Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 221

Tema: Prijava na natječaj za posao u vrijeme trudnoće

  1. #101
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    A kod nas samo klinci, i curice i dečki, šetaju firmom...
    Pa zapravo razumljivo....tvoja firma treba fleksibilnu i mobilnu radnu snagu. Da sam poslodavac, tako bih i ja tražila (to ne opravdava situaciju koju ima sin kolege s posla - doma malo dijete, a on radi...radi...radi... +mislim da mu je i supruga u istoj firmi iako nisam sigurna). Da im nema bake i dede, naježili bi jako. Radni dan se piše 8 sati, a odradi se bar 10. Tako je po pričama (rekla kazala) ali ne bih se iznenadila da je i u 3d svijetu zaista tako - ljudi čine sve da zadrže radna mjesta.

  2. #102
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Radni dan se piše 8 sati, a odradi se bar 10. Tako je po pričama (rekla kazala) ali ne bih se iznenadila da je i u 3d svijetu zaista tako - ljudi čine sve da zadrže radna mjesta.
    ja radim sama za sebe, pa ljeti radim i do 20 sati dnevno
    sve kako bih bila konkurentna
    jer su klijenti (a to smo svi mi) sve zahtjevniji
    i imaju sve veća očekivanja

    kokoš ili jaje?

  3. #103
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin, mis smo u jako puno stvari sto se tice zena jako puno nazadovali u ovih 20 godina.
    zuska, drzim ti fige!
    Potpuno se slažem. Moj slučaj, od prije puno godina, poslodavcu sam obznanila trudnoću, morali su naći zamjenu. Za oko mjesec dana dolazi mi se predstaviti moja zamjena da ju uputim u posao. A ja . Imala je veći trbuh od mene!

    No, to nije bila moja briga, da li je bilo njeno prezime zaslužno za posao koji je dobila, ne znam. Ili su tada zapošljavali trudnice i bez veze. Uglavnom, moja je zamjena dobila zamjenu, rodila prije mene i nismo se kasnije viđale.

  4. #104
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nažalost istina je da oni koji imaj svoj biznis i koji rade u korporacijama rade više od 8 sati dnevno... I to puno više... Prije trudnoće ja sam imala period da sam ponekad radila po 18 sati... MD koji ima svoju firmu radi non stop... zadnje tri godine spava po 5 sati, na godišnjem nije bio od 2010.

    Iskreno zavidim svakome tko ne mora van radnog vremena pratiti službeni mail na telefonu i nositi laptop doma "za svaki slučaj".

  5. #105
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost istina je da oni koji imaj svoj biznis i koji rade u korporacijama rade više od 8 sati dnevno... I to puno više... Prije trudnoće ja sam imala period da sam ponekad radila po 18 sati... MD koji ima svoju firmu radi non stop... zadnje tri godine spava po 5 sati, na godišnjem nije bio od 2010.

    Iskreno zavidim svakome tko ne mora van radnog vremena pratiti službeni mail na telefonu i nositi laptop doma "za svaki slučaj".
    ali to ipak se "vidi" na placi.
    danasnje vrijeme je takvo ako hoces malo visu placu od prosjecne, onda si radnik sa vise od 8 sati dnevno. ili pak imas nizu placu ali si pripravnik pa se moras dokazati za ovu vecu placu.

    polozaj zene, koja je kako je Peterlin napisala, najsigurniji i pouzdaniji radnik, se zbilja promijenio. no sta se moze promijeniti na tom planu ne znam. jer se puno toga mijenja i u samom drustvu. globalizacija je tome jako puno doprinjela.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 18.07.2014. at 12:05

  6. #106
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ili... radio ko konj i dolazio vikendom kad nikoga nema ili dolazio na posao samo popiti kavu, na plaći nećeš vidjeti nikakvu razliku. Pa ti budi idiot.

  7. #107
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Moje vršnjakinje i ja smo se zapošljavale prije 20+ godina i nije tada bilo ništa bolje trudnicama i mladim ženama.
    Mene su na svakom razgovoru pitali za trudnoću, kad sam se zaposlila u firmu su nas primili puno pripravnika, i niti jedna se nije usudila udati dok ne prođe pripravnički staž, kad su nas primili za stalno sve su se redom poudavale. Moja šogorica se zaposlila još za vrijeme socijalizma, pa je nosila vjenčani prsten na lančiću da joj direktorica ne vidi da se udala, a moja druga šogorica je ostala trudna na pripravničkom, pa su joj htjeli dati otkaz ("potegnula" je vezu da ostane na poslu).

  8. #108
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ali to ipak se "vidi" na placi.
    ti se šališ, jelda?

  9. #109
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ti se šališ, jelda?
    Ne, jer recimo cistacice sigurno ne nose svoj posao doma, potom gospodje na balgajnama itd, a zaradjuju ispod HR prosjeka koji je oko 5500 kn,
    koliko ja znam, svi koji
    Iskreno zavidim svakome tko ne mora van radnog vremena pratiti službeni mail na telefonu i nositi laptop doma "za svaki slučaj".
    definitivno zaradjuju nesto vise od HR prosjeka.

  10. #110
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    isla sam trazili kolika je prosjecna placa za lipanj 2014
    prosječna neto plaća za lipanj po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj iznosila 5.486 kuna

  11. #111
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    znaš šta ću ti ja reći
    zaraditi tu prosječnu plaću je veliki uspjeh
    i uz dostupnost od 0 do 24 (bez minute pretjerivanja)
    a još je veći uspjeh UOPĆE naplatiti

    a o nekoj bolesti, bolovanju ili porodiljnom... nema ni govora

  12. #112
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Apri koliko ja znam ti si sebi sama poslodavac. ovdje je rjec o radniku. sorry
    a kako zaraditi tu prosjecnu placu i ja jako dobro znam, jer je iskrno ni sama ne zaradjujem. ali sam u javnoj sluzbi, pa ipak imam i GO, bolovanje i porodiljni. I ja volim svoj posao pa sam tu di jesam, a ne trazim drugi posao, jer bi onda morala svo ono sto je Mojca navela.

  13. #113
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Iznenađena sam da je ovo prosječna plaća. Iskreno jesam. Vjerujem da u stvarnosti je ona još i veća(ako uzmemo u obzir one koji u RH prime velik dio plaće "na crno")

    Gdje je to ista plaća radio ili ne radio ništa? I ja bi tu Totalno smo offt ali zanima me jeli igdje zakonski propisano kolika je minimalna plaća s obzirom na stručnu spremu ili je minimalac isti bez obzira na to? Koliki je uopće minimalac koji na puno radno vrijeme možeš primiti na račun? 2000kn?

  14. #114
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Carmina406 tu ti je zakon, pa ga procitaj, meni se iskreno ne da.

  15. #115
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zar nisi citala o onom zaposleniku u nekom ministarstvu koji je u prosjeku ispod minute na radnom mjestu pa mu ne daju otkaz, ajd ni placu, ali mu zato redovito uplacuju doprinose?

  16. #116
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Hvala,hoću. Meni zapravo strašno ide na živce ono na koliko sam prijavljena nakon više od 10god radnog staža. Prijava je mizerna,pa je i sam porodiljni takav. Plaća je probavljiva doduše nešto ispod prosjeka,a radi se punom parom. A stvarno stanje zahvaljujući strankama široke ruke i takozvanom "bakšišu" prelazi taj famozni prosjek za 500-1000kn,i više. Mene zapravo nervira država koja dopušta taj minimalac od 2000-2500? kn ljudima koji imaju puno radno vrijeme (40h tjedno) to mi je žalosno iskreno? Al neću više offtopičarit,boli me ovaj moj porodiljni koji bi trebao biti veći,boli me šta moran radit da popunim rupetinu razlike u plaći i kompl/trudnoća.

    O zaposlenju trudnice u mojoj struci NIKADA nisam čula,ali NIKADA

  17. #117
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Apri koliko ja znam ti si sebi sama poslodavac. ovdje je rjec o radniku. sorry
    nije to moj point od view
    odnos prema poslu je odnos prema poslu, radio ti za sebe ili za drugoga
    jednako sam radila i kod poslodavca

  18. #118
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Neki dan je bio u novinama članak o radnicama u pekarnicama koje od zajamčenog minimalca od 2000 i nešto sitno kn poslodavcu moraju vratiti parsto kuna inače im da otkaz i nađe novu nevoljnicu. Bruto minimalac je 3017kn.

  19. #119
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Koliko ja znam radno vrijeme je osam sati, i ne mislim da onaj tko pošteno odradi svoje radno vrijeme ima loš odnos prema poslu.

  20. #120
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ne znam. mislim da drugacije totalno gledamo na stvar.

    ja gledam kao radnik, a ti gledas kao poslodavac/jedini zaposlenik.

    ali i dalje tvrdim da radnici koji nose posao doma, koji ne nose laptop doma, imaju placu visu od prosjeka. Osim pripravnika i volontera.

    za poslodavce koji nalaze posao, moraju ga naplatiti i pri tome platiti radniku ne bi znala. jer zbilja ne znam koliko poslodavci zaradjuju, niti kolika im je isplacena dobit.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 18.07.2014. at 14:17

  21. #121
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne mislim ni ja
    ali ima poslova i poslova
    negdje se mora, negdje ne mora

    ja svoje ne mogu napraviti u 8 sati
    većina ljudi može

    ti sa svojih osam nikoga ne oštećuješ
    ja sa svojih osam - bih

  22. #122
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    da ali tvoj posao nije kontinuirani. on kod jednog tvog investitora traje neki period.

    ja kad za nekog mjerim radim isto intenzivnije nego kad radim za sebe. taj posao za vanjske mora sto prije otici iz labosa. pa znam tad mjeriti i mjeriti, a onda se racuna. ali nama to nije glavni posao.

  23. #123
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ako se posao ne može odraditi za osam sati, onda ga ima previše, ili drugim riječima taj posao radi premalo ljudi.
    Normalno, ako je netko sam sebi gazda onda je stvarno njegova stvar hoće li raditi dupli posao, ali od radnika to (po zakonu) nema pravo očekivati.

  24. #124
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se posao ne može odraditi za osam sati, onda ga ima previše, ili drugim riječima taj posao radi premalo ljudi.
    Normalno, ako je netko sam sebi gazda onda je stvarno njegova stvar hoće li raditi dupli posao, ali od radnika to (po zakonu) nema pravo očekivati.
    x
    ljudi su se prije koliko vremena izborili 3x8.
    i onda sliejdi prijevara.
    mali poduzetnici i samozaposleni, samom svojom pozicijom, uvjereni da su s druge strane barikade. i postaju najžešći zagovaratelji teza o radnicima koji rade premalo, koji imaju prevelika prava. ne mislim ovdje na tebe apri, nego općenito.
    stalno to slušam. ja radim 18 sati, nit bolovanja nit porodiljnog. a ovi bi božićnice.

    iako su realno u istom dreku kao i radnica konzuma, al to ne kuže. a s druge strane barikade je todorić.

    :marxista_pod_stare_dane:

  25. #125
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se posao ne može odraditi za osam sati, onda ga ima previše, ili drugim riječima taj posao radi premalo ljudi.
    Normalno, ako je netko sam sebi gazda onda je stvarno njegova stvar hoće li raditi dupli posao, ali od radnika to (po zakonu) nema pravo očekivati.





    X točno tako

    a ako kojim slučajem radnik koji radi 8h nije isplativ znači da je ili prespor,ili pola radnig vremena "pije kavu" ili nezna raditi svoj posao. Znam i takvih puno.

  26. #126
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ja cu potpisati cvijetu, jer je to lijepo sazela.

  27. #127
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Čak i pretjerano niska cijena "usluge" dovodi do toga da moraš raditi više i više....ali opet svatko naplaćuje po svojoj kvaliteti

  28. #128
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Još da dodam na ovo, na što mi također temperatura raste, da bi trebalo tu i tamo nešto i odgovoriti onome tko priča o nekoj veeeelikoj, nepotrebnoj potrošnji koju, kao, guta neki tamo fantomski javni sektor, neki tamo besposleni i bespotrebni ljudi.
    Možda da ih se liši usluga tog, navodno, suvišnog javnog sektora?
    Neka svi idu u privatne škole i liječe se u klinici Mayo.
    Te usluge, i taj sektor, to je naše javno zdravstvo, naše školstvo, policija, brojne službe, svi oni silni vječno dežurni ljudi koje svi želimo imati u pručuvi kad nam zatreba. I svi ti ljudi uplaćuju isti taj porez od svojih plaća, sve to što oni rade javna je dobrobit.
    Za razliku od onih što samo gomilaju svoje limene ljubimce i kuće, a firme otvaraju i zatvaraju, bez dobiti, naravno.
    I onda se sve to privatno zove "realni sektor". Šta je ovo drugo? Nerealni? Nestvarni?
    Ovo je zgodno sažeo jedan sveučilišni prof. u nekoj TV emisiji - rekao čovjek da mu je uvredljivo stalno spočitavanje tih "državnih jasli" , kao da je neka parazitska niškoristi domaća životinja, dok je u isto vrijeme lokalni štemer vlasnik kladionice i on je velepoštovani realni sektor koji hrani 4 milijuna ljudi.

  29. #129
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja sam Marxist od mladih dana.. pa mi zato valjda tako teško pada ovo izrabljivanje.

    U start-up fazi kompanije bilo je jasno da ćemo svi potegnuti i raditi non stop... i to je bilo na neki način i uzbudljivo... ništa nije bilo extra plaćeno... pa smo neko vrijeme normalno radili 8 sati na dan, plus-minus pol sat - sat.
    I onda je krenula kriza, a vlasnik očekuje jednaku dobit kao i prije krize... zahtjevi managementa su sve veći, novi ljudi se ne zapošljavaju... i onda se jaši po ovima koji su tu... oni koji imaju posao rade za dvoje (za iste pare), a oni koji ga nemaju, neće ga ni naći jer su ga već natovarili već zaposlenima.

    A MD konkretno, prije krize... imao je troje zaposlenih, najviša netto plaća je bila 8500 najniža 6500... plaćao je dodatno zdravstveno svima, plaća uvijek isplaćivao na vrijeme, nikad nije bilo prekovremenih... a sad je sam... obim posla je ostao isti, realizacije nema... i ne usudi se nikoga zaposliti jer nije siguran da će mu za tri mjeseca imati od čega isplatiti plaću.

    I još nešto... u 15 godina nisam nikad bila dulje od 2 tjedna na godišnjem. I uvijek radim i s godišnjeg i s bolovanja.
    I kad se zbroje svi ti sati... vjerovatno je moja stanica ista, ako ne i manja od nekog tko ima prosječnu plaću... samo sam eto upala u onaj dio statističke pite koji ima veliku plaću, što se broji... ali se ne broji koliko ja zbilja radim.
    A osnovna jedinica rada je sat... Bar tako zakon kaže.

  30. #130

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    I onda se sve to privatno zove "realni sektor". Šta je ovo drugo? Nerealni? Nestvarni?
    Imaginarni.

    Kad nas skvadriraš, dobiješ negativnu vrijednost.

  31. #131
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Mojca....kako TD koji je imao 3 zaposlena sada sam radi,a obim posla je ostao isti? Šta on sada radi posao četvorice? Kako?

    U firmi gdje ja radim su uvijek 4-5zaposlena i nemoguće NEMOGUĆE je skresati zaposlene na 1 osobu,fizički je neizvedivo da ta osoba obavi jednak posao sve i da radi 24h na dan? Vjerovatno su ti njegovi zaposlenici posao obavljali "laganini" iliti polovično? Neznam i ne kužim

  32. #132
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, jer recimo cistacice sigurno ne nose svoj posao doma, potom gospodje na balgajnama itd, a zaradjuju ispod HR prosjeka koji je oko 5500 kn,
    koliko ja znam, svi koji definitivno zaradjuju nesto vise od HR prosjeka.
    ne mora biti.
    ali radi se o različitim prirodama poslova.

  33. #133

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    isla sam trazili kolika je prosjecna placa za lipanj 2014
    Ja bih rekla da bar 80 % ljudi koji su zaposleni imaju plaću manju od tog "prosjeka". Prosjek dižu neke direktorske plaće i bonusi u ogromnim iznsoima koji prima manji broj ljudi. I ti prosjeci nisu isti svugdje. Mislim da je u Varaždinskoj županiji oko 3500.

    Radim u javnoj službi, neto plaća mi je negdje oko državnog prosjeka samo zato jer imam velike porezne olakšice. Nažalost, ne pada mi na pamet nijedan poslodavac osim možda koje banke gdje bi mi plaća mogla biti iznad 5.000 kn, za nerukovodeće radno mjesto.
    I bez obzira kaj ljudi misle da cijeli dan čitamo novine, posla je toliko da se ne može odraditi, radimo i prekovremeno (naravno neplaćeno). Kolegica koja isto ima ekonomski fakultet radi u knjigovodstvenom servisu od 7 do 19 ako treba - za 4000 kn. Tak da baš ne stoji teroija da oni koji rade više od 8 sati zarađuju više od prosjeka. Većini ljudi koje znam državni prosjek je nedostižan.

  34. #134
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    I Zagreb dize prosjek, mislim da je prosječna plaća u zg u 2013 bila oko 6300-6400.

  35. #135
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Carmina406 prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca....kako TD koji je imao 3 zaposlena sada sam radi,a obim posla je ostao isti? Šta on sada radi posao četvorice? Kako?

    U firmi gdje ja radim su uvijek 4-5zaposlena i nemoguće NEMOGUĆE je skresati zaposlene na 1 osobu,fizički je neizvedivo da ta osoba obavi jednak posao sve i da radi 24h na dan? Vjerovatno su ti njegovi zaposlenici posao obavljali "laganini" iliti polovično? Neznam i ne kužim
    Dio poslova se ne obavlja, dio poslova se radi polovično.. Radi samo najnužnije... Što nije dobro.

  36. #136
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Carmina, zamisli zubnu ordinaciju gdje su zaposleni stomatolog, medicinska sestra, recepcionerka i cistacica. Svi imaju posla, treba raditi sa pacijentima, rjesavati papire, odrzavati higijenu, ici do zubotehnickog laboratorija...
    A ako stomatolog nema dovoljno prihoda da placa te ljude, mora sve to sam. Govorim ti iz primjera kog znam. Ona to sada sve sama radi, ubija se da sve ostane na zavidnoj razini, radi vise sati a isti broj pacijenata.
    Moze se, kad se mora, iako, bilo je bolje prije. Manje stresa, vise zadovoljstva.

  37. #137
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    eto, točno tako kako je Beti objasnila.
    svatko bi volio imati tim koji je, ralno i objektivno - potreban.
    ali, ako je neto plaća 5 - 6000 mjesečno... čime taj tim platiti?
    onda si one man band.

  38. #138
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala Beti.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa da, ali onda stomatolog sam odlučuje prati wc jer vjeruje da je već puno uložio u privatnu praksu, jer voli biti sam svoj gazda i jer se nada da će za par godina opet zarađivati debelo iznad stvarnog prosjeka (za koji sam uvjerena da je oko 4000 kuna, kad se oduzmu oni koji primaju menađerske plaće), a sasvim je drugačije akd se zaposliš kao stomatolog pa za godinu dana možeš ili prihvatiti oprati wc prije smjene ili otići na burzu. Sasvim! A to poslodavci i samozaposleni ne vide. Jednako kao što zaposlenike malo dira koliko se smanjila dobit firme, jer oni svoj posao i dalje jednako obavljaju pa im se čini nepravedno dobivati dodatni posao za istu plaću. Osobno sam na strani zaposlenika jer da su ljudi željeli razmišljati o dobitima firme, brinuti o stanju naplata i potegnuti pa raditi 12 sati dnevno, otvarali bi svoje firme. Zahtijevati od zaposlenika da brine brige poslodavca je po meni potpuno nefer. Zašto te imam kad...? A to da samozaposleni rade 20 sati dnevno, to je njihova stvar. I sama sam radila tako godinama, i sad ponekad, i jednostavno, ako takvim načinom rada ne možeš zaraditi plaću debelo veću od prosječne, onda stvarno ne vidim kako ti se to isplati? Ja ne bih radila više od 12 sati dnevno za manje od 8000 kuna mjesečno. Jesam li bahata? Ovo naravno, u slučaju da mi novci nisu prijeko potrebni za bolest.

  40. #140
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, ali onda stomatolog sam odlučuje prati wc jer vjeruje da je već puno uložio u privatnu praksu, jer voli biti sam svoj gazda i jer se nada da će za par godina opet zarađivati debelo iznad stvarnog prosjeka (za koji sam uvjerena da je oko 4000 kuna, kad se oduzmu oni koji primaju menađerske plaće), a sasvim je drugačije akd se zaposliš kao stomatolog pa za godinu dana možeš ili prihvatiti oprati wc prije smjene ili otići na burzu. Sasvim! A to poslodavci i samozaposleni ne vide. Jednako kao što zaposlenike malo dira koliko se smanjila dobit firme, jer oni svoj posao i dalje jednako obavljaju pa im se čini nepravedno dobivati dodatni posao za istu plaću. Osobno sam na strani zaposlenika jer da su ljudi željeli razmišljati o dobitima firme, brinuti o stanju naplata i potegnuti pa raditi 12 sati dnevno, otvarali bi svoje firme. Zahtijevati od zaposlenika da brine brige poslodavca je po meni potpuno nefer. Zašto te imam kad...? A to da samozaposleni rade 20 sati dnevno, to je njihova stvar. I sama sam radila tako godinama, i sad ponekad, i jednostavno, ako takvim načinom rada ne možeš zaraditi plaću debelo veću od prosječne, onda stvarno ne vidim kako ti se to isplati? Ja ne bih radila više od 12 sati dnevno za manje od 8000 kuna mjesečno. Jesam li bahata? Ovo naravno, u slučaju da mi novci nisu prijeko potrebni za bolest.
    X

  41. #141
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a misliš da samozaposleni stomatolog ne bi otišao na burzu da se sam ne prihvati pranja vecea?
    misliš da bi mu klijenti dolazili i ulazili u zasrani sanitarni čvor?

  42. #142
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Ma da,kužim. Naravno da ćeš se rastegnuti na sve strane ako ti je stalo do posla. Bilo da si privatnik,bilo da si radnik. Al opet nemožeš reći da je obim posla isti. Možda onaj dio koji je ključan kao u slučaju zubarice. Ali ovo ostalo moraš obavit nepotpuno. Samim time obim posla ne ostaje isti. Ako u ordinaciji imaš dokt,čistačicu,med.sestru i recepcionerku koje rade svaka 8h dnevno. To ti je 32h dnevno. Nemoguće da sve obavi jedna osoba. To je ono o čemu ja govorim. Treba glavnicu posla vezanu za zube obaviti u potpunosti,a sve ostalo smanjiti na minimum. Onda obim posla definitivno ne ostaje isti,ako me kužite Ma jasno je meni i da čistačica nema šta čistit 8h,i recepcioberka bi vjerovatno svoj posao mogla svesti na npr5h ali je potrebno da bude tu.

    Mi u firmi radimo svi SVE. Čistiš u pauzi,baviš se papirologijom u pauzi,glumiš recepcionerku u pauzi. U konačnici nekakav prazni hod na poslu je minimalan. Znači radi se punom parom. Ako nam je prostor prljav dobijemo po prstima,tu je sretnik onaj koji se nije zaustavio od posla pa nije imao ni vremena čistiti. Ima svakakvih poslodavaca,a bome i radnika. Ja mislim da ima i onih koji su potplaćeni,a i pretplaćenih je itekako puno. Znam kišu ljudi koje nije briga dal sjede na poslu i svejedno bi primili plaću. U mom poslu jedino o čemu ovisi dal ću radit ili sjedit sam ja i moja kvaliteta. Puno ih je moje struke koji misle da su samom svojom pojavom zaslužili plaću. Naravno da nije briga radnika o prirezima,porezima,struji,najmu koji ima poslodavac ali kako očekuješ prosječ.hrv plaću ako dnevno poslodavcu zaradiš 200kn. Imaš kalkulator sko neznaš zbrajati. Druga stvar je ako ćeš se onda uhvatiti posla čistačice,pa prostor dovesti do usijanja od čistoće. Prije 10god takvu sam kolegicu dobila,curi je bilo neugodno sjediti. Sve je radila i bez obzira na nešto manji financijski doprinos itekako je zaradila plaću,nažalost plaćena je isto kao i ona koja se izjasni "nisam ja čistačica" sjedne i surfa. Tragično. I mi smo kolektivno prihvatili smanjenje plaće prije par god pod teretom recesije,ljudi smo,ali ima granica.

    Sorry ljudi odužila sam. Pms. Danas bih mjenjala svijet

  43. #143

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, naravno, da bi otišao na burzu i sam izabire da je bolje oprati wc nego ići na burzu. Jednako tako, sam bira i koliko će naplatiti svoje usluge, koliko će pacijenata dnevno primiti, kad će mu početi radno vrijeme, sam obavlja papirologiju, sam trpi dug ili uživa u zaradi. On je odlučio preuzeti rizik kad je otvorio privatnu praksu, on ulaže u svoju praksu, on kad dođe kući, misli o praksi, on je cijelim bićem u tome. A onaj zaposleni, nije i ne treba biti. To je moj point.
    Ako je ovaj samozaposleni stomatolog toliko posvećen poslu a nije u stanju zaraditi iznadprosječnu plaću, ja osobno ne razumijem zašto ostaje privatnik. Mislim da situacija u kojoj popravljaš zube, čistiš wc, primaš pacijente, vodiš knjige i ne zarađuješ dooobro, zahtijeva da nešto promijeniš. Zatvoriš privatnu praksu pa za iste novce radiš za nekog drugog i kad dođeš kući, ne brineš sve te brige. I ja nekako ne mogu razumjeti kako bi se trebalo žaliti privatnike koji ne posluju s dobiti. Pa zatvorite obrte, ljudi, ako vam nisu isplativi....

  44. #144
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ajmo se onda maknuti od samozapošljavanja

    evo, moj stari je nadzorni inženjer na ikei
    radi se 24 sata dnevno, u tri smjene
    on radi i po 14 sati dnevno
    sa svojih 75 godina

    jer je to gradilište njegova odgovornost

    i ne mora prati vecee
    ne mora ništa osim onoga za što je plaćen

    žene, nije svaka struka ista
    veliki je broj poslova koji nisu od 8 do 4
    i koji stalno traže još

  45. #145

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Razumijem ja i ovo o čemu Carmina piše. Samo meni nije jasno jedna stvar, ako svi radimo sve u firmi, je li taj dogovor nastao kad se zapošljava čovjek ili te nakon par mjeseci obavijeste da je tvoj red da opereš sanitarni čvor... Jasno je da ako si dnevno napravio promet 200 kuna, da nisi zaradio plaću. Jednako tako jasno je da to poslodavac treba izračunati i da je po meni zdravije dati otkaz čovjeku koji nije isplativ nego zadržati ga pa neka radi svašta... Ako posla nema, i dalje je neisplativ, pa uglancao firmu od vrha do dna i prekontrolirao sve poreze i prireze zadnje tri godine...

  46. #146

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pretpostavljam d ati otac ima primanja koju su veća od prosječne hrvatske plaće. I, naravno, da ako si rukovodeći za nešto, onda si rukovodeći i na Božić i noću i da shodno tome i dogovaraš plaću. Ako si spreman biti rukovodeći i na Božić i noću za 5000 kuna, onda po meni griješiš. Onada, pokušaj naći neki drugi posao, ne daj se izrabljivat i nije sve u poslu....

  47. #147

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Nitko ne spori da postoje poslovi koji zahtijevaju angažman veći od 8 sati dnevno, ali takvi poslovi zahtijevaju proporcionalna i primanja. Ljudi koji pristaju raditi 14 sati dnevno, prati sve i svašta, voditi knjige i biti potrčko za ispodprosječnu plaću, su ljudi koji ruše cijenu rada. Rade li to jer nema drugog posla na vidiku, a ne mogu si priuštit biti bez plaće ili jer uživaju u ulozi paćenika druga je stvar. Ali da je to normalno, nije i ne treba biti.
    Posljednje uređivanje od casa : 19.07.2014. at 12:27

  48. #148
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    To čišćenje se u mojoj struci podrazumjeva. Naravno da ako se usavršiš do te mjere da ti je raspored pun onda ti ne ostaje mnogo vremena za čišćenje. Ja sam te sreće bila Naravno da je zdravije dati otkaz radniku u nekim situacijama,ali ne i ako će ti onda drugi radnik trebati ostajati prekovremeno da bi čistio. Ili će poslodavac čistiti sam ili će sniziti kriterije. U mojoj firmi (mojoj hahaha,da bar) čistoća je važan estetski faktor i manjak iste bi odbio dio naših klijenata. Znači manje profita. Poslodavac treba dobro odvagnuti i po mogućnosti pregristi svoju odluku na način da nas ne opterećuje njome,jer svakodnevna žalopojka lako prijeđe u mobbing. Ne moram se ja opterećivati tom brigom,ja imam recimo prosječnu plaću,a moj poslodavac bar 3-4puta toliko. Ne zanima me ničiji kredit za prostor. Nisam psihijatar. Ako je poslodavcu previše brige nek se zamjeni samnom,ja ću rado preuzeti i držat ću jezik za zubima,neće imati nikakvo opterećenje imat će plaću i posao. Teško je danas biti poslodavac,znam,ali to nije briga radnika. I ne,neću ti radit za minimalac da bi ti tjerao skupu modu,daj mi moje ili mi daj otkaz ako sam ti skupa ili neisplativa. Sve ovo je rečeno i poslodavcu,tako da zna na čemu smo. Radim pošteno i primim pošteno,ne očekujem da dobijem pola mog prihoda firmi,nisam idiot,znam zbrajati,ali nemoj da se osjećam kao da mi poklanjaš plaću kad to nije tako. Ako ikad dobijem otkaz,bit će to zbog jezika,nek ja sačuvam svoju psihu. Treba za neke poslodavce školica ponašanja prema radniku,a i treba ih naučiti da su oni glavni u odluci tko će za njih raditi,radnik ponekad nema izbora. O ponašanju prema radnici za koju se zna da planira trudnoću ni neću pisati,prežalosno je,kao da je gubava... Tra..gi..čno

    Poslodavac "zašto trošiš godišnji,ko zna oćeš li ostat trudna,možeš se prehladit pa ti zatreba godišnji"

    "Ma nju nije briga,ona ide na djete" a toj koja planira trudnoću nije problem ostati ni duže ako treba,radi jednako kao i prije planova,ali očito poslodavac vidi nešto šta nitko drugi ne vidi,zato valjda i jest na višoj stepenici jer ima neke nadljudske sposobnosti.

    Baš me zanima Zuskina priča. Kod nas jedna cura nije dobila posao jer izgleda "kao da joj je jedini cilj udati se" da je bila friško udana ili nedajboze trudna bilo bi

  49. #149

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, ali meni stvarno nije jasno, tko to najavljuje da radi na trudnoći u firmi? Tko? Ja takve ne poznajem... Još se malo čudim....i čudim...

  50. #150
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Nitko ne spori da postoje poslovi koji zahtijevaju angažman veći od 8 sati dnevno, ali takvi poslovi zahtijevaju proporcionalna i primanja. Ljudi koji pristaju raditi 14 sati dnevno, prati sve i svašta, voditi knjige i biti potrčko za ispodprosječnu plaću, su ljudi koji ruše cijenu rada. Rade li to jer nema drugog posla na vidiku, a ne mogu si priuštit biti bez plaće ili jer uživaju u ulozi paćenika druga je stvar. Ali da je to normalno, nije i ne treba biti.





    debeli X

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •