Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 176

Tema: ambicioznost

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno ambicioznost

    Mali je dobio 4 iz jednog testa. S obzirom da je više od pola njih dobilo 1, test će se ponoviti. On ne mora ako je zadovoljan sa četvorkom.
    Da li ga poticati da se potrudi i uči još malo pa da pokuša dobiti 5, ili se zadovoljiti sa 4.
    Njemu je 4 ok. A i meni je. Al nekako me kopka ako ga sad pustim tako, da ću kasnije imati problema, odnosno da mu dajem zeleno svijetlo da se ne trudi.
    Šta vi mislite?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Mali je dobio 4 iz jednog testa. S obzirom da je više od pola njih dobilo 1, test će se ponoviti. On ne mora ako je zadovoljan sa četvorkom.
    Da li ga poticati da se potrudi i uči još malo pa da pokuša dobiti 5, ili se zadovoljiti sa 4.
    Njemu je 4 ok. A i meni je. Al nekako me kopka ako ga sad pustim tako, da ću kasnije imati problema, odnosno da mu dajem zeleno svijetlo da se ne trudi.
    Šta vi mislite?
    Ja bih djetetu dopustila da samo odluči. Porazgovarajte o tome... Ako bude ponovno pisao test, može se čak dogoditi da dobije manje + to mu je stres.

    Da je trojka, potaknula bih dijete da piše ponovno, a oko četvorke stvarno ne bih radila drame, pogotovo ako ova ocjena ukazuje na to da je znatno bolji od ostalih.

  3. #3
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih djetetu dopustila da samo odluči. Porazgovarajte o tome... Ako bude ponovno pisao test, može se čak dogoditi da dobije manje + to mu je stres.

    Da je trojka, potaknula bih dijete da piše ponovno, a oko četvorke stvarno ne bih radila drame, pogotovo ako ova ocjena ukazuje na to da je znatno bolji od ostalih.
    Slažem se.

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ako je njemu ok, onda ga ne bi poticala da pise ispravak

    iako, u svakom slucaju postoje i ove mogucnosti koje mu nece pasati - da nakon ispravka svi dobiju pet, a on ostane s cetvorkom, ili da, ako pise ispravak, dobije manje od cetvorke (daa, dogadja se lol), moje je iskustvo da u ovakvim situacijama ispadne najbolje onda kad se ne mijesamo

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Ma da, i on mi je rekao da može dobiti i manju ocjenu, jer je već dosta toga zaboravio.
    Znači, bila bi baš gnjavaža sad ponovo učiti.
    Inače mu ide super, pa mi ga je glupo daviti.
    Al ne bih htjela poticati nerad.

  6. #6
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Nerad??? ja bi rekla da je on svoje itekako dobro odradio u usporedbi s drugima ...

  7. #7
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da, i on mi je rekao da može dobiti i manju ocjenu, jer je već dosta toga zaboravio.
    Znači, bila bi baš gnjavaža sad ponovo učiti.
    Inače mu ide super, pa mi ga je glupo daviti.
    Al ne bih htjela poticati nerad.
    Kakav nerad, pa dobio je super ocjenu, posebno u odnosu spram drugih!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Meni bi, za početak, bilo bitnije ne poticati uspoređivanje svojih i tuđih ocjena.
    A s obzirom da je riječ o četvorki, mislim da se ovdje odluka o pisanju/nepisanju ispravka može u potpunosti prepustiti djetetu. Ako ono želi pisati ispravak, u redu. Ali ako ne želi, nagovaranje na ispravak moglo bi dugoročno imati više štete nego koristi.
    Od jedne četvorke neće se poticati nerad, sasvim sigurno.

  9. #9
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Od jedne četvorke neće se poticati nerad, sasvim sigurno.
    ovo bas nije tema, ali je posljedica
    ne mogu vjerovati kako je jedna cetvorka postala problem
    sad kad su mi aktualni upisi u srednje (mislim, meni!!! ) stvarno svasta cujem
    npr neki dan mi netko za gimnaziju u kojoj trebas imati nekih najmanje 4,7-4,8 da bi upao rekao da to upisuju - propaliteti koji ne mogu u stvarno dobre gimnazije

    sto to roditelji cine djeci?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ovo bas nije tema, ali je posljedica
    ne mogu vjerovati kako je jedna cetvorka postala problem
    sad kad su mi aktualni upisi u srednje (mislim, meni!!! ) stvarno svasta cujem
    npr neki dan mi netko za gimnaziju u kojoj trebas imati nekih najmanje 4,7-4,8 da bi upao rekao da to upisuju - propaliteti koji ne mogu u stvarno dobre gimnazije

    sto to roditelji cine djeci?
    Još malo pa će i oni s 5,0, ali bez dodatnih bodova, biti propaliteti koji se ne trude dovoljno
    Ako već i nije tako

  11. #11
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    ha ha sve sami genijalci ..koji onda studiraju godinama i nikad ne završe ... sorry malo OT ...

  12. #12
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Još malo pa će i oni s 5,0, ali bez dodatnih bodova, biti propaliteti koji se ne trude dovoljno
    Ako već i nije tako
    Pa za neke gimnazije, nažalost već jesu.

  13. #13
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    slažem se s odgovorima gore

    ono što bi meni bilo bitno je to je li dijete zadovoljno s četvorkom. hoću reći, meni je četvorka super ocjena, vrlo dobra no, ako dijete može više i želi i dobilo je četvorku bezveze, onda bih ga podržala da ispravi

    ako mu je ok i obzirom na težinu testa je zadovoljno, onda bih ga podržala :D da ostane na toj ocjeni

    nije tema, ali moram reći meni je bitno da se dijete trudi i da daje sve od sebe
    ako je rezultat toga četvorka, onda super

    ali, ako se zeza cijelo poslijepodne pa razvlači po kauču, pa sms-a i dobije četvorku, onda nisam zadovoljna :briga_me:
    no, nije ni dijete

  14. #14
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    slažem se s anci. a u našem slučaju, četvorka je u pravilu rezultat totalnog nerada. čim malo proviri u knjigu i bilježnicu, uglavnom dobije 5. a koji puta je već jedna greška u testu 4, ili dvije - to se svakome može zalomiti.

    a u ovom slučaju, ne bih ništa poticala. skroz bih njemu prepustila odluku.

    i čak, onako iskreno, nije nešto za pohvalu, al mi niti ne bi bilo previše simpatično da odluči ispravljati četvorku.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Ma nije nama problem u četvorki. To je sasvim solidna ocjena. I svi smo zadovoljni njome.
    Al on se nije ništa trudio za nju, pa me kopka da li bi ga trebala ipak poticati da se trudi (i piše ponovo).

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije nama problem u četvorki. To je sasvim solidna ocjena. I svi smo zadovoljni njome.
    Al on se nije ništa trudio za nju, pa me kopka da li bi ga trebala ipak poticati da se trudi (i piše ponovo).
    Misliš da li ga poticati da ući (ponovo?) ?

    da se razmijemmo u školi ponekad uspjevaju bistri i spretni , nije to prekrsaj.
    sigurno će (vrlo brzo) doći trenutak da to neće biti dovoljno, pa će pasti i drugačija ocjena. Možda da uživa u slavi i sreći do tada, nije to ništa loše ?

  17. #17
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Iskreno, ne bih poticala da ispravi, nego ga pohvalila za dobru ocjenu.

  18. #18
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Meni je malo čudno ako se on nije nimalo trudio i dobio 4
    A više od pola razreda 1

  19. #19
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    O kojem uzrastu (razredu) je riječ?

  20. #20
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja uopće oko toga ne bi pravila problem
    zapravo, ide mi na živce pretjerana briga
    četvorka ne znači nerad, ni zeleno svjetlo za isti
    i još se čudim kud ode ovaj svijet - općenito
    djecu driblamo da je propast ako ne dobivaju same petice a s druge strane imamo hrpe i hrpe mladih ljudi sa završenim visokim školama koji čame kod kuće
    ali sad odoh u neku sasvim drugu temu, o ovoj groznoj i neorganiziranoj državi...
    i nemojte me napadati kako je kukanje dio folklora
    jednostavno danas moram kukati

  21. #21
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Još malo pa će i oni s 5,0, ali bez dodatnih bodova, biti propaliteti koji se ne trude dovoljno
    Ako već i nije tako
    Kad se moj brat upisivao u MIOC, oni s 5,0, a bez dodatnih bodova, bili su pri dnu liste.

    A što se tiče ispravljanja ocjena u školi, po pravilniku ako dijete ispravlja ocjenu, upisuje mu se samo bolji rezultat. Tako bi bar trebalo biti.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    da se razmijemmo u školi ponekad uspjevaju bistri i spretni , nije to prekrsaj.
    sigurno će (vrlo brzo) doći trenutak da to neće biti dovoljno, pa će pasti i drugačija ocjena. Možda da uživa u slavi i sreći do tada, nije to ništa loše ?
    Toga me i strah. Do sad mu je bilo lagano, tako da nije nikad baš zagrijao stolicu.Ali ako sad ne stekne naviku učenja, kako će poslije? Radi se, netko je pitao, o 3. razredu.

  23. #23
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    E da, to sto je rekla sarasvati, ako u ispravku napise lošije
    trebala bi mu pisati bolja ocjena tako da nema što izgubiti

  24. #24
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ovo bas nije tema, ali je posljedica
    ne mogu vjerovati kako je jedna cetvorka postala problem
    sad kad su mi aktualni upisi u srednje (mislim, meni!!! ) stvarno svasta cujem
    npr neki dan mi netko za gimnaziju u kojoj trebas imati nekih najmanje 4,7-4,8 da bi upao rekao da to upisuju - propaliteti koji ne mogu u stvarno dobre gimnazije

    sto to roditelji cine djeci?
    Veliki X na ovo.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj sarasvati prvotno napisa Vidi poruku
    Kad se moj brat upisivao u MIOC, oni s 5,0, a bez dodatnih bodova, bili su pri dnu liste.

    A što se tiče ispravljanja ocjena u školi, po pravilniku ako dijete ispravlja ocjenu, upisuje mu se samo bolji rezultat. Tako bi bar trebalo biti.
    Što se MIOC-a tiče-pretprošle godine su djeca sa 61 bodom ostala na dnu liste (ne znam jesu li na kraju ipak upisani). Riječ je o superodlikašima, a na kraju ispadnu nepoželjni u školi koju su izabrali (i zaslužili). Zato mi je taj pritisak na djecu nešto što bih rado zamijenila prijemnim ispitom. Čini mi se manjiim stresom sam ispit nego 4 godine strahote i užasa. Ne čudim se ni roditeljima koji pritisnu djecu previše čak i iz vlastitog straha da neće biti upisani pa taj pritisak na kraju rezultira frustriranim djetetom i neuspjehom.
    Što se ovog slučaja tiče-ako je dijete odlikaš i savjestan onda bih isključivo njemu ostavila izbor. Iskustvo me naučilo da oni jaaaako dobro znaju za što su sposobni, a za što nisu.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ja bi isto ostavila njemu izbor, a koliko vidim da si napisla da je i tebi i njemu to o.k. pa zašto sad talasti

    A što se tiče upisa u MIOC. Meni nije jasno zbog čega je loše ako se ne upišeš u neku od težih gimnazija. Ako hoćeš ići dalje na faks možeš to i iz lakših ili ja živim u krivom uvjerenju.

  27. #27
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je malo čudno ako se on nije nimalo trudio i dobio 4
    A više od pola razreda 1
    X

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije nama problem u četvorki. To je sasvim solidna ocjena. I svi smo zadovoljni njome.
    Al on se nije ništa trudio za nju, pa me kopka da li bi ga trebala ipak poticati da se trudi (i piše ponovo).
    Onda je pazio na satu...a to je jako jako bitna osobina u školi + drastično skraćuje vrijeme učenja doma. Ako to tvoje dijete zna i može - sretna si, a i on.

    Ja bih ovaj trenutak iskoristila da djetetu dam priilku da sam odluči. Rekla bih mu svoje razloge, a odluku prepustila njemu.

  29. #29
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Izgleda da sam ja onda strašno neambiciozna. Stvarno ne vidim ni jedan razlog zašto bi dijete na početku 3. razreda OŠ ispravljalo četvorku.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam uvijek ispravljala takve svoje četvorke (doduše ne sjećam se tako rane OŠ) .

  31. #31
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma ne može biti superodlikaša toliko da ne mogu stati u sve zagrebačke bolje gimnazije. Čini mi se da je to masovnim 5.0 učenicima veći problem u Zagrebu, nego u Splitu, iako i ovdje ima inflacije petica. U školi moje djece, u svim višim razredima, od petog do osmog, ima ukupno desetak djece s prosjekom 5.0. Koliko mi je to drago, toliko me i brine, jer A. nema 5.0, a većina drugih škola ipak nije toliko stroga.
    Inače, u splitski MIOC (koji je bolji od zagrebačkog ) ima godina kad se upisuju djeca s 4.0. I to je ok - tamo trebaju ići oni koji su jaki u matematici i prirodnim znanostima, a takvi često nemaju 5.0.

  32. #32
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    u rijeci kao i u splitu. kad sam se ja upisivala u ajmo reć MIOC, trebalo je imati 5.0 ili blizu. sad može i s manjim prosjekom, neda se djeci valjda upisivati u školu koja slovi kao najteža. i najbolja, učenici uvijek najbolje rezultate imaju na državnoj maturi.

  33. #33
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    http://www.youtube.com/watch?v=Ls9Cg8iaq1s#t=138

    The day I passed maths. Hey there everyone the man in the video is my dad
    I year before this video I was at a grade F in maths and in England you need a C (pass) to basically do anything with your life, ive never been amazing academically and have struggled through out school , neither me or my dad or my teachers thought I was going to get my C , I know some of you might be saying , well an c is nothing but for me it was hard to get

  34. #34
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ja uopće oko toga ne bi pravila problem
    zapravo, ide mi na živce pretjerana briga
    četvorka ne znači nerad, ni zeleno svjetlo za isti
    ovako i ja

    prepustila bih malcu odluku

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    a kaj oni to sad uče da je toliko jedinica,

    moj klinac je prošli tjedan isto nekaj pisal i više od pol razreda je negativno. oni nemaju ispravljanja testa, nego ako u drugom testu napišu dobro ( novi dio) onda je to ispravljeno.
    Uče sad razlomke, završili su djeljenje, ovaj tjedan je veliki ispit iz razlomaka.

  36. #36
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.youtube.com/watch?v=Ls9Cg8iaq1s#t=138

    The day I passed maths. Hey there everyone the man in the video is my dad
    I year before this video I was at a grade F in maths and in England you need a C (pass) to basically do anything with your life, ive never been amazing academically and have struggled through out school , neither me or my dad or my teachers thought I was going to get my C , I know some of you might be saying , well an c is nothing but for me it was hard to get

    aaaa, genijalno, rastopi me tata
    moš mislit muke s tim malim, što je prošao. i onaj blago teleći pogled, gleda te, sluša, a mozak na nekoj desetoj frenkvenciji

  37. #37
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa Vidi poruku
    Što se MIOC-a tiče-pretprošle godine su djeca sa 61 bodom ostala na dnu liste (ne znam jesu li na kraju ipak upisani). Riječ je o superodlikašima, a na kraju ispadnu nepoželjni u školi koju su izabrali (i zaslužili). Zato mi je taj pritisak na djecu nešto što bih rado zamijenila prijemnim ispitom. Čini mi se manjiim stresom sam ispit nego 4 godine strahote i užasa. Ne čudim se ni roditeljima koji pritisnu djecu previše čak i iz vlastitog straha da neće biti upisani pa taj pritisak na kraju rezultira frustriranim djetetom i neuspjehom.
    Što se ovog slučaja tiče-ako je dijete odlikaš i savjestan onda bih isključivo njemu ostavila izbor. Iskustvo me naučilo da oni jaaaako dobro znaju za što su sposobni, a za što nisu.
    Znači da je situacija otišla u još gorem smjeru.

  38. #38
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš da li ga poticati da ući (ponovo?) ?

    da se razmijemmo u školi ponekad uspjevaju bistri i spretni , nije to prekrsaj.
    sigurno će (vrlo brzo) doći trenutak da to neće biti dovoljno, pa će pasti i drugačija ocjena. Možda da uživa u slavi i sreći do tada, nije to ništa loše ?
    Ne možeš nikada znati kad će doći taj trenutak da samo slušanje na satu, malo snalažljivosti na testu (čitaj: par natuknica na šalabahteru) i ono što zapamtiš dok prepisuješ tuđu zadaću pod odmorom više nije dosta. Meni osobno tek na faksu, a tada je prekasno za radne navike učenja (bar je meni bilo...)

  39. #39
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ne možeš nikada znati kad će doći taj trenutak da samo slušanje na satu, malo snalažljivosti na testu (čitaj: par natuknica na šalabahteru) i ono što zapamtiš dok prepisuješ tuđu zadaću pod odmorom više nije dosta. Meni osobno tek na faksu, a tada je prekasno za radne navike učenja (bar je meni bilo...)
    Vjeruj mi , mogu .
    Ali ja nekako ocekujem od roditelja da djecu nauce uciti i upute ih u nacine ucenja , ali ne na nacin da ih zapravo kaznjavaju za vrlo dobru ocjenu ( koju su dobili na osnovu inteligencije, dobrog zapazanja i spretnosti) dok je ostatak razreda dobio negativnu.
    znaci , djelovati na uzrok , ako ga ima. Ali ne vrsiti pritisak u ovom slucaju.
    Iskreno, meni je suludo da vrlodobar nije dovoljno dobar.
    i nakon dileme da se radi o trecem razredu sve ove price o upisima u elitne gimnazije.
    Nemam pojma tko je tu izgubio kompas.

  40. #40
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slažem se sa sirius. I stvarno se ne mogu načuditi ispravljanju 4 u 3. razredu kad su svi dobili jedinice. ZAŠTO???

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se sa sirius. I stvarno se ne mogu načuditi ispravljanju 4 u 3. razredu kad su svi dobili jedinice. ZAŠTO???
    Slažem se, djetetu bi trebalo pustiti da zadrži tu ocjenu ako želi. Bez brige, učitelj/ica će jako dobro zapamtiti (i zapisati) tko joj je riješio test od prve i ta četvorka više vrijedi od petice na ispravku.

    A veliki broj jedinica kod ostale djece - pa sustav ima načina da se to riješi. Moji su sinovi u višim razredima osnovne škole, pa imam dobar uvid kako to izgleda. Ako je više od pola razreda negativno ocijenjeno na testu, profesor će ga ponoviti, jer to znači da djeca nisu gradivo savladala. Zašto? Pa ima više razloga, ali nije samo do djece. Zato se test i ponavlja. Da se poštedi one koji su gradivo savladali, oni ne moraju ponovno pisati, ali mogu ako žele. Sve je to u redu. Pa zato kod nas često djeca pišu "probne" testove čiji rezultati ne idu u imenik, ako prof.nije siguran jesu li djeca savladala gradivo. Moj mlađi sin ne priča o tome, ali vidim u njegovim bilježnicama "štih probe" iz geografije, prirode i pravopisa. Matematika - ima gomila malih testova (5 min) prije nego se ide pisati veliki. Očito profesorica na taj način provjerava kako djeca savladavaju gradivo prije velikog testa. I budući da im je grupno predznanje dosta traljavo od ranije, često se ti testovi odgađaju dok djeca ne savladaju.

    Ja često na informacijama i roditeljskim sastancima slušam pritužbe na profesore s kojima moje dijete nema baš nikakvih problema (matematika). Nema to veze s profesorom, ali ima s mojim djetetom. On jednostavno kuži matematiku od prve i ne treba mu puno tumačiti. Nije to zasluga ni profesora ni roditelja - on to razumije. Druga djeca nisu takva - njima treba više puta objasniti. Istina, moj sin je rano naučio paziti na satu (to je doslovce uvježbano u njegovom slučaju, krenuo je u školu s papirima o prekratkom intervalu pažnje pa je učiteljica s njim radila + mi doma isto) i to se dugoročno pokazalo korisnim, ne za matematiku koju kuži nego za povijest koja mu je dosadna, a opet uspijeva savladati.

  42. #42
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ma ja isto ne mislim da treba ispravljati cetvorku, samo sam komentirala misljenje kako ce brzo doci kraj snalazenju i dobrim ocjenama samo temeljem slusanja na satu, malo snalazljivosti i inteligencije... Jer se to ne moze znati.

    A usaditi radne navike ucenja nekome tko ucenje ne treba je tesko... Mislim - cemu uciti ako imas 5 a nisi ni pogledao doma? Onda ocito je dovoljno to na satu. I sto onda treba uciti i kako stvarati "radne navike" - za sto? Za nesto sto se ne uci i ne treba. Roditelji bi valjda trebali osmisliti cijeli paralelni skolski sustav ucenja za svoju takvu djecu jer im skolski sustav kao takav i njegova uravnilovka to ne pruza (ili bar nije u moje vrijeme a cisto sumnjam da je sad drugacije)

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Peterlin, kad kažeš "naučio paziti na satu", na što misliš? Kako ste to učili?

  44. #44
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    sillyme, pitanje je dobro, ali ne znam odgovor.
    Ja sam jedna takva - bez radnih navika.
    U OŠ sve 5 bez učenja, u gimnaziji 4/5 s minimalnim učenjem, a bome na faksu je trebalo sjesti, ali što su moji roditelji trebali ili ja u OŠ, ako sam sve znala bez učenja???
    Kako objasniti djetetu da neka sad ipak čita nešto sat vremena bez obzira što to zna?

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Vjeruj mi , mogu .
    Ali ja nekako ocekujem od roditelja da djecu nauce uciti i upute ih u nacine ucenja , ali ne na nacin da ih zapravo kaznjavaju za vrlo dobru ocjenu ( koju su dobili na osnovu inteligencije, dobrog zapazanja i spretnosti) dok je ostatak razreda dobio negativnu.
    znaci , djelovati na uzrok , ako ga ima. Ali ne vrsiti pritisak u ovom slucaju.
    Iskreno, meni je suludo da vrlodobar nije dovoljno dobar.
    i nakon dileme da se radi o trecem razredu sve ove price o upisima u elitne gimnazije.
    Nemam pojma tko je tu izgubio kompas.
    slažem se i ja. i s peterlin.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 23.10.2013. at 09:16

  46. #46
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ja isto ne mislim da treba ispravljati cetvorku, samo sam komentirala misljenje kako ce brzo doci kraj snalazenju i dobrim ocjenama samo temeljem slusanja na satu, malo snalazljivosti i inteligencije... Jer se to ne moze znati.

    A usaditi radne navike ucenja nekome tko ucenje ne treba je tesko... Mislim - cemu uciti ako imas 5 a nisi ni pogledao doma? Onda ocito je dovoljno to na satu. I sto onda treba uciti i kako stvarati "radne navike" - za sto? Za nesto sto se ne uci i ne treba. Roditelji bi valjda trebali osmisliti cijeli paralelni skolski sustav ucenja za svoju takvu djecu jer im skolski sustav kao takav i njegova uravnilovka to ne pruza (ili bar nije u moje vrijeme a cisto sumnjam da je sad drugacije)
    nije drugačije.
    teško je to objasniti djetetu i ja nisam uspjela. jedino nas nogomet spašava, kao aktivnost gdje se treba potruditi na treningu da ostvari neki rezultat.
    martina, moj isto pazi na satu, al ne znam od kud ta motivacija
    mislim da je puno i do samog razreda, njegov razred j, onako, dosta štreberski rekli bi mi.

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    vidiš peterlin i kod mojeg skoro svaki tjedan pišu testiće iz matke do 15 min, ali sve ide u imenik

  48. #48
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, kad kažeš "naučio paziti na satu", na što misliš? Kako ste to učili?
    Imao je iz Suvaga papire da ima izuzetno kratak interval pažnje. Srećom, došao je pametnoj i sposobnoj učiteljiici koja je točno znala kad je tko od djece prestao paziti i uredno bi ih "vratila" odnosno prizvala natrag. Djeca u prva četiri razreda to nauče uz dobrog učitelja/icu. Mnogi to mogu sami, ali ima ih sigurno pola kojima treba pomoć oko usmjeravanja pažnje.

    Dala nam je i upute za doma: audio priče (kratke, pa sve dulje) koje treba slušati i onda znati prepričati; čitanje slikovnica (to je još za predškolce) pa prepričati, s tim da sadržaj treba prilagoditi uzrastu i sposobnostima djeteta. Isto, kad djetetu pričaš, svodi se na to da bitno treba reći u prve tri rečenice jer četvrtu već slabije sluša ako ne napraviš prekid. To vrijedi za predškolce, ali za mnoge još i dosta kasnije.

    Kod mlađeg sina koji ima razred pun odvlačitelja pažnje pali nešto drugo - u rečenicu ubaciš nešto što tamo ne pripada. Ideja je iz filma "K-Pax" - scena kad žena rastresenom mužu ujutro priča što je plan za popodne, pa provjerava da li on sluša i kaže "otpala mi je glava jutros, zašila sam je zubnim koncem", a on odgovara "da, da, dobro..."

    Nema jedinstvene metode za produljivanje pažnje. Dobar učitelj/profesor prepoznaje znakove nepažnje kod učenika i vodi o tome računa. Isto je bitno i okruženje - ako je razred pun ometatelja i razbijača pažnje, uzalud vam trud svirači. Takav sastav razreda ima moj mlađi sin i vrlo mu je teško paziti na satu kad uvijek netko brblja, izvodi cirkuse ili šeta - takvi su od prvog razreda... Moj sin je čak pokvario neke "prijateljske" veze kad je klincima iz razreda rekao "Pusti me da slušam profesora". Vidim da mu je lakše u višim razredima jer je gradivo zanimljivije, ali svejedno, teško je takvu ekipu motivirati da slušaju. Doma to ide lakše - neki dan sam peglala veš i zvala sina "čitaj mi geografiju/prirodu/whatever - zanima me vaše gradivo". Dok čita ja točno znam po intonaciji glasa (ide sve ravno, bez naglasaka) kad se čitanje pretvori u mehaniku bez slušanja, pa prekinem i pitam nešto.

    S druge strane, dok se sjetim sebe (tako me tata uvježbavao i savjetovao) imala sam istih problema - povijest dosadna, pa sam znala zapisati pitanja koja je profesorica postavljala drugima, od čiste dosade. I nije mi trebalo nikakvo učenje doma. Ja sam vizualno stvorenje i to mi je pomagalo, ali moj tata (a ne profesori) je to prokužio i samo mi dao "hint" kako da pomognem sama sebi. Sad ja to radim sa svojom djecom kad mi se učini da treba.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    vidiš peterlin i kod mojeg skoro svaki tjedan pišu testiće iz matke do 15 min, ali sve ide u imenik
    Mali testovi idu u imenik lijevo (pod napomene) a od tri ocjene uzima se srednja vrijednost i ta se upisuje u desnu stranu gdje su rubrike.

  50. #50
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kako objasniti djetetu da neka sad ipak čita nešto sat vremena bez obzira što to zna?
    Nikako, to je protuprirodno.
    A odgovor je da je odgovornost na školi. Ne možeš nekoga školovat ispod njegovih mogućnosti 12 godina, pa onda tvrditi da je sam kriv što nema radne navike.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •