Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 361

Tema: Knjige mog života

  1. #101
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Puno sam knjiga pročitala, još više nisam, i što dalje čitam teže me se ikoja dojmi onako zaozbiljno. Za mnoge koje ste navele, iz školske lektire i oko nje, moram priznati da je od tih knjiga ostao neki opći doživljaj i da za one koje su mi se tada sviđale, ne bih to isto rekla da ih čitam danas i obratno. Mnoge sam potpuno zaboravila, iako nisu nužno bile loše.
    potpisujem u potpunosti

    izdvajam jednu iz djetinjstva koju nikad, nikad, nikad neću zaboraviti (inače imam tendenciju zaboravljanja i autora i naslova knjiga pročitam, a samo iz razloga jer "živim" i radim u knjižnici) H. Sienkiewicz: Kroz pustinju i prašumu
    kroz srednju školu obožavala sam Ruse; Dostojevskog, Tolstoja, Gogolja
    a zadnja knjiga koja me ono, baš onako tresnula je ljetos pročitana Noć zelene čarobnice, Ayfer Tunc
    od svih ovdje spomenutih na svoj popis izdvojila bih Ubiti pticu rugalicu, trilogiju Gulbranssena, sestre Bronte i Jane Austen
    inače, volim i H. Hessea,
    a od domaćih autora spomenula bih Renata Baretića i njegovog Osmog povjerenika - ta me isto dobrano strefila kad sam ju pročitala
    Posljednje uređivanje od rahela : 12.09.2013. at 08:50

  2. #102

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Nego da vas pitam nešto, jel netko od vas čitao Gospdou Glembajeve od Krleže? Ja sam gledala, sjećam se da sam tu prvi put vidjela cicu na ekranu od Ene Begović i da se oko toga digla čitava prašina, a meni nije bilo jasno zašto jer scena uopće nije bila vulgarna, dapače.. ALi nisam čitala, a voljela bi, pa me baš zanima jel je čitao tko i dojam?

    Krležin glembajevski ciklus (drame, ne i proza) je bio za lektiru u srednjoj školi, ali od "Gospode Glembajevih" meni je jači dojam ostavila drama "U agoniji". Što se Glembajevih tiče, ja sam ih morala pročitati još sa 14 godina (kad se film pojavio), jer mi mama nije dozvolila da prvo gledam film, a onda čitam dramu (uz argument da ne želi da mi prvi kontakt s Krležom bude preko Vrdoljaka i Nadarevićeve verzije Leonea kojeg je igrao kao da je psihopat ).
    Po mom mišljenju, film "Glembajevi" je lijepi film kao takav, ali s Krležinim tekstom, osim površinski (sadržajem) nema puno zajedničkog. Dramski tekst bi trebalo čitati odvojeno od gledanja filma (i ne zamišljati pritom Zvonimira Zoričića kao dijaboličnog batlera, jer toga kod Krleže nema; Leone nije psihopat nego lik koji je srodniji Ibsenovim dramama, a cica Ene Begović najmanje je važna u svemu tome ).
    Krležine drame sam svojedobno jako voljela čitati, a u zadnje vrijeme se jako često sjetim "Vučjaka" (NE i serije "Putovanje u Vučjak", jer je to čista papazjanija ). Naročito kad čitam idilične fantazije o tome kako je život na selu ljepši nego u gradu (a toga ima dosta i na forumu, čini mi se).

  3. #103
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Još reci da kod Krleže nema Glembaj konjaka

  4. #104
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Baš mi je palo na pamet da sam sa papirnatim lutkicama iz Politikinog zabavnika uprizorila Krležinog Areteja.
    Stvarno sam imala malo čudan razvoj

  5. #105
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Hesse - osim spomenute knjige tu je još Stepski vuk, Narcis i Zlatousti, Igra staklenih perli, Putovanje na istok...

    Demijan mi je promaknuo u mladosti. Kasnije kad mi je pao šaka (već sam prošla tridesetu) jednostavno mi nije više pasala takva literatura. Za neke knjige treba pogoditi pravi trenutak u vremenu (i stanju duha), inače to nije to.
    Sad si me opet potsjetila na nešto iz mojih srednjoškolskih dana, ovo je postao pravi mali vremeplov, lijepo
    Osim Sidarte, Igra staklenim perlama mi je bila dobra, makar sjećam se da sam trebala malo pomoć oko čitanja jedne moje tadašnje frendice studentice koja je živjela iznad nas, nisam baš odmah od prve razumjela o čemu on to zapravo, nakon što mije objasnila na njoj svojstven način, bila je vrlo interesantna, organizirala je lude tulome na moju sreću, a nesreću sudjedstva, pomalo ekscentirčna djevojka, knjiga mi je sjela. Stepski vuk, s njim sam isto imala malo problema, bio mi je malo premračan, a privukao me je prvenstveno naslov, volim vukove i pomalo miris tog samotnjačkog života, to je ono što na prvu nisam našla u knjizi, a nadala sam se, kasnije sam ju još jednom pročitala, negdje oko studija, ne sjećam se točno na kojoj godini, tada sam je puno bolje razumjela.

    Hesse mi paše još uvijek, baš bimogla pročitati ponovno Stepskog vuka, imam ga u podrumu, a i Galeba, nisam već dugo A tanke su knjižice pa ću za to naći vremena.
    To je valjda taj vječni tinejđer koji je ostao u meni. Interesantno, počela sam razmišljati o nekim stvarima, o kojima nisam već jako dugo. Morat ću jednom potražiti ovaj topic kad klinci uđu u pubertet

  6. #106
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Krležin glembajevski ciklus (drame, ne i proza) je bio za lektiru u srednjoj školi, ali od "Gospode Glembajevih" meni je jači dojam ostavila drama "U agoniji". Što se Glembajevih tiče, ja sam ih morala pročitati još sa 14 godina (kad se film pojavio), jer mi mama nije dozvolila da prvo gledam film, a onda čitam dramu (uz argument da ne želi da mi prvi kontakt s Krležom bude preko Vrdoljaka i Nadarevićeve verzije Leonea kojeg je igrao kao da je psihopat ).
    Po mom mišljenju, film "Glembajevi" je lijepi film kao takav, ali s Krležinim tekstom, osim površinski (sadržajem) nema puno zajedničkog. Dramski tekst bi trebalo čitati odvojeno od gledanja filma (i ne zamišljati pritom Zvonimira Zoričića kao dijaboličnog batlera, jer toga kod Krleže nema; Leone nije psihopat nego lik koji je srodniji Ibsenovim dramama, a cica Ene Begović najmanje je važna u svemu tome ).
    Krležine drame sam svojedobno jako voljela čitati, a u zadnje vrijeme se jako često sjetim "Vučjaka" (NE i serije "Putovanje u Vučjak", jer je to čista papazjanija ). Naročito kad čitam idilične fantazije o tome kako je život na selu ljepši nego u gradu (a toga ima dosta i na forumu, čini mi se).
    Tanja_b odlično, hvala! Točno sam se takvom odgovoru nadala, izgleda imat ću šta nabavljati kad dođemo u Hr, a i mališa će već tad biti stariji, pa će ponovno biti malo više vremena. Već se sad radujem.
    Kod nas Glembajevi nisu bili dio lektire, pa je možda i to razlog što sam ih preskočila.

  7. #107
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Baš mi je palo na pamet da sam sa papirnatim lutkicama iz Politikinog zabavnika uprizorila Krležinog Areteja.
    Stvarno sam imala malo čudan razvoj
    nisam sigurna koji smajlić da stavim ili :hug:

  8. #108
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Nego da vas pitam nešto, jel netko od vas čitao Gospdou Glembajeve od Krleže? Ja sam gledala, sjećam se da sam tu prvi put vidjela cicu na ekranu od Ene Begović i da se oko toga digla čitava prašina, a meni nije bilo jasno zašto jer scena uopće nije bila vulgarna, dapače.. ALi nisam čitala, a voljela bi, pa me baš zanima jel je čitao tko i dojam?
    Glembajevi su sjajna drama
    od Krleže mi je odličan i Povratak Filipa Latinovicza

    voljela sam čitati lektiru, iako dosta djela razumijem i uživam u njima u potpunosti tek sada, kad im se ponovo vraćam
    tada mi jedefinitivno falilo zrelosti i iskustva
    Posljednje uređivanje od laumi : 12.09.2013. at 09:15

  9. #109
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Mimah prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam je li tko spomenuo, ali meni je Kušan otvorio vrata u svijet knjiga. Kad sam njega počela čitati, uvidjela sam moć knjige.
    Kušan mi je u djetinjstvu bio jedan od najdražih pisaca

    od dječjih knjiga sam još jako voljela Milčecov Zvižduk s Bukovca, Molnarove Junake Pavlove ulice, Krilićeva Zabranjena vrata i Heidi; te su mi knjige obilježile djetinjstvo

  10. #110
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Franzen- Korekcije ( Sloboda mi nije tako dobra)
    Philip Roth- Americka pastorala
    Fitzgerald- Blaga je noc
    Nabokov- Lolita
    Od popisa nisam procitala Indiju niti Gospodara prstenova, a bome sam ovo ljeta probala citati Jane Eyre i odustala- jako j dosadna
    I meni je Jane Eyre bila jako dosadna u ranijim pokušajima čitanja
    onda kad smo je na faksu obrađivali u sklopu kolegija Viktorijanska književnost i kad sam skužila što trebam gledati i tražiti u knjizi, postala mi je malo bolja

    iako, Orkanski visovi su mi puno, puno bolji roman iz tog razdoblja

  11. #111
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    To je stvarno točno, ja sam baš nedavno na nekom dosadnom tulumu uzela sa police Ledu i ponovo je pročitala, i stvarno se oduševila koliko je to dobro napisano, aktualno, svevremensko djelo - u srednjoškolskim danima (a posebno u ovima kad sam se još igrala sa papirnatim lutkicama) nisam nikako mogla shvatiti sve nijanse Krležinih djela. Tako sam nedavno čitala i Tolstoja - i zapravo bi klasike trebalo čitati sada u zreloj dobi.
    Evo ljetos sam ponovo čitala i Dublince od Joycea (premda je to knjiga koju sam desetak puta pročitala u raznim životnim dobima) - i sasvim neke druge priče su me oduševile (npr. Grace, stvarno sam se nasmijala čitajući razgovor o vjeri)

  12. #112
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Meni je JAne Eyre bila strašna, kao Modrobradi, u nježnim tinejdžerskim godinama nikako mi nije bilo prihvatljivo da se ona zaljubi u tog groznog mistera Rochestera; pročitala sam ju ponovo lani nakon filma sa nešto manje groznim M. Fassbenderom, i sad vidim da je ta knjiga prototip svakog ljubića.

  13. #113
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to je lektira, svi su to čitali (vjerojatno).

    Voljela sam Krležu u vrijeme dok se to čitalo za lektiru. Nikad mi nije legla ekranizacija s Enom Begović, ne kažem da je loše, ali nije se uklopilo u moju sliku stečenu čitanjem knjige, zapravo knjigA - Gospoda Glembajevi, U agoniji i Leda (meni omiljena).

    Eh, sad - prije dvije-tri godine zvoni meni netko na vratima u 10 navečer, klinci su već hrkali. Susjeda (u ono vrijeme srednjoškolka) pita imam li knjigu Gospoda Glembajevi.... Je, imam i to i još hrpu drugih, ali kod mame i tate u drugom gradu. Figa! Kaj sad? Ona do idućeg dana treba odgovoriti na 40 pitanja o djelu. Ništ... kažem ja - daj pitanja! I dobila sam pet iz te zadaće, he he he... Ali najbitniji je rasplet - nakon možda mjesec dana sretnem ja tu istu curu, a ona kaže sva sretna da je pročitala Glembajeve i to bez prisile, NAKON što je dobila ocjenu. Odlična stvar, uzela i druge dvije drame i tak....

    Kako mi je bilo drago da se netko zbog mojih komentara knjige odvažio pročitati nešto što ja smatram nezaobilaznim... Ali to je mlada generacija, njima treba pomoći smjestiti te knjige u vrijeme u kojem ide radnja, povući paralelu s današnjim vremenom i tak. Ne bih više znala opisati kaj sam curi sve nadriskala (licemjerje, kurvanje, lopovluk - sve isto čega ima i danas), ali očito sam ju zainteresirala. To je dio priče koji bi trebali odraditi profesori književnosti - zainteresirati ljude da čitaju, a ne prisiljavati. Eto, ako je meni slučajno uspjelo, to ne bi trebalo biti teško nekome tko je plaćen da to odradi.
    joj, kad me moderatori opauče zbog ovog nizanja postova (moram naučiti raditi napolitanku), al moram još ovo prokomentirati

    u gimnaziji sam imala genijalnu profesoricu iz hrvatskog, na čijim satovima su rasprave o pročitanim djelima iz lektire bile tako dobre i zanimljive da smo svi baš guštali (čak i oni koji nisu pročitali svu lektiru)
    znala nas je zainteresirati i za čitanje tih djela i za komentiranje pročitanog

  14. #114
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja sam Jane Eyre čitala samo u djetinjstvu i ranoj, ranoj mladosti (u višim razredima osnovne prvi put), i to barem 3-4 puta. Meni je bila divna, ja sam onda prototip čitačice ljubića
    A i volim knjige/ filmove atmosfere, zato mi valjda sporost nije smetala.

  15. #115
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja volim Orkanske visove

    Jane Eyre nisam čitala, ali sam gledala gotovo sve adaptacije, s Fassbenderom je definitvno najbolja.


    Što se tiče lektire, moram priznati da nikad nisam čitala Joycea . Uliksa sam probala čitati u srednjoj, ali nije išlo, a ja se ne volim forsirati.

  16. #116
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ja sam se i Orkanskih visova bojala!

    Što se tiče ekranizacija Jane Eyre, draga nekadašnja kolegica forumašica mi je preporučila seriju sa Ruth Wilson i Toby Stephensom stvarno moram priznati da su to najbolji i najšarmantniji Jane&Rochester ikada!

  17. #117
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    jennifer, ako ti se da i zanima te Joyce probaj čitati Dublince, to je zaista remek djelo.

  18. #118
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    mene kod Jane Eyre ne smeta sporost, nego baš to što vuče na ljubić
    ne volim ljubiće

    i Jane mi je previše plošno prikazana
    nekako je presavršena, prestrpljiva, prerazumna...

  19. #119
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Glembajevi su sjajna drama
    od Krleže mi je odličan i Povratak Filipa Latinovicza

    voljela sam čitati lektiru, iako dosta djela razumijem i uživam u njima u potpunosti tek sada, kad im se ponovo vraćam
    tada mi jedefinitivno falilo zrelosti i iskustva
    Moj favorit: Na rubu pameti

  20. #120
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Uliksa nikad nisam uspjela pročitati od korica do korica
    možda si dam još koju šansu

    struju svijesti Virginije Woolf mi je puno lakše pratiti nego Joyceovu

    Fassbender mi je bio odličan Rochester (iako Rochestera nisam tako zamišljala), isto kao i Mia Wasikowska u ulozi Jane (nju sam baš nekako tako zamišljala)

  21. #121
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    a poezija? koga volite čitati?

    meni je najnajnajdraži T.S. Eliot
    onda dugo nitko
    pa onda Emily Dickisnon, Sylvia Plath, Walt Whitman, Robert Frost

    od naših Matoš i Cesarić

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Zapravo, nekako sam puno puuuuno manje poezije pročitala nego proze.

    Slažem se za Eliotta, Sylviu Plath sam već spomenula.

    Od ruskih Marina Cvetajeva (baš se vidi da sam pljačkala tetin ormar - ona je bila 1932. godište) ali nisam sustavno čitala poeziju. To mi je bilo tlaka. Voljela sam one zbirne knjige poezije tipa Zlatna knjiga ljubavne poezije, gdje su bile najbolje pjesme (lijenčina).

  23. #123
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Eh, zaboravih jednu sjajnu knjigu za lijenčine koja daje presjek svjetske književnosti preobražen u lascivne erotske tekstove, ali na taj način da čovjek poželi pročitati originale ukoliko se s njima ranije nije sreo. Dozlaboga zabavna na perverzan način:

    Ivan Kušan - Sto najvećih rupa http://www.superknjizara.hr/index.ph...jiga=100013378

    Samo za ilustraciju - pripovijetka Alibaba i 40 hajduka u ovoj se knjizi zove BABA ALI I NJIH ČETRDESET

    Moram jednom kupiti tu knjigu, to je nešto što valja imati doma.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.09.2013. at 10:13

  24. #124
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Peterlin

    Nisam ni ja Joycea citala :skartoc:
    Nekako me ni ne privlaci jer si ga zamisljam kao prestrasnog i prekompliciranog :D

  25. #125
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    a poezija? koga volite čitati?

    meni je najnajnajdraži T.S. Eliot
    onda dugo nitko
    pa onda Emily Dickisnon, Sylvia Plath, Walt Whitman, Robert Frost

    od naših Matoš i Cesarić
    Tin Ujević na prvom mjestu, imama čak i doma u ladici sa šminkom jednu njegovu majušnu crvenu knjižicu sa odabranim pjesmama, volim ga volim, žvijela sam inače kao klinka blizu gostione Blato, to je bilo njegovo omiljenomjesto

    Volim ga jako, mogu ga razumjeti

  26. #126
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Miroslav Krleža - Evropa danas
    Khaled Hosseini - Tisuću žarkih sunaca
    Tolstoj - Ana Karenjina

  27. #127
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    jennifer, ako ti se da i zanima te Joyce probaj čitati Dublince, to je zaista remek djelo.
    Bilježim.
    Ja sam tek nedavno opet počela čitati , učlanila se u knjižnicu ko pravi školarac .

    Sin je malko poodrastao pa se i čitanje čini moguće...Sve knjige koje sam nabrojala sam u biti čitala ili u srednjoj ili na faxu; zadnjih par godina mi uleti nešto tu i tamo, ali od ničega nisam baš pala na dupe.

    Ljetos sam čak uspjela pročitati 6 knjiga na godišnjem - prvo plažovanje s knjigom u rucu nakon ohoho - nevjerojatno

    Baš sam ljetos pročitala onu knjigu o Sartresu i Camusu, baš me je nekako emotivno pogodila (baš sam smiješna ), pa sam posudila sve što je bilo od Camusa u knjižnici (dotad čitala samo sizifa i stranca), sad sam na Kugi. Baš mi je super ponovno malo čitati

  28. #128
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    potpisujem u potpunosti

    izdvajam jednu iz djetinjstva koju nikad, nikad, nikad neću zaboraviti (inače imam tendenciju zaboravljanja i autora i naslova knjiga pročitam, a samo iz razloga jer "živim" i radim u knjižnici) H. Sienkiewicz: Kroz pustinju i prašumu
    od svih ovdje spomenutih na svoj popis izdvojila bih Ubiti pticu rugalicu,
    Potpisujem za obje!

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Još reci da kod Krleže nema Glembaj konjaka
    Na ovo sam odvalila

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Hesse mi paše još uvijek
    Vidiš, meni ne. I isto sam čula od mnogih, kao da piše za tinejđere koji se još traže :/

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Kušan mi je u djetinjstvu bio jedan od najdražih pisaca

    od dječjih knjiga sam još jako voljela Milčecov Zvižduk s Bukovca, Molnarove Junake Pavlove ulice, Krilićeva Zabranjena vrata i Heidi; te su mi knjige obilježile djetinjstvo
    Potpisujem za sve, a boldano sad čitam svojoj djeci. Btw, stigli smo do samog kraja i više im ne mogu čitati jer se gušim od plača - mm će morati preuzeti...

  29. #129
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja sam od Hessea čitala Siddarthu, u srednjoj, to mi je bilo ok, onda sam počela Stepskog Vuka, pa sam ga bacila nakon trećine, išao mi je na živce.


    Ali zato Castaneda

  30. #130
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    cikla tko je Čolanović?

    Ukusi nam se prilično podudaraju, pa pretpostavljam da bi mi se svidio.
    http://www.vulkani.rs/a/e3f0b4d3-ff4...Colanovic.aspx

  31. #131
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    S koliko ste poceli djeci citati romane? Ja sam uzela
    Lazes, Melita, ali bojim se da ce joj biti dosadno bez slika. Trebala bih probati, ha?

    Sajam tastine je meni bilo zabavno djelo. Volim te viktorijance, obuzme me neki neobican osjecaj dok ih citam, mislim da sam u proslom zivotu bila neka engleska plemkinja

  32. #132
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Evo moj doprinos:

    Gogolj: Kabanica
    Harper Lee: Ubiti pticu rugalicu
    L. A. May: Male žene
    D. Koontz: Očekivani životni vijek
    I. Andrić: Na Drini ćuprija
    R. Baretić: Osmi povjerenik

  33. #133
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    I još malo lokal-patriotizma:
    volim J. P. Kamova,
    zatim roman koji mi je obilježio srednju školu;
    A. Kapidžić & E. Krivac: Piknik


    i, naravno, Junaci Pavlove ulice, Kušanov opus...

    Od pjesnika volim Irenu Vrkljan, S. S. Kranjčevića i Tadijanovića.

  34. #134
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj Mimah prvotno napisa Vidi poruku
    S koliko ste poceli djeci citati romane? Ja sam uzela
    Lazes, Melita, ali bojim se da ce joj biti dosadno bez slika. Trebala bih probati, ha?

    Sajam tastine je meni bilo zabavno djelo. Volim te viktorijance, obuzme me neki neobican osjecaj dok ih citam, mislim da sam u proslom zivotu bila neka engleska plemkinja
    Pipi duga čarapa je bio prvi, imali su 4 i 5 godina (mislim). Uslijedio je Mali princ... ma nemam pojma. U toj dobi bolje su im bile kratke priče tipa Vrijedne ruke (Božidar Prosenjak) jer im pažnja nije bila dovoljna za dulje cjeline. Čak i neke Andersenove bajke nisu dobro prolazile jer ... nisu baš za djecu (kako da to sročim??)

    Ovisi što djeca vole. Moji nisu neki čitači, ali kad se zalijepe za neku knjigu, onda je pročitavaju iznova i iznova.

    ***
    Sajam taštine (zapravo, izdanje koje sam čitala bilo je Vašar taštine i ta riječ mi nekak bolje paše - puno je bolja od odgovarajuće hrvatske riječi za taj pojam) me podsjeća na mladost i policu s knjigama u roditeljskom domu. Tamo su mu društvo pravili George Eliot (Vodenica na Flosi), Stefan Zweig - novele, Gui de Maupassant - isto zbirka priča... čekaj da se sjetim još toga - Teodora (carica) itd.

  35. #135
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku

    Vidiš, meni ne. I isto sam čula od mnogih, kao da piše za tinejđere koji se još traže :/
    Ta sam, nedozrela

    Netko je spomenuo, mislim Beti3, nema čitanja do čitanja na originalnom jeziku, vjerujem da je to tako, stvarno sam puno puta to čula, ali iz iskustva ne mogu reći. Nisam još nikad pročitala neki roman na originalnom i onda isti preveden. ALi mogla bih baš rpobati, recimo Gotheovog Fausta , on mi je bio super, oduševio me je, makar veli mi frendica njemica da bi mi mogao biti malo težak na njemačkom.

    Ja sam svoje prve korake u čitanju na njemačkom napravila totalno netipično, sa američkom spisateljicom Patricia Gaffney, Der Garten der Frauen. Iako naslov sugerira tipični ženski roman, priča, tj. priče četiri galvnih protagonistica nisu banalne. Životni roman, meni se dopao i nije mi bio težak za čitanje s obzirom na jezik.

    Nakon toga sam se prebacila na nešto što mi je bilo poznato Erich Kästner, njega znamo svi, Emil i detektivi, to sam čitala u osnovnjaku i bio mi je super.
    Na njemačkom sam čitala malo zrelije dijelo njegov autobiografski roman Als ich ein kleiner junge war, život u Dresdenu prije rata, sjećanja na rano djetinjstvo, povezice sa nekim povijesnim događjima, kroz taj roman sam moglo bi se reći upoznala malo život u njemačkoj prije rata. Dobila neki osjećaj kako je to tada bilo živjeti tu.

    Čitala sam i Arnes Nachlaß od Siegfried Lenza,to je njegov noviji roman, isto jako dobar roman, ali tragičan, čak sam se i rasplakla na kraju. Tužan je i pomalo sumoran, siv, radnja je smještena u Hamburgu, lučkom gradu, mislim da vjerno prikazuje život tamo lučkih familija. Radi se o posebnom dječaku, posebne inteligencije, sklonom halucinacijama, jedini je preživio od čitave obitelji i došao u obitelj koja se skrbila za njega, a u koju se uopće nije uklapao, nisu ga razumijeli, šikanirali su ga, što je vodilo do njegovog tragičnog kraja.

    Onda sam pročitala Hotel Savoy od Joseph Rotha, to su sve klasici ovdje koji spadaju pod obaveznu lektiru.On je inače židov, austrijanac. Roman mi je bio odličan radnja se događa 1919. u Poljskoj, a taj hotel još uvijek postoji i dan danas.

  36. #136
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, meni ne. I isto sam čula od mnogih, kao da piše za tinejđere koji se još traže :/
    Ni meni. Tako sam doživela i Selindžera i Koelja. Ostala mi je nepročitana Igra staklenih perli, jer mi tada nije išla, a najbolja mi je bila Narcis i Zlatousti.

  37. #137
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Je Salinger je tipični tineđerski miljenik, valjda zbog kontraverznosti

  38. #138
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Meni je Salinger i dalje dobar, baš sam neki dan čitala Lovca i mislila kako se zapravo ništa nije promijenilo i kako su i dalje na cijeni licemjerje i (nemoralna) snalažljivost, a kako je besperspektivnost mladih zapravo sve veća.

  39. #139
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam od Hessea čitala Siddarthu, u srednjoj, to mi je bilo ok, onda sam počela Stepskog Vuka, pa sam ga bacila nakon trećine, išao mi je na živce.


    Ali zato Castaneda
    Identično!

    Od (skoro) domaćih... Evald Flisar, Čarobnjakov šegrt.

  40. #140
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Zasto tema ima zvjezdice kraj naslova?

  41. #141
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    istekao mi edit.
    Mimah, a Segrt Hlapic? meni je to prekrasna knjiga,jedna od prvih... Takoder bilo Sta od Andersena ili brace Grimm...

  42. #142
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    istekao mi edit.
    Mimah, a Segrt Hlapic? meni je to prekrasna knjiga,jedna od prvih... Takoder bilo Sta od Andersena ili brace Grimm...
    Potpis za Ivanu Brlić Mažuranić - moja djeca znaju Priče iz davnine i Šegrta Hlapića napamet. Mlađi sin je u dobi od pet godina govorio u frazama Priča iz davnine, a posebno omiljeni mu je bio epski deseterac - opis bitke (megdana) junaka Relje i zmaja ognjenog iz priče Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica

  43. #143

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    M. je, nakon sto je vise puta odgledala crtic, s punom paznjom odslusala Segrta Hlapica tijekom jednog avionskog leta s 3 i po godine. Poslije smo nastavili s Pipi, al to citamo vise na preskoke, ponekad, izmedju slikovnica.


    A sto se tice knjiga mojeg djetinjstva, moram podebljati Mark Twaina i dodati Jack Londona (Zov divljine i Bijeli ocnjak) i Branka Copica, (pogotovo Orlovi rano lete)

  44. #144
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    O, da... Jack London mi je bio kultni pisac u djetinjstvu.

    Branko Ćopić: Bosonogo djetinjstvo i Bašta sljezove boje (iz koje pamtim genijalni opis Svetog Rade Lopovskog i sjajne fraze tipa "češkati tabane dokonoj paripini")

  45. #145
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    A zvjezdiceeee???

  46. #146
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem za obje!



    Na ovo sam odvalila


    Vidiš, meni ne. I isto sam čula od mnogih, kao da piše za tinejđere koji se još traže :/



    Potpisujem za sve, a boldano sad čitam svojoj djeci. Btw, stigli smo do samog kraja i više im ne mogu čitati jer se gušim od plača - mm će morati preuzeti...
    ja im još neću čitati Junake Pavlove ulice
    previše bi ih rastužilo

    klincima sam ovo ljeto pročitala Priču bez kraja (ima i film: Neverending Story, ako netko nije gledao)
    divna je, divna! (i debela, oko 450 stranica)

    sad ćemo Priču o džungli pa onda Narnijske kronike

  47. #147
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    A zvjezdiceeee???
    ???

    Ja ne vidim nikakve zvjezdice. Da opalim glavom ??

  48. #148
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Mimah, ja sam svojima počela čitati romane prije godinu dana (imali su 5 i 6.5 godina)
    do tada smo čitali bajke i grčke mitove

  49. #149
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    I još malo lokal-patriotizma:
    volim J. P. Kamova,
    .
    ja sam odrasla uz moto "čitajte kamova", lokalpatriotski podržavam cijelu tu priču oko kamova (tipa kako je krleža bio kriv što nije bio čitaniji, itd), al brate mili, ko može pročitati više od 10 stranica isušene kaljuže...kapu mu skidam.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 12.09.2013. at 12:28

  50. #150
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam odrasla uz moto "čitajte kamova", lokalpatriotski podržavam cijelu tu priču oko kamova (tipa kako je krleža bio kriv što nije bio čitaniji, itd), al brate mili, ko može pročitati više od 10 stranica isušene kaljuže...kapu mu skidam.
    svimb

Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •