Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 200

Tema: carski rez ili vaginalni porod

  1. #101
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja sam rodila na carski i ne smatram da je on porod. On je operacija. U nasem slucaju operacija koja je bila neizbjezna i morala se uciniti da bismo ja i beba ostale zive i zdrave, al on porod sigurno nije bio. Barem ne u mom poimanju poroda.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    omala=imala, ovdije=ovdje

  3. #103
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mamasita prvotno napisa
    A ja se sad pitam kako uopće napisati ovdije svoje mišljenje a da se netko ne uvrijedi?
    Nažalost, nikako :/

  4. #104

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ja sam dva puta rodila na carski, prvi puta s trudovima (2 dana) - film se prekida kad je počeo nagon na tiskanje i zapravo se osjećam više zakinutom u tom prvom, nego u drugom carskom koji je napravljen nakon pucanja vodenjaka, bez ijednog truda. Prvo dijete ne bi mogla roditi zbog disproporcije, a drugo bi vjerojatno prošlo da je bila druga situacija.
    A da carski nije porod... onda možemo reći da ni porod pod epiduralnom nije porod, jer ne boli i ne osjećaš što bi normalno osjetila.

  5. #105
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Kuzim ja mamazika kaj ti hoces reci i logicno mi je. Al pod epiduralnom se beba rada ipak onako kako je to, kolko tolko priroda zamislila, kroz rodni kanal. Meni je carski operacija, nije mi porod. Al sve ti je to semantika. Svatko si ga treba zvat onak kak hoce, i nitko se ne bi trebao osjecat povrijedenim zato kaj si netko drugi nekak drugacije to zamislja. Mada, lako je to za rec. Kuzim ja i zakaj bi se netko povrijedio da mu netko veli da nije imao porod jer je imao carski jer to odmah povlaci i nekakav osjecaj krivice, koliko god on neopravdan (odnosno, da te netko moze optuzit da si manje majka jer kao nisi imala porod nego si rodila na carski).

    Samo sam htjela reci da meni carski nije porod vec operacija. Ja sam Petru rodila putem operacije. Robija sam rodila putem poroda. (nemam pojma kak je u znanstvenom rjecniku ovo razrijeseno. mislim da ni tamo nije. sve nam je to u nasim glavama.)

  6. #106
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Uopce ne znam zasto se raspravlja o tome je li carski porod ili nije, kada samo znacenje rijeci porod govori da jest.
    Samo je tehnika drugacija.
    I misljenja.
    A ona bi trebala biti utemeljena na iskustvu.
    Prema tome, ne mogu one koje nisu rodile na carski tvrditi da carski nije porod. Kad je.
    A to kako se rodilja osjeca u trenutku takvog poroda ovisi o okolnostima, a i o uvjetima. U Hr vjerojatno se jos uvijek jako malo rodilja nakon carskog osjeca da su rodile, jer im bebu odmah oduzmu, neke ju ni ne vide odmah nakon jer su pod opcom anestezijom, leze zatim na odjelu gdje se bebe ne nose - osjecaj je vrlo cudan i dvojak - neizmjerna sreca, a i tuga u isto vrijeme jer bebu necete vidjeti jako dugo, jer niste vi rodili svoje dijete... Svakakvi se osjecaji mrse...
    Oporavak - sve je individualno i ovisi od slucaja do slucaja. I oporavak nakon vaginalnog moze biti tezi nego nakon carskog.
    O osjecaju u cinu poroda bi se definitivno dalo raspravljat, ali to mogu samo one koje imaju iskustvo i jednog i drugog.
    Moje je misljenje (rodila na carski) da je vaginalni porod bolji, za dijete, ali i majku (ne uzimam u obzir kad je carski medicinski uvjetovan!), ali to ne mogu tvrditi. Jer nemam iskustvo vaginalnog poroda.
    Tesko sam presla preko cinjenice da me na kraju zatekao carski, kad sam se toliko spremala i radovala prirodnom (doslovno) vaginalnom porodu. No, naravno da se to zanemari cim pocnete uzivati u svojem zdravom djetetu, dosao on na svijet iz malo sjevernijeg ili juznijeg izlaza (sto je
    Ne vrijedjam se kada netko kaze da carski nije porod, kada su to necije insinuacije i misljenja.
    Da pod svaku cijenu zelim iduci moguci porod iskljucivo vaginalni - ne - zelim da mi dijete bude zdravo i normalno, na prvom mjestu!
    Zato i jedino sto mogu reci na originalno pitanje ovog topica jest:
    Barbi, pusti svoje dijete da samo odluci kako zeli doci na ovaj svijet i budi otvorena za sve opcije

  7. #107
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ako cemo gledati tako da carski nije porod onda ni majka koja je rodila svoje dijete u 26. tjednu nije rodila vec ga je pobacila. a dijete zivo, zdravo i trckara po parku!

    ja jako dobro kuzim sta je pisac htio reci svojim postom a ja zelim reci piscu da je najbitnije da bebac dodje ziv i zdrav na svijet. koliko zena je zbog tezih komplikacija zavrsilo na carskom, pa je nakon tog operativnog zahvata bio potreban jos jedan na bebi ili pak beba nije prezivjela? tim zenama ne mozes reci da nisu rodile. isto tako njima je to pljuska jer bi rodile i "na nos" da mogu, samo da drze malog andjela u narucju.

    nakon sto sam se nagledala svega i svacega dok sam 3,5 mj. lezala u bolnici ne mogu ostat ravnodusna kod ovakvih (sada na to gledam kao sebicne zelje) izjava- zeli da ti se bebac rodi. i amen!

  8. #108
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i jos nesto- ni u jednom se trenutku nisam osjecala manje vrijednom ili kao da nisam mozda rodila!

  9. #109

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    24

    Početno

    Konacno sam na pravoj adresi...

    Ja sam rodila na carski jer nije bilo izbora, ljekari su ucinili sve da porod krene normalno, ali ja nisam imala kontrakcije, pa sam primala injekcije za izazivanje boli no ni to nije pomoglo, niti sam se otvarala niti je beba isla van. Carski je zaista bio jedino rjesenje i hvala Bogu kad postoji ta opcija. Medjutim, kad bih birala, iako ne znam kako izgleda normalan porod, ne bih opet "pod noz". Boze dragi, poslije poroda ja sam bila k'o zombi, kateter, infuzija, donesu mi jos bebu na dojenje, pravi horor! Ma ne bih ga nikome pozeljela. Prijateljica mi prica svoja iskustva s normalnog poroda, nije ni to jednostavno ali je osjecaj drugaciji, bol brze prestane, prije si s bebom i vise u stanju da se pozabavis i sobom i bebom. Ne znam kakav ce biti drugi porod, ali molim Boga da me postedi muka koje mi ni nakon deset godina ne izlaze iz glave.
    I vjerujte mi trebalo mi je deset godina da se ponovo odlucim na trudnocu.
    Cini mi se da su zene prije lakse radjale, da li je ovaj stresni nacin zivota ucinio svoje?

  10. #110
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Cini mi se da su zene prije lakse radjale, da li je ovaj stresni nacin zivota ucinio svoje?
    Nije, nego pretjerano i nekritičko korištenje tehnologije plus miniranje vjere žena u vlastita tijela.

  11. #111
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Felicity prvotno napisa
    ...pa sam primala injekcije za izazivanje boli...
    Ovo mi je jako dobro, jer je uglavnom živa istina. Mislim da žene nikad prije nisu gledale toliko meksičkih sapunica u kojima žene rikavaju pod nadljudskim mukama kod poroda pa steknu dojam da je to sve teže. OK, carski je ponekad nužan, ali puno rjeđe nego što ga se u javnosti percipira.
    Ako ti tako padne grah - onda carski, ali barem si dopusti mogućnost da iskusiš one dobre strane poroda. Uvijek te stignu dooobro izrezati.

  12. #112
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno RE:

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Cini mi se da su zene prije lakse radjale, da li je ovaj stresni nacin zivota ucinio svoje?
    Nije, nego pretjerano i nekritičko korištenje tehnologije plus miniranje vjere žena u vlastita tijela.
    Je, lakse su radjale one koje su prezivjele...

  13. #113
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Istina, smrtnost je bila bitno veća.
    Zanimljivo je pročitati radove Marsdena Wagnera o uzrocima smrtnosti. Piše da su velikim dijelom uzrokovani sa socijalnim stanjem, što i danas pokazuju istraživanja.
    S obzirom da živimo u vrijeme kada možemo uspoređivati medikalizirani način vođenja poroda s nemedikaliziranim porodom, jer se i jedan i drugi događaju svaki dan, vidimo da on ne utječe na smrtnost majki ni novorođenčadi. S druge strane, onemogućavanje ženi da bira položaj, ubrzavanje poroda i strah, da spomenem samo glavne "krivce" povećavaju bol u porodu.

  14. #114
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    "krivce" povećavaju = "krivce", povećavaju

  15. #115
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Istina, smrtnost je bila bitno veća.
    Zanimljivo je pročitati radove Marsdena Wagnera o uzrocima smrtnosti. Piše da su velikim dijelom uzrokovani sa socijalnim stanjem, što i danas pokazuju istraživanja.
    Da, ali zar nije ucestalost carskog veca u razvijenijim i bogatijim zemljama? I na njega se cesce bez medicinske indikacije odlucuju zene boljeg imovinskog stanja? Isto tako, nazalost, cesto se zenama losijeg imovinskog stanja u siromasnijim zemljama ne pruza mogucnost izbora. Svako istrazivanje ima i svoju drugu stranu...

  16. #116
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Sad ne znam točno na koju mogućnost izbora misliš. Ja sam odgovarala na ono što sam i quotala.

  17. #117
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Isto tako, nazalost, cesto se zenama losijeg imovinskog stanja u siromasnijim zemljama ne pruza mogucnost izbora.
    Ne nužno, udio carskih je upravo u ponekim siromašnim zemljama svemirskih proporcija. Mogućnost izbora mi je malo problematična kategorija ako nema jakog medicinskog opravdanja.

  18. #118
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj ina prvotno napisa
    Što se konstitucije tiče, teško da si sitnija od mene- 161cm, 47kg, hlače broj 36...
    Pa, ja sam 1,52 m, prije trudnoće 45 kg, hlače 34 ili 36...

    A dobro ste me oprale! Neka, neka, zaslužila sam kad ne pazim što pišem! Naravno da nisam neka luđakinja koja misli riskirati život svog djeteta (ipak sam se 2 godine borila da ostanem trudna), možda sam se trebala drugačije izraziti. Žao mi je što sam uvrijedila cure koje su rodile na carski, stvarno mi nije bila namjera, a pogotovo da ih ne smatram mamama, ma dajte :shock: ... Ja sam htjela reći da bih voljela roditi vaginalno i da me malo šokiralo da me doktor priprema za carski. Imam osjećaj da me je nekako već sad predbilježio za to, a možda je još ipak prerano (26 tjedana). Ukoliko se stvarno pokaže da je carski rez u mom slučaju opravdan, naravno da ne mislim inzistirati na vaginalnom ili da se neću osjećati majkom... Sve smo mi mame, kako god rodile. Za mene nije mama ona žena koja nakon poroda skrivečki ima srca svoju bebu ostaviti u kontejneru...a i o tome smo čitale, zar ne?

  19. #119

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    ja sam shvatila što si napisala
    istina je da malo nespretno zvuči ali bi se bar mi ovdje na forumu trebale kužit

  20. #120
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno RE:

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Isto tako, nazalost, cesto se zenama losijeg imovinskog stanja u siromasnijim zemljama ne pruza mogucnost izbora.
    Ne nužno, udio carskih je upravo u ponekim siromašnim zemljama svemirskih proporcija. Mogućnost izbora mi je malo problematična kategorija ako nema jakog medicinskog opravdanja.
    Ne bi htjela da ispadne da zagovaram carski. Ja sam za mogucnost izbora. Dakle, isto kao sto svaka zena treba imati pravo na prirodni porod bez intervencija i medikamenata, tako smatram da se svakoj zeni treba ponuditi mogucnost da dobije epiduralnu, da odabere carski ukoliko smatra da ne moze ici na vaginalni porod i sl.

    Jako me smeta sto se u nasim bolnicama treba za epiduranu posebno dogovarati, pa i posebno placati. Smatram de se svi dostupni medikamenti i postupci trebaju ponuditi zenama i reci da imaju pravo na njih, jednako kao sto ih se treba upozoriti da ih imaju pravo odbiti.

    Ja sam uvijek za slobodan izbor, mozda sam pre-liberalna

  21. #121
    tijana

    Početno

    ja ovo već dugo prečitavam pa na ovo moram reagirat jer me ta tema zanima i puno sam o tome pročitala (dakle ne radi se o mom vlastitom mišljenju nego činjenicama koje podupiru stručnjaci). pa ću se sad potrudit u pravoj skribomanskoj maniri i možda se netko složi ili nekom nešto sine.
    jedna je rasprava o tome da li je carski rez porod. naravno da je. ali mozak i duša žene nisu rodili kako je priroda zamislila. zbog toga ima problema sa bondingom, tijelo je rodilo ali duša je spavala za to vrijeme i duša se teško snalazi s tim. duša je trebala za svoj rast onu eksploziju hormona i onaj prekrasni, slavodobitni, mokri, topli i ekstatični trenutak prvog zagrljaja i trenutni osjećaj praiskonske i najčišće ljubavi koja postoji na ovom svijetu . sad duša mora nadoknađivati, ona žudi za tim, želi taj ljubavni trenutak i trudi se -ali, avaj, sad je tijelo ono što šteka. jer ni tijelo nije u onom stanju kako je priroda zamislila da nakon poroda bude, tijelo je operirano i boli ga pa ne sluša, ne smije piti ni jesti, ne može normalno hodati, kašljati, piškiti. tijelo treba jako puno energije za oporavak i bezobrazno ju uzima, ali duša ne popušta, i ona traži tu energiju za sebe, misli da je važnija. sad se žena muči jer se duša i tijelo slabo slažu a to je sve ona i ne može sebe raščlaniti na dušu i tijelo. duša na kraju obično uspije, i tijelo na kraju obično uspije - samo treba puno više vremena i truda nego kod onih koje imaju bogomdan porod i ne mogu ni zamisliti što prolazi žena nakon carskog reza. a to se događa i onima koje su takav porod imale po svojoj želji, naravno, jednako su operirane, izrezane i prespavale rođenje djeteta kao i one kojima se to dogodilo za spas golog života. jedan od načina da se ublaži ova duševna praznina, glad i bol je taj da žena bude budna tijekom carskog i uzme dijete na prsa. ne znam za druge faktore, ali duša više voli carski u spinalnoj anest.
    a carski rez po želji...
    carski rez po izboru a bez medicinske indikacije moralno je neopravdan. ni jedan liječnik nije dužan izvesti veliku abdominalnu operaciju bez indikacije. to je vrlo skupo i u zdravlju i u novcu i u savjesti.
    traži li netko kirurge da izvade slijepo crijevo koje nije upaljeno, žuč u kojoj nema kamenaca, da stavlja premosnice zdravom srcu? pa moglo bi vam se upalit slijepo crijevo, baš vi ćete imat nesreću da je slučaj čudan i ne operiraju na vrijeme i umrete od toga. najbolje da odemo izvadit to slijepo crijevo odmah da nas ne bi zaskočilo.
    zamislite da ste liječnik koji po željama radi carske svaki dan, godinama. neko mora stradat, statistika govori da komplikacija mora biti. tad bi morao živjet s tim da je nekome upropastio život, otežao život, oduzeo život. kako bi mu bilo? muči ga zakletva koju je dao i rečenica s kojom kreće u praksu: KAO PRVO, NE NAŠKODI!!! štogod radiš, nikad ne učini stvari gorima nego što su bile. velika većina liječnika časni su ljudi. imaju savjest i svoj ponos.
    mislite li da je tom čovjeku isti osjećaj kad kasnije nastanu teške komplikacije ako je operirao da spasi život-dva ili zato jer žena želi zadržati rodnicu nerotkinje?
    svaka žena koja razmišlja da si sredi carski po želji treba se zapitati: taj razlog zbog kojeg želim carski, da li je on vrijedan ogromnog rizika koji donosi carski u odnosu na prirodni porod?
    na ne-znam-koliki broj carskog reza jedna žena mora umrijeti ili ostati trajno narušena zdravlja. na ne-znam-koliki broj carskih dijete mora umrijeti ili ostati trajno oštećeno.
    hoću li to biti ja?

  22. #122
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    tijana, drago mi je da ti za sebe imas tako jasan stav o temi.
    ja osobno nikada ne bih zeljela zivjeti u drustvu u kojem bi postojao samo jedan izbor. makar on bio upravo onaj koji bih ja izabrala.

    osim toga mislim da se radi o brkanju krusaka i jabuka.
    jedno je djelovati u pravcu da se izbjegne nepotrebni carski rez koji trudnica sama ne zeli kao opciju, osim u slucaju ugrozenosti njenog ili bebinog zivota.

    sasvim nesto drugo, je djelovati u pravcu zabrane doticnih intervencija za one koje ih zele.

    ja mislim da je buducnost medicine, kao i drustva u vise izbora. ne u manje.

    ps. meni se cini da problem bondinga nije u carskom rezu, kao takvom, vec je on samo kamencic u mozaiku jednog stanja, koje otezava bonding.
    ali statistikom mozes sve dokazati, ako zelis.

    a ukljucivanje morala u ova pitanja, ovisi o tome kako ko moral definira.

  23. #123
    tijana

    Početno

    mislim da nisi dobro pročitala :?
    nemamo nikad samo jedan izbor. carski rez je uvijek izbor ako ga žena zatreba.

    to nije uključivanje moralnog pitanja, to JE moralno pitanje.
    moderno i demokratsko društvo nije anarhija u kojoj svak radi što poželi bez obzira na posljedice i naziva to slobodnim izborom, nego briga za opće dobro. inače, na početku sam naglasila da su to činjenice poduprte znanstvenim i dokazanim podacima a ne moje mišljenje.

    zapravo bi me zanimalo koji su razlozi za to da netko želi carski. nisam nikad pomišljala na to, pa zaista ne znam. čak sam ga se bojala, mislila pa neće se valjda baš meni desit. bojala sam se i poroda i boli i neizvjesnosti, normalno, ali nisam ni pomišljala na carski.

    ima jedna kineska: pazi što poželiš - moglo bi ti se ostvarit[/b]

  24. #124
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Strah od boli poroda, strah za zdravlje djeteta, strah da nećeš moći, strah za sebe?

  25. #125
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Tijana, bas si jako lijepo opisala dajuci ovu usporedbu osjecaja tijela i duse

  26. #126
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    za mene je moralno pitanje, ko odlucuje sto to "meni zatreba".
    kao sto vidimo iz prakse, to je jedan jako, jako rastezljiv pojam.
    pa to kada carski treba ili ne treba , ovisno o bolnici, doktorici i slicno...

    ja osobno zelim imati dio odluke o svom zdravlju u svojim rukama uz sve povjerenje u strucne sluzbe.

    jer inace smo tu gdje smo. posto ocito briga za opce dobro (jedan opet jako sirok i rastezljiv pojam) nije dovoljna. sto nam zorno pokazuje stanje u hrvatskim ginekoloskim odjelima.

    razlozi osoba koji zele carski su njihovi i ja ih ne trebam razumjeti da bi ono bili legitimni.

  27. #127
    tijana

    Početno

    onda znači da se ipak slažemo 8) .
    znači da će žena ipak povjerovati svom liječniku kad joj kaže da zaista ne treba carski rez i predispozicije za dobar vaginalni su odlične.

  28. #128
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno RE:

    Citiraj tijana prvotno napisa
    onda znači da se ipak slažemo 8) .
    znači da će žena ipak povjerovati svom liječniku kad joj kaže da zaista ne treba carski rez i predispozicije za dobar vaginalni su odlične.
    Zasto onda ne bi trebala povjerovati kada joj kaze da mora dopiti drip i epiziotomiju?

  29. #129
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj tijana prvotno napisa
    jedna je rasprava o tome da li je carski rez porod. naravno da je. ali mozak i duša žene nisu rodili kako je priroda zamislila. zbog toga ima problema sa bondingom, tijelo je rodilo ali duša je spavala za to vrijeme i duša se teško snalazi s tim.
    ovo sam cesto nalazila u knjigama.
    zvuci vrlo logicno obzirom na hormone, lucenja i cijelu biologiju.
    i vjerojatno je imalo veliku ulogu u neka pradavna vremena u spiljama i slicno.
    medutim, nisam sigurna da li taj nedostak hormona i ostalih lucenja moze danas biti odlucujuci faktor kod bondinga, ako svjesno iz ljubavi odlucis imati dijete. i nisam uvjerena da mozebitni carski rez znacajno otezati bonding.
    ja vjerujem i u prirodu i u biologiju. ali i u ljudsku pamet, duh i volju.
    i najvise u kombinaciju svega navedenoga.

  30. #130
    tijana

    Početno

    ah, sad ću ispast zagovornik liječnika.
    nisam se dobro izrazila, sad to vidim. nisam trenutno razmišljala o svemu što oni predlažu, nego ciljano u situaciji kad ih se traži da naprave nepotrebnu operaciju. taj tren nepotrebnu - može postati potrebna, ali to je vrlo malo vjerojatno.
    kad porod ne bi bio toliko medikaliziran i traumatičan za ženu možda ne bi bilo toliko žena koje ga žele izbjeć po svaku cijenu, pribjegavajući čak operaciji i riskirajući i svoje i djetetovo zdravlje.
    inače, mnoge stvari utječu na bonding, a operativno dovršenje poroda itekako spada među njih.
    evo, brooke shields (jesam li dobro napisala) rodila 2. dijete u 40. godini prirodno, a prvi put carski. imala je razloga opet ić na carski, a bome i love. prvi put je patila od teške depresije, a sad je presretna i odlično, možda je zato htjela prirodno, ko zna.... i žena u spilji i glumačka zvijezda trebaju "onaj trenutak".

  31. #131
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    dodala bih jos nesto.

    uvijek me zacudi sto ovi topici o carskom rezu skrenu u neke vode zgrazanja prema carskom rezu po zelji.
    pa se onda nabrajaju razne poznanice koje su tako nesvjesne i neosvjestene, pa malo v. beckham i druge celeb. i tako dalje.

    ja uopce ne vidim problem u tome da 2% populacije iz njima vaznih razloga koje ja mogu, ali i ne moram razumjeti, zeli takav oblik poroda.

    ali ja vidim ogroman problem u tome da vecinu trudnica u zagrebackom porodiljskom sustavu prisiljavaju na nesto sto one ne zele i sto im steti. (drip, epi, sjedanje na trbuh......) i da ti ne daju pravo glasa i ne uvazavaju te kao subjekt i glavnu aktericu poroda.

    i da danas ako kupujes cipele imas barem 300 modela razlicitih boja, velicina, stilova, materijala.....
    ali kod poroda imas samo jednu matricu. u koju ukalupe sve nas.
    bez obzira sto smo tako razlicite.
    jer individualizirani porod je ocito nepoznat ili nezeljen ili prekompliciran.
    dakle, problem hrvatskih rodilista nije u tome hoce li poznata ili nepoznata mira markovic imati naruceni carski.

    ako zelim izbor za sebe, moralno je da ga pruzim i drugome. bez obzira da li se s njim slazem ili ne.

    pa ako hocemo rjesavati probleme onda se treba fokusirati na njih.

  32. #132
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj tijana prvotno napisa
    jedna je rasprava o tome da li je carski rez porod. naravno da je. ali mozak i duša žene nisu rodili kako je priroda zamislila. zbog toga ima problema sa bondingom, tijelo je rodilo ali duša je spavala za to vrijeme i duša se teško snalazi s tim.
    ovo sam cesto nalazila u knjigama.
    zvuci vrlo logicno obzirom na hormone, lucenja i cijelu biologiju.
    i vjerojatno je imalo veliku ulogu u neka pradavna vremena u spiljama i slicno.
    medutim, nisam sigurna da li taj nedostak hormona i ostalih lucenja moze danas biti odlucujuci faktor kod bondinga, ako svjesno iz ljubavi odlucis imati dijete. i nisam uvjerena da mozebitni carski rez znacajno otezati bonding.
    ja vjerujem i u prirodu i u biologiju. ali i u ljudsku pamet, duh i volju.
    i najvise u kombinaciju svega navedenoga.
    Seni, slazem se s tobom da bonding ne ovisi nuzno o tomu, no da se dogodi taj rascjep u zeni (barem meni) dogodi se. On nije utjecao ni trunke na moj bonding s malenim, dapace, ali je mogao.
    Ljudska pamet, duh i volja takodjer su podlozni ovim utjecajima, i nije svatko u stanju u tako visokom emotivnom stanju ih kontrolirati.

  33. #133
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mony, slazem se.
    zato sam i napisala odlucujuci.
    i mislim da je za bonding pogubnije kada ti ne daju dijete vidjeti tri dana, ili ti ga donose svakih par sati, ne bi li se ti kao "odmorila".

  34. #134
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Da vam ispricam jednu zgodu koja se dogodila mojoj sogorici prije par dana u pulskom rodilistu:
    u noci je dobila trudove (ovo joj je drugi porod, razmak izmedju carskog i VBC-a je 2 god.+6 mjeseci), dodje pred jutro u rodiliste i doktor koji ju pregledava kaze, "Vi cete bas brzo roditi, brzo se otvarate i sve ide kako treba. Zasto ste prvi puta isli na carski?"
    Moja sogi: "Ne znam doktore - Vi ste me poslali!"

  35. #135
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    elly

    tijana, otezavajuci bonding kod carskog reza je mozda zbog hormona oksitocina, jer svaki hormon koji se luci pri porodjaju ima svoju ulogu u fiziologiji radjanja....

    kad se preskace prirodni porod, odnosno vrsi se carski rez, vjerojatno dolazi do drugacijeg djelovanja hormona
    prvi podoj sto prije takodjer ide na ruku bondongu bas zbog oksitocina...

    kako dr Odent kaze:

    Oksitocin je hormon koji izaziva kontrakcije maternice prilikom trudova. Razina oksitocina u tijelu postupno raste pri porodu i najveća je u vrijeme izgona kada doprinosi euforiji i prihvaćanju bebe koje majka obično osjeti poslije rađanja bez lijekova. Kad se primi epiduralna analgezija, ne dolazi do te visoke vrijednosti koju potiče osjećaj rastezanja porođajnog kanala kako se beba rađa. Nađeno je da epiduralna ometa vezivanje ovaca i novorođene janjadi.

    Sintetski oksitocin često se daje u dripu (direktno u krvotok) kod neučinkovitih kontrakcija. Oksitocin dan na taj način ne ulazi u mozak pa zato ne doprinosi poslijeporođajnom osjećaju «euforije» i zapravo može dovesti do smanjenja vlastite majčine proizvodnje oksitocina. Da bi se pojačale kontrakcije, nekad se koristi stimulacija bradavica jer, kao kod dojenja, to izaziva povećanje količine oksitocina.

    Oksitocin ima još jednu presudnu ulogu nakon porođaja. On uzrokuje kontrakcije koje dovode do odvajanja posteljice od maternice i njeno izbacivanje. Kod visokih koncentracija oksitocina javljaju se jake kontrakcije koje smanjuju mogućnost krvarenja.

    Stavljanje novorođene bebe na prsa je najjednostavniji način podizanja količine oksitocina, a Michel Odent također naglašava važnost privatnosti tijekom prvog sata po porodu. Ona daje mogućnost za neometani kontakt između mame i bebe, kožom na kožu i očima u oči, postupke koji optimiziraju oslobađanje oksitocina.

    Oksitocin nam pomaže i u emocionalnom, a ne samo u fizičkom prijelazu u majčinstvo. Od prvih tjedana trudnoće pomaže nam da budemo emocionalno otvoreniji i spremniji na društvene kontakte i podršku. Kao hormon orgazma, rađanja i dojenja oksitocin nas ohrabruje da «zaboravimo na sebičnost» ili kroz altruizam (služenje drugima), ili kroz osjećaj ljubavi

  36. #136
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    sto ne znaci da tome ne mozemo doskociti ovim
    ja vjerujem i u prirodu i u biologiju. ali i u ljudsku pamet, duh i volju.
    i najvise u kombinaciju svega navedenoga.

  37. #137
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ima par dobrih tekstova Sarah J. Buckley o razumijevanju psihoneuroendokrinologije poroda na nasem portalu

  38. #138
    tijana

    Početno

    seni, s ovim se itekako slažem
    ali ja vidim ogroman problem u tome da vecinu trudnica u zagrebackom porodiljskom sustavu prisiljavaju na nesto sto one ne zele i sto im steti. (drip, epi, sjedanje na trbuh......) i da ti ne daju pravo glasa i ne uvazavaju te kao subjekt i glavnu aktericu poroda.
    svaka žena treba nešto svoje i posebno, uz pažnju, razumijevanje, podršku i ljubav malo bi koja željela carski a da za to nema stvarnog razloga.

    odkud je taj postotak od 2%? neke privatne bolnice u brazilu imaju preko 80% carskog reza. sad muku muče s ogromnim morbiditetom i mortalitetom majke i djece, mislim ogroman je naspram onih bolnica koje imaju normalnih oko 20%. mislim da je tu stvar u lovi. carski mogu masno naplatit, a prirodni neintervencijski porod ne mogu. a s obzirom da su privatna bolnica....žele puno zaradit.

  39. #139
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    dodala bih jos nesto.

    uvijek me zacudi sto ovi topici o carskom rezu skrenu u neke vode zgrazanja prema carskom rezu po zelji.
    pa se onda nabrajaju razne poznanice koje su tako nesvjesne i neosvjestene, pa malo v. beckham i druge celeb. i tako dalje.

    ja uopce ne vidim problem u tome da 2% populacije iz njima vaznih razloga koje ja mogu, ali i ne moram razumjeti, zeli takav oblik poroda.

    ali ja vidim ogroman problem u tome da vecinu trudnica u zagrebackom porodiljskom sustavu prisiljavaju na nesto sto one ne zele i sto im steti. (drip, epi, sjedanje na trbuh......) i da ti ne daju pravo glasa i ne uvazavaju te kao subjekt i glavnu aktericu poroda.

    i da danas ako kupujes cipele imas barem 300 modela razlicitih boja, velicina, stilova, materijala.....
    ali kod poroda imas samo jednu matricu. u koju ukalupe sve nas.
    bez obzira sto smo tako razlicite.
    jer individualizirani porod je ocito nepoznat ili nezeljen ili prekompliciran.
    dakle, problem hrvatskih rodilista nije u tome hoce li poznata ili nepoznata mira markovic imati naruceni carski.

    ako zelim izbor za sebe, moralno je da ga pruzim i drugome. bez obzira da li se s njim slazem ili ne.

    pa ako hocemo rjesavati probleme onda se treba fokusirati na njih.
    Apsolutno potpisujem!!!

  40. #140

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    191

    Početno

    Rodila sam carskim rezom, pukao mi je vodenjak, imala sam trudove i to jake, na razmak od nekih 50 sekundi, no zbog neuroloških problema nisam smjela roditi vagnalno. Porodili su me carskim rezom u spinalnoj anesteziji, čula sam kako mi se bebica zaplakala kad su ju izvadili, dali su mi da ga poljubim nakon poroda (ja ipak carski nazivam porodom) i već je idući dan došao k meni u sobu i ostao kraj mene do odlaska kući. Rana je boljela jedan dan, već 4. dan sam svog prekrasnog dječačića tri sata nanašala po bolničkoj sobi.

  41. #141
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Super, frogy !

    Seni, razmišljam o onome što si pisala o izboru već dosta dugo i naletila sam na jedno meni zanimljivo, ali i dosta radikalno razmišljanje, možda će i tebi biti zanimljivo:

    [quote]What you're describing in terms of "maternal choice" really needs a feminist critique to allow us to manage those "choices" in ways which are not harmful to women. Since induction and elec. c-secs are innately harmful, causing physical and emotional trauma to previously healthy women, we need to stop ranking all these "choices" as somehow equal. Surgery for no reason is no more healthy than formula feeding for no reason yet most of us struggle to work out what to do with cases where women request interventions with no medical need. I cannot support choices which are at heart harmful to women and babies in exactly the same way as I cannot support women to lie down in the middle of the highway despite it being their "choice" so to do. If surgeons weren't setting the agenda, we wouldn't perceive these interventions as normal and healthy. (The crap that so many Obs talk to make VB sound like a risky, dangerous, illinformed choice!) Lots of work to do there![\quote]

    S http://www.mail-archive.com/ozmidwif...u/msg22550.htm.

  42. #142
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Pa slijedi i drugačije razmišljanje od onog u mom prethodnom postu:

    http://www.mail-archive.com/ozmidwif.../msg22572.html

  43. #143

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Vratila sam se na prvi post i vidjela pitanje. Vaginalni porod ili carski nije pitanje izbora, već nužde. To je još uvijek, koliko znam, i službeni stav u našem zdravstvu (hvala Bogu). Sve ovo po željama nije regularno i plaća se "na crno", što je kažnjivo kao i mito. Prema tome sva razmatranja o pravu na takav izbor su bezpredmetna u našim uvjetima. Kako je u drugim sredinama ne znam, ali pretpostavljam isto tako. A tih 2% carskih je postotak svih carskih, pa kad se to usporedi sa kompoikacijama u trudnoći i porodu od 20%, dobije se skroz OK rezultat.

  44. #144
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    jedini stav od svih sluzbenih stavova naseg zdravstva, a koji zdusno podrzavam je taj da carski rez ne smije biti stvar izbora.

    nazalost, puno je lakse dobiti carski rez bez indikacija nego ne dobiti drip, epiziotomiju, koristiti neki drugi polozaj od lezeceg

  45. #145
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    vedrana, hvala na ovim linkovima.
    izbor opcenito, a carski sam po sebi je jedna vrlo komplicirana tema, a i cijeli topic se je nekako razgranao u razlicitim smjerovima.
    ovih par tjedana sam u guzvi, pa ne stignem na rodu, ali kad prode napisati cu neka svoja razmisljanja, dvojbe i trojbe.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Opet sam čitala ovu stranicu...
    Bilo je usporedbi sa slijepim crijevom... nekad (ne znam kakva je sad situacija) se slijepo crijevo rutinski vadilo uz neku drugu operaciju u trbuhu, kao što se rutinski vadila i maternica svim ženama iznad 40 koje su imale problema s krvarenjem, miomima i sl. Stav je bio da može napraviti probleme, a ne treba više za ništa. Sad se i za slijepo crijevo zna da ima funkciju (imunološku) valjda ga više ne vade uz put. Iako mislim da se vadi recimo astronautima.
    Prije su žene umirale u porodu ne toliko jer nisu mogle roditi pa im je trebao carski (tada su obično umirala djeca), nego jer su dobile sepsu nakon poroda. To se pojavilo s rađanjem u bolnici, a prije spoznaja o bakterijama, pa su doktori s obdukcije išli na porod bez da su oprali ruke :shock: Tada su bogate žene rađale doma, a siromašne u bolnici.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Evo na yahoo-u tko može neka pogleda video kako izbjeći carski - ja ne mogu, server me ne pusti
    http://news.yahoo.com/news?tmpl=index2&cid=751

  48. #148
    kiki

    Početno

    Prvi porod - carski jer je beba bila na zadak + godine....Sve je dobro prošlo i 3 sata nakon operacije bila je samnom u sobi - rooming.Oporavak je trajao jedno 7 dana.Sada sam drugi puta trudna i u četvrtak idem u bolnicu.Beba je sada dobro okrenuta a doktor je rekao najvjerojatnije carski.Zašto? Evo ovako - bilo bi dobro da rodim prirodno a to znači bez bušenja vodenjaka,bez dripa,bez sjedanja na trbuh,bez gela...Koliko sam shvatila doktore a imam tatinu tetu koja je ginić u mirovini i predavala je na faksu- prirodni porod je sve bez gore navedenog a sa time je vaginalni porod.Ona je starija ali imam i prijatelja koji je magistrirao ginekologiju koji također govori kao ona a mlađi čovjek je i završio je vani te dvoje prijatelja koji sada specijaliziraju gin.koji također tako govore.Da se vratim - zašto možda carski,zato što bilo kakav poremaćaj u trudovima je indikacija za ponovni carski,zato što drip nije dobro davati nakon 1. carskog,ako prenesem, zato što imam 37 godina i pitanje je kojom brzinom ću se dolje otvarati jer sam sada kao prvorotka,epiduralnu nesmijem primiti da bi mogla osjetiti da li me boli šav između trudova...Čitala sam priču sa poroda jedne mame koj je krenula prirodno tj vaginalno da bi na kraju završila na carskom jer je beba bila u krivom položaju a fascinirala me priča mame iz st-a koja je svoje treće ili četvrto dijete rodila tako prirodno da je došla u bolnicu samo na izgon.svaka čast.Nemojte se ljutiti ali sve mame koje rode uz dripove , epiduralnu...nije to prirodno to je medicinski inducirano i to je vaginalni porod a carski rez je isto porod.Zna se što je prirodno - naše bake rodile su prirodno bez ikakvih intervencija i slažem se da je žalosno što dans žene nemogu reći ja bi na najprirodiji način.Ali ruku na srce takvih žena je danas malo.Uglavnom ja sutra odo a što će biti biti će bitno je da beba i ja budemo u redu.

  49. #149
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj kiki prvotno napisa
    bitno je da beba i ja budemo u redu.
    To je najbitnije - sretno!

  50. #150

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ja bi svim buducim mamama preporucila da se pocnu pratiti topic 'istinski neinterventni porod (po michaelu odentu)' gdje si saradadevii i mama juanita daju truda prenijeti iscrpne zabiljeske sa istoimenog tecaja...
    sto radimo sebi isvojoj djeci omalovazavajuci prirodu... a koliko dobivamo ako joj istinski odamo priznanje...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •