Stranica 4 od 10 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 451

Tema: Nešto kao loša veza...

  1. #151
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Za pocetak razlikovati:
    a) prekidanje nepozeljnog ponasanja
    b) motiviranje da se postigne pozeljno ponasanje

    samo obratite malo paznju na to i biti ce vam jasno da kod ove dvije stvari treba dva razlicita pristupa, i da je puno teze postici ono navedeno pod b)

  2. #152
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Meni se taj pristup "ja želim" "ja se brinem" "ja trebam" baš svidio i kad sam ga pokušala primjeniti na mojoj curi dobila sam odgovor "ali maama JA želim" i "ne trebaš se mama brinuti" i sl. Mudrica nekad mi i upali pokušaj

  3. #153
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Meni su te ja-poruke i ja želim-ti želiš stvari totalno nefunkcionalne. Zašto moja želja vrijedi više od njihove? Zašto je moje "umorna sam" bitnije od mmovog "ne da mi se"?

    Meni to sliči na jednu veliku igru i filozofiranje oko svakodnevice koja je zapravo jako jednostavna.

    Postoje pravila ponašanja, ne zato što sam ja tako rekla/ja želim nego jer su neke stvari ispravne za nas. A ogoljeno gledano ispravno je sve što nam olakšava zajednički život.

    U jednom se slažem s beti3, malo dijete nas ne bi trebalo izbaciti iz cipela, jer to govori o nama, ne o njemu. Onog trena kad sredimo stvari sa sobom kao čudom se rješava i djetetov konflikt.

    Djeca traže roditelje, ne partnere ni prijatelje. A treba i prvo odgojiti sebe da bi mogli odgajati njih.

    Bubilo, konkretne primjere sam imala (od jutra do sutra), dok god su me izbacivali iz cipela oni su i trajali. Onog trena kad sam nabacila smješak (isto od jutra do sutra, pretvorio se u tik) i smanjila ton stvari su se bitno počele popravljati. Ali da, teško je i iscrpljujuće reagirati ispravno a ne kako bi žellio.

  4. #154
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Ma imaš momente kad ti pregovaraš, nagovaraš, pitaš ih jesu možda nešto ljuti ili tužni kad sjede na podu i ne žele krenuti. A oni ne žele s poda bez obzira koliko se mi trudili,ponekad nema pomaka. Sjedi,neće da krene i točka,mogla bih se posadit na glavu ona bi i dalje ostala na podu,a krajnji je čas da krenemo. Ja tada najavim kaznu (odaberem igračku koja je najaktualnija tih dana i kažem da će na ormar ili u smeće) i brojim...na tri je gotovo. Ili kažem "Odmah" i odmah je na nogama. Onda putem riješavamo problem koji se dogodio. Možda mi i nije neka metoda al brate mili kad ona nešto odluči baš nju briga šta piše Juul, Kuljiš,Nives Celzijus...ona je svoje odlučila pa se ti mama misli šta ćeš i kako ćeš. Drago mi je samo šta nam ovi trenutci pripadaju povijesti,sada je to jako jako rijetko..na sriću

  5. #155
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima sto bi uradili ovi,kojima je dijete prestalo sa tom nezeljenom/opasnom radnjom nakon sto su ga klepili, da to ponovi i 2gi put?
    Super,upalila ti je ta fizicka kazna jednom,a sto u slucajevima kad ne upali? Dakle,da je opet privucena stolica za popet se na balkon,da je opet dijete poslo prema cesti ili uradilo nesto sto ne smije? (ali ono,jaaako opasno,dramaticno ne govorimo sad o nekim minornim neposlusima)
    Vec si jednom (ili vise puta) udario po guzi,sto sad? Jace udarit,uzet kuhacu,ako je vec bila kuhaca onda siba ili remen? Vrlo je vjerojatno da ce se preci na "visi nivo",odnosno pribjeci jacem fizickom kaznjavanju....
    Sorry, ali ovo već spada u generaliziranje, jer po ovoj logici svi mi ovdje koji smo jednom ili dvaput flisnuli dijete po dupetu, smo potencijalni fizički zlostavljači svoje dijece.

    A usput da još nešto dodam, djeca nisu glupa. Niti životinje. Prije nego što smo dobili prvo dijete, bavili smo se sa psima preko 15 godina i to onima malo teže kategorije nego što je recimo njemački ovčar. Danas smo ušli u svijet konja. Materijal je isti, sve ostalo su nijanse.
    Jedino što nas bitno razlikuje je razum, koji je kod ljudi, tj. čovjeka bio u svom začetku razvoja prije ca. milijun godina, a kod nekih životinja, opet ne svih, je u svom začetku tek danas.

    Niti sa jednima, niti sa drugima se već odavno ne prakticira odgoj putem fizičkog kažnjavanja, već pozitivne motivacije!, međutim zna doći do situacija, i to pretežno upravo kod mladih životinja koje tek uče, gdje pozitivna motivacija ne vrijedi u datum trenutku ni pišljiva boba, a ne reagiraš li odmah, voz je prošao i propustio si priliku i potencijalno stvorio spiralu negativnih konotacija koje, kad mlada žvotinja više neće biti tako mlada i kudikamo snažnija, mogu biti i vrlo opasne, ne samo za nju, već i za druge.

    Ti možda nikad nisi pljusnula dijete po dupetu, ili ga, ne znam, povukla za uho, ali da li si doista toliko 100% uvjerena da ne griješiš nigdje u svom odgoju i svojim odgojnim metodama i pristupima? I da možda moguće stvaraš svojim metodama odgoja milje za razvoj posljedica kod svog dijeteta koje će se možda jednom na tvoje dijete reflektirati teže i negativnije, nego što će na moje dijete ikad to jedno ili dva pljus po dupetu?

    Kao što sam već rekla, ništa nije crno bijelo u životu niti jednoznačno, da bi se stvari mogle tako lako genralizirati, pospremati u ladice i etiketirati.
    Bilo bi isuviše lako, da je tako, a svi znamo da je sve samo ne lako.

  6. #156
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    kazne su ok. ali, ako malo razmislimo - one su neučinkovite. strah od kazne jednostavno nije dovoljan da bi spriječio neželjeno ponašanje. kad malo razmisliš, tako je i kod odraslih. što te priječi opljačkati dućan, recimo? strah od zatvora? ne. onda nitko nikada ne bi počinio niti jedno kazneno djelo jer se nikome neda završiti u zatvoru.
    malo čudna paralela, al stoji
    Ovo je zanimljiva postavka, recimo mene fascnira kod ljudske prirode kako uspijevaju uopće totalitarni režimi, kada se uzme u obzir da je masa naroda daleko brojnija od onoga koji vlada i njegove svite i vojske. Ovo je naravno više retoričko pitanje, nema možda baš izravno veze sa temom ovdje, ali me podsjetilo.

  7. #157
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    sad možda idem malo u off topic, ali eto da napišem nešto još o ja-porukama što me svrbi odavno
    Ja-poruke nije izmislio Juul, to je stara stvar koja se uči na praktički svim radionicama na temu socijalnih i komunikacijskih vještina. I super su one, i ja ih isto primjenjujem tj često komuniciram tako spontano, a vrlo rijetko na razini ti si ovakav/onakav. Međutim, često mi se čini da ljudi na radionicama od njih očekuju čuda koja im nitko nije obećao. To što koristiš ja-poruke ne znači da će se svi svinuti tvojim željama i granicama. A ja sam svojedobno skovala i izraz "nasilje ja porukama", jer recimo u civilnom društvu i određenim strukama ljudi su to učili milijun puta i kao koriste u komunikaciji, a ponekad je u pozadini vrlo agresivan stav, koji iscuri neverbalno, a ponekad sam se iskreno osjećala emocionalno ucijenjeno nečijim ja-porukama, kao on se sad tu osjeća ovako ili onako zbog mog ponašanja i ja bih ga trebala promijeniti bez propitivanja, jer osoba je izrazila svoje osjećaje i očito je onda u pravu.

  8. #158
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su te ja-poruke i ja želim-ti želiš stvari totalno nefunkcionalne. Zašto moja želja vrijedi više od njihove? Zašto je moje "umorna sam" bitnije od mmovog "ne da mi se"?
    Nije bitnija, bitno je ono što se dogovorite, to je samo način na koji izgovaraš rečenice.
    A kod klinaca - to je ta granica koju mu postavljaš - ja (danas-sutra netko drugi).

    Meni je važno da s mojim malim funkcioniraju, i da ga uspijem dignut s poda, ili da se obuče. Inače bi to bila cjelodnevna deračina, i moja i njegova, a to nitko ne želi. Da upotrijebim opet tu riječ .

    Naravno da se i ja umorim, i da imam "brojim ti do 3", ali bolje pali ovo drugo. I nije bitna samo ja-rečenica. Nego i ostatak konstrukcije - početak - "vidim te-prepoznao sam što hoćeš" i kraj "umjesto toga možeš ovo".

    Već sam napisala, ako ste zadovoljni načinom na koji rješavate stvari ok, a ako niste, zašto ne pokušati i nešto drugo.

  9. #159
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Vjerujem ti tangerina, mogu misliti.
    Ali ne odbacujem ih dok pale kod mene doma. Kad se vratim u svijet vidjet ću što ću s njima .

  10. #160
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ja sam recimo to prolijevanje vode dopuštala, to je trajalo jedno ca. godinu dana, ta fascinacija sa vodom, igrala se u kupaoni za lavaboom sa igračkama i pustila sam je. naravno da je nekad kupatilo plivalo u vodi pustila je da se izigra, kad joj je bilo dosta, pobrisala sam i sredila kupatilo, nju presvukla i to je to. Sad je i mali u toj fazi, i njemu to dopuštam, jest da je malo bed kad moramo na wc, ali obujem gumene papuče, obavim i pustim ga da se izigra
    Šta ja znam, recimo to nisam doživljavala ko nešto što se ne smije niti treba dopuštati, nego želja za istraživanjem, pa im pustim jer nemamo vrt da mogu to vani u nekom plastičnjaku. A hoće i prčkati po wc školjki, najradije bi se uvukao unutra, ali to mu ipak ne dopuštam, mičem ga, makar desilo se ponekad da okupa ruke u školjki, jel nisam naravno stalno u wc-u.
    Posljednje uređivanje od šafran : 30.06.2014. at 08:44

  11. #161
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    A zašto bi i kako bi dijete trebalo shvatiti da sam ja umorna?!?
    Mene su uvijek fascinirale " savršene" mame.
    Uvijek vedre, osmjeh od uha do uha i takve su redovito puštale djeci sve. Baš sve.
    Moja najbolja frendica je bila jedna od tih mama.
    Njena mala, isto stara ko moja je znala divljati ko tasmanijska neman po DM-u i porušiti redom sve s polica do kojih bi dosegla, a moja frendica je sa smješkom na licu hodala za njom i vraćala stvari na police.
    Mala se i bacala po dućanima, vrištala, tukla sve oko sebe i iako je radila šta je ona htjela nikad nije bila zadovoljna.
    I onda je jednom frendica pukla.
    U autu smo bile.
    Nas dvije naprijed i naše kćeri otraga.
    Njena je namjerno okrenula bocu s vodom nek curi po autu.
    Ja sam ju upozorila da to ne radi.
    Nije me poslušala.
    I tada je njena mama počela urlati, psovati, prijetiti se.
    Ja sam ostala u šoku.
    Odakle sad to?!?
    Poslije mi je rekla da to jutro nije popila tablete.
    Ma koje tablete ženo?!?!
    Pa za smirenje. Šta ti misliš da bi ja bez njih mogla funkcionirati?
    To mi je rekla.
    Dakle, svašta.
    Piti tablete da te dijete ne izludi.
    Imam sličnih primjera gomilu.
    Knjige, tečajevi i sl. su kao mala pripomoć ok, ali dijete nije iz kalupa i ne može tamo neki Juul, ovaj ili onaj znati bolje moje dijete i kako ga odgojiti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #162
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,341

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    kazne su ok. ali, ako malo razmislimo - one su neučinkovite. strah od kazne jednostavno nije dovoljan da bi spriječio neželjeno ponašanje. kad malo razmisliš, tako je i kod odraslih. što te priječi opljačkati dućan, recimo? strah od zatvora? ne. onda nitko nikada ne bi počinio niti jedno kazneno djelo jer se nikome neda završiti u zatvoru.
    malo čudna paralela, al stoji
    Naravno! Nema nikakve svrhe kazniti dijete, ako ono ne razumije zašto je do toga došlo. A obrazloženja treba prilagoditi dobi.

    S druge strane, ja imam iskustvo da je dosljednost zakon. To sam JA SEBE morala naučiti i pritjerati. Znači, da bi čovjek učinkovito odgajao djecu, prvo mora sebe dovesti u red. Kod mene je to značilo ovo:
    - odrediti prihvatljivu razinu (ne)dosljednosti - kod nas tu baš nema puno manevarskog prostora, dosljednost je bitna (ne kažem da je tako kod svih)
    - naći zajedničku platformu s mm-om tj. usuglasiti se oko bitnih stvari
    - prilagoditi se potrebama i karakterima djece

    I tek nakon što sam sama sebi odredila što mi je bitno (odgojila sebe, riješila dileme s ostalim odraslima tipa bake, deda itd. koji isto sudjeluju ili utječu na odnos s djecom), mogla sam se prebaciti na odgoj djece. I gle čuda - nije više ostalo puno posla...

  13. #163
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Bubilo Bubich, i mi smo imali tu fazu i to bas onda kada sam ja pocela koristiti te "ja zelim" poruke, onda ih je pocela i moja kcer koristiti (odnosno ja NE ZELIM poruke, lol), pa je tako zahtijevala i da joj vratim u nos sadrzaj koji sam joj netom iscupala odatle dakle, oprezno sa tom kompetencijom i zeljama!

    A sto se ponasanja u parku tice, da, i ja govorim o dobi od 1-3 god (starije dijete nikada nisam odgajala) i vani ih vodim upravo zato da se istrce i izigraju. Naravno da ce ponekad uzeti neciju igracku, kao i netko drugi njihovu - u tom slucaju ljubazno pitam roditelja smije li se moje dijete igrati s njihovom igrackom i ako roditelj dopusti (dosad mi se nikada nije dogodilo suprotno), pustim djecu da se sami dogovore oko igracaka. Naravno da bih intervenirala da se moje dijete ponasa kao mali divlji nasilnik koji redom otima, ali ni to jos nisam dozivjela. A sitne kavge oko igracaka smatram dijelom djecje igre i ne mijesam se dok ne vidim da ce situacija eskalirati.
    Izbjegavanje ljuljacki necu niti spominjati, nisam luda da dopustim da mi dijete udari u glavu. To spada pod onu "zivotnu ugrozenost".

    Moja djeca su se sasvim lijepo igrala i u toj dobi i uzivali su u prisutnosti druge djece. Nema tu smislene igre niti interakcije, dovoljno im je sjediti i puzati s drugom djecom i ponekad razmijeniti igracku.

    No, sto je moja kcer bila starija, vise smo se zajedno igrale - bojale, citale, slagale kockice i pravile tijesto, to mi je bilo prirodnije.

  14. #164
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da, i ja imam problem s tim ja porukama, ne osjećam se jednostavno ugodno ako ih nasilu govorim. probala u jednom periodu kao i mamica, al ne ide, smeta mi nekako stavljanje sebe u prvi plan, i onda još uplitanje svojih osjećaja. uuu, ja ću biti umorna i žalosna - i? so what? ako me posluša, onda će dijete biti žalosno.

    ali, bubilo, zanemari nas, znaš onu - ne mijenjaj konja koji pobjeđuje

  15. #165
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sve te nabrojane stvari su precijenjene. I dosljednost i ja poruke i kažnjavanje i glađenje percem po guzici, sve je to precijenjeno ukoliko vjerujete da ste time sve riješili i ako postaju same sebi svrha.

  16. #166
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a recimo situacija.
    u parku ste i vrijeme je za doma, a dijete neće ići doma. recimo, 5-godišnje dijete.
    prvo kažeš - idemo doma.
    neeeeeeećuuuuu. još 5 minuta. (legendarnih 5 minuta - ja sam uvijek uračunala 2x5 minuta u prvu objavu da idemo doma).
    ajde može, još 5 minuta.
    ako ti se jako žuri, onda skratiš tih 5 minuta na 3, šta petogodišnjaci znaju što je 5 minuta.
    evo, prošlo je 5 minuta, sad idemo doma.
    neeeećuuu, još 5 minuta moooooliiiim te mama.
    dobro, može još 5, al onda je gotovo.
    nakon slijedeće 2 minute e sad idemo, sad je dosta.
    alii zašto?
    e sad, ovo je ključni trenutak, tu treba imati valjan razlog. i isto tako biti spreman pojesti go*no i popustiti, hebi ga, ako inzistiraš bezveze na odlasku jer se tebi ide doma.
    puno puta u principu nema nekog valjanog razloga da se mora ići doma, a djeca su još u parku.
    dakle, hebi ga, zaletio si se, prerano si rekao idemo doma, štaš sad inzistirati, vrijeme je za popuštanje. ono, nekakvi trivijalni razlozi poput moraš ići u kadu. ko da druga djeca ne moraju. i ko da se svaki dan treba kupati, malo šporkice nikoga nije ubilo.

    ako je razlog dovoljno uvjerljiv - onda obično ne bude problema. naravno, nakon produžetaka. ono - mora se. recimo, negdje idemo. vide ti po faci da nema druge.

    a ako se odlučimo na inzistiranje no matter what, a zna se desit i da je takva odluka donijeta u trenu, znate ono - e sad ću baš biti dosljedna, dosta me to dijete zahebavalo, utrpat ću te u tu kadu pa nek je pun park djece baš me briga, e onda slijedi - objasnila sam ti, idemo, za ruku, dreka ko da ih kolju, povuci - potegni, borba, i doguraš ih nekako do kuće.

    a iz parka te gleda tanči i ekipa i misle si - jadna ova, ne zna odgajati djecu, vid mojih kako su dobri i poslušni, a ovi samo taki divljaci.


  17. #167
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Sve te nabrojane stvari su precijenjene. I dosljednost i ja poruke i kažnjavanje i glađenje percem po guzici, sve je to precijenjeno ukoliko vjerujete da ste time sve riješili i ako postaju same sebi svrha.
    uu, marta, malo je reć da lajkam, ovo je za staviti u potpis

  18. #168

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Imam troje, svakakve dobi.
    Prvi je ko plastelin, sve mu se moglo objasniti i sve se moglo dogovoriti. I dobro da je bio takav, ja sam bila mlada i neobrazovana po pitanju pedagogije, vjerujem da bi ga po kratkom postupku sprašila po guzici da nije bio lako odgojiv.
    Druga je zid. Mogućnosti nagovaranja nje na bilo što su NULA! Sva sreća da je takva uglavnom doma, u socijalnim kontaktima (vrtić, škola) odlično funkcionira. Na nama se ispucava. Da se ona kojim slučajem rodila umjesto sina prvijenca vjerujem da bi joj slomila kuhaču na guzici. Za nju odgajat treba ući u zen fazu.
    Treći je, na moju sreću, isto obično dijete s elementima ponašanja dvogodišnjaka. Ali on ko dvogodišnjak nije ništa u usporedbi sa srednjom. Ona me iscrpljuje do daske.

    Moj zaključak, nije sve u odgoju.
    Možete vi odgajati koliko hoćete, pitanje je koga odgajate.
    A rezultati... Pa vidjet ćemo za 20-ak godina.

  19. #169
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,570

    Početno

    je ima toga kakva je narav, moji su slični gitinoj djeci,

  20. #170
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    sad možda idem malo u off topic, ali eto da napišem nešto još o ja-porukama što me svrbi odavno
    Ja-poruke nije izmislio Juul, to je stara stvar koja se uči na praktički svim radionicama na temu socijalnih i komunikacijskih vještina. I super su one, i ja ih isto primjenjujem tj često komuniciram tako spontano, a vrlo rijetko na razini ti si ovakav/onakav. Međutim, često mi se čini da ljudi na radionicama od njih očekuju čuda koja im nitko nije obećao. To što koristiš ja-poruke ne znači da će se svi svinuti tvojim željama i granicama. A ja sam svojedobno skovala i izraz "nasilje ja porukama", jer recimo u civilnom društvu i određenim strukama ljudi su to učili milijun puta i kao koriste u komunikaciji, a ponekad je u pozadini vrlo agresivan stav, koji iscuri neverbalno, a ponekad sam se iskreno osjećala emocionalno ucijenjeno nečijim ja-porukama, kao on se sad tu osjeća ovako ili onako zbog mog ponašanja i ja bih ga trebala promijeniti bez propitivanja, jer osoba je izrazila svoje osjećaje i očito je onda u pravu.
    Ovo me podsjeća na pristojnost koja to nije. Sjećam se moje nećakinje kad je imala 4 godine. Bili smo u parkiću, i ona me pita: Can we go to the other playground, PLEASE? Can we go NOW, PLEASE?
    Uglađeno američki, i pita, i kaže molim, ali po tonu i izrazu lica vidiš da nema cile mile, ako ne odemo, bit će papra
    Naravno da je to sasvim ok za malo dijete, mene je nasmijala kontrast lijepa forme koja je bila baš isključivo forma.

    Ja želim, i slično: to može služiti upoznavanju, na duge staze uči dijete da drugi imaju svoj prostor i da ga treba naučit poštovat, ali nije način kako ćete navest dijete da nešto napravi ili da s nečim prestane (premda nije ni to nemoguće, sto djece, sto ćudi).

    I ovo što marta kaže, definitivno još jednom potpisujem.
    Posljednje uređivanje od vertex : 30.06.2014. at 10:33

  21. #171
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    I ja se slažem s Martinom rečenicom, sažela je jednu od poanti ove i sličnih diskusija.

    A oko metoda...nama kazne ne pale, pokušali smo, ona je u stanju ili dosta olako istrpiti sve zabrane, ili ih oplakati, ali to ništa ne mijenja u njenom ponašanju.

    Nama najviše pali motivacija, potom pregovori, a vrlo često ozbiljan razgovor kao s odraslom osobom. Ima do karaktera, ima i do načina na koji smo naučili komunicirati (ili nas je na njega prisilila od ranih dana). I ja sam bila takva.

    Naravno, ponekad ne pali ništa od toga pa puštamo da se isplače i odtuguje, ponekad sam cool, ponekad nisam
    Baš se jutros osjećam grozno jer nam u zadnje vrijeme ide teže, kužim da je ljuta na mene zbog trbuha i bebe, pa zna puknuti da glupostima (neće da je tata digne, nego mama pa ide scena), pa se toga nagomila, pa ja puknem...najbolje da potražim prikladan topic, sigurno je već netko imao ovakav problem.

  22. #172
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Ajoj Zuska Mene je u trudnoći najviše toga bilo strah al prihvatila je ponudu da ja sjednem a ona(2,5god tada) dođe na mene. Čudo. Mislila sam da nema šanse.

  23. #173
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Zapravo mi je glupo kad netko trubi svoju metodu kao svetinju kada ustvari kod neke djece ne pali ista. Najbolje je proširiti spektar pa u datom trenutku ići redom. Djeca su različitih karaktera i nemoguće da svi jednako reagiraju. Nevidim zašto bi moje imalo traume kad presječem s "jer ja tako kažem" a neće imati traume i posljedice od "ja želim"

    Zamisli da čekaš red u banci 45min i netko ti uleti "ja bi htjela samo trenutak prije vas da ne čekam" hello,a ja bih da staneš u red kao ja. Sve ima svoje granice. Treba učiti djete da uvažava druge,ali i da zna uvažiti SEBE. To je ono šta je za mene bilo važno da JA naučim,da netreba svaka moja biti "Idemo" kad može biti "Hoćemo li ići" tako je naučila da u drugom slučaju ima izbor,a u prvom nema. Naravno da u prvom slučaju nije uvijek pristala iz prve,bilo bi mi čudno da je,al s vremenom se tu stvorila granica. U fazi kad je sve bilo "Idemo" a nemoramo,pa popustim jer nam se ne žuri izgledala sam zbunjeno i nedosljedno i sebi i njoj. Važno je sebe preodgojiti,lijepo je to rekla tangerina,onda sve ide lakše. Svi smo mi ovdje različiti s različitom djecom i treba shvatiti da NEMA ni čarobne tehnike odgoja,nit je svaka 100% uspješna jer da je tako u 21st nebi nam trebala ova tema. Nitko ne bi imao problema.

    Jeste li primjetili kako su nam većonom prva dječica "teška"

  24. #174
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a recimo situacija.
    u parku ste i vrijeme je za doma, a dijete neće ići doma. recimo, 5-godišnje dijete.
    prvo kažeš - idemo doma.
    neeeeeeećuuuuu. još 5 minuta. (legendarnih 5 minuta - ja sam uvijek uračunala 2x5 minuta u prvu objavu da idemo doma).
    ajde može, još 5 minuta.
    ako ti se jako žuri, onda skratiš tih 5 minuta na 3, šta petogodišnjaci znaju što je 5 minuta.
    evo, prošlo je 5 minuta, sad idemo doma.
    neeeećuuu, još 5 minuta moooooliiiim te mama.
    dobro, može još 5, al onda je gotovo.
    nakon slijedeće 2 minute e sad idemo, sad je dosta.
    alii zašto?
    e sad, ovo je ključni trenutak, tu treba imati valjan razlog. i isto tako biti spreman pojesti go*no i popustiti, hebi ga, ako inzistiraš bezveze na odlasku jer se tebi ide doma.
    puno puta u principu nema nekog valjanog razloga da se mora ići doma, a djeca su još u parku.
    dakle, hebi ga, zaletio si se, prerano si rekao idemo doma, štaš sad inzistirati, vrijeme je za popuštanje. ono, nekakvi trivijalni razlozi poput moraš ići u kadu. ko da druga djeca ne moraju. i ko da se svaki dan treba kupati, malo šporkice nikoga nije ubilo.

    ako je razlog dovoljno uvjerljiv - onda obično ne bude problema. naravno, nakon produžetaka. ono - mora se. recimo, negdje idemo. vide ti po faci da nema druge.

    A ja onda dobim situaciju, već je 19 h, mali je postao cendrav, mora i jesti, iako su slistili sve što sam ponijela, a to je obično kofer hrane, jel oni su stalno gladni, čak i meso nekad nosim sa sobom Takvi su, ubij me, druge mame mi se smiju i ne vjeruju vlastitim očima, kako ovi moji svako malo dotrče uzet nešto za jesti A jedu normalne dnevne obroke.

    Ono, i sad taj ključni trenutak moramo ići stvarno, nakon x ponavljanja i najava, jer oboje u pijesku od glave do pete, mali je već polako neizdrživ, treba ih oboje okupati, srediti za krpe, još nahraniti, još jednom, i u 20 h moraju najkasnije u krevet, jer je sutra vrtić, radni dan, a malom je to ionako granica za spavanje.

    I onda kad iscrpim ovaj i onaj razlog, kažem kao zadnju obranu, dijete brat je umoran mora ići spavati, vidi ga kako cendra. A ona meni, pa neka ide braco, meni se ne spava, ja ću ostati. Ja reko sama? Da, sama!
    A super, majke ti drage. I onda ide ono, zauzimanje stava, polurežećim glasom, idemo, sad, odmah, kreni, sad! I onda, nekad upali, nekad i ne. Za ovo drugo kad ne upali me ne pitajte. Ali ne, da vas ujtešim, ne dobi po riti

  25. #175
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ovako sam rješavala to s parkom: kolica u jednu ruku, vrištalicu u drugu. I tako do njegove 3-3.5 godine. Nakon toga je naučio, a do tada je imao nadimak lignja.

  26. #176
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Nema druge, jedino što je meni dodatni problem što mali više nije za kolica, niti hoće više kolica, pa se oboje trgaju svaki na svoju stranu, dok ja još guram kolica natrapan torbama i igračkama, ma ono, nekad se osjećam ko da me pregazila lokomtiva, časna riječ, ali ajd dobro i to će sve proći.

  27. #177
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    A ništa, svakog pod ruku i kreni.

  28. #178
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,986

    Početno

    Ja sam s parkom imala cijelu strategiju. Čim bismo stigli rekla bih - znaš što, došli smo na kratko, nećemo dugo (u stvarnosti bi ostali bar 1 do 2 sata).
    Nakon pola sata bih pitala je li umorna, igraj se još malo pa ćemo uskoro doma. Pa onda serija napominjanja - još 60 min. pa idemo doma, još 50 min. pa 40.... pred kraj bi bilo: počni se pozdravljati s prijateljima, za 10 min. idemo i onda stvarno krenem.
    Nakratko nikad nismo ni dolazili u park . Zaista nikad nismo izašli iz kuće da joj nisam izrecitirala plan kretanja (prvo ćemo na plac, pa u apoteku, pa u dućan, a ako se budeš lijepo ponašala, idemo NAKRATKO u park.)

  29. #179

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    kad je mlađa otkrila hodanje i još se vozila u kolicima (a mrzila ih je),
    uvijek bi imala u rezervi neke grickalice koje voli (štapići, ribice, sokić, tako nešto).
    i s njima bi ju podmitila da sjedne u kolica tako da starijeg mogu za ruku i brzinski van iz parka.
    sad samo viknem "ajmo" kad odlučim da je dosta, uputim se prema izlazu iz parka a mlađa onda trči za mnom.
    ako ju treba dodatno motivirati, kažem da moramo u dućan (tu ju uvijek dobijem).

    uglavnom im dajem vremena da se još malo poigraju. jedino kad naprave neku svinjariju
    odmah odlazimo iz parka, uz jezikovu juhu.

  30. #180
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ma to i radim, kako drugačije, nema tu prijateljskog uvjeravanja, pozitivne motivacije, ovo, ono, ili ja to ne znam, u svakom slučaju, nekako se dokobeljamo do stana, dodouše ne mogu ih pod ruku, preveliki su za to, ali za ruke, i ajmo. Sreća pa je park odma iza ugla, u protivnom ciknula bih da moram preći rutu ko neke.
    Posljednje uređivanje od šafran : 30.06.2014. at 14:22

  31. #181
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam s parkom imala cijelu strategiju. Čim bismo stigli rekla bih - znaš što, došli smo na kratko, nećemo dugo (u stvarnosti bi ostali bar 1 do 2 sata).
    Nakon pola sata bih pitala je li umorna, igraj se još malo pa ćemo uskoro doma. Pa onda serija napominjanja - još 60 min. pa idemo doma, još 50 min. pa 40.... pred kraj bi bilo: počni se pozdravljati s prijateljima, za 10 min. idemo i onda stvarno krenem.
    Nakratko nikad nismo ni dolazili u park . Zaista nikad nismo izašli iz kuće da joj nisam izrecitirala plan kretanja (prvo ćemo na plac, pa u apoteku, pa u dućan, a ako se budeš lijepo ponašala, idemo NAKRATKO u park.)
    Probala i to, nekad pali nekad ne. Uglavnom je park pun djece iz vrtića koje zna i jbg ona sad mora doma. A oko 7 navečer je najljepše po ljeti, u biti i meni, nije više vruće, dan je, baš postane ugodno, čak i romantično, i realno ona bi i mogla ostati do 8 dok ostaju i druga djeca, ali radi brace je to sad malo zeznuto, a kad nema muža, ali dobro je, nije smak svijeta, već će dogodine biti zera lakše.

  32. #182
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Da se ubacim...meni juul nije nikako legao... citala sam njegove knjige al tesko mi je sve to provesti u praksi... ne samo zbog sina u kojeg ne pali ono sto vecini druge djece pali, nego i zbog sebe. Ja jednostavno ne mogu glumiti svu tu osjecajnost koja se toliko kroz njegove knjige prozima. Primjerice, dijete trusne i udari se, place...dolazi do mene, vidim da mu nije nista strasno al on vristi...i sad bi ja kao trebala biti puna razumjevanja i osjecaja i reci "joj sigurno te jako boli i mora da si se prestrasio, dodi da te mama zagrli..."... ali ja nisam takva i prije cu reci "ajde mali dizi se, nije to nista"... probala sam prvu varijantu ali bas se osjecam da glumim... a nije dobro ni glumiti?

  33. #183
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Meni se cini da nisi dobro shvatila njegove knjige.
    ako je bilo sto u njegovim knjigama vazno , to je cinjenica da je preporuka da roditelj nikad ne glumi bilo sto . ( Makar u tom trenutku urlikao. Roditelj. Ne , dijete. )

    a sto se tice tvog primjera...
    sto ti smeta ako urlice nakon pada.
    zdravo je izbaciti frustraciju ( nije samo bol u pitanju).

  34. #184
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    a sve je to stvar nijansi, mislim da samim time što npr pogledaš mjesto gdje se dijete udarilo već daješ poruku "zanima me, vidim" i sasvim je legitimno zaključit da to nije ništa kad - nije ništa.
    nema ništa od forsiranja komunikacije koja nam je neprirodna, a baš taj primjer s udaranjem svi znamo da roditelji znaju previše dramit, i onda djeca pokupe taj strah i napravi im se medvjeđa usluga.

  35. #185
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja nikave velike osjećajnosti u Juula ne vidim, nekad mi sve skupa kod njega čak baca na hladnoću :D

  36. #186
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a bome mene nervira i to "nije ti ništa" od mm-a
    kad "nije ti ništa" toliko boli (a boli kad se odereš na asfalt. i peče, i najmanja ogrebotina), a šta je onda kad je nešto? :D

  37. #187

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    357

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Bit će ti lakše krenuti ako primijetiš da i nije nešto sretna, niti joj je osobito lijepo
    Nije lako popravljati, ali se može. Ja mislim da ti već znaš kojim putem otprilike treba krenuti.
    x

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako zanemarimo detalje, pogreska je ocekivati od djeteta da djeli odgovornos za odnos roditelj -dijete .
    Ta prevelika sloboda i prevelika odgovornost djecu cini nezadovoljnima i nesigurnim.
    Roditelj je taj koji treba preuzeti odgovornost i prepoznati djetetove potrebe.
    Ne -želje. Potrebe.
    želje i potrebe nisu isto.
    x

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    sve se da riješiti, promijeni svoj stav i budi dosljedna .
    i ne budi tužna . ti si odlična mama !

    pusa !
    x

    Citiraj bubica27 prvotno napisa Vidi poruku
    Unatrag 4-5 godina učestalo je naglašavanje kompetencije djeteta (ovdje na forumu), važnosti uvažavanja djetetovog mišljenja.. kad mu je hladno ne treba se obući, kad mu se ne spava ne treba spavati..autoritet se izgubio..vrtić je predstavljan kao nužno zlo.. važnost stalne prisutnosti roditelja u djetetovim prvim godinama pa time odgađanje vrtića što duže, pod cijenu da se posao stavi na čekanje.. i stekne se stvarno jedan dojam da je dijete gazda i sve mu se treba podrediti..dojam je da si upala u zamku čitajući savjete "savršenih" roditelja koji uvažavaju sve stavove djeteta. Ako si takav stav oblikovala čitajući forum. Govorim iz vlastitog iskustva, kako netko kaže, to sam samo ja. Dogodilo se slično i meni, zato pišem iz svog iskustva.

    Treba samo vratiti pravu ulogu roditelja roditelju, a dijete pustiti da bude dijete, usmjeravano roditeljem, a ne obrnuto.
    mislim da je to počelo dosta ranije, a da su se unatrag 4-5 godina počele uočavati posljedice takvog pristupa i mijenjati trendovi.
    kad su mi djeca bila jako mala, imala sam doslovce strah od ovog foruma.

    iz perspektive roditelja blizanaca, moje je iskustvo da sam često sa zavišću gledala roditelje, obično jednog malog djeteta, koji bi sagnuti
    na njegovu razinu dugo, strpljivo objašnjavali zašto je nešto ovako, a ne onako ili bi imali snage ići s njim ne znam gdje, nakon ovog i onog,
    poštovali njegove želje unedogled, dok su moja djeca najčešće (osobito do 4. godine) dobivala odgovor "ne" i "zato jer ne može".
    Za razliku od pokretačice teme, sebe bih u tom razdoblju opisala kao mamu iz Malcolma u sredini. I zbog toga mi je naravno bilo neizmjerno žao.

    Međutim, mislim da je dobar roditelj upravo onaj koji se propituje i koji ne misli da je njegov pristup jedini ispravan, koji ima volje mijenjati se i učiti,
    poput pokretačice teme.

  38. #188
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a bome mene nervira i to "nije ti ništa" od mm-a
    haha, mm je suprotan, nekad kad dijete padne, prvo provjerim kako je muž i treba li ga na hitnu vozit. Trebam li reći da krivim paranoju njegove mame?

    također, kad se ja porežem na papir, da mi netko kaže da to nije ništa gađala bih ga klamaricom

  39. #189

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    I onda kad iscrpim ovaj i onaj razlog, kažem kao zadnju obranu, dijete brat je umoran mora ići spavati, vidi ga kako cendra. A ona meni, pa neka ide braco, meni se ne spava, ja ću ostati. Ja reko sama? Da, sama!
    A super, majke ti drage. I onda ide ono, zauzimanje stava, polurežećim glasom, idemo, sad, odmah, kreni, sad! I onda, nekad upali, nekad i ne. Za ovo drugo kad ne upali me ne pitajte. Ali ne, da vas ujtešim, ne dobi po riti
    Pa zar nije malo previše očekivati od djeteta da će odustati od svog stava zato što je braco umoran? Ja i dalje mislim da ovo objašnjanavnje više izmori i iscrpi mamu nego što ima učinka.
    Oni su mali, djeca, dovoljno im je reći vrijeme je da idemo doma..bez puno zašto zato..idemo i pođeš..pa krenut će za tobom nakon 10 koraka. Ja nisam vidjela dijete koje objašnjavanjem odustane od svoje želje i ide doma, ako mu se još igra.
    Nekad ostat duže ok, ne treba uvijek kruto, ali sva ta juulovska objašnjavanja..malo too much

  40. #190

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja kažem : Idemo kući za 10 minuta pa opet za 5 i onda kažem: Recite boooog! I krenem... Ako krene prigovaranje, primim za ruku i vodim, ako krene urlanje, nosim... Nezgodno je ako obojica urliču, jer su stvarno teški, ali to se rijetko događa.
    I by the way, ne znam čitamo li mi istog Juula... Meni su te osjećajne samoobjašnjavajućedobesvijesti majke nešto strašno nesimpatično, a Juul mi je baš legao.
    Ja kad ima papercut volim da mi se kaže Nije ništa strašno... inače bih mogla valjda sat vremena gledat u prst i mislit Boooli a to mi ne pomaže. Ovako krenem dalje pa manje boli.

  41. #191

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj bubica27 prvotno napisa Vidi poruku
    Oni su mali, djeca, dovoljno im je reći vrijeme je da idemo doma..bez puno zašto zato..idemo i pođeš..pa krenut će za tobom nakon 10 koraka. Ja nisam vidjela dijete koje objašnjavanjem odustane od svoje želje i ide doma, ako mu se još igra.
    LOL kako smo različiti, i mi i deca . Moja ćerka sa 3 godine ne da nije polazila za mnom, nego mi je još i ljubazno mahala dok ne zamaknem iza ugla, pa nastavljala da se igra.
    I nikad mi nije upalila ta strategija "Ćao, ja sad idem!" - kad ionako ne bih zapravo otišla bez nje.
    Pa smo redovno završavali sa nošenjem vrištavaca iz parka, isto jedno vreme nismo ni išli. A sad sam omatorila i postali su preteški, a ne mogu beskonačno ni da izbegavam park, pa im nepedagoški uvek planiram sladoled posle parka...Tu sam omašila sa postavljanjem granica, ili, lepše zvuči ako napišem da sam strateški odabrala da tu bitku izgubim .

  42. #192
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj bubica27 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zar nije malo previše očekivati od djeteta da će odustati od svog stava zato što je braco umoran? Ja i dalje mislim da ovo objašnjanavnje više izmori i iscrpi mamu nego što ima učinka.
    Oni su mali, djeca, dovoljno im je reći vrijeme je da idemo doma..bez puno zašto zato..idemo i pođeš..pa krenut će za tobom nakon 10 koraka. Ja nisam vidjela dijete koje objašnjavanjem odustane od svoje želje i ide doma, ako mu se još igra.
    Nekad ostat duže ok, ne treba uvijek kruto, ali sva ta juulovska objašnjavanja..malo too much
    Pa točno to, i ja kažem

  43. #193
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pulinka
    casa, nije ništa strašno i ma daaj, nije ti NIŠTA - su dvije dijmetralno suprotne rečenice

  44. #194
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    LOL kako smo različiti, i mi i deca . Moja ćerka sa 3 godine ne da nije polazila za mnom, nego mi je još i ljubazno mahala dok ne zamaknem iza ugla, pa nastavljala da se igra.
    I nikad mi nije upalila ta strategija "Ćao, ja sad idem!" - kad ionako ne bih zapravo otišla bez nje.
    Pa smo redovno završavali sa nošenjem vrištavaca iz parka, isto jedno vreme nismo ni išli. A sad sam omatorila i postali su preteški, a ne mogu beskonačno ni da izbegavam park, pa im nepedagoški uvek planiram sladoled posle parka...Tu sam omašila sa postavljanjem granica, ili, lepše zvuči ako napišem da sam strateški odabrala da tu bitku izgubim .
    Same here, a to mahanje, ajme kad se samo sijetim, vrtirepka mala

  45. #195
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Ma da bi mi bar mahnula,nego se nastavi igrat a ja mogu na Mars šta se nju tiče

  46. #196

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Onda "Idemo kući pa ćemo gledat crtiće i jest hrenovke "

  47. #197

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pulinka
    casa, nije ništa strašno i ma daaj, nije ti NIŠTA - su dvije dijmetralno suprotne rečenice
    Imaš pravo... Nije ti ništa ne govorim. Valjda.

  48. #198
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Sorry, ali ovo već spada u generaliziranje, jer po ovoj logici svi mi ovdje koji smo jednom ili dvaput flisnuli dijete po dupetu, smo potencijalni fizički zlostavljači svoje dijece. .
    naravno,da,kljucna rijec potencijalni...isto kao sto nece svi koji puse joint kasnije postati narkici i zavrsit na igli...no,odredjeni postotak ipak hoce...

    ne,nisam dosad nijednom fizicki kaznila (ni po ruci,guzi,uhu) ali zato dreknem...ne bi trebalo ni to, znam, ali se ne mogu uvijek iskontrolirat....no,obecala sam samoj sebi da si necu nikad dozvolit da me toliko izbaci iz takta da ju ikad klepnem jer bi me bilo strah sto ce biti poslje...
    ako prestane - katastrofa - eto mi razloga da to opet ponovim u trenutku slabosti u nekoj drugoj situaciji
    ako ne prestane - opet katastrofa - moglo bi mi se dogodit iduci put da u nemoci udarim jos jace...

    to su sve po meni legitimni strahovi, mislim da je najteze je 1vi put nesto ucinit...onda kad jednom "probijes led" kasnije ti je vjerojatnije da ces ponovit istu radnju....i zato ne mogu zamislit da razmisljam da nije tako strasno klepit 1-2x i onda da to nikad ne uradim....pa sama sam sebi unaprijed dala opravdanje...

    inace,mi smo bas neki dan prosli nosenje bicikle i kacige u jednoj ruci a potezanje nje do auta u 2goj...cijela uvala se orila koliko je urlikala,ljudi su je poceli imitirat....bolje da ne kazem koja je sitnica bila trigger... sa djecjeg smo se rodjendana prosli vikend momentalno skupili doma kad je zavitljala pjat sa tortom na pod....(ja iskidala komade vilicom da moze jesti a ona zamislila to sama)

    meni se pokazalo kao pravilo: sto ja mirnije ishendlam situaciju,ona ce brze izac iz tantruma....nije lose ujutro naviti budilicu kojih 15min ranije,uvijek iskalkuliram da imam vremena za ispad ili 2 a da ne zakasnim na posao...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 30.06.2014. at 19:20

  49. #199
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Zato što si ti ....zasad skulirana

    I u pravu si

  50. #200

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj bubica27 prvotno napisa Vidi poruku
    Onda "Idemo kući pa ćemo gledat crtiće i jest hrenovke "
    Pa, da, svodi se na to-moraš imati dobar mamac .

    A meni je to bila svetska misterija pre tri godine - kako tuđa deca uvek lepo i sa osmehom idu kući iz parka, a samo moja urliče kao da je koljem?
    Pa sam malo prisluškivala, gledala-i shvatim-tuđa deca dolaze retko i odlaze uz kojekakva roditeljska obećanja koječega. A mi dolazimo svaki dan i idemo jer "moramo da idemo".
    Pa sam mislila, ta neću je valjda svaki dan mititi sladoledom. Neka nauči da se jednom mora ići kući.
    Pa je u računicu upao i beba bata, koji "je umoran". Pa jedno vreme nismo ni išli. Pa smo išli, a oni vrištali u duetu. Pa sam proredila odlaske, i uvela mito. U međuvremenu je, o čuda moga velikoga, kod moje cure od 5 godina počela actually da pali moja rečenica-"Ali JA sam umorna i JA se osećam grozno ako ti kreneš da urlaš da nećeš kući!" Ali, avaj, sin je i dalje u fazi izuzetno glasnog urlikanja jer neeeeećeeee kuuuuućiiiiiii.
    I tako, do daljnjeg ostajem u režimu nešto ređih poseta parku+mamac do kuće.
    Jedino se češće zapitam da li je sin stvarno lakše odgojiv ili sam ja samo kvarno promenila strategije i ciljeve?

Stranica 4 od 10 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •