Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 200

Tema: carski rez ili vaginalni porod

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno carski rez ili vaginalni porod

    Drage viserotkinje koje ste imale iskustva i s jednim i dugim oblikom poroda, zanima me sta odabrati ako si u mogucnosti birati, sto je bezbolnije, nakon cega je brzi oporavak, vasa osobna iskustva.

    Zahvaljujem!
    Lijepi pozdrav!

  2. #2
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Vaginalni definitivno u svakom pogledu.

    Moj je bio VBAC, odnosno prvo sam imala carski a onda vaginalni. Usporedba medu carskog i prirodnog mi je kao nebo i zemlja, iako sam imala "dobar carski", bez komplikacija s relativno brzim oporavkom.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Vaginalni definitivno u svakom pogledu.

    Moj je bio VBAC, odnosno prvo sam imala carski a onda vaginalni. Usporedba medu carskog i prirodnog mi je kao nebo i zemlja, iako sam imala "dobar carski", bez komplikacija s relativno brzim oporavkom.
    sto je VBAC?vaginalni bolji radi samog dozivljaja poroda, manje boli i brzi je oporavak ili iz kojeg razloga?

  4. #4
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    VBAC=vaginal birth after cesarean (Sorry na akronimu )

    vaginalni je bolji zbog dozivljaja poroda, dozivljaja odmah nakon poroda i oporavka nakon poroda.

    Dozivljaj je bolji zato sto znas sto se desava, imas kontrolu, nemas straha da se "neces probuditi" (uvijek moze nekaj krivo otici na operaciji - operacija je operacija, kolko god "rutinska"), osjecas svoju bebu kako se sprema van, nisi "u magli".

    Dozivljaj nakon poroda je neprocjenjivo bolji kod vaginalnog jer je zbog samog procesa tebi "jasno" da je to tvoja beba i imas odmah vezu s njom. Cim bebu izguras van ona je na tebi, u narucju ti i osjecaj pripadanja je istotrenutni.

    Dok kod carskog cesto dolazi do odgadjanja tog trenutka jer dok se ti probudis iz narkoze i postanes svjesna gdje si, sto si, pored tebe lezi beba za koju znas da je tvoja ali opet "neznas". Meni je trebalo nekoliko dana da bas osjetim da je Petra MOJA. Bila je ona sa mnom cijelo vrijeme, odmah nakon operacije sa mnom u sobi 24 h (a sto bas nije uobicajeno u Hr rodilistima), al svejedno nam je trebalo da se zblizimo i uz dojenje i uz mazenje.

    Oporavak se takoder ne moze usporedivati. Kod carskog je neminovno da imas ranu kojoj ce trebati sest tjedana da zacijeli. Ono sto je meni najteze palo je da u tim sretnim trenutcima nakon sto se Petra rodila ja se danima nisam smjela smijati, ili ako bi si dozvolila (odnosno drugima dozvolila da me nasmijavaju) onda bih to debelo platila bolovima u rani. Bilo kakvi pokreti koji zahtijevaju pokrete trbusnih misica (a iznenadila bi se za sto sve koristis trbusne misice) izazivaju u pocetku veliku bol zbog koje se moras kljukati ljekovima za smirenje bolova.

    Da bi dojila svoju bebu polozaj, posebno u pocetku, u kojem se mozes namjestiti igra kljucnu ulogu, a on ti je jako ogranicen nakon carskog. Ja sam se silila vec od drugog dana (prvi dan sam bila previse nadroksana) ustajati se svako malo i prosetati bar par koraka a i kod dojenja mi je najvise pasao sjedeci polozaj pa sam i zbog toga morala prolazit kroz bolove svako malo.

    Ja sam dobro prosla jer nisam dobila infekciju ali znam cure koje su je zaradile pa im se zbog toga i oporavak znatno oduzio.

    Za razliku od carskog, kad sam rodila vaginalno svega sam malo popucala a dan nakon sto sam rodila sam vec bila doma. Dan nakon dolaska doma sam provela cijelo popodne kod frendova na rodendanu njihove male. I to iako sam popucala. Ako ti se posreci s babicom i tvojim tkivom da ne popucas, onda si fakat na konju, oporavak je minimalan.

    Da zakljucim, sa carskim si SIGURNA da ces snositi odredene negativne posljedice. Sa vaginalnim mozda hoces (a ako hoces onda ce najvjerojatnije biti puno manjeg inteziteta nego sa carskim) ili neces nikakve.

    Naravno, carski kad je neophodan zbog komplikacija u porodu je bolja opcija od vaginalnog. Ali ako je sve OK onda je vaginalni puno bolja opcija.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Nemoj si želit carski,jel ja sam primjer da carski nosi komplikacije i potok suza.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Nisam viserotkinja, rodila sam samo jednom carskim rezom, ali mozda ti moje iskustvo bude od nekog znacaja.
    Ja sam nakon 12-ak sati muke s trudovima i raznim, po meni nepotrebnim ljecnickim intervencijama, zavrsila na hitnom carskom. U trenutku kada su mi rekli da idem na carski osjetila sam olaksanje. Mislila sam si, samo da zaspem i da ovoj agoniji dode kraj.
    Ali onda dolazi onaj dio nakon carskog.
    Probudila sam se i cula glasove oko sebe, izmedu ostalih i glas MM-a. Pitali su me jesam li dobro. Nisam bila dobro. Nesto me stezalo u grlu i krkljala sam i mislila sam da se gusim i da umirem, a nisam im to mogla reci, niti sam se mogla pomaknuti. Onda sam pocela povracati i nakon toga nista, mrak, ne sjecam se sta je bilo. Valjda su me dodatno zdrogirali pa sam zaspala. Kad sam se ponovo probudila uhvatio me napadaj kaslja i ponovo sam mislila da umirem, ovaj put od bolova. Vjeruj mi, ne zelis znati kako boli rez kad se nakasljes, a ja sam imala nagon na kasljanje sljedeca tri dana (valjda od narkoze).
    Kad su mi prvi put donjeli bebu, bila sam presretna, ali nesto je tu falilo...nije bilo neke velike ushicenosti i osjecaja povezanosti. Sto je najgore, vidjela sam ga samo na minutu, nisu mi dali da ga primim, a kamo li podojim. Tek sljedeci dan kad su mi ga donjeli na podoj, poceli smo nekako ponovno graditi tu povezanost koja nas je spajala devet mjeseci i bila, kako sam ja to osjecala, nekako nasilno prekinuta.
    Oporavila sam se brzo, nakon 5 dana sam vec bila kod kuce, ali nikad necu prezaliti sto ga je tih prvih par tjedana MM nosio vise nego ja, sto mu je po noci on mjenjao pelene, a ne ja, jer je mene booooliloooo, sto u pocetku nisam uzivala u dojenju jer me booooliloooo, i sto me rez jos uvijek povremeno zaboli.
    Nadam se da cu uskoro imati jos jednu bebicu i da cu uspjeti roditi prirodnim putem.

  7. #7
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno Re: carski rez ili vaginalni porod

    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Drage viserotkinje koje ste imale iskustva i s jednim i dugim oblikom poroda, zanima me sta odabrati ako si u mogucnosti birati, sto je bezbolnije, nakon cega je brzi oporavak, vasa osobna iskustva.

    Zahvaljujem!
    Lijepi pozdrav!
    Draga Barbie,
    carski nije "oblik poroda". On je ozbiljna kirurska intervencija i rodilja zapravo ne bi trebala imati mogucnost birati ako nema medicinskih indikacija za carski. Carski je opcija kada vaginalni porod ugrozava dijete ili majku.
    Samo hrabro i s povjerenjem prema najljepsem dogadjaju u zivotu!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    krk
    Postovi
    92

    Početno

    carski rez se obavlja samo ako je to neophodno-rezanje je rezanje a ne porod a tek popratni užasi.ako možete rađati prirodno učinite to jer to i za bebu i za ženu najbolje

  9. #9
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    carski rez je operacija i pri tome nosi sve rizikei posljedice operacije, a vaginalni porod je porod!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Obećajem ovaj tjedan napisati svoju priču s poroda (carski), mislim da ćeš nakon toga definitvno prestati razmišljati o carskom kao o mogućnosti!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno Re: carski rez ili vaginalni porod

    Citiraj dijanam prvotno napisa
    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Drage viserotkinje koje ste imale iskustva i s jednim i dugim oblikom poroda, zanima me sta odabrati ako si u mogucnosti birati, sto je bezbolnije, nakon cega je brzi oporavak, vasa osobna iskustva.

    Zahvaljujem!
    Lijepi pozdrav!
    Draga Barbie,
    carski nije "oblik poroda". On je ozbiljna kirurska intervencija i rodilja zapravo ne bi trebala imati mogucnost birati ako nema medicinskih indikacija za carski. Carski je opcija kada vaginalni porod ugrozava dijete ili majku.
    Samo hrabro i s povjerenjem prema najljepsem dogadjaju u zivotu!
    ne slazem se s tobom.danas je carski apsolutno oblik poroda, a u nekim bolnicama mozes cak i birati kako bi htjela roditi, a da ne govorim kako je vani isto tako.danas mnogo zena rada carskim rezom po svom izboru, ali naravno u dogovoru sa doktorom.mozda ti svaki doc mozda nece htjeti "odobriti" carski ako on nije nuzan, ali vec neki drugi hoce.poznato mi je puno takvih slucajeva, uvijek postoje nacini.
    ionako, posto sam se naslusala raznih prica, mislim da jedinu pravu usporedbu mogu dati zene koje su iskusile oboje, a cak je i to individualno, no tuda iskustva nije naodmet cuti.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno Re: carski rez ili vaginalni porod

    Citiraj Barbie prvotno napisa
    danas mnogo zena rada carskim rezom po svom izboru, ali naravno u dogovoru sa doktorom.mozda ti svaki doc mozda nece htjeti "odobriti" carski ako on nije nuzan, ali vec neki drugi hoce.poznato mi je puno takvih slucajeva, uvijek postoje nacini
    Kako žalosno.... :/

  13. #13
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Moj treći porod je bio carski i nosim sve najljepše dojmove. Ali...

    Ako ste ti i beba sasvim OK ako sve ide svojim prirodnim tokom, ne vidim zašto bi razmišljala o carskom? Jedino čega se možeš tako prestrašiti su možda bolni trudovi, no danas i tu postoji način da se porod doživi što bezbolnije i što ljepše. I carski boli - samo poslije.

    Djeluješ mi kao osoba koja ima veze i mogućnosti za biranjem, pa ako je tako - odaberi "svog" doktora, "svoju" babicu, možda epiduralnu, muža na porodu, možda porod u vodi, možda u Rijeci pa da muž ostane s tobom i prenoćiti pa zajedno mazite svoju bebicu....

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Mene je takav ''oblik poroda'' skoro stajao glave :/ Sve ovisi od osobe do osobe,Ako si želiš carski tko sam ja da twe odovorim....samo ti želim reći da to baš i nije idealan ''oblik poroda'' .Za mene je porod samo vaginalni porod,a carski mi je operacija.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Koliko imam tipfelera

  16. #16
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    I ja mislim da je carski rez ozbiljan kirurški zahvat nakon kojega žene danima ne mogu stati na noge i trpe veće ili manje bolove.

    Porod najviše boli u trenutku izgona kada ti je to ionako najmanje bitno i usredotočena si na sasvim druge stvari, a trudovi se jako lijepo daju ublažiti epiduralnom analgezijom koja je daleko prihvatljivija od carskog.

    Ali, tko voli nek izvoli, iako vjerujem (t.j. nadam se) da će malo koji doktor pristati na takvo što bez medicinske indikacije.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Romina prvotno napisa
    .Za mene je porod samo vaginalni porod,a carski mi je operacija.

  18. #18
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj JaMajka prvotno napisa
    Porod najviše boli u trenutku izgona...
    netočno.

    izgon uopće ne mora boljeti.

  19. #19
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    oba puta vaginalno 8)
    frendica prvi put carski, sada vaginalno - glasa za vaginalno 8)

    carski je operativni zahvat kada za to postoje indikacije
    vaginalni je ipak prirodni završetak trudnoće

    luna je dobro primjetila na jednom topicu da je sve više poroda sa malo medicin. intervencija, sve više prirodnih :D , bravo forumašice

  20. #20
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno Re: carski rez ili vaginalni porod

    Citiraj Janoccka prvotno napisa
    Citiraj Barbie prvotno napisa
    danas mnogo zena rada carskim rezom po svom izboru, ali naravno u dogovoru sa doktorom.mozda ti svaki doc mozda nece htjeti "odobriti" carski ako on nije nuzan, ali vec neki drugi hoce.poznato mi je puno takvih slucajeva, uvijek postoje nacini
    Kako žalosno.... :/
    Da, stvaro žalosno!

  21. #21
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Inače, ja sam rodila vaginalno, porod je bio težak i epi i šivanje. Ali sam drugi dan hodala. I nadam se i drugom prirodnom porodu.
    Sjećam se još prije par godina kad bi netko spomenuo carski rez da je to bilo strašno. To je bilo onak, krajnja nužda. Jedino ako stvarno ovisi život majke ili dijeteta onda ok. A ovo "Idem na carski da rodim na taj i taj dan, da se ne muč i slično" mi je !

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Nešto jaaaako bitno sam izostavila....puno veća bol od vaginalno poroda je ležati na intenzivnoj kao komad mesa ,gledati u mobitel sliku od bebe koju ti je muž uslikao,i brojiti sate da vidiš bebu.Ono nešto sveto u meni su mi uzeli i vratili nakon 27 sati.Da mou birati onda bih prvo mislila na dijete koje će bit toliko duo odvojeno od mene.Trudovi su me bolili i dobila sam samo neku injekciju protiv bolova,a sve ostalo sam odbila.Imala sam i temperaturu i još puno neugodnih detalja,ali ta bol je neusporediva sa onom kasnije,jel sam propustila najbitniji trenutak svojeg života,a to je rađanje Maurena

  23. #23
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    ja sam rodila vaginalno, 12 sati, na vakum, i iako je bolilo, nisam ni u snu htjela carski-normalno da su rekli idemo,idemo, ali nisam vikala hoću carski. Carski rez je operacija i samim time nosi rizik i za bebu i za majku. Vaginalni - to je porod - prirodan (kolko tolko u ovim našim bolnicama), ali to je nešto što je priroda stvorila tako. Nije mi jasno kako neko sam može odlučivati hoće li carski ili vaginalno...Mene je porod preporodio i učinio jačom i svaki put kad pogledam svoje djete osjećam se ponosno, i nije mi žao ni jedne sekunde opake boli koja je kao nešto najbolnije u mom životu proizvela nešto najljepše u mom životu.
    Zato se carski treba uzimati kao zadnja opcija poroda, a ne kao izbor

  24. #24
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Ne znam kak vama, ali moji izgoni kod prva dva poroda uopće nisu bili povezani sa boli. To je bilo nešto svemirski i vanzemaljsko, kao u nekom drugom prostoru i vremenu....

  25. #25
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    rodila sam carskim, sve je bilo super, nije čak ni jako bolilo....
    ali fali mi dio filma

  26. #26
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    ja sam rodila na carski jer sam morala (placenta praevia totalis), i naravno da onda i nema rasprave o izboru. Ali, ja bih ako ikad vise budem radjala voljela da to bude vaginalni porod. Prirodno je prirodno. Mozda nakon tog iskustva budem zalila za carskim, tko zna...iako nisam sigurna, jer meni je oporavak bio u grupi losijih

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    Moja prijateljica je prvi puta rodila na carski rez, a drugi puta prirodno, i po njoj je prirodan porod puuuno laksi radi brzeg oporavka. Negdje sam na netu danas procitala da bebe koj su rodjene carskim rezom imaju slabiji imunitet, poslacu link kad ga nadjem.

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Barbie, naravno da ćeš sama odlučiti... vjerujem da si se informirala i o jednom i o drugom.
    Nazovi ti to "oblikom poroda", "operacijom", "nužnim zlom" ili "spasom"... kako hoćeš, ali, vjeruj mi, nema ljepšeg osjećaja od onoga koji te prožima u svijesti da rađaš svoje vlastito dijete. Da dijete izlazi iz tebe, da se na neki način odvajate...

    Naravno, osim ako je medicinski opravdan carski rez - prije svega, život i zdravlje bebe i mame.

  29. #29
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Ja sam prošla vaginalni porod i operaciju sličnu carskom rezu. Vaginalni porod mi je trajao 22,5 sata, pa zbog same te činjenice nije bio lagan. I događao se u ST rodilištu, pa je i to činjenica koja odnemaže. Međutim, meni je to najdivniji događaj u životu, možda zato što sam ga čekala 8,5 godina, i prošla bezbroj očajno bolnih postupaka na svom tijelu kako bi do poroda uopće došlo. Između ostalih, i tu operaciju (laparotomiju, isti rez).

    Oporavak nakon operacije je neusporediv. Prva 24 sata sam mislila da mi manijak nožem ruje po utrobi, a ja se ne mogu pomaknuti. Satima mi je trebao kisik da bih mogla normalno disati. Kašljanje je bilo kao mučenje u 18. stoljeću.

    Pred porod su mi ponudili carski rez na izbor. Odbila sam kategorički. Zar da prespavam rođenje svoga djeteta? Da ga ne mogu uzeti 2 dana u naručje (ili s teškom mukom)?

    Za porod sam se psihički spremala ovdje. Prevodila dio Smjernica za normalni porod Svjetske zdravstvene organizacije, primala s radošću savjete cura da porod doživim kao posao, težak posao, ali posao. Da se ne bojim, da se skoncentriram na događaje. Da se saživim sa svojim tijelom, tako da duh i tijelo budu jedno, da što kvalitetnije i sretnije dočekam svoju bebu. Naučila sam da će mi u tom poslu pripomoći i razni hormoni - adrenalin koji nam pomaže da budemo junaci i u najtežim životnim situacijama, serotonin hormon sreće koji nam ne dozvoljava da bol doživljavamo na uobičajeni način.

    Poznajem žene koje imaju jako nizak prag boli, koje padaju u nesvjest od uboda igle ili bolničkog mirisa. Sve su one najnormalnije rodile, i tvrde da su muke zaboravile onaj tren kad su ugledale svoje dijete. Možda je do hormona, a možda do obične ljubavi, ne znam, ali to je tako. Ja vjerujem da što je prirodniji porod, to se manje sijećaš boli a više ushićenja, jer ti nikakvi instrumenti niti lijekovi ne zbunjuju um. Kad bismo rađale okružene voljenim i potrebnim ljudima (napr. iskusna primalja, muž i mama ili sestra) i u ugodnom ambijentu, ja vjerujem da ni jedna od nas ne bi pričala o traumama s poroda (osim možda pokoji maleni postotak kod kojih se i ovako i onako dogode komplikacije).

  30. #30

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    Evo linka koji sam obecala:
    http://www.24sata.hr/articles/view/22833/

  31. #31
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Prepisujem iz 24 sata i komentiram:

    Klasični porod, koliko god bio težak, pa čak i opasan :shock: , iznimno je dobar za probavu djeteta. Istraživnje na Sveučilišnoj bolnici u Freisburgu, pod vodstvom pokazalo je kako prolazeći kroz rodni kanal dijete proguta molekule bakterija neophodnih za probavni sustav, prenosi Nature.
    Naime, one "nauče" stanice da se ne bori protiv "dobrih" bakterija u našim crijevima koje su s nama u u simbiozi. Barem je tako kod štakora na kojima je ispitivanje napravljeno. Djeca rođena carskim rezom propuštaju "okidač " potreban za uspostavljanje imuniteta u crijevima te na probavne bakterije mogu odgovoriti upalnim procesima.

    Ovaj novinar je stvarno podoban za pisanje o porodu!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Slažem se, apri.

    A i novine baš nisu neke...

  33. #33
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja, kao što sam napisala nisam prošla carski i nadam se da ni neću. Sama pomisao da bevu nakon "poroda" jedva vidim dva dana mi je nezamisliva. Pa ovo kratko vrijeme kad bi ga odnosili na pregled i slične stvari mi je bila vječnost a kamoli dani... I da moram tamo biti do 10 dana...Užas!I još jedna stvar. Kad sam rodila, bez obzira koliko mi je bilo teško i bolno (bolni su bili trudovi i rezanje) nako nšto je Janko izašao, i nakon što sam ga primila, znala sam da bi to ponovila opet...

  34. #34
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Barbie, naravno da ćeš sama odlučiti...
    Meni to ne bi trebalo biti "naravno". Ali zaista. I zelim vjerovati da je to kod nas jos uvijek tako.

    Nedavno sam bila na bolnickom tecaju u kojem se o carskom rezu govorilo u okviru dijela koji se zove "operativno dovrsenje poroda". Dakle, carski rez je operativno dovrsenje poroda. I ginekologinja je rekla nesto sto ovdje prenosim. Kaze kako se operacije abdomena smatraju jednim od najtezih operacija uopce. Ona tvrdi da je carski rez jos teza operacija, ne samo zato sto se tu radi o DVA zivota, vec i zato jer se radi o rizicnijem pacijentu, s drugacijim fizioloskim osobinama (tu je mislila na cinjenicu da trudnica ima veci volumen krvi, drugaciji tlak...).

    Carski rez je dobar, dapace odlican, ali onda kada se vaginalni porod smatra rizicnim i on ne bi smio biti izbor.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    da li je kao posljedica carskog moguća hipertenzija?

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Drage moje,

    sve jako zustro isticete kako je "prirodnan porod" ipak nesto naprirodnije i ja se u potpunosti slazem s vama. medutim,morate biti svjesne da je danas jako rijedak slucaj da zena rodi najprirodnije, znaci da ceka da sama od sebe dobije trudove, da joj sam od sebe pukne vodenjak i sl.na zalost bila sam u bolnici prije 2 tjedna i prvo popodne lezala u predradaoni jer nije bilo mjesta na odjelu, uzasno velika guzva, a noc sam provela u sobicku nasuprot radaone, cula i vidjela prakticki sve, docekala te noci rodenje 7 beba.sve zene koje su tu noc rodile -prirodno-dobile su drip, busili su im vodenjak i sl.pa zar je to prirodan porod?ne bih bas rekla, barem meni osobno ne zvuci kao prirodan porod, opet je sve inducirano i umjetno, tako da se stvarno da raspravljati sto je danas prirodno a sto ne. i sve prijateljice koje su nedavno rodile, u drugim bolnicama nego gdje sam ja bila, rodile su na isti nacin, inducirano. zapravo, mislim da jedinu pravu usporedbu mogu dati zene koje su rodile na oba nacina, dakle viserotkinje, mada su i to samo individualna iskustva kao sto je i svaka trudnoca drugacija i individualna.prihvacam svako misljenje i iskutvo i nemam nikakvih predrasuda niti prema jednom nacinu poroda, samo mi je malo nejasno i nelogicno, kako zena koja nije iskusila oboje moze tako zustro zagovarati samo jednu stranu.
    lijepi pozdrav svima!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Barbie,

    ja imam osjećaj da bi ti svakako željela carski rez, a ovdje želiš naći podršku toj odluci. Iako te cure pokušavaju od toga odvrnuti, mislim da si ti svoju odluku već donijela. Sretno.

    (Na kraju - carski rez je ipak operacija - porod to nije.)

  38. #38
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Barbie prvotno napisa
    sve zene koje su tu noc rodile -prirodno-dobile su drip, busili su im vodenjak i sl.pa zar je to prirodan porod?ne bih bas rekla, barem meni osobno ne zvuci kao prirodan porod
    Pa naravno da to nije prirodan porod. To je vaginalni porod! To si htjela reci, ne?

    A sto nosi prirodan porod sa sobom? Definitivno nista od ovoga sto si ti u svom postu spomenula... Imamo mi tu lijepih prica prirodnih poroda. A ovo sto ti spominjes je vaginalni porod, koji istina je prirodniji od carskog, ali uz dobivanje dripa, busenje vodenjaka itd. nikako ga se ne moze nazvati prirodnim porodom, zar ne?

  39. #39
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Barbie prvotno napisa
    prihvacam svako misljenje i iskutvo i nemam nikakvih predrasuda niti prema jednom nacinu poroda, samo mi je malo nejasno i nelogicno, kako zena koja nije iskusila oboje moze tako zustro zagovarati samo jednu stranu.
    lijepi pozdrav svima!
    Vidi gore:

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Vaginalni definitivno u svakom pogledu.

    Moj je bio VBAC, odnosno prvo sam imala carski a onda vaginalni. Usporedba medu carskog i prirodnog mi je kao nebo i zemlja, iako sam imala "dobar carski", bez komplikacija s relativno brzim oporavkom.
    Citiraj buby prvotno napisa
    frendica prvi put carski, sada vaginalno - glasa za vaginalno

    carski je operativni zahvat kada za to postoje indikacije
    vaginalni je ipak prirodni završetak trudnoće
    Citiraj barakuda prvotno napisa
    Moja prijateljica je prvi puta rodila na carski rez, a drugi puta prirodno, i po njoj je prirodan porod puuuno laksi radi brzeg oporavka.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    da li je kao posljedica carskog moguća hipertenzija?
    ajde mi please odgovorite

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Barbie,

    ja imam osjećaj da bi ti svakako željela carski rez, a ovdje želiš naći podršku toj odluci. Iako te cure pokušavaju od toga odvrnuti, mislim da si ti svoju odluku već donijela. Sretno.

    (Na kraju - carski rez je ipak operacija - porod to nije.)
    wrong!donjela sam bas suprotnu odluku, ako bude sve ok da sve ide "prirodno".samo me zanimaju razlicita iskustva i misljenja!doma strogo mirujem, pa na taj nacin prikracujem vrijeme i informiram se.that's all.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Ajd' baš mi je drago da sam bila u krivu.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj Barbie prvotno napisa
    sve zene koje su tu noc rodile -prirodno-dobile su drip, busili su im vodenjak i sl.pa zar je to prirodan porod?ne bih bas rekla, barem meni osobno ne zvuci kao prirodan porod
    Pa naravno da to nije prirodan porod. To je vaginalni porod! To si htjela reci, ne?

    A sto nosi prirodan porod sa sobom? Definitivno nista od ovoga sto si ti u svom postu spomenula... Imamo mi tu lijepih prica prirodnih poroda. A ovo sto ti spominjes je vaginalni porod, koji istina je prirodniji od carskog, ali uz dobivanje dripa, busenje vodenjaka itd. nikako ga se ne moze nazvati prirodnim porodom, zar ne?
    to je danasnja realnost i svakodvevnica.vjerujem da ima prekrasnih prica potpunog prirodnog poroda, no mislim da su one u usporedbi s ovim induciranim i carskim vrlo, vrlo rijetke!

  44. #44
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    to je danasnja realnost i svakodvevnica.vjerujem da ima prekrasnih prica potpunog prirodnog poroda, no mislim da su one u usporedbi s ovim induciranim i carskim vrlo, vrlo rijetke!
    Pa trenutno je nazalost to jos uvijek svakodnevica, ali to se mijenja! A mijenja se svaki put kad zena inzistira da je puste da rodi bez intervencija, a toga je u zadnje vrijeme sve vise i vise :D

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno Re: carski rez ili vaginalni porod

    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Citiraj dijanam prvotno napisa
    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Drage viserotkinje koje ste imale iskustva i s jednim i dugim oblikom poroda, zanima me sta odabrati ako si u mogucnosti birati, sto je bezbolnije, nakon cega je brzi oporavak, vasa osobna iskustva.

    Zahvaljujem!
    Lijepi pozdrav!
    Draga Barbie,
    carski nije "oblik poroda". On je ozbiljna kirurska intervencija i rodilja zapravo ne bi trebala imati mogucnost birati ako nema medicinskih indikacija za carski. Carski je opcija kada vaginalni porod ugrozava dijete ili majku.
    Samo hrabro i s povjerenjem prema najljepsem dogadjaju u zivotu!
    ne slazem se s tobom.danas je carski apsolutno oblik poroda, a u nekim bolnicama mozes cak i birati kako bi htjela roditi, a da ne govorim kako je vani isto tako.danas mnogo zena rada carskim rezom po svom izboru, ali naravno u dogovoru sa doktorom.mozda ti svaki doc mozda nece htjeti "odobriti" carski ako on nije nuzan, ali vec neki drugi hoce.poznato mi je puno takvih slucajeva, uvijek postoje nacini.
    ionako, posto sam se naslusala raznih prica, mislim da jedinu pravu usporedbu mogu dati zene koje su iskusile oboje, a cak je i to individualno, no tuda iskustva nije naodmet cuti.
    Ovo za vani nije istina osim ako si pokondirena tikva kao Viktorija Bekam.

    Ako imas iole normalnog doktora vani on ti ni u ludilu nece radait carski ako za to nema razloga. Carski definitivno ne spada u oblike poroda nego u medicinsku intervenciju. Istina je da doktori zenama koje su vec rodile na carski ponude istu opciju i po drugi ili treci put ali nikad zeni koja radja prvi put ili onoj koja eto tek tako dodje i kaze ja bi.

    I ja bi pobjedila 30 miliona na lottu ali nemere

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno Re: carski rez ili vaginalni porod

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Citiraj dijanam prvotno napisa
    Citiraj Barbie prvotno napisa
    Drage viserotkinje koje ste imale iskustva i s jednim i dugim oblikom poroda, zanima me sta odabrati ako si u mogucnosti birati, sto je bezbolnije, nakon cega je brzi oporavak, vasa osobna iskustva.

    Zahvaljujem!
    Lijepi pozdrav!
    Draga Barbie,
    carski nije "oblik poroda". On je ozbiljna kirurska intervencija i rodilja zapravo ne bi trebala imati mogucnost birati ako nema medicinskih indikacija za carski. Carski je opcija kada vaginalni porod ugrozava dijete ili majku.
    Samo hrabro i s povjerenjem prema najljepsem dogadjaju u zivotu!
    ne slazem se s tobom.danas je carski apsolutno oblik poroda, a u nekim bolnicama mozes cak i birati kako bi htjela roditi, a da ne govorim kako je vani isto tako.danas mnogo zena rada carskim rezom po svom izboru, ali naravno u dogovoru sa doktorom.mozda ti svaki doc mozda nece htjeti "odobriti" carski ako on nije nuzan, ali vec neki drugi hoce.poznato mi je puno takvih slucajeva, uvijek postoje nacini.
    ionako, posto sam se naslusala raznih prica, mislim da jedinu pravu usporedbu mogu dati zene koje su iskusile oboje, a cak je i to individualno, no tuda iskustva nije naodmet cuti.
    Ovo za vani nije istina osim ako si pokondirena tikva kao Viktorija Bekam.

    KBC Ljubljana, KBC Postojna, 100% provjereno, to su nama najblize koje sam provjerila, za ostale ne znam
    Ako imas iole normalnog doktora vani on ti ni u ludilu nece radait carski ako za to nema razloga. Carski definitivno ne spada u oblike poroda nego u medicinsku intervenciju. Istina je da doktori zenama koje su vec rodile na carski ponude istu opciju i po drugi ili treci put ali nikad zeni koja radja prvi put ili onoj koja eto tek tako dodje i kaze ja bi.

    I ja bi pobjedila 30 miliona na lottu ali nemere

    ?????????????

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    za Natasu30
    ja potpisujem za doktore u Grazu

  48. #48
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja potpisujem za doktore u Kanadi

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    A ja za u Kanadi i u Nizozemskoj

  50. #50
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ja mogu potpisati za ovu prije spomenutu zadarsku lijecnicu koja je na moj jasan kratak upit "da li zena moze traziti carski bez mediciniskih indikacija" odgovorila jasno i kratko "ne moze".
    Nisam ni ja gljiva, znam da je sve moguce, ali teoretski se to dakle ne bi smjelo.
    Barbie sretno! Iskreno ti zelim da razlog zbog kojeg si na mirovanju ne bude i razlog zbog kojeg ces biti kandidat za carski.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •