Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 63

Tema: dijete (7) laze o ocjenama

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno dijete (7) laze o ocjenama

    Pozdrav svima,

    imam jedno pitanje koje me dosta muči:

    moja 7,5 godišnja kćer je krenula u 2.r OŠ i počela je dosta izmišljati u zadnje vrijeme.
    u početku mi je to bilo simpatično jer su teme oko kojih je "muljala" bile benigne ("Ivan je donio
    papigu i lastavicu u školu", "svi u razredu imaju 4-ero braće i sestara","Sarina mama čeka trojke", "idemo na izlet u Meksiko" itd)

    i tako je gospodična prije 2 tjedna pisala neke ispite i lijepo mi rekla da je iz matematike dobila
    jednu 5 i jednu -5, iz prirode 5 i iz hrvatskog 5.

    međutim sam ja jučer bila na informacijama i vidjela dosta drugačije stanje:
    iz matematike jedna 3-ka, iz prirode 4-ka i samo iz hrvatskog doista 5-ca.

    ne izgleda mi da me se boji pa da bi zato lagala, već više da je ona sebi željela ukrasiti stvarnost
    po svome ukusu. ili se varam?

    inače je u školi pristojna i draga, učiteljice je vole, u mnogim je aktivnostima, često nastupa sa recitatorima, pjeva, pleše itd.

    inače odaje dojam bistrog djeteta jer jako brzo pamti stvari, dobrog je općeg znanja, lijepo
    se izražava itd. (tako nam drugi kažu)

    što se ocjena tiče: u prvom razredu je na samom kraju godine počela dobivati 3-ke, ali su i učiteljice i mi to
    pripisivali umoru i zasićenosti.
    što se matematike tiče, kroz ljeto smo onako bez forsiranja vježbali i za taj ispit mi se je činila baš spremnom.
    kad joj ja zadam zadatke doista ih brzo i točno riješi, a na ovom testu je dobila 3 i to 3-ku koja je bliža 2-ci nego
    4-ci.

    kad sam je pitala u čemu je bio problem rekla je da je ona među srednjima po brzini, i onda kad drugi završe, počnu se
    derati, i onda se ona više ne može skoncentrirati.

    a onda još i to laganje...

    molim pomoć i mišljenje iskusnih mama.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    To nije laganje. To je odgadanje nelagode ( zna da sigurno necete biti odusevljeni kad cujete da nije odlican).
    Ne znam koliko ste vi roditelji ukljuceni u njezine skolske obaveze, ali bilo bi dobro da se ukljucite vise , pa vidite ako u necemu treba dodatnu pomoc.
    Vrlo je moguce da joj koncentracija na testu padne nakon 20 minuta , a nemir u razredu joj moze samo otezati i tako krhku koncentraciju.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To nije laganje. To je odgadanje nelagode ( zna da sigurno necete biti odusevljeni kad cujete da nije odlican).
    Ne znam koliko ste vi roditelji ukljuceni u njezine skolske obaveze, ali bilo bi dobro da se ukljucite vise , pa vidite ako u necemu treba dodatnu pomoc.
    Vrlo je moguce da joj koncentracija na testu padne nakon 20 minuta , a nemir u razredu joj moze samo otezati i tako krhku koncentraciju.
    na koju dodatnu pomoć misliš?
    što se nas roditelja tiče, radimo s njom na način da
    prolazimo i vježbamo što su radili u školi, zadatke iste kao u radnoj bilježnici, zbirci zadataka, cvrčkovoj vježbenici,
    numeričke i pričice.

    dijete ide u produženi boravak i tamo napiše zadaću, a kad dođemo kući ja joj u pravilu popodne dam da riješi još nekoliko zadataka.
    preko vikenda riješi recimo 20-tak u subotu i 20-tak u nedjelju. prođemo što su radili iz hrvatskog i prirode.
    svakodnevno u jutro i navečer 15-30 minuta pročita odlomak knjige ili Radost.
    često samoinicijativno piše neke sastavke, mali dnevnik, pričice.

    2 puta tjedno je iz boravka uzme susjeda - umirovljena učiteljica koja onda s njom uči cijelo popodne 1 na 1.

    prije testova, naravno sve intenziviramo i dosta ponavljamo popodne i navečer ili preko vikenda.

    u školi ide i na matematičku grupu gdje rješavaju naprednije matematičke zadatke. donese od tamo dosta listića, koji su u pravilu
    dobro riješeni, ne riješi sve do kraja, ali računam da je ta grupa od 4-5 popodne kad su već umorni, a niti drugi ne riješe sve.

    problem je stvarno što ja ne vidim problem, tj. po mome ta matematika njoj ide. I kad je usmeno ispitujemo i kad joj zadam npr. 15-tak zadataka
    ona ih stvarno vrlo brzo riješi. nisam štopala, vjerojatno bih trebala.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,299

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima,

    imam jedno pitanje koje me dosta muči:

    moja 7,5 godišnja kćer je krenula u 2.r OŠ i počela je dosta izmišljati u zadnje vrijeme.
    u početku mi je to bilo simpatično jer su teme oko kojih je "muljala" bile benigne ("Ivan je donio
    papigu i lastavicu u školu", "svi u razredu imaju 4-ero braće i sestara","Sarina mama čeka trojke", "idemo na izlet u Meksiko" itd)

    i tako je gospodična prije 2 tjedna pisala neke ispite i lijepo mi rekla da je iz matematike dobila
    jednu 5 i jednu -5, iz prirode 5 i iz hrvatskog 5.

    međutim sam ja jučer bila na informacijama i vidjela dosta drugačije stanje:
    iz matematike jedna 3-ka, iz prirode 4-ka i samo iz hrvatskog doista 5-ca.

    ne izgleda mi da me se boji pa da bi zato lagala, već više da je ona sebi željela ukrasiti stvarnost
    po svome ukusu. ili se varam?

    inače je u školi pristojna i draga, učiteljice je vole, u mnogim je aktivnostima, često nastupa sa recitatorima, pjeva, pleše itd.

    inače odaje dojam bistrog djeteta jer jako brzo pamti stvari, dobrog je općeg znanja, lijepo
    se izražava itd. (tako nam drugi kažu)

    što se ocjena tiče: u prvom razredu je na samom kraju godine počela dobivati 3-ke, ali su i učiteljice i mi to
    pripisivali umoru i zasićenosti.
    što se matematike tiče, kroz ljeto smo onako bez forsiranja vježbali i za taj ispit mi se je činila baš spremnom.
    kad joj ja zadam zadatke doista ih brzo i točno riješi, a na ovom testu je dobila 3 i to 3-ku koja je bliža 2-ci nego
    4-ci.

    kad sam je pitala u čemu je bio problem rekla je da je ona među srednjima po brzini, i onda kad drugi završe, počnu se
    derati, i onda se ona više ne može skoncentrirati.


    a onda još i to laganje...

    molim pomoć i mišljenje iskusnih mama.
    Porazgovaraj s učiteljicom... Meni se ne sviđa ovo "ostali završe i počnu se derati" jer mi je totalno neprihvatljivo da učiteljica ne drži red na satu do samog kraja. Ali nije mi nevjerojatno - moj mlađi s tim i dan danas ima problema.

    sirius je dobro rekla - vidi s djetetom kako joj možete pomoći. Ako joj pismeni idu teže, nije zgorega provjeriti zašto. Razni razlozi tu mogu biti: teža koncentracija, umor, nerazumijevanje gradiva ALI i smetnje pisanja i čitanja - moj mlađi je od ovih kojima čitanje ide teže. Ne mora to odmah biti disleksija, ali možda štajaznam treba naočale ili slično.

    Reci djetetu da to nije nikakav problem ni sramota, ali je nauči da se svakako odmah javi i odgovara za bolju ocjenu, pogotovo ako misliš da je spremna. Reci to i učiteljici - nek obrati pažnju kako djetetu ide čitanje. U ovoj dobi to zna biti problem. AKo ne može pročitati zadatke i ne razumije pisane upute, odmah ne može ni test napisati kako treba. Moj sin uvijek bolje reagira na usmene upute - kad je nešto napisano i treba pročitati, faktor greške odmah je duplo veći.

    Ako i dalje bude problema - reci učiteljici da uključi stručnu službu, prvenstveno logopeda. Sretno!

  5. #5
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    paaa, meni se ipak čini da ima sklonost laganju.
    ja bih tu prvo reagirala.
    ono, naljutila bih se da mi je lagala za ocjene bez obzira što je pozadina laganja. jel želi odgoditi nelagodu, uljepšati stvarnost - we. ne bih ja ulazila u analize zašto laže.
    a možda, kako je lagala za papigu, tako laže i da se drugi deru kad završe. možda i ne.
    ne volim to laganje i inače i nije mi to nešto presimpatično.

    to je jedan problem. a drugi problem, zašto trojke.
    tu potpisujem sirius - možda se trebate više uključiti i vidjeti gdje šteka i u čemu treba pomoć.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    na koju dodatnu pomoć misliš?
    što se nas roditelja tiče, radimo s njom na način da
    prolazimo i vježbamo što su radili u školi, zadatke iste kao u radnoj bilježnici, zbirci zadataka, cvrčkovoj vježbenici,
    numeričke i pričice.

    dijete ide u produženi boravak i tamo napiše zadaću, a kad dođemo kući ja joj u pravilu popodne dam da riješi još nekoliko zadataka.
    preko vikenda riješi recimo 20-tak u subotu i 20-tak u nedjelju. prođemo što su radili iz hrvatskog i prirode.
    svakodnevno u jutro i navečer 15-30 minuta pročita odlomak knjige ili Radost.
    često samoinicijativno piše neke sastavke, mali dnevnik, pričice.

    2 puta tjedno je iz boravka uzme susjeda - umirovljena učiteljica koja onda s njom uči cijelo popodne 1 na 1.

    prije testova, naravno sve intenziviramo i dosta ponavljamo popodne i navečer ili preko vikenda.

    u školi ide i na matematičku grupu gdje rješavaju naprednije matematičke zadatke. donese od tamo dosta listića, koji su u pravilu
    dobro riješeni, ne riješi sve do kraja, ali računam da je ta grupa od 4-5 popodne kad su već umorni, a niti drugi ne riješe sve.

    problem je stvarno što ja ne vidim problem, tj. po mome ta matematika njoj ide. I kad je usmeno ispitujemo i kad joj zadam npr. 15-tak zadataka
    ona ih stvarno vrlo brzo riješi. nisam štopala, vjerojatno bih trebala.

    Ako stvarno toliko radite kao sto pise, i jos ide na dodatnu matematiku , i tek u drugi razred...pa joj nije dovoljno 20 minuta da rijesti test... Ne znam, nije niti povremena trojka drama, i to je ocjena.
    ali ako se ponavlja, ako redovito iz pismenih uz redoviti rad ( i ti kazes razumjevanje gradiva) dobiva slabije ocjene tada ( zajedno sa uciteljicom i eventualno strucnom sluzbom ) vidite zasto su bas pismeni problem.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.10.2014. at 13:53

  7. #7
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sad kad vidim tvoj post koji se pojavio, mijenjam svoj - a možda da malo olabavite?

  8. #8
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    potpis pod cvijetu. ja imam klinca u 2.osnovne i maksimum maksimuma mi je da ga večer pred test iz prirode uz večeru propitam prirodu. to traje maksimalno 5 minuta. kakvo učenje 1 na 1 dva puta tjedno cijelo popodne??

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,299

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako stvarno toliko radite kao sto pise, i jos ide na dodatnu matematiku , i tek u drugi razred...pa joj nije dovoljno 20 minuta da rijesti test... Ne znam, nije niti povremena trojka drama, i to je ocjena.
    ali ako se pinavlja, ako redovito iz pismenih uz redoviti rad ( i ti kazes razumjevanje gradiva) dobiva slabije ocjene tada ( zajedno sa uciteljicom i eventualno strucnom sluzbom ) vidite zasto su bas pismeni problem.
    To se i meni učinilo iz opisa situacije - nakon tolikog rada dijete koje je bistro (imam to doma) fula zato jer ne čita kako treba. Uffff....

    Bistra je i kuži da je uložila puno truda, zato joj je valjda i neugodno doma reći da je dobila trojku. U prvom razredu nije to bilo toliko vidljivo (manje je pisanih i malih tiskanih slova).

    Moj E. i dan danas nije sjajan čitač (i teško da će ikada biti) ali ga to ne koči da bude najbolji u razredu iz hrvatskog (a njegova profesorica i te kako zna za njegov problem).

    No, da ne gatamo bezveze...

    orange80 - reci ovoj učiteljici u mirovini koja radi s djetetom kakva je situacija u školi (nakon razgovora s učiteljicom). Ja bih obratila pažnju na PISMENE testove i poboljšanje vještina samostalnog čitanja s razumijevanjem. Rad 1 na 1 to često preskače (ne pitaj kako znam - iz iskustva sa svojim sinom).

    Ali slažem se s cvijetom - treba pokazati da si razočarana njezinim ponašanjem (laganjem o ocjenama i izmišljanjem). Ne znam kako to učiniti s mjerom, da joj ne ubiješ samopouzdanje, ali da joj staviš do znanja da to nije primjereno ponašanje.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Meni je to isto puno previse ucenja.
    za drugi razred i jos dijete u boravku.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,299

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je to isto puno previse ucenja.
    za drugi razred i jos dijete u boravku.
    Mene je bolno podsjetilo na mog sina s kojim sam nakon boravka još imala homeschooling do kraja četvrtog razreda, svaki dan. Taj ništa u školi nije bio u stanju zapisati, loše je čitao itd. da ne tupim. Ovaj moj nije baš lagao, ali je znao ponešto prešutjeti (pa mi sad recite razliku...). Bili smo vječito umorni i on i ja jer je popodne trebalo nadoknaditi sve ono što je propustio u školi (a učiteljica je imala više posla s drugim zaista problematičnim učenicima i nije imala vremena ni prostora za bistro i mirno dijete koje nije čitalo ni pisalo).

    Osim toga, grizao se i samoozljeđivao do krvi sve dok nismo uvjerili učiteljicu da ima objektivnih problema. Sva sreća pa smo zbog starijeg sina imali iskustva sa Suvagom - odveli tamo maloga na pregled i gle čuda - elementi disleksije, blabla... I puno smo radili s njim doma. Puno. Možda i previše, nemam pojma. Nije to bilo dodatak na školu, to je bilo sve ono što je on u školi propuštao.

    ALi on je "progledao" tj. poboljšao vještinu čitanja do prihvatljive razine tek krajem četvrtog razreda. Prije nije uopće mogao čitati titlove filmova, a i danas mu je to teško. Iako je odličan učenik, nema 5,0 upravo zbog tog visokog faktora greške.

    Zbog svega ovoga mislim da bi ovo dijete trebao pogledati logoped. Nisu joj roditelji našli osobu da s njom radi tek tako, jer nema pametnijeg posla. Čini mi se da ima razloga. Ako nije disleksija, mogu biti u pitanju smetnje koncentracije, kratak interval pažnje itd.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Meni se čini da je to previše učenja za tu dob. Kaj ima učiti cijeli dan na početku drugog razreda? Ja bih rekla da je mala preopterećena s tak ozbiljnim pristupom.

  13. #13
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Također mislim da je to puno učenja za tu dob. Škola, boravak, 1 na 1, plus navečer pred spavanje još neko vrijeme provede pred knjigom ako sam dobro shvatila..Kad ovako to pogledaš, ispada da je dijete cijeli dan pred knjigom.
    Možda zbog toga ima potrebu lagati o ocjenama, jer kao puno radi, puno uči i ne može si dopustiti manje od petice..Možda misli da bi razočarala i vas i tu učiteljicu s kojom provodi nekoliko dana u tjednu učeći.

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Slažem se s Peterlin da kućni rad 1:1 može jako zavarati i neiskusna osoba niti ne primijeti da dijete možda ima neke teškoće.
    Krajem 1.r. gradivo se vrlo naglo umnoži i od učenika odjednom traži višestruku koncentraciju (čitanje, prevođenje u glavi, pisanje, kontroliranje napisanog) pa tu kiksaju oni čija je sposobnost koncentriranja slabija. Ako matematiku dobro zna riješiti doma, a na testu za 3, onda je jasno da je pažnja problem.
    U zamjenu za vremenski predugo i pretjerano kućno vježbanje onog što već zna prebacite se na vježbanje pisanja pismenih provjera na način da glumite školsku situaciju pri pisanju testa - ograničeni broj zadataka u ograničenom vremenu, neka gleda na sat (ako to već zna) da ima pojam o vremenu i neka za prvo vrijeme potiho na glas prati korake koje mora napraviti:
    - čitam zadatak, jesam li razumjela? ako nisam, čitam ponovo. gledam da nisam što preskočila, označim olovkom + i - iznad riječi "više, uvećaj, manje, umanji" i sl.
    - postavljam zadatak provjeravajući + i - da se ne zabunim
    - rjašavam ga. pročitam rezultat i gledam je li moguć (provjera)
    - pišem odgovor riječima, ako treba.
    - na kraju testa ukoliko mi ostane vremena sve još jednom provjeravam.

    dakle, naučiti dijete da osvijesti sve potrebne postupke.
    isto je i s ostalim predmetima, ali u matematici osobito u zadacima riječima problemi su najočitiji.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Hvala vam svima na savjetima.
    Nerazumijevanje procitanog i problemi sa čitanjem mi nisu uopće pali na pamet jer je ona dijete koje voli citati,lako upamti sto je procitala, i napamet stihove ali i podatke.
    Npr.kupujemo joj i Radost i Moj planet jer obožava životinje i guta podatke o njima i kako je brbljava stalno poslije prica o tome, a i voli stihove i rimu. Kao sto sam rekla, u recitatorima je i učiteljice je dosta guraju, skoro uvijek najviše toga bas ona recitira na priredbama. I ocjene iz hrvatskog su joj najbolje.

    Ovo sto čokolada kaže za simuliranje situacije na testu, ja upravo to i radim samo sto joj nisam stopala,ali znam da me zna začuditi kako brzo riješi zadatke, i pričice skuži, čini mi se, brzo koliko bih i ja skuzila.
    Cesto radimo te blic, na brzinu testove, jer drugo niti ne stignemo.

    Poremećaj pažnje mi isto nije pao na pamet jer je ona uvijek bila mirno, staloženo i temeljito dijete,nikakav hiperaktivac. Sada kad razmislim, možda mi je taj njen karakter zamaskirao problem sa paznjom

    Učiteljicu sa m na razgovoru pitala da li b je mogla preseliti da ne sjedi stalno u zadnje je klupi jer ni to sigurno ne pomaže.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    I da samo kazem, - ne ući ona cijeli dan, dosta se i igra.

    Dakle: ući na boravku ili u vrijeme boravka ali doma, a popodne uglavnom
    popricamo sto su učili i napravimo te blic testiče - par zadataka ( npr. 6 num. I 4 pričice)

    Možda ste stekle drugačiji dojam ali ja nikako nisam optrecena sa svime time niti mi zapravo puno pričamo o učenju. Većinom ona prepričava vesele zgode sta su se igrali taj dan u školi.

    a to sto čita u jutro i navecer to joj nismo mi predložili, nego ona sama u jutro, posto se brzo spremi za školu, uzme knjigu ili časopis dok čeka da se mi spremimo.
    Navečer dok mi gledamo dnevnik ili ja nesto pospremam poslije vecere, ona si opet malo cita, ali se svo drugo vrijeme igra.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,299

    Početno

    Ima još jedna stvar kod ovakve djece, a to je brzopletost.

    Evo malo o tome: http://www.edukacija.hr/tecaj/brzopletost/1315/

    orange80 - nek ti dijete provjere logoped i psiholog, da doznaš točno s čim se boriš...

    I još nešto - mom sinu elektronika (televizor, mobitel, laptop) užasno razara koncentraciju. Ali baš užasno. To koristim kao sredstvo motivacije - prvo rad, onda igranje.... i nema preskakanja. Jer nakon igranja treba mu dosta više vremena da se ponovno koncentrira. Treba to smanjiti na minimum.

    Bit će sve dobro, samo treba nazvati stvari pravim imenom. I SVAKAKO ZAHTIJEVAJ OD UČITELJICE DA DIJETE SJEDI U PRVOJ KLUPI ili bar ne dalje od druge. Sretno!

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    orange80 - nek ti dijete provjere logoped i psiholog, da doznaš točno s čim se boriš...
    čekaj malo, dijete je dobilo trojku iz matematike i zato ga treba provjeriti logoped i psiholog?
    zaboravili ste da je isto tako dobila 4 iz prirode i 5 iz hrvatskog.
    možda ja krivo čitam, ali opis situacije mi ne govori da bi se trebalo protiv ičega boriti ovdje. osim protiv laganja možda.
    malo me ova situacija podsjeća na mog j.
    mama, dobio sam danas 3, 4 i 5.
    iz čega si dobio 3? (povišenim tonom)
    a ne bi ti pitala recimo iz čega si dobio 5.

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa ako toliko radi kod kuće, ide na matematičku grupu, kod kuće brzo i točno rješava zadatke a u školi dobije skoro dvojku, onda tu definitivno ima nešto neobično.

  20. #20
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,091

    Početno

    Potpis na Mimu.
    Evo i jedne starije teme: http://forum.roda.hr/threads/50275-k...ecu-od-laganja

  21. #21
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako toliko radi kod kuće, ide na matematičku grupu, kod kuće brzo i točno rješava zadatke a u školi dobije skoro dvojku, onda tu definitivno ima nešto neobično.
    a što je točno neobično?
    trojka na testu iz matematike?
    pa desi se i najboljima, nisi koncentriran i ode sve vrit.
    naročito iz matematike.
    ne znam, kakvu točno poruku djetetu šalješ?
    imaš problem jer si dobio trojku?
    nije mi to kao situacija s malim od peterlin. kad vidiš da loše čita, da ne uspije prepisati s ploče itd. i to traje.

  22. #22
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,091

    Početno

    Da je jedna trica, nikom ništa, ali orange piše:
    u prvom razredu je na samom kraju godine počela dobivati 3-ke, ali su i učiteljice i mi to pripisivali umoru i zasićenosti.

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Da, neobično je da dijete u drugom osnovne dobija trojke iz matematičkog testa, jer je to jednostavno i banalno gradivo, a posebno dijete koje i malo radi kod kuće.
    Neobično je kad roditelj kod kuće vidi da dijete zna neko gradivo, a to se u školi ne pokazuje.
    Osim toga, ovo dijete nije prvi puta dobilo trojku, nego je počelo dobivati trojke na kraju prošle godine. U prvom osnovne!

  24. #24
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    jer je ona dijete koje voli citati,lako upamti sto je procitala, i napamet stihove ali i podatke.
    Npr.kupujemo joj i Radost i Moj planet jer obožava životinje i guta podatke o njima i kako je brbljava stalno poslije prica o tome, a i voli stihove i rimu. Kao sto sam rekla, u recitatorima je i učiteljice je dosta guraju, skoro uvijek najviše toga bas ona recitira na priredbama. I ocjene iz hrvatskog su joj najbolje.
    .
    Većinom ona prepričava vesele zgode sta su se igrali taj dan u školi.

    a to sto čita u jutro i navecer to joj nismo mi predložili, nego ona sama u jutro, posto se brzo spremi za školu, uzme knjigu ili časopis dok čeka da se mi spremimo.
    Navečer dok mi gledamo dnevnik ili ja nesto pospremam poslije vecere, ona si opet malo cita, ali se svo drugo vrijeme igra.
    vama ovo djeluje kao dijete koje ima problem?

    da me šalju kod psihologa radi trojke iz matematike, bome bih i ja nastavila s laganjem.

    no, i dalje mislim da previše uči doma. nek napiše zadaću i to je to. ne treba joj više.

    edit: ulet mima, imaš point, ali nek ide ovako, razmislim pa odgovorim
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 17.10.2014. at 09:33

  25. #25
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,091

    Početno

    Moram se korigirati, ja nisam mislila da dijete već sad treba odvesti stručnjacima, nego da uzmeš u obzir čokoladine savjete i da razgovaraš s učiteljicom i preneseš joj ovo što je malena rekla - da je drugi dekoncentriraju u drugom dijelu sata.

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    M.koji ima opakih problema sa koncentracijom, sa kojim su se jedva radile zadace jer je odbijao vjezbanje najmanja ocjena do 5 razreda iz testa je bila trojka u kojij se radila geometrija ( a njemu je grafomotorika jako losa).
    Osobno ne vidim nista lose u povremenoj slabjoj ocjeni ( M je i tako imao more jedinca zbog zadaca loool ) , ali testovi do 5 razreda su jako lagani. Pa dijete koje vjezba kod kuce ( po meni i previse vremenski) , koje po tvrdnji roditelja zna sve usmeno, dobiva trojke iskljucivo iz pisanih testova ( i gradiva koje razumije i vjezba) meni to za zabrinuti.
    ne zbog ocjena, nego zbog toga ako sad vec postoji problem , nece to bas dobro biti u visim razredima ...

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,299

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    M.koji ima opakih problema sa koncentracijom, sa kojim su se jedva radile zadace jer je odbijao vjezbanje najmanja ocjena do 5 razreda iz testa je bila trojka u kojij se radila geometrija ( a njemu je grafomotorika jako losa).
    Osobno ne vidim nista lose u povremenoj slabjoj ocjeni ( M je i tako imao more jedinca zbog zadaca loool ) , ali testovi do 5 razreda su jako lagani. Pa dijete koje vjezba kod kuce ( po meni i previse vremenski) , koje po tvrdnji roditelja zna sve usmeno, dobiva trojke iskljucivo iz pisanih testova ( i gradiva koje razumije i vjezba) meni to za zabrinuti.
    ne zbog ocjena, nego zbog toga ako sad vec postoji problem , nece to bas dobro biti u visim razredima
    ...
    Evo, sirius je to sve lijepo napisala u jednoj rečenici. Tako i ja mislim - ima tu neki problem koji nije SADA jako vidljiv, ali dijete je počelo dobivati loše ocjene krajem prvog razreda - to ukazuje da neki kamen u cipeli ipak postoji. Nitko se ne zabrine zbog jedne trojke, ali ... bolje sad provjeriti nego se poslije češati iza uha kad krene ozbiljnije gradivo.

  28. #28
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Vjerujem da malenoj ni samoj nije jasno kako se to u testu dogodi, odnosno kako to da vrijeme projuri. Sigurno je svjesna da je doma sve znala pa zato vjerojatno ni ne želi priznati lošiju ocjenu.
    Baš zato i jest važno djetetu osvijestiti taj felerić: da svog "neprijatelja" upozna i da ga nauči neutralizirati.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,299

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam svima na savjetima.
    Nerazumijevanje procitanog i problemi sa čitanjem mi nisu uopće pali na pamet jer je ona dijete koje voli citati,lako upamti sto je procitala, i napamet stihove ali i podatke.
    Npr.kupujemo joj i Radost i Moj planet jer obožava životinje i guta podatke o njima i kako je brbljava stalno poslije prica o tome, a i voli stihove i rimu. Kao sto sam rekla, u recitatorima je i učiteljice je dosta guraju, skoro uvijek najviše toga bas ona recitira na priredbama. I ocjene iz hrvatskog su joj najbolje.

    Ovo sto čokolada kaže za simuliranje situacije na testu, ja upravo to i radim samo sto joj nisam stopala,ali znam da me zna začuditi kako brzo riješi zadatke, i pričice skuži, čini mi se, brzo koliko bih i ja skuzila.
    Cesto radimo te blic, na brzinu testove, jer drugo niti ne stignemo.

    Poremećaj pažnje mi isto nije pao na pamet jer je ona uvijek bila mirno, staloženo i temeljito dijete,nikakav hiperaktivac. Sada kad razmislim, možda mi je taj njen karakter zamaskirao problem sa paznjom

    Učiteljicu sa m na razgovoru pitala da li b je mogla preseliti da ne sjedi stalno u zadnje je klupi jer ni to sigurno ne pomaže.
    Ovo je isto trik - moj E. isto lako upamti ONO ŠTO GA ZANIMA, povezivao je slike s tekstom i tako se ispomagao, čitao globalno dugo duuugo, ali matematika - tamo gdje se traži točnost i preciznost, gdje ne smiješ zamijeniti plus i minus, gdje su sitne razlike bitne - to je štekalo.

    Sjećam se da je i čokolada imala iste metode rada sa svojom kćeri kao i ja: "Kad vidiš MIIIIINUS u zadatku, kako ti stoje usta? Miiiiiiinus - horizontalno. Kad vidiš PLUUUUS u zadatku, kako ti stoje usta?..." Tako smo kinestetički savladavali detalje. Učila sam ga da položi ravnalo u boji na tekst, da ne promaši redak (lako se zbuniti i prepisati pola brojeva iz jednog zadatka, pola iz drugog).

    I tako - treba obratiti pažnju na detalje.

    Po čemu se još prepoznaju takve smetnje? orange, pogledaj kako dijete sjedi. Ako se frče u kifl ili perec, ako ima teškoća kamo smjestiti noge - to može biti jedan od elemenata tih "crva u guzi" koji jako ometaju pažnju, a nisu dio intelekta. Dijete je bistro, ali njegov svijet su šarene puzzle - vidi detalje, ali ima teškoća da ih ugura na pravo mjesto. Ja sad opisujem svoje dijete kakvo je bilo u toj dobi, ali ima ih dosta kod kojih upravo zbog visoke inteligencije (koja kompenzira smetnje koncentracije, razumijevanja i čitanja) ti problemi nisu prepoznati na vrijeme.

    Inače, sve to s vremenom dođe na svoje mjesto, ali treba jašiti po tome i dobro je da dijete i samo osvijesti svoju percepciju. Većina ljudi to nauči spontano, tako da i ne zna da su nešto učili. Moj nije kužio u čemu je problem. Sve je to njemu bilo ok, nije mu smetalo ni to što ne može čitati titlove jer uči engleski od vrtića, njemački od prvog razreda i sve sluša - tko bi se zamarao čitanjem???

    A onda je u trećem razredu dobio mobitel i trebalo je utipkati bon tj. točno unijeti 17-znamenkasti kod. Nije išlo... I dugo dugo kasnije nije išlo. Za to je dugo tražio nekoga od nas pomoć. Sad je naučio da si pomogne tako da pokriva prstom ili ravnalom jedan po jedan broj da se ne izgubi koji je bio zadnji. Tako je uspio priznati sam sebi da su brojevi ipak bitni, da nije svejedno da li je nešto 6 ili 9, lijevo ili desno itd.

    Danas je odličan logičar, ali zna (jer smo ga naučili i sam je to uvidio) da mora provjeravati sve zadatke iz matematike - da li je sve pročitao, da li je sve razumio, da li je sve riješio(jer često previdi tj. preskoči zadatak iako ga zna, a to odmah skida bodove), da li je sve točno... To traje, ali ide na bolje. Lani je uspio dobiti zaključenu peticu iz matematike na kraju šestog razreda. Jako jako se trudio jer sve kuži pa mi je baš bilo drago što je uspio.

    Ali dosta o mom djetetu - samo sam htjela reći ono što su čokolada i sirius već napisale: problem može biti prikriven, ali postoji i treba ga rješavati.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Meni su svi ovi saveti odlični, jedino bih i dalje uzela u obzir savet o proveri vida deteta (kako se kod vas postavljaju testovi-štampano, na listiću, ili se možda ispisuju na tabli? Ako su na tabli, a dete kratkovido, možda ih uopšte ne vidi dobro?)
    Iz mog ličnog iskustva iz detinjstva, deca mogu za vrlo kratko vreme da razviju dalekovidost ili kratkovidost a da i sama nisu u stanju da definišu problem.
    Ako dete dok čita neobično jako primiče sebi knjigu ili je naprotiv, jako odmiče, ako žmirka i skuplja oči dok gleda u udaljene predmete, ja bih i to proverila.

  31. #31
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Uz uvazavanje svih mogucih razloga zbog cega bi dijete moglo imati teskoce sa gradivom, ipak moram reci da mi se laganje, a pogotovo ono o ocjenama, nimalo ne dopada. Bujna masta mi je OK, mada sam se trudila da svojima svaki put nakon izmisljenih pricica dam do znanja da mi je jasno da to o cemu pricaju nije istina i da ne dozvoljavam da me preveslaju. Od pocetka su taj moj stav usvajali na sitnicama, tako da do sada (sin 5. a kcerka 1. razred), niti jedan problem sa ozbiljnijim laganjem nismo imali. Ako joj sad prodje laganje o ocjenama, problem u visim razredima moze biti samo veci. Pored toga, oni rastu i idu u godine kada nece biti vazne samo ocjene, morate do tada izgraditi uzajamno povjerenje, a pocnite ga graditi sad.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    hvala vam na svim savjetima.

    neke od vas su me malo potakle da osvijestim ono što sam nekako podsvjesno osjećala,
    a to je da tu mora biti neki skriveni problem ako dijete na početku školovanja dobiva trojke.

    što se laži tiče, ja mislim da dijete u ovoj situaciji laže jer ima
    problema sa samopouzdanjem i jako sam oprezna sa pristupom.

    dijete je svjesno da prijatelji oko nje dobivaju petice, a ima i
    stariju polubraću koja u nižim razredima nisu dobila ništa manje od 5, a situacija je
    prilično slična i sada kada su prvi i drugi gimnazije.
    Djeca nisu zlonamjerna, ali kad su čuli za 3-ku u prvom razredu, začudili su se. i to pred njom.

    može li mi koja preporučiti dobrog logopeda u Zg?
    rado bi da je privatni (ali dobar) da što prije dođemo na red.

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,299

    Početno

    Citiraj krojachica prvotno napisa Vidi poruku
    može li mi koja preporučiti dobrog logopeda u Zg?
    rado bi da je privatni (ali dobar) da što prije dođemo na red.
    Možda možeš obaviti dijagnostiku u školi ako imaju logopeda u okviru stručne službe.

    Ako nemaju, nađi nekoga tko ti nije baš na kraj svijeta...da ne gubiš vrijeme na vozikanje.

    Ne znam puno o privatnicima, moji su dečki išli u Suvag, a kad sam htjela drugo mišljenje, vodila sam ih u DV Palčić (Malešnica) - imali su tamo subotom prije podne termine za logopeda, ali ne znam kako je sada jer je prošlo nešto godina: http://www.palcic-zagreb.hr/index.ph...olskog-uzrasta

    Na ovoj web stranici imaš popis logopeda (isto nije baš friško, ali će poslužiti za orijentaciju - poredani su po županijama + Grad Zagreb, navedeni su i državni i privatni):
    http://www.hud.hr/w-tekstovi/w-ustanove.html

  34. #34
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,623

    Početno

    Moj sin je bistro dijete, al nema dovoljno vremena. Učiteljica mu je dala da rješava tesove po 2-3 sata. Rekla sam da to nije rješenje i samoinicijativno s njim otišla na ERF (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet) u 2. osnovne, pa ponovila za god. dana u 3. osnovne. Ja sam s njim radila zadaće po 3-4 sata. Nije to sve bilo pisanje i učenje. On se uz to zabavlja i igra. Ima problema s koncentracijom, poremećaj pažnje, jedan oblik ADHD-a. Usmeni mu nisu problem, al pismeni jesu. Nema osjećaj za vrijeme. Dok su neki na 2. zadatku testa, on tek vadi pribor, pa mu padne gumica na sredinu razreda, pa rješava 1. stranu 20 min, a onda kad ga učiteljica opomene preostale 3 riješi u preostalih 25 min.
    On je dobro i mirno dijete, al život mu je igra i zabava. Oduvijek me brinulo kaj po cijele dane radi d.z. i ne ostane mu vrijeme za igru. Ja bi da napravi d.z. za vuru pa se preostale dvije igra. Al on je takav i sad se po malo mirim time. Naprosto je spor. Borimo se učiteljica i ja kako znamo i umijemo. No bitan mi je bio razgovor s prof. na ERF-u jer mi je dala smjernice kako mu vratiti pažnju, kako s njim raditi...
    On ne laže. U ovom laganju o kojem pričaš vidim gubitak samopouzdanja, pogotovo kaj su joj se krenuli smijuljiti i iščuđavati na njene trojke u 1. razredu.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima,

    imam jedno pitanje koje me dosta muči:

    moja 7,5 godišnja kćer je krenula u 2.r OŠ i počela je dosta izmišljati u zadnje vrijeme.

    i tako je gospodična prije 2 tjedna pisala neke ispite i lijepo mi rekla da je iz matematike dobila
    jednu 5 i jednu -5, iz prirode 5 i iz hrvatskog 5.

    međutim sam ja jučer bila na informacijama i vidjela dosta drugačije stanje:
    iz matematike jedna 3-ka, iz prirode 4-ka i samo iz hrvatskog doista 5-ca.

    ne izgleda mi da me se boji pa da bi zato lagala, već više da je ona sebi željela ukrasiti stvarnost
    po svome ukusu. ili se varam?

    inače je u školi pristojna i draga, učiteljice je vole, u mnogim je aktivnostima, često nastupa sa recitatorima, pjeva, pleše itd.

    inače odaje dojam bistrog djeteta jer jako brzo pamti stvari, dobrog je općeg znanja, lijepo
    se izražava itd. (tako nam drugi kažu)
    evo, samo da napišem epilog priče (ili nastavak jer problem nismo riješili, ali smo na putu)
    pa da možda pomognem ako se netko nađe u sličnoj situaciji.

    dakle, bile mi u centru za psihološku pomoć Tanje Sever i ispalo da je dijete nadareno u više područja (ono poprilično iznad prosjeka),
    iznad prosječno u svim osim u području pažnje i strukturiranosti gdje je na dnu prosjeka.

    Dakle, drago mi je da smo išli i drago mi je da ju nikada nisam kaznila, niti nagrdila zbog onog "laganja".
    Samopouzdanje joj je već poprilično narušeno pošto i sama kuži da bi mogla bolje, ali ne kuži zašto ne može napisati u testu sve što zna.

    U stvarnosti, u školi, smo nastavili nizati 3-ke, zadnja je iz razumijevanja teksta (recimo jedna od stvari u kojima je darovita)...

    Dakle, preporučene su nam vježbice pažnje i stukturiranosti, a prema potrebi njihove radionice.

  36. #36
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,575

    Početno

    bravo orange80, sretno dalje!

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,531

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, preporučene su nam vježbice pažnje i stukturiranosti,

    bravo?

    ovo linkano za po doma? na koji način

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    usmene vježbice: ponavljanje nizova riječi od naprijed i odostraga,
    pismeno: svi zadačići i igre koji se rade u tabelama, odnosno koje imaju potpisivanje,
    svrstavanje u stupce itd,

    računanje u nizu, npr. 84-3-6-7-9-2-5...

    zanimljivo je to kako dijete koje izvana izgleda strukturirano, uredno, iznutra razmišlja nestrukturirano.

    a to je zapravo zato jer ona traži strukturiranost - obožava rimu, jer bez nje ne može zapamtiti riječi poredane po nekom
    redu, oblači se po strogom redoslijedu jer je to struktura koja je u njenoj kontroli itd.

    čudesan li je taj ljudski um...

  39. #39
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    I moja je darovita u području verbalnog izražavanja, piše sastavke i pjesme, udubljuje se u knjige, analizira likove i postupke, ali test iz čitanja s razumijevanjem noćna joj je mora. To nema veze s darovitošću nego s poremećajem pažnje (nedetaljnim ili krivim iščitavanjem teksta, brzopletošću u zaključcima, neprovjeravanjem napisanog itd.)

  40. #40
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Drago mi je sto sam naletila na ovu temu.iz svega ovog vidim sebe kao dijete.i kako su slabo roditelji i ucitelji bili upuceni.
    Od obozavanja citanja i na prvu jako brbljavo dijete i razumno,bez srama....zapravo nisam mogla izdrzati sat.jedva sam sjedila na stolici,koncentracija losa,razumijevanje teksta lose.
    Sad kad se sjetim...najgori dio je sto kao dijete neznam di je problem a opet duboko u sebi znam.a roditelji predbacuju kako od njihove frendice kcer ima sve petice.

  41. #41
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    eto zato je jako važno da se prepoznaju ti problemi u učenju. ja sam stvarno uvjerena da svako prosječno zainteresirano dijete u nižim razredima može bez problema imati petice u školi, a ako nema da postoji nekakav problem.

  42. #42
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    I raditr na tome da ti moze sve reci.pa i losu ocjenu.nije sramota i ispraviti ce.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    I moja je darovita u području verbalnog izražavanja, piše sastavke i pjesme, udubljuje se u knjige, analizira likove i postupke, ali test iz čitanja s razumijevanjem noćna joj je mora. To nema veze s darovitošću nego s poremećajem pažnje (nedetaljnim ili krivim iščitavanjem teksta, brzopletošću u zaključcima, neprovjeravanjem napisanog itd.)
    moja čak sadržajno sve točno i odgovori, ali su greške tipfeleri i gramatika:
    mama velikim slovom usred rečenice, "ni su" umjesto nisu, prepiše "Rosalija" umjesto "Rozalija" itd.
    i eto ti 3-ce,
    dijete koje je sa 3 godine u pričaonici rasturalo među predškolarcima u razumijevanju priča, i svemu drugom.

    kod prirode isto. nisam neka plačljivica, ali su mi neki dan došle suze na oči kad sam vidjela test u kojem je doslovce činjenično sve ok,
    ali je negdje spojila dvije riječi, negdje izostavila slovo i eto ti 3-ke.

    učiteljica je inače super, ali komentar i to pred djetetom: "mučimo se s odgovorima" mi je doslovce zazvučao "glupa je".
    situaciji primjeren komentar (i opis mojeg djeteta) bi bio: "greške su banalne, ali su greške".


    Citiraj zadarmamica prvotno napisa Vidi poruku
    I raditr na tome da ti moze sve reci.pa i losu ocjenu.nije sramota i ispraviti ce.
    mislim da smo na putu da to savladamo (nadam se, do sada iznenađenja više nije bilo).
    ovo što kažeš je i psihologica naglasila, dakle da joj osnažimo samopouzdanje.

    ona je jako motivirana i strašno joj je stalo da bude dobra pa samim time bude previše uzbuđena kad se piše test,
    ima tremu i od tuda ti kiksevi + problemi s koncentracijom. a i dijete je najmlađe u razredu, što isto igra ulogu.
    Posljednje uređivanje od orange80 : 17.11.2014. at 16:08

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    eto zato je jako važno da se prepoznaju ti problemi u učenju. ja sam stvarno uvjerena da svako prosječno zainteresirano dijete u nižim razredima može bez problema imati petice u školi, a ako nema da postoji nekakav problem.
    mislim da imaš point.

    btw. psihologica nam je rekla da je ovo baš idealno vrijeme kad smo došli.

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Raditi na samopuzdanju svakako.
    ali i traziti od uciteljice da NE ocjenjuje gramatiku i pravopis tamo gdje to nije potrebno, npr. u prirodi.
    Ceka vas i dosta posla U skoli, uciteljica mora shvatiti da su greske u testu zbog problema u koncentraciji, a ne zbog neznanja.

  46. #46
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Moja je jedno ČSR u 2.r. dobila jedva 2 (bod do 1) zato jer je u svih 9 odgovora zaboravila točke na kraju rečenice. Svi odgovori su bili potpuno točni, čak je bila stavila i sve kvačice/crtice na ž, š, t, c... .
    U matematici i prirodi učit. ne oduzima bodove za pravopisne pogreške.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 17.11.2014. at 16:50

  47. #47

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Raditi na samopuzdanju svakako.
    ali i traziti od uciteljice da NE ocjenjuje gramatiku i pravopis tamo gdje to nije potrebno, npr. u prirodi.Ceka vas i dosta posla U skoli, uciteljica mora shvatiti da su greske u testu zbog problema u koncentraciji, a ne zbog neznanja.
    e to je meni glavno pitanje u ovoj situacji.
    jel se to može tražiti? jel nekome to uspjelo?

  48. #48
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Uvijek možeš lijepo pitati. Odnesi nalaz učiteljici, reci da je ustanovljen poremećaj pažnje i ako shvatiš da je "tvrda" po pitanju ocjenjivanja prirode i matematiike, reci - "onda ipak moram zatražiti rješenje o individualizaciji programa, takozvani IP, kako mi je i savjetovano".
    Za to ti treba prvo da se malo educiraš o poremećaju pažnje, o IP-u, trebat ćeš zatim i nalaz testiranja na ERF-u ili Kukuljevićevoj i malo borbe s birokracijom. Učitelju IP nosi dosta dodatnog posla, zato i mislim da bi se mogle lijepo dogovoriti i bez papira pa pratiti ima li poboljšanja.

  49. #49
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Da , ako je uciteljica suradljiva, moze puno toga " tolerirati " i bez sluzbenog papira za IP.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Orange, glavno je da shvatis da ti ne trebas samo raditi i uvjezbavati dijete.
    cak i uz najbolju volju ona ne moze ( iz organskih razloga) postici maksimalni rezultat bez suradnje sa skolom.
    dakle, kad ti sve sjedne. Kad proucis sto sve tocno poremecaj paznje nosi i zasto. Kad dobijete papire u ruke.
    Tada moras krenuti i traziti od sustava da mu i on pomogne.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •