolike brzine.
    ma odveze fićo tih 180 sa tuđim motorom, ali nije to dobro za njega.
    ni za putnike unutra.
    veliki je to stres.
    Posljednje uređivanje od apricot : 14.03.2013. at 09:44

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Trudovi su se lijepili jedan na drugi, bez ikakvog napretka (jer uz drip se podrazumijeva da uglavnom lezis, ne mijenjas polozaje, ne kreces se)
    Kod mene totalno drugačije. S dripom sam hopsala po lopti, klečala na krevetu i mijenjala položaje kak mi je pasalo i do kraja sam bila skoncentrirana i imala snage i bio je skroz inducirani-gel, pokidanje vodenjaka i drip. A prvi pporod je išao potpuno prirodno (osim pokidanja vodenjaka) i trajao je 18 h od prvih trudova koji su bili od početka na razmaku od 5 min i nisam imala snage niti sam bila koncentrirana na kraju i gubila sam se i sve skupa grozno. I nisu mi dali od početka da se pomaknem kak meni paše već na boku stalno i koma.. Uglavnom zavisi od osobe do osobe. Meni je prirodni porod ostao u groznom sjećanju, ali htijela bih prirodno rodit 3. bebicu i da mi ostane to u lijepom sijećanju....

    Uglavnom sama si sama kriva jer se nisam izborila za svoja prava prvi put ko što sam to učinila drugi. Prvi put su oni imali potpunu kontrolu nad menom i mojim tijelom,a drugi put smo "igrali" po mojim pravilima zato jer su puno propusta napravili i dala sam im do znanja da znam kaj smijem kaj nesmijem i kaj su oni trebali, a nisu napravili. Uglavnom svaki porod može biti lijep samo treba rodilja osijećati sigurnost i imati kontrolu nad svojim tijelom i moći si i smijeti pomoći

  37. #37
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    pratim...jako me zanima tema...
    uskoro ce drugi porod kojeg se bojim ko vrag tamjana...bila sam hrabra neko vrijeme, al sad pred kraj su kranula sjecanja ....
    prvi porod je krenuo prirodno...brzo su me stavili na krevet i tako sam ostala do kraja, nakon 5-6 sati trudova, stavili su me na drip i odmah su postali odurno bolni ...doslovno sam cvilila vec polusvijesna da mi daju nesto protiv bolova(inace se i za tabletu protiv glavobolje dvoumim dok ne postane nepodnosljivo)
    sad znam da cu ostati doma sto duze mogu...tj dok me ne uhvati panika


    sto se tice kontrakcija nakon poroda... trajali su do oko tjedan poslije poroda i znala sam u noci leci na kauc, skupiti se i plakati cijela uznojena od boli a nisam se mogla ni uspeti po stepenicama do kreveta na galeriji...dojila sam...ako kazete da bi drugi puta trebale biti jace... neznam morat cu si neke konjske painkillere nabaviti

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    mogu iz prve ruke: rodila 1. put sa dripom, 2. put bez
    razlika nebo i zemlja
    2. put sam ih kumila i molila cijelo vrijeme u predrađaoni ako može bez dripa (Sv. Duh) i hvala Bogu, poštovali su moju molbu
    trudovi su drugačiji, ima razmaka među njima, mogu se prodisati, manji intenzitet boli (barem meni), jaki su ali ne nesnosno jaki, svega svjesna, razgovarala sa babicom i mužem tijekom izgona, sa dripom nisam znala za sebe
    Posljednje uređivanje od buba klara : 14.03.2013. at 10:35

  39. #39
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Nisam dobila drip, ali sam najveći dio trudova odradila kod kuće. Mislim da imaš veliku šansu, pogotovo kao drugorotka, da prođeš bez dripa i s manje intervencija ako u rodilište dođeš u zadnji čas.
    Osim toga, trudovi su efikasniji i manje bolni ako se trudnica osjeća sigurno i ako može sama izabrati položaj. Netko će se sigurnije osjećati u rodilištu, naravno, ali ja baš i ne.
    Na tvom mjestu raspitala bih se o mogućnosti poroda kod kuće uz babicu, ili potražila neko rodilište u kojem se može roditi prirodnije, te napisala plan poroda i kao pratnju povela osobu koja će znati zastupati moje interese dok budem u trudovima.

  40. #40
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ma čak i da zaboravimo jesu li trudovi izazvani dripom bolniji, nepravilniji, učestaliji...
    važno je da je to nasilje nad nama i prirodom.
    ubrzava se nešto što bi trebalo imati svoj ritam i svoj tijek.
    kao da hoćeš da fićo vozi 180 na sat, pa ga maltretiraš ugradnjom sve jačeg i jačeg motora... iako nijedan njegov dio nije napravljen za tolike brzine.
    ma odveze fićo tih 180 sa tuđim motorom, ali nije to dobro za njega.
    ni za putnike unutra.
    veliki je to stres.
    genijalna usporedba!!!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj Amely prvotno napisa Vidi poruku
    Željela bih čuti vaša iskustva tako da znam da li ću bezglavo vikati da mi ni slučajno ne daju drip ili da ipak pustim da ubrzaju stvar? S obzirom na prvi porod koji mi je bio grozan voljela bih više iskusiti ovaj drugi ako mi to omogućuje porođaj bez dripa. Stoga mi opišite do u detalje stvarnu razliku.
    Ja sam u svojoj glavi prije ulaska u rodilište čvrsto odlučila da ću ovaj put tražiti, moliti, kumiti, napraviti štagod treba ako se može izbjeći drip.
    Prvi put sam ko tuntlek šutila cijelo vrijeme, nisam zapravo ni znala što znači drip, pustila sam sve da se radi kako su u to doba odrađivali, ko po traci (drip, vodenjak, epi). I sada, 2. put, sam viđala cure, pored mene su ležale u predrađaoni, nisu imale pojma što pitati, tražiti, pristale su na sve...
    Ja sam znala što me čeka s dripom i odlučila sam, ukoliko beba nije ugrožena (a po ctg-u se vidjelo da je OK), čekati, i razvući porod, ali sa mojim trudovima.
    Srećom, bila je takva ekipa tog dana gore, da se to sve bez ikakve galame i prepirke ispoštovalo i sve je prošlo za 5. Ali, da, ovaj put sam tražila, pitala, molila (ok, nisam se baš derala, al tražila jesam .

  42. #42

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Isto i sa epiziotomijom.
    Babicu sam to tražila, u pauzama od trudova, i rekla je da će učiniti sve da se izbjegne epi.

  43. #43
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Rodila sam troje djece.
    Prvo dvoje inducirano, danas sam sigurna da nije bilo opravdano. Nakon drugog poroda imala sam više od 15 šavova po cijelom organu koji služi za sjedenje. jedan mi je ginekolog rekao da mu je čudno da žena pravilne građe poput mene, široki kukovi, bez problema sa težinom ili pritiskom ili dijabetesom, ili hemoroidima, i već čim, nije uspjela roditi neasistirano.
    E tako je pala odluka da sa trećim NEĆE biti indukcije. Bolovi su počeli osjetni u 4 ujutro, čitav dan su trajali, 12 sati su bili za izdržati(popila kafu sa drugaricom u kafiću, napravila hurmašice, očistila kupatilo, pojela tanjir graha, popeglala zavjesu) Nakon toga su bili jaki, ali puno drugačiji od onih sa prvo dvoje djece. Otprilike ovako, nisu imali jednak razmak, niti su jedan za drugim bili iste jačine. Išlo je npr. ide jedan srednje jak, ono da te dobro zaboli, pa kroz 5 minuta neko lagano grčenje, pa kroz 8 minuta opet neki slab, pa kroz 9 minuta jak trud za neizdržat. Vremenom su ti slabiji bivali rjeđi prešlo je na srednje i jake, a i interval između je bivao sve kraći. I onda kada sam konačno otišla u bolnicu, oko 9 naveče, imala sam trudove na svake 3-4 minute, znači opet slabe, srednje i jake, s tim da su jaki znali trajati i po čitavu minutu.
    REZIME: osjetila sam kako se otvaram, imala sam vremena za predahnuti, otvaranje nije prošlo u bolnici već u toplini mog dnevnog boravka, okružena svojom djecom, i nekako je bilo moćno, kao da sam imala kontrolu nad svojim portodom. Ne doktor, i ne sudbina, već upravo JA. Popucala malkice, čisto reda radi dobila jedan mali končić. Sutradan izašla iz bolnice kao da sam u najboljoj kondiciji. To i tebi želim od srca

  44. #44
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam u svojoj glavi prije ulaska u rodilište čvrsto odlučila da ću ovaj put tražiti, moliti, kumiti, napraviti štagod treba ako se može izbjeći drip.
    Prvi put sam ko tuntlek šutila cijelo vrijeme, nisam zapravo ni znala što znači drip, pustila sam sve da se radi kako su u to doba odrađivali, ko po traci (drip, vodenjak, epi). I sada, 2. put, sam viđala cure, pored mene su ležale u predrađaoni, nisu imale pojma što pitati, tražiti, pristale su na sve...
    Ja sam znala što me čeka s dripom i odlučila sam, ukoliko beba nije ugrožena (a po ctg-u se vidjelo da je OK), čekati, i razvući porod, ali sa mojim trudovima.
    Srećom, bila je takva ekipa tog dana gore, da se to sve bez ikakve galame i prepirke ispoštovalo i sve je prošlo za 5. Ali, da, ovaj put sam tražila, pitala, molila (ok, nisam se baš derala, al tražila jesam .
    Nažalost ispada da se drip češće daje da se brže oslobodi stol ili da porod bude gotov do kraja smjene.
    Zato, ako se ide u bolnicu, svakako doći tek kad su trudovi svoje odradili i kad se već bližite kraju.
    Ako dolazite prerano, trudovi će najvjerojatnije stati - naše tijelo je dizajnirano tako da može zaustaviti porod ako se rodilja osjeća nesigurno. A to se obično i dogodi kad napustite svoj stan, uđete u auto, dolazite u bolnicu, postave vam puno nepotrebnih pitanja, pregledaju vas (često i grubo), klistiraju, postave u neugodan položaj i prikopčaju na aparate.
    Tada iz malog mozga stiže impuls tijelu da zaustavi porod. A u rodilištu imaju tablicu po kojoj se daje drip nakon što prođe određen broj sati a rodnica se nije dovoljno proširila. I onda kreće nasilni porod, koji je bolan i opasan za majku i dijete. I javlja se potreba za nizom intervencija od kojih se kasnije treba oporavljati. O psihi da ni ne pričamo.

    Jedino pametno što sam napravila kad sam trebala roditi bilo je što sam došla otvorena već 7-8 cm, tako da nije bilo vremena ni za klistiranje, a niti potrebe za dripom. Ali sve ostalo sam se dala izvozati. Greška je bila što nisam imala plan poroda i što nisam naučila mm-a da jasno i glasno kaže što ne želimo. Treba ostvariti i kontakt s lječnikom, pokazati uljudan ali čvrst stav. Amely, sretno

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    30

    Početno

    Kako mi se čini zaista je najpametnije biti malo doma dok trudovi nisu tako jaki i učestali da te ne muče previše Mene su samo vodili za ruku, nešto mi gurali, boli, davali nitko ništa ne govori samo me bodu, sjeckaju bez da ja imam pojma koji se vrag događa. Baš zato me zanima slučaj s dripom jer sam komentirala na jednoj temi o urlanju na porodu da mi se čini da je drip jedan od razloga mog vikanja do besvjesti. Baš zato što nema ni sekunde odmora i bila sam tako izluđena da mi nije bilo ni do bebe ni do ičega samo da me više ne masakriraju na sve strane. Zato bih sad htjela malo više biti svjesna toga što se događa jer mi se čini da mi je drip pomutio razum i logiku. Vikala sam da me ubiju

  46. #46
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Amely prvotno napisa Vidi poruku
    Kako mi se čini zaista je najpametnije biti malo doma dok trudovi nisu tako jaki i učestali da te ne muče previše
    Ne malo, puno odnosno dokle god možeš izdržati
    npr nama su na tečaju u bolnici rekli da dođemo kad trudovi budu u razmaku od 5 minuta, a meni su cijelo vrijeme otkad su počeli bili otprilike na 5 min, ali nisu boljeli.

  47. #47
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Meni nije jasno vi koji morate moliti ili se uvjeravati s pol bolnice da ne dobijete drip - kako je moguce dobiti bilo kakvu inezeljenu ntervenciju ili zahvat koji nije krajnja nuzda radi spasavanja golog zivota? Pa da jos dva puta tolko zivim nije i jasno kako mi'netko moze i smije uraditi ono sto ja ne zelim?
    Mislim ja dobila drip ok, al sam sjela za stol, dala svoju osobnu i zdravstvenu i potpisala da pristajem podvrgnuti se izazivanju poroda i o s punih 42 tjedna trudnoce, nula trudova, usce maternice zatvoreno, vrat straznji i ocuvan. Prethodno mi je doktorica objasnila koje to sve metode obuhvaca, kako ce poceti indukcija, kada ce se po potrebi staviti drip itd. Te sam takodjer potpisala da mi je usmeno sve objasnjeno i da sam to shvatila.
    Al ovo uvjeravanje jer nekom zavrsava smjena po meni je na rubu kaznenog djela, ako ne i preko ruba. Ne mogu si to predociti nikako!

  48. #48
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nazalost kod nas je tako. A kad rodilja odbija drip onda joj prijete bebom u stresu ili ako uistinu naletis na posebnog kretena onda ti prijeti smrću bebe i tebe, itd.
    Posljednje uređivanje od marta : 14.03.2013. at 15:16

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Slazem se u potpunosti s Apri, osim sto bih ipak rekla da tu i tamo, u nekim minimalnim kolicinama, dobro dodje. Kod mene je stvarno zapelo, ne (medicinske) forme radi, vec stvarno nije islo. Ocito sam, s obzirom na to da sam prenijela preko dva tjedna, a onda radjala danima, zauvijek pokusavala ostati trudna U trenutku kad sam pristala na predlozen drip (jasno mi je bilo objasnjeno zasto, kako i koliko), vise ni ja bas nisam mogla, postajala sam preumorna. Ono, rikavao moi fico, vozala sam ga predugo.

  50. #50
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Al ovo uvjeravanje jer nekom zavrsava smjena po meni je na rubu kaznenog djela, ako ne i preko ruba. Ne mogu si to predociti nikako!
    Neće ti to tako reći, naravno, najčešće će ti reći ovo što kaže marta
    a ako to nije točno, dijete će biti pod većim rizikom baš zbog dripa
    ne znam gdje si ti rađala, ali možda je razlika i u tome da nisi bila u trudovima, tada je teško normalno govoriti, a liječnici te najčešće ne pitaju ništa, tako je bar meni bilo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •