Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 163

Tema: Opasan pas u otvorenom dvorištu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno Opasan pas u otvorenom dvorištu

    Dakle, doslovce opasan, PB, u dvorištu je slobodan uz konstantno otvorenu ogradu. Svakodnevno djeca prolaze uz njega na putu do škole. Danas sam s troje male djece bila svjedok kako je napao pekinezera koji je onuda prolazio, bojim se što bi bilo da ga nije zazvao netko iz njegovog dvorišta i onda je prestao. Priča se kako se dosta djece boji tuda prolaziti no nitko ne poduzima ništa jer kao nije napao čovjeka ( još) ... D. je plakao, tresao se ( skupa sa mnom ) i bojim se da više neće htjeti u školu sam, a bogme se i ja bojim. Što se može poduzeti ? Ne želim nikome stvarati probleme, ali ako ti ljudi nemaju savjesti ili čega već pa da zatvaraju ogradu i ne dovode druge u opasnost, očigledno znaju pričati samo nekim drugim jezikom.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    E da, i nekoliko sam puta u svojoj ulici srela djevojčicu ( djevojku) kako vodi na uzici psa iste te vrste, mislim si kako ona sa svojih cca 40 kila i autoritetom tako mlade osobe teško da će moći nešto napraviti ako se ovaj naljuti.
    Da li se može nešto napraviti sada, dok još nitko nije stradao ili se zaista treba čekati tragedija ?

  3. #3
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Uh, uh, vjerujem da razgovor i zamolba sa ljudima koji ne zatvaraju ogradu a imaju tako opasnog psa nebi pomogla.. Iz iskustva znam da vlasnici pasa- bilo kojeg psa, bilo maltezera, njemačkog ovčara ili pb-a , smatraju svog psa dobro odgojenim prekrasnim stvorenjem koje nebi mravu naudilo.. Samo je kod pb-a problem što oni imaju svoju glavu, a ne kako vlasnik misli- njegovu..

    Meni na pamet pada jedino razgovor sa policijom, prijavi im da se ti i tvoja djeca bojite, da si vidjela kako napada psića, da se druga djeca boje ( pokušaj doći do kontakta još nekog roditelja ) pa da im oni dođu doma i zamole ih da zatvore ogradu zbog sigurnosti djece..

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    U pon. ću nazvati veterinarsku inspekciju , oni navodno trebaju voditi brigu o tome i čisto popričati s njima, velim, ne želim nikome zagorčavati život, ali mislim da zatvaranje ograde i nije tako strašan posao, pa i ja zatvaram svoju ogradu.A ovo je točno kako se svi vlasnici kunu u svoje ljubimce i njihovu mirnu narav.Znam još puno slučajeva gdje psi slobodno šeću i siju strah ali nekako me ova vrsta posebno plaši. Znam i puno roditelja koji se boje za svoju djecu, ali onda ih strpaju u auto i voze u i iz škole, a drugi se valjda tješe kako se baš njima neće dogoditi ništa loše kad već nekome prije nije i tako...ali meni se danas čaša prelila.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    Mislim da se to prijavljuje komunalnom redaru, on ce onda doći i izdati pismeno upozorenje da drže psa u zatvorenom dvorštu. Nakon toga ako pas i dalje bude izlazio van će vlasnici dobiti novčanu kaznu.
    Tak je moj djed dobio upozorenje kad ga je netko anonimno prijavio da mu pas šeće po tuđim dvorištma. E sad, moj djed je teški paničar pa je kasnije dobro pazio na ogradu a kakvi su ti vlasnici ne znam...vidjet ćeš.
    Ako hoćeš mogu ga pitati jel baš od kom.redara bila opomena.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    Isteklo mi vrijeme za edit, znači taj pas od mog djeda nije bio opasan, i prijava nije bila da je pas nekog napao il da ga se boji, nego čisto da pas slobodno šeće okolo po selu.
    Ne znam jesam ti sad pomogla.

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Baš je nedavno netko iz Grada Splita dao izjavu da svakodnevno dobivaju veliku količinu mailova i to da ima šalju obje strane, i vlasnici pasa i građani kojima ovi prvi sa svojim ljubimcima smetaju. Rekli su da su problemi iznimno kompleksni i da traže rješenje. Odnosilo se na izmet, mjesto kupanja pasa na plaži i sl.tako da valjda u svakom gradu/općini postoji služba za to kojima se može obratiti

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Prije dosta godina jedan cucak (više dosadan nego opasan) zaskočio je mog starijeg sina i srušio ga. Zaprijetila sam gazdarici da ću zvati higijensko tehnički servis (iliti šintere) ako ga još jednom vidim bez lajne. Pomoglo je, inače bih to stvarno i učinila.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo podataka za Zagreb, pa ih pitaj što se može učiniti: http://www.vs-grada-zagreba.hr/index...d=49&Itemid=59

  10. #10
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Zakonom tj. pravilnikom je određeno koji psi se podrazumijevaju opasnima, te način njihova držanja (u kavezu) a na javne površine mogu samo sa lajnom i brnjicom, dakle prijaviti vlasnika...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Ne znam da kod nas ima komunalni redar ( ja sam u selu blizu VG, možda da provjerim u komunalnom društvu ili ?), znam da postoji ta vet.insp. koja navodno vodi brigu o ispravnom držanju takvih pasa. E sad, ja ne znam jel ovaj pas ikada napao neku osobu ( znači nemam dokaz da je opasan za ljude) a kao drugo, znala sam prolaziti onuda pa je ograda neki put i bila zatvorena, istina rijetko ali što ako netko dođe tamo i baš taj put bude zatvorena, bojim se da sve pada u vodu. Po pričanju nekih, ti ljudi imaju boks u dvorištu pa možda nekad i pas je tamo, ali ako i je onda je to očigledno rijetko.

  12. #12
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Ovako: pit bull je opasan pas (znači da čak nije trebao napasti čovjeka ili drugog psa, to vrijedi za druge pasmine pasa) osim ako ima rodovnicu izdanu od kinološkog saveza ( što ti ne možeš znati), on treba stalno biti u tom boksu, pod ključem i sa oznakom da se radi o opasnom psu. Nadam se da sam ti pomogla

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/287986.html
    jel postoji neki noviji pravilnik?

  14. #14
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj vida prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako: pit bull je opasan pas (znači da čak nije trebao napasti čovjeka ili drugog psa, to vrijedi za druge pasmine pasa) osim ako ima rodovnicu izdanu od kinološkog saveza ( što ti ne možeš znati), on treba stalno biti u tom boksu, pod ključem i sa oznakom da se radi o opasnom psu. Nadam se da sam ti pomogla
    Koliko se sjećam PB nije pasmina priznata od međunarodnih kinoloških organizacija, pa ne može imati rodovnicu. No, to ne umanjuje njegovu potencijalnu opasnost.
    Prijavi.
    Ne znam kome, ali ja sam bila kod sudca za prekršaje nakon što me zaustavio policajac i legitimirao jer sam bob-taila vodila bez uzice. Možda je to put, pozvati policiju, nek naprave uviđaj, pa će valjda i ta prijava nekako stići do sudca za prekršaje... ili bar natjerati vlasnika da stavi ogradu, što je po zakonu dužan učiniti.

    Na koncu, nazovi ministarstvo koje pisalo pravilnik pa pitaj što možeš učiniti.

  15. #15
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pit bull terier nije pasmina uopće!, to je neki opći termin koji se koristi za pse iz tih pasminskih porodica tipa bull (npr. bull terier, američi stafordski terier..) tj. pse sličnih fizičkih obilježja (pit su dobili zbog uzgoja takvih vrsta pasa za borbe, ring ili ti ga pit)

    Od FCI su priznati svi:

    Američki stafordski terier (usa)
    Stafordski bull terier (engleska)
    Bull terier (engleska)
    Posljednje uređivanje od šafran : 20.10.2013. at 07:40

  16. #16
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    U mojoj ulici susjed je imao 4 psa u dvorištu. Psi su udomljeni iz azila, svaka čast, ali susjedi su rijetko bili doma, psi su po cijele dane bili sami i neiživljeni, sva zanimacija u životu im je bila da bjesomučno laju i skaču na ogradu kad netko prolazi ulicom. Ali stvarno, ja sam tuda prolazila svaki dan nekoliko puta, čak po drugoj strani ulice, i svaki, ali baš svaki puta su se ti psi trgali koji od njih će jače lajati i jače skakati. Vjerujte, kad se 4 psa lajući zaletava na ogradu prema vama, nije vam baš svejedno. Moj sin se boji pasa, a ove zime nam je u ulici bilo 80 cm snijega i očišćeno je bilo samo uz ogradu, i kad su se psi zaletili na ogradu sin je skakao naglavce u onaj snijeg i prtio ga dok se nije dosta odmaknuo.
    Navodno su neki od pasa nekoliko puta uspjeli i preskočiti ogradu, nisam čula da su nekog i napali, ali susjed valjda nije htio riskirati prijavu (ili ga možda netko i jest prijavio) i postavio je dva metra visoku limenu neprozirnu ogradu. Problem je dobrim dijelom riješen, jer psi ne reagiraju baš uvijek kad netko prolazi, valjda ne skuže odmah jer ne vide, a i onaj tko prolazi ne vidi je li oni skaču prema njemu (već ako i laju).

    Još samo da otkrijemo čiji se to pas (ili psi) redovito pokaka pred našom i susjedovom ogradom... U ulici ima valjda 15 pasa.... Ja razumijem da ako je životinja cijeli dan trpila da kojiput ne može izdržati dok ne dođe do livade, ali pokupi, brate, za svojim psom!

  17. #17
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    AAa, kod nas isto koma, ograde otvorene i psi šeću po svuda, mi ko luđacu sve ogradili da nem ne ulazi svakakva živina, imamo mačku i neki dan me susjeda napala da kaj puštamo mačku po dvorištu jer onda njezin pas ludi kad prolze kraj naše kuće. Dobila sam slom živaca.
    Naravno da me strah, neki su psi i grizli ljude, jedan pakinezer je malenom s oštrim zubima kroz platnenu tenisicu, užas, i zletavju se pod kotače ono idem n posao ujutro i njih hrpa trči zamnom i laje. Mene strah da mi je podleti pod gumu, samo mi to treba u ranu zoru da vodim pse veterinaru. Inaće volim životinje i ima stvrno savjesnih vlasnika kod nas ali većina ih to nije.
    I pitanje, kako sad psi smiju u zetove tramvaje, neku većer ušla je u osmicu ženska s njemačkim ovčarom bez lajne držala ga je za ogrlicu,a mladi pas skako po ljudima, ja sam jela neku kiflu, strpla sam je u torbu jer ju je mjerkao, majke mi, mislia sam da bude skočio na mene. Nije mi baš bilo ugodno.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    25

    Početno

    Da, da najbolji su mi oni ma ne bojte se nece vam on nista, kosa mi se dize na glavi kad to cujem!
    A da ne pricam o tome da su me vec par puta ti psi koji nece nista zaskocili al sva sreca u nesreci pa su vlasnici istih bili u blizini...ma oni su zaigrani, ma boli mene sto su zaigrani NE zelim da mi dolaze blizu!

  19. #19
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    tako sam tužna kad ovo čitam jer su za sve krivi nesavjesni i neodgovorni vlasnici pasa
    nikome psi ne bi smetali kada bi se vlasnici držali pravila - skupljali za psima, vodili ih na lajni, ograđivali dvorišta...
    i sad na kraju su jadni psi za sve krivi, ljudi ih ne žele ni blizu, djeca ih se boje a sve zbog krivih postavki u glavi ljudi koji imaju negativnih iskustava - zbog takvih vlasnika... katastrofa...

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    lukab, uvijek i jedini krivci su ljudi. samo i iskljucivo.

  21. #21
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    u našem naselju ima jedan staford i ima jedan njegov vlasnik
    e sad, pas je stvarno socijaliziran, još dok je bio štene vlasnik je forsirao socijalizaciju i s ljudima i s psima i s djecom i sa štencima. pas ga sluša, jako lijepo je odgojen, zaigran, ima sad negdje 10 mjeseci. al je mrcina. i nikad s brnjicom i nikad na lajni. još ga na lajni nikad nisam vidjela, a stalno ga vidim.

    gleda u tog svog vlasnika ko u boga, na svaki njegov mig reagira, sve naredbe odmah izvršava, ne skače na prolaznike, jako je pristojan. al, vlasnik ga pušta svuda slobodnog.

    djeca ga se u načelu - boje. roditelji ga se isto tako - boje.

    ja nisam sigurna jel ga se treba bojati ili ne , pa pitam ovdje pseće znalce - prijeti li realno od tog psa neka opasnost? za pse i za ljude i za djecu? vlasnik forsira da ga se ne trebaju bojati, da je ovaj prava beba, i tvrdoglav je užasno po tom pitanju. jednom sam ga zamolila da drži psa dok ne prođe jedna curica koja je plakala jer se bojala ići kući, jedva je nekako prihvatio sugestiju.

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Mislim da se ne treba bojati dobro odgojenog i poslušnog psa bez obzira na pasminu, ali nije u redu da ga vlasnik ne želi pridržati ako se neko dijete boji. Neka djeca se boje moje pudlice, viču da će ih ugristi i bježe, pa ju ja pridržim i ne dam da ih njuška. Ja mislim da je to glupo, što se djeca boje pudlice, ali nije na meni da rješavam taj strah.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se ne treba bojati dobro odgojenog i poslušnog psa bez obzira na pasminu, ali nije u redu da ga vlasnik ne želi pridržati ako se neko dijete boji. Neka djeca se boje moje pudlice, viču da će ih ugristi i bježe, pa ju ja pridržim i ne dam da ih njuška. Ja mislim da je to glupo, što se djeca boje pudlice, ali nije na meni da rješavam taj strah.
    Prije 15 godina složila bih se s ovim, a onda je ispalo da se moje dijete boji svih pasa - velikih, malih, opasnih i bezopasnih - svih. Ne bih rekla da je doživio ikakav šok, jednostavno se bojao pasa (i mačaka) još dok je bio u kolicima.

    Dodatno ga je šokirala cucketina nemarne susjede (zaskočio i srušio) i trebalo nam je dugo godina da dijete riješimo straha. Osim toga, kad se dijete boji, pas to osjeti i onda tek napada, čak i najmanji.

    Moj stariji ni dan danas baš ne voli pse, ali ih može podnijeti i ne bježi više od njih kao u dobi od 3-4 godine. S druge strane, moj mlađi sin je cijepljen od bilo kakvog straha od pasa, tako da s tim naš odgoj djece nema nikakve veze. Moj sin i prijatelj često vraćaju vlasnicima odbjegle cucke u kvartu, ne boji se ni jednog, a psi to znaju i obično mu prilaze veselo.

    Odgovoran vlasnik će psa šetati na uzici osim na prostorima gdje ih se može pustiti, psi će u dvorištu biti ograđeni i sve će biti u redu.

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Čuj, ja mislim da nije dobro da se boje, i da bi na tome trebalo poraditi, kao na bilo kojem drugom problemu koje dijete ima.
    Realno, dijete će svakodnevno u životu sretati pse, mnogi od tih pasa neće imati pametne vlasnike, pa je za dijete samo u svakom slučaju bolje da se ne boji pasa. Ja znam djecu i odrasle koji prelaze na drugi stranu ulice kad vide psa i zaobilaze ih u širokom luku - to u svakom slučaju prilično komplicira život. Samo, nije na meni da rješavam probleme tuđe djece, ako dijete viče da će ga moj prestrašeni minijaturni pas pojesti ja sigurno neću puštati psa da ga njuška i uvjeravati dijete da mu pas neće ništa.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I ja ne mislim da je glupo da se iko boji psa, bilo koje rase.
    Npr. moju N je letos ujeo pas lutalica, iz čista mira, u podne u parku punom dece. Trčala po livadi, nije videla čopor koji spava u žbunju.
    I ona se sad boji, ali ne svih pasa. Npr ogromni labrador naših prijatelja je ne plaši jer ga dobro poznaje i sreće uvek u njihovom dvorištu u istim, kontrolisanim okolnostima.
    Ali nedavno joj je u parku pritrčala pudlica. Ona je, zaigrana, samo spazila da neki pas tuda protrčava i krenula užasno da vrišti. Vlasnica psa je sva začuđena došetala do nas prevrćući očima. A N se ukakila i upiškila u gaće od straha

  26. #26
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Odgovoran vlasnik će psa šetati na uzici osim na prostorima gdje ih se može pustiti, psi će u dvorištu biti ograđeni i sve će biti u redu.
    je, peterlin, al vidiš da nije tako.

    a dok nije tako, zanima me mišljenje onih koji se malo više kuže u pse od mene koja tek ulazim u taj svijet.
    znam da sve ovisi o ljudima, o vlasnicima, i da svaki pas može biti prava beba, a s druge svaka pasmina može biti agresivna.
    al ipak su za nekog vraga te opasne pasmine nazvane opasnima. i za nekog vraga se upravo određene pasmine koriste za borbu, zar ne? odnosno, namjenski su za to i križanjem uzgojeni.

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Kad kažem da je glupo mislim da je glupo pustiti da se dijete boji pasa, mislim da na tome treba poraditi da se dijete riješi tog straha.
    Većina djece uopće ne zna kako postupati sa psom - recimo u školici u koju idemo su mojoj curki dali malu brošuricu sa 5-6 sličica kojima su pokrivene najbanalnije situacije odnosa dijete-pas (npr SVA djeca psa krenu dragati po glavi što je pogrešno).
    Mislim da je to važno radi djeteta, jer strah od pasa definitivno čini život kompliciranim.

  28. #28
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kad kažem da je glupo mislim da je glupo pustiti da se dijete boji pasa, mislim da na tome treba poraditi da se dijete riješi tog straha.
    Većina djece uopće ne zna kako postupati sa psom - recimo u školici u koju idemo su mojoj curki dali malu brošuricu sa 5-6 sličica kojima su pokrivene najbanalnije situacije odnosa dijete-pas (npr SVA djeca psa krenu dragati po glavi što je pogrešno).
    Mislim da je to važno radi djeteta, jer strah od pasa definitivno čini život kompliciranim.
    Preporuka za školicu?

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kad kažem da je glupo mislim da je glupo pustiti da se dijete boji pasa, mislim da na tome treba poraditi da se dijete riješi tog straha.
    Eh, kad bi to bilo jednostavno - poraditi na tome
    Odrasla sam uz jednog fobičara od pasa, i tu nije bio problem u psima, nego puno dublje, a "rad na tome" nije donio rezultata. Ali to sad nije bitno, bitnija je činjenica da se odrastanjem i dio tog straha (zapravo fobije) riješio nekako sam od sebe. Ako ništa drugo, bar nema više blokade u svakodnevnom funkcioniranju.
    Ni moj sin nije tu ravnodušan, nije baš da se panično boji pasa, ali ih zaobilazi gdje može. Iz njegovog gledišta, više ga je strah malih, naoko bezopasnih pasa, jer kaže da su oni "bedasti i samo bi se igrali, a ja se s njima neću igrati" dakle, zaključak djeteta je da su veliki psi mirniji pa se njih manje boji.

  30. #30
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    A moj se npr. ne boji ni jednog psa - psi su super.
    I ne znaš onda što je teže - kad se boji ili kad ga trebaš naučiti da ne može svakom psu priči.

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Preporuka za školicu?
    Mi idemo ovdje http://www.urbanpet-centar.com/

  32. #32
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se ne treba bojati dobro odgojenog i poslušnog psa bez obzira na pasminu
    X

    Nemoj ga se bojat samo zato što je staford. Oni su došli na loš glas jer su te vrste pasa uzgajane od nekih ludih ljudi za borbe pasa, pa eto ljudi odmah pomisle da su to extra krvoločni psi, ali ništa ni krvoločniji ni opasniji, a ni luđi od bilo koje druge pasmine u krivim rukama, ok ajde pudlica ti ne može polomiti kosti, ali može biti nemoguća ako je krivo odgojena, ili recimo huškana od malih nogu na muškarce. Imam jedan takav primjer jedne starije godpođe čiji pokojni pudel se zaletavao muškarcima u međunožje.

  33. #33
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    tanja znam da ne mora biti jednostavno, može se raditi o dubljim i većim problemima.
    Samo nemam osjećaj da je kod djece koja vrište da će ih moj pas pojesti tako - to su mali klinci, a roditelji se uopće ne potrude reći im da su to gluposti.
    Bilo kako bilo, ja u svakom slučaju neću uvjeravati djecu koja se boje da im moj pas neće ništa nego ću zadržati psa.
    To kad se pas prestane bojati i trčati u suprotnom smjeru.

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, kad bi to bilo jednostavno - poraditi na tome
    Odrasla sam uz jednog fobičara od pasa, i tu nije bio problem u psima, nego puno dublje, a "rad na tome" nije donio rezultata. Ali to sad nije bitno, bitnija je činjenica da se odrastanjem i dio tog straha (zapravo fobije) riješio nekako sam od sebe. Ako ništa drugo, bar nema više blokade u svakodnevnom funkcioniranju.
    Ni moj sin nije tu ravnodušan, nije baš da se panično boji pasa, ali ih zaobilazi gdje može. Iz njegovog gledišta, više ga je strah malih, naoko bezopasnih pasa, jer kaže da su oni "bedasti i samo bi se igrali, a ja se s njima neću igrati" dakle, zaključak djeteta je da su veliki psi mirniji pa se njih manje boji.
    Isto ovako...

    Neke stvari se događaju na razinama koje su izvan racionalnih i teško je tome naći uzrok, kao i lijek.

    Moj stariji sin je napokon naučio tolerirati pse kad su susjedi nabavili malu kujicu prije nekoilko godina, pa ju je poznavao od vrlo rane dobi, ali opet - moj mlađi sin će tu istu kujicu šetati, a stariji baš i ne.

    Isto, psi naših prijatelja koje viđa često nisu baš toliki bauk. Išlo je malo pomalo, ali kad vidi nekog nepoznatog (zapravo nije bitno da li je mali ili veliki) on će se držati na pristojnoj udaljenosti, a njegov mlađi brat koji ima vibru "šaptača psima" će se odmah zainteresirati i uspostaviti komunikaciju i sa psom i sa vlasnikom. Dvoje djece, isti uvjeti u kući, a opet ispali su različito.

  35. #35
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Postoje liste opasnih pasmina, recimo u Njemačkoj se o tome desetljećima debatiralo i mnoge liste su ipak skraćene, odnosno mnogi psi izbačenih sa tih lista, jer u biti svaki pas potencijalno može biti opasan, e sad stvar je u par stvari, ovako na brzaka, veličina, jačina ugriza i određeni nagoni i instikti koji su kod nekih pasmina više kod nekih manje izraženi i zbog toga za neke pasmine još uvijek ipak treba imati dozvolu za njihovo držanje jer nije stvar u samom psu, nego budućem vlasniku.
    Nije baš toliki bed ako pudla dospije u krivo ili neiskusne ruke, ali jedan cane corso je.

    Ako taj staf gleda u svog vlasnika kao u boga, što evo iskreno nisam ni ja uspijela baš sasvim postići i sa svojim, mislim da stvarnog razloga za brigu nemaš. On bez vlasnikovog dopuštenja neće napraviti ništa.
    A da pas samo ovako iz čista mira poludi usprkos takvom top odgoju i radu i napadne su ekstra rijetki slučajevi uslijed ne znam neke bolesti, recimo tumora na mozgu, znam za takav slučaj posve jedne druge pasmine.
    Po svemu ovome što si opisala pas je tip top, iako slažem se ipak i mislim da bi ipak trebao biti na lajni, pogotovo kad prođe pubertet, i postane zreli mužjak zbog susreta najviše sa drugim mužjacima jer tu onda može biti svega, pogotovo kad se tjeraju kuje, jer tu onda racio ode kvragu i kod najbolje odgojenog psa,ako nije zarana kastriran. Njemu je ipak tek 11 mjeseci, praktički je još štene, ok ajde službeno mladi pas

  36. #36
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    u našem naselju ima jedan staford i ima jedan njegov vlasnik
    e sad, pas je stvarno socijaliziran, još dok je bio štene vlasnik je forsirao socijalizaciju i s ljudima i s psima i s djecom i sa štencima. pas ga sluša, jako lijepo je odgojen, zaigran, ima sad negdje 10 mjeseci. al je mrcina. i nikad s brnjicom i nikad na lajni. još ga na lajni nikad nisam vidjela, a stalno ga vidim.

    gleda u tog svog vlasnika ko u boga, na svaki njegov mig reagira, sve naredbe odmah izvršava, ne skače na prolaznike, jako je pristojan. al, vlasnik ga pušta svuda slobodnog.

    djeca ga se u načelu - boje. roditelji ga se isto tako - boje.

    ja nisam sigurna jel ga se treba bojati ili ne , pa pitam ovdje pseće znalce - prijeti li realno od tog psa neka opasnost? za pse i za ljude i za djecu? vlasnik forsira da ga se ne trebaju bojati, da je ovaj prava beba, i tvrdoglav je užasno po tom pitanju. jednom sam ga zamolila da drži psa dok ne prođe jedna curica koja je plakala jer se bojala ići kući, jedva je nekako prihvatio sugestiju.
    Mislim da ovdje ne treba ulaziti u razloge nečijih fobija i strahova, već ih jednostavno treba uvažiti.
    Kao i činjenicu da neki ljudi ne vole pse.
    Ili ne žele da im se netko mota po nogama.

    Ako se pas po javnim površinama treba šetati na uzici, onda vlasnik nema što biti moljen za to, on treba biti upozoren (za početak).

    Ovo govorim iz pozicije odgovornog građanstva.

    Inače sam osoba koja se ne boji životinja i voli i pse i mačke i koja se s djetetom zaustavi kraj svakog psa u gradu, ako je nepoznat, pitamo vlasnika za dozvolu upoznavanja sa psom.

    Ali jednako tako nisam shvatila postupak svojih frendova koji su u park u kojem jasno piše da u njega nije dozvoljeno voditi pse, doveli svoje dijete i malo štene koje su onda pustili s uzice i koji je počeo skakati na klince koji su se tamo igrali, od kojih su dvije klinke doslovno počele vrištati i bježati. Njihovim starcima je bilo vidljivo neugodno, ali morali su s njima izaći iz parka. Frendovi su kolutali očima, ali nisu bili u pravu. Pa čak i da se tamo nitko nije bojao pasa, nije lijepo vidjeti da pas zapišava površine po kojima se djeca valjaju i pužu.

  37. #37
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ovdje ne treba ulaziti u razloge nečijih fobija i strahova, već ih jednostavno treba uvažiti.
    Kao i činjenicu da neki ljudi ne vole pse.
    Ili ne žele da im se netko mota po nogama.

    Ako se pas po javnim površinama treba šetati na uzici, onda vlasnik nema što biti moljen za to, on treba biti upozoren (za početak).

    Ovo govorim iz pozicije odgovornog građanstva.

    Inače sam osoba koja se ne boji životinja i voli i pse i mačke i koja se s djetetom zaustavi kraj svakog psa u gradu, ako je nepoznat, pitamo vlasnika za dozvolu upoznavanja sa psom.

    Ali jednako tako nisam shvatila postupak svojih frendova koji su u park u kojem jasno piše da u njega nije dozvoljeno voditi pse, doveli svoje dijete i malo štene koje su onda pustili s uzice i koji je počeo skakati na klince koji su se tamo igrali, od kojih su dvije klinke doslovno počele vrištati i bježati. Njihovim starcima je bilo vidljivo neugodno, ali morali su s njima izaći iz parka. Frendovi su kolutali očima, ali nisu bili u pravu. Pa čak i da se tamo nitko nije bojao pasa, nije lijepo vidjeti da pas zapišava površine po kojima se djeca valjaju i pužu.
    slažem se sa svime što si napisala, pogotovo s boldanim
    užasno mi idu na živce vlasnici pasa koji ne miču pse kad se počnu motati po nogama, nego šeću pored i uopće ih ne dira
    da ne pričam o ovima koji ne čiste za svojim psima
    ili koji ih puštaju ulicama navečer da šeću uokolo
    jedan takav je mene napao, dobro da sam imala veliku torbu pa sam se obranila
    a taj isti je mog tatu ugrizao za nogu s leđa, i danas tata ima ožiljak
    pas je bio neki mješanac srednje veličine

    i nisam od onih koji vjeruju pasminama, dobrom odgoju ili slično
    pas je životinja i nikad ne možemo biti potpuno sigurni kako će reagirati

  38. #38
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    tanja znam da ne mora biti jednostavno, može se raditi o dubljim i većim problemima.
    Samo nemam osjećaj da je kod djece koja vrište da će ih moj pas pojesti tako - to su mali klinci, a roditelji se uopće ne potrude reći im da su to gluposti.
    Bilo kako bilo, ja u svakom slučaju neću uvjeravati djecu koja se boje da im moj pas neće ništa nego ću zadržati psa.
    To kad se pas prestane bojati i trčati u suprotnom smjeru.
    moji roditelji su me učili da se pasa u principu ne treba bojati
    i tako je bio jedan mali psić, koji je izletio iz svog dvorišta i ugrizao me za nogu tako da je progrizao traperice!
    i dan danas imam slovo "V" na listu od njegovog ugriza
    tada sam imala možda godinu-dvije više nego tvoje i moje dijete danas, a pas je bio veličine do (tadašnje) visine mojih listova
    pa te ja samo molim da ne pričaš o velični psa i dječjem osjećaju hoće li ga neki pas "pojesti"

    i dalje se ne bojim pasa, ali od malih imam takvu averziju i kad ih vidim bez lajne moja noga je spremna da poleti na njega ako zatreba pa što god vlasnici malih pasa o tome mislili

  39. #39
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Dogodila ti se grozna nezgoda koju su skrivili ljudi. Ne vidim da bi ti u toj situaciji pomoglo da su te roditelji učili da se bojiš psa.
    Ja ne mislim da psi smiju biti u otvorenim dvorištima, niti da ih se smije puštati bez lajne, niti da ih uopće treba voditi u dječje parkove gdje ima puno djece u igri (ja to već radi psa ne bih radila). Niti mislim da se moj pas ikome treba sviđati niti da itko treba tolerirati da ga moj psić njuška.Ono što mislim jest da je dobro naučiti dijete kako postupati sa psima i da ga je dobro naučiti na pse jer je realnost našeg života svakodnevno susretanje sa psima. Dakle, shvaćam da dijete može misliti da će ga minijaturni psić pojesti, mislim da roditelj treba djetetu objasniti da neće.

  40. #40
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Dogodila ti se grozna nezgoda koju su skrivili ljudi. Ne vidim da bi ti u toj situaciji pomoglo da su te roditelji učili da se bojiš psa.
    pa ne trebaju roditelji učiti dijete da se boje psa
    ali ga trebaju učiti da mu se ne treba vjerovati
    moje dijete bi odmah išlo bilo kojem psu, malom ili velikom, želi ga pomaziti i poigrati se s njim, a ja sam ta koja ju pokušava naučiti da bude opreznija

    rahela, i ova moja mala je bila kod naših prijatelja, imaju psića koji nikad nije nikoga pokušao ugristi
    osim moje male
    dobro da je mm bio tamo, bio je skočio na nju i pokušao ju ugristi
    a prijatelji ostali zatečeni - to se do tada nikada nije dogodilo, a ni kasnije

  41. #41
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    Jesu to ovi? Mislim, ista je adresa: http://www.canis.hr/Default.aspx?bt=3

  42. #42
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Da!

  43. #43
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    pa ne trebaju roditelji učiti dijete da se boje psa
    ali ga trebaju učiti da mu se ne treba vjerovati
    moje dijete bi odmah išlo bilo kojem psu, malom ili velikom, želi ga pomaziti i poigrati se s njim, a ja sam ta koja ju pokušava naučiti da bude opreznija
    Pa ja ne bih to nazvala da psu ne treba vjerovati jer ne zvuči baš lijepo tako nešto reći djetetu, ali da treba biti oprezan - svakako.
    Djeca i ne trebaju dirati pse koji su bez vlasnika u blizini, a ako je pas sa vlasnikom ne trebaju dirati bez pitanja.
    Poželjno je i da znaju kako podragati psa, a bome i da znaju prepoznati znakove upozorenja koje pas šalje prije nego što grize.

  44. #44
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Mima, ima li on-line takva brosura?
    Ja ne volim zivotinje, ali moja kcer voli. Za sad ju ucim da pita vlasnika da li smije podragati psa ili macu. Detalje oko toga kako da ih mazi i sl ne znam.

  45. #45
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Pitanje za iskusnije vlasnike pasa, da li dozvoljavate svojim psima da ponjuše druge ljude ili njihove stvari npr torbe? Moja to hoće kad smo svi na nekom malom prostoru tipa lift, pa joj ja ne dam. A, opet znam da je psima čulo mirisa jako bitno, pa nisam sigurna da li postupam dobro.

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Nemam pojma, mi smo je dobili na tečaju.
    Zapravo, dečko koji vodi školicu je radio neki program za edukaciju djece o sigurnom ophođenju sa psima pa odatle te brošure.

    Btw. i moje dijete je pas jednom prilikom 'ćapio' za ruku, ne baš ugrizao ali recimo uhvatio zubima tako da su se vidjeli tragovi.

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Mima, ima li on-line takva brosura?
    Ja ne volim zivotinje, ali moja kcer voli. Za sad ju ucim da pita vlasnika da li smije podragati psa ili macu. Detalje oko toga kako da ih mazi i sl ne znam.
    Imaš osnove na Rodinom portalu: http://www.roda.hr/article/read/zasto-psi-grizu

    Ni ja nisam dala djeci (tj. mlađem sinu koji je to želio) da se približavaju i diraju životinje bez dopuštenja vlasnika.

    S druge strane, zabluda je da vlasnik može u svakom trenutku kontrolirati psa, čak i ako ima najbolje namjere. Pas je živo biće i ima svoj mozak i ideje. Tko zna kako on može protumačiti djetetov nagli pokret. Ako se preplaši bezvezne stvari tipa torba ili kišobran, eto cirkusa...

  48. #48

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    41

    Početno

    Citiraj CAPPY prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da kod nas ima komunalni redar ( ja sam u selu blizu VG, možda da provjerim u komunalnom društvu ili ?), znam da postoji ta vet.insp. koja navodno vodi brigu o ispravnom držanju takvih pasa. E sad, ja ne znam jel ovaj pas ikada napao neku osobu ( znači nemam dokaz da je opasan za ljude) a kao drugo, znala sam prolaziti onuda pa je ograda neki put i bila zatvorena, istina rijetko ali što ako netko dođe tamo i baš taj put bude zatvorena, bojim se da sve pada u vodu. Po pričanju nekih, ti ljudi imaju boks u dvorištu pa možda nekad i pas je tamo, ali ako i je onda je to očigledno rijetko.
    I ja sam iz VG...a pošto sam sad zadnjeg psa uzela iz Azila za napuštene pse u Cerju Pokupskom, znam da oni puno vode brigu vezano za pse po VG. Imaš na netu njihovu stranicu i broj telefona pa nazovi. Vrlo su ljubazni i susretljivi i vjerojatno će ti sve reći, koga nazvati, kome se obratiti...Sretno!

    I daj javi kaj si obavila

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Ok, je li otkrio netko komu točno se treba obratiti u Zagrebu, broj, adresa, za prijavu ovakvih situacija.
    Psi iskaču iz svog dvorišta na cestu, dijete ide iz škole i zbog stresa od bjesomučnog lajanja tog psa bježi na cestu, drito pod auto. To je taj jedan dio pametnih vlasnika, onih koji ostavljaju otvorene ograde pa psi izlijeću van u tom nekom svom radijusu.
    Drugi ih uredno, svaku večer puštaju van da šeću slobodni po cijelom kvartu i napadaju ako im se napada, njuškaju prolaznike, ma sve i da ti "neće ništa" (klasična spika), šta mene ima njuškati na cesti mrcina od psa u 9 navečer. Zašto moram proživljavati taj stres od prilaska nepoznatog psa, za kojega nikad ne znaš što mu je na umu? O djeci da i ne pričam, to me najviše muči. Sad se rano smrači, djeca idu iz škole oko 7, a psi su već po cesti.

    Komu to prijaviti, da im dođu u inspekciju i nalože zatvaranje psa u dvorište?

  50. #50
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Komunalnom redaru.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •