Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 68

Tema: Ako dijete ne voli školu i učenje, pomognite mu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    101

    Početno Ako dijete ne voli školu i učenje, pomognite mu

    Ako ste ikada sreli dijete u dobi od 3-4 godine primjetili ste da su prave male spužve, uvijek željni novih znanja i iskustava. Poznata vam je roditeljska žalopojka: “Nikako da prestane pitati zašto, kako, svaki odgovor nosi još 5 pitanja sa sobom.” A tek ona neugodna pitanja, na koja nemamo odgovor ili zalaze u domenu intime, pa se roditelji preznojavaju, odgovaraju, izbjegavaju ili poklope dijete u nadi da će tome doći kraj. Na žalost, čini se da kraj dođe kad krenu u školu. Iznenađuje i rastužuje činjenica da se tijekom školske dobi većina tih spužvica punih pitanja i interesa za sve pretvori u mrzitelje učenja, kojima je škola, štrebanje, zadaće i posebno čitanje teret i muka, križ koji svakodnevno nose i jedva čekaju da ga se riješe. Nažalost, rijetki su oni koji zadrže početni elan i koji će i na kraju osnovne i srednje škole još reći da vole učiti. Ipak, nije da djeca postanu nezainteresirana i lijena sama od sebe. Oni to nauče. Čest problem je što su ocjene postale same sebi cilj i to cilj koji nije djetetov, već roditeljski, tako da dijete nema osjećaj da uči zbog sebe i postiže nešto za sebe, već da je to nešto što odrađuje za roditelje. Vrlo često svu odgovornost za učenje i školski uspjeh roditelji, osobito tijekom osnovne škole, preuzmu na sebe, tako da dijete sve manje brine i razmišlja o školi, poučeno iskustvom – da to zapravo i nije njegova/njena briga i da će roditelji reagirati. Tako djeca propuste usvojiti radne navike i preuzeti brigu o školi – što obično dođe na naplatu pri prelasku u srednju školu. Evo nekoliko korisnih savjeta.

    1. ODGOVORNOST ZA UČENJE I ŠKOLU JE NA DJETETU

    2. SLUŠANJE UMJESTO PRIGOVARANJA I STALNIH SAVJETA

    3. PODRŽAVATI, OHRABRIVATI, POŠTOVATI

    4. REALNOST NASUPROT PERFEKCIONIZMA

    5. POMOĆ JE KAD DJETETU DAMO ALATE DA MOŽE POMOĆI SAMO SEBI

    6. PRIMJER VRIJEDI VIŠE NEGO RIJEČI

    7. POMOZITE DJETETU DA STEKNE ZDRAVE RADNE NAVIKE

    8. POTIČITE UČENJE S RAZUMIJEVANJEM

    9. IZBJEGNITE PRIVLAČENJE PAŽNJE POMOĆU OCJENA

    10. NIJE ŠKOLA SVE U ŽIVOTU

    Cijeli članak imate ovdje, objašnjena je svaka točka detaljno.

    Mišljenja? Očekujem svakakve komentare, posebno na točku 10

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Koje je tvoje misljenje i iskustvo?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Osvrt na točku 10.prvo:
    kad svoju djecu pitam što je bilo u školu uopće ne mislim prvenstveno koju su ocjenu dobili, zanima me sve što se događalo. Npr. za prvašića. što su učili, s kim je igrao nogomet, što je bilo za ručak....uglavnom on priča što je njemu bilo najdojmljivije.
    Isto tako i veća braća, razgovaramo o onome što se događalo, problemima, dobrim stvarima...baš svemu što oni izdvoje kao važno.
    Mislim da roditelji imaju veliki utjecaj na to kako će djeca prihvaćati školu, kao nužno zlo ili kao nešto dobro i pozitivno.
    Kod nas nema problema, mališa je još uvijek sretan i zadovoljan u školi, a i ocjene su dobre.
    Veliki se isto dobro snalaze, ali s njima već i realnije razgovaramo, možemo i o realnim problemima, kako ih riješiti, kako se postaviti....ali opet u pozitivnom tonu zato jer mislim da je školovanje dosta bitno u životu.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Članak je napisan općenito.

    A nipošto nije svejedno motivirati prvašića i srednjoškolca.

    Nipošto nije svejedno pomoći s matematikom prvašiću, četvrtašu i srednjoškolcu.

    Pomoć se kroji po mjeri.

    A točka 10 da nije škola sve u životu - pa pogledaj oko sebe i uvjerit ćeš se da ljudi koji su to pisali (a nisam uspjela naći autore članka ovako na brzinu) i te kako imaju pravo, bez obzira što ja mislila o tome.

  5. #5
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    uzrok

    Citiraj karantena35 prvotno napisa Vidi poruku
    Poznata vam je roditeljska žalopojka: “Nikako da prestane pitati zašto, kako, svaki odgovor nosi još 5 pitanja sa sobom.” A tek ona neugodna pitanja, na koja nemamo odgovor ili zalaze u domenu intime, pa se roditelji preznojavaju, odgovaraju, izbjegavaju ili poklope dijete u nadi da će tome doći kraj.
    posljedica
    Na žalost, čini se da kraj dođe kad krenu u školu. Iznenađuje i rastužuje činjenica da se tijekom školske dobi većina tih spužvica punih pitanja i interesa za sve pretvori u mrzitelje učenja, kojima je škola, štrebanje, zadaće i posebno čitanje teret i muka, križ koji svakodnevno nose i jedva čekaju da ga se riješe. Nažalost, rijetki su oni koji zadrže početni elan i koji će i na kraju osnovne i srednje škole još reći da vole učiti. Ipak, nije da djeca postanu nezainteresirana i lijena sama od sebe. Oni to nauče. Čest problem je što su ocjene postale same sebi cilj i to cilj koji nije djetetov, već roditeljski, tako da dijete nema osjećaj da uči zbog sebe i postiže nešto za sebe, već da je to nešto što odrađuje za roditelje
    :D

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Članak je napisan općenito.

    Pomoć se kroji po mjeri.

    .
    X

  7. #7
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    joj, nije baš tema, al svejedno.
    baš sam bila ljuta.
    dođe moja m, prvašica, jučer doma s jedinicom iz lektire.
    komadina samo takva.
    prvo me malo smijeh lovio jer mi je bila smiješna tako sva jadna s tim testom koji sam morala potpisati.
    a onda kad sam vidjela test me uvatio lagani tantrum.
    dakle, lektira je bila pale sam na svijetu.
    to je već samo po sebi dosta zahtjevan tekst za čitače početnike.
    a test je vrh vrhova.
    dakle, deset pobrkanih rečenica koje su oni morali posložiti po kronološkom redu.
    hebemu vraga.
    pale je vozio tramvaj.
    pale je ušao u slastičarnu.
    pale se igrao s igračkama.
    pale je vozio vatrogasno vozilo.
    i tako 10 puta.
    koga briga što je bilo prvo, a što drugo, a što treće.
    ko to uopće može zapamtiti, a da ne nauči cijelu knjigu napamet.
    koji je smisao toga?
    aj vi meni sad recite, koji je smisao toga osim ogadit djeci čitanje?
    moja jadna m je pogodila 4 od 10. prvu, kad je shvatio da je sam, i zadnju kad je shvatio da sanja. i još dvije pukim slučajem. ovo ostalo je zbrljala, kaže, parafraziram (a i ja sam čitala s njom knjigu i to više puta, al sam isto zaboravila redoslijed radnji, možda bih trojku navukla nekako - trojka je bila i najveća ocjena), ja mislila da je prvo vozio vatrogasna kola, a onda ušao u trgovinu.
    mislim, baš me briga za ocjenu, i jedinica se može desiti, šta sad, niti ću ja nešto sad intervenirati. iako bih možda i trebala - samo ju pitati koji je smisao tog testa. al čemu. kad ona misli da ima smisla.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 20.03.2015. at 11:06

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja bih svejedno pitala. Mislim da to što je trojka bila najveća ocjena upućuje na to da treba pitat.

  9. #9
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Primijetila sam da se u prva dva razreda sve prepričavanje svodi na redoslijed događanja, tako da zbog toga ima smisla. Ali da ja dajem taj test, dopustila bih djeci da imaju otvorene slikovnice i da služeći se njima poredaju te događaje jer nema smisla učiti napamet, tim više što i Palino lutanje nema neke dublje logike.

    Slažem se da je test pretežak za prvaše, ali ne slažem se da je Pale sam na svijetu prezahtjevan tekst.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    joj, nije baš tema, al svejedno.
    baš sam bila ljuta.
    dođe moja m, prvašica, jučer doma s jedinicom iz lektire.
    komadina samo takva.
    prvo me malo smijeh lovio jer mi je bila smiješna tako sva jadna s tim testom koji sam morala potpisati.
    a onda kad sam vidjela test me uvatio lagani tantrum.
    dakle, lektira je bila pale sam na svijetu.
    to je već samo po sebi dosta zahtjevan tekst za čitače početnike.
    a test je vrh vrhova.
    dakle, deset pobrkanih rečenica koje su oni morali posložiti po kronološkom redu.
    hebemu vraga.
    pale je vozio tramvaj.
    pale je ušao u slastičarnu.
    pale se igrao s igračkama.
    pale je vozio vatrogasno vozilo.
    i tako 10 puta.
    koga briga što je bilo prvo, a što drugo, a što treće.
    ko to uopće može zapamtiti, a da ne nauči cijelu knjigu napamet.
    koji je smisao toga?
    aj vi meni sad recite, koji je smisao toga osim ogadit djeci čitanje?
    moja jadna m je pogodila 4 od 10. prvu, kad je shvatio da je sam, i zadnju kad je shvatio da sanja. i još dvije pukim slučajem. ovo ostalo je zbrljala, kaže, parafraziram (a i ja sam čitala s njom knjigu i to više puta, al sam isto zaboravila redoslijed radnji, možda bih trojku navukla nekako - trojka je bila i najveća ocjena), ja mislila da je prvo vozio vatrogasna kola, a onda ušao u trgovinu.
    mislim, baš me briga za ocjenu, i jedinica se može desiti, šta sad, niti ću ja nešto sad intervenirati. iako bih možda i trebala - samo ju pitati koji je smisao tog testa. al čemu. kad ona misli da ima smisla.
    To su sulude stvari.
    Prvo- djeca jedva citaju.
    Drugo- kakva su to pitanja?

    Ovako napisano ne bi shvatio niti moj ADHD-ic u 6 razredu.

    i trece- koji je smisao svega toga?
    dijete je procitalo knjigu i dobilo 1.
    Koja je poruka?
    Ne bi li ucitelj trebao izvlaciti najvise od svakog djeteta, a ne zaskakakati sedmogodisnjake sa nekim trik pitanjima?

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Primijetila sam da se u prva dva razreda sve prepričavanje svodi na redoslijed događanja, tako da zbog toga ima smisla. Ali da ja dajem taj test, dopustila bih djeci da imaju otvorene slikovnice i da služeći se njima poredaju te događaje jer nema smisla učiti napamet, tim više što i Palino lutanje nema neke dublje logike.

    Slažem se da je test pretežak za prvaše, ali ne slažem se da je Pale sam na svijetu prezahtjevan tekst.
    Ne kazem da je tekst pretezak , nego je TEST neprimjereno napisan za djecu koja jos ne citaju dobro.
    Da posebno ne naglasavam koliko je tesko kronoloski slagati duge pojmove i recenice ( iako si procitao tekst) djeci u toj dobi koja vecinom jos nisu sposobna se dobro organizirati i sistematizirati.

  12. #12
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    I ja kažem, oni su taj redoslijed trebali utvrditi zajednički, razgovorom, a, ako je već trebalo imati test, onda s otvorenim slikovnicama.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih svejedno pitala. Mislim da to što je trojka bila najveća ocjena upućuje na to da treba pitat.
    Da, slažem se. Ja bih pitala i kako su druga djeca napisala.

    Ako je više od pola razreda dobilo jedinicu, znači da djeca nisu usvojila gradivo. Ta jedinica pripada učiteljici.

    * * *

    Meni se čini da je učiteljica test skinula s interneta.

    Btw. slažem se s Juranom da je za takav tip testa djeci trebalo dozvoliti da slikovnicu imaju kod sebe, ali još uvijek mi je to prezahtjevno za početno čitanje.

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    I ja kažem, oni su taj redoslijed trebali utvrditi zajednički, razgovorom, a, ako je već trebalo imati test, onda s otvorenim slikovnicama.
    Meni se i to sa otvorenim slikovnicama cini prekomplicirano za vecinu djece u prvom razredu.
    Nije stvar u gradivu, cak niti u citanju ( iako se puno koncentracije gubi na dugo objasnjenjei pojmove), nego u sistematicnosti i organiziranosti. Ovim testom se to ocjenjuje, a to se minimalno uci u skoli. Ili nikako. Netko u toj dobi to ima urodeno , vecina nema i treba nauciti.
    Znaci ne ocjenjuje se citanje, razumjevanje procitanog, zapazenje detalja, uzrok-posljedica...nista odtoga. Sve se to izgubi jer se mora biti sistematican i koncentriran da bi se shvatio zadatak . Zadatak , a ne procitano djelo.
    Ne znam da li sam dosta jasna, ali obzirom da imam dijete sa poteskocama u ucenju metodika poucavanja i ispitivanja je presudna da uopce moze pokazati znanje.
    Zato mislim da jei sa " obicnim" prvasicima tako, oni tek usvajaju NE znanje , nego metode rada.

  15. #15
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    mališa je imao isto pitanje za Pale sam na svijetu, ali je to bilo za pisanje doma, i onda je listao po slikovnici i slagao redoslijed. i to mi je skroz ok. ali za test nikako
    to je bilo jedino pitanje?

  16. #16
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Meni se čini da je učiteljica test skinula s interneta.
    bravo peterlin!
    evo, nađoh ga
    samo što je još više pobrkala rečenice. ova prva i zadnja su bile negdje u sredini. dva boda

     Odredi pravilan redoslijed događanja:

    0 Pale se probudio. Mamin i tatin krevet je prazan.
    0 Odjenuo se i izašao na ulicu na igranje.
    0 Pale vozi zrakoplov i sudara se s Mjesecom.
    0 U banci pale uzima vreću punu novaca i razbacuje ga po ulicom.
    0 Pale vozi crveni vatrogasni automobil.
    0 Nikoga nije bilo u tramvaju, ljekarnici, slastičarnici, voćarni, na ulici.
    0 Gladni Pale kuha kašicu i opet ostaje gladan.
    0 Pale vozi tramvaj i sudara se s drugim tramvajem.
    0 U mračnoj kinodvorani nema nikog tko bi prikazivao film.
    0 U parku i na dječjem igralištu Pale traži društvo.
    0 Pale se probudio i uskliknuo: Pa ja sam sve to samo ______________________!

  17. #17
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    mališa je imao isto pitanje za Pale sam na svijetu, ali je to bilo za pisanje doma, i onda je listao po slikovnici i slagao redoslijed. i to mi je skroz ok. ali za test nikako
    to je bilo jedino pitanje?
    je, jedino.
    sad sam našla na netu, ima baš simpa tih radnih listića za pale sam na svijetu. a ona izabrala ovo za test
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 20.03.2015. at 11:41

  18. #18
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    slične zadatke F dobije u Suvagu, ali oni na tekstu rade tjedan dana, na različite načine (slušaju, dramatiziraju, rjesavaju zadatke razne...) i uvijek tekst prepricavaju uz slicice koje onda moraju posloziti po redu zbivanja, prepricati, otkriti koja im slicica fali ili gdje joj je mjesto u radnji...

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    je, jedino.
    sad sam našla na netu, ima baš simpa tih radnih listića za pale sam na svijetu. a ona izabrala ovo za test
    Niste se bas usrecili sa uciteljicom koja skida testove sa razredna nastava net.
    a onda od sve sile ponudenih izabere najbezvezniji.
    Sad znas kako dijete slijedeci put za test pripremiti i gdje naci materijale. :D

  20. #20
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sad me najviše zanima jel prepisana i greška u testu, jedva čekam doma doć i vidjeti :zločesta:

    U banci pale uzima vreću punu novaca i razbacuje ga po ulicom
    .

    ma šalim se malo, al baš me zanimalo jel ja to pretjerujem jer je zlato mamino dobilo komadinu, ili sam bar djelomično opravdano pissed off.

  21. #21
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    je, jedino.
    sad sam našla na netu, ima baš simpa tih radnih listića za pale sam na svijetu. a ona izabrala ovo za test
    debilana

  22. #22
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    po meni je u tom testu bilo jedino važno pogoditi prvu i zadnju rečenicu, sve ostalo je debilana jer je nepovezano i nasumično.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sad me najviše zanima jel prepisana i greška u testu, jedva čekam doma doć i vidjeti :zločesta:

    .

    ma šalim se malo, al baš me zanimalo jel ja to pretjerujem jer je zlato mamino dobilo komadinu, ili sam bar djelomično opravdano pissed off.
    Možeš se šaliti, ali idi pogledati test.

    Daj si priliku. Jednostavno traži uvid u testove (bar dva-tri od druge djece) i pitaj kakav je postupak ako u razredu ni jedna ocjena u razredu nije veća od trojke, što znači da djeca nisu savladala gradivo? Hoće li se test ponoviti?

    Nemaš što izgubiti. To ti je križić u rubrici "informacije".

  24. #24
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    meni je nastavnik pojam
    nikada se nisam išla ni za što žaliti niti pitati
    oni su meni uvijek u pravu
    odgojena sam u stilu one prve fotke koja tebi, cvijeta, diže tlak
    tako odgajam svoje dijete
    ali za ovo bih se čak i ja išla žaliti
    čak ne pitati samo za info
    nego baš žaliti
    to nije za dijete u 1. razredu
    baš greška učiteljice

  25. #25
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Slazem se, totalni fail. Imat cete jos problema s njom sigurno, pa bolje srezati u korijenu

  26. #26
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Da parafraziram, ako dijete ne voli skolu, greska je u skoli

    Nasa uciteljica im ne daje testove iz lektire, popricaju na satu o knjizi, ona objedini u jednu ocjenu napisanu lektiru, crtez i taj sat.

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    ajd' što skidaju radne listiće za testove sa razredna-nastava.net, premda bih ja umrla od srama da sam učiteljica i da mi svaki put par djece kaže da su već rješavali taj test kod kuće - ali ovo da ne pročitaju listić pa ga djeci daju sa pravopisnim i logičkim greškama, to je stvarno previše.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Vezano za ovaj test Pale sam na svijetu i jedinicu.
    Prvo, po meni, jedinica nije kraj svijeta, vjerovatno je učiteljica niti neće upisati u imenik.
    I kod nas je nekoliko djece u 1.razredu iz nekih testova dobilo jedinicu, uvijek je bio ispravak.
    Drugo, kako ste vi tako sigurne da oni to nisu ne znam koliko puta ponovili u školi.
    Naša učiteljica nama piše obavijesti na internet, svaki dan. Često puta prije testa upozori da se nešto još provježba doma iako veli da su to ne znam koliko puta provježbali u školi
    i ona misli da su trebali usvojiti (ali ipak neka djeca nisu).
    Ne bih željela opravdavati učiteljicu, ali baš za sve živo kriviti njih i njihov pristup mi baš nije u redu.
    Tako je jedan tata bio ljut na našu učiteljicu jer je njegova djevojčica u testu krivo označila riječi i slova pa je umjesto slova označila suvisle riječi, a trebalo je samo slova.
    Onda je njemu kćer obajsnila da su i te riječi isto slova i on je zaključio da je to istina. Ja mu velim da su oni u školi radili razliku između slova i riječi...ali ne, njegova kćer je u pravu, test je bezveze.
    Mora postojati i valjda je propisan nekakav kriterij kojeg se učitelji pridržavaju.
    Naravno da bih išla pitati u školu što je bilo ako nitko nije dobio veću ocjenu od trojke, onda zaista znači da je bilo prezahtjevno.

  29. #29
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    cvijeta, bilo bi dobro vidjeti sto drugi roditelji misle.
    tako da razgovor s uciteljicom ne bude zacinjen agresivnoscu. jer je smisao u tome da ona iz toga nesto za buducnost izvuce.

    moj problem sa tim testom je, sto mislim da zapravo testira memoriju, i koncentzraciju na pamcenje redosljeda koji u principu nije kauzalan.
    to nije ono prica tipa:
    igrao se djecak, pao i ogrebao koljeno, potekla je krv, otrcao je kuci, tata je oprao ranu, zavio i zagrljajem i poljubcem utjesio sina.

    to je u principu kauzalni raspored koji se da pamtiti. i ima neku unutarnju logiku.

    prica tipa, igrala se loptom, pa uzela autic, pa bacila krpu, zavezala spigetu, popila gutljaj vode.... je sasvim druga prica.
    Posljednje uređivanje od seni : 20.03.2015. at 13:13

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Je, prije odlaska u skolu pretrazis malo internet da vidis koji je test printala.
    Moguce prvi koji je izbacio pretraznik.
    ovo nije test za prvi razred ( po meni nije niti za jedan).

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    A što bi ponovili, taj tijek događaja napamet, ne razumijem.

    Radi se baš o tome da to nije priča u kojoj jedna radnja slijedi drugu: npr. Pale se probudio i vidio da je sam, tražio je ljude, shvatio je da je sve san - to je logičan slijed događaja i prepričavanje priče, a ovo da je prvo bio u pošti a onda u dućanu nije međusobno povezano na način da dijete logično može shvatiti što je bilo prije a što kasnije, pa bez teksta pred sobom pitanja nemaju nikakvog smisla.

    I ne, ne bih rekla da postoji kriterij kojeg se učitelji moraju pridržavati. Dijete mi je bezbroj puta za test dobilo listić isprintan sa razredne nastave prepun grešaka svih vrsta koje učitelj uopće nije ispravio niti uočio.

  32. #32
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Recimo test iz lektire Šegrt Hlapić, spojite događaj i mjesto događaja


    DOGAĐAJ MJESTO DOGAĐANJA
    1. susret s mljekarom _______ u radionici
    2. susret s Crnim čovjekom _______ u selu
    3. predstava _______ pod mostom
    4. požar _______ u majstorovu domu
    5. Hlapić i Gita prodaju košare _______ u šikari
    6. susret s majstorom _______ na sajmu
    7. Marica ponovno s roditeljim _______ u velikom gradu

  33. #33
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Pa da su i sto puta ponavljali, ostaje pitanje koji je smisao tog ponavljanja? Cisto bubetanje. Jer nije obavezno logicki povezan kronoloski slijed dogadanja. Stvarno se ne moze u prvom razredu pametnije iskoristiti vrijeme? I pametnije iskoristiti sadrzaj knjige, pouku?!?

    Za ucenje napamet imaju pjesmice. Mene zaboli glava kad citam taj zadatak. Jel to stvarno maksimum ove civilizacije, onoga sto bi trebalo pruziti djeci kroz obrazovni sistem?

    I ne kuzim zasto tako olako daju jedinice. Cujem da i nasa uciteljica daje, jer D.nema. recimo iz citanja. Neko dijete u pon dobilo 5, u srijedu 1. Kako je to moguce? Pa ili zna citati ili ne zna...i cemu 1??? To samo moze zbuniti dijete, nista drugo.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da su i sto puta ponavljali, ostaje pitanje koji je smisao tog ponavljanja? Cisto bubetanje. Jer nije obavezno logicki povezan kronoloski slijed dogadanja. Stvarno se ne moze u prvom razredu pametnije iskoristiti vrijeme? I pametnije iskoristiti sadrzaj knjige, pouku?!?

    Za ucenje napamet imaju pjesmice. Mene zaboli glava kad citam taj zadatak. Jel to stvarno maksimum ove civilizacije, onoga sto bi trebalo pruziti djeci kroz obrazovni sistem?

    I ne kuzim zasto tako olako daju jedinice. Cujem da i nasa uciteljica daje, jer D.nema. recimo iz citanja. Neko dijete u pon dobilo 5, u srijedu 1. Kako je to moguce? Pa ili zna citati ili ne zna...i cemu 1??? To samo moze zbuniti dijete, nista drugo.
    Apsolutno se slazem s tobom.
    (Van teme . Daj mi na PP preporuci neku literaturu o pocetnickom citanju iz tvojih krugova. )

  35. #35
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    a moram i jos dodati da mi je imanje lektire u prvom razredu isto
    Posljednje uređivanje od seni : 20.03.2015. at 13:44

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Moj stariji je imao učiteljicu kod koje se lektira (slikovnice) u prvom razredu čitala preko vikenda, a u školi su razgovarali o tome. Čitali su Ružno pače - toga se sjećam, jer nas je upozorila da ne dajemo djeci integralnu Andersenovu verziju, nego su iz školske knjižnice svi dobili istu prilagođenu slikovnicu.

    Ne sjećam se kako je izgledao školski rad, ali doma nije trebalo raditi ništa. Da nije bilo te napomene da je izvorna verzija prezahtjevna za prvi osnovne, ne bih se toga ni sjećala.

    * * *

    Kod mlađega su radili baš ovako kako cvijeta opisuje. Nije mi se sviđalo.

  37. #37
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moji su od 1. do 3. raz. imali Lektiricu. Meni se to svidjelo, za svaku lektiru 2-3 stranice, na zadnjoj obavezno crtež. Bilo je pitanja sa ponuđenim odgovorima (zaokruživanje), dopunjavanje ili odgovaranje punim rečenicama. To su radili kod kuće uz pomoć slikovnice/knjige, i davali učiteljici na pregled.

  38. #38
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj davorka prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da bih išla pitati u školu što je bilo ako nitko nije dobio veću ocjenu od trojke, onda zaista znači da je bilo prezahtjevno.
    vidiš, a ja ne bih. ti i ja se skroz razlikujemo u razmišljanjima. što je ok za raspravu :d
    jer mislim da nema tu prezahtjevno. i treba biti zahtjevno, zašto ne? i, uostalom, imate vi pravo, al nije me baš ni previše briga koliko su dobili ostali u razredu. to mi je rekla m, a inače baš nikada ne pitam koliko su ostali dobili. jer me to nije briga. jer mislim da su oba dvoje kapaciteta i za zahtjevne testove.
    i baš zato ne bih - jer i sama si rekla, jedinica nije kraj svijeta. ispravi se. ko zna jel upisala ili ne u imenik. nema veze.
    a ono što me izluđuje je besmislenost testa.
    na stranu da j nije u prvom razredu imao testove iz lektire, a niti lektiru koju treba doma čitati.
    a kasnije, do danas, dakle, sedmi razred, uvijek na satu pišu o djelu.
    ili ovako nekako mi je super, kako je napisala rebecca:
    Moji su od 1. do 3. raz. imali Lektiricu. Meni se to svidjelo, za svaku lektiru 2-3 stranice, na zadnjoj obavezno crtež. Bilo je pitanja sa ponuđenim odgovorima (zaokruživanje), dopunjavanje ili odgovaranje punim rečenicama. To su radili kod kuće uz pomoć slikovnice/knjige, i davali učiteljici na pregled.

  39. #39
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ubijte me, ali meni za jedinice u prvom razredu nema mjesta. za njih su odgovorni isključivo učitelji, ne djeca.

  40. #40
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Recimo test iz lektire Šegrt Hlapić, spojite događaj i mjesto događaja


    DOGAĐAJ MJESTO DOGAĐANJA
    1. susret s mljekarom _______ u radionici
    2. susret s Crnim čovjekom _______ u selu
    3. predstava _______ pod mostom
    4. požar _______ u majstorovu domu
    5. Hlapić i Gita prodaju košare _______ u šikari
    6. susret s majstorom _______ na sajmu
    7. Marica ponovno s roditeljim _______ u velikom gradu
    Ajme, sjećam se toga jer su na satu pisali i ispravak pa opet nikako spojiti kako treba .

  41. #41
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    i, šta je bilo u šikari?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i, šta je bilo u šikari?
    Pa susret s majstorom, kako ne znaš
    Tog se dijela još uvijek sjećam - čitala sam knjigu navečer, i završetak poglavlja prije nego će iz šikare izroniti majstor glasio je otprilike ovako: "Djeco, ako ste dovde pročitali knjigu, i ako ste zavoljeli Hlapića, zatvorite knjigu i nemojte je više danas čitati." Uh, kakve su to bile muke, htjela sam poslušati preporuku autorice, a bila sam preznatiželjna da vidim što će biti dalje.
    Tu šikaru nikad neću zaboraviti. A nisam sa 7 godina zapravo ni znala što je to šikara.

  43. #43
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Recimo test iz lektire Šegrt Hlapić, spojite događaj i mjesto događaja


    DOGAĐAJ MJESTO DOGAĐANJA
    1. susret s mljekarom _______ u radionici
    2. susret s Crnim čovjekom ___4____ u selu
    3. predstava ___2____ pod mostom
    4. požar ___6?____ u majstorovu domu
    5. Hlapić i Gita prodaju košare ??? ___6?____ u šikari
    6. susret s majstorom ____3, 5?___ na sajmu
    7. Marica ponovno s roditeljim ____1___ u velikom gradu
    susret s majstorom može biti i u majstorovom domu ako se misli na gitu i majstora i u šikari ako se misli na hlapića i majstora.
    u šumi ili ono šikari je hlapić (po drugi puta) sreo i crnog čovjeka, a košare su mogli prodavati jedino na sajmu. ali gdje su onda imali predstavu? na selu pred težacima, ali i na sajmu.
    ispada da u radionici nije bilo ništa. ako misle da su se susreli majstor i hlapić - pa nisu se susreli, hlapić je s njima živio.

  44. #44
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    što kažeš, tanja_b?

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    što kažeš, tanja_b?
    Ja kazem da je meni - pretesko. Iako sam citala knjigu. Nekoliko puta.
    Mrzim testove sa trik pitanjima , i mrzim nejasna pitanja sa nejasnim odgovorima.
    a sto tek mrzim pitanja sa dvostrukim negacijama.

  46. #46
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Kod nas , drugi razred, pitanje : kojim slovima ne označavamo dužine ?
    Željeni odgovor je --------------- malim slovima.
    Meni došlo da na informacijama kažem, pa ne označavamo glagoljicom, goticom, slovima s mašnicama....

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Jel' može sad malo matematike? 1. razred

    Nina je riješila 10 zadataka, a Ana 2 zadatka manje. Koji zadatak sada Ana rješava?
    Moje dijete je napisalo 8., ja sam mu rekla da mu je to netočno da Ana rješava 9. zadatak i objasnila mu zašto, on ispravio, a učiteljica mu prepravila na 8. Tko je u pravu?

  48. #48
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Moj je favorit ono svojedobno pitanje iz PiD testa:
    Svako dijete ima ________, ali i ________ .

    I legendarni odgovor forumaškog djeteta: glavu, trup.



    (očekivano je bilo: prava, obaveze)

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ubijte me, ali meni za jedinice u prvom razredu nema mjesta. za njih su odgovorni isključivo učitelji, ne djeca.
    Složila bih se s tobom, moj A. počeo diktat pisati negdje od pola učiteljica nije primijetila da on zuji okolo, dok druga djeca pišu, dobio jedinicu i bio tužan i žalostan.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Joj, i mrzim te nadopunjaljke koje su prepisane nepotpune recenice iz udzbenika ( sa izgubljenim smislom).

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •