Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 197

Tema: Kad vam se u vrticu (ali i drugdje) obracaju s mama, a vi to njima niste

  1. #51
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Kod nas ne.

  2. #52
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Bome ni kad nas, a da mi se i obrati mislim da bih uzvratila s "sto ste rekli duso?"

  3. #53
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    meni je "mama" najvisa titula koju sam postigla u zivotu i mogu mi se tako obracati koliko god zele jer sam ponosnija na to "mama L.S" nego da sam "dr. L.S"
    ja razmisljam isto ovako

    a i nije da me tako zovu klijenti na poslu i sl... tu bi me smetalo, naravno

  4. #54

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    59

    Početno

    Ja nisam nikad obraćala pažnju na to,tj.uho čuje al ne registrira tu riječ kao krivu,stoga me ne smeta. Mama im jesam,pa mislim da u ničem ne griješe. Po tome bi djeca u školi učiteljicam trebala govoriti Gospođo xx? I mi doktorima govorimo "doktore",sestrama "sestro"...
    Posljednje uređivanje od SuncicaSun : 21.03.2013. at 21:44

  5. #55

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    59

    Početno

    Mene i učiteljica od male u 3. razredu zove mama,a mogu joj kćer biti :D nadam se da me neće zvati " mama " i kad mala krene na fax :D

  6. #56
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Meni je u pocetku dok sam rodila isto bilo cak ne toliko iritantno koliko me nekako duboko zbunjivalo kad god bi mi se netko tako obratio. Ali onda sam zakljucila da kad me tako zovu to nije ono "mama" kojim dijete zove majku vec titula tj funkcija kojoj se obracaju. Isto kao ja u bolnici ili ordinaciji, cak i kad znam kako se gdja doktor zove opet joj se obracam s "doktorice" jer se obracam njenoj funkciji (ne znam to dobro rijecima uobliciti). Tako se i nama u vrticima, ordinacijama i slicnim mjestima obracaju ono ne nama osobno nego nasoj funkciji (u odnosu na naše dijete). I od onda me ne smeta. Uostalom, ja tete u vrticu isto zovem teta xy jer one mene zovu mama. Da me zovu gdjo xy moza bih i ja njih imenovala slicno, ovako je u stvari samo vrlo prakticno.

    Nisam nikad dozivjela da mi se netko obratio s mama a da mi je nakon toga rekao nesto sto se nije odnosilo na dijete i moju fukciju djetetove mame

  7. #57
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    stvarno me ne smeta, smetalo bi me da mi se obracaju gdo xy. ocekujem tu neku prisnost (koju osjećam kad mi obrate "mama")s osobama koje su 7-8 sati s mojim malim djetetom, sve ostalo mi je neumjesno i neprikladno.

  8. #58
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Meni ne smeta, malo je, istina, smijesno ali, nemam problem.
    Ja tete zovem teta, doktoricu doktorica :D

    Na poslu pocnem na vi, no jedva docekam da se prebacimo na ti. Meni cak bude drago da ljudi koji inace govore drugima vi, da meni kazu ti
    Naravno, gospodjo X ne volim nikako.
    Posljednje uređivanje od Anci : 21.03.2013. at 22:47

  9. #59
    Matovila avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj dol prvotno napisa Vidi poruku
    Kod Valeka

    Sad je posebno iritantna jer govori mamica, i onda u kontekstu to ponovi nekoliko puta
    no comments

  10. #60
    Matovila avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    243

    Početno

    I evo primjer jos jednog (meni) iritantnog obracanja. Please nemojte reci "evo ove opet" Jeste li kad culi one 'stilske figure' kad osoba u recenici mijesa TI & VI? Npr. 'Jeste li se odmorila?' i sl. Nedavno sam to cula kod frizerke. Poslije komentiram s frendicom sto je to? A ona mene uvjerava da je normalno i uobicajeno da kad nekoga dugo znas, a jos ste na VI da se obracas ovako jer je ovo 'prijelaz na TI'. Meni je to nepismenost.

  11. #61
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nema prijelaza
    ili ste na ti
    ili ste na Vi
    to je slabo poznavanje jezika
    ali me ne nervira

  12. #62
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    slazem se s tobom da je to "nepismenost", ali se toliko uobičajilo, da je tvoja frendica u pravu

  13. #63
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    da prijelaz na ti .. naravno da je nepismenost

  14. #64
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to je nešto što ne mogu podnijeti
    i kad mi blagajnica tako kaže u dućanu, ja k njoj više ne idem

    strava
    da - prijelaz!
    samo čekam da smisle prijelaze između č i ć i je i ije!

  15. #65
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Matovila, i mene smeta.
    Nikak mi nije jasno to "mama". Nije mi palo na pamet roditelje ucenika zvati "mama" i "tata", i ne vidim razlog zbog kojeg bi mene tako zvale tete u vrticu.
    Ako znam da teta ima djecu, onda se i ja njoj obratim s "mama" pa joj brzo postane sve jasno.
    I nikak to ne bi usporedila s "teta". Teta je u vrticu poput titule, naziva radnog mjesta kao sto je u skoli nastavnice, uciteljice, profesorice. Mogu me zvati i uciteljice (bez obzira sto Viewegh veli da je to dijagnoza

  16. #66

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Matovila prvotno napisa Vidi poruku
    I evo primjer jos jednog (meni) iritantnog obracanja. Please nemojte reci "evo ove opet" Jeste li kad culi one 'stilske figure' kad osoba u recenici mijesa TI & VI? Npr. 'Jeste li se odmorila?' i sl. Nedavno sam to cula kod frizerke. Poslije komentiram s frendicom sto je to? A ona mene uvjerava da je normalno i uobicajeno da kad nekoga dugo znas, a jos ste na VI da se obracas ovako jer je ovo 'prijelaz na TI'. Meni je to nepismenost.
    Meni je to samo pomalo smiješno. Primijetila sam taj način obraćanja kod manje obrazovanih ljudi, ali ne mogu reći da me to smeta. Onako... samo primjećujem.

    A obraćanje s "mama" me nikad nije smetalo osim u već općeprihvaćenom primjeru prodavačice iz Valeka Ali, s obzirom na njezin nastup i način komunikacije, vjerojatno bi smetalo i da se stalno obraća s "gospođo XY". Žena naprosto ima iritantan nastup.

  17. #67
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    MTeta je u vrticu poput titule, naziva radnog mjesta kao sto je u skoli nastavnice, uciteljice, profesorice. Mogu me zvati i uciteljice (bez obzira sto Viewegh veli da je to dijagnoza
    teta nije naziv radnog mjesta :haug:

  18. #68
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    mene ne smeta u vrtiću
    u svim drugim slučajevima mi je bezveze
    nije da me strašno nervira ali smatram to jednostavno bezveznim
    a smeta me baš baš kad je netko iritantan sam po sebi
    pa još kad mi se obrati sa tim iritantnim "mama jeste znali to i to..."
    baš mi se digne živac

  19. #69
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Primijetila sam taj način obraćanja kod manje obrazovanih ljudi
    Ja sam primjetila i kod visoko obrazovanih i para mi uši Radila sam s jednom užasno arogantnom osobom, koja je svoju obrazovanost isticala do neba i bila si jako važna zbog titule pa mi je na takvo njeno obraćanje prva pomisao bila "badava ti toliko obrazovanje kad se ni izražavati ne znaš".

    Možda mi to zato tako ide na živce, jer mi je asocijacija na jednu od najneugodnijih i najbahatijih osoba koje sam u životu srela Vjerojatno mi inače ne bi bilo tako iritantno.

  20. #70
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam primjetila i kod visoko obrazovanih i para mi uši Radila sam s jednom užasno arogantnom osobom, koja je svoju obrazovanost isticala do neba i bila si jako važna zbog titule pa mi je na takvo njeno obraćanje prva pomisao bila "badava ti toliko obrazovanje kad se ni izražavati ne znaš".

    Možda mi to zato tako ide na živce, jer mi je asocijacija na jednu od najneugodnijih i najbahatijih osoba koje sam u životu srela Vjerojatno mi inače ne bi bilo tako iritantno.
    Eh, čuj, diploma nije isto što i kultura.

  21. #71
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, čuj, diploma nije isto što i kultura.
    A tako nekako...

  22. #72
    Matovila avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    to je nešto što ne mogu podnijeti
    i kad mi blagajnica tako kaže u dućanu, ja k njoj više ne idem

    strava
    da - prijelaz!
    samo čekam da smisle prijelaze između č i ć i je i ije!

  23. #73
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Meni ne smeta! Kad zovem npr.pedija,kazem ovdje mama prezime! Iako vis sestra kaze recite gda.prezime! Ruzno mi je kad straiji pacijenti npr.moja baka od 83god.,pa u bolnici dode sestra na hodnik,i kaze ajde bako! To mi nije lijepo,da joj kaze kako ste bako,dok ista lezi u bolnickoj postelji,nekako bi mi to djelovalo da joj zeli na topliji nacin prici,al na nekoj kontroli u cekaoni ne! U gl.sve institucije,a vezane za djecu kad mi kazu mama prezime,ne ljuti me! Zapravo nikad nisam ni osjetila da me to ikad naljutilo,i da zelim da me drugacije zovu!

  24. #74
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    to je nešto što ne mogu podnijeti
    i kad mi blagajnica tako kaže u dućanu, ja k njoj više ne idem

    strava
    da - prijelaz!
    samo čekam da smisle prijelaze između č i ć i je i ije!
    Off topic: Znaš li, apricot, da se čak i razmišljalo o uvođenju nekog slova, digrama, nečeg što bi zamijenilo ije/je jer se radi o refleksu staroga jata i zapravo nije važna stvar u jeziku - to je pravopisno pitanje i kao tako marginalno, po nekim jezikoslovcima.

    Ali za č i ć nema prijelaza - to je bitna stvar.

  25. #75
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ali za č i ć nema prijelaza - to je bitna stvar.
    Iako neki ne znaju izgovoriti ni "č" ni "ć", već nešto između.

  26. #76
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Iako neki ne znaju izgovoriti ni "č" ni "ć", već nešto između.
    Istina, ali ih to ne opravdava. Valjalo bi naučiti - i izgovarati i pisati.

  27. #77
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Kako nema prijelaza izmedju č i ć?
    to je onaj glas koji Zagrepčani koriste za ta
    oba slova :ni vrit mi mimo:

  28. #78
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Off topic: Znaš li, apricot, da se čak i razmišljalo o uvođenju nekog slova, digrama, nečeg što bi zamijenilo ije/je jer se radi o refleksu staroga jata i zapravo nije važna stvar u jeziku - to je pravopisno pitanje i kao tako marginalno, po nekim jezikoslovcima.
    ije i je su pravopisna izmišljotina i nemaju veze ni sa čime
    ali to ne znači da ih ljudi ne bi trebali znati/naučiti koristiti

  29. #79
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Dok ja nabodem na mobitelu ......

  30. #80
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    pa pretežno se i u školama tak obraćaju.

    Viš, viš, ovo si me super podsjetila! Da, cijelu OŠ su me zvali mama M., čak i cijelu srednju sam isto bila sinovim razrednicima mama M. Znači da nije izoliran slučaj. O.k., kad smo baš ostali npr. na informacijama u 4 oka pobjeglo im je "gospođo" ali mene to uopće ne dira i ne smeta - dapače, ja i jesam mama M.! Super kaj na faks ne dolaze roditelji na informacije; vjerujem da bih i tamo bila isto mama M.

  31. #81
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Istina, ali ih to ne opravdava. Valjalo bi naučiti - i izgovarati i pisati.
    Pa da, slažem se. To su dva različita slova i glasa, ovo"između" ne postoji.

  32. #82
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Kako nema prijelaza izmedju č i ć?
    to je onaj glas koji Zagrepčani koriste za ta
    oba slova :ni vrit mi mimo:
    pa da, i ne samo zagrapčani

    ako niste pročitale, preporučam knjigu I. Škarića Hrvatski govorili! Stvarno je zanimljiva...

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

  34. #84
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zapravo smeta samo pokoviteljski ton, s dugim a, "maaama", a ne titula mame
    Ma i mene, ali taj pokriviteljski ton nije vezan za mama, može bit sasvim lijepo nakeljen (taj modulacija) i na gooospooođooo (ono, pa gospođo, ne radi se to tako!!). Tak da... ne kužim what's in a name, ali kužim da je stvar u tonu.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    277

    Početno

    O, Bože dragi, čime se sve ljudi mogu zamarati?! Prestrašno!
    Trebalo mi je nekoliko minuta da pojmim uopće što autorica teme želi reći... mislila sam da joj se tuđa djeca obraćaju s mama. Zapravo, zavidim vam ako vam je to veliki problem u životu i osuđujete jadne ljude ako vas nazovu tako. Dajte pogledajte širu sliku pa ćete vidjeti što su stvarni problemi. Neizlječive bolesti, tragedije, zlostavljanja, neimaština,...to su svakodnevni problemi s kojima se susrećemo, a ne hoće li me teta u vrtiću osloviti s "gospođo" ili "mama".
    Nakon godina borbe da postanem mama, ja sam zapravo najsretnija kad me se oslovi s "mama"!

  36. #86
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Ako oslovljavanje s mama nije ok, onda ne bi bilo ok ni tetama reci teta, nego gospodja odgajateljica. Meni je draze prisno oslovljavanje.
    kad su me prvi puta u rodilistu oslovili s mama osjecala sam se ponosno
    A meni je to samo u (vjerujem istom) rodilištu smetalo. Ima jedna sestra koja uspijeva da mama zvuči kao uvreda.

  37. #87
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ima nešto i u apelaciji, znači kad se nekome obratiš po određenoj funkciji podsjećaš ga na ulogu koja odgovara situaciji. Ponekad se roditelji ponašaju kao da su u gostima i ne preuzimaju odgovornost za dijete npr na pregledu ili kod preuzimanja u vrtiću (to mi je pričala i frendica, mlada pedica) onda je to zapravo "Evo, tate, Jankec- (tata prčka po mobitelu) Tata, Janko je danas imao ove lijepe gumene čizmice" Djelotvornije i pristojnije nego :"Znate ujutro je padala kiša,mama ga je dovela u onim premalim gumenim čizmama koje on sam ne može obući, pa molim Vas prestanite prčkati po mobitelu i pomozite djetetu gospodine XY" Ma tete su zakon! Toliko učim od njih.
    Posljednje uređivanje od pikula : 22.03.2013. at 11:15

  38. #88
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma i mene, ali taj pokriviteljski ton nije vezan za mama, može bit sasvim lijepo nakeljen (taj modulacija) i na gooospooođooo (ono, pa gospođo, ne radi se to tako!!). Tak da... ne kužim what's in a name, ali kužim da je stvar u tonu.
    x
    kod mene je isto samo stvar u tonu...

  39. #89
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Yes stvar je u tonu. Stvar je u patroniziranju. A opet kuzim da ljudima razne stvari smetaju i razne stvari im ne smetaju. Treba se cuvat zgrazanja.

  40. #90
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    mene ne smeta u vrtiću
    u svim drugim slučajevima mi je bezveze
    nije da me strašno nervira ali smatram to jednostavno bezveznim
    a smeta me baš baš kad je netko iritantan sam po sebi
    pa još kad mi se obrati sa tim iritantnim "mama jeste znali to i to..."
    baš mi se digne živac
    potpis, kao i na druga dva posta na prethodnoj strani.
    cak me vise smeta kad mi se pedijatar tako obrati nego sto me smeta u vrticu. tamo mi je to, onak, normalno.

  41. #91
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj Matovila prvotno napisa Vidi poruku
    Jeste li kad culi one 'stilske figure' kad osoba u recenici mijesa TI & VI? Npr. 'Jeste li se odmorila?' i sl. Nedavno sam to cula kod frizerke. Poslije komentiram s frendicom sto je to? A ona mene uvjerava da je normalno i uobicajeno da kad nekoga dugo znas, a jos ste na VI da se obracas ovako jer je ovo 'prijelaz na TI'. Meni je to nepismenost.
    Ja mislim da to nema veze sa miješanjem "ti" i "vi" nego sa obraćanjem nekome sa "vi" ali u ženskom rodu. Koliko god podržavam npr. tituliranje prema spolu i sl. ali ovo o čemu piše Matovila mi je grozno za čuti, sva se naježim od muke.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    Meni je totalno neprihvatljivo da me bilo tko drugi osim moje djece zove mama. Ja sam njihova mama, a u odnosu prema drugima mogu biti ili gospodja ili jednostavno ja (sa mojim imenom).
    Zivim u Svicarskoj i bas sam nedavno pricala o ovoj temi sa muzem i njemu je to neshvatljivo. Ovdje to jednostavno nije drustveno prihvatljivo izrazavanje. Moje cure tete u vrticu zovu imenom, a i za sve ostale odrasle osobe u njihovim zivotima trudim se da imaju taj jedan neposredan odnos i da ih zovu po imenu. Nikad mi nije bilo jasno zasto djeca moraju ispred imena neke osobe staviti ono teta, stricek i sl. I zasto ako to postoji sa nekim visim meni neshvatljivim ciljem isti ti tete i striceki ne zovu tu djecu...sto ja znam valjda dijete X.
    Doktore zovemo gospodin doktor, (medicine iskljucivo) ili puno cesce gospodin. (Moj muz je doktor i to zna valjda samo najuza obitelj i prijatelji i on smatra neprikladnim predstavljat se tako i nikad to ne istice).Prpdavacice, sestre, svecenici i svi ostali su gospodje i gospoda.
    Ne pisem ovo u smislu da je eto kod nas sve bolje, da me netko krivo ne shvati, samo sam htjela napisati kako je u nekoj drugoj sredini, onako informativno.
    Iznenadila sam se koliko vas ima kojima to ne smeta.

  43. #93
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj lexy prvotno napisa Vidi poruku
    O, Bože dragi, čime se sve ljudi mogu zamarati?! Prestrašno!
    Trebalo mi je nekoliko minuta da pojmim uopće što autorica teme želi reći... mislila sam da joj se tuđa djeca obraćaju s mama. Zapravo, zavidim vam ako vam je to veliki problem u životu i osuđujete jadne ljude ako vas nazovu tako. Dajte pogledajte širu sliku pa ćete vidjeti što su stvarni problemi. Neizlječive bolesti, tragedije, zlostavljanja, neimaština,...to su svakodnevni problemi s kojima se susrećemo, a ne hoće li me teta u vrtiću osloviti s "gospođo" ili "mama".
    Nakon godina borbe da postanem mama, ja sam zapravo najsretnija kad me se oslovi s "mama"!
    Da, draga, ali ti si mama svom djetetu, a ne prodavačici ili odgajateljici u vrtiću. Njima si gospođa xy i tako treba i biti.

  44. #94
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nema prijelaza
    ili ste na ti
    ili ste na Vi
    to je slabo poznavanje jezika
    ali me ne nervira
    postoji ako pričaš u trećem licu,

  45. #95
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    pojasni, pliz?

  46. #96
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Jeste li se vi odmorila - to je gramaticki neispravno.
    Ne zivcira me, samo pokazuje da netko bas ne poznaje dobro standardni jezik a trudi se biti pristojan.

  47. #97
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    mene izbacuje iz cipela.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    301

    Početno

    Mene to oslovljavanje s mama jako smeta.Objektivan razlog ne znam.Inače ne pokušavam promjeniti taj način oslovljavanja(vrtić,doktor),jer ne znam kako bih to pristojno izvela,pa kuham u sebi.
    Jednom sam samo treneru u "zafrkanciji" rekla da nisam toliko stara da bih bila njemu mama i da me slobodno zove mojim imenom...koje naravno zna jer smo u klubu 3 g.Nije pomoglo.

  49. #99
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sophie girafe prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je totalno neprihvatljivo da me bilo tko drugi osim moje djece zove mama. Ja sam njihova mama, a u odnosu prema drugima mogu biti ili gospodja ili jednostavno ja (sa mojim imenom).
    Zivim u Svicarskoj i bas sam nedavno pricala o ovoj temi sa muzem i njemu je to neshvatljivo. Ovdje to jednostavno nije drustveno prihvatljivo izrazavanje. Moje cure tete u vrticu zovu imenom, a i za sve ostale odrasle osobe u njihovim zivotima trudim se da imaju taj jedan neposredan odnos i da ih zovu po imenu. Nikad mi nije bilo jasno zasto djeca moraju ispred imena neke osobe staviti ono teta, stricek i sl. I zasto ako to postoji sa nekim visim meni neshvatljivim ciljem isti ti tete i striceki ne zovu tu djecu...sto ja znam valjda dijete X.
    Doktore zovemo gospodin doktor, (medicine iskljucivo) ili puno cesce gospodin. (Moj muz je doktor i to zna valjda samo najuza obitelj i prijatelji i on smatra neprikladnim predstavljat se tako i nikad to ne istice).Prpdavacice, sestre, svecenici i svi ostali su gospodje i gospoda.
    Ne pisem ovo u smislu da je eto kod nas sve bolje, da me netko krivo ne shvati, samo sam htjela napisati kako je u nekoj drugoj sredini, onako informativno.
    Iznenadila sam se koliko vas ima kojima to ne smeta.
    Svako društvo, svoji običaji. Od običaja dodirivanja, ulaženja u tuđi prostor, do tituliranja. Evo, npr. ex austrougarska društva obožavaju svoje dr.sc.-ove, dok je Amerima sve ravno i svi su "John". Mislm da bi se nekom npr. Nijemcu (nenaviknutom, ko prvi put dolazi vani) koža ježila od toga, tamo je svaki doktor i prirodnih znanosti obavezno doktor (barem u poslovnom obraćanju). Svako društvo ima i svoje bolesti (doslovno, recimo - mi bolujemo od bolesti "propuh" (u očima Amera), a oni, u našim očima od "bolesti" "savršeni zubi" npr.).

    Obraćanje mama-tata-barba-striček-teta pokazuje da je nama, pretpostavljam, obitelj i to proširena bitnija od Švicaraca, di je to više nuklearno. Mijenja se to i kod nas (a promjene bole, pa zato nekima smeta... dok nam svima ne zasmeta, valjda ). Vidi i Indiju, i Pijev život, i zvanje dobrih prijatelja oca "stričevima" - biće kod njih slično ko kod nas, naglasak na obitelj tj. obiteljske funkcije.

    A u stvari, to je doslovno toliko proizvoljno (po meni) ko ja volim smeđe oči, a ti plave - razina narodnih običaja tj. mode, po meni. Dok nema patronizirajućeg tona, kojeg možeš jako fino uključit i odaslat u super gramatički ispravnoj formulaciji.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.03.2013. at 12:16

  50. #100
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A taj svejedno reže, i te kako reže i patronizira. Imala sam jedne koji su moje neispravne gram. konstrukcije na stranom jeziku, onako polako... u najboljem brit. kolonijalnom stilu (a nisu bili Britanci), ponavljali na ispravan način i namjerno me zezali u zdrav mozak i patronizirali, bitno više od "mammaaaa", "gospođaaa" i slično.

    I te kako se može i jezično patronizirat, ovo "mama" valjda ljudi percpiraju - ti si ovdje outsider, mi smo in charge, ali isto tako možeš emannirati "mi smo ovdje high class peple, educated, pročitali xy knjiga ili što već, mi smo ovdje in charge". Ma i običan smajli namigavac je i te kako patronizirajući, a svi smo ga upoznali.

    Tu "supremacy" poruku (ja znam bolje) možeš slat na koji god način, nije sve u riječi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.03.2013. at 12:20

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •