Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 176

Tema: ambicioznost

  1. #101
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    marta nisi me razumjela. Ona njemu objašnjava, želi mu pomoći ali on tvrdi da je to drvo samo po sebi tako dovoljno.
    U tom slučaju mi nije jasno zašto mu ne da 1. Naša učiteljica je uredno stisla Vidu jedinicu iz prirode jer nije predao one svoje praktične radove o kojima sam pisala, a svode se na crteže jeseni. Sad su mu odjednom naglo ti radovi postali "zanimljivi" i jučer je napravio novi radi samoinicijativno i bez ikakvog prenemaganja.

  2. #102
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Pa kad ima, nije on jedini na tom satu i vidim i čujem da im pomogne koliko god može svima u svemu.
    To s 20 na grbi je moj stav i ok prvi put, drugi put objašnjavati, pomagati pa ovako pa onako...a ako se netko iz sata u sat pravi grbav, to je onda za dva.
    Tu nekako je Martin sa prirodom i ne da mu se, eto ni mom se ne da.
    Ok sad mu se ne da, ali tko zna možda mu se iduće polugodište neće dati množiti ili mu u jednom momentu dosadi pisati velika slova na početku rečenice.
    Šljivi mi se za likovni, ali brate mili puno stvari će biti u životu koje ti se neće dati pa svejedno moramo.

  3. #103
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    otkud vama svima to da je nas sustav prilagodjen prosjeku?
    pa bili bi na konju da je tako, jer vecina je nas i nase djece, ipak, prosjecna

    sustav nije prilagodjen nikom, a njegova najveca mana je upravo to sto nije prilagodjen prosjeku

    u cemu je uspjeh finskoga sustava koji svi hvale? upravo u tome da je velika paznja posvecena prosjecnoj djeci

  4. #104
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    otkud vama svima to da je nas sustav prilagodjen prosjeku?
    pa bili bi na konju da je tako, jer vecina je nas i nase djece, ipak, prosjecna

    sustav nije prilagodjen nikom, a njegova najveca mana je upravo to sto nije prilagodjen prosjeku

    u cemu je uspjeh finskoga sustava koji svi hvale? upravo u tome da je velika paznja posvecena prosjecnoj djeci
    U potpunosti si u pravu. Naš sustav je loš i treba djecu naučit da što jednostavnije kliznu kroz njega. A to nije jendnostavno.

  5. #105
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kosjenka meni to izgleda kao problem grafomotorike.
    Imalo moje dijete i kao posljedica u tom razdoblju nije želio vuči crte i nikako crtati i bojati.
    Poslije smo nakon duže vremena shvatili da ne želi, jer ne može napraviti lijepo.
    Probaj izvuči iz svojeg "u čemu je problem".
    Nakon 2 godine vježbe, njemu i dan danas crtanje i bojanje nikako nije na listi omiljenih aktivnosti.
    Sad zna i crtati i bojati, ali isto mu treba vremena da u to krene.

  6. #106
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Poslije smo nakon duže vremena shvatili da ne želi, jer ne može napraviti lijepo.
    Probaj izvuči iz svojeg "u čemu je problem".
    Nakon 2 godine vježbe, njemu i dan danas crtanje i bojanje nikako nije na listi omiljenih aktivnosti.
    Sad zna i crtati i bojati, ali isto mu treba vremena da u to krene.
    Kao osoba koja nije voljela likovni, suosjećam s Kosjenkinim sinom i ostalom djecom koja se ne nalaze u tome. I meni bi ono drvo bilo dovoljno

    Ne znam kako on razmišlja, ali sjećam se da nisam uživala u procesu crtanja, upravo suprotno, bila mi je muka. Trudila se, ne trudila, uvijek mi je to izgledalo bezveze pa zašto da se uopće trudim?

    I kad bi nastavnica "naručila" temu, ja bih ili napravila nešto na brzaka i onda "pustite me na miru" đir, ili bih sat vremena razmišljala, gledala oko sebe, lunjala među klupama (to se moglo u višim razredima), gledala što drugi rade i tražila inspiraciju jer često nisam znala odakle uopće početi i kako to nešto nacrtati pa bih zadnjih deset minuta nacrtala nešto tek toliko da ne predam prazan papir.

    Kako prisiliti dijete da se likovno izražava ako ono to ne voli ili ne želi? Bi li ga trebalo prisiljavati? Možda ima načina da zavoli s nekim drugim tipom zadatka, ne znam. Ja sam u višim razredima osnovne na likovnom znala cijelo vrijeme imati suze u očima od bijesa i nemoći.

    Mislim da svoje tadašnje razmišljanje i osjećanje mogu sažeti u: "kako da čovjek uživa u nečemu u čemu nikad neće dobiti 5 pa čak ni kad se potrudi? Pa ako ne može 5, e, onda tko te šljivi, predmetu."

    Možda bih bila i uživala da se nije ocjenjivalo, mada sumnjam. Ni u vrtiću, a ni kasnije, nisam voljela ona bojanja, plasteline i slično. Ne znam je li do grafomotorike, znala sam pisati prije škole.
    Stvar je kompleksnija; mozak, afiniteti, pristup, motivacija, sustav, svačeg malo...vjerujem da se s pravim pristupom sve može, ali nekad ga je teško pronaći.

  7. #107
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Anemona imaš pravo. Samo kako to riješiti ako ne trudom i vježbom?
    Drugo nitko ne omalovažava njegov rad, njegov rukopis samo mu se govori da mora više vježbati i truditi se i ne mora biti to krasopis, ali mora paziti da bude čitljivo.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da svoje tadašnje razmišljanje i osjećanje mogu sažeti u: "kako da čovjek uživa u nečemu u čemu nikad neće dobiti 5 pa čak ni kad se potrudi? Pa ako ne može 5, e, onda tko te šljivi, predmetu."

    Možda bih bila i uživala da se nije ocjenjivalo, mada sumnjam. Ni u vrtiću, a ni kasnije, nisam voljela ona bojanja, plasteline i slično. Ne znam je li do grafomotorike, znala sam pisati prije škole.
    Stvar je kompleksnija; mozak, afiniteti, pristup, motivacija, sustav, svačeg malo...vjerujem da se s pravim pristupom sve može, ali nekad ga je teško pronaći.
    Ovo mi je dobro poznat osjećaj, a bogme i razmišljanje koje stoji iza toga (već sam pisala po forumu kako je prof likovnog na moje radove reagirala riječima "Ajme!" i "Kuku!" ).
    Ali to već izlazi iz okvira ove teme, jer nema nikakve veze s ambicioznošću, nego s idejom da predmete kao što su likovni, glazbeni ili tjelesni ne bi uopće trebalo ocjenjivati. Ili ih ocjenjivati opisno. Ili neko treće rješenje koje mi trenutno ne pada na pamet.
    (pod tim ne podrazumijevam predmete kao što su likovna ili glazbena umjetnost u SŠ, koji uključuju pravo učenje, a ne dobivanje ocjene na temelju sposobnosti)

    Iako, pomaka u ocjenjivanju ipak ima... npr. u svoje doba ja nisam imala šanse dobiti 5 iz likovnog, kao da imam 2 lijeve ruke (a rukopis savršeno uredan). Moj sin, sa sličnim naslijeđenim afinitetima i sposobnostima ima 5 iz likovnog. Jer im učiteljica jasno zada upute što i kako moraju napraviti, i odličnu ocjenu dobivaju učenici koji prate te upute. Nema puno veze s umjetničkim izražavanjem, ali mojem djetetu to i paše.

  9. #109
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kosjenaka, nemam pametno rješenje - baš tako trudom i radom, ali na njemu zanimljiv način.

    Ne treba pisati slova ako ga to ne zanima, neka prepisuje matematičke zadatke, bilo što.

    Mi smo znali spojiti npr. 12 A4 papira da bismo dobili ogromni papir, onda bi nacrtali veliku stazu za utrku od početka do kraja papira (jednu crtu je crtao on, drugu ja) i onda bi on uzeo jednu bojicu ja drugu i imali bi utrku s jednog kraja staze na drugu - tko će brže doči, a da "ne izleti" sa staze, iliti da vuče crtu unutar zadanih linija.

    Pa smo crtali ogromne omiljene likove (isto brdo spojenih papira) iz omiljene igrice.
    Ja bih crtala osnovne konture, on npr. oči i dodatke, pa bismo zajedno bojali. On s jednog kraja, ja drugog. Bitno da radi.

    Milijon puta smo radili takve velike "mape s blagom", opet bi on prvo nacrtao put, pa bismo crtali neke prepreke (gromove, oblake, rijeku,...) i izrezivali (vrlo važno za motoriku) iz kataloga brusilice, vešmašine i slično, pa lijepili kao prepreke na mapu (opet važno za motoriku),...

    Ima 100 načina, bit je zainteresirati ga na njemu interesantan način, ne kažnjavati lošom ocjenom.

  10. #110
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    otkud vama svima to da je nas sustav prilagodjen prosjeku?
    pa bili bi na konju da je tako, jer vecina je nas i nase djece, ipak, prosjecna

    sustav nije prilagodjen nikom, a njegova najveca mana je upravo to sto nije prilagodjen prosjeku

    u cemu je uspjeh finskoga sustava koji svi hvale? upravo u tome da je velika paznja posvecena prosjecnoj djeci
    ovo je jako zanimljivo.
    malo sam čitala sad o finskom obrazovnom sustavu, nisam znala da predstavlja primjer sustava kojega svi hvale i koji je toliko uspješan.

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Imam iskustva s trojicom u školi, potpuno međusobno različiti, sve vrste gluposti moram hendlat.
    Najstariji (14) je lijen i uči kad ga se pritisne. On zapravo misli da sve zna i da je sve naučio i onda dobije 3, pa se čudi ko pura dreku. Njemu sam baš jučer dala 2 mjeseca da dovede svoje ocjene na maksimum ili ukidam sport i umjesto istog uvodim prisilno učenje u terminima sporta.
    Srednji je pretjerano ambiciozan, zapravo pitam se baš ovih dana što ga potiče, želja, neka računica ili zapravo nesigurnost (tj. potreba za dokazivanjem, sebi ili drugima). Da ilustriram, u školi ide na dodatnu iz matematike, zbor i nekakvu likovno-modelasku grupu, također ide u glazbenu školu, 3 puta tjedno na sport i jučer se upisao u seosku limenu glazbu (drugi instrument, nije ni nalik onome tšo svira u glazbenoj).
    Najmlađeg sam već otračala na onom topicu Zašto nisi - jer mi se ne da.

    Znači, razne vrste (ne)ambicioznosti su mi poznate i vrlo često se uhvatim kako razmišljam da je to na kraju sve ionako ista pašta i da jednostavno treba naučiti djecu kako da kliznu kroz sustav bez da se previše s njim petljaju.
    Ako je školovanje priprema za stvarni život, ovo je najbolji mogući stav!

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Dodatak: moje razmišljanje o budućem školovanju djeteta je da mi je važno da da sve od sebe, da znam da je napravio najviše u skladu sa svojim mogućnostima.

    Zvuči lijepo i dobro, ali da li ću ja stvarno znati realno procijeniti njegove mogućnosti?

    Ok one neke očite stvari kad znaš da zna matematiku, a dobije 2, ali nijanse između 4 i 5 - teško.


    Gdje je granica?
    tocno to.
    inace, nisam ni stigla sve procitati, stvarno ste se raspisale cure. :
    hvala vam.
    mi smo odlucili prepustit odluku njemu. stagod napravi je ok. i ponosni smo na njega sa cetvorkom.
    znam da nije bitna ta cetvorka, decko je pametan i inteligentan, ali bas zato mi se cini da mu je potrebno nesto vise. neki veci poticaj. program je isti za sve, i njemu je dosadno jer vecinu toga zna, pa mu to sto rade nije izazov. a doci ce vrijeme kad ce uciti i nesto sto ne zna, pa me malo strah kako ce se tada snaci.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin u potpunosti se slažem, ali ponovno sam na početku teme i iskreno smatram, ako će me mučiti pitanje da li u 3. osnovne tjerati dijete da ispravi 4 na ispitu na kojem je bio najbolji - za mene je sve otišlo u kupus.

    Nekako se stavljam u poziciju tog djeteta koje je bilo najbolje na testu, neminovno ti se tu javljaju neki osjećaji (veselje, ponos, nešto,...) i nakon 2 dana ti mama kaže da bi bilo dobro da pišeš ponovno.
    Meni bi bilo ??????????????? iznad glave.

    Netko je več napisao slično.
    Ja bih pohvalila dijete, pustila ga neka uživa u svojoj "maloj pobjedi", a ako smatram da nema dobre radne navike, to ne bih rješavala na ovom (za mene svijetlom) primjeru.
    ma nismo ga tjerali na nista! :
    i nije bio najbolj, bilo je i petica. on je dobio 4 bez ucenja i bez truda. s jedne strane smo iznimno ponosni sto imamo tako bistrog decka, ali s druge strane se osjecam kao da nije ostvario svoj potencijal.
    i naravno da smo ga pohvalili.

  14. #114
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    sillyme, slažem se s tobom i istovremeno ne.
    Imam potpuno jednako iskustvo kao i ti, možda čak po opisu i isti faks.
    I završilo je potpuno jednako.
    Ali nakon tog razočaranja upisala sam drugi koji me apsolutno nije interesirao nikad, potpuno štrebanje na pamet bez ikakve logike i završila sam ga u roku - zato jer sam ja tako odlučila.

    Tako da moje iskustvo je da se čovjek može itekako potruditi na napraviti što želi, jedini problem što je tu nastradao moj san.
    Eto, ispunila si svoj potencijal u ocima naseg skolskog sistema. Ja se jos uvijek nisam uspjela prisiliti. Upisala sam ja i drugi faks, cista logika, ali opet ooooogromna kolicina kojecega nepotrebnog i teskog, na kraju kao apsolvent nasla dobro placen posao u nekoj trecoj bransi, i dok sam kod privatnika vise ih zanima iskustvo i znanje nego diploma i tako... Odustala. Priznajem. Nije bilo nikakve zivotne svrhe osim opet - "papira". Iako znam da bi mi bilo lakse da dobijem i diplomu. Pa sam upisala jos jedan faks uz rad, opet dogurala do apsolventskog statusa i opet ostalo brdo nekakvog strebetanja na faksu koji me ionako samo djelomicno zanimao, jer sam ga upisala primarno zbog papira. Sad bi se nekako trebala prisiliti to napokon "rijesiti" ali sto sam starija to sve vise osjecam da sam "too old for this shit"

    Mozda se zbog djece izmotiviram, ali eto dijete mi za dvije godine krece u skolu, i muka mi je kad pomislim da krece u jos gori sustav nego kad sam ja isla, onda nije bio bad imati par cetvorki, sad treba imati 5.0 + dodatno a "puni potencijal" se ne svodi na puni potencijal znatizelje, istrazivanja, snalazljivosti i logickog zakljucivanja vec ucenja beskrajne kolicine cinjenica uz nemogucnost da te bas briga za cetvorku iz likovnog ili zemljopisa ako zelis u XV. Gimnaziju. Pa tako tema je li cetvorka u trecem razredu "puni potencijal" ili nije. Ama zasto bi morali ostvariti puni potencijal, zar nije bitnije biti sretniji sto si se "provukao" pa makar i malo underperforming... Pogotovo u trecem osnovne.

  15. #115
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Zaboravila sam napomenuti da se nikad nisam u školi osjećala kao da sustav ne funkcionira, bila sam zadovoljna i baš sretna u školi.

  16. #116
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Joj znate što...
    O papiru i znanju.
    Možda nije kako bi trebalo, možda ne otvara sva vrata kako bi trebalo. Evo i liječnici štrajkaju i pitaju se da za što su se školovali i bulazne da neke čistačice imaj veća primanja od jih, da vozači imaju veće plaće.
    Budimo realni, nemaju.
    Nitko ne kaže da nisu potplaćeni i liječnici, profesori, znanstvenici..nastavi niz. Ali opet sa "papirom" imaš više mogućnocti i realno bolje je.
    Pogledajte oko sebe kako i gdje živi većina ljudi koji imaju slabije kvalifikacije.
    Nazad na temu.
    Anemona vidjet ćeš kada ti klinac krene u školu, ok prvi razred možda ne toliko ali već u drugom se vide nijanse između 4 i 5.
    Recimo moj je donio 4 iz engleskog, ljuta sma ko pas na njega ne zbog četvorke nego jel nije ni pogledo, jel on zna..
    A ja mu nudim da se igra, neka se igra na onom starfallu, čita priče na eng ali ne, on zna. Pa naravno da sam ljuta. Nije pogledao ni mrvu energije uložio ...
    Samo ispravak- vozaci zeta imaju vecu placu o specijalizanata doktora medicine. Imaju, fakat. I jos ti isti doktori izdvajaju od place za postdiplomski i edukacije. To je tako, vjerovala ti ili ne.
    Ali! Ja isto mislim da je "papir" vazan. I bez obzira na jad ove zemlje pokusati cu svoju djecu duboko motivirati za stjecanje znanja, i formalnu potvrdu istih.

  17. #117
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Samo ispravak- vozaci zeta imaju vecu placu o specijalizanata doktora medicine. Imaju, fakat. I jos ti isti doktori izdvajaju od place za postdiplomski i edukacije.
    i ne samo od specijalzanata
    imaju veću plaću i do većine dr opće medicine
    i ne samo vozači zeta
    i prodavačice u jednom trgovačkom lancu imaju veću
    i još dobiju i božičnicu, regres i 4x godišnje poklon paket

    ali slažem se, treba ulagati u znanje i "papir"

  18. #118
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Zaboravila sam napomenuti da se nikad nisam u školi osjećala kao da sustav ne funkcionira, bila sam zadovoljna i baš sretna u školi.
    Pa i ja se sjećam uglavnom samo dobrih stvari. Ne mogu tvrditi da je bilo bolje riješeno, nego samo da nemam trauma, isto ovako. Nadam se da će tako i moja djeca jer mi se trenutno čini da ja imam veće traume od njihovog školovanja nego oni sami (ne radi se o problemima, nego baš o nesavršenosti sustava), ali i to je s vremenom popustilo. Rekao mi je prijatelj iz učiteljskog jata da se to zove roditeljska zrelost.

  19. #119
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne znam više što mislim o tome. Nekako, što sam starija (i iskusnija) sve više uviđam da nije papir taj koji je važan nego djeca sposobna za život. Samostalan život od nekog (suvislog) trenutka. Nije da ja nemam papir pa da mi se čini da nije važan. Naprotiv, muž i ja imamo papira i papira, pa se svejedno ponekad pitam jel mi to sve doista trebalo.

  20. #120
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Drugo nitko ne omalovažava njegov rad, njegov rukopis samo mu se govori da mora više vježbati i truditi se i ne mora biti to krasopis, ali mora paziti da bude čitljivo.
    A, molim te, dijete vježba doktorski rukopis za budućnost, a ti ga tjeraš da "lijepo" piše. NE može biti doktor ako lijepo piše. Zar ne?
    (Uostalom, imamo tipkovnice, tko više piše rukom.)

    Moja djeca nisu ambiciozna. Nismo ni ja ni tata im. I biti odličan od početka do kraja, nikako ne znači i biti ambiciozan. Znam po sebi. Odlična bez muke, od početka pa sve goodine školovanja, a baš mi je lijepo biti doma, odgajati djecu, saditi cvijeće, kuhati, piti kavicu, putovati. Ambicija 0. Nismo svi isti.

    Ustvari, ambicija može biti i proživjeti svaki dan uzevši od njega najbolje što znaš. Može li? Ili su samo titula i položaj odraz ambicije?

  21. #121
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A, molim te, dijete vježba doktorski rukopis za budućnost, a ti ga tjeraš da "lijepo" piše. NE može biti doktor ako lijepo piše. Zar ne?
    (Uostalom, imamo tipkovnice, tko više piše rukom.)

    Moja djeca nisu ambiciozna. Nismo ni ja ni tata im. I biti odličan od početka do kraja, nikako ne znači i biti ambiciozan. Znam po sebi. Odlična bez muke, od početka pa sve goodine školovanja, a baš mi je lijepo biti doma, odgajati djecu, saditi cvijeće, kuhati, piti kavicu, putovati. Ambicija 0. Nismo svi isti.

    Ustvari, ambicija može biti i proživjeti svaki dan uzevši od njega najbolje što znaš. Može li? Ili su samo titula i položaj odraz ambicije?
    Ja sam imala izrazito ambicioznu majku, tj. ja sam joj bila projekt.
    I moram priznati da sam uspijevala vrhunski svašta, ali kada sam vidjela koliko u svemu nije bitno ŠTA znaš nego KOGA znaš sve mi je dozvizdilo.
    Jedino gdje to nije bilo izraženo u tolikoj mjeri je bilo izvan granica lijepe naše, ili je to bio samo moj subjektivni osjećaj.

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A, molim te, dijete vježba doktorski rukopis za budućnost, a ti ga tjeraš da "lijepo" piše. NE može biti doktor ako lijepo piše. Zar ne?
    (Uostalom, imamo tipkovnice, tko više piše rukom.)

    Moja djeca nisu ambiciozna. Nismo ni ja ni tata im. I biti odličan od početka do kraja, nikako ne znači i biti ambiciozan. Znam po sebi. Odlična bez muke, od početka pa sve goodine školovanja, a baš mi je lijepo biti doma, odgajati djecu, saditi cvijeće, kuhati, piti kavicu, putovati. Ambicija 0. Nismo svi isti.

    Ustvari, ambicija može biti i proživjeti svaki dan uzevši od njega najbolje što znaš. Može li? Ili su samo titula i položaj odraz ambicije?
    Eh, draga... Sigurno ima puno ljudi koji bi ovako, ali ne mogu si to priuštiti. Netko mora za to zaraditi, ovdje ili ondje.

    I mnogi ambiciozni isto si ne mogu priuštiti ovakav način razmišljanja.

  23. #123
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    i ne samo od specijalzanata
    imaju veću plaću i do većine dr opće medicine
    i ne samo vozači zeta
    i prodavačice u jednom trgovačkom lancu imaju veću
    i još dobiju i božičnicu, regres i 4x godišnje poklon paket

    ali slažem se, treba ulagati u znanje i "papir"
    kad se već osvrćemo na to sve skupa.
    Ja Vas moram pitati šta bi liječnicima značilo da zetovci imaju manje plaće?
    Ono što sam htjela reći da ok ako zetovi vozaći imaju veću plaću ili trgovkinje u dm-u, ali i dalje je puno više prodavača, vozača i sl zanimanja koji imaju jako malu plaću.
    Što smeta liječnike da neki privatnik koji ima dobit tu svoju dobit podjeli sa svojim radnicima?
    Jel bi bili sretniji kada bi oni te pare zamračili, dio isplatili na crno pa da se ne uplate ni doprinosi ni porez i da se dobit na određene domaće načine "zamrači"?
    Daleko od toga da se liječnici potplaćeni, da su uvjeti u bolnicamam katastrofa, da nema matrijala itd.
    Ali čemu te usporedbe, koliko ima dm-ova prodavačica?
    Kad smo papira mogu vam pisati koliku neto plaću imaju ing. strojarstav tu jednoj našoj lokalnoj firmi, 3.500,00 kn. Koliko je to podcjenjivanje znanja i papira?
    Ali nekako opet mislim da bi mi sin imao veće mogućnosti da ima taj papir pa sve da neko vrijeme i radi za mizeriju.

  24. #124
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, draga... Sigurno ima puno ljudi koji bi ovako, ali ne mogu si to priuštiti. Netko mora za to zaraditi, ovdje ili ondje.

    I mnogi ambiciozni isto si ne mogu priuštiti ovakav način razmišljanja.
    Da, netko mora zaraditi konkretan novac. U mojoj obitelji muž zarađuje, a na meni je sva logistika da mu to omogućim. I jučer sam ga vozila na put. Telefon zazvoni, a ja pakiram, printam mailove, tražim kakvo je vrijeme u tom dijelu svijeta kamo ide, spremam dokumente... I brinem sama o baš svemu. Ne mogu reći: to će moj muž, jer on je svuda, samo ne na raspolaganju kad meni treba.
    Tako da, nikad nije sve crno niti bijelo. Ne padaju mi novci s neba. Ali, ni ne žalim se. Neka druga, ambicioznija osoba, ne bi se zadovoljila pozadinskim poslovima. Iako, da mi je bilo ući u onaj avion...eh, da sam bila ambicioznija

    Ako dijete želi i hoće, treba mu to omogućiti da samo odluči. Ako je zadovoljno sa manje škole, sa jednostavnijim poslom, pa pustimo ga. Nakon što mu objasnimo i pokažemo kako to ide u svijetu odraslih. Jer, većini odličan uspjeh neće dovesti do glamuroznog posla. Bar danas i ovdje. Tko zna kako će biti za 20 godina. No, ako se nastavi kao što je prethodnih 20 godina i neće biti bolje.

    Pokušavam objasniti svoj stav. Kad vidim da dijete uči s guštom, da mu je škola zadovoljstvo, onda je sve u redu. Ako nije...ne vjerujem da će kazne i tjeranje na učenje išta postići. Učiti se mora željeti. Prisila tu baš i ne pomaže.
    Iako, trebaju biti svjesni da će morati raditi i zarađivati ako žele opstati u današnjoj civilizaciji, pa će većina shvatiti da će im to lakše biti raditi ako rade nešto što vole, makar za to morali malo više učiti, iako to ne vole.

    Kako to sve uskladiti kao roditelj? Eee, to je već pitanje.

  25. #125
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pod jedan zetovi su vozači plaćeni iz holdinga- tj. mojeg prireza. Nije mi žao da prodavačice u dmu imaju veliku plaću, ali mislim da je nešto jako krivo u društvu ako liječnici imaju manje plaće od takvih, tradicionalno manje plaćenih, zanimanja. Skroz sam OT, ali uvijek to ovako ide: prvo se tvrdi da liječnici uopće nemaju tako male plaće, nego da pretjeruju i izmišljaju, onda kad ispadne da ipak imaju, onda se redovito izvlače primjeri teta iz konzuma koje jedva preživljavaju. vrhunac mi je bio kad mi je par ljudi reklo da sam si to sama htijela- bavit se medicinom, pa eto. Na temu! Da li bih htijela da mi dijete studira 6 godina užasno zahtijevan fax, da onda stažira godinu dana za siću, da onda- ako je bio vrhunski student- dobije specijalizaciju koju želi, da onda specijalizira 5 godina uz postdiplomsk i dežurstva sa svom odgovornošću koju liječnićki posao nosi? ( I koja je znatno veća od one tete iz dma)? Ne. Odgovorno tvrdim da ne želim da mi djeca u Hrvatskoj završe medicinu. Nije vrijedno. Eto.

  26. #126
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    I još jedna stvra, mi ne radimo neko vrijeme za mizeriju. Nego svo vrijeme. Plaća nešto sitno poraste nakon specijalističkog. Sad se ukidaju dodaci za doktorate. Svi drugi su davno ukinuti. Priče o liječnicima koji zarađuju 30 000 kuna su deplasirane. Tako da se ne radi o kratkoročno lošim primanjima!

  27. #127
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, netko mora zaraditi konkretan novac. U mojoj obitelji muž zarađuje, a na meni je sva logistika da mu to omogućim. I jučer sam ga vozila na put. Telefon zazvoni, a ja pakiram, printam mailove, tražim kakvo je vrijeme u tom dijelu svijeta kamo ide, spremam dokumente... I brinem sama o baš svemu. Ne mogu reći: to će moj muž, jer on je svuda, samo ne na raspolaganju kad meni treba.
    Tako da, nikad nije sve crno niti bijelo. Ne padaju mi novci s neba. Ali, ni ne žalim se. Neka druga, ambicioznija osoba, ne bi se zadovoljila pozadinskim poslovima. Iako, da mi je bilo ući u onaj avion...eh, da sam bila ambicioznija

    Ako dijete želi i hoće, treba mu to omogućiti da samo odluči. Ako je zadovoljno sa manje škole, sa jednostavnijim poslom, pa pustimo ga. Nakon što mu objasnimo i pokažemo kako to ide u svijetu odraslih. Jer, većini odličan uspjeh neće dovesti do glamuroznog posla. Bar danas i ovdje. Tko zna kako će biti za 20 godina. No, ako se nastavi kao što je prethodnih 20 godina i neće biti bolje.

    Pokušavam objasniti svoj stav. Kad vidim da dijete uči s guštom, da mu je škola zadovoljstvo, onda je sve u redu. Ako nije...ne vjerujem da će kazne i tjeranje na učenje išta postići. Učiti se mora željeti. Prisila tu baš i ne pomaže.
    Iako, trebaju biti svjesni da će morati raditi i zarađivati ako žele opstati u današnjoj civilizaciji, pa će većina shvatiti da će im to lakše biti raditi ako rade nešto što vole, makar za to morali malo više učiti, iako to ne vole.

    Kako to sve uskladiti kao roditelj? Eee, to je već pitanje.
    Ma ne zanima mene kako ti to rješavaš u svojoj konkretnoj situaciji. Karte su davno podijeljene. ALi zanima me kako će danas sutra moja djeca (neambiciozna ili ambiciozna) naći posao.

    Pa nije moja motivacija tlačiti djecu da uče zato jer su moj projekt. Niti me zanima kako i na koji način drugi ljudi zarađuju. Zanima me tko će zaraditi za moju mirovinu i gdje. Zanima me kako usmjeriti djecu u zemlji s ovako visokom stopom nezaposlenosti, da imaju kakve takve šanse opstati + biti zadovoljan. Mi smo svoje odradili, naša generacija. I bilo nam je lakše i školovati se i naći posao i vidjeti nekakvu perspektivu.

    Moja djeca i cijela njihova generacija su druga priča. Nema šanse da se školuju za nešto što vole (štajaznam arheologiju) ako će s tim biti na mojoj grbači, na burzi i na socijalnoj skrbi.

  28. #128
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I mnogi ambiciozni isto si ne mogu priuštiti ovakav način razmišljanja.
    nisam ambiciozna, ali ja si ne zelim priustiti takav zivot. meni je kuca krletka za 24/7, ali utociste u moje slobodno vrijeme. mozda sam ipak malo i ambiciozna

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    kad se već osvrćemo na to sve skupa.
    Ja Vas moram pitati šta bi liječnicima značilo da zetovci imaju manje plaće?
    Ono što sam htjela reći da ok ako zetovi vozaći imaju veću plaću ili trgovkinje u dm-u, ali i dalje je puno više prodavača, vozača i sl zanimanja koji imaju jako malu plaću.
    Što smeta liječnike da neki privatnik koji ima dobit tu svoju dobit podjeli sa svojim radnicima?
    Jel bi bili sretniji kada bi oni te pare zamračili, dio isplatili na crno pa da se ne uplate ni doprinosi ni porez i da se dobit na određene domaće načine "zamrači"?
    Daleko od toga da se liječnici potplaćeni, da su uvjeti u bolnicamam katastrofa, da nema matrijala itd.
    Ali čemu te usporedbe, koliko ima dm-ova prodavačica?
    Kad smo papira mogu vam pisati koliku neto plaću imaju ing. strojarstav tu jednoj našoj lokalnoj firmi, 3.500,00 kn. Koliko je to podcjenjivanje znanja i papira?
    Ali nekako opet mislim da bi mi sin imao veće mogućnosti da ima taj papir pa sve da neko vrijeme i radi za mizeriju.
    jel ti ovo ozbiljno?
    pitam iako imam papir, radno iskustvo i placu ispod drzavnog i gradskog prosijeka. zapravno ne zanm da li sam ikad imala ijedan prosijek.
    radila na faksu, a sad u jednoj drzavnoj instituciji. ali da neki privatnik podjeli dobit sa svojim radnicima mi je OK, ali ipak mislim da ne mozemo si dopustiti da lijecnici, ucitelji i profesori budu mizerno placeni.
    ali vidim da je sasa napisala sto i ja, pa cu je samo quotati

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Pod jedan zetovi su vozači plaćeni iz holdinga- tj. mojeg prireza. Nije mi žao da prodavačice u dmu imaju veliku plaću, ali mislim da je nešto jako krivo u društvu ako liječnici imaju manje plaće od takvih, tradicionalno manje plaćenih, zanimanja. Skroz sam OT, ali uvijek to ovako ide: prvo se tvrdi da liječnici uopće nemaju tako male plaće, nego da pretjeruju i izmišljaju, onda kad ispadne da ipak imaju, onda se redovito izvlače primjeri teta iz konzuma koje jedva preživljavaju. vrhunac mi je bio kad mi je par ljudi reklo da sam si to sama htijela- bavit se medicinom, pa eto. Na temu! Da li bih htijela da mi dijete studira 6 godina užasno zahtijevan fax, da onda stažira godinu dana za siću, da onda- ako je bio vrhunski student- dobije specijalizaciju koju želi, da onda specijalizira 5 godina uz postdiplomsk i dežurstva sa svom odgovornošću koju liječnićki posao nosi? ( I koja je znatno veća od one tete iz dma)? Ne. Odgovorno tvrdim da ne želim da mi djeca u Hrvatskoj završe medicinu. Nije vrijedno. Eto.
    na boldano tri kceri su bile projekt oca lijecnika, koji je specializirao, da nikako ne zavrsimo bilo medicinu bilo da radimo u istoj, na kraju jedna kcer je faramceut (bogati dio vezan uz medicinu LOL), jedna uciteljica, jedna biotehnolog. ipak iz ovih cipela cini mi se da je farmaceut najpametnija bila, iako su sva tri zanimanja izabrana s ljubavlju. tako da gledajuci papir o kojem ovdje pricamo vec je odavno bezvrijedan, sad se sjetih Boljeg zivota i pokusaja da im se zaposli sin pravnik, cini mi se. Sve u svemu godinama je isto, ali opet cu napraviti sve da usmjerim svoju djecu prema tom papiru. samo da li tu ili negdje drugdje ne znam, a ovisit ce i o prilikama koje ce biti tada.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 25.10.2013. at 10:37

  29. #129
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    ma nisam ni u jednom momentu rekla da su oni preplaćeni i da nemaju pravo na štrajk, da im je super i da palemude bezveze.
    Ja samo govorim da je meni iz mog kuta gledanje uspoređivanje prodavačica i njihovih plaća i plaća liječnika mijšanje krušaka i jabuka.
    I dalje mislim da je liječnički posao potplaćen. Da su uvjeti u bolnicama katastrofalni, o tome kako se specijalizacije dodjeluju bi se mogli romani napisati (odnosno horori) itd...
    No ono što želim reći da su svi potplaćeni, evo i ti sa poslom u državnoj upravi i oni ing. strojarstva sa 3500,00(ne to nije pripravnički niti neki sl. posao, to je pravi posao i prava plaća a jedini spasa im je otići drugdje, naravno kada nađu drugi posao )

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    ma nisam ni u jednom momentu rekla da su oni preplaćeni i da nemaju pravo na štrajk, da im je super i da palemude bezveze.
    Ja samo govorim da je meni iz mog kuta gledanje uspoređivanje prodavačica i njihovih plaća i plaća liječnika mijšanje krušaka i jabuka.
    I dalje mislim da je liječnički posao potplaćen. Da su uvjeti u bolnicama katastrofalni, o tome kako se specijalizacije dodjeluju bi se mogli romani napisati (odnosno horori) itd...
    No ono što želim reći da su svi potplaćeni, evo i ti sa poslom u državnoj upravi i oni ing. strojarstva sa 3500,00(ne to nije pripravnički niti neki sl. posao, to je pravi posao i prava plaća a jedini spasa im je otići drugdje, naravno kada nađu drugi posao )
    Ne kada nego AKO...

    A možda bi mogli u nogometaše....

    Da se sva ta lova koju peru preko nogometnih klubova pretoči u zdravstvo ili prosvjetu ili socijalu - gdje god treba, gdje bi nam bio kraj???

  31. #131
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    I još jedna stvra, mi ne radimo neko vrijeme za mizeriju. Nego svo vrijeme. Plaća nešto sitno poraste nakon specijalističkog. Sad se ukidaju dodaci za doktorate. Svi drugi su davno ukinuti. Priče o liječnicima koji zarađuju 30 000 kuna su deplasirane. Tako da se ne radi o kratkoročno lošim primanjima!
    ja, kakva sam, podržavam svaki štrajk kad se bilo koji radnici bore za svoja prava

    no, razgovarala sam s nekoliko liječnika, kojima plaće nikako nisu mizerija. faks, KBC, dodaci za dežurstva, dodaci za pripravnost...i koji smatraju da su zahtjevi sindikata u ovom štrajku promašeni. u situaciji u kojoj nam se zdravstvo nalazi. i s puno većim problemima od plaća.

  32. #132
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Cvijeto ti se u nekom finom drustvu kreces. Koliko postotak lijecnika radi na faksu? Koliko ih ima pripravnosti? Strajka se upravo zato sto se i dezurstva pokusavaju srezat.na nekim je klinikama uveden rad u 3. Smjene- pa nema dezurstava, a bome ni kvalitete zivota.

  33. #133
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a nisu mi baš društvo nego imamo neki projekt i "popljuvali" me kad sam rekla da podržam štrajk. ono, za potrebe čavrljanja, small talk i to, u pauzi.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 25.10.2013. at 11:55

  34. #134
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, netko mora zaraditi konkretan novac. U mojoj obitelji muž zarađuje, a na meni je sva logistika da mu to omogućim. I jučer sam ga vozila na put. Telefon zazvoni, a ja pakiram, printam mailove, tražim kakvo je vrijeme u tom dijelu svijeta kamo ide, spremam dokumente... I brinem sama o baš svemu. Ne mogu reći: to će moj muž, jer on je svuda, samo ne na raspolaganju kad meni treba.
    Tako da, nikad nije sve crno niti bijelo. Ne padaju mi novci s neba. Ali, ni ne žalim se. Neka druga, ambicioznija osoba, ne bi se zadovoljila pozadinskim poslovima. Iako, da mi je bilo ući u onaj avion...eh, da sam bila ambicioznija

    Ako dijete želi i hoće, treba mu to omogućiti da samo odluči. Ako je zadovoljno sa manje škole, sa jednostavnijim poslom, pa pustimo ga. Nakon što mu objasnimo i pokažemo kako to ide u svijetu odraslih. Jer, većini odličan uspjeh neće dovesti do glamuroznog posla. Bar danas i ovdje. Tko zna kako će biti za 20 godina. No, ako se nastavi kao što je prethodnih 20 godina i neće biti bolje.

    Pokušavam objasniti svoj stav. Kad vidim da dijete uči s guštom, da mu je škola zadovoljstvo, onda je sve u redu. Ako nije...ne vjerujem da će kazne i tjeranje na učenje išta postići. Učiti se mora željeti. Prisila tu baš i ne pomaže.
    Iako, trebaju biti svjesni da će morati raditi i zarađivati ako žele opstati u današnjoj civilizaciji, pa će većina shvatiti da će im to lakše biti raditi ako rade nešto što vole, makar za to morali malo više učiti, iako to ne vole.

    Kako to sve uskladiti kao roditelj? Eee, to je već pitanje.
    Beti, ja se slažem sa svim što si napisala. Ali neimanje škole te ograničava na taj položaj. Ne možes se kasnije predomisliti. Tj. , možeš, ali to onda ide puno, puno teže.

    Ja sam jedan dio života živjela kao ti. I bilo mi je dobro i lijepo. Bili smo sretni. A onda je meni bilo dosta. Htjela sam svoju karijeru i imam je jer mi je školovanje to omogućilo. A kaj da nisam to imala? Bila bi sada nesretna. Škola je uvijek dobar back-up. Nikad ne znamo što nam život nosi. Svom djetetu želim da bude sretan, ali ako vidim da je intelektualno sposoban završiti dobru školu i dobar faks, bome ću ga tjerati da to i napravi. Makar ga to ne veselilo. Neka on spremi tu diplomu u ladicu i ide kam god hoće. Tako je meni moj tata rekao i sad mi je drago jer vidim da je bio u pravu.

  35. #135
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I ja sam uvijek za diplomu i nikako ne mogu prihvatiti da "papir" nije važan.
    Važan je itekako ili će biti važan u nekom trenutku.
    Uvijek je lako izvaditi papir iz ladice, ako ga imaš, a ako nemaš nije baš lak put do njega.

  36. #136
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    I jos nesto- malo me frustrira da se diploma naziva papirom, zato sam ju i stavila u navodnike. Evo konkretno lijecnici- pa nije bas isto hoce li vam terapiju prepisati netko sa papirom ili bez papira. Hocu reci da nije taj papir samo forma kao sto se to ovdje ponekad provlaci..

  37. #137
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ne volim umanjivanje diplome. Iza dobivanja diplome ipak mora stajati nekakav rad, u večini slučajeva i vrlo težak i dugotrajan.

  38. #138
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    I jos nesto- malo me frustrira da se diploma naziva papirom, zato sam ju i stavila u navodnike. Evo konkretno lijecnici- pa nije bas isto hoce li vam terapiju prepisati netko sa papirom ili bez papira. Hocu reci da nije taj papir samo forma kao sto se to ovdje ponekad provlaci..
    Ju razlike - papir za liječnika ti je po mom mišljenju isti kao i papir za građevinara koji nam gradi kuću, cestu, strojara koji nam gradi kanalizaciju, vodovod itd., odgajatelja-učitelja-profesora koji ti školuje djecu, farmaceuta... inženjera koji nam osigurava struju, telekomunikacije, sve ostalo... agronoma koji nam osigurava hranu. Hrpu sam i preskočila.

    Papir je važan, svaki, ne samo liječnički. Znam, nisi to rekla. To se provlači zato jer su liječnici trenutno u štrajku. A država nema novaca. Jer nema tko zaraditi za sve te ljude. Ne samo za (neke) liječnike.

  39. #139
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa ja prva i tvrdim da je papir vazan. Tj.da nije samo papir, lijecnike navodim jer sam i sama te struke.

  40. #140
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Kad ovo citam vidim da su mi djeca zapravo projekt, silom prilika i bez namjere.
    da li se moze imati projekt bez nekog konkretnog i opipljivog cilja?
    da budu zadovoljnija, ispunjenija , sigurnija u sebe, da lakse kliznu kroz sustav.
    da li je to dovoljan cilj?
    Ili bas moram imati u cilju ocjene i diplomu?

  41. #141
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    a cuj, moj otac je imao cilj ne odredjenu diplomu, i ostvario ga je.

  42. #142
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kad ovo citam vidim da su mi djeca zapravo projekt, silom prilika i bez namjere.
    da li se moze imati projekt bez nekog konkretnog i opipljivog cilja?
    da budu zadovoljnija, ispunjenija , sigurnija u sebe, da lakse kliznu kroz sustav.
    da li je to dovoljan cilj?
    Ili bas moram imati u cilju ocjene i diplomu?
    ja sam odrastala u familiji gdje je bilo, ono, prirodno da se ide na faks. nije se forsiralo, kao ono - to je obaveza, nije se računalo niti u neke uspjehe, nego pod normalno. završila je mama, tata, teta, svi. isto tako, pod normalno je bilo da ako se ne uči, i kad se završi s učenjem (srednja, faks), onda se radi. bila je cijela panika oko mog pauziranja godine i odlaska u italiju kao baby sitter. i sjećam se sjednice kućnog vijeća kad je mama rekla, ok, ne moraš ti faks završiti, al onda se zaposli. pa putuj. al ipak sam uspjela natjerati vodu na svoj mlin i objasniti mami da pauziranje jedne godine nije ravno smaku svita i ne moram odmah naći posao sa stažom i socijalnim

    priznajem, ne možeš daleko od odgoja, pa i ja tako nekako imam u glavi vezano uz svoju djecu.
    i uopće ih ne smatram nikakvim projektom.
    vidim da j itekako može, vidim da mu učenje u principu leži, da s malo truda sve pohvata i sve može. i zato inzistiram na odličnim ocjenama.
    ne razmišljam uopće o budućnosti. najozbiljnije. niti o srednjoj, a kamoli o faksu.
    a da mi j s 14 godina kaže da bi baš želio biti kuhar ili frizer, ne bih riječ rekla. ali, to ne možeš očekivati od neambicioznog djeteta, kakav je on ok, možda me iznenadi, al sumnjam da će mu se pamet toliko promijeniti za dvije godine kad bude trebalo birati srednju.
    briga njega za sve na ovom svijetu. a sigurnosti u samoga sebe mu ne fali. niti kliženja kroz sustav. tu je dr.sc. samo da se ne mora truditi.
    već sam pisala s kojim zadovoljstvom nam je rekao kako on nema talenta za nogomet i kako bi bilo pametno da ga ispišemo.
    a isto se odnosi i za školu.
    ok, matematiku da lijevom nogom računa ne može omanuti peticu.
    al ovo ostalo...dobiej 3 iz talijanskog (jer ga iznenadilo, pojma nije imao da pišu kontrolni) i odmah krene s - što fali trojici, pa nemaju svi smisao za strane jezike, npr

    kužiš, ne mogu sad, u ovoj sadašnjosti, slušati ta njegova s*anja i vrdanja.

  43. #143
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Ma kuzim ja tebe .
    Ali izgleda da meni zaista djeca JESU projekt. Tezak projekt . Sa jednim sam imala intenzivan projekt zdravlja , a sa drugim skolstva . Svakodnevni vrlo tezak rad od sat ili vise sati ( i) skolovanja kod kuce. A daleko od toga da mogu samo o odlicnim ocjenama govoriti. Hocu reci , vjerojatno sam i ja duboko u sebi ambiciozna , samo nisam jedina koja odgovara za rezultate. Svaki projekt ima svoja ogranicenja i predispozicije za napredovanje.

  44. #144
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne želim da se stekne dojam da ja od svih tu banaliziram diplomu. Nikako.
    Samo su moja razmisljanja isla su smjeru da to stvarno nije presudno u životu. Neki ljudi se ni s diplomom nisu u stanju ostvariti kao osobe, dok drugima nikakva škola ne treba da bi bili potpuni.

  45. #145
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    a cuj, moj otac je imao cilj ne odredjenu diplomu, i ostvario ga je.
    i moj je cilj jednak i jako, jako ću s truditi da ga ostvarim
    ono što kaže sasa

    a što se tiče mog projekta
    idemo sad pješice doma iz gš i vidimo radnike na cesti, kopaju
    mrak je, oni kopaju, neki sa strane sjede i jedu sendviče, ono kvarat kile kruha i dvaest deka jeftine salame
    i kažem ja mojoj kćeri, opalim monolog kog se ne bi postidio ni otac Bane Bumbara:
    vidiš kako je njima teško
    danas je super vrijeme, nije im ni hladno, ni vruće, nit im išta pada za vrat
    ali oni će to raditi i na +40 i -15 i kad bude padala i kiša i snijeg
    moraš se, kćeri, truditi učiti
    da imaš dobro ocjene (nisam zaboravila ni znanje )
    da završiš neku dobru školu, da se ne moraš u životu tako mučiti

    a kaže meni moja pametnica:
    znači da imam neki posao na kom ću zimi imati grijanje, ljeti klimu

  46. #146
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Hm. Moj brat je recimo odustao od grijanja ljeti i klime zimi i sad kopa. Ono, svojevoljno.

  47. #147
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    eh, da je presudno, di ćeš lakšeg zadatka

  48. #148
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    aleks
    eto, klima i grijanje i štaš više tražiti od života
    marta, nekako mi je razlika između svojevoljnog i prisilnog kopanja, nek kopa ako mu se kopa

  49. #149
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    A može imati i Građevinski fakultet pa će opet ljeti raditi na vrućini, a zimi se smrzavati, ako radi na gradilištu.
    Ili Pomorski fakultet, pa će godinu dana biti sluga svima na brodu dok završi kadeturu, pa državi plaćati basnoslovne svote za stručne ispite, pa ploviti po valovima od 9 metara, smrzavati se i kuhati, i biti daleko od svih.
    Ili Fer pa će dane i noći, tjednom i vikendom tipkati po kompjuteru, a to neće biti iz gušta. Doduše vjerojatno mu neće biti hladno ni vruće, ali očima neće biti lako.
    Ili Geodetski, pa će u gumenim čizmama hodati blatom i mjeriti kuće cijelu godinu u Gorskom kotaru, legalizacija na djelu, zima i vrućina.
    Ili Medicinski pa će...ah, što li sve doktori rade, mislim da je kopati daleko lakše.

    Samo primjeri iz moje najbliže okoline. Ali, uglavnom svi vole svoje poslove, bez obzira na uvjete. Samo hoću reći da diploma u džepu ne omogućava idealne radne uvjete. Ustvari, možda je nekome baš kopanje idealan posao. Mozak na pašu, mišići jaki bez teretane, novac u džepu. Ne bih ništa podcjenjivala. Nikakav posao.
    Ako netko nije ambiciozan po prirodi, mislite da mu se ambicioznost može utjerati silom? Ili će imati samo traume iz djetinjstva?

  50. #150
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja ne podcjenjujem kopanje
    nego mislim da ti ljudi jako teško svoj kruh zarađuju
    i voljela bih da moje dijete ne mora tako teško raditi da bi imala pristojan život
    a istina je da i i inženjer građevine i na hladnom i na vrućem, ali ipak ne krampa

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •