Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: 2 ili vise puta uzastopce epiziotomija... i onda?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno 2 ili vise puta uzastopce epiziotomija... i onda?

    da li je nakon npr. 2 ili 3 poroda uz (onu rutinsku, nicim indiciranu) epiziotomiju ikako moguce sljedeci put roditi bez nje? ili je elasticnost medjice uslijed visestrukih rezova nepovratno unistena, pa je neizbjezno da pri ponovnom porodu jako i nekontrolirano popuca, ukoliko se ne napravi epiziotomija :? ?

    da li je odgovor na ovo pitanje isti u svakom slucaju, ili individualan? ako je individualan, o cemu sve ovisi i moze li se unaprijed znati ima li uopce smisla pokusati izbjeci jos jednu epiziotomiju?

    ne planiram vise djece, ali nakon tri poroda odradjena - zapravo, otrpljena u najboljoj 'hi-tech' rutini hrvatskih rodilista cesto se pitam da li je bar nesto od svega toga moglo biti drukcije, bolje...

  2. #2
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Kako da ne
    ja sam nakon dvije epi rodila treći put bez. bez epi i bez pucanja.

    na zadnju rečenicu i sama znaš odgovor 8)

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    a jesi li treci put trazila da te ne rezu, ili su oni sami odlucili da nece?

  4. #4
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Neki dan na tecaju za trudnice nam je jedna ginekologinja rekla da zene nikad NE pucaju po savu od bivse epiziotomije, da je to tkivo tvrdje i jace zbog savova.

  5. #5
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    wildflower, ja vec pomislila da ima nesto novo kod tebe (odnosno da smisljas plan kako ostat doma dok I. ne krene u skolu)

  6. #6
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj dijanam prvotno napisa
    Neki dan na tecaju za trudnice nam je jedna ginekologinja rekla da zene nikad NE pucaju po savu od bivse epiziotomije, da je to tkivo tvrdje i jace zbog savova.
    pa zar ne bi trebalo bas tu puknuti, jer je to tkivo manje elasticno
    od tkiva se trazi da je sto elasticnije, zar ne a ne da je sto tvrdje?

  7. #7
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Zrinka, to sam je i ja pitala, a ona mi je odgovorila upravo ovo sto sam napisala. To bi malo trebalo provjeriti...

  8. #8
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    dva puta rezali, treci put sam rekla da proba bez-uspjelo!!! samo sam malo pukla-jedan punat na starom rezu, pardon jednom od starih rezova

  9. #9
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    eto vidi dijanam

    cini mi se da je i marta pukla malo na starom rezu

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mozda je fora da se pukne pokraj tog sava, jer se tu tkivo ne rasteze kako treba, pa zato ona kaze da se ne puca PO savu. ja inace ne znam tocno di sam pukla jel po savu il kraj njega jer se taj oziljak uopce ne vidi. za razliku od onih debelih ruznih od epi.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Treći porod je prošao bez e (na moju molbu) i na žalost, užasno sam popucala. Sve su to stravično zašili, tako da je moj gin na pregledu mjesec dana kasnije skoro plakao i rekao kako mi je najbolje sad da ponovo reže i šiva. Nisam imala snage pristati, mislila sam j..o estetiku, ja ne mogu više. Ali, nije do estetike, danas, 5 god kasnije, slabo zadržavam mokraću, imam dojam da su mi gaće uvijek lagano vlažne i sve mislim da je to od toga .

  12. #12
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    prvi put su mi radili epi, drugi i treci sam pukla malo. rekli su mi da sam pukla po savu. sad, je li bas po njemu ili uz njega, ne znam. nisam detaljno proucavala...

    ja sam duboko uvjerena da ne bi ni taj prvi put pukla. i to im najvise zamjeram. sto su me sakatili bez ikakve potrebe.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj klmama prvotno napisa
    Kako da ne
    ja sam nakon dvije epi rodila treći put bez. bez epi i bez pucanja.

    na zadnju rečenicu i sama znaš odgovor 8)
    kod mene isto.

  14. #14
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    tražila sam da ne režu, kao i prije, ali su me tek treći put poslušali

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    a gdje režu drugi put?
    na istoj strani pokraj šava, ili na drugoj strani?

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    rezu na istom mjestu gdje i prvi puta. tako se misic ostecuje na jednom mjestu, a ne na dva, tri ili cetiri, ali i oziljak postaje sve deblji i ruzniji. :/

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    ježim se od same pomisli na još jednu epi, i to na istom mjestu.
    pa to zarastanje je sigurno bolnije.ili se varam :?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    haha happy mummy, ma znala sam da ce netko to pomislit...:lol

    iz svega sto ste napisale mogu jedino zakljuciti - bez obzira da li se pri kasnijim porodima bez rezanja pukne po savu ili pored njega - ranije epi nazalost imaju veze, i pucanje je ipak prilicno vjerojatno :/

    mene su svaki put recnuli na istom mjestu, a jedino mi je ona prva epi malo vise i dulje smetala (ali opet nista posebno, tako da sam se u rodilistu cijelo vrijeme pitala, jesu li stvarno sve druge rodilje s epiziotomijom tako puno gore prosle nego ja). a nakon iducih poroda mogla sam odmah normalno i sjediti i hodati. (buca, ovo je ujedno i odgovor tebi - kod mene je zarastanje bilo daleko bezbolnije nego iza prvog poroda, ali mozda i zato sto je bio manji rez.)

    sve me to navodi na zakljucak da sam vjerojatno vrlo lako mogla svaki put proci bez epi... samo da sam se usudila pitati (doduse, prva dva puta nisam ni znala da je kod nas moguce bez toga roditi :p).

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    mozda je fora da se pukne pokraj tog sava, jer se tu tkivo ne rasteze kako treba, pa zato ona kaze da se ne puca PO savu. ja inace ne znam tocno di sam pukla jel po savu il kraj njega jer se taj oziljak uopce ne vidi. za razliku od onih debelih ruznih od epi.
    Prvi put epi na lijevoj strani do koljena valjda, drugi put pukla na desnoj strani jer sam odbila epi. Doktorica pošizila, počela me šivati prije djelovanje anestezije. Uz pomoć muža istjerali je van. Došao drugi doktor, mlad pristojan, human; rekao da je doktorica rekla da je tu trebao još samo 1 šav. Nakon toga on me šivao još 10 minuta, ne znam koliko šavova. Zaraslo sve fenomentalno, nije ništa boljelo, brzo sam mogla sjediti. Nema opipljivih ožiljaka, za razliku od onog provog debelog, izbrazdanog od epiziotomije.
    Znači ima veze i kako te zašiju, ali kod prirodnog pucanja niti kod mene nema opipljivh ožiljaka, valjda ne puca mišić, a kod epizitomije ti razrežu mišić, koji se više nikada ne može spojiti u potpunosti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •