Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Ponovna uspostava prekinutog porodiljnog

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5

    Početno Ponovna uspostava prekinutog porodiljnog

    Drage Rode,

    iako se rijetko javljam, pratim vas redovito. Majka sam tri predivna andela. Imaju 8, 5 i 1 godinu. Najmladi sin mi je navrsio godinu prije mjesec dana i od tada radim.
    Silna mi je zelja bila ostati doma s njima jos godinu dana, ali okolnosti to, nazalost, nisu dopustile.
    Zanima me zna li netko - moze li se s posla ponovno "ukljuciti" natrag na porodiljni, s obzirom da sam imala pravo biti do djetetove trece godine?

    Puno hvala

  2. #2
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    koliko sam ja upoznata s time - ne moze

    jednom skraceni ili u potpunosti prekinuti porodiljni - ne moze se vise "vratiti"

    u nasoj podruznici hzzo-a stoga znaju neodlucnim mamama preporuciti da prijave najduzu opciju koja im je na raspolaganju tako da kasnije mogu prepraviti kako im odgovara.

    za drugo dijete ja sam tako prijavila godinu dana, s napunjenih sest mjeseci prijavila sam 4-satno radno vrijeme do godine dana.

    sad imam prijavljeni trogodisnji porodiljni a hocu li ga iskoristiti i kako - vidjet cu...

    no, cekaj jos da se jave "pravne" cure, iako mislim da te nece bas obradovati

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    jednom skraceni ili u potpunosti prekinuti porodiljni - ne moze se vise "vratiti"
    Ovaj info i ja imam iz socijalnog, iako mi tu nešto nije jasno.

    U Zakonu o radu, NN 137/04 lijepo stoji:

    Rodiljni dopust

    Članak 66.

    (1) Za vrijeme trudnoće, poroda i njege djeteta radnica ima pravo na rodiljni dopust.

    (2) Radnica može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanoga poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života.

    (3) Dan očekivanoga poroda utvrđuje ovlašteni liječnik.

    (4) Za blizance, treće i svako sljedeće dijete radnica može koristiti rodiljni dopust do navršene treće godine djetetova života.

    (5) Radnica obvezno koristi rodiljni dopust u razdoblju od 28 dana prije poroda do šest mjeseci djetetova života (obvezni rodiljni dopust). Pravo na obvezni rodiljni dopust utvrđen prema odredbama ovoga Zakona koristi se u neprekinutom trajanju.

    (6) Na vlastiti zahtjev, žena iznimno može početi raditi prije nego dijete navrši šest mjeseci života, ali ne prije isteka 42 dana poslije poroda.

    (7) Ako je dijete prerano rođeno, produžuje se rodiljni dopust iz stavka 2. ovoga članka za toliko vremena za koliko je dijete prerano rođeno.

    (8.) Nakon proteka obveznoga rodiljnog dopusta iz stavka 5. i 6. ovoga članka, ako se roditelji tako sporazumiju, pravo na rodiljni dopust može koristiti djetetov otac.

    (9) Ako djetetov otac koristi pravo iz stavka 8. ovoga članka u trajanju od najmanje tri mjeseca, rodiljni dopust iz stavka 2. i 4. ovoga članka produžuje se za dva mjeseca.
    Obvezni mora biti u neprekinutom trajanju, ne stoji to i za dodatni r.d.

    Hmmmm..... :/

  4. #4
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    opet kako tko tumaci? ako je tako neodredjeno napisano u zakonu...

    meni je zena na hzzou osobno rekla - prijavite najdulje sto mozete jer ga mozete kratiti ali ne "vratiti"...

    istina, nisam ispitivala zasto ni gdje pise...

    mozda bi bas trebalo malo cackati.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5

    Početno Hvala cure

    eto... i ja sam se hvatala za tu riječ - obvezni. Mnoge su stavke u nasem zakonu prepune rupa. Pokusat cu jos malo istraziti kod HZZO-a.

  6. #6
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Meni su na HZZO-u rekli da se mogu vratiti na porodiljni. Naime iskoristila sam pravo na 6 mjeseci i vratila se na posao upravo zato jer mi je rečeno da se ponovno mogu vratiti na porodiljni.

  7. #7
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Evo i mene ovo zanima. Znam da sam čitala o tome na Rodi ali više ne mogu naći taj topic pa molim mamu koja je pisala da se opet javi.

  8. #8
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Mislim da se topic zvao "Porodiljni dopust-razne kombinacije"??

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •