Stranica 279 od 280 PrviPrvi ... 179229269277278279280 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 13,901 do 13,950 od 13952

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #13901

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    99

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Otiđite na otvorena vrata i pitajte mogućnosti! A Ix i XVIII, xvi ne bi vas zadovoljila? Kvizorama
    Možemo mi pitati na otvorenim vratima, pa će reći da imaju francuski jer imaju nastavnicu. No što nam znači da oni imaju nastavnicu ako neće biti dovoljno zainteresiranih koju zadovoljavaju prelazak praga? Odgovorit će nam što već znamo, a to da se jezik bira nakon upisa, između svih upisanih.
    Jednostavno, treba prekrižit jezik i gledati neke druge stvari.
    Jezična uglavnom ne, barem za sada dok je na maturi matematika obavezna.

  2. #13902

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,416

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku

    Sve što znamo je da škola ima jezik u ponudi i da ima nastavnika koji bi mogli predavati, ali škola zadržava pravo biranja jezika sukladno mogućnostima.
    ne bira škola kako želi, nego mora biti određeni minimalan broj učenika kako bi se grupa oformila i kako bi nastavnik smio držati nastavu koja mu ulazi u satnicu i zbog koje dobiva plaću (za jezike je 14 učenika)

  3. #13903

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,416

    Početno

    Vjeruj mi, svi nastavnici i francuskog, i talijanskog, i u osnovnim školama njemačkog jezika, vrlo rado bi imali imali grupe i podučavali jezik za koji su se školovali i za koji su svojedobno dobili radno mjesto

    institucijama su usta puna višejezičnosti, ali u provedbi idu u potpunosti u drugom smjeru

  4. #13904
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    Sad kolega od mog velikog u Ruđeru je imao profu iz njemačkog samo za sebe, u njegovoj generaciji nije bio jedini Nijemac, ali tak je izašlo

  5. #13905
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    S druge strrane nećakinju su u jednoj školi ubacili u jezik koji baš ona meni izabrala ok učila ga je u osnovnoj, ali ne bi bio njen izbor, jer su tako željeli popuniti razred

  6. #13906

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    99

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Vjeruj mi, svi nastavnici i francuskog, i talijanskog, i u osnovnim školama njemačkog jezika, vrlo rado bi imali imali grupe i podučavali jezik za koji su se školovali i za koji su svojedobno dobili radno mjesto

    institucijama su usta puna višejezičnosti, ali u provedbi idu u potpunosti u drugom smjeru
    Ne razumijem što želiš reći.
    Po rasporedu sati u X. gimnaziji mislim da škola podosta izlazi ususret dječjim željama i da većina djece dobije ako ne prvi izbor jezika, onda drugi sigurno. Samo se čini da je francuski jezik jako rijetko želja. Ako nastavnik može predavati francuski i talijanski, pretpostavljam da mu se samo satnica popuni talijanskim (za koji vidim da je veliki interes) ako nema dovoljno interesa za francuski.

    Škola naoko nudi veliki izbor, ali proveda najviše ovisi o tome hoće li biti dovoljno zainteresiranih učenika. Razumijem i interes učenika, jasno da svi ne žele svi nastaviti francuski ili njemački iz osnovne škole. Nisam za prisile, jer vidim kako izgleda provedba nastave jezika koji učenik nije birao, ali je bio uvjet da upiše određenu osnovnu školu.
    Šteta da učenik ne može znati za vrijeme prijave programa hoće li dobiti prvi izbor jezika nego tek kada završe upisi.

  7. #13907
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Ne mogu pronaći podatak o datumima upisa u srednju školu za školsku godinu 2024/25.

    Zanima me koji su tjedan prijemni ispiti i je li se mora nakon prijemnog doći osobno u školu ili se može upisati u školu online.
    Moram planirati godišnji, a ne znam datume upisa i kad mogu otići iz Zagreba.

    Gdje se može pronaći ta informacija?

  8. #13908
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    kajsa, to ti još nije objavljeno, računaj oko 10.07. da je sve gotovo

    u principu se možeš upisati online, u MIOC moraš ići osobno

  9. #13909
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,524

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    kajsa, to ti još nije objavljeno, računaj oko 10.07. da je sve gotovo

    u principu se možeš upisati online, u MIOC moraš ići osobno
    Uf kad se sjetim, prošle godine sam skoro zaribala, u zadnji tren...otišla...

    Kajsa,

    prošle godine je provjera znanja za PM gimnazije bila 3.7., a rezultati su se znali već 4.7.
    Upis i dostava dokumentacije za MIOC bila je 10.7.

    Mislim da su i neke strukovne škole zahtijevale osobni dolazak i dostavu određene specifične dokumentacije.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.04.2024. at 09:34

  10. #13910
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Uf kad se sjetim, prošle godine sam skoro zaribala, u zadnji tren...otišla...

    Kajsa,

    prošle godine je provjera znanja za PM gimnazije bila 3.7., a rezultati su se znali već 4.7.
    Upis i dostava dokumentacije za MIOC bila je 10.7.

    Mislim da su i neke strukovne škole zahtijevale osobni dolazak i dostavu određene specifične dokumentacije.
    Ovo je točno za strukovne škole. Najbolje je unaprijed pitati. Svaka škola ima koordinatora upisa i ti podaci su objavljeni i dostupni.

  11. #13911
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Ispravak, ta funkcija se ne zove koordinator nego predsjednik upisnog povjerenstva:

    https://www.tsrb.hr/upis-u-1-razred/

  12. #13912
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    za godišnje odmore, najsigurnije planirati od 15.07.

  13. #13913
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    992

    Početno

    Osobni dolazak podrazumijeva da se dijete treba pojaviti na upisu ili nakon prijemnog može otići iz Zg, a formalnosti oko upisa prepustiti roditeljima?

  14. #13914
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Najbolje je pitati u školi. Moj muž i ja smo upisivali sina u mioc, ali ja sam to unaprijed najavila i imali smo razlog, on nije bio na ljetovanju nego u edukativnom kampu.

  15. #13915
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    moja je upisala strukovnu školu i trebala je doći u školu. Ja sam morala ići s njom jer je htjela poseban razred koji ima dio premeta na engleskom, a to mora potvrditi roditelj.

  16. #13916
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    Moja je išla sama, i usput si izabrala izborni predmet
    Za velikog smo bili baš na putu za terapije, i prvi predali papire za upis, oni su čekali u autu , a ja sredila papire
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 17.04.2024. at 20:13

  17. #13917

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,416

    Početno

    Ako je dijete u Hrvatskoj na dan upisa, mislim da iz svakog kutka Hrvatske stigne se vratiti u mjesto školovanja i obaviti upis. Malo je onih koji baš iz Vukovara idu u Dubrovnik ili Lastovo ...
    Jedino je možda trošak, ali busom mogu i sami, nek se uče ... (samo kartu za bus ranije kupiti!)

    Ja sam se s najstarijim vratila u ZG i ponovo na more gdje su ostala mlađa djeca, sama, u jednom danu. Drugo se upisivalo online, sad s trećim će vjerojatno biti opcija vraćanja u ZG, ali neću imati brige oko ostavljanja i čuvanja mlađe djece.
    Tako da mislim da se većina obitelji uopće ne treba nervirati oko uzimanja godišnjeg odmora i datuma upisa. Riješit ćete u hodu.

  18. #13918
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,524

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je dijete u Hrvatskoj na dan upisa, mislim da iz svakog kutka Hrvatske stigne se vratiti u mjesto školovanja i obaviti upis. Malo je onih koji baš iz Vukovara idu u Dubrovnik ili Lastovo ...
    Jedino je možda trošak, ali busom mogu i sami, nek se uče ... (samo kartu za bus ranije kupiti!)

    Ja sam se s najstarijim vratila u ZG i ponovo na more gdje su ostala mlađa djeca, sama, u jednom danu. Drugo se upisivalo online, sad s trećim će vjerojatno biti opcija vraćanja u ZG, ali neću imati brige oko ostavljanja i čuvanja mlađe djece.
    Tako da mislim da se većina obitelji uopće ne treba nervirati oko uzimanja godišnjeg odmora i datuma upisa. Riješit ćete u hodu.
    Moguće da si u pravu no meni bi bila gnjavaža u jednom danu ići s otoka u Zg i nazad (prijevod: auto/bus-trajekt-bus-ZET, pa opet sve isto) a bome i košta.

  19. #13919
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Meni je isto gnjavaža i izgubljeni cijeli dan godišnjeg, pa bi to voljela izbjeći

    Meni je ovo u rangu srednjeg vijeka da se mora doći osobno.

  20. #13920
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,524

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je isto gnjavaža i izgubljeni cijeli dan godišnjeg, pa bi to voljela izbjeći

    Meni je ovo u rangu srednjeg vijeka da se mora doći osobno.
    Samo neke škole, kod većine ne treba.

  21. #13921
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    720

    Početno

    Dani otvorenih vrata | PŠVPrelog (psvprelog.hr)

    Prelog je objavio datume za dan(e) otvorenih vrata (24. i 25.05.)

  22. #13922
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

  23. #13923
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Napokon!

  24. #13924

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    146

    Početno

    Zna li netko gdje se može naći ovogodišnja tablica s bodovima koji su bili potrebni za upis u srednje škole?
    Za školsku godinu 23/24.
    Prethodnih godina sam je nalazila bez problema, ali sad je ne nalazim.

  25. #13925
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    sofia, i ja sam već tražila pa je nisam našla... prije je bilo uvijek na jesen, tipa 10. mj. objavljeno, prošle godine su isto debelo kasnili
    ove godine - još ništa koliko vidim

  26. #13926
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    ej, sad sam se sjetila da možda ima na upisi.hr

    voila
    https://srednjeadmin.e-upisi.hr/file...pis%202023.pdf

  27. #13927

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    146

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    ej, sad sam se sjetila da možda ima na upisi.hr

    voila
    https://srednjeadmin.e-upisi.hr/file...pis%202023.pdf
    Ne mogu vjerovati, pa tamo sam isto trazila i nisam nasla

  28. #13928

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    146

    Početno

    Hvala ti Willow!

  29. #13929
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    mene zanima hoće li neke gimnazije u ZG spustit pragove, npr. XI

  30. #13930

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,416

    Početno

    sigurno neće spuštati, prelijevaju se djeca iz škola s prijemnim u škole bez prijemnog
    najniže upisani je imao 75 bodova, prosjek je 77, a najviše s 80

  31. #13931

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    146

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    sigurno neće spuštati, prelijevaju se djeca iz škola s prijemnim u škole bez prijemnog
    najniže upisani je imao 75 bodova, prosjek je 77, a najviše s 80
    Možda i hoće, koliko se sjećam XI. gimnazija nije popunila kvotu, ostalo im je dosta mjesta za jesenski rok.

  32. #13932
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    Vrijeska, bodovni prag im je bio 75 bodova i ostali s 30-ak nepopunjenih mjesta

  33. #13933

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,416

    Početno

    a onda možda i hoće

  34. #13934
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Cini mi se da nije komentirano ovdje, ali ove godine 8. razred zavrsava 860 djece vise nego lani. Povecan je broj mjesta u gimnazijama za 550, ali u Gradu Zagrebu nije povećano. Ne pise gdje se najvise povecao broj ucenika u 8. razredima. Ako je veci broj osmaša u Zagrebu, a broj mjesta isti, mozda ipak nece spustati granicu.

    https://www.index.hr/mobile/vijesti/...a/2559172.aspx

  35. #13935
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    baš zanimljivo koliko više osmaša ove godine

    ja čula / pročitala da bi možda od iduće godine uzimali u obzir rezultate nacionalnih za upise u srednje škole... fino da taman moju mlađu zahvati
    iako ja nemam ništa protiv, osim kaj će klincima bit vjerojatno stresnije

  36. #13936
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    720

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    ja čula / pročitala da bi možda od iduće godine uzimali u obzir rezultate nacionalnih za upise u srednje škole... fino da taman moju mlađu zahvati
    iako ja nemam ništa protiv, osim kaj će klincima bit vjerojatno stresnije
    moj izvor (prof koja je član stručnog povjerenstva pri ministarstvu) kaže da - neće. Pitala sam jer mi mlađe dijete iduće godine upisuje i dobila takvu informaciju.

  37. #13937
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    lijepo, nadam se da to ne bude nikad kriterij ni za ocjenu , ni za danje upise, eventualno da se napravi ko z maturu, jezik, strani jezik, matka + eventualno jedan izborni, ovak nema smisla nikakvog!!

  38. #13938
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Zašto jelena misliš da nema nikakvog smisla? Ja sam daleko od toga pa nisam ni pratila, nemam stav o tome, osim da mi se ne sviđa da se samo na temelju ocjena iz osnovne djeca upisuju u srednje, budući da su velike razlike u ocjenjivanju od škole do škole, od nastavnika do nastavnika.

  39. #13939
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,524

    Početno

    Zato što su ti testovi jako loše napravljeni i neki predmeti su toliko odudarali od obveznog kurikuluma da su se odstupanja vidjela po svim školama, što je apsolutni pokazatelj da nešto ne štima. Oni prof. koji su pripremali određene predmete su narodski rečeno "prećerali" u želji da svoj predmet pokažu visoko vrijednim u odnosu na ostale. Pišem ovako zdravo seljački da ti pojasnim.

    Ovo što jelena.O predlaže mi čak ima više smisla.

    Osobno smatram da treba postojati još nešto uz ocjene svakako. Danas su to prijemni za PM gimnazije (i pokoju opću).

    Razlika je samo što sada te prijemne polažu samo oni koji su zainteresirani za upis u te škole, a ostali ga ne polažu.
    U slučaju male mature SVI učenici bi imali svojevrsni "prijemni" za upis u srednje škole.

  40. #13940
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    720

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto jelena misliš da nema nikakvog smisla? Ja sam daleko od toga pa nisam ni pratila, nemam stav o tome, osim da mi se ne sviđa da se samo na temelju ocjena iz osnovne djeca upisuju u srednje, budući da su velike razlike u ocjenjivanju od škole do škole, od nastavnika do nastavnika.
    Nacionalni ispiti iz 8 predmeta, kako je trenutno, nemaju baš nikakvog smisla. Neka opcija male mature iz 3 obavezna predmeta, to zvuči OK. Ili prijemni ispiti koje će nositi 50% ukupnih bodova.

  41. #13941
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    720

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Osobno smatram da treba postojati još nešto uz ocjene svakako. Danas su to prijemni za PM gimnazije (i pokoju opću).
    Bolje je svakako da ih ima nego nema, ali i ti prijemni donose premali broj bodova u odnosu na ocjene i neki "kiksevi" (namjerno pod navodnicima jer nikako ne mogu četvorku smatrati kiksom) iz OŠ su zaista teško nadoknadivi. Pratila sam 2 godine stanje u školama s prijemnim i to je toliko mali broj učenika koji su imali tipa 77 ili 78 bodova, a kojima je vanserijski dobro napisan prijemni značio upad u željenu gimnaziju. Govorim o PM gimnazijama (+ Prelog).

  42. #13942

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    146

    Početno

    Moji dečki su išli u zahtjevnu osnovnu, u kojoj je imati 5.0 jako teško. Toliko teško, da je samo dvoje prošle godine u 4 paralelna sedma razreda imalo famozni 5.0 prosjek.
    U osmim razredima ih je bilo petoro, isto u 4 paralelna razreda. (Podaci su iz e rudnika) Iz barem tri predmeta je imati zaključeno 5 veliki podvig.
    Mlađi sin je imao sreće pa su ga zahvatili prijemni, te je pomoću prijemnog nadoknadio skoro 2 boda na ocjene i upisao Pm gimnaziju, mogao je i birati.
    Stariji nije bio te sreće da izadje na prijemni, osim toga ga je pogodila korona godina u kojoj su se u većini škola dijelile ocjene šakom i kapom, osim naravno u našoj i pragovi u svim školama su bili viši.
    On baš i nije mogao birati.
    Znanje koje su obojica stekla u osnovnoj školi je stvarno dobro, pokazalo se to u srednjoj.
    Mene svaki put kad netko napiše da u nekoj školi trećina razreda prolazi s 5.0 malo štrecne i zapitam se zašto su kriteriji tako različiti.
    Ja sam sigurna da ocjene jednostavno ne smiju biti jedini kriterij za upis u srednju.
    Prijemni koji nosi više bodova bi po meni bio pravednije rješenje.

  43. #13943

    Datum pristupanja
    Jul 2023
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj sofia prvotno napisa Vidi poruku
    III. 81,39
    X. 84.5
    V. 81,18
    XV. 86,13
    I. 83,77

    Nije bilo niti puno pomicanja na listama poslije prijemnih, kao recimo prije tri godine kad se moj stariji upisivao.
    Možda su zbog jedinstvenog prijemnog svi odmah odredili prioritete i nisu puno mijenjali, ne znam
    Evo situacije od prošle godine za PM gimnazije. Itekako se mogao nadoknaditi manjak bodova sa prijemnim, npr.za V gimnaziju je trebalo 81,18 bodova.

  44. #13944
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    Citiraj slavy prvotno napisa Vidi poruku
    Evo situacije od prošle godine za PM gimnazije. Itekako se mogao nadoknaditi manjak bodova sa prijemnim, npr.za V gimnaziju je trebalo 81,18 bodova.
    može samo donekle jer imaju jako visoke pragove da bi se netko uopće prijavio

  45. #13945

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    99

    Početno

    Citiraj valala prvotno napisa Vidi poruku
    Učenik se briše jer nije zadovoljio kriterij za upis u taj program.
    Dodatni bodovi se upisuju prije prijemnih, trebali bi biti upisani i prije prijava škola, tako da već i prije prijemnih možeš otprilike vidjeti kakva je "konkurencija" i kako dijete stoji. Naravno, kod tih škola s prijemnima većina djece ima blizu maksimalnog broja bodova i stvarno bodovi prijemnog puno znače.
    Prelog ima jedan dvojezični razred, mislim da ih je na listi prošle godine za polaganje engleskog bilo 58, a 9 ih nije zadovoljilo. U razred se upisivalo 24, od toga 3 na predupisima, upisali su na predupisima 2.
    Nakon prijemnog se lista za taj razred nije mijenjala, jer u teoriji samo netko tko misli ev u prirodoslovnu na hrv. u Prelog a polagao je i engl može konkurirati za taj razred, a za njega je trebalo više bodova nego za običnu prirodoslovnu.
    Ne znam kako to da ovaj post nisam vidjela prije. Hvala puno na odgovoru.

    58 zainteresiranih na 24 mjesta je velika konkurencija. Na stranicama škole piše da ih se 26 upisuje, možda su ova 2 iz predupisa plus 24?
    Prag je 77 bodova, prošle godine je zadnjeupisani imao 83,25 bodova. Uz maksimalni broj bodova na ocjene i bez bodova na natjecanje, izgleda da treba malo bodova na testu. No ako se gleda da većina zadataka nosi 0,25 boda i da ih je samo 27, test treba jako dobro napisati.

    Dobro je da prije prijemnog može vidjeti kako stoji na ljestvici u odnosnu na konkurenciju i koji je raspon bodova u startu.

    Mislim da je u X.ipak lakše upasti (ako o dvojezičnom smjeru pričamo), ali vidjet ćemo kakva je konkurencija ove godine.
    A u dvojezične programe u jezičnim gimnazijama, još lakše.

  46. #13946
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    Nacionalni ispiti iz 8 predmeta, kako je trenutno, nemaju baš nikakvog smisla. Neka opcija male mature iz 3 obavezna predmeta, to zvuči OK. Ili prijemni ispiti koje će nositi 50% ukupnih bodova.
    Ah da, apsolutno se slažem da je 8 predmeta previše za testiranje. Ispričavam se na vjerojatno glupim postovima, jer ne pratim, ali nije li logično da se u srednjim školama gledaju samo određeni predmeti, a ne svih 8. Npr. za PM da ne gledaju povijest. Iz svojih cipela, sigurno bih loše napisala povijest, a nedobro biologiju, dok sam matematiku i na prijemnom u srednju i na fakultet sve znala riješiti, ne faksu ipak imala jednu grešku iz matematike.

    Djecu bi se zbilja bez veze bacalo u vatru, ali vidim korist u tome da se za neke škole/učitelje/predmete vidi koliko njihovo ocjenjivanje odstupa, bilo da daju previsoke ili preniske ocjene.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 02.05.2024. at 08:18

  47. #13947
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    720

    Početno

    Citiraj slavy prvotno napisa Vidi poruku
    Evo situacije od prošle godine za PM gimnazije. Itekako se mogao nadoknaditi manjak bodova sa prijemnim, npr.za V gimnaziju je trebalo 81,18 bodova.
    Da bi se analizirao navedeno jedini način je pogledati rezultate prijemnog tj. liste poretka nakon rezultata. Tek tamo se vidi broj bodova na ocjene + na prijemni i takvih koji su imali 75-76-77 bodova pa vrhunski napisali prijemni i uspjeli upasti, kada sam ja proučavala - nije bilo puno, dapače! Tko ima vremena i volje također može vidjeti prema rezultatima prijemnog koje je prosječan broj bodova na tom prijemnom, ali nekako sumnjam da je više od 50-60% riješenosti.
    A u spomenutoj III. gimnaziji prosječan broj bodova upisanih prošle godine je bio tek nešto sitno ispod 84 boda.
    Plus, početni bodovni prag je u pojedinim školama jako visok, 76-77 bodova što eliminira sve s više od 2-3 četvorke iz OŠ!
    Naravno da je bolje da ima prijemnog nego da ga nema i da netko tko je imao npr četvorke iz hrvatskog, a odličan je u matematici ima šanse to pokazati na prijemnom ispitu no ja i dalje ostajem pri tome da je takvih tek - šačica.


    Jelena, možda bi to imalo smisla, da škola gleda rezultate NI samo iz predmeta koji su bitni za navedenu školu jednako kao što PM gimnazije boduje npr kemiju, a ne povijest za razliku od opće gimnazije.
    Ja sam sklonija da u školama gdje je velika navala bude prijemni s puno većim udjelom ukupnih bodova nego je sada, to mi se čini jedino pošteno. I da se snize bodovni pragovi.
    A možda samo to gledam tako jer gledam svoje mlađe dijete koje neće imati 5 niti iz hrvatskog, moguće niti engleskog (iako odlično barata istim, ali u pismenom uvijek dobije 4 jer nije izvrstan u pisanju/spellingu) i samim time recimo neće moći niti prijaviti se u Prelog, a vrhunski je u kemiji i super dobar u biologiji i fizici i to ga jako zanima. Da je startno bodovni prag niži, a prijemni donosi više bodova itekako bi imao šanse pokušati izaći na prijemni i pokazati je li baš toliko dobar u kem, fiz i bio u odnosu na konkurenciju, a ovako ništa od toga.

  48. #13948
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,524

    Početno

    ekice, baš je žalosno tako nešto pročitati. Nadam se da će doći do neke promjene.

    Što se tiče MIOC-a, još mi je svjež podatak. Prošle godine je upalo 40oro djece na račun prijemnog, koji bez njega ne bi imali nikakve šanse upasti.
    Ako se dobro sjećam ukupan broj upisanih je bio cca 208. To možda i nije tako mala brojka.

  49. #13949
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    Od frendice mali jedva upao - doslovno kao zadnji u jednu pm gimnaziju, dijete sad najbolje u razredu.
    nije počeo odjednom ništ više učiti i raditi u srednjoj školi

    ima takvih primjera dosta... najviše je pokazatelj da ocjene iz osnovne škole nisu mjerilo odnosno ne bi smjele biti glavno mjerilo za upis
    Posljednje uređivanje od Willow : 02.05.2024. at 12:46

  50. #13950
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    ekice, slažem se s tobom. Mislim da je meni na prijemnom u srednju i faks bilo ukupno 600 + 400 bodova, to mi je tada bilo razumno, a i sada je. Upravo zbog nadarene djece, koja su u nečemu super, a u drugome nisu i ne mogu se ostvariti u onome što su super jer su im neki predmeti nezanimljivi/teško savladivi. S druge strane imam u familiji djevojku koja je završila sve razrede s odličnim, svestrana, u super truper Zg gimnaziji, a kiksala je malo na maturi. Upisala je što je željela, jedan od najtežih faksova, i završila u najkraćem roku, al eto moglo joj se potrefiti da i gore bude na maturi iz bilo kojeg razloga, a super je.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •