Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 71 od 71

Tema: vizite u rodilistu nakon poroda

  1. #51
    trnoruzica

    Početno



    uh, uh,.... prvo me je svega bilo strah, a sad me još i sram...

    ma dobro, ak već mora bit taj pregled, nek bude, ali...
    zbilja ne vidim razloga da se to radi pred 100 ljudi i da se netko dere prije toga "skidaj gaće". ma da to netko radi njenoj mami, baš bih ju pitala što misli o tom lijepom običaju!

    uh, u nekoj "običnoj" situaciji ne bih se bojala za sebe - jezik mi ima dovoljnu dužinu i nije obrastao dlakama :wink: , ali onako izmučena - a oni brojni i odmorni .

    znam, ljudi istu situaciju doživljavaju različito. stvarno je idealno ako to nekome može biti smiješno, ali bojim se da još nisam došla do tog stupnja... meni je i na "običnom" pregledu neugodno.

  2. #52
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Ja sam se prije desetak dana vratila sa SD i uopće me ti pregledi nisu ni smetali, niti sam se osjećala poniženo ili uzrujano.

    Nitko nije vikao "skidaj gaće", nego je jedna simpatična mlada sestra ušla u sobu i diskretno rekla "vizita će biti za dvadeset minuta, molim vas da skinete gaćice". Vizita je stvarno uvijek došla kao što je bilo najavljeno, a mi smo skinule gaćice minutu prije nego što su ušli u sobu. Dočekale smo ih uvijek pokrivene, a oni su uzeli naše listove i vidjeli koja je od nas rodila jučer i pregledali samo nju. Druge su pitali imaju li problema i ako je odgovor bio negativan, nisu nas pregledavali.

    Samo prvi put je došla cijela svita, ali to su specijalizanti, a ne studenti, a i oni se negdje moraju učiti. Uopće u tome ne vidim ništa loše ni čudno. Druga dva dana bio je samo doktor i jedna sestra, koja je držala vreću za eventualno prljave uloške.

    Evo, to su najfriškiji dojmovi. Mi smo se i za vrijeme i nakon vizite dobro zekale i nijednoj od nas to nije bio ni najmanji problem.

  3. #53
    trnoruzica

    Početno

    hvala, sanja, ovo me malo umirilo. :D

    jedino ne znam kako da se to "naprasno" tako popravilo... jer i oni postovi od prije (gaće dolje - gaće gore - jen' - dva :shock: :shock: ) su bili iskustva sa SD-a.

    drage cure, ima li još koja friška informacija? pliz!

    ps. ono najbitnije: da li cimerice isto "imaju uvid" dok te tako "pregledavaju" i da li se tu studentariju (ili specijalizante, svejedno) može isprašit van?

  4. #54
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Mi smo se u sobi (nas 8) sprdale i zezale zbog vizite pa mi to nije tak teško i ponižavajuće palo (a ionak se nikome nije dalo navirivati susjedama ispod spavaćice :D :D :D )

  5. #55
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj trnoruzica prvotno napisa
    hvala, sanja, ovo me malo umirilo. :D

    jedino ne znam kako da se to "naprasno" tako popravilo... jer i oni postovi od prije (gaće dolje - gaće gore - jen' - dva :shock: :shock: ) su bili iskustva sa SD-a.
    Drago mi je da sam te umirila. Zaista se nemaš potrebe opterećivati time, to je najmanja stvar od svega što postoji u rodilištu. Ne znam kako je došlo do naprasne promjene, ali stvarno se nije dogodilo ništa od opisanog.

    Citiraj trnoruzica prvotno napisa
    ps. ono najbitnije: da li cimerice isto "imaju uvid" dok te tako "pregledavaju" i da li se tu studentariju (ili specijalizante, svejedno) može isprašit van?
    Kod mene u sobi su bila tri paralelna kreveta, tako da cimerice čisto praktično gledano ne mogu vidjeti ništa, osim tebe iz profila. A nije baš da ih zanima, vjeruj mi.

    Specijalizante ne možeš sprašit van, oni su tu da se uče. :wink: Nemoj to gledati kao nešto strašno. Samo u Petrovoj možeš naići na studente, jer je Petrova sveučilišna bolnica, a specijalizanti su ti sasvim druga priča: to su diplomirani liječnici koji se educiraju za jedno određeno područje i jednostavno im je nemoguće postati stručnjakom ako ne prođu određeni broj situacija u praksi. Gledaj to ovako: možda ti jedan od današnjih specijalizanata bude liječnik na tvom idućem porodu, za par godina. Da li bi htjela da je to čovjek koji je temeljito obrazovan ili ne? :wink:

  6. #56
    trnoruzica

    Početno

    huh, sad si me malo zaskočila, moram priznati... 8)

    ma ne znam ni sama što da više mislim o tim bolnicama...
    znam sigurno da mi se ne ide tamo, ali koliko vidim, to se ne da izbjeći (u normalnim okolnostima).

    malo prpe, malo zbunjenosti - a valjda je to normalno za prvi put...

    a da pravo i kažem - ne žuri mi se! malena i ja se i ovako fino igramo, mazimo, ja joj pričam i pjevušim - i svima dobro... :D može tako i ostat do daljnjega... :wink:

  7. #57
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Trnoružica, prpa i zbunjenost su sasvim normalni, barem su meni bili. Vidim po tvom potpisu da imaš još dosta vremena i zato ću ti reći: uživaj i nemoj se opterećivati nepotrebnim stvarima. :wink:

  8. #58
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    , trnoruzice, kad udjes u rodiliste, sram ti ostane ispred vrata. sjecam se kako sam i ja ovo citala prije odlaska i zgrazala se tih vizita. na kraju su te vizite postale predmetom zabave medju zenama u sobi. samo je pitanje kako ces ti to u glavi prihvatit i poslozit, i hoces li od toga radit tragediju ili komediju

  9. #59
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    ja sam samo tila dodat da kad sam ja radala (u splitu) nosila sam gacice dok nisu doktori (i sestra) dosli do mog kreveta za pregled, niko se nije bunio, pogledali su mi ulozak i rekli sta da stavljam jer su mi hemeroidi podivljali... onaj dio da te dolazi vidjeti doktor koji te porodio mi zvuci kao naucna fantastika jer oba poroda su me porodile babice, od doktora ni glasa dok nije bilo sivanje...ali stvarno u rodilistu izgubis svaki sram, samo da sta prije odes doma....mislim se sve sad bili odbila taj pregled da sam znala da se moze, vjerojatno ne jer mi nije bilo bas tako traumaticno iskustvo, a skuzila sam da hemeroidi ne moraju toliko ispast
    meni je vise smetalo sta nama nije dolazila doktorica od djecje vizite i sta se njih cekalo satima a bebe su bile gladne i urlale a nisu nam ih davali bez da se posebno zatraze....

  10. #60
    trnoruzica

    Početno

    Citiraj happy mummy prvotno napisa
    trnoruzice, kad udjes u rodiliste, sram ti ostane ispred vrata.
    ajoj! :? a da ja ipak ostanem doma?

    Citiraj happy mummy prvotno napisa
    sjecam se kako sam i ja ovo citala prije odlaska i zgrazala se tih vizita. na kraju su te vizite postale predmetom zabave medju zenama u sobi. samo je pitanje kako ces ti to u glavi prihvatit i poslozit, i hoces li od toga radit tragediju ili komediju
    kao što sam već rekla - blago onome tko to može doživjet kao komediju.... ha, možda i meni uspije kad dođe taj čas... :?

    bolje da razmišljam o nečem veselijem... :D

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    Rodila sam lani u kolovozu na SD. Nikakvih horor-vizita nije bilo. Pregledala me samo prvi dan nakon poroda jedna doktorica u viziti, rekla da je sve super i to je bilo to. Otad pa do izlaska iz rodilišta dočekivala sam i ispraćala vizite pokrivena do pazuha! Oni bi pitali kako sam, ja rekla - Hvala, dobro! - i to je bilo to. . A ona sestra što je ulazila u sobu 20-ak minuta prije vizite rekla bi samo :Ide vizita! Gaće i ostali donji veš nitko nije spominjao. A i da jest , so what. Još uvijek, hvala bogu, sama odlučujem kad, gdje i pred kim skidam gaće i nemam s tim problema!
    A što se tiče hordi studenata i specijalizanata - nije ih bilo. A i da jest - oni vas smiju pregledavati SAMO UZ VAŠ PRISTANAK. Piše u zakonu. Proučila ja prije rodilišta za svaki slučaj. Ali nitko nije nasrtao, pa nisam ništa ni trebala odbijat!

  12. #62
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    Citiraj vanjci prvotno napisa
    ja sam samo tila dodat da kad sam ja radala (u splitu) nosila sam gacice dok nisu doktori (i sestra) dosli do mog kreveta za pregled, niko se nije bunio, pogledali su mi ulozak i rekli sta da stavljam jer su mi hemeroidi podivljali...
    u mojoj sobi je jedna cura docekala vizitu u gacama, pa su i doktor i sestra na nju navalili drvljem i kamenjem

    Citiraj vanjci prvotno napisa
    onaj dio da te dolazi vidjeti doktor koji te porodio mi zvuci kao naucna fantastika jer oba poroda su me porodile babice, od doktora ni glasa dok nije bilo sivanje...
    pa ti si dobila binga, ako te je doktor barem sivao... kod mene je i to obavio specijalizant.

    Citiraj vanjci prvotno napisa
    meni je vise smetalo sta nama nije dolazila doktorica od djecje vizite i sta se njih cekalo satima a bebe su bile gladne i urlale a nisu nam ih davali bez da se posebno zatraze....
    bila je jedna smjena koja nije davale bebe dok su urlale cak i ako si ih moljakao po hodniku. najstrasnije od svega mi je sto su to bile dvije mlade, naoko ugodne sestre.

    i jos jedan detalj koji mi je tragican - kad izlazis iz rodilista otpusno pismo dobije samo mama, i na njemu samo pise spol bebe, duzina i tezina prilikom rodjenja. podatke o APGAR-u, gubljenje i dobivanje na tezini, tezini prilikom izlaska iz rodilista, pretrage koje su joj radili, to ne pise nigdje. ja ih znam jer sam svako jutro lijepila nos na staklo i pokusavala procitat naopacke sto pise na bebinom kartonu koji je bio naslonjen na njen krevetic u iscekivanju djecje vizite...

  13. #63
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj happy mummy prvotno napisa
    i jos jedan detalj koji mi je tragican - kad izlazis iz rodilista otpusno pismo dobije samo mama, i na njemu samo pise spol bebe, duzina i tezina prilikom rodjenja. podatke o APGAR-u, gubljenje i dobivanje na tezini, tezini prilikom izlaska iz rodilista, pretrage koje su joj radili, to ne pise nigdje.
    :shock: Zar nije duznost od bolnice da izda za bebu zdravstvenu knjizicu (onu plavu) + iskaznicu o cijepljenju?
    U pulskom rodilistu mama dobije otpusno pismo, a beba zdravstvenu knjizicu sa svim podacima i iskaznicu o cijepljenju.
    Pa ako ti to ne daje rodiliste - tko ti to onda daje??

  14. #64

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    48

    Početno

    Ma splitsko rodiliste je posebno
    Ta plava zdravstvena knjizica postoji u nekim regijama, u nasoj ne
    Ali ono sto je mene ljutilo je sto bi svako jutro nakon vizite pokusavala procitati kroz staklo papir na kojem je ped. ispisivala komentare nakon pregleda jer to je jedini nacin da saznas detalje. E sad ako je papir naopako okrenut, moras biti posebno sposoban za procitat. :?
    Ped. doduse nakon pregleda dodje u sobu i ukratko informira majke, tako da mozes pitat ako te nesto zanima: Ali ako si prvi put u rodilistu, mislis da ces sve te informacije dobiti pa se nerijetko desi da mame izadju iz bolnice neznajuci nista o gubljenju/dobivanju tezine, apgaru i sl.

  15. #65
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ma da, marijanas, nitko ti nista ne govori, nemas nikakavih podataka, a kako su plave knjizice na razini zupanija, naravano da nasa to nema.....

    a ovoga s citanje preko stakla i anpoako, i ja se sjecam :?

  16. #66
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    vizite u zajčevoj... cijela svita uleti u sobu, doc koji vodi vizitu pita "jeste dobro??", mi u zboru "jesmo!!". onda u prolazu upikne prstom trbuh, i prije nego što se snađeš već su vani. prije vizite sestra podijeli toplomjere. večernja vizita samo pita kako smo + toplomjer, ni trbuh ne pipaju. mi smo ipak uredno skidale gaće jer su nas isprepadali da moramo, pa se onda deset minuta skidaš i oblačiš a vizita traje dvije minute... ali moram priznati da mi ne bi smetalo da je netko bacio pogled barem prije nego što sam išla doma! čisto reda radi...
    dječja vizita slično: pedijatrica poviri u sobu i kaže "beba je dobro". tek na zadnjoj viziti dobiješ malo više informacija, cura do mene je zadnji dan saznala da je malom napukla ključna kost??? detalje pročitaš tek na otpusnom pismu...

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Petrova:

    8 žena u zagušljivoj sobi. Doc uletava, uvijek u žurbi, staje pored svakog kreveta, sestra ti priđe, digne spavaćicu, kaže da skineš ili odmakneš gaće, onda se on nalukne, promrlja valjda da je sve OK. Brzinom svjetlosti je već na drugom krevetu a ti bjesniš još nekoliko života.
    Priuštila sam si to dva dana od osam koje sam provela u rodilištu, onda sam zbrisala već prije 10 iz sobe, da me ne zateknu. Rodila sam prirodnim putem.
    Nisam se osjećala jadno ni poniženo jer nema šanse da mi ijedan od njih stvori taj feeling. Samo sam bila bijesna što su takvi, sramila sam se u njihovo ime zbog njihove netaktičnosti i zbog toga što se prema mamama ponašaju ko prema tijelima bez duše i osjećaja.
    - to je za njih, ne za nas

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    74

    Početno

    Petrova bolnica

    Ja sam u njoj rodila na carski rez. Na vizite i brigu liječnika nemogu se požaliti. Bili su Ok. Naravno nisu pričali sa nam na dugo i široko. Ali pitanje, kako ste i imali li nekakvih problema kao npr.bolovi, iscjedak iz rane iako je sa njim bila i sestra koja je prethodno sve zapisala na karton i govorila doktoru novosti o svakoj pacijentici kada bi prišao krevetu i to je to. Ponekad te pogledaju u oči a ponekad ne ali to me nije zabrinjavalo . Ovisi valjda i o njihovom raspoloženju i gužvi koju imaju. Ranu tj.rez nam nisu pregledavali. Tu noć kada sam ja rodila tj od 18-06. ujutro bilo je 8 carskih rezova i 2 normalna poroda. Bogme nije lako ni doktorima. Ja sa doktorima u Petrovoj bolnici nisam imala nikakvih problema , dapače vrlo su bili ljubazni, susretljivi i što je najvažnije po meni stručni i korektni. Sestre su na intenzivnoj u principu vrlo drage tj. imaju vraški gadan posao. Peru te kao malu bebu i gore i dolje i svu onu krv isperu nježno i pažljivo svakoj pacijentici. Ima nekih koje to rade preko *neke stvari* ali eto , moliš boga da se brzo oporaviš i da što prije napustiš bolnicu sa svojom zdravom bebicom

  19. #69

    Početno

    Vinogradska...

    Vizite je uredno obavljao primarijus, koji je sva tri dana bio super volje, pitao jesmo dobro, raspitivao se za bebe, ima li problema itd. Gaće dolje nisu bile problem, on i sestra bi ušli, bacili pogled i gotovo...Specijalizanti su dolazili s njim, i oni su obavljali večernju vizitu, tek toliko da vide jesmo dobro i treba li nam nešto protiv bolova. Dolje nam nisu gledali, njima je samo zadatak pogledat kartone i prodiskutirat...Kao da ih nije ni bilo.

    Sestre su isto bile ok, prvo jutro nisam mogla hodat od bolova pa me sestra skoro odnijela do kupatila i predložila mi kako da se smjestim ako mi bude slabo ili pre-bolno. Par ih je bilo mlađih i malo zbunjenih, jedna je bila dosta bahata, ali su mi odgovarale na pitanja, pogledale kako dojim i mijenjale položaj ako je bio neispravan.

    A pedijatrica je nakon svake posjete bebama dolazila mamama u sobu i detaljno nam rekla sve za žuticu, cijepljenje, ma sve što je trebalo, i dodatno odgovarala na pitanja. Zadnji dan smo dobili poduže otpusno pismo s popisom svega što smo oboje primili ta tri dana.

    Tako da se na samo rodilište ne mogu požaliti na tretman. Nažalost, onima u rađaoni sam bila samo komad mesa na stolu.

  20. #70
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    Vinogradska....
    koliko je to svjetlosnih godina udaljeno od Splita....

  21. #71

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Imate pravo odbiti. Pogledajte Zakon o zaštiti prava pacijenata na www.nn.hr.
    Ali istina je i da ti je nakon poroda, od sve one muke, tak' svjedno da te pregledaju i na klupi u hodniku.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •