Vidi rezultate ankete: U kojoj dobi treba po vama početi s učenjem prijavljivanja nužde?

Glasači
91. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • od rođenja

    10 10.99%
  • od 4 mjeseca

    10 10.99%
  • od 1 godine

    41 45.05%
  • od 2 godine

    30 32.97%
Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 127

Tema: Od rođenja bez pelena

  1. #51
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ovime se mi još ne možemo pohvalit jer kaka nekoliko puta na dan, pa još ne ulovim svako
    Citiraj mara prvotno napisa
    Irma se već 7 dana nije pokakala u pelenu,
    ali ovim možemo
    Citiraj mara prvotno napisa
    već to zbavi ujutro poslije buđenja i tak je slatka kad se skoncentrira, prducne i pokaka i naravno popiški.
    i ovim
    Citiraj mara prvotno napisa
    Piškenje ne uhvatimo svako, ali nam id e sve bolje i bolje
    nakon muka s prvom kćeri u odvikavanju od pelena koje je trajalo i trajalo, ovo je za mene pravo otkriće :D

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Ja se više neću hvaliti, jer smo danas pokakali pelenu..... ali nismo zbog toga u bedu

    Inače stvarno i mene fasciniraju te male bebice kak kuže stvari, stvarno nevjerovatno......

    A bila mi je frendica (kod mene na moru) koja muku muči sa svojim sinom ( 2,5 god) koji neće tuti niti primirišati, a kamoli zahodu za velike, isključivo pelena.

    I to me dovodi do zaključka da klinci zbog tih jednokratnih pelena i komocije roditelja jednostavno zaborave osluškivati svoje potrebe..... ili se možda varam

    Uglavnom, sada nam predstoji prelazak na tutu ili wc jer nebumo još dugo mogli obavljati pipi i kaka iznad lavaboa..... nadam se da to neće biti teško, a skužila sam da mala voli kada se gledamo preko ogledala, pa možda montiram ogledalo na vodokotlić

    I još sam skužila da kad joj piškenje teže ide, samo pustim vodu da teče i to ju nekak inspirira....

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam odlucila kod drugog djeteta definitivno probati infant potty training. Nama odvikavanje od pelena uopce ne ide . Tutu izbjegava u sirokom krugu, wc da i ne pricam. I problem nije u tome sto ona nece pisati na tutu nego sto kad je bez pelene jadna se stalno suzdrzava da joj ne pobjegne. Onda se jednom popiski obilno, dojavi mi to i pobjegne. O kakanju da i ne pricam. Trpi i trpi. Ni jucer ni danas nije kakala sve dok nisam stavila pelenu. Jednom joj je samo pobjeglo bez pelene i to onda kad se jadnica vise nije mogla suzdrzati.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Da da, prokletstvo jednokratnih

  5. #55
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Zorana, meni se čini da je to baš zbog toga što većina nas djecu navikne da im je pelena WC, pa ih u neka doba odlučimo od toga odviknut.
    a navike se teško mijenjaju.
    zato sad vidim koliko je lakše kad odmah kreneš s tutom.
    sretno s djevojčicom, oboružaj se strpljenjem, doći će sve na svoje kroz neko vrijeme :wink: , a s drugom bebom, odma od rođenja na tutu :D .

  6. #56
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mi smo u debelom strajku.
    Lovro je u fazi prohodavanja, i nis drugo ga ne zanima.

  7. #57
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure svida mi se da ste uzeli metodu pod normalu.
    Nakon svih onih padova koje smo imali, Karlu je procurio nos i to prosli vikend, a najvilo se sve nocnim pisanjem. Nakon 2 noci Karlo je prijavio pisanje pa smo sad vec tri noci opet na jednom nocnom pisanju i onda opet jutarnje. Za divno cudo po danu je suh. Ne prijavljuje, ali ja po tajmingu, a i po njegovom drzanju za pisu kuzim sad je momenat onda idemo s teletabisima ili nekom igrackicom na pisanje na wc i onda svi idu pisati. Za sada to funkcionira. Jucer je pisao i kakao kod babysiterice. Babysiterica se odlucila da ga drzi i profuncioniralo.

    Nego imam jos nesto u arsenalu sto nam se dogodilo jucer pa bi to rado podjelila s vama. Logicno je, ali covjek se ne bavi tim mislima dok ne nastupi frka. Mi bili jucer na bazenu. Karlo se zagrcnuo i kako mu se steglo grlo pa nije mogao doci do zraka i uhvatio ga panican strah ispovracao se u bazen, a i popisao, sto on nikada ne radi, mislim ne pisa u bazen. Kasnije je bilo kao da se nista nije dogodilo. Interesantno mi je bilo to da se popisao i jednom prdnuo, ali nije pokakao. Da se zatvorio grjkljan dogada se protiv nase volje, znaci da to kontrolira vegetativni nervni sustav, a i pisanje koje je uslijedilo. Stvar je u tome sto kada se i mi zagrcnemo u vodi i nemamo zraka, ali imamo paniku i stres mozemo isto ovako izreagirati. da li ste i vi sami sa sobom imali ovakvih iskustava ili sa vasom bebom?
    Iz toga bi mogli izvuci da nakon zagrcavanja bilo koje vrste prilikom hranjenja adaptiranim mlijekom ili uslijed jakog let downa kod dojenja moze takoder uzrokovati pisanje ili kakanje.
    Ako izuznemo zagrcavanje cini mi se da je i strah bitan faktor i bilo koje nezadovoljstvo koje potraje, a popraceno je duzim plakanjem bebe.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Samaritanka, kad malo razmislim čini mi se dosta logično da se, nakon zagrckavanja i želje ili refleksa Karla da očisti grlo ili dišne puteve, dogodi sveopće pražnjenje. Iako, kod Neve nisam primijetio da se to događa. Ali, događa se obrnuto, kad je tijekom hranjenja stavimo na tutu, često se dogodi da kad počne tiskat, ujedno i bljucne.

    Kod nas ide sve bolje. Jučer je definitivno bio rekordan dan. Od jutra do večeri samo jedno pišanje u pelenu, a ostalih desetak te dva kakanja u tutu. No, zato je pred tri dana bilo kakanja po tati . Stvari s lovljenjem, pogotovo pišanja, su se popravile od kad se MŽ počela više oslanjat na raspored, a ne toliko na znakove. Vjerujem da će pouzdaniji znakovi doći s vremenom. Trenutno je pravilo uvijek joj ponuditi tijekom dojenja, pa 10 minuta nakon dojenja (ako ne zaspi), pa nakon buđenja i nakon nošenja u marami. Ako ne želi, počne mahat nogama. Problem je kad je nervozna, ali toga ima sve manje i nadamo se da će se tako i nastaviti. Čak se počelo i događati da nakon što se pokaka, još u položaju za eliminaciju se počne smijat. Onda se mama stvarno sva rastopi .

    Moram priznat da sam na početku bio malo skeptičan prema bezpelenaštvu, ali sad nisam više uopće. Štoviše, čini mi se prilično jednostavno. Naravno, pod uvjetom da možete uložiti dosta energije u to i da vas ne smetaju "nezgode". A što se tiče energije i koncentracije, MŽ već pomalo neke stvari postaju rutina, pa se sjeti i bez da misli o tome (mislim da je to više navika nego intuicija), tako da mi se čini da je najteže već prošlo. No, da se ne poveselim prerano, vidjet ćemo kako će biti dalje.

  9. #59
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Samaritanka imas kakav adut iz rukava za nas? Lovro ima sad 15,5 mjeseci. Jos nije prohodao i bas je tenutno u fazi prohodavanja. Sto znaci da je samo to vazno.
    PIsanje, kakanje, znakovi, nula bodova.
    Ponekad dodje sam u WC i stavi onu dodatnu malu dasku na skoljku. I onda ga ja pitam hoce piskiti a on zbrise van. Ponekad trazi da ga stavim pa se popiski, a ponekad samo sjedi i zuji.
    Malo sam zbunjena u zadnje vrijeme, jer nam je jedno vrijeme islo skroz dobro.

  10. #60
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Marta pokušaj se osloniti u ovoj fazi na intuiciju koliko možeš. Ne čekaj samo na njegove znakove. Pitaj ga hoće li piškiti ili to formuliraj da je njemu jasno. Meni karlo redovno govori da neće, ali ipak hoće, onda nosimo redovno neke figurice životinja na pišanje. Znam da nije jednostavno, ali kad počne hodati bit će jednostavnije. Makar onda računaj da svaki pad može uzrokovati pišanje, ali i ne mora.

    Kako čitam u knjizi od gđe Boucke ona razlikuje faze pauze IPA i štrajk IPA. Pauze nastupaju kad je dijete preokuprano savladavanjem motoričkih vještina kao što je puzanje i hodanje, ali može i kod dobivanja zubi, novosti u familiji, preselenju, godišnjem odmoru, posjetama drugima ili nama itd. Ono što mi je zanimljivo je to da naše razočarenje silnim nezgodama u toku IPA pauze može uzrokovati kod djece na kraju štrajk IPA što je onda puno veći problem nego pauza. Zato ne treba gubiti glavu. Izlazak pojedinog zuba

    Gđa Boucke savjetuje u pauzama IPA stviti platnene pelene ili trening gačice i tu i tamo kad dođe smirenje u toku dana opet pokušati ga staviti na pišanje ili pitati da li hoće piškiti.

    Interesantna je i faza kad počnu odgovarati sa ne ili tzv. ne faza koja može imati različito značenje. Tako da ne može značiti i da. Mama mora to sama naučiti razlkovati.

    Uglavnom Marta bez nerviranja i kao što veli moj bratić " nadoći će to".

    Moje osobno je iskustvo osloniti se na intuiciju pa ako se i popiša nije takva frka pa makar i na pločice u wc-u il na terasi. Utjeha je da on ništa nije zaboravio samo poslagao prioritete.

  11. #61
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ovaj tekst gore sam pisala sa "tisuću" prekida pa nisam završila do kraja rečenicu o izbijanju zubi. Izbijanje zubi najavljuje se puno prije nego što ga ugledamo. Da im onda curi nosić ili su kao lagano prehlađeni i odbijaju hranu, to znamo s time povezati, ali i pauze u IPA mogu biti također s time povezane. Zato je dobro uvijek na to misliti kad odbija da ga se pridrži za piškenje. Ja kad rekonstruiram Karlove faze pišanja i ne pišanja uglavnom su pauze IPA bile često vezane za izbijanje zuba sve dok se nio navikao na bol koju je trpio, onda se opet uspostavila ravnoteža u IPA komunikaciji. Uglavnom ponekad mislim da se je bitno sve znati o protoku djeteteovog dana i noći ili se bar o tome informirati kad se vrati doma s posla.

    Domagoj i Karlu se događalo da se podrigne kod kakanja jer mu nekako držeći noge stisnem trbuh, ali nije baš bljuckao. Drago mi ječuti da napredujete i da je tvoja žena zadovoljna uspjehom. Ja nisam zbilja ništa drugo ni očekivala jer ljudi koji znaju sa životinjama njeguju u sebi ono iskonsko.

    Da još obavijestim da je izašao i prijevod knjige na njemački od Laurie Boucke i to Infant Potty Basic pod imenom "TopfFit! Der natürliche Weg mit ohne Windeln " ISBN je 3-937797-01-7, Anahita Verlag, Königslutter.

  12. #62
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Hvala, mogli bi biti i zubi u igri, stvarno.

  13. #63
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Cure i dečki, imate li kakav savjet za mene?
    Naime, probali smo s IPT-om, ali nikako mi ne ide samoj s dvojicom...

  14. #64
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Lex dobro pitanje, raspitat cu se pa ti javim.

  15. #65
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mi smo bolje! Danas je prducnio nakon rucka pa sam ga stavila na tutu da se pokaki. Usput sam mu dodala neke novine, cisto fore radi, nisam imala nikakvu igracku pri ruci, a on voli pobjec s tute...
    Dakle, riknili smo od smijeha na pokret koji je napravio da izravna novine. Kao da ima 50 godina, a ne 15 mjeseci.... :D

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    :D :D :D

  17. #67

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Citiraj ~lex~ prvotno napisa
    Cure i dečki, imate li kakav savjet za mene?
    Naime, probali smo s IPT-om, ali nikako mi ne ide samoj s dvojicom...
    Uh, neće ti biti lako. Neki roditelji krenu s djelomičnim IPT-om. Npr. prakticiraju ga samo ujutro, a popodne i pogotovo noću stavljaju pelene (u tom slučaju bi bile bolje platnene, jer ipak imaš neki pregled što se događa, a i bebe se ne uče da je pišanju u pelene dobra stvar, ali ako ti je to prekomplicirano stavljaj im neko vrijeme jednokratne, dok se ne uhodaš - ili možeš danju višekratne, a noću jednokratne - ipak je san bitan). Tako da bi mogla početi i samo s tim da im nudiš eliminaciju nakon jutarnjeg buđenja. Ili samo onom koji se prvi probudi. Valjda se ne bude istovremeno . Možda bi mogla s jednim ujutro, a s drugim popodne. Tad bi doduše ovaj jutarnji bio u prednosti, jer je jutarnja eliminacija gotovo siguran pogodak. Možda onda možeš mijenjati smjene svaki tjedan. Uglavnom kod IPT-a ne trebaš biti isključiva, nego možeš krenuti pomalo. A što se tiče znaka (cueing), mislim da bi bilo dobro da svaki ima svoje znakove.
    A što se tiče samog početka, mi smo krenuli tako da je Neva bila gola (eventualno s benkicom) na tetra peleni, na nepropusnoj podlozi na krevetu. Svaki puta kad bi primijetili da obavlja nuždu bismo ponavljali znak ( i poslije je obrisali i promijenili pelenu ispod nje ). Događali su se razni problemi, ali pozitivno je bilo to što se ne može pomicati, tako da kad ih staviš na pelenu, na njoj će i ostati. Nakon par tjedana je MŽ već uspjela nekoliko kakanja iz položaja. Istovremeno smo vodili evidenciju o svim eliminacijama te dojenju i spavanju, da bismo što prije upoznali kad je najveća vjerojatnost za eliminaciju.

    Čini mi se da bi i ti mogla tako raditi, bez obzira što su dvojica. Doduše, znam da je problem s dečkima njihov domet kod pišanja. Možda da ih malo pokriješ s tetra pelenom i tako uhvatiš mlaz.

    I na kraju moram priznati da kad bolje zamislim kako bi bilo da imamo dvije Neve istovremeno, da sam siguran da bi bilo jako teško. Tako da stvarno vjerujem da ti neće biti lako. U svakom slučaju, radi ono što i koliko možeš. Bolje je odustati od IPT-a, nego od svojih živaca .

  18. #68
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj Domagoj prvotno napisa

    ... prakticiraju ga samo ujutro, a popodne i pogotovo noću stavljaju pelene (u tom slučaju bi bile bolje platnene ...
    Domagoj, hvala na odgovoru. Moram ti reći da mi od početka koristimo platnene pelene. Ancica nam je donijela iz Kanade Indisposables™.

    ... Valjda se ne bude istovremeno ...
    Da, vjerovao ili ne, bude se istovremeno

    ... mi smo krenuli tako da je Neva bila gola (eventualno s benkicom) na tetra peleni, na nepropusnoj podlozi na krevetu. Svaki puta kad bi primijetili da obavlja nuždu bismo ponavljali znak ( i poslije je obrisali i promijenili pelenu ispod nje ) ...
    Ovo mi se dopada. Ali zamisli sad dvojicu drekavaca, koji, ako ne sisaju ili ne spavaju obavezno - plaču, kako leže na krevetu glavama blizu jedan drugome, ja iznad njih sa sisama na gotovs, šuškam dok piške ili govorim "kaka" dok kakaju :shock:

    ... znam da je problem s dečkima njihov domet kod pišanja ...
    Domet mojih dečkiju je mamino oko, usta, vrat, kosa, ponekad i uho :wink:

    Bolje je odustati od IPT-a, nego od svojih živaca .
    S ovim se u potpunosti slažem :D

  19. #69
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    i dok cekam da mi njemacka mailing lista odgovori na ovo interesantno blizanacko pitanje palo mi je napamet da probas jednom od njih promjeniti satnicu... To znaci jedan prvi papa, pa posljedicno prvi pisa i kaka, a drugi odmah nakon njega. da oni dvojca to nekako skuze i vide jedan od drugoga. recimo ides s jednim na wc, a drugog postavis da gleda sto ovaj radi. Idem sada nastavit cu kasnije.

  20. #70
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    ... palo mi je napamet da probas jednom od njih promjeniti satnicu... To znaci jedan prvi papa, pa posljedicno prvi pisa i kaka, a drugi odmah nakon njega ...
    Hm, nisam sigurna kako bi to funkcioniralo, budući da su njih dvojica navikli na double nursing sistem. Prvo sisanje, zatim presvlačenje, pa opet sisanje dok ne zaspu na meni, i tek onda u krpe. Ne spavamo zajedno jer nemamo mjesta na krevetu, tako da ih prebacujemo u kinderbete.

    ... da oni dvojca to nekako skuze i vide jedan od drugoga. recimo ides s jednim na wc, a drugog postavis da gleda sto ovaj radi ...
    I opet malo teže... Imamo jako malu kupaonicu s tuš kadom. Bojim se da je nemoguće postaviti drugog miceka da nas gleda dok smo u kupaonici. Osim ukoliko upotrijebimo Domagojev savjet i kakamo i piškimo na krevetu na/iznad nepropusne podloge.

    Možda bih mogla početi s ozbiljnim poslom tek kada oni budu imali periode prave budnosti između sisanja i spavanja.

  21. #71
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Lex nisam stigla napisati, ali onaj odgovor Domagoju me zbilja nasmijao. Ma i ja kužim da su sve te akrobacije skopčane s prostorom u kojem živimo. Možda je najbolje da radiš kao ja u dnevnoj sobi tako da postaviš jednog i drugog u poziciju za pišanje na Baby love podlozi pa neka ovaj drugi gleda sa strane. Karlo nije ni znao što je wc dosta dugo jer je tamo bilo pre tamno. On je uvijek pišao na mom krilu na kutnoj granituri u dnevnoj sobi. Dosta kasnije smo prešli na wc.
    Htjela sam ti reći ako pričekaš malo nije greda, ali bi bilo dobro da ih staviš u poziciju u pišanje i kažeš ssss. Jednog pa drugog makar eventualno onaj koji čeka se popiša. Slijedeći pu staviš onoga koji se popišao prvog na pišanje tako da obojca osjete uspjeh pišanja gdje treba.

  22. #72
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Evo jedan odgovor od mame blizanaca s njemačke mailing liste. kod njih funkcionira bez problema. Moram još pitati kd su oni počeli, pa ti javim.

    Wie alt sind die Zwerge denn?
    Meine beiden sind jetzt 6Monate, aber einen komplett gleichen Tagesablauf was Stillen, Schlafen und Urinieren angeht hatten sie ehrlich gesagt nie, von daher war es recht einfach mit Windelfrei zu beginnen. Da morgens aber zB beide meistens Zeitgleich aufstehen habe ich anfangs auch "Tandem"-Abgehalten, erfordert ein bißchen Übung aber solange sie kleine sind kann man problemlos ein Kind pro Arm abhalten, entweder übers Waschbecken oder über Schüsselchen, so machen wir es.
    Inzwischen haben die beiden gelernt auch mal ne Minute anzuhalten, so dass ich meistens einzelnt abhalte, es gibt aber auch Momente wo ich heute noch zeitgleich abghalte oder ein Kind stille und den anderen irgendwie dabei abhalte.

    Gruß Carmen

    Ne znam da li znaš njemački pa ću prevesti ovaj tekst dolje:

    Koliko su stari "patuljci"(u Njemačkoj se često upotrebljava taj izraz iz milja za malu djecu i bebe )?

    Moji su stari sada 6 mjeseci, međutim iskreno rečeno nikada nisu imali
    kompletno isti tok dana što se tiće dojenja, spavanja, uriniranja, pa je bilo jednostavno početi držati ih bez pelena. Ali pošto se ujutro istovremeno ustaju jednostavno sam ih istovremeno pridržala (o.a. stavila u pozu za uriniranje). To traži malo vježbe, ali dok su mali može ih se bez problema tako pridržati i to iznad lavaboa ili zdjelice kako mi to radimo. U međuvremenu su oba naučila kratko se strpiti, tako da ih najčešće pridržavam pojedinačno. Postoje momenti kada ih i danas istovremeno pridržavam ili jedno dijete dojim, a drugom nekako pomažem.

    Interesantno zar ne Lex. Znači ima nade i za tvoje "patuljke".

    Pitaj što te zanima.

  23. #73
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Hvala ti samaritanka!
    Znam njemački pa vis-a-vis mene ne moraš prevoditi, ali ako misliš da će zanimati neku buduću mamu blizanaca na forumu, slobodno to učini.

    Ja se slažem da sve traži malo vježbe, ali moj najveći problem je točno taj njihov ritam koji je potpuno isti. Čak imaju i grčeve u isto doba dana, uvečer, i tada obojica znaju sisati i po 3-4 sata u komadu dok se ne smire i, napokon, zaspu.

    Još jedna stvar - njih dvojica su vrlo nemirni kad ne sisaju. Jako kratko vrijeme poslije podoja su mirni i to iskoristimo za vježbanje kukova. Ukoliko Nikola vježba, a Luka počne plakati, tada prekidam vježbanje da bih Luku smirila. To obično bude sisanjem. Pretpostavljam da su još premali da bi ih neka igračka zanimala da bi im dovoljno dugo odvratila pažnju.

    Tako da pretpostavljam da ćemo još malo pričekati s IPT-om.

    Bit će mi drago čuti kada je ova njemačka mama počela sa svojim patuljcima

    I da, moji dečki su stari skoro 7 tjedana.

  24. #74
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Lex već sam pitala i čekam odgovor. međutim ako znš njemački, evo ti link pa pokušaj sama s njom razgovarati na forumu.
    Evo ti link na moje pitanje:
    http://pb1.forenshop.net/cgi-bin/for...16&thread=3032
    Ta je web stranica vrlo zanimljiva:
    http://www.rabeneltern.org/

    Postulat je počistiti zablude u vezi roditeljstva.

  25. #75
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Jako zgodno!

    Budem se ulogirala i registrirala. Pročitala sam "Wir Rabenmütter", a nastavit ću kad skuham ručak

  26. #76
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Lex, evo još jednog odgovora ako nisi stigla vidjeti:
    Ich hab das erste mal von WindelFrei gelesen, da waren die beiden ca 3-4Wochen alt und es für ziemlich bekloppt gehalten *g*, mir aber hin und wieder im Tagesablauf gedanken darum gemacht als ich gemerkt habe, dass die 2 zB ihren Stuhlgang ziemlich regelmäßig haben und deutlich signalisieren.
    So haben wir dann völlig unverbindlich angefangen, sie zB direkt nach dem aufstehen morgens abzuhalten und nach längeren Schläfchen, ansonsten lagen sie untenherum fast nackt im Wohnzimmer oder waren im Tragetuch. Ihren Stuhlgang haben sie ja deutlich gezeigt und so konnten wir sie dazu abhalten. Uns richtig mit dem Urinieren beschäftigt haben wir dann erst als die Trefferquote beim Stuhl ziemlich hoch war und ich meine Zwerge dadurch besser kannte hab ich begonnen mich aufs Urinieren zu konzentrieren, mir langsam die Technik angeeignet sie auch gemeinsam irgendwie abzuhalten so dass es trotzdem für alle halbwegs bequem blieb und mit der Zeit klappte es ziemlich schnell sehr gut.
    Inzwischen sind die beiden tagsüber und nachts WindelFrei und die Trefferquoten recht hoch. Denke bei Zwillingen ists wichtig sich das ganze möglich einfach zu halten und sehr kurze Wege zu haben um nicht ein kind lange allein lassen zu müssen, deshalb haben wir es zB nur ins Beclen gemacht oder auf dem richtigen Klo sondern mit kleinen Plastikschüsselchen die man halt mitnehmen konnte wo man gerade geht und steht.

  27. #77
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Hvala!

  28. #78

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    lex, ja ti samo saljem vibre sretnice, nemam nikakav savijet kaka da zongliras sa 2 bebe istovremeno. ja sam imala teretnih problema i sa jednom (ali ja sam prica za sebe)

    nakon pocetnih uzasa mi smo ti se bas dobro uhodali sa kakanjem na tutu (pisanje ne ide tako savrseno) i mozes si misliti dokle je doslo kad sam se neki dan sva ubedirala jer je sebastianu trece kakanje taj dan otislo u pelenu (drzala ga je moja sestra, ja nisam bila ni prisutna) i ona se sva ushockirala da kaj ja ocekujem od njega jer nema jos ni 6 mjeseci a ja se ukomirala jer mi se beba pokakala u pelenu......

  29. #79
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    samo podižem

  30. #80
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Nuna i Domagoj sram me je pitati jel ste još za knjige?
    Tu sam u Zagrebu pa sam ih vam mislila poslati.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Samaritanka he, he... Nisi uzalud napisala tekst u potpis .
    Sto se nas tice, mislim da ne treba. Vec smo se dosta dobro snasli, pa smo se prebacili na neke druge teme, sto se tice knjiga. Iako, naravno, imamo raznih nezgoda u bezpelenastvu i razmisljamo o njima, kao i o tome kako doci do nekih znakova, jer Neva gotovo nikad ne daje znak koji mi uspijemo primijetiti (osim ponekad stenje prije kakanja). A i nocno pisanje nam je problem. Al mislim da necemo citati nove knjige o tome.

    Svejedno hvala! Da nam je bila panika bio bih te vise gnjavio . Uostalom, mozda se jave neki novi klinci (bolje receno roditelji), kojima ce trebati.

  32. #82
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno Karlo je 100 % "suh" noću i danju!!!

    Domagoj, to je u redu s knjigom, ali izgleda da je suđeno bilo da se ne dogodi ranije. Razlozi nisu bitni. Makar mislim da je ova knjiga itekako dobra dopuna knjizi druge autorice. Bez obzira na sve ispričavam se na nenapravljenom.

    Nego nemojte se stalno oslanjati na zvučne znakove koje bi vam beba trebala dati jer se oni s napretkom bebinog mozga stalno mjenjaju i ona se s vama pokušava još bolje "sporazumjeti". To čini konfuziju kod roditelja jer stvari na koje se naviknemo više ne vrijede. Meni je intuicija jako puno pomogla.

    Želim ovim putem svečano objaviti da Karlo prijavljuje svako pišanje unazad tjedan dana i kući i vani, čak i noću.

    Imam još jedno kratko razmišljanje o peleni kao potencijalnom neugodnom uzročniku fimoza kod dječaka koja se kao pošast proširila kod male djece.

    Pričali smo već prije kako sve mame, a i tate primjećuju da je penis uvijek nekako priklješten kad skinemo pelenu pogotovo onu dobro napunjenu. Isto tako znamo da dječaci imaju fiziološke erekcije već vrlo rano u maternici. One se nastavljuju u dojenačkoj dobi i tako dalje. Isto tako znamo da se penis malo eregira prije nego što će se dječak popiškiti. Fiziološke erekcije penisa su bitno ometane kad dijete nosi pelenu pogotovo onu dobro pritegnutu da ne bi procurilo ili slično.
    Erekcije penisa kod malog dječaka su bitne između ostalog da prepucij tj. kožica na glaviću penisa prilagodi rastu penisa koji se naravno zajedno odvija sa rastom bebe. Nakon poroda, te čitavu prvu godinu i dalje vidljivo je i fiziološki da se kožica ne prevlači preko glavića i svi savjetuju ostavite to na miru ne prevlačite zbog mogućih ozljeda itd. Međutim nakon prve godine i u toku druge pa do kraja druge počinju fame oko famozne fimoze. Tko je kome zadao neki točni termin kada to prevlačenje preko glavića može uslijediti, ne znam.
    Samo znam ono što sam primjetila kod Karla kojeg pratim u tome od rođenja pa ću kroz njegov primjer pokušati objasniti kako si mali dječak sve sam radi i kako je danas njegov eregirani penis do pola prevučen, a da ga mi nismo ni takli nego on sve sam radi i NE NOSI PELENE!!!

    Karlo se počeo igrati s penisom već vrlo rano tamo oko 4-5 mjeseca. navlačio ga je, to sam već negdje pisala za tu kožicu prema naprijed,a ne prema nazad kako neki savjetuju. Ja sam mu to omogućila tako da je određeno vrijeme dolje provodio gol naravno na toplom. U međuvremenu nije nosio pelenu nego gačice. Spavao je također često bez noćne pelene. Danas s ovim mojim znanjem nikada ga ne bi stavila spavati s pelenom jer su noćne erekcije relativno česte i dobro izražene i čini mi se da je nemogućnost njegove pune erekcije nekada i bio uzrok njegovog noćnog buđenja.
    Na taj način erekcijom glavić penisa sam rasteže kožicu pa ona bolje prati rast penisa. Dijete vjerovatno osjeća određenu napatost (tate pomognite mi) pa nateže kožicu prema naprijed, ali ne prema nazad.
    Što se događa kod kontinuiranog nošenja pelena, pogotovo u drugoj godini? Dijete ima nepotpune erekcije i ne može dodirnuti vlastiti penis, što mora uzrokovati ne rastegnutost kožice, a i eventualnu zaljepljenost kožice na glaviću ili zaljepljenost same kožice do nemogućnosti uriniranja jer penis "ne odradi" svoju dnevnu fiziologiju.
    Neki pedijatri povlače kožicu na silu ili šalju dijete na operaciju što je itekako traumatično i bolno za dijete.
    A po meni su veliki i osnovni problem pelene ili mekše rečeno nedozirano nošenje pelena koje onemogućuju prirodni način rasta i "vježbanja" penisa sa svim svojim dijelovima.

  33. #83
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Vrlo vjerojatno si sasvim u pravu, ali dokazati nešto takvo u 99,99% pelenaškoj zajednici bilo bi priličan pothvat.

  34. #84
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ja imam djevojčice, pa pojma o svemu tome nisam imala i ovo što si napisala mi je izuzetno zanimljivo.

  35. #85
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Daklem, ja se u potpunosti slazem sa svim sta je samaritanka napisala u prethodnom postu.

    Ono sto mi je zao je da nisam Lovru skinula skroz. On je uglavnom u gacama, ali ipak nosi i pelene. Platnene, labavo stavljene, al ipak pelene.

    I on nateze pisu od 4-5 mjeseci. Cim ga skinem ili mu obucem gace, njegov je. I vjerujem da on nece imati problema s pisonjom.

    Andro koji je bio u jednokratnim pelenama apsolutno predugo, uglavnom mojom krivnjom, uopce ne moze prevuci kozicu. Nema nikakvih problema ni upala, ali ima vec skoro 5 godina i ocekujem da uskoro krenu pritisci...

    Falabogu, tata je prevuko tek u pubertetu, pa ce on sigurno imati razumjevanja za odugovlacenje.

  36. #86
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Hvala na komentarima. Ovo o pelenama je za mene i moje ukućane 100% dokazano. Na žalost mora mladi muški naraštaj proći tu vrstu traumatizacije da bi se nešto novo (staro) saznalo.

    Pitanje je samo da li mi možemo na tom planu išta učiniti?

    Te teme su jednako tako upitne kao i klistiranje i brijanje prije poroda, kao i epizotomija, epiduralna, carski, ususdit ću se reći dugo dojenje...da ne bi rekla baš kratko...

    Ako netko želi da se vidimo popodne negdje u Zagrebu i eventualno popričamo na tu temu i da se djeca eventualno upoznaju bilo bi mi drago.

    Ja sam često na Jarunu, ali nemam ništa protiv novih lokacija. Možete mi poslati i pp.

  37. #87
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a na jugu kad te mozemo ocekivati?

  38. #88
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Na žalost Zrinka zasada ništa, moram raditi jer mi je seka ad akta. Ako se štio promjeni javim ti. Dolaziš li eventualno u Zagreb?

  39. #89
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    da
    ma skupstinu rodinu

  40. #90
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    i pozdravi sister

  41. #91
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Pa javi se onda...

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Evo i mi se prijavljujemo.
    Aisha ima 7 i pol tjedana i treniramo se nekih tri tjedna.
    Znakove ne kuzim ni pod razno, tak da radim na kombinaciju tajminga i intuicije.
    I ovaj dio s intuicijom me zadivljuje.
    Naime, ja uopce nisam produhovljena i ne mogu se bas pohvalit nekom intuicijom tako da sam citajuci knjige taj dio u potpunosti zanemarila. Procitala sam ali kao to ne moze imat veze sa mnom.
    A kad ono???? :shock:
    Ako sam sama s njom doma i skroz usredotocena na nju, s vremena na vrijeme, neovisno o budenju i jelu, cujem glasic u glavi : mozda bi ona piskila.
    Prvih puno puta sam to izignorirala jer je maloprije piskila ili od kud bih ja to mogla znati. I? Dete se popiski u pelenu.
    Pa odlucih pokusat koji put i poslusat taj glasic. I gle cuda, ide mi.
    Uglavnom za sad ulovim manje-vise svako kakanje i vecinu piskenja.
    No samo ak smo doma. Jel vi to prakticirate i kad ste vani? A kak je po noci? Ja za sad nisam ni probala po noci jer se jako razbudi.

  43. #93
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Šmučka evo i mene nakon dugo vremena, nadam se da nisi odustala 8) .
    Zimi je naravno problem dijete razmatati i staviti ga da piški kad je jako hladno vani, zato sam ja za svaki slučaj stavljala jednokratnu pelenu. Vrlo brzo sam primjetila da je pelena vrlo dugo suha i kad bi mi intucija govorila da će uskoro biti vrijeme pišanja, a Karlo bi postao nezadovoljan i vrpoljio se, otišla bi negdje po putu gdje je dovoljno toplo ili u auto ili u neki wc u kafiću, skinula bi mu hlače i hulahopke do koljena ili skroz skinula i pustila da se popiša u pelenu stvivši ruku pred penis da mu mlaz usmjerim prema dolje. Djete bi mi bilo uvijek nakon toga zahvalno. Ponekad bi ga prije kratko podojila. Nekada smo jednostavno došli kući ja bi ga skinula i on bi se tek tada prvi put popišao. Začuđujuće je i onda bilo da se nije popiškio vani u tih 2 sata.
    Noćno pišanje je tema za sebe, ali uz određene pripreme i analizu navika djeteta ako ih već ima, možeš uspjeti i u dijete podići da piški na vrijeme. Izgleda kao d ćeš ići u boj, ali nećeš nego i ti pri tome moraš nešto naučiti.
    Koliko često doji noću ili koliko se često budi? Da li spava s tobom ili bez tebe? Koristiš li vreću za spavanje ili neko pokrivalo? Mi nismo koristili vreču za spavanje pa bi se Karlo često otkrio. Kad im je hladno češće pišaju. Obuci ga lagano i to u piđamu u dva dijela. Neka spava na pamučnim nepromočivim podlogama, neki preporučuju i ovčje krzno. Najbolje je da spava s tobom ako ga već dojiš onda možeš i regirati s pišanjem. Stavi ga da se popiša pred veliko noćno spavanje bez obzira da li već ima ili nema neki dnevni ritam. Po noći sve akcije koje izvodiš radi u mraku. Stavi si kahlicu ili podlogu na koju piša pored kreveta da ti sve bude pri ruci. Ne moraš odmah ići s njim na pravi zahod pogotovo ako ti je hladno u sobi ili u wc-u. Ako je spavao 4 sata podoji ga malo i kad s umiri s dojenjem pokušaj ga pitati da li će ići sssss lagano ga razmotaj ako ti leži na ruci pokušaj mu ispod podmetnuti po meni najbolje neku podlogu i tako u poluležećem položaju daj mu signal sssss i vjerovatno će se popiškiti. Onda ga odmah polegni, ako nastavi spavati obuci ga pokri, ako se buni podoji ga pa kad se smiri onda ga u istoj poziciji obuci i pokri.
    Ja sam dojila jedino ležečki i jedina akcija noćna je bilo podizanje prije pišanja. To zbilja ne vole, ali ako mu smireno govoriš što radiš i da će bolje spavati kad se popiški počnu sudjelovati. Nemoj pred noć ni ti piti niti jesti ništa šro djeluje diuretički jer će i on onda piškiti. Adaptirano mlijeko djeluje također kao diuretik, drugačije je s majčinim mlijekom. Ako dijete pije češće noću, bubrezi mu intezivnije rade.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Samaritanka, nisam odustala, pa tek smo pocele.
    Za izlaske, sve mi se to sto ti pises cini OK, ali za malo vecu bebu. Aisha je jos jako mala (10 tj) i malo hipotonicna tako da nema jos dobru kontrolu glavice. Zbog toga mi je jako tesko skinuti je i obuci a da ona ne lezi. Osim toga, ona nista ne prijavljuje, sva su piskenja na tajming i poneki nalet moje intuicije. 8)
    Za noc pak, ona spava u vreci jer spava izmedu nas pod jednim poplunom a otac joj ima siroka ramena tak da je prekrivac iznad nje ko sator.
    A dojim je, prakticki u snu, sam se prevrnem i namjestim cicu. Plus ista stvar kao i za izlaske, da bih je podigla moram koristit obje ruke, i ona se razbudi i onda tesko nazad zaspi, zato smo i uveli ovo spavajuce dojenje. Plus, ne znam di bi kod nas nasla ovcje krzno a na onim babylove podlogama se jako znoji i vrpolji, pa smo od njih odustali.
    Sad mi ovo kaj sam napisala zvuci kao da nemam volju ni probat ali nije tako, bilo bi mi super kad bi nam i nocno upalilo, jerbo je sad prek noci u jednokratnoj jer u platnenoj dobije pelenski osip.
    I najbolji moment - ne mislis valjda da kod nas ima pidama u dva dijela za tako male bebe. Jedva sam i strample nasla a i u njima mora imat pelenu jer su joj inace za tren ispod koljena.

  45. #95
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj šmučka prvotno napisa
    <snip>ne mislis valjda da kod nas ima pidama u dva dijela za tako male bebe. Jedva sam i strample nasla a i u njima mora imat pelenu jer su joj inace za tren ispod koljena.
    Ima!

    Kupila baka mojim dečkima, broj 56 pijamice, gornji dio se kopča na leđima drukerima, a hlačice su sa stopalima. Jedna plišana, deblja, i jedna pamučna. Donesem ti ih na rasprodaju.

  46. #96
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    E, cure djece bezpelenasa....

    Sjetila sam vas se sad za vikend jer sam u Ipercoopu u King crossu vidjela gacice i potkusulje s kratkim rukavima preslatke za male kindace do 3 mj. i do 6 mj starosti (ak se ne varam za tocne velicine)..

    No znam da sam se ugodno iznenadila, i kontala "vidis, konacno negdje gacice za bebu!"

    Eto, toliko da znate

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Lex, hvala na ponudi,ali bojim se da moje dete u to ne stane. Jedva da je dva tjedna nosila 56. A gdi je to tvoja baka kupila?
    Anchie, kupih ja jedne takve gacice jos u trudnoci - male, male, malecne - al i na mom relativnom velikom detetu plesu.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    MTČ radi takve dvodjelne kompletiće. Ja sam ih kupila u onoj nami u prečkom. A ima ih i po opreminim dućanima

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Mara, a jesu li napravljeni za bebu u pelenama ili bez?
    Jerbo, imam ponesto tih donjih dijelova ali su svi u dijelu koji ide na guzu ogromni pa joj to spadne ako nema pelenu. A lakse bi mi bilo skidat je, posbeno po noci, da nema pelenu.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    ovisi kakva ti je curica.
    moja je deeeebeljuca, pa joj te hlačice stoje u tajice stilu.....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •