Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 321 od 321

Tema: Smanjenje rodiljne naknade?!

  1. #301
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Iju, onda puj, puj, nisam baš tako mislila!

  2. #302
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nitko nije rekao da je pravedno da svi dobivamo iste naknade, niti ih dobivamo iste, a dan kad će razina (osnovne!) zdravstvene usluge ovisiti o uplaćenom se nadam da neću doživjeti.
    Pa ti si gore napisala da nije pravedno sto zene koje imaju visu placu dobivaju vise naknade, ali da ajde kao ne kosta puno.

    a sto se solidarnosti tice ona funkcionira do neke granice. Ne moze 10% stanovnistva biti solidarno s 90% onih koji trebaju pomoc nego obrnuto. Ovako ce to rezultirati (i vec rezultira) da tih 10% daje sve od sebe da vise ne placa nesto sto koriste pretezno drugi (tipa 1600kn dvije godine dok se oni vracaju nakon 6 mjeseci jer ne mogu sa 2600 placati kredite i sl)

  3. #303
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne više, nego u sto postotnom iznosu plaće, rekla sam da to nema veze sa pravednom raspodjelom nego više služi kao poticaj ženama sa većom plaćom da koriste porodiljne, odnosno da - rađaju.

  4. #304
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne više, nego u sto postotnom iznosu plaće, rekla sam da to nema veze sa pravednom raspodjelom nego više služi kao poticaj ženama sa većom plaćom da koriste porodiljne, odnosno da - rađaju.
    Pa naknade jesu u odnosu na placu, sve. Ako imas 3000kn toliko ces i dobivati, ne 4250. Ali ako imas 10000 neces dobivati toliko nego 4250 znaci 42%. A to je pravedno i logicno samo onima koji takve zakone i propise donose. Pa imas osiguranje koje placas redovito a za uzvrat ne dobijemo isto ni postotno ni apsolutno, a nemamo ni mogucnosti potraziti nekog drugog providera osnovnog osiguranja.
    Osim naravno u nekoj drugoj drzavi. Pa ce onih 10% uskoro biti 5% i manje.

  5. #305
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne sada ćeš ako imaš 10.000 prvih 6 mjeseci primati 10.000, a ja sam rekla da razlog tome nije pravda i pravedna raspodjela i to što žena koja ima toliku plaću više uplatila u fond, što se poteže kao argument - nego je razlog to što su se žene sa većim plaćama osjećale zakinuto, možda odgađale rađanje, pa je ovo neka vrsta poticajne mjere, koja ne košta previše državu (nažalost, jer to znači da žene ne zarađuju baš puno u globalu). Ne kažem da je raniji sistem bio pravedan, možda je trebalo isplaćivati postotak a ne odrezati plafon na 4250 kuna, ali svakako treba postojati donja zaštićena granica.

  6. #306
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Znači - žena koja ima 6 mjeseci plaću 10.000 kuna ima više prava od one koja ima 10 godina plaću 5000?

    Ne, nema više prava ona koja zarađuje više, jer socijalna politika nema veze sa naknadama. Dakle zdravstvena usluga, socijalna prava i sl., imaju svi, bez obzira bili zaposleni, nezaposleni, zarađivali manje ili više.

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nema smisla govoriti o tome da imaš pravo na veću naknadu jer više uplaćuješ, jer se ta naknada ne računa na temelju uplaćenog nego na temelju zadnjih 6 (ili tri) plaća.

    A sa bolovanjem koje ide na teret HZZO-a je opet ista priča.

    Ne možemo i ne trebamo svi imati iste plaće, ali plaće nam plaća poslodavac, a naknade nam plaća HZZO.
    Naknade plaća HZZO, nakon što ZAPOSLENI ovisno o svojim primanjima u postotku uplaćuju u taj fond i omogućavaju socijalna prava svima, neovisno o statusu (zaposlen, nezaposlen i sl.).

    I po meni je sasvim logično da postoji jedan socijalni limit, ali mi je isto tako logično da oni koji uplaćuju više u te fondove, po nekoj pravilnoj raspodjeli i dobe više od tog socijalnog minimuma.
    Sjećam se prije par godina, na šelteru u banci, gdje je jedna žena dizala svoju naknadu, koja je za nju i njezino petero djece bila puno viša nego moja plaća sa završenim fakultetom. Jer ona po toj socijalnoj politici ima pravo na socijalnu pomoć kao nezaposlena, na dječje doplatke za svako djete te na roditeljsku naknadu (1660,00kn). Pa sad vi meni recite da li je TO pravedno?? A ja kad budem sada imala petero djece imat ću pravo samo na limitiranu roditeljsku naknadu (1.660,00), bez dječjeg, bez socijale....

  7. #307
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Imati ces i ti pravo na dd + pronatalitetni dodatak ,ako ce te imati manja primanja od limita.

  8. #308
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    AndrejaMa, upravo o tome ja trubim tu cijelo vrijeme.
    Meni nije jasno kako RH kao osiromašena država koja grca u dugovima može takve slučajeve poticati?
    I naravno da ta gospođa iz tvoje priče ne bude nikada radila, niti prihvatila posao.
    Meni se prije puno godina, nekih dvadesetak dogodilo da sam došla u HV tražiti posao.
    Čula sam za natječaj i osobno otišla u glavni stožer kod pravnika, a on će meni: Žao mi je, odmah bi Vas uzeo, ali ne mogu, ne mogu jer udovice branitelja imaju prednost, a one ne žele raditi jer dobivaju ogromne mirovine, a po zakonu ja ne smijem zaposliti nikoga dokle god je i jedna udovica bez posla..
    I tako sam ja izvisila.
    Danas nije ništa bolje.
    A ja se pitam: kada će, napokon profunkcionirati OIB, kada će se početi suzbijati korupcija na najnižim razinama?
    Jer koliko god mi tu drvili o socijalnim pravima, ovome i onome, činjenica ostaje da je nekima trogodišnja porodiljna naknada zasnovana na solidarnosti uplata, zapravo izvor prihoda, nerjetko jedini i da te osobe možda nikada ne bi imale treće, četvrto...dijete da nema te naknade koja je sasvim solidna jer u spoju s doplatkom daleko premašuje plaću blagajnice Konzuma.
    Ali jednostavnije je ovako: šutit ćemo, raditi, puniti fondove i odlaziti s ovoga svijeta, a iza mene i mnogih će ostati samo jedno dijete.
    Možda bih i ja imala više djece da sam mogla to financijski izgurati, da sam si mogla priuštiti izbivanje s posla, bolovanje, bilo šta.
    Sada je za mene kasno, ali ne bih htjela da mi jednoga dana jedina kći prolazi kroz iste dileme.

  9. #309
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    AndrejaMa, cim vam primanja padnu ispod ( nisam sigurna, ali mislim da je tocno) 1660 kn po clanu kucanstva, tj. manje od 11 500 kn ( racunam dvoje roditelja i petro djece) imas pravo traziti dd i onda dobivas pronatalitetni dodatak za trece i svako slijedece dijete. Ako upadnete u najnizu kategoriju to je 200x5 + 3x500= 2500 kn za djecu

  10. #310
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I još nešto, ne manje bitno:
    Svaka godina provedena na porodiljskom dopustu u godinama staža za mirovinu se vodi kao 0 kn.
    Nula kuna!!!
    Svaka godina na komplikacijama i bolovanjima, isto nula kuna.
    A kad se ide u mirovinu zbrajaju se sve godine, sve i jedna.
    Znači da zaposlene majke sa višim primanjima budu duplo kažnjene;
    prvi put kad odu na bolovanje, komplikacije ili porodiljni, a drugi put sa smanjenom mirovinom.
    Nezaposlenih se to ne dotikavlje.
    I kaj sad?
    Jel to ok?

  11. #311
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Tanci , u svakoj drzavi sa uredenom socijalnom politikom je tako. Nije Hrvatska uopce posebna. Tako moj bratic dize nos na useljenike koji samo radaju djecu i ne rade -u Njemackoj ( gdje zivi). Zaboravlja jednu sitnicu da je on do 35 g zivio na grbaci svojih roditelja jer je studirao do tada , a jos je dobivao odredene povlastice od drzave jer je bio student ( olinjali ). :D

  12. #312
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    I još nešto, ne manje bitno:
    Svaka godina provedena na porodiljskom dopustu u godinama staža za mirovinu se vodi kao 0 kn.
    Nula kuna!!!
    Svaka godina na komplikacijama i bolovanjima, isto nula kuna.
    A kad se ide u mirovinu zbrajaju se sve godine, sve i jedna.
    Znači da zaposlene majke sa višim primanjima budu duplo kažnjene;
    prvi put kad odu na bolovanje, komplikacije ili porodiljni, a drugi put sa smanjenom mirovinom.
    Nezaposlenih se to ne dotikavlje.
    I kaj sad?
    Jel to ok?
    Od kud ti to da je 0 kn?
    nije 0 kuna nego proporcionalno iznosu uplacene naknade.
    manje nego da zena radi, ako ima vecu placu , ali nije 0.

  13. #313
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I još nešto, ne manje bitno:
    Svaka godina provedena na porodiljskom dopustu u godinama staža za mirovinu se vodi kao 0 kn.
    Nula kuna!!!
    Svaka godina na komplikacijama i bolovanjima, isto nula kuna.
    A kad se ide u mirovinu zbrajaju se sve godine, sve i jedna.
    Znači da zaposlene majke sa višim primanjima budu duplo kažnjene;
    prvi put kad odu na bolovanje, komplikacije ili porodiljni, a drugi put sa smanjenom mirovinom.
    Nezaposlenih se to ne dotikavlje.
    I kaj sad?
    Jel to ok?

  14. #314
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Poduplao mi se post.
    Je Sirius, nula je.
    I ja sam ostala u šoku kad sam saznala, ali tako je.
    ..a što se tiče Njemačke, ma mi smo miljama od njih i nadomak bankrota.
    Država nam je u tako lošem stanju da iskreno ne znam kako ćemo dočekati ljeto

  15. #315
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Poduplao mi se post.
    Je Sirius, nula je.
    I ja sam ostala u šoku kad sam saznala, ali tako je.
    ..a što se tiče Njemačke, ma mi smo miljama od njih i nadomak bankrota.
    Država nam je u tako lošem stanju da iskreno ne znam kako ćemo dočekati ljeto
    Tanci , imam redovite uplate u drugi mirovinski stup. Tako da netko ocito nesto uplacuje.
    koliko znam promjenili su se uvjeti za izracun. Prije je bilo najboljih 10 godina, sad se gleda sve sto je nepovoljnije za osobe koje su koristile bolovanja , porodiljne i sl. Prvenstveno majke jer one to koriste najvise.

  16. #316
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    To nije 6 godina, nego 2 godine, trostruko manje od mog pitanja.
    Moglo je biti koliko želim, ali na žalost zbog financija bilo je samo toliko.

  17. #317
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Evo sad sam pitala frendicu koja radi u mirovinskom i kaže da na 1660 kn država uplati nekih pedesetak kuna i to sa zakašnjenjem od godinu pa i više.
    Ok, nije čista nula, ali nije ni daleko od nje.

  18. #318
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    AndrejaMa, cim vam primanja padnu ispod ( nisam sigurna, ali mislim da je tocno) 1660 kn po clanu kucanstva, tj. manje od 11 500 kn ( racunam dvoje roditelja i petro djece) imas pravo traziti dd i onda dobivas pronatalitetni dodatak za trece i svako slijedece dijete. Ako upadnete u najnizu kategoriju to je 200x5 + 3x500= 2500 kn za djecu
    Nećemo imati pravo na dd, jer s jedne strane, hvala Bogu MM (pa čak i ja) u biti imamo dobre plaće. Ali upravo to o duplom kažnjavanju i nekoj nepravednosti je nešto što mene smeta.
    Kako u svim državama EU imaju pravo na dječji doplatak i on je u kategoriji socijalnih prava i dobivaju dd bez obzira na prihode roditelje jer to je socijalno pravo djeteta, ne roditelja. Naknada je drugo, opet ponavljam. I ta naknada je sada upitna.

    A da smo mi zaposlene, osobito sa većom plaćom, na neki način kažnjene i zakinute ... e pa jesmo.
    I u pravu je Tanči, nije baš nula, ali je kao nula. Vodi se samo staž... A da odvajamo skoro pola bruto plaće u razne fondove, prireze i poreze - uplaćujemo. A onda kada tražimo da nam se barem proporcionalno primanjima isplate naknade, onda smo od jednom socijalno neosjetljive....
    Ja sam stvarno socijalno osjetljiva, i pomažem gdje i koliko mogu... ali da ja i MM cijeli radni vijek pomažemo i odvajamo za one koji ne rade, a mi ništa.... e pa to je već too much.

  19. #319
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    To je vec neki drugi par rukavica ... Zasto ne zivimo u drzavi gdje dd ne ovisi o imovinskom cenzusu?

  20. #320
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ma ja se ne bunim, ali komentiram ...
    Jer ako uvodimo kao država nešto što su drugi uveli, trebali bi uvoditi od početka prema kraju, a ne obrnuto.
    AKo postoji imovinski cenzus za plaćenje nekih usluga, onda bi on trebao postojati i za naknade.
    A socijalna prava su druga kategorija. I po tim ne mislim na socijalne slučajeve, nego na prava.

  21. #321
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    AndrejaMa, cim vam primanja padnu ispod ( nisam sigurna, ali mislim da je tocno) 1660 kn po clanu kucanstva, tj. manje od 11 500 kn ( racunam dvoje roditelja i petro djece) imas pravo traziti dd i onda dobivas pronatalitetni dodatak za trece i svako slijedece dijete. Ako upadnete u najnizu kategoriju to je 200x5 + 3x500= 2500 kn za djecu
    inače kad bi bilo tako bilo bi 5x200+2x300 , jer se računa samo 3 i 4 djete za višak od 500 kn

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •