Pokazuje rezultate 1 do 47 od 47

Tema: Mislite li da dobro podnosite gluten (žitarice s glutenom) u svojoj prehrani?

  1. #1
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Mislite li da dobro podnosite gluten (žitarice s glutenom) u svojoj prehrani?

    ...možda promijenite mišljenje nakon ovog članka.

    Mislim da je ovo zanimljiva info i da zaslužuje posebnu temu. Vidjeh ovaj članak kod frendice i mislim da je vrijedan dijeljenja s drugima:

    http://eatlocalgrown.com/article/112...many-ills.html



    If you have any of the following symptoms it could be a sign that you have gluten intolerance:



    1. Digestive issues such as gas, bloating, diarrhea and even constipation. I see the constipation particularly in children after eating gluten.
    2. Keratosis Pilaris, (also known as ‘chicken skin’ on the back of your arms). This tends be as a result of a fatty acid deficiency and vitamin A deficiency secondary to fat-malabsorption caused by gluten damaging the gut.
    3. Fatigue, brain fog or feeling tired after eating a meal that contains gluten.
    4. Diagnosis of an autoimmune disease such as Hashimoto’s thyroiditis, Rheumatoid arthritis, Ulcerative colitis, Lupus, Psoriasis, Scleroderma or Multiple sclerosis.
    5. Neurologic symptoms such as dizziness or feeling of being off balance.
    6. Hormone imbalances such as PMS, PCOS or unexplained infertility.
    7. Migraine headaches.
    8. Diagnosis of chronic fatigue or fibromyalgia. These diagnoses simply indicate your conventional doctor cannot pin point the cause of your fatigue or pain.
    9. Inflammation, swelling or pain in your joints such as fingers, knees or hips.
    10. Mood issues such as anxiety, depression, mood swings and ADD.



    Svi mi znamo za celijakiju, ali se rijetko spominje osjetljivost na gluten (koja je puno češća od celijakije)

    Sasvim slučajno je došlo do toga da probam prehranu bez glutena, i kad sam skužila kako se dobro osjećam, preporodila sam se. Sad to traje već par godina, a davno prije sam bila uvjerena da ne bih mogla živjeti bez kruha, kao što sad ne bih mogla zamisliti život s njim.

    Da li ste razmišljali o tome uopće, čitali itd? Kakva su vaša iskustva?
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 09.04.2013. at 13:02

  2. #2
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Odgovorila potvrdno na više od pola pitanja.
    Pratim...

  3. #3
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kad sam malo zagrebala na tu temu iznenadila sam se koliko toga je povezano s glutenom.. nedavno sam naletila na priča jedne cure koja je riješila hashimotov sindrom (štitnjača) promjenom prehrane http://robbwolf.com/2012/05/18/paleo...mmune-illness/

    Nikad ni u ludilo ne bih kontala da je gluten povezan sa štitnjačom

    I komentar ispod


    Nice blog. I diagnose on average 5-6 Hashimotos cases per week in my center. The fist thing we do is get them off of ALL gluten. The 2nd test we run is the Cyrex array 3 which tells me if other tissues are involved such as the brain and heart. (kršitelj koda)cs (Gut) is only the tip of the iceberg when it comes to AI and gluten. 100% of them have developed hyper permeable gut function and if they turn up positive on the array3 with antibodies to the gut they will have to maintain a lifelong vigil to keep their intestinal mucosal barrier intact. The Paleo diet goes a long way in helping them achieve this.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ne bih radila paniku, ali tko pomisli na tako nešto trebao bi se testirati.

    Meni sasvim sigurno isto škodi (ali ne znam da li je riječ samo o glutenu) jer povremeno me snađe candida, a nekak mi se baš ne da stalno živjeti na anti candida dijeti iako sam svjesna da bi mi to bilo zdravije.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    pretpostavljam da nije sjajan za organizam, ali sada gluten kriviti baš za bolesti što nas snalaze, ne znam
    ni ja kao Peterlin ne bi radila paniku, ali naravno ako misliš da postoje problemi naravno da ih treba rješavati!

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih radila paniku, ali tko pomisli na tako nešto trebao bi se testirati.

    Meni sasvim sigurno isto škodi (ali ne znam da li je riječ samo o glutenu) jer povremeno me snađe candida, a nekak mi se baš ne da stalno živjeti na anti candida dijeti iako sam svjesna da bi mi to bilo zdravije.
    Kandida jako voli šećer, vjerojatno i više od glutena

    ni ja kao Peterlin ne bi radila paniku, ali naravno ako misliš da postoje problemi naravno da ih treba rješavati!
    Pa nema panike Da, problemi postoje, i najčešće to bude tako da ljudi piju recimo lijekove za štitnjaču, ili kao moja frendica koja ima Hashimotov sindrom, dr joj je rekao da nema lijeka i to je to.

    Mislim, tko bi pomislio da gluten može utjecati na to? Ja prva ne bi. Ok, za crijevnu floru mi je savršeno jasno, ali nisam ni slutila da njegovi pipci mogu biti i puuuuno duži.

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Evo eksperimentalno sam izbacila žitarice koje sadrže gluten, danas cca 5 dan.
    Prva 3 dana sam bila izuzetno napuhnuta iz nepoznatog razloga.
    Još ne osjećam blagodati, ali dala sam si mjesec dana fore za probu.

  8. #8
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Moraš samo paziti da izbaciš i kekse i sve proizvode gdje bi se gluten nalazio kriomice.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Kandida jako voli šećer, vjerojatno i više od glutena
    Ja nisam ovisnik o šećeru, ali jesam o škrobu i to s kvascem.

    Organizam je složen sustav - tko zna što sve međusobno utječe... MM ima problema sa štitnjačom - obična hipotireoza, ali on je (bio) ovisnik o slatkom, ne toliko o škrobastim tvarima - to je moje područje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.04.2013. at 14:10

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Evo eksperimentalno sam izbacila žitarice koje sadrže gluten, danas cca 5 dan.
    Prva 3 dana sam bila izuzetno napuhnuta iz nepoznatog razloga.
    Još ne osjećam blagodati, ali dala sam si mjesec dana fore za probu.

    kad se pročitala Hashimotov s. odmah si mi ti pala na pamet

    k vrapcu, sad ćete i mene natjerati da izbacim i kruh i svašta nešto ,
    pa tko bi popratio sve šta piše po tim deklaracijama!

  11. #11
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Moraš samo paziti da izbaciš i kekse i sve proizvode gdje bi se gluten nalazio kriomice.
    Ma sve znam. Ne jedem ti ja nikakve prerađene proizvode, gdje bi bio skriveni gluten.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 09.04.2013. at 14:51

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ne znam je li od glutena, jer nikad nisam jela samo žitarice bez glutena. Činjenica je da mi žitarice općenito smetaju, u smislu da me užasno napuhuju. I da me glava ne boli kad ne jedem žitarice (inače me znaju mučiti dosta jake glavobolje). i da puno toga što znamo (ili mislimo da znamo) o zdravoj prehrani kod mene ne vrijedi. E, sad, je li gluten problem ili nešto drugo - ne znam.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 09.04.2013. at 15:13

  13. #13
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Vrlo je vjerojatno do glutena. Probaj sa žitaricama koje nemaju glutena

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ne dovodi me u napast, meni treba strogi LCHF barem 3 mjeseca, ne smijem blizu ničemu sličnom žitaricama do daljnjeg
    Posljednje uređivanje od martinaP : 09.04.2013. at 15:18

  15. #15
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno


  16. #16
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Ja sam se prepoznala u mnogo čemu, ali mi simptomi poput kroničnog umora i sl. stvaraju najviše problema u svakodnevnom životu jer me jako usporavaju. Krajem svibnja prošle godine me jako počeo boljeti desni kuk (ne baš kuk, nego me nešto žarilo duboko u kosti), u svakom slučaju jako neugodno. Išla sam 2-3X na masažu i ništa, čak mi se i pogoršalo. To je trajalo 2-3 mjeseca, dok u kolovozu 2012. nisam potpuno izbacila gluten (ali moram naglasiti da otada i intenzivno vježbam). Nakon samo 15 dana ta se bol potpuno povukla, POTPUNO, bez imalo pretjerivanja (najviše me bilo strah sjesti na WC jer bi me tada najviše boljelo, valjda taj položaj. Jedno jutro sam tako sjela i shvatila da boli nema). Kako sam unazad 2-3 mjeseca (možda i više) opet počela brljaviti s prehranom, povremeno bih opet osjetila taj kuk, ali ne onako jako i intenzivno, jer se nisam potpuno prešaltala na "staru" prehranu. Ali, dokle god nije bilo glutena, nije bilo ni te boli. Sad sam opet na strogom lchf-u i vidjet ću kakve ću promjene uočiti.

  17. #17
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ja sam skuzila da mi smetaju zitarice ako pretjerivam,jedno sam vrijeme svako jutro jela za dorucak zobene pahuljice i bas imala probleme sa crijevima i nadutosti...
    imam i keratosis pilaris,no popis sto potencijalno njega uzrokuje je ogroman (to sam svojedobno studiozno proucavala),trebalo bi ici na tip prehrane rigorozniji i od anti-candida dijete...odustala,pomirila sam se sa mojim crvenim tockicama...

    intoleranciju na hranu razvijemo tokom godina,ja sam sve do nedavno mogla tamaniti mladi luk koliko sam htjela a sad upravo ispastam radi salate u kojoj je bio narezan.... izgleda da cu do kraja dana podrigivati s osjecajem tezine u zelucu....

    ugl,ako ne pretjerivam s nicim OK sam, dakle kocka cokolade tu i tamo i sve 5....no ako podlegnem blagdanskom prejedanju kolacima..ne gine mi candida...
    kruh jedem samo ujutro za dorucak,nemogu bez meda i masla....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 09.04.2013. at 16:22

  18. #18
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Ne smeta mi gluten, moji odgovori na pitanja su negativni. Ali proslijedit cu prijateljici koja ima nekoliko navedenih problema.

  19. #19
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    ...intoleranciju na hranu razvijemo tokom godina..
    Ovo meni ima puno smisla, pogotovo u svjetlu glutena. Ima mi smisla da je tijelo (crijeva) u stanju hendlati nešto - dok to ne postane too much.

  20. #20
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ...zaboravih napomenut i da sam postala alergicna na rakove u 21voj god...do tada sam tamanila skampe na buzaru bez problema....i onda odjednom: blago mi oteknu usne (sto i nije toliko lose...),peckanje u jednjaku i tesko mi padnu na zeludac,cak sam i povracala....

    sad u iznimnim prilikama prije nego sto ih pozelim jesti cvoknem Claritine i udri...

    nadam se da je moguce da se te alergije/intolerancije povuku....

  21. #21
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    nadam se da je moguce da se te alergije/intolerancije povuku....
    osobno, ja se nadam da da, ali to bi se moglo dogoditi tek onda kad bi se organizam očistio od tvari s kojom smo pretjerali

  22. #22
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Uvijek se nađe neki dežurni krivac.
    Prije je to bio kolesterol, jaja, masti, sad je gluten, a kad još članak bude jutarnji-type...

  23. #23
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek se nađe neki dežurni krivac.
    Prije je to bio kolesterol, jaja, masti, sad je gluten, a kad još članak bude jutarnji-type...
    ljubi te majka

    btw, odavno je poznato da gluten i gliadin utjecu na stitnjacu, ali hashimoto se ne moze izlijeciti. kao niti ijedna druga autoimuna bolest. moze se drzati pod kontrolom, ali izlijeciti ne

  24. #24
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Evo da budem i korisna, možda neki ne znaju pa da se lakše snađu: http://www.naturala.hr/9-zitarica-ko...e-gluten/1221/

    Što se tiče hrane, postajem sve sumnjičavija, baš zbog ovih Cubaninih dežurnih krivaca…čas je nešto dobro, čas nije pa se ti snađi.

    Ne znam, čini mi se da ne treba biti isključiv, osim ako se ne potvrdi da nekome pojedina hrana zaista šteti.

    Nedavno sam kupila teff i jako mi je ukusan više mi je kao griz.

  25. #25
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Prije dvije godine radila sam dva posla i vjerojatno je imunitet tu popustio. Simptoma je bilo, raznih, no ja sam ih zanemarivala (čit. nisam imala vremena brinuti o njima). A onda mi je lice oteklo, usta, kapci i dobila sam velike crvene mrlje po tijelu i otoke. Otišla na hitnu jer mi je na poslu klijentica bila neka dr i natjerala me da odem. Rekli su mi da ne bih preživjela noć, da bih se ugušila.

    Kad sam rodila, mnogi doktori u bolnici su prvi put čuli da osim celijakije postoji i intolerancija na gluten.

  26. #26
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Nisam imala nijedan od gore spomenutih simptoma, probleme s kožom jedino (od rođenja ad,) no to i je nestalo izbacivanjem pšenice iz prehrane. I da, ostala sam trudna nakon dugo pokušavanja - to ne znam, nije jadan gluten kriv za sve.

  27. #27
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Mislim da stvarno ne treba generalizirati, mojima doma - MM-u i klincima žitarice (bilo koje), grahorice i sl. uopće ne smetaju. Ni laktoza u mlijeku, ništa, hvala Bogu. Prije nego što sam prošlo ljeto izbacila gluten (tj. kada sam prešla na lchf), tjednima sam imala grčeve u želucu, bila sam napuhana i još puno toga. Brzo nakon prelaska na ovakvu prehranu simptomi su se povukli. Kod mene je to sasvim sigurno uzročno-posljedično. Isto tako, puno mojih frendica ima sličnih problema, ali to uopće ne pripisuju intoleranciji na hranu (problemi kao debljina, kronični umor, akne, štitnjača i sl.). Ali općenito govoreći, mislim da "loši" ugljikohidrati svima škode, proizvodi od bijelog brašna, krumpir i riža u kombinaciji s bjelančevinama i sl. A ova najezda pekarnica po gradu, to mi je. Meni je frendica (nutricionistica) rekla kako smatra da bi svaki čovjek (kako se god hranio) barem 2X godišnje trebao napraviti stanku od korištenja glutena - 20-ak dana. Kome se da, neka malo prouči u čemu je problem, stvarno ima puno informacija na ovu temu. I uopće se ne radi o tome da je gluten kriv za sve.

  28. #28
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek se nađe neki dežurni krivac.
    Prije je to bio kolesterol, jaja, masti, sad je gluten, a kad još članak bude jutarnji-type...
    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ljubi te majka

    btw, odavno je poznato da gluten i gliadin utjecu na stitnjacu, ali hashimoto se ne moze izlijeciti. kao niti ijedna druga autoimuna bolest. moze se drzati pod kontrolom, ali izlijeciti ne
    obje napisala sto bi i ja, mlijeko ne valja, meso ne valja, zitarice ne valjaju. volim ja kukuruz, mogu ga jesto u svim oblicima, ali ipak sam godinama ne. mada realno ni on vise nije bas naj naj jer je vecia kukuruza na trzistu GMO.
    ja i dalje drzim stranu treba jesti raznoliko i umjereno.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    i ja sam pobornik raznosvre prehrane, ali moj klinac je recimo alergičan na glutein od rođenja( tak da sam ja bila jako dugo na djeti bez gluteina, na kojoj sam ostala i sad uz male greškice=, pojeo je dve žlice s 2 i skoro pol godine na jednom testiranju i to je bilo sve. U zamjenu za glutein i kruh jede inačice kukuruza, riže, prosa i kvinoje.

  30. #30
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Jelena naravno da stvari koje skode dokazano treba maknuti iz prehrane, to nije doslo u pitanje nikad, bar kod mene.

  31. #31
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni je sve ovo jos na mojoj "do listi". anchie, hvala na svim tim informacijama, jos samo da uhvatim vrijeme sve to prouciti.

    nisam jos u tome, pa ne mogu puno reci, mada mislim da i spajalica mudro zbori. moj neki konstruktivni doprinos:
    da li ste primjetili da se s godinama mijenja ono sto vam pase ili ne pase? odnosno kako starimo, vise nam stvari ne pase.

    sto se tice ovih pekarskih proizvoda, "losih" uglijkohidrata, tu se potpuno slazem. mislim da je kruh nas svakidasnji cista koma.
    pred godinu, dvije ovdje su dva mladca (pekari koji su prije radili za koncerne, te zatim odlucili da posto to sto rade s kruhom veze nema, zaista se vratiti svom pekarskom zanatu) otvorila pekare sa kruhom, koji se radi bez kvasca, sa sauerteig-om, te kruh nakon umjesavanja jos 24 sata "raste" prije pecenja.
    nakon toga, ja ovaj normalni kruh uopce ne mogu jesti. odmah se napusem, bude mi tesko u zeludcu....

  32. #32
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    I tako se ja jučer vozim doma i razmišljam što ću kuhati i sjetim se da imam doma komad seitana... čisti pšenični gluten.
    Nije mi nikad bilo loše od njega.... dapače, baš se dobro osjećam kad ga pojedem...

  33. #33
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    sto se tice ovih pekarskih proizvoda, "losih" uglijkohidrata, tu se potpuno slazem. mislim da je kruh nas svakidasnji cista koma.
    pred godinu, dvije ovdje su dva mladca (pekari koji su prije radili za koncerne, te zatim odlucili da posto to sto rade s kruhom veze nema, zaista se vratiti svom pekarskom zanatu) otvorila pekare sa kruhom, koji se radi bez kvasca, sa sauerteig-om, te kruh nakon umjesavanja jos 24 sata "raste" prije pecenja.
    nakon toga, ja ovaj normalni kruh uopce ne mogu jesti. odmah se napusem, bude mi tesko u zeludcu....
    E da, tako se radi kruh. To je neka sasvim druga priča.

    Ne radi se uopće o tome da je gluten kriv za sve, niti da bi ga svi trebali izbjegavati. Gore je navedena lista "bolesti" za koje bi kod pojedinca mogao biti uzrok gluten - samo to. Ako vama ne smeta, pa go ahead, knock yourself out. Ali ako postoje neki od gore navedenih simptoma, mislim da je vrijedno razmotriti da je možda stvar rješiva ako se zaobiđe gluten. Samo to, ništa više.

  34. #34
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    mada realno ni on vise nije bas naj naj jer je vecia kukuruza na trzistu GMO.
    Nije.

  35. #35
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ajde, ajde, ako se mozemo strasiti glutenom, aflatoksinima, kolesterolom, prionima, pa necemo valjda zaboraviti i GMO kukuruz

  36. #36
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ajde, ajde, ako se mozemo strasiti glutenom, aflatoksinima, kolesterolom, prionima, pa necemo valjda zaboraviti i GMO kukuruz
    a soja? i krumpir. i paradajz...

    lista je povelika

  37. #37
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa kome šteti taj ga ne jede

  38. #38
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Bolje da nisam odgovarala jer je skoro sve DA!!!
    Ajme...kad bih i krenula u to! Od kuda krenuti!? Nije li bezglutenska prehrana skupa? Ili sam ja u zabludi?

  39. #39
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa skupa je ako ćeš kupovati posebna brašna bezglutenska, a nije skupa ako ćeš jednostavno prestati konzumirati pšenicu (ječam, raž i zob) i jednostavno jesti više povrća umjesto nje

    Recimo moj doručak danas, radim s običnim mlijekom inače, danas sam sa kokosovim i to slučajno jer mi je to ispao nusproizvod od jučer u nadi da ću napraviti pravo kokosovo brašno (koje koristim za pečenje koječega)

    I nisam stavila chia sjemenke, jer ih nemam. Ja sam ubacila samo bademe. Prefino je
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.04.2013. at 13:29

  40. #40
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Jedino što je činjenica sa bezglutenskom prehranom je ta da ćeš morati postati kreativnija u kuhanju. Meni prije niti je kuhanje niti hrana nije bilo gušt, sad zaista postajem hedonistica

    A i net je beskonačno dobar izvor recepata i ideja. "Paleo" prehrana ti je bez glutena (a i često i bez mlijeka, al onda odignoriraš kokosovo mlijeko i staviš obično i to je to), bazira se na prehrani izvornim namirnicama (ne procesiranim) bez žitarica, dakle to je ono što trebaš. Tako da je vrlo lako doći do ideja, npr ne znaš kako sad napraviti lazanje, ukucaš "paleo lasagne" i dobiješ milion ideja. Ja recimo kad radim lazanje, pola napravim normalno a u pola stavim tikvice umjesto tijesta, i onda mi MM još na kraju gunđa da je moj dio finiji jer ima i slanine na vrhu i svašta

    Ova FB stranica je famozan izvor raznoraznih recepata http://www.facebook.com/JustEatingRealFood?fref=ts
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.04.2013. at 13:55

  41. #41
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Super, hvala na idejama, baš budem malo pogledala!

  42. #42
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo i tu imaš hrpu ideja http://forum.roda.hr/threads/78156-L...o-danas-jedemo (samo što tu cure podosta koriste i zobene mekinje, ja ih zaobilazim jer ipak su i one žitarice)

  43. #43
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I evo tu imaš još kojekakvih razglabanja na temu i o kupovini proizvoda i koješta što nas muči usput

  44. #44
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek se nađe neki dežurni krivac.
    Prije je to bio kolesterol, jaja, masti, sad je gluten, a kad još članak bude jutarnji-type...
    vjerojatno će na listu doći i maslinovo ulje

  45. #45
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    vjerojatno će na listu doći i maslinovo ulje
    Ne daj Bože, onda sam gotova

  46. #46
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    vjerojatno će na listu doći i maslinovo ulje
    Da je toliko zastupljeno u ljudskoj prehrani kao što su žitarice sada, moguće da bi i došlo

  47. #47
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo zanimljiva infografika o celijakiji (a i osjetljivosti na gluten)

    http://www.mindbodygreen.com/0-9188/...fographic.html

    nevjerojatno kako se ti problemi kod nas u društvu često ne povezuju s glutenom nego se svaki liječi pojedinačno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •