Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: Promjena škole, što s jezicima?

  1. #1
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno Promjena škole, što s jezicima?

    Moja starija je sad 2.r. osnovne. Uči francuski, u 4.r. će dobiti engleski.

    Iz nekih razloga razmatramo promjenu škole.

    U toj drugoj školi djeca sad uče engleski, u 4.r. će dobiti francuski.

    Jeste li imali ovakva iskustva?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Moja starija je sad 2.r. osnovne. Uči francuski, u 4.r. će dobiti engleski.

    Iz nekih razloga razmatramo promjenu škole.

    U toj drugoj školi djeca sad uče engleski, u 4.r. će dobiti francuski.

    Jeste li imali ovakva iskustva?
    Ovo je razlog zašto ja nisam mlađeg sina nikada prebacila u drugu školu, jer nisam našla odgovarajuću kombinaciju jezika.

    Kod nas je prvi jezik njemački, a to je teško naći. Po mom mišljenju, zaribala bih dijete sa oba jezika jer jedan ne bi mogao pratiti, a na drugom bi mu bilo dosadno (a moj sin je baš dobar u tome pa nisam htjela riskirati). Ali pitaj u školi što misle - vjerojatno će ti znati reći.

  3. #3
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Mislila sam pitati nešto kao jel može francuski pratiti s višim razredima, a engleski da počnemo štrebati sad pa dok ne prijeđe. Hmmm, malo je na dugom štapu...

  4. #4
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    A jel to znači da ti sinovi idu u različite škole?

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    A jel to znači da ti sinovi idu u različite škole?
    Ne idu. ALi mlađi je bio u takvom razredu da sam dugo vremena ozbiljno razmišljala o promjeni škole. Nismo to učinili. Ostali su oba gdje su i bili, otrpjeli smo i navikli se na negativnosti, jer nismo uspjeli naći pametno rješenje.

    Njemački je obojici prvi jezik, engleski drugi.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Mislila sam pitati nešto kao jel može francuski pratiti s višim razredima, a engleski da počnemo štrebati sad pa dok ne prijeđe. Hmmm, malo je na dugom štapu...
    Meni se čini da je to teško, ali ne znam. Možda da pitaš profesore jezika - ne u školi gdje je sada, nego u školi u koju bi htjela prebaciti dijete. Možda će joj ponuditi provjeru znanja pa predložiti rješenje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.04.2015. at 15:02

  7. #7
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Mislila sam pitati nešto kao jel može francuski pratiti s višim razredima, a engleski da počnemo štrebati sad pa dok ne prijeđe. Hmmm, malo je na dugom štapu...
    Ne vjerujem da će ti to proći.

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Imam takva iskustva, u nešto starijoj dobi djeteta. Nikakvih problema nije bilo.
    Jezik koji je bio prvi, učio se opet od početka ( neš ti učenja od dvije godine, nema šanse da bude dosadno ) . Jezik koji je bio drugi, nadoknađivao se tokom cijele godine, tako da su imali sa profesoricom posebne sate jednom tjedno i test, pisani i usmeni svaka 2-3 mjeseca. Za čas se dostigla razina znanja novih suučenika. Škola je to nadoknađivanje gradiva sama organizirala, ništa posebno nisam trebala tražiti.

    Treba imati povjerenja i u djecu i u profesore. Sve se može kad je volje i želje.

  9. #9
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Moja starija je sad 2.r. osnovne. Uči francuski, u 4.r. će dobiti engleski.

    Iz nekih razloga razmatramo promjenu škole.

    U toj drugoj školi djeca sad uče engleski, u 4.r. će dobiti francuski.

    Jeste li imali ovakva iskustva?
    imam, s oboje
    ucili od prvog razreda engleski kao prvi jezik, u 4. razredu dobili njemacki kao drugi.

    5. razred presli u skolu gdje je obratno.

    nije bilo problema

    ako je Jana u skoli ok, sve stima, redovna u ucenju, voli jezike, sigurno nece biti problema

  10. #10
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    emily, Beti, ohrabrujuće, hvala!

    Fakat ću morati do "nove" škole, popričati s pedagogom.

    Jel može nešto na javno razmatranje?

    ZA nekvartovsku školu:
    - dobro osoblje (osim učiteljice iz boravka), znači jutarnja uč., pedagogica, ravnatelj
    - postojeća ekipa iz razreda
    - pojačan francuski, sufinanciran od strane fr.amb. (iako je to upitno, prve godine su imali lektoricu, sad mislim da je nema)
    - škola gradnjom identična mojoj osnovnoj, sentimenti šta'š
    - broj djece na razini škole laganini

    ZA kvartovsku:
    - blizina od 2min pješice
    - kvartovska ekipa

    PROTIV nekvartovske:
    - 25-30min pješice (sad ju vozimo)

    PROTIV kvartovske:
    - totalna prebukiranost (npr. ove godine upisuju 7 1.r.)
    - na glasu kao problematična škola, iako promijenio se i ravnatelj i pedagoginja (koja je i razlog zašto smo u zadnji tren nakon upisa odlučili na nekvartovsku školu), pa se možda i ta problematičnost mijenja

    Ima još razloga, dopišem ih kasnije.

  11. #11
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    zasto ju zelis premjestiti?
    samo zbog blizine?


    i sto ona misli o tom preseljenju?
    Posljednje uređivanje od emily : 23.04.2015. at 16:22

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Kao profesor jezika izvan sustava, mogu reći da dijete bez problema može preko ljeta savladati program prva dva razreda stranog jezika ako se s djetetom radi recimo 3 puta tjedno.
    Iz iskustva iz gimnazije u kojoj sam učila engleski, njemački, latinski i grčki a htjela sam upisati talijanski na faksu i trebala mi je ocjena iz njega iz škole za prijava za prijemni, profesorica talijanskog iz škole mi je dala jedan test i samnom porazgovarala 10 minuta i dala 5 u svjedodžbu iz 3. i 4. razreda srednje škole.Sumnjam da je to bilo ilegalno jer su iste ocjene na Filozofskom uvažili bez ikakve frke, iako je ona za 3. razred bila na poleđini svjedodžbe. Pravilnici su vjerojatno mijenjani ali vjerujem da je nešto slično moguće i danas, ako postoji dobra volja.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A što se tiče škole, ja nekako osobno nikad ne bih dijete od 7 godina izdvajala iz okruženja u ime obrazovanja, osim ako u okruženju nisu djeca koja snifaju ljepilo i obijaju kioske.

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Jedna forumasica je jednom napisala da joj je psiholog rekao : " upisite dijete u najblizu skolu kod najgore uciteljice."
    Nakon 6 godina kao roditelj skolarca mogu reci : " sve je to isto ".
    sreca da sam se odlucila za kvartovsku skolu pa sam si u startu pojednostavila zivot ( ideale i iluzije izgubila sam sa godinama :D ).

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Aha, ona vec ide u nekvartovsku , pa razmisljas o ostanku ili prebacivanju u blizu.
    meni 30 minuta pjesice nije drama. Toliko mojima treba ako im pobjegne autobus.
    ako ima drustvo za taj put , i ako je put normalan bez pretjeranih opasnosti ( promet, mracno ...) neka ide pjesice sa ekipom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 23.04.2015. at 16:51

  16. #16
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Zbog blizine iskljucivo, i kvartovske ekipe.
    Dolazi nam bebac u 10.mj., zbog toga smo poceli razmisljati o (ne)prakticnosti.

    Pitala sam ju, prvo ok reakcija, ali kasnije vidim kak ju to muci, da li ce joj faliti prijatelji.

  17. #17
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Nema drustvo za povratak kuci. Jedina je u tom razredu iz naseg kvarta. Mora ili do tramvaja pa 2 stanice, ili kroz 2-3 kvarta pjesice.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Pitaj dijete što bi ONA željela. Možeš ju povesti u novu školu da vidi kako bi joj se svidjelo. Ne treba ona odlučiti, ali može ti pomoći u donošenju odluke.

    Ali čini mi se da upravo to i radite.

    Sretno!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    probaj joj objasniti da će vam kao obitelji biti lakše ako ona ide u bližu školu.

    a poptisujem već gore rečeno, sve je to isto, negdje dobiješ negdje izgubiš.

    savršena učiteljica može zaglaviti na bolovanju i doći netko tko tvom djetetu ne paše, a riktati sve predavače u petom razredu je komedija da se pristojno izrazim .

    sve se u školi može promijeniti u roku 2 tjedna .

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    a gdje planiraš mlađu upisati ?

    kod nas su u drugom razredu došle dvije djevojčice i uklopile su se bez problema, dolazili su i dečki , mislim da ni oni nisu imali problema.
    Posljednje uređivanje od larmama : 24.04.2015. at 10:06

  21. #21
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Jedna forumasica je jednom napisala da joj je psiholog rekao : " upisite dijete u najblizu skolu kod najgore uciteljice."
    Nakon 6 godina kao roditelj skolarca mogu reci : " sve je to isto ".
    slozila bih se
    ako ne isto, onda vrlo vrlo slicno

  22. #22
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Jelka, cestitam na uskoro novom clanu

  23. #23
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Kao profesor jezika izvan sustava, mogu reći da dijete bez problema može preko ljeta savladati program prva dva razreda stranog jezika ako se s djetetom radi recimo 3 puta tjedno.
    Iz iskustva iz gimnazije u kojoj sam učila engleski, njemački, latinski i grčki a htjela sam upisati talijanski na faksu i trebala mi je ocjena iz njega iz škole za prijava za prijemni, profesorica talijanskog iz škole mi je dala jedan test i samnom porazgovarala 10 minuta i dala 5 u svjedodžbu iz 3. i 4. razreda srednje škole.Sumnjam da je to bilo ilegalno jer su iste ocjene na Filozofskom uvažili bez ikakve frke, iako je ona za 3. razred bila na poleđini svjedodžbe. Pravilnici su vjerojatno mijenjani ali vjerujem da je nešto slično moguće i danas, ako postoji dobra volja.
    Ja sam imala takvu situaciju sa latinskim, morala sam svladati nakons rednje skole 2 godine ucenja latinskog, pa sam ga i polozila.
    Jedina razlika od ovoga sto casa prica je to sto sam za to dobila posebnu potvrdu skole.
    Znaci, vjerujem da je moguce ako postoji zelja i volja.

    Nema drustvo za povratak kuci. Jedina je u tom razredu iz naseg kvarta.
    Ima li kvartovsko drustvo koje ide u tu skolu, nebitno o tome da li su u istom razredu?
    (kod moje je takva situacija, cekaju skupa bus, organiziramo carpull kad je moguce i slicno).

  24. #24
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    maria, upravo to nam se dogodilo nakon prvog razreda. Sve je bilo idealno, jutarnja učiteljica odlična, popodnevna predivna žena, prof. francuskog predivna, fr. lektor, 4h/tjedno francuski. Prvi dan 2.r. SVE se srušilo - jutarnje uč. nije bilo cijelo prvo polugodište (operacija), popodnevna dobila svoj razred, prof.fr. otišla u mirovinu, fr.lektor se više ne pojavljuje. Gore od toga valjda nije moglo.

    Tak da znam o čemu se govori kad je taj netko rekao da treba izabrati najbližu školu s najgorom učiteljicom. Jer eto nas u lošoj situaciji u udaljenoj školi.

    Elly, nitko iz paralelnih razreda nije iz našeg kvarta (barem koliko mi znamo).

    emily hvala!

  25. #25
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    ako se odlucite za selidbu
    sto je mladja, brze ce se i lakse uklopiti u novi razred i medju prijatelje
    plus je i sto ce neke mozda znati i iz kvarta, ako ne-moci ce se bolje upoznati druzeci se van skole

  26. #26
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Sorry ne mogu se ne zapitati šta vam bi da je upišete u nekvartovsku školu?! Pogotovo jer ste već imali i drugo dijete a evo i treće na putu.

    Meni je praktičnost uvijek na pameti a i lijepo je da dijete ima u kvartu ekipu s kojom se druži nakon škole.

    Neka vam je sretno s odlukom što dalje.

  27. #27
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Dvoumili smo se (jer smo znali sve lose strane kvartovske skole), ali svejedno odlucili da jednom u zivotu necemo komplicirati i da cemo ju tu i upisati.
    Onda je dosao trenutak upisa, predaje dokumenata. Petak popodne, hrpetina roditelja. A pedagoginja se sa mnom svadi da mi je rekla da donesemo potvrdu poslodavca (nije naravno rekla) i prijeti mi da mi dijete nece ici u boravak ako potvrdu ne donesemo do zadnje minute upisa, dakle te subote u 12h.
    I takva osoba, koja je sve samo ne PEDAGOG, uz ravnatelja, je najvaznija osoba na skoli.
    Cijeli vikend smo proveli zderuci se, pricali s puno prosvjetara i tako je odluka pala bas na odredjenu skolu, iz onih razloga koje sam u prijasnjim postovima navela.

    Eto, ukratko.

    Ne znam jel me tko razumije, ili se cak slaze sa mnom, ali u tom trenutku nije moglo biti drugacije. Ne zalim zbog te odluke, prvi razred je bio divan. Kasniji razvoj situacije me potaknuo na ovakvo razmisljanje o kojemu danas tu pisemo.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Ako je sad takva situacija ja bi ju prebacila. ONi su jos uvijek dovoljno mali da se lako sprijatelje. Mozda ce prvih par tjedana zalovati za starom skolom ali brzo ce se sprijateljiti. Kod vecih to ide malo teze i kompliciranije, kad su klanovi vec stvoreni. Uostalom mozda i nekoga zna iz kvarta s kim bi isla u razred.
    I potpuno te razumijem sto si u tom trentuku odustala od kvartovske skole. Tada je to naprosto bila jedina dobra odluka. Ovo nitko nije mogao predvidjeti. Sad je situacija drugacija, stize i novi clan i odluka bi bila drugacija.

    Sretno

  29. #29
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Jelka sretno dalje !

    Jel ide jos na plivanje ?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je sad takva situacija ja bi ju prebacila. ONi su jos uvijek dovoljno mali da se lako sprijatelje. Mozda ce prvih par tjedana zalovati za starom skolom ali brzo ce se sprijateljiti.
    Evo, ovo se meni nije dogodilo. Prebačena nakon trećeg, s još hrpom ekipe iz razreda, ali MOJA ekipa je ostala i nikad to nisam preboljela.

    Treba pitati Janu, i pratiti njeno razmišljanje/disanje kroz dulji period. Prebacit se može i dan prije početka sljed.šk.godine.
    Ono što sam Jelki već rekla je to da treba jako pazit da Jana ovo ne poveže s bebom pa da ne bude predbacivanja kasnije.

  31. #31
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Nismo spominjali bebu. Cak ni Maru. Stavljamo u prvi plan koliko ce imati pjesice od skole (ove nekvartovske), samostalnost u novoj skoli, ma svasta pricamo.
    Zvala sam danas cijeli dan kvartovsku skolu, bas nitko se nije javio. Moram to prvo rijesiti jer dzabe mi planirati ako ce mi u skoli raditi probleme.

    Lili, da, pliva jos uvijek.

  32. #32
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Ajd super za plivanje.
    cuj Val ti je dobro rekla treba pitat i dijete.
    Budimo realni ona sad silom prilika treba bit prebacena u novo okruzenje, novu skolu zato sto se vama nije svidjela pedagogica i zbog toga je isla u drugu skolu. Kad vec nije mogla birat na pocetku neka odabere sada ali morat ce onda hodat ili ici zet om jer ne mozete se organizirat logisticki drugacije.
    Uostalom vi cete znat najbolje.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    5

    Početno

    Podižem temu. Dijete mi ide u 6.razred i kao prvi strani jezik uči njemački. Od 4.razreda ima i engleski kao drugi strani jezik. Najesen se selimo u drugi grad i novu školu koja ima i razred s njemačkim kao prvim jezikom . Kakva je praksa i postoji li mogućnost da prijeđemo u razred gdje je engleski prvi strani jezik? Ima li netko iskustava? Hvala na pomoći!

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Mislim da je to sve do dogovora, većinom se radi nastavljanje učenja jezika, imali smo par slučaja kod klinaca, ali naravno da su mogli i drugačije odlučiti

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je to sve do dogovora, većinom se radi nastavljanje učenja jezika, imali smo par slučaja kod klinaca, ali naravno da su mogli i drugačije odlučiti
    Da, morat ćemo vidjeti sa školom. Možda treba polagati kakav ispit iz engleskog da se vidi može li se dijete uspješno uključiti u nastavu 7.razreda....Tražila sam neki službeni materijal, pravilnik i sl., ali nisam našla.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •