Vidi rezultate ankete: Kako ste riješili stambeno pitanje?

Glasači
89. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Živimo u unajmljenom prostoru

    9 10.11%
  • Imamo naslijeđenu kuću/stan

    18 20.22%
  • Kupili kuću/stan odmah, bez kredita

    8 8.99%
  • Kupili kuću/stan na kredit

    42 47.19%
  • Unajmljen državni stan (POS)

    1 1.12%
  • Kupljen državni stan (POS)

    2 2.25%
  • Izgradili svoju kuću

    5 5.62%
  • Naručili montažnu kuću

    0 0%
  • Živimo s roditeljima

    4 4.49%
  • Ušli u tuđi stan

    0 0%
Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 124

Tema: Riješiti stambeno pitanje - opcije

  1. #1
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,204

    Početno Riješiti stambeno pitanje - opcije

    Otkako smo dobili dijete razmišljamo da bi kroz godinu spakirali torbe i otišli drugdje živjeti. Naravno, prostor bi unajmili. Odlučila sam iz znatiželje pogledati cijene kuća na Njuškalu. Zapanjilo me da bih morala šest godina štedjeti po dvije tisuće mjesečno za staru olupinu od oko 130 tisuća, i to negdje daleko od civilizacije. Takva je većina ponuda. Uz plaćanje najma teško možemo odvojiti još dvije tisuće svaki mjesec.

    Dečko misli da je jednostavnije i jeftinije izgraditi kuću. Ne znam kako si je to zamislio.

    Prije koji tjedan javio mi je da pogledam na netu za stanove koje država daje na iznajmljivanje / kupnju / kredit. Kvaka je ta što ako ne kupiš stan u roku tri godine tada nema nikakvog sniženja cijene. Isto kao da si plaćao regularan stan.

    Montažne kuće, prizemnice, 50 m2, koštaju od 250 tisuća naviše.

    Jedino mi ostaje čekati naslijeđe, a do tada ću i ostarjeti.

    To su nam sve opcije.

    Kako ste vi riješili/rješavate svoje stanovanje?

  2. #2
    zola avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    59

    Početno

    Mi smo kupili stan na kredit, baš prije par mjeseci. Manji dio smo dali u cashu a ostatak preko kredita. Djece još nemamo ali smo odmah uzeli veći stan da se ne moramo kasnije seliti iz manjeg u veći. Kad smo razmišljali da li da idemo u podstanare ili da kupimo nešto svoje prevagnula je kupovina jer bi nam rata najma bila slična rati kredita, pa radije da onda plaćamo nešto svoje.

    Prije nego što smo se preselili bili smo prvo podstanari, a kasnije smo ušli u stan gdje je živio moj djed nakon što je preminuo.

  3. #3
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Kredit 30 godina. Dana zivota nisam bila podstanar jer mi je to kao da bacam novac.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    imamo svoj stan u kući muževih roditelja - svaki dan zahvaljujem nebesima na tome, užasavam se kredita i znam da bi strašno teško podnosila da imamo omču oko vrata skoro do kraja života.
    divim se iskreno svima koji su pod kreditima po 20/30 godina. a nažalost takvih je jako puno.

  5. #5
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Mi na sreću isto imamo stan u kući muževih roditelja i sad bi ga trebali preuređivati i dignuti krovište za šta nam naravno treba kredit. Sve nešto preračunavam i iskreno se divim ljudima koji uđu u kredit na 30 godina ali jbg. druge opcije nema. Imamo prijetelja koji je imao mali stančić kojeg je prodao i od tih novaca kupio zemlju i dignuo kredit. 2-3 godine su živjeli kao podstanari u blizini kupljene parcele i gradili kuću. Mislim da je koristio ytong ali dosta toga je radio i sam uz pomoć prijatelja.Sad imaju krasnu kuću od ukupno 120 kvadrata(namješteno je 70 kvadrata-ostalo je neuređeno potkrovlje), garažu i dvorište. Izračunao je da ga je kvadrat koštao oko 300 Eur bez zemlje. Stvarno se može povoljno izgraditi kućica no treba tu puno truda i rada-nema samo ključ u ruke, tako da ej to isplativije onima koji su vješti sa rukama i imaju dosta prijatelja takvih.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Bili smo podstanari godinama u velikom gradu. S trećom trudnoćom meni se učinilo u potpunosti ludo ostati podstanar zbog seljenja, visine najamnine itd. Željeli smo dići kredit na tisuću godina i otplaćivat ga... ali kad smo izračunali ratu shvatili smo da jedno od nas mora raditi dan noć ako mislimo kupit više od 40 kvadrata i odustali. Donijeli smo radikalnu odluku da skupimo prnje i preselimo u staru i zapuštenu kuću na moru u vlasništvu mog tate. Počeli smo ju sređivat, mic po mic, na način da sam naučila lijepit pločice, gletat i td. i rentat ju ljeti. Mom ocu dajemo određeni postotak. Muž je prve zime radio doslovno sve i svašta, od nošenja drva po makadamu do odlaska na ribu.
    I danas nakon 5 godina života u provinciji imamo sređenu kuću, koja je i dalje kuća mog tate kojem dajemo postotak ljetne zarade, ja imam bezvezni sezonski posao, a muž mi radi tijekom cijele godine također bezvezni posao. I bolje nam je nego što je bilo u velikom gradu. Imamo više financijski, i živimo kvalitetnije jer je tempo sporiji, zrak čišći i nekako idiličnije. Problem je nemogućnost samoostvarenja kroz posao, ali jbt ga, ne može čovjek imat sve.
    Ne poznajem ni jednu drugu obitelj koja je učinila slično, a znam baš mnogo ljudi koji grcaju u kreditima u gradu iako im obitelji imaju nekakve nekretnine na moru koje bi preuređenjem mogle biti ekonomski isplative. Ali ljudi ne žele odustati od gradskog života. Čudi me da smo mi jedini koji smo to napravili, bar iz moje okoline.
    Posljednje uređivanje od casa : 15.09.2015. at 10:22

  7. #7
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,204

    Početno

    Ovaj Ytong je divan. Imaju kućice i do 100 tisuća.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Mi smo riješili stanovanje pomoću kredita. I da sam imala današnju pamet prije nekoliko godina, nikad ga ne bih digla. Radije bih bila podstanar. Sada se pitam zašto mi je ikada bilo napeto imati vlastitu kuću/stan i što bih izgubila da sam bila podstanar ? Ako imam svoj mir, krov nad glavom, topao krevet, je li bitno da u vlasničkom listu piše moje ime ili tuđe ? Nemam puno iskustva sa podstanarstvom, odnosno imam jedno iz studentskih dana i izrazito je pozitivno, pa valjda zato tako razmišljam.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Zato što se moraš selit kad ti se ne seli... Zato što nisu svi najmodavci koji izgledaju dragi i fini ljudi takvi. I zato što je teško nabrzinu naći stan u istom kvartu, a baš je komplicirano dijet vodit u školu u drugi dio grada, van ruke. I najviše, zato što si nesiguran... ono ne znaš hoćeš li tu biti za 6 mjeseci...

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    A i u mirovini valjda negdje živjeti (tko od nas doživi)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Nemam pojma, negdje sam pročitala da ljudi vani većinom unajmljuju stanove i kuće za život, pa sam se u jednom trenutku zapitala zašto je kod nas must have imati vlastitu nekretninu. Jasno mi je da svaka opcija ima svoje dobre i loše strane, ali poslije 6 godina života s kreditom na vratu, ova opcija s podstanarstvom čini mi se pogodnija.

  12. #12
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja sam bila puno opuštenija kad je 15 godina kredita bilo pred nama nego sad kad su samo još 3,5.
    Bila sam mlađa, bila su malo sretnija vremena... valjda zato.

  13. #13
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Mi smo podstanari. Imamo izrazito pozitivna iskustva u svih ovih 6 godina. Pozitivna jer najmodavce nismo vidjeli od kad smo uselili do kad smo izlazili, čuli smo se po potrebi, s jednima smo ostali i u kontaktu (zbog posla, inače ih također nismo čuli kad smo bili u najmu).
    Pretpostavljam da je to sreća, a možda je nesreća naći loše stanodavce. Mi u startu odredimo svoja pravila kao najmoprimci i ako se nađemo ok ako ne traži dalje. Nikad nisam bila u situaciji da moram hitno naći drugi stan jer mi je netko otkazao, to su stvari koje dogovoriš unaprijed. Dok sam u najmu ponašam se kao da je moj stan, jer ako ga plaćam i je moj, tko se s tim ne slaže nije moj najmodavac. S druge strane mi zaista brinemo i održavamo stan kao da je naš, sve plaćamo na vrijeme i nismo bučni.
    Kako Casa zastupa anti najam stajalište, tako ja zastupam pro najam. Puno manje sam potrošila i više dobila u najmu nego da sam uzimala kredit za svoj stan. S tim u slijedu upravo ćemo uspjeti doći do svog prostora za puno manje novaca i puno brže nego da smo plaćali ratu i kamatu na 20-30god.
    Ne smatram da je davanje novaca na najam bacanje novaca (to mislim za kamate na kredite), moraš negdje živjeti, nešto jesti i obući se, to nije bacanje novaca nego treba uključiti u fiksne troškove života.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I da je tako kod nas, mi bismo i sad živjeli u Zg i plaća rentu... A ovako kako je, mislim da je podstanarstvo s malom djecom baš ono krajnja nužnost...

  15. #15
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    unajmljuju jer se ne žele vezivat,puno su mobilniji,češće mijenjanju poslove i mjesto stanovanja...
    ali i vani je postalo prestižno imati nekretninu u vlasništvu,onda si faca...
    (pogotovo u mediteranskim zemljama) - ovo za rehab ide,uletili mi postovi izmedju....

    mi smo digli kat na kući od suprugovih roditelja uz više manjih kredita (ono kad se preračunaš pa pred kraj radova ostaneš bez para)
    mužu sada žao (kreno u radove prije nego me upoznao) jer kaže da bi radije bio odselio u drugi grad (ili čak državu) gdje ga nitko ne pozna...
    nervira ga ova manja sredina gdje svak zabija nos u tuđa posla..

    nije kredit toliki bauk ako ne predstavlja previsoki postotak od ukupnih primanja, ono da nisi nategnut toliko da ako netko završi mjesec-dva na bolovanju da nemaš za režije....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 15.09.2015. at 15:41

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A da te mala vial, sad nazove najmodavac i zamoli da iselite u roku od dva mjeseca? Mislim, to se može dogoditi... I s ugovorom možeš obrisat guzicu, ako je osoba u svom problemu. Meni se dogodilo da moram iselit za dva mjeseca jer se gazdi sin rastaje.

  17. #17
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    U razvijenim zemljama najam je puno češći nego kod nas iz raznoraznih razloga. Npr. postoje cijeli blokovi zgrada koje se grade isključivo za najam, vlasnik je tvrtka koja upravlja i održava kompleks, najmoprimci potpisuju ugovore o najmu u kojima imaju ne samo obaveze već i prava, sve funkcionira puno jasnije i uređenije.
    Nije vlasnik stana Pero koji te neće prijaviti a kad Perin sin objavi da će se ženiti i selio bi se u taj stan otkazat će ti najam bez prethodne najave.
    Uređeni najam je divota, kad trebaš veći stan samo se dogovoriš i preseliš u veći u istoj zgradi, ili u manji ako ti više veći ne treba. Ne brineš se ako strop prokišnjava ili se guli boja u stubištu - netko drugi se brine o održavanju a ti plaćaš dogovoreni najam. Da je tako kod nas vjerujem da bi puno ljudi puno duže živjelo u unajmljenom stanu i ne zaletavali se u kredit navrat nanos jer im je zlo od seljenja jer je gazda odlučio prodati stan.

    On topic, naslijedila nisam ništa, roditelji mi žive daleko od grada u kojem živim i nemaju viška kvadrata niti slobodnih nekretnina. Kupila sam stan kreditom koji ću otplaćivati još 17 godina.

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    A nije sad podstanarstvo više toliko loše kako je bilo, naprosto zato što je ponuda stanova puno veća nego prije, pa su i cijene pale, ne iznajmljuju se više samo rupe, a i nije tako lako naći podstanare pa su i stanodavci ljubazniji (evo meni odlazi podstanarka nakon dugih 5 godina, sve sam joj dozvoljavala, nisam niti jednom bila u stanu, a zadnjih par mjeseci sam joj prepolovila stanarinu - i sad mi je muka što odlazi jer ne znam što ću).

    Nije tako teško izračunati koliko bi čovjek npr. za 15 godina "bacio" na kamate, a koliko na najamninu.

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    .. ali da, sve je to i dalje siva zona, i dalje se iznajmljivanjem bave ljudi koji imaju stan viška, nema masovnog iznajmljivanja stanova kao vani

  20. #20
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa zato jer je to drugačije vani regulirano. stanovi za najam nisu stanovi tipa umrla je nona pa ćemo iznajmiti njen stan dok nam se sin ne oženi. a u međuvremenu ćemo u tom stanu zaključati jednu sobu i tu utrpati nonin namještaj i tanjure. a u dnevnom ostaviti nonin kauč koji je baš genijalan i ne damo podstanarima da ga bace.

  21. #21
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    uletili postovi između...
    mislim, pa tako je moja mama bila najmodavac.

  22. #22
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Sve je moguće, ali to bi bilo jako ne fer jer su u startu bili dogovoreni uvjeti da na takve stvari nema šanse da se dogode (baš zato sto imamo malo dijete), mi smo im ostavili vremena dan-dva da razmisle o nama kao podstanarima i o našim uvjetima. S druge strane, to su ljudi (konkretno ovi sad) koji sa svojom malom djecom zive u drugom gradu i ovaj stan im je visak stajao nekolilko godina pa su ga odlučili iznajmiti. To su sve stvari koje gledaš kad tražiš najam kao roditelj.
    Ali evo, da se dogodi- ja ne bi izašla dok ne nađem drugi adekvatan stan u okolici pa prihvatljivoj cijeni. Oni ne fer- ja ne fer. Mislim da čak kad bi i došlo do nekog sranja (ovo je sad najgori moguci scenarij pretpostavljam) da bi policija bila na mojoj strani, jer sam u mirnom posjedu, malo djete je u pitanju, plaćam redovno i imam ugovor o najmu na 2. godine.
    Ne znam casa, ne volim razmišljati o negativnom, mislim da tako privlačiš negativno. Al evo -šbb-kbb

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I ne mislim da sam ja imal neki poseban peh s najmodavcima, već mi se čini da većina ljudi koji su podstanari 5 i više godina ima i negativnih iskustava. Ono, imala sam ja i lijepi iskustava, ali definitivno je to kod nas još u sferi kako ti padne grah..

  24. #24
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Mima, vjerujem i ja da je tako no opet, ljudi koji traže stan u najam mi često kažu da se i dalje možeš puno rupa nagledati i da je teško naći pristojan stan za pristojnu cijenu. U Zagrebu se puno ljudi koji rentaju bolje uređene stanove preorijentiralo na dnevni (turistički) najam.
    Mi smo proljetos iznajmili MM-ov stan nakon što je otišla prethodna podstanarka doslovno u jednom danu i jedva smo se odlučili i između dva para kojima da iznajmimo, i jedni i drugi su bili simpatični, i jedni i drugi su htjeli stan odmah. Možda je i stvar trenutka i sreće no mislim da je ponuda još uvijek manja od potražnje.

  25. #25
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Moguće, moguće .. možda bih i ja svoj stan mogla opet iznajmiti.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma sve je to točno. Al kad ti taj najmodavac koji je 19 mjeseci bio divan počne svaki dan dolazi, zvat te, on ti pronalazi stanove, priča tužnu životnu priču svog sina, pa tako danima... Mislim, onda izađeš iz stana.. Ima ljudi koji ne prijete policijom već suzama, a kasnije šakama. I da, možeš ti nazvat policiju, pa se natezat sa prijavama i trošit svoje vrijeme na takva sr... Al eto ja nisam nego sam izašla van.

  27. #27
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Razumijem, nisi imala dobrog stanodavca, jasno mi je tvoje stajalište. Pretpostavljam da razumiješ i mene koja sam imala stvarno ok stanodavce cijelog podstanarskog vjeka. (Ova sadašnja ponekad zaboravi poslati racune pa ju moram podsjecati)

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,204

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Sada se pitam zašto mi je ikada bilo napeto imati vlastitu kuću/stan i što bih izgubila da sam bila podstanar ?
    Ne možeš ništa mijenjati u stanu. Npr. izbaciti glomazni madrac na preklapanje - bračni krevet, pun prašine i grinja, te ga zamijeniti novim krevetom ispod kojeg se da počistiti.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Mi smo kupili stan na kredit, u gradu. Da se mogu vratiti, kupila bih zemljiste malo van grada i gradila montaznu kucu.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne možeš ništa mijenjati u stanu. Npr. izbaciti glomazni madrac na preklapanje - bračni krevet, pun prašine i grinja, te ga zamijeniti novim krevetom ispod kojeg se da počistiti.
    Zar se to ne može dogovoriti sa stanodavcem uz neku kompenzaciju sa plaćanjem najamnine ? Nekako mi se čini da je to i u interesu stanodavca, vi ćete možda nekada otići iz stana, a njemu ostaje nov krevet i madrac. Nemojte mi se smijati ako postavljam glupa pitanja, kažem imala sam samo pozitivna iskustva sa podstanarstvom, pa možda imam preružičaste vizije

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Joj svašta se može, sve to ovisi o ponudi i potražnji. Kao da je to neko regulirano tržište.
    Stanovi se iznajmljuju i namješteni, i polunamješteni, i nenamješteni, i normalno da možeš donijeti i svoj namještaj ako se tako dogovoriš. Ja sam stan koji iznajmljujem namještala u dogovoru sa curom kojoj sam ga iznajmila, kupila sam ono što ona nije imala, a ona je donijela neke svoje stvari.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne možeš ništa mijenjati u stanu. Npr. izbaciti glomazni madrac na preklapanje - bračni krevet, pun prašine i grinja, te ga zamijeniti novim krevetom ispod kojeg se da počistiti.
    Mozes, o svom trosku ili o trosku najmodavca.
    Meni je recimo grozno sto u Hrvatskoj najmodavac mora opremiti cijeli stan. I to ne bilo kako, nego mora to na nesto i liciti, ne kao kod cvijetine none :D
    Totalno se slazem s Barbi, u Austriji iznimno puno ljudi unajmljuje. Stanovi se unajmljuju prazni, maksimalno s kuhinjom, ako je ostao namjestaja od prijasnjeg najmoprimca -to moras od njega kupiti.
    Rezije ti se skidaju s tekuceg racuna prvog u mjesecu, obracun dolazi u lipnju za godinu prije.
    Kao sto je Barbi rekla, rade se zgrade za opciju najam -kupnja, uz subvencije, i to su najjeftinije opcije, na period od deset godina.
    Nakon toga se stan ili kupi ili se placa veci najam.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 15.09.2015. at 20:24

  33. #33
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Meni je dodatni razlog za kupovinu stana to što se s hrvatskom mirovinom ne može platiti stanarina, režije i hrana.

    Srednjoškolski profesor (VSS) ima mirovinu cca 2500 kuna. Vjerujem da su u zapadnoj Evropi mirovine veće pa se može biti podstanar cijeli život.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Rata kredita uglavnom nije puno skuplja od plaćanja najma. Nije to stvar prestiža, nego toga da nakon x godina otplaćivanja kredita posjeduješ stan koji možeš prodati ili ostaviti djeci, ili npr iznajmiti nekome i u penziji otići na selo, kupiti neku malu kuću...
    Nakon što je kredit otplaćen si na nuli (osim kamata naravno ) a nakon x godina plaćanja najma nemaš ništa i do kraja života moraš biti podstanar (što nije baš super kad imaš 70 i penziju od 2000kn).
    Daleko od toga da su krediti super, ali ne vidim uopće kako je podstanarstvo bolje.
    A vani ljudi unajmljuju stanove jer se često sele što kod nas nije slučaj.

  35. #35
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Evo bas imam slucaj u siroj obitelji da 4clana obitelj zivi u podstanarstvu, dvosobnom stanu. Preseljenje (kupnja) u ove nove zgrade u zaprudju bi ih kostalo mjesecno nesto malo vise nego sad najam, s time da bi uzeli trosoban stan.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Moj brat živi kao podstanar, zbog obiteljskih razloga, i zbilja često kuka i žali se na stanarinu, uvjete, a da ne govorim da ga je najmodavac kod kojeg je prvi put bio prilično neplanirano "iselio" jer mu se vraćala sestra, pa je stan dao njoj... Sada je već u trećem iznajmljenom stanu u zadnje 4 godine... Mi imamo sreću da smo stambeno zbrinuti, ali da moram birati između podstanarstva i kredita za kupnju stana, svakako bi išli na ovu drugu opciju, upravo iz razloga koje navodi annvilli

  37. #37
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Imamo stan u kuci mojih roditelja. I zahvalna sam do neba na njemu. Bili smo godinu dana podstanari i srce me bolilo sto dajem novce za nesto sto nije moje.
    Imamo kredit na 10 godina ( sad jos 7), s kojim smo adaptirali stan, jer je bio u ciglama.
    Cijela moja placa ode na taj kredit, ali barem placam za svoje.

    Da mi se jednom desi mogucnost da izgradim kucu, odmah bi to napravila, da jednog dana i moja djeca dobe stan u kuci, dvoriste, vrt i mir. Svima to iskreno zelim..

  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,204

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Zar se to ne može dogovoriti sa stanodavcem uz neku kompenzaciju sa plaćanjem najamnine ? Nekako mi se čini da je to i u interesu stanodavca, vi ćete možda nekada otići iz stana, a njemu ostaje nov krevet i madrac.
    Njima nije zgodno jer žele zadržati taj ofucali madrac, pa moraju napraviti za nj mjesto u svom stanu, a to je gnjavaža jer je masivan, i onda bi nakon što mi odemo vraćali ga valjda gore, a mi sa sobom pokupili svoje (dečkova zamisao).
    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Mozes, o svom trosku ili o trosku najmodavca.
    Da, naravno. Mi bi ga kupili.

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Sva sreća da postoji glomazni otpad, pa madrac se može i tam zbrinut

  40. #40
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,204

    Početno

    Oni ga ne žele baciti. To je njihov dugogodišnji bračni krevet na kojem su vjerojatno i djecu začinjali.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Oni ga ne žele baciti. To je njihov dugogodišnji bračni krevet na kojem su vjerojatno i djecu začinjali.
    Joooj, grozno. Mislim sto vam ne daju da ga maknete. To bi stvarno trebali nekako rijesit, glupo od njih.

  42. #42
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Predlažem da netko od vas odraslih naglo počne patiti zbog inkontinencije.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    A da kupite krevet za broj veći od tog madraca i postavite ga iznad njega? I stari krevet uredno rastavite i složite ispod njega.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ovaj Ytong je divan. Imaju kućice i do 100 tisuća.
    Je.

    Ali to je cijena kuće. Unutra ti nije cijena montaže, ne znam za cijenu projekta (vjerojatno je uključena ako se radi o tipskoj kući).

    Ono što je bitno - ne možeš tu kuću ni kupiti dok nemaš građevinsko zemljište u vlasništvu + sve dozvole. A to moraš platiti prije nego se uopće upustiš u gradnju. Puno ljudi jednostavno nema para za taj start, pa im je gradnja kuće (ytong ili bilo kakve drugačije) teško dostižna.

    Ipak, nije loša ideja dobro se i temeljito pozabaviti time - možda to ne mora biti nedostižno ako ste kod roditelja dok kupujete zemljište i gradite kuću (svakako montažnu, jer sve drugo predugo traje). Ako odeš malo izvan većeg centra - to može biti super rješenje.

    * * *
    Mi smo sretnici koji su u naslijeđenoj nekretnini, ali i to ima mana - ne biraš lokaciju, obično je stara gradnja, treba puno ulagati u održavanje (to smo i činili i još uvijek činimo). Bila sam podstanar 20 godina i to je u našem pravnom neredu definitivno najlošije rješenje. Uvijek sam se osjećala kao da lovu za stanarinu bacam direktno u odvod kanalizacije. To je dobro rješenje samo za ljude koji eto planiraju preseljenje u inozemstvo ili drugi grad ili se bave dugotrajnim rješavanjem (tipa gradnja) svog stambenog pitanja, ali to je uvijek skupo. Podstanarstvo je za one koji nemaju druge mogućnosti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.09.2015. at 08:53

  45. #45
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,204

    Početno

    Da, cijene su paprene za građ. zemljišta ili su u 3pm gdje je prva škola na kilometar.

  46. #46
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Bili smo podstanari 7 godina i iz tog razdoblja imam lijepe uspomene na krasne stanodavce i lijep stan.

    Gradili smo kucu,uletjeli na vrijeme s kupnjom zemljista,skola nam je 200m.od kuce.Digli kredit na 15 godina.
    Nasa sreca je da mm zna sve raditi sto se tice gradnje tako da je on s prijateljima napravio kompletno sve....nismo platili kune za radove.
    Ali gradevinska d. i prikljucci kostaju ko svetog Petra kajgana.

  47. #47
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Mi smo bili podstanari 5 godina, neko vrijeme smo razmisljali dali kupiti stan ili graditi kucu. Odluka je pala na gradnju, nekako smo jedno i drugo bili vise za kucu nego stan, a odluki je doprinilo i to sto nam je moj dida dao zemljiste za gradnju. Prije 3 godine digli smo kredit na 7 godina i poceli sa gradnjom. Godinu dana smo cekali dok dobijemo dozvolu, to jest rjesenje o uvijetima građenja, sreca na aktivnom arhitektu koji se zbilja poduzeo oko svega, inace se to sve oduzi i na par godina.. I evo vec skoro godinu i pol dana uzivamo u vlastitom domu.

  48. #48
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Kupili smo na kredit 10g i otplatili stan. Nije velik (2s) i to nam sad stvara neke probleme (malo mjesta za stvari i fali bar jedna a u stvari tri sobe) ali ok, prezivi se.

    Sto se gradnje kuce tice samo ako bi imala jako puno novaca jer je gradjevinsko zemljiste u gradu skupo (pogotovo neko od bar 400m2 da imas i vrt kad vec imas kucu), kuca kakvu bih htjela je isto sigurno skupa, a i rezije su povece. Pogotovo ne zelim kucu u "spickovini donjoj" jer nam je cijeli zivot (osim mog posla) orjentiran na jedan dio zg.

    Sad gledam da bi isli kupiti veci stan, na kredit, ali kao i Mojca muka me hvata od pomisli na jos jedan kredit. Treba mi bar 2x vise zivota izmedju 20-e i 50-e za ovaj nas nacin zivljenja, kapitalizam, restrukturiranja, stednji, brojanja i smanjivanja troskova placa (cime se onda pred "prezivjelima" uprava hvali kao ko je uspjesna), gospodarskih kriza itd.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    33

    Početno

    Ima lli netko iskustava s niskoenergetskim montažnim kućama na područjima gdje zna opaliti jaaaaka bura, tipa naši otoci. Daju li garanciju na buru?

  50. #50
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,204

    Početno

    Copy paste s drugog foruma: "Montažne kuće u Sjevernoj Karolini na obali (tud prolaze orkani) imaju garanciju da drže orkan jačine 3 (od 5) što je 179 - 210 km/h. Bura koja dosegne tu jačinu je rijetka, a i to je na mah a jugo može samo sanjati takvu jačinu."

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •