Stranica 2 od 16 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 774

Tema: Reciklaža u mom gradu (ha-ha)

  1. #51
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ma sasvim krivo gađate, ti neki iz centra kad idu doma trebali bi ponesti sa sobom smeće

  2. #52
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino što sam čula je cijena tih boxeva (50.000kn) koja me prenerazila.
    cijena boxeva za 35 stanova je 20.000,00 kn a ne 50.000

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, Lili, pa postoji lista odobrenih dobavljača za te boksove: https://www.gskg.hr/default.aspx?id=2613 Bilo bi zanimljivo istražiti vlasničku strukturu tih firmi, da vidimo je li netko u sukobu interesa
    na stranicama GSKGa je popis onih ponuđača koji su dostavili ponude, ali građani mogu izraditi box kod koga god žele ako isti slijedi tipski projekt odobren od Ministarstva

    isti model otpada ima bas Slovenija, a odlaganje od 20-22 je privremeno do postavljanja podzemnih spremnika

  3. #53
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sasvim krivo gađate, ti neki iz centra kad idu doma trebali bi ponesti sa sobom smeće
    Pa evo, mi imamo direktora koji se ponudio nositi smeće doma s posla ... Eto mi riješili problem

  4. #54
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo mi ke da nitko nije razmišljao o velikom broju ureda koji posluju u Centru. Evo, ja radim u jednom. Baš me zanima tko bi se od nas trebao vratiti u ured između 20 i 22h da izbaci smeće.
    Susjeda s 5. kata. Rekao Tomašević da zamolimo susjede.

  5. #55
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    cijena boxeva za 35 stanova je 20.000,00 kn a ne 50.000
    I to mi je strašno ako ide iz našeg džepa.

    Rekoh da sam "čula" info ne da sam pročitala.

    Moja stara zgrada je imala 62 stana (1 ulaz), a drugi ulaz isto toliko.
    Molim te uputi me jer vidim da si duboko upućena u temu, koliko će to onda koštat moje stare susjede?
    Jel se može naručiti točno nekako po broju stanova?
    Jel ima neki popust ako je veća količina boxeva naručena? Možda se isplati naručit da se 2 ulaza udruže?

    Sad sam u zgradi s 24 stana (1 ulaz), kako se onda to računa kad je na bazi manjoj od 35 stanova?
    Što u slučaju da neki susjedi ne žele sudjelovati u nabavi boxeva?
    Jel se može prisiliti sve susjede da to ide preko pričuve?

    Što ako neka zgrada ima stanare kao npr. od tanje_b u kojoj stanari godinama ne plaćaju pričuvu, kako će se to pitanje riješiti?
    Što ćemo ako naš predstavnik ne bude proaktivan i ne kontaktira sam Grad jer on sad čeka da dobije kao predstavnik neku konkretnu info od Grada da bi uopće sazvao sastanak pa tek onda pokrenuo proceduru nabave boxeva?

    Mene samo zanimaju ta praktična pitanja, kako da to u praksi izvedemo jer bi trebali počet odlagat otpad po novom sistemu za samo 5 dana, a ne vidim da je itko ma ni blizu spreman za novi način odlaganja otpada.

    Hvala ti na odgovorima ako ih znaš te ako imaš vremena i da ti se odgovarat.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.09.2022. at 14:52

  6. #56
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Draga Lili, u nastavku link s odgovorima na dio pitanaj koja si postavila, kao i adresa i telefon na koji se mogu dobiti sve dodatne informacije.
    https://zgvrecice.cistoca.hr/kuzis-nove-vrecice/75
    Za biti upucen na ovoj minimalnoj razini, potrebno je znacajno manje vremena od onog koje je utroseno na trolanje i sheranje poluinformacija i insinuacija.
    Zelim ti sretno recikliranje od 1.10.

  7. #57
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Lili, u nastavku link s odgovorima na dio pitanaj koja si postavila, kao i adresa i telefon na koji se mogu dobiti sve dodatne informacije.
    https://zgvrecice.cistoca.hr/kuzis-nove-vrecice/75
    Za biti upucen na ovoj minimalnoj razini, potrebno je znacajno manje vremena od onog koje je utroseno na trolanje i sheranje poluinformacija i insinuacija.
    Zelim ti sretno recikliranje od 1.10.


    Hvala na svesrdnoj pomoći.

  8. #58
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Lili, jesi sigurna da predstavnika stanara nisu obišli iz Grada? U proljeće je trebao podnijeti zahjev, meni su došli u lipnju. Gledali su česticu, što sad imamo i dali nam neki prijedlog.

    Veličina boksa se ne određuje dirketno po broju suvlasnika, nego po broju kantu unutra - a one se naravno određuju prema broju stanova - no prvo to treba pretvoriti u broj kanti.
    Dakle, ja sam u lipnju dobila popis kanti koje moja zgrada treba imati (veličinu, volumen, broj kanti) i na osnovu toga se procijeni koliki boks treba.

    Meni je puno veći problem zaključavanje... stvarno ne znam kako to riješiti ako Čistoća neće imati ključeve. Nema šanse da kod nas itko vodi računa o tome je li otključano ili nije. Ja sam predstavnik i prva neću to raditi. Što znači da će većinu vremena zapravo biti otključano. Nemam pojma, vidjet ćemo... mislim da svi čekamo koliko će često stavljati kazne pa ćemo se onda trgnuti. Realno, kaznu ti može staviti kod svakog odvoza, a kad zbrojiš miješano, bio, papir, plastiku - u mojoj ulici je to 16 puta mjesečno.

    Meni bi sve ovo držalo vodu da je moguće postaviti brave koje mogu otključavati i stanari i čistoća, i nitko drugi... Ovako ne znam kako će sve završiti.

  9. #59
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ako je bilo koji trošak manji od 5.000 kn za to ne treba suglasnost suvlasnika, i tehnički gledano, predstavnik tu akciju može i sam provesti.

    Za sve što je skuplje od 5.000 kn treba 51% potpisa prema udjelu u površini. Dakle nema veze hoće li svi potpisati ako potpiše 51% po kvadratima stana.

    Onima koji ne plaćaju pričuvu šalje se ovrha. Krajni korak je "izvlaštenje" - npr. ako netko ima 50.000 kn duga u pričuvi drugi stanari pravnim putem mogu tražiti da se proda stan i namiri dug u pričuvi. Mi smo imali pokretanje ovrhe, ovo drugo nismo .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 26.09.2022. at 15:30

  10. #60
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku

    Meni je puno veći problem zaključavanje... stvarno ne znam kako to riješiti ako Čistoća neće imati ključeve. Nema šanse da kod nas itko vodi računa o tome je li otključano ili nije. Ja sam predstavnik i prva neću to raditi. Što znači da će većinu vremena zapravo biti otključano. Nemam pojma, vidjet ćemo... mislim da svi čekamo koliko će često stavljati kazne pa ćemo se onda trgnuti. Realno, kaznu ti može staviti kod svakog odvoza, a kad zbrojiš miješano, bio, papir, plastiku - u mojoj ulici je to 16 puta mjesečno.

    Meni bi sve ovo držalo vodu da je moguće postaviti brave koje mogu otključavati i stanari i čistoća, i nitko drugi... Ovako ne znam kako će sve završiti.
    mi imamo smetlarnik u zgradi odavno, zaključan je stalno i svi stanari (plus neki koji nisu stanari, nažalost) imaju ključeve
    iskreno, ne mogu pouzdano reći tko otključava, ali sam 90% sigurna da Čistoća ima ključeve i da to rade sami

  11. #61
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Oko tih ključeva sam čula toliko različitih priča i kao navodno stvarno postoje zgrade gdje Čistoća ima ključ.

    Ja sam pitala i dobila odgovor da oni neće uzeti ključ, i tako piše na stranicama da su suvlasnici sami odgovorni da je smeće dostupno i smetlarnik otključan. Sad me to podsjetilo, mislim da čak piše i da ide kazna ako nije otključano. Užas.

    Moja frendica žici u zgradi od 50 stanova, nije predstavnik. To je neka stara baka koju nitko za ništa ne tlači. Dakle ona jedna i jedina brine o tome da je smetlarnik otključan od svih 50 stanova. Kad je ona na putu ne odvezu smeće danima jer se nitko drugi ne sjeti iako je ona obljepila po zgradi upute "otključajte smeće".

  12. #62
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, jesi sigurna da predstavnika stanara nisu obišli iz Grada? U proljeće je trebao podnijeti zahjev, meni su došli u lipnju. Gledali su česticu, što sad imamo i dali nam neki prijedlog.

    Veličina boksa se ne određuje dirketno po broju suvlasnika, nego po broju kantu unutra - a one se naravno određuju prema broju stanova - no prvo to treba pretvoriti u broj kanti.
    Dakle, ja sam u lipnju dobila popis kanti koje moja zgrada treba imati (veličinu, volumen, broj kanti) i na osnovu toga se procijeni koliki boks treba.

    Meni je puno veći problem zaključavanje... stvarno ne znam kako to riješiti ako Čistoća neće imati ključeve. Nema šanse da kod nas itko vodi računa o tome je li otključano ili nije. Ja sam predstavnik i prva neću to raditi. Što znači da će većinu vremena zapravo biti otključano. Nemam pojma, vidjet ćemo... mislim da svi čekamo koliko će često stavljati kazne pa ćemo se onda trgnuti. Realno, kaznu ti može staviti kod svakog odvoza, a kad zbrojiš miješano, bio, papir, plastiku - u mojoj ulici je to 16 puta mjesečno.

    Meni bi sve ovo držalo vodu da je moguće postaviti brave koje mogu otključavati i stanari i čistoća, i nitko drugi... Ovako ne znam kako će sve završiti.
    Bubilo baš ti hvala, srce si.
    Prije tjedan dana sam išla do njega i pitala ga, što ćemo, kako ćemo, kad će sastanak, kaže da još čeka da ga kontaktiraju iz Grada, da još nisu. To je info od prošlog tjedna. Inače smo prezadovoljni našim predstavnikom i njegovim radom tako da vjerujem da je predao zahtjev pravodobno.

    Ovaj boldani dio nisam shvatila, ako ti se da jel možeš pojasniti npr. kako se određuje broj kanti u odnosu na broj stanova, koliko bi to bilo kanti za 20 stanova (prema kojem kriteriju to izračunamo). Na telefon ZG vrećica 6189 779 na koji bi trebali moći dobiti odgovore se nitko ne javlja, zvalasma u različita doba dana, drugim riječima točno odzvoni nekih 2 min i prekine se veza. To sa zaključavanjem mi definitivno nije jasno, al više me sad muči pitanje nabave tih bokseva (iako ja nisam plaćena da radim posao našeg za to plaćenog predstavnika drugi samo odmahuju rukom u stilu šta te briga, batali).

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je bilo koji trošak manji od 5.000 kn za to ne treba suglasnost suvlasnika, i tehnički gledano, predstavnik tu akciju može i sam provesti.

    Za sve što je skuplje od 5.000 kn treba 51% potpisa prema udjelu u površini. Dakle nema veze hoće li svi potpisati ako potpiše 51% po kvadratima stana.

    Onima koji ne plaćaju pričuvu šalje se ovrha. Krajni korak je "izvlaštenje" - npr. ako netko ima 50.000 kn duga u pričuvi drugi stanari pravnim putem mogu tražiti da se proda stan i namiri dug u pričuvi. Mi smo imali pokretanje ovrhe, ovo drugo nismo .
    Ok znači treba 51% potpisa, to mi je logično i jasno.

    Srećom nemamo u zgradi te koji ne plaćaju pričuvu,al ih ima u maminoj i tatinoj zgradi i kod svekija i to puno.

    Mi smo isto na moru putem ovrhe riješili dug jedne vlasnice al koliko sam neki dan čitala tu na forumu, taj problem neplaćanja pričuve i rješavanja ovrhom u Zg nigdje svugdje tako "lako" rješiv kao što je to bilo u našem i tvom slučaju. Tamo su me cure demantirale da to ne ide baš tako olako sa sudovima. Što do tada? Ne želim plaćati kazne zbog nekog drugog neodgovornog i ne imati te bokseve ako ih moramo imati.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.09.2022. at 16:10

  13. #63
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Oko tih ključeva sam čula toliko različitih priča i kao navodno stvarno postoje zgrade gdje Čistoća ima ključ.

    Ja sam pitala i dobila odgovor da oni neće uzeti ključ, i tako piše na stranicama da su suvlasnici sami odgovorni da je smeće dostupno i smetlarnik otključan. Sad me to podsjetilo, mislim da čak piše i da ide kazna ako nije otključano. Užas.

    Moja frendica žici u zgradi od 50 stanova, nije predstavnik. To je neka stara baka koju nitko za ništa ne tlači. Dakle ona jedna i jedina brine o tome da je smetlarnik otključan od svih 50 stanova. Kad je ona na putu ne odvezu smeće danima jer se nitko drugi ne sjeti iako je ona obljepila po zgradi upute "otključajte smeće".
    O moj Bože ili

  14. #64
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Stvarno nemam pojma za te kante - to su mi oni računali kad su bili u lipnju.
    Čak sam ja tražila da donesu 1 umjesto 2 za biootpad da ima više mjesta u smetlarniku, rekli su da ne može, da naših 12 stanova mora imati 2 kante za biootpad.
    Ide dakle neki volumen spremnika (kanti/kontejnera) na neki broj stanova ili možda čak kvadraturu stanova.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 26.09.2022. at 16:20

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Kod nas na 11 stanova ide jedan smeđi kontejner

    Kod nas otvara predstavnik stanara, mada su ključevi u obližnjoj pekari
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 26.09.2022. at 16:23

  16. #66
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam pitala i dobila odgovor da oni neće uzeti ključ, i tako piše na stranicama da su suvlasnici sami odgovorni da je smeće dostupno i smetlarnik otključan. Sad me to podsjetilo, mislim da čak piše i da ide kazna ako nije otključano. Užas.
    Pa zamisli samo da imaju ključ od svakog smetlarnika, nemoguća misija.

    "Istaknuo je i da građani i dalje mogu zadržati spremnike miješanog komunalnog otpada ako će ih držati unutar svoje parcele, ali onda će ih svaki dan od 8 do 10 navečer trebati iznositi na javnu površinu i ujutro vraćati unutar parcele."

    Ovdje je izgleda odgovor koji se tiče nas, koji živimo u kući. Dakle, kante također iznosimo navečer. I svaki dan će odvoziti smeće? Nevjerojatno.
    A kante nisu ni pod kakvim nadzorom.


    Stvarno se pitam kako će ti jadni ljudi iz Čistoće to izgurati, samo im se noćna smjena "smiješi", izgleda.

  17. #67
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku

    Stvarno se pitam kako će ti jadni ljudi iz Čistoće to izgurati, samo im se noćna smjena "smiješi", izgleda.
    Pa kod nas u kvartu i rade samo u noćnoj smjeni. Od 23-02

  18. #68
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    A zasto je potrebno pocet dok sve nije spremno? Zasto ne prvo ti podzemni kontenjeri u centru, i boksevi pa tek onda promjena? To ni zvuci kao pristojniji pristup prema gradjanima.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 26.09.2022. at 18:55

  19. #69
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Mislim da je taj rok davno negdje definiran. Koliko se sjećam plaćaju se već ili samo što se to nije dogodilo - milijunski penali Europskoj uniji jer se nije smanjila količina otpada / povećalo recikliranje u odnosu na propise, ugovore, i kasni se sa svime ne znam koliko godina bla bla.

    A nikad ništa nije savršeno… i ovo je ogromnaaaa promjena u navikama velikom broju stanovnika i meni su iz tih nekih psihološko-socioloških motiva potpuno jasne reakcije ljudi. Bit će teško, ali treba od nekud krenuti.

    I to nesretno otključavanje mi ne bi išlo na živce da se drugi u zgradi ponude preuzeti dio odgovornosti pa da napravimo neki plan i raspored otključavanja. Računam prvo na par kazni koje se dijele svima na računu pa se možda onda pokaže interes .
    Volontiram na tom mjestu, nisam u penziji, nisam budna od 5 ujutro i u ponoć, i predstavnik suvlasnika je to što riječ govori - predstavnik. Ne rob i Katica za sve da bi on jedini vodio računa o otključavanju smetlarnika. Ok, možda neki dobro plaćeni predstavnik koji je u penziji nema problem s tim, ja imam i to sam im rekla.

  20. #70
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kod nas u kvartu i rade samo u noćnoj smjeni. Od 23-02
    Ne znam kako je to dosad funkcioniralo, ali se nadam da su ih rotirali. Sad će to biti teže jer će ih puno više raditi u noćnoj, zapravo većina, zar ne?

  21. #71
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    A zasto je potrebno pocet dok sve nije spremno? Zasto ne prvo ti podzemni kontenjeri u centru, i boksevi pa tek onda promjena? To ni zvuci kao pristojniji pristup prema gradjanima.
    Već su jednom odgodili "provedbu" (u srpnju). Ako već ništa drugo, ovih bi dana mogli iz rječnika izbaciti riječ kazna, u svakom drugom članku vezanom za ovu temu spominju kažnjavanja građana. Ljudima još sto pitanja iznad glave, a oni bi već uveli kazne.

  22. #72
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Već su jednom odgodili "provedbu" (u srpnju). Ako već ništa drugo, ovih bi dana mogli iz rječnika izbaciti riječ kazna, u svakom drugom članku vezanom za ovu temu spominju kažnjavanja građana. Ljudima još sto pitanja iznad glave, a oni bi već uveli kazne.
    A zbog cega su odgadjali u srpnju? Tko je trebao nesto bolje napravit do listopada pa nije? Grad ili gradjani? Gradjani su mogli te bokseve izradit? Al sto ovi u centru? I zasto gradjani moraju sami gradit bokseve? Sto ih grad ne izgradi?

    Ne kuzim ni ovo s kaznama eu fondovima - tko ce bit kaznjen, grad ili drzava?

  23. #73
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    A zbog cega su odgadjali u srpnju? Tko je trebao nesto bolje napravit do listopada pa nije? Grad ili gradjani? Gradjani su mogli te bokseve izradit? Al sto ovi u centru? I zasto gradjani moraju sami gradit bokseve? Sto ih grad ne izgradi?

    Ne kuzim ni ovo s kaznama eu fondovima - tko ce bit kaznjen, grad ili drzava?
    Evo ti da malo bolje sagledaš situaciju.
    Ovako izgleda Zagreb:
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/zagr...dvoza-15253190

  24. #74
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    A zbog cega su odgadjali u srpnju? Tko je trebao nesto bolje napravit do listopada pa nije? Grad ili gradjani? Gradjani su mogli te bokseve izradit? Al sto ovi u centru? I zasto gradjani moraju sami gradit bokseve? Sto ih grad ne izgradi?
    Svako ti je pitanje na mjestu. Ništa se od srpnja nije promijenilo, naravno.
    Nastat će kaos, nema sumnje. Ma što nastati, već je sad kaotično. Građani da brinu o boksevima/smetlarnicima, nakon pandemije i svih problema i šteta nastalih u potresu, a i dalje neriješenih... Samo im dolazi briga na brigu, troškovi života sve veći...i ne radi se o tome da su ljudi neodgovorni, već je većini ljudi pitanje otpada u ovom trenutku potpuno marginalno, brinu se o tome kako će izgurati zimu i ostalo... I sad ovo...

  25. #75
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Jesi kliknula na ovaj link od Cathy? Kako misliš građani nisu neodgovorni? Neke od ovih slika su odgovornost grada i toga da ništa nije odvezeno iz kanti.

    Ali kuhinjski ormarići, wc školjke, vreće stare odjeće ostavljene između npr. Jednog zelenog i jednog plavog kontejnera?
    Pa tko to drugi može napraviti nego neodgovorna budala kad moram tako reći.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 26.09.2022. at 22:25

  26. #76
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    O kaznama…

    Članak iz 2016.

    Bandić riskira kaznu EU, ne zatvori li Jakuševac do 2018. Za gradnju spalionice treba najmanje četiri-pet godina, što znači da Grad ne može poštovati rokove. Ne zatvori li se i sanira odlagalište, Hrvatskoj a onda i Zagrebu koji proizvodi 40 posto otpada u državi, prijete kazne Europske unije. Kazne su individualne, a Italija je prije dvije godine kažnjena s 40 milijuna eura.



    članak iz 2017.

    Jata gladnih ptica i brdo koje raste – na Jakuševcu, najvećem hrvatskom odlagalištu otpada. Problem koji se godinama ''gura pod tepih'' više ne može čekati.

    Zasad ga neće zatvoriti. No, do kraja sljedeće godine sav otpad na Jakuševac će moći samo pod uvjetom da je prije toga obrađen, dakle nakon reciklaže ili druge mehaničko-biološke obrade.

    "Ne želimo spekulirati koliko bi mogli iznositi penali koje bi Hrvatska, odnosno gradovi i općine, plaćali u slučaju da nas Europska komisija odluči kazniti zbog nepoštivanja preuzetih obveza koje se odnose na otpad. Procedura izricanja kazni dugotrajna je i uključuje korake upozorenja te novih rokova", odgovorili su iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike.

  27. #77
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi kliknula na ovaj link od Cathy? Kako misliš građani nisu neodgovorni? Neke od ovih slika su odgovornost grada i toga da ništa nije odvezeno iz kanti.

    Ali kuhinjski ormarići, wc školjke, vreće stare odjeće ostavljene između npr. Jednog zelenog i jednog plavog kontejnera?
    Pa tko to drugi može napraviti nego neodgovorna budala kad moram tako reći.
    Bubilo, takvih je oduvijek bilo i bit će. Ne pišem ja o toj ekipi, oni će se tako ponašati bez obzira na mjere koje se uvedu, naći će način kako "riješiti svoj problem i zaobići pravila". Mislila sam na "normalne" ljude koji će prihvatiti promjene i nova pravila, ali kojima nije ni u peti razmišljati o boksevima i smetlarnicima i sl.
    Primjer je moja sveki. Sinoć me pita kamo da baca staklo jer reciklira papir, plastiku, konzerve, biootpad i sl. Za to ima vrećice koje joj je dao grad i taj se otpad odvozi. Staklo je dosad bacala u komunalni otpad, a sad više neće jer je njega poprilično i plava Zg vrećica bi se brzo napunila. Ona je umirovljenica koja živi u obiteljskoj kući i u čijoj se blizini ne nalazi kontejner za staklo. Ne vozi auto, brine o svekru s galopirajućim Alzheimerom i ne mora imati nas (MM-a, šogorice, mene... - jer mnogi stariji ili bolesni doista i nemaju nikoga) ni dobre susjede koji će brinuti o njezinu staklu (i koje bi joj ja, btw, uvijek odvozila da sam znala što s njim radi, ali eto, ta tema dosad još nije došla na dnevni red). Njoj je sad staklo problem, razumiješ, a gdje bi netko poput nje u takvoj ili sličnoj teškoj životnoj situaciji razmišljao o još većim problemima poput onih o kojima pišemo i za koje treba izdvojiti i pozamašan iznos iz kućne blagajne? Ona sigurno nije osoba koja radi onakav nered i ostale strahote po gradu.

    A što se tiče otpada, pa nisi valjda zaboravila Zagreb ljetos? Taj smrad zbog tjednima neodvezenog otpada? I koliko je ljudi prijavilo problem sa štakorima? A uredno se sve plaćalo...
    A ovo što Jadranka pita, zašto se s provedbom ne krene kad se riješe ta neka goruća pitanja...pa dobro pita, zar ti ne vjeruješ u scenarij koji se spominje u ovom članku?

    https://www.zagreb.info/aktualno/zg/...-repom/454824/

    Zato sam i napisala kako predviđam totalni kaos. Kako je napisao jedan čitatelj: Bandić je krao, a ovaj nema pojma. A eto, živi bili pa vidjeli, kako ja uvijek kažem. Bila bih sretna da se ne ostvari takav ili sličan scenarij, ali vrlo vjerojatno hoće.

  28. #78
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Žao mi je zbog tvoje sveki. Kužim takve stvari. Mi smo populacija s puno starog stanovništa, i sve te stvari će biti jaaaakooo izazovne. Ovo je jedino što mogu pitati, zbilja nema u blizini nijedan taj zeleni otok?
    Ovdje je karta zelenih otoka, možda ipak ima neki u blizini?
    https://www.zgh.hr/karta-zelenih-oto...aznih-dvorista

    Naravno, prihvaćam da je moguće da uopće nema, i da postoje osobe koje su možda i jedva pokretne i da zbilja neće imati mogućnost nego sve baciti u miješano-komunalno.

    Ali, ali, veliko ali…

    Kad sam guglala tu kartu zelenih otoka, izbacilo mi je i ovaj link:
    https://www.cistoca.hr/usluge/odvoje...eni-otoci/1822

    Onaj članak gore je ništa u usporedi s ovim fotkama. To sigurno nisu napravili umirovljenici sa malim mirovinama koji brinu o tome gdje će s tri tegle i dvije konzerve. Sve je puno kartonskih kutija od ogromnih TV-a, i drugih stvari koje se dostavljaju… očitih stvari koje ostaju nakon adaptacije (a tko adaptira valjda ima i para i nije tako jadan i nemoćan).

    Svaki, baš svaki zeleni otok nakon nekog vremena izgleda ovako. U gradu s više auta nego stanovnika. U mojoj zgradi neki imaju 2 auta, jedna obitelj čak tri, ali svaka dostavna kutija se ne spljošti nego se tako cijela sa stiroporom i najlonom samo ostavi na podu kod kante. Cipele koje nekom ne trebaju se samo spuste kraj kante. Dječji potrgani biciklić se samo spusti kraj kante. Ponavljam više auta nego stanova u zgradi.

    A samo nas je 12. Sad uzmi 3 zgrade u nizu, svaka sa 50 stanova, i svaku tu dostavnu kutiju, 5 majici koje više ne nosiš i stari dječji kamion da barem 1x tjedno svaki od tih 150 spusti kraj otoka. Plus je onaj netko ostavio još i 10 komada prozorskih stakala, jedno ogledalo, 1wc školjku i slično.

    Kako da to odvoze? Pa nema šanse. Nemamo milion kamiona i zaposlenih u čistoći. Ako imaš plavi kontejner i oni ga valjda prazne 2-3 puta mjesečno, pa nema šanse da progutaju tu količinu kartona koja se ostavlja okolo.

    Meni treba ravno 6 minuta da odem u reciklažno. Ona tome služe.

    A o smeću koje nisu odvozili ljetos sve znam, sama sam svojim rukama kupila crve oko naše zgrade koji su našli dom u našim kantama.

    Ali ako imaš gomilu realnih gradskih problema, probleme s kamionima i ne znam što sve ne… pa ne moraš istovremeno biti budala, svi smo stalno u autima, odvezi glupu kutiju/biciklic/stare cipele u reciklažno. Neće ti ništa biti.

    Vrećice na podu u centru - to je privremeno. Neću sad nešto duboko braniti tu odluku. Ali evo npr. tako je i u Londonu. Ovo ljeto, u 23h u poslovnom centru grada sve iz zgrada, pubova i restorana je na ulici. Ujutro nema ničega.
    Koliko sam ja shvatila, ostavljaš između 20 i 22, i kamioni tad idu… neće to stajati do drugog dana do 20h.

    Uglavnom… bit će to sve koma.
    Ne samo zato što su Grad i vlast nepripremljeni, nego i zato što se ljudi ne žele potruditi.
    Budi dio rješenja, a ne problema .

  29. #79
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    [QUOTE=Bubilo Bubich;3248202]Žao mi je zbog tvoje sveki. Kužim takve stvari. Mi smo populacija s puno starog stanovništa, i sve te stvari će biti jaaaakooo izazovne. Ovo je jedino što mogu pitati, zbilja nema u blizini nijedan taj zeleni otok?
    Ovdje je karta zelenih otoka, možda ipak ima neki u blizini?

    Zapravo, pitanje je što znači u blizini. Njoj je nekoliko stotina metara daleko jer je nedavno operirala kuk, a svekiju treba 15 minuta do kupaonice. Zato je to problem starijim ljudima, moji više nikako nisu mobilni, ni na koji način. Sveki na terapiju ide taksijem jer tramvajem više nije u stanju. Ali o tom - potom. To je samo jedan sitni primjer, a problemi su zapravo puno veći.

    Sve si dobro uočila i slažem se s tim da treba biti dio rješenja, a ne problema (iako za žene kažu da nađu problem za svako rješenje) i osobno bih zaista bila sretna da ovakav ili neki sličan model zaživi, ali puno je i previše toga neriješenoga. A to će se, kao i sve drugo, rješavati u hodu, nema druge.

  30. #80
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Krivo sam kvotala:/.

  31. #81
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Kaj smo rekli za led žarulje , eto srećkovića kojem je jedna riknulanjuler, druga danas

  32. #82

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    ajmeee

    ocemo li ikad podrzat dobre projekte bez da se ponasamo ko da nam je jedini cilj da sprjecimo da dobre promjene ne krenu!?!
    velik dio građana Zagreba bude odvajal od samog pocetka, svi koji zive u kucama bez problema... i s vremenom bu se sredilo
    i to je, srecom, činjenica
    a mali dio nikad ni s cim ne bu zadovoljan

    ajmo malo bit od pomoci!
    pa nisu ove promjene da nam bude gore
    pa kaj stvarno samo na komociju moramo gledat!?
    i dajte se vi kriticarke prestanite zgrazavati i napravite ono kaj mozete, ak ne za sebe, a onda bar za nase nove generacije u koje se tak žustro kunemo da su nam najbitniji
    Posljednje uređivanje od mama pticica : 27.09.2022. at 18:37

  33. #83

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Lili, u nastavku link s odgovorima na dio pitanaj koja si postavila, kao i adresa i telefon na koji se mogu dobiti sve dodatne informacije.
    https://zgvrecice.cistoca.hr/kuzis-nove-vrecice/75
    Za biti upucen na ovoj minimalnoj razini, potrebno je znacajno manje vremena od onog koje je utroseno na trolanje i sheranje poluinformacija i insinuacija.
    Zelim ti sretno recikliranje od 1.10.
    potpis!

  34. #84
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    ajmeee

    ocemo li ikad podrzat dobre projekte bez da se ponasamo ko da nam je jedini cilj da sprjecimo da dobre promjene ne krenu!?!
    velik dio građana Zagreba bude odvajal od samog pocetka, svi koji zive u kucama bez problema... i s vremenom bu se sredilo
    i to je, srecom, činjenica
    a mali dio nikad ni s cim ne bu zadovoljan

    ajmo malo bit od pomoci!
    pa nisu ove promjene da nam bude gore
    pa kaj stvarno samo na komociju moramo gledat!?
    i dajte se vi kriticarke prestanite zgrazavati i napravite ono kaj mozete, ak ne za sebe, a onda bar za nase nove generacije u koje se tak žustro kunemo da su nam najbitniji
    Recikliram već godinama. Dugo sam živjela u Njemačkoj i tamo je to bilo "pod normalno" i može se, naravno, nikakav problem. I zapravo mi se ne čini da je ovdje netko komotan ili da bi htio takav ostati, već da je previše toga ostalo visjeti u zraku. Pa tko ne bi htio čišći grad? Ali mislim da će sad biti svakakav samo ne čist.
    Osobno mi je ideja za razvrstavanje otpada odlična, ali za provedbu i najsposobnijima treba nekoliko godina. Ovo bi trebalo ići nježno i postupno, uz puno razumijevanja, a oni opet kreću s prijetnjama. Poput jednog nedavnog scenarija.

    Evo, na Tomaševićevu FB profilu nekoliko je ljudi priupitalo što s uredima/tvrtkama koje rade do 16.00 ili sl. i postoji li kakva alternativa za njih. Pa neće smeće kući nositi. Odgovora nema, ali kazni će biti. Svašta. Pa nisu se smjeli ni dovesti u situaciju da ih se to pita, na to su trebali unaprijed misliti. A to je samo jedno neriješeno pitanje.
    Ja bih baš voljela da mi netko nešto ubaci u kantu za MKO da vidim kako oni to misle kažnjavati ljude.

    Zanimljiv mi je i komentar jednog mojeg prijatelja koji tvrdi da će se sad ekipa koja je po kantama tražila boce koje vrijede 50 lipa prebaciti na drugu djelatnost - jer će se sad u istim tim kantama (ili na javnim površinama, na početku) nalaziti vrećice čija je vrijednost puno veća od vrijednosti boca, tj. razvit će se biznis vađenja otpada iz vrećica da bi ih se prodavalo po nižoj cijeni ili jednostavno - za vlastitu upotrebu. Baš me zanima hoće li ljudi ići tako daleko. Zapravo, gotovo da i ne sumnjam.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Mi smo nedavno renovirali stan i shvatili da je zbrinjavanje građevinskog otpada ogroman problem. Ne možeš ni u reciklažno dvorište odnjeti koliko hoćeš, postoje ograničenja. Glomazni otpad isto ima ograničenja. Neke vrste otpada poput heraklita ne primaju nigdje. Osim ako platiš nekome da to odveze, a onda on plati nekome u reciklažnom dvorištu da to primi. I nema veze što nekoliko godina nisam koristila ni reciklažna dvorišta ni naručivala glomazni otpad, nema prenošenja zahtjeva ni u slijedeću godinu ni naručivanja glomaznog otpada na drugu adresu.
    A što se ovih "redovnih" vrsta otpada tiče, mislim da su prvo trebali početi redovito odvoziti papir i plastiku, i povećati rupe za ubacivanje u te kontejnere, a tek onda krenuti s pritiskom na recikliranje. Pa nemamo sada gdje odložiti papir i plastiku a ako svi počnu odvajati otpad bit će još i gore.

  36. #86
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo bi trebalo ići nježno i postupno, uz puno razumijevanja, a oni opet kreću s prijetnjama.
    Ovdje se ne slažem, naročito iz ogromneeeee frustracije iz moje zgrade. Ponavljam 12 stanova. Od kojih su 3 prazni većinu godine, i minus moj = 8.
    Dakle Bandić je još podijelio vrećice. Išla je kampanja na TV-u s Bandićem. Sve je na internetu.

    I svejedno su tih 8 ljudi u stanju raditi ovo:
    - pelene u smeđoj kanti
    - gulaš istresen iz lonca u smeđu kantu
    - kosti od mesa u najlonskoj vrećici u smeđoj kanti
    - ostatke iz vrta u velikoj crnoj najlonskoj vrećici u smeđoj kanti
    - tepih stavljen u žutu vrećicu od grada i stavljen u zelenu kantu
    - plastika ide svaka 2 tjedna, ali jutro nakon što ju odvezu ostave 5 kanistera od tekućeg praška, destilirane vode i sl. koji onda 2 tjedna lete oko zgrade
    - već sam napisala, ali moram opet - kutija od dostave cijela u komadu sa striroporom i najlonom se odmara na plavoj kanti i nitko ne može ubaciti ništa drugo u nju

    Mogla bih do sutra nabrajati. Oblijepila sam haustor, slala mailove, poruke, svakom pisamce u sandučić - ništa. Ekskaliralo je ovo ljeto kad nam nisu odvezli biootpad 2 mjeseca (dva mjeseca!) i kad sam zvala i pisala mailove - i već sam tada dobila odgovor da nam niti neće odvesti jer unutra nije biootpad i da to sami riješimo. Ne želite znati kako smo to riješili. Ali crve sam već spomenula .

    I to nisu neki jadni, stari, polupismeni ljudi - nego osoba koja ima doktorat iz nečega, osoba koja ima svoju firmu, druga osoba koja ima svoju firmu - dakle nimalo intelektualno, socijalno itd. podkapacitirani ljudi. Samo im se ne da.

    I što sam dobila kao povratnu informaciju - "Zašto nam šalješ sve to - ti nas pokušavam odgojiti?".
    (Moram si naći život ).

    Iskreno, ja jedva čekam kazne.
    To je kao u školi, zar bi itko učio da ne dijele jedinice?

    Nemam pojma zašto papir i plastiku (kod nas) odvoze 2 puta mjesečno, to je turbo premalo. Ali očito nemaju kapaciteta. Ili bismo to plaćali još skuplje. (Ni vodu nam ne žele doći očitati češće od 2x godišnje osim ako platimo).

    Ali s obzirom na sve navedeno, većinu vremena mi se gadi prići bilo kojem zelenom otoku ili našem smeću kod zgrade. I kod zgrade bacam samo miješano. Svoju plastiku, svoj papir, staklo... ja vozim 1x tjedno u reciklažno. Tamo je sve tako lijepo uredno razvrstano, divota, milina . (Moram si naći život).

    Pa si razmišljam... ako već ne mogu odvoziti papir i plastiku češće - ne bi nikome otpala kruna s glave da stane 1x tjedno u reciklažno i ostavi tamo sve. Da barem jedan mali dio ljudi to radi vjerojatno bi pomoglo kad već ne može kamion za plastiku, papir... ići češće.

    Idem si sad naći život.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 28.09.2022. at 06:22

  37. #87
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Potpisujem i ninu i bubilo od riječi do riječi.
    Trenutno renoviram stan u Zg i jako dobro znam koji je problem sa šutom.
    Majstori odvoz šute naplaćuju ko suho zlato i mogu se samo nadati da ju ne istresu negdje u šumu.
    Zaprešić ima relativno ok riješeno zbrinjavanje otpada s podzemnim kontejnerima, ali da, premali su.
    Trebali bi biti veliki ko stadion jer ekipa nagura kutiju od televizora i blokira sve. Ništa više ne stane.
    I ima pisano upozorenje i kamere i komunalni redar nadzire, ali naše je ljude jako teško odgojiti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  38. #88
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Kod nas je model odvoza otpada slican kao sto Zagreb pokusava uvesti.
    Odvoz komunalnog otpada je jednom tjedno. Vrecica kosta 2,40 eur.
    Jednom tjedno vrtni otpad (trava, rezana zivica..) u vrecama (cijena isto par centi) i posebno biootpad u kantama koje daje opcina (mi to ne koristimo jer imamo svoj kompost).
    Odvoz Pmd (plastika, metal, tetrapak) 1-2 puta mjesecno. Vrecica je 10ak centi. Ako krivo razvrstas, dobijes naljepnicu i moras sve ispocetka razvrstati.
    Papir isto 1-2 puta mjesecno. Pakiramo ga sami.
    Staklo nosimo sami u kontejner i razvrstavamo po boji.
    Nama je vrecica od 60l skroz dovoljna za cijeli tjedan, a koristimo jos pelene. Opcina subvencionira i kupnju platnenih 50% kako bi se smanjila kolicina otpada, ali ja sam bila lijena. Zna biti nezgodno ako ides na godisnji, ali uvijek mozes zamoliti susjeda da ti izbaci smece.

    Ono u cemu po meni Zg grijesi, je nedostatak komunikacije. Kod nas se svaka promjena u nacinu razvrstavanja najavljivala mjesecima unaprijed, a onda je bio probni period od isto nekoliko mjeseci kad su te samo upozoravali na greske. U principu kazni nema, osim 350-600 eur ako te vide da kucni otpad guras vani u kantu, kazna je da ti ne odnesu smece pa si ti misli.

  39. #89
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mislim da grad prvenstveno jako loše komunicira s građanima.
    Ne možeš poslati jedan letak u pošti i očekivati da svi shvate i pročitaju taj A4 papir. Komunikacija je grozno odradjena.

    Što se cijena tice mogu samo rec da smo pred 3 godine pokrenuli nabavku boxa za 3 kontejnera (trebamo 2), tad je došlo 20.000kn/box pa mi se nakon 3 godine inflacije 20.000kn ne čini puno. I trebali smo naravno platiti iz vlastitih džepova jer rjesavamo naše smeće, no većini je bilo draže da 5-6 kontejnera stoji na parkiralištu i služi kao točka gdje svatko tko prolazi usput baci koji komad krupnog otpada, otvorene kante služe vranama kao samoposluživanje, kad pada kiša sve se cijedi kroz njih i cure ne znam kakvi sve otrovi u kanalizaciju, kad vjetar puhne plastika i smece slobodno lete po cesti i parku itd itd itd... ali eto, mi kojima je to smetalo smo bili u manjini.

    Nadam se da ćemo bar sad dobiti od grada dozvolu za boxeve i da će natjerati ove ostale da sudjeluju u troškovima nabave, da ne prolazim svaki dan pored tog rugla koje bode u oči i ne spada u ovaj grad u ovo stoljeće.

  40. #90
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje se ne slažem, naročito iz ogromneeeee frustracije iz moje zgrade. Ponavljam 12 stanova. Od kojih su 3 prazni većinu godine, i minus moj = 8.
    Dakle Bandić je još podijelio vrećice. Išla je kampanja na TV-u s Bandićem. Sve je na internetu.

    I svejedno su tih 8 ljudi u stanju raditi ovo:
    - pelene u smeđoj kanti
    - gulaš istresen iz lonca u smeđu kantu
    - kosti od mesa u najlonskoj vrećici u smeđoj kanti
    - ostatke iz vrta u velikoj crnoj najlonskoj vrećici u smeđoj kanti
    - tepih stavljen u žutu vrećicu od grada i stavljen u zelenu kantu
    - plastika ide svaka 2 tjedna, ali jutro nakon što ju odvezu ostave 5 kanistera od tekućeg praška, destilirane vode i sl. koji onda 2 tjedna lete oko zgrade
    - već sam napisala, ali moram opet - kutija od dostave cijela u komadu sa striroporom i najlonom se odmara na plavoj kanti i nitko ne može ubaciti ništa drugo u nju

    Mogla bih do sutra nabrajati. Oblijepila sam haustor, slala mailove, poruke, svakom pisamce u sandučić - ništa. Ekskaliralo je ovo ljeto kad nam nisu odvezli biootpad 2 mjeseca (dva mjeseca!) i kad sam zvala i pisala mailove - i već sam tada dobila odgovor da nam niti neće odvesti jer unutra nije biootpad i da to sami riješimo. Ne želite znati kako smo to riješili. Ali crve sam već spomenula .

    I to nisu neki jadni, stari, polupismeni ljudi - nego osoba koja ima doktorat iz nečega, osoba koja ima svoju firmu, druga osoba koja ima svoju firmu - dakle nimalo intelektualno, socijalno itd. podkapacitirani ljudi. Samo im se ne da.
    Ajme, pa ovo je prestrašno, ljudi stvarno nisu normalni, ja bih ih u top stavila, takve bi i ja kaznila takvom kaznom koju bi sigurno zapamtili. Koji je to nevjerojatni mentalni sklop.

    I sviđa mi se ovo s naljepnicom što je Munkica spomenula i subvencija za platnene, odlično. Gdje živiš, ako smijem pitati, Munkice?

  41. #91
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    I super mi je što će se centar konačno riješiti tih silnih kanti.

  42. #92
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    ...
    I svejedno su tih 8 ljudi u stanju raditi ovo:
    - pelene u smeđoj kanti
    - gulaš istresen iz lonca u smeđu kantu
    - kosti od mesa u najlonskoj vrećici u smeđoj kanti
    - ostatke iz vrta u velikoj crnoj najlonskoj vrećici u smeđoj kanti
    - tepih stavljen u žutu vrećicu od grada i stavljen u zelenu kantu
    - plastika ide svaka 2 tjedna, ali jutro nakon što ju odvezu ostave 5 kanistera od tekućeg praška, destilirane vode i sl. koji onda 2 tjedna lete oko zgrade
    - već sam napisala, ali moram opet - kutija od dostave cijela u komadu sa striroporom i najlonom se odmara na plavoj kanti i nitko ne može ubaciti ništa drugo u nju

    ....
    Vidim da je tvoj doživljaj sugrađana i sustanara sličan mom. U svakom slučaju rekla big da su takvi većina.

    Ja bi da se osmisli sustav gdje svatko plaća za sebe ali uz kontrolu i kazne za one koji ne razvrstavaju. Znaci ne plati 2kn za neku genericku vrećicu nego 2kn za tvoju osobnu vrećicu s sifrom koja je zaduzena na tebe osobno, a tako i za svu reciklazu, pa onda kontrola svega. I kazne tko nije ispravno razvrstao. Sve zajedničke kante su put u neodgovornost i bmk stav koji uništavaju trud ostalih.

    Plus na zalost stroga kontrola i drastično kaznjavanje svih koji bacaju smeće na divlje deponije i u šumu, a takvih je puno. Ne vjerujem uopće više u edukaciju i suradnju, vjerujem na zalost samo u kazne, kazne i još kazni. Bar dok se kaznama ne utjera savjest i navike...

  43. #93
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Evo, kod mene je bio info punk prošli tjedan. Al mislim da je njegovo "radno vrijeme" bilo nešto tipa 9-13 ili slično, uglavnom unutar radnog vremena većine zaposlenih.

    No, ne znam bih li se čudila stanarima od bubilo, jer takvih ima na svakom koraku, kad npr kod mene na poslu postoje kutije za papir koji neka firma odvozi. Tamo uz papir obavezno stoje plastični registratori, boce od gaziranih pića, ma svašta

  44. #94
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Plus na zalost stroga kontrola i drastično kaznjavanje svih koji bacaju smeće na divlje deponije i u šumu, a takvih je puno. Ne vjerujem uopće više u edukaciju i suradnju, vjerujem na zalost samo u kazne, kazne i još kazni. Bar dok se kaznama ne utjera savjest i navike...
    Zapravo, i ja tako razmišljam (u ovom konkretnom slučaju dopustila bih jedno kraće prijelazno razdoblje prilagodbe bez ikakvih kazni, uz jasne upute i upozorenje), pogotovo kad je riječ o prekršajima u prometu.

  45. #95
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi da se osmisli sustav gdje svatko plaća za sebe ali uz kontrolu i kazne za one koji ne razvrstavaju. Znaci ne plati 2kn za neku genericku vrećicu nego 2kn za tvoju osobnu vrećicu s sifrom koja je zaduzena na tebe osobno, a tako i za svu reciklazu, pa onda kontrola svega. I kazne tko nije ispravno razvrstao.
    U potpunosti se slažem. Ja sam čak razmišljala da ću ja na svoje plave Zg vrećice pisati markerom "OVO JE SMEĆE ZA TO I TO PREZIME, NISMO OVDJE OSTAVILI NIŠTA DRUGO" .

    Mislim, nije na neću dobiti kaznu ako je lupe na cijelu zgradu svima, ali barem ću im olakšati potragu i kopanje pa možda uspiju otkriti baš tog jednog.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 28.09.2022. at 09:25

  46. #96
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Meni je palo na pamet da taj sustav kazni (kad se kažnjavaju zgrade) ima svrhu prikupljanja love i ništa drugo. Nadam se da nemam pravo. Iskreno, voljela bih da ovaj sustav zaživi, ali nekako baš nisam uvjerena da hoće. Bumo vidli. Kad će konačno ta spalionica??? To je jedno od pitanja na koja predugo čekamo odgovor, a u eri energetske krize nije neopravdano.

  47. #97
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    U potpunosti se slažem. Ja sam čak razmišljala da ću ja na svoje plave Zg vrećice pisati markerom "OVO JE SMEĆE ZA TO I TO PREZIME, NISMO OVDJE OSTAVILI NIŠTA DRUGO" .
    Ti stvarno moraš unaprijed razmišljati.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    nego,
    jel vam proslo kroz glavu da mi ljudi, građani Zagreba, kad bi htjeli, uz samo malcice razuma i obicne ljudskosti i pristojnosti, ne bi uopce trebali
    ni kaveze za smece
    ni plave/zute/zelene vrecice
    ni ljude koji za nama čiste kad pobacamo oko kontenjera

    zamislite koja bi to usteda resursa bila
    koliko se manje ljudi nerviralo
    i kolko bi nam zivot bil ljepsi...

    kojim se mi glupostima bavimo, oko cega se ljutimo, svađamo, prkosimo, pakostimo, inatimo, kritiziramo...

    bas sam pricala s klincima
    da se ljudski rod ponasa ko najvece smece, a uopce ne treba bit tak
    jer moze drukcije

    ili da ovo prebacim na filozofski kutak?!

  49. #99

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da grad prvenstveno jako loše komunicira s građanima.
    Ne možeš poslati jedan letak u pošti i očekivati da svi shvate i pročitaju taj A4 papir. Komunikacija je grozno odradjena.
    slazem se, ali evo pozivam nas sve da gde god mozemo svi mi koji smo bolje informirani, doprinesemo sirenju tocnih informacija
    (i podrske cijelom procesu mozda )

    pocevsi od svoje zgrade.. puno smo napravili odma!

    ak netko treba konkretnih informacija; pitajte mozda vec netko i tu među nama vec zna odgovor/e

  50. #100
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Mama pticica, Lili je postavila n konkretnih pitanja na jednoj od prijasnjih stranica. Mozes njoj odgovorit.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •