Često vidim na netu da netko pita što se dešava sa naplatom alimentacije ako roditelj zbog neplaćanja biva kazneno osuđen na izdržavanje zatvorske kazne.
Kako sam ja odnosno (moj BM ) u toj situaciji, malo sam se raspitala kod odvjetnice i evo što mi je rekla:

1) Ukoliko je pravomoćnom odlukom određena alimentacija (bilo privremeno ili trajno), roditelj koji je dužan plaćati istu drugom roditelju, bez obzira da li je lišen roditeljske skrbi ili ne.
2) Ukoliko taj isti roditelj završi iza rešetaka zbog neplaćanja, u razdoblju koje provodi iza rešetaka NIJE dužan plaćati alimentaciju, niti mu u tom razdoblju teku kamate.
3) U tom razdoblju dok roditelj boravi u zatvoru, nitko nije dužan plaćati alimentaciju
4) Po izlasku iz zatvora, sud će ponovnim ročištem izvanraspravnog vijeća utvrditi novi rok u kojem dužnik treba platiti dugovanje i kamate nastale u prethodnom razdoblju.
5) Ukoliko roditelj i dalje ne plaća alimentaciju, ponovno ga se može pritvoriti zbog istih razloga.
6) kako se radi o ponovljenom kaznenom djelu, druga optužba može biti jednaka ili veća od prethodne, osim ako postoje dokazane izvanredne okolnosti koje se mogu uvažiti kao olakotna okolnost.

Eto to je sve što sam uspjela saznati. Ukoliko je netko od vas ću štogod drugo, neka obavezno javi na ovaj post.

Hvala