Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Araucaria se suši - možemo li ju spasiti?

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Araucaria se suši - možemo li ju spasiti?

    Imamo već godinama araucariu, ovakvu kao na ovoj fotki, http://i1245.photobucket.com/albums/...pse2b934c9.jpg dakle, ovo nije moja, takva je.
    Uvijek je stajala na istom mjestu i super napredovala. No, kako je stigla Smjehuljica, počela ju je zlostavljati pa sam ju premjestila, prvo na jedno, a onda na drugo mjesto. Nije pokazivala znakove nezadovoljstva, a onda je iznenada pred par dana jednostavno opustila, kao da se suši. Iglice joj ne padaju, vrh je lagano smežuran, grane ovješene, kao da nema ni kapi života u njoj.

    Užasno mi je žao, ta biljka nam je posebno važna... možemo li što učiniti da ju spasimo?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo već godinama araucariu, ovakvu kao na ovoj fotki, http://i1245.photobucket.com/albums/...pse2b934c9.jpg dakle, ovo nije moja, takva je.
    Uvijek je stajala na istom mjestu i super napredovala. No, kako je stigla Smjehuljica, počela ju je zlostavljati pa sam ju premjestila, prvo na jedno, a onda na drugo mjesto. Nije pokazivala znakove nezadovoljstva, a onda je iznenada pred par dana jednostavno opustila, kao da se suši. Iglice joj ne padaju, vrh je lagano smežuran, grane ovješene, kao da nema ni kapi života u njoj.

    Užasno mi je žao, ta biljka nam je posebno važna... možemo li što učiniti da ju spasimo?
    Jedino da ju presadiš van. Ona hoće "zahiriti" u cvjetnom loncu. Na tvom mjestu ja bih nazvala Botanički vrt i pitala.

    Evo ti teorije: http://horti-kultura.hr/index.php/co...-araucana.html

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala... ali nije to ista biljka.
    Ova moja ne podnosi biti vani. Bar sam tako čitala o njoj.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala... ali nije to ista biljka.
    Ova moja ne podnosi biti vani. Bar sam tako čitala o njoj.
    Ma nemam ti ja pojma. ALi na tvom mjestu nazvala bih Botanički vrt - oni znaju puno o takvim biljkama. Evo biraj :

    http://hirc.botanic.hr/vrt/hrv/Djelatnici.htm

  5. #5
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala ti. Budem ih nazvala.

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Mojca, imam ja tu vrst araukarije. Iako mi je velika želja kupiti i onu "pravu", no preskupa je, ali tko zna.

    Moja je sada u garaži, ali čim se vrijeme ustali, negdje početkom travnja, ide van. Cijelo ljeto je bila vani, u hladu ispod drveća. Nikad ju nisam stavila u kuću, jer mislim da joj grijanje ne odgovara. A zalijem ju jednom u mjesec dana, sada zimi. Ljeti polivam svakodnevno.

    No, ajmo mi na tvoju.

    Prvo ju izvadi iz zemlje i pregledaj da nema nekih nametnika koji jedu korijen. pri tome budi vrlo nježna jer biljke ne vole stres kad im sa korijena padne sva zemlja. Ako ima kakvih crva ili kukaca, morat ćeš odstraniti i dobro oprati korijenje i nadati se da će biljka "shvatiti" da je to za njeno dobro.

    Stavi ju u novi lonac, čist i kupi kvalitetnu zemlju možda za četinare ili neku laganu. Prihrani ju Osmocoteom od Substrala, možda najbolje isto za četinare, ali može i univerzalni. No, ja bih stavila manju količinu gnojiva dok se ne oporavi.

    Pažljivo zalijevaj, bolje manje nego više.

    I pusti ju van, moja voli zrak. I javi kako je...

  7. #7
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala vam cure, zvala sam botanički, nisam čula ništa spektakularno. Zvala sam i Kaliu, s jednom jako ljubaznom tetom dogovorila da ju sutra dovedem na pregled. Oni će joj bolje pomoći od mene.

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    I, kako je araukarija?

  9. #9
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nikak.
    Stručno oko tete u Kaliji je reklo da nema pomoći..

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Onda ju čim okopni snijeg frkni van na sunce. Nemaš što izgubiti. Najotkačenije mjesto na svijetu gdje sam vidio araukarije po vani i da je bilo očito da im je tamo lijepo bio je park Kakani u Nepalu. Tamo se prije dosta vremena razbio avion i bila je velika tragedija pa na spomen tome napraviše park. To je, osim Velike Gorice vjerojatno jedino mjesto na svijetu gdje zimi padne snijeg, a svejedno rode banane. Park je na oko 200m visine i često se nađe u oblaku pa je gusta magla i ima krasan pogled na Ganesh Himal.

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Davor, ovakve araukarije iz linka u prvom postu?

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ja sam u nedjelju vidjela jednu baš pravu čileansku blizu Križevaca ispred kuće, bila je sva pod snijegom, ali to je onakva kao s mog prvog linka.

    Za ove sobne ne znam, ali mislim da su i Davor i Beti u pravu - treba ju presaditi i frknuti na balkon. Lako može biti da joj smeta grijanje u našim stanovima koji nemaju ni kutak hladnijeg prostora. Možda bi stubište bilo dobro privremeno rješenje da nije baš vani, a i za kasnije godine ako se oporavi (držim fige).

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Sad je u stanu koji se manje grije, nek samo malo prođu ove hladnoće, pa će na stubište... da joj ne bude prejaki šok.
    Iako... neke grane su joj već toliko suhe da su se lomile i na najmanji dodir kad sam ju nosila u Kaliu...

  14. #14
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Davor, ovakve araukarije iz linka u prvom postu?
    Da, baš takve. Znam jer smo imali baš takvu koja je isto krepivala par godina, a na Kakaniju su rasle k'o blesave. Mislim da bi bilo previše šokantno sada ju baciti van, ali za tjedan dana kad se temperature dignu iznad 15°C će vjerojatno biti OK.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •