Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 357

Tema: štrajk prosvjetara

  1. #101
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne pada im na pamet jer trebaju posao, a ja bih se kladila da nekom profesoru u privatnoj školi to ipak padne na pamet, i da mu se plaća poveća ako njegov poslodavac - vlasnik škole - misli da mu taj profesor donosi novac. To je ta razlika između privatnog i državnog.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I vjkerujem Mima da si i sama kao nastavnik svjesna da mnogi kolege dolaze u školu bez pripreme, neki smatraju da ju imaju u glavi, neki da im nije potrebna jer predaju po istom udžbeniku već godinama. Jednako tako ima i izuzetno dobro pripremljenih kolega, koji svake godine i za svaki a ili b ili c razred prilagođavaju dodatne materijale i ispite znanja. I usitinu nije pravedno da svi imaju jednaku plaću.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa upravo to i zastupam, da oni koji su dobri kako u privatnom jednako i u državnom sektoru zaslužuju veću plaću. I gle, ja kad sam počinjal radit u školi bilo mi je jasno da su ti odslušani sati dio uobičajene satnice, ono 24 sata nastave, 5 odlušanih sati kolega, ¸12 pripreme itd. S tim da u privatnoj školi se ne radi 24 sata jezika već 32.... I tu po meni privatnik zlorabljuje, ali ovo sa satima kolega je po meni skroz pošteno....

  4. #104
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja nisam nastavnik, nedajbože. Sigurno da nije pravedno da svi imaju istu plaću, ali je potrebno naći objektivni način vrednovanja rada, što baš i ne bih rekla da je jednostavno.

  5. #105
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Da casa, ali u privatnoj školi dobar profesor svom poslodavcu, vlasniku škole nosi NOVAC i time je tom poslodavcu u interesu više ga platiti, pa je za pretpostaviti da neće potplaćivati dobrog radnika, a bolje plaćati lošeg, dok u državnoj školi nema tog momenta zarade, pa se zato postavlja pitanje objektivnog kriterija za procjenu kvalitete rada.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni se čini da ako je ovakav način vrednovanja dovoljno objektivan tamo gdje profit caruje, onda je dovoljno objektivan.
    I biti nastavnik je jedan od ljepših poziva po meni... To je uistinu poziv, i pozicija u kojoj čovjek uvijek toliko dobije natrag, čak i kad su plaće potpuno premale i nepravedno raspodijeljene...

  7. #107

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ali u državnoj školi dobar nastavnik donosi svom poslodavcu bolje uspjehe učenika a to je korist državi. Jedanko kao u privatnom sektoru, samo ovdje moneta nije novac već uspjeh zajednice.

  8. #108
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Da, naravno, i nema uopće dvojbe da bi i država kao poslodavac trebala nagrađivati vrijedne i uspješne. Ali znamo da to generalno nije slučaj, i da je država puno tromija od onoga kome je korist u obliku šuškavih novčanica vrlo konkretna.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Evo, ja trenutno ne radim u školi jer ne mogu dobiti posao iz sasvim hrvatskih razloga... I radim u privatnom sektoru... I ozbiljno mislim da su nastavnici jako potplaćeni, ali ono što mene frustrira je da sindikati ne predlože neki ovakav sustav vrednovanja rada i povećanje plaća u skladu s tim. Nego opet svima veće plaće, jer kao nemoguće je stvoriti idealan sustav vrednovanja, pa najbolje da nema nikakvog sustava već da jednom kad te prime za stalno ne moraš ni o čemu brinut do penzije... osim o tome da plaće svako par godina padnu par postotaka...

  10. #110
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da casa, ali u privatnoj školi dobar profesor svom poslodavcu, vlasniku škole nosi NOVAC i time je tom poslodavcu u interesu više ga platiti, pa je za pretpostaviti da neće potplaćivati dobrog radnika, a bolje plaćati lošeg, dok u državnoj školi nema tog momenta zarade, pa se zato postavlja pitanje objektivnog kriterija za procjenu kvalitete rada.
    Vidiš, državi bi trebalo biti u interesu kvaliteta rada iz razloga što je to javni interes kojeg financiramo svi mi iz svog novca i očekujemo maksimum za uloženo. Kad se država osvijesti po tom pitanju, da je isto kao i privanik plaćeni servis svojim građanima, onda ćemo možda pomaknuti se naprijed. Do tada imamo uravnilovku...

  11. #111
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa naravno da bi trebala, ali onda za sve kategorije koje se financiraju iz proračuna. Neću to onda koristiti kao argument protiv povećanja plaće jednoj godinama potplaćenoj, a tako jako važnoj skupini kao što su nastavnici u školi.

  12. #112
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A gle, ne mogu se praviti da sam upoznata sa školskom problematikom jer stvarno nisam, ali onako laički sa strane mi se odmah postavlja pitanje - kako provjeriti?
    Cilj nastave je da djeca steknu neka znanja i vjestine. Ta znanja i vjestine se lako procjene, objektivnom procjenom. Pomocu testova i upitnika. U procjenu nastavnika osnovne skole ukljuci se uspjeh ucenika kojima je predavao u prvom srednje. Nastavnicima ne bih nika dala da ocjenjuju kolege. Niti roditeljima. Eventualno ucenicima kroz prilagodjene upitnike koji bi samo nadopunjavali procjenu.

  13. #113
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I naravno, slazem se da treba evaluirati rad svih na proracunu. I da, dala bi nastavnicima placu ko lijecnicima, bez da trepnem.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Cilj nastave je da djeca steknu neka znanja i vjestine. Ta znanja i vjestine se lako procjene, objektivnom procjenom. Pomocu testova i upitnika. U procjenu nastavnika osnovne skole ukljuci se uspjeh ucenika kojima je predavao u prvom srednje. Nastavnicima ne bih nika dala da ocjenjuju kolege. Niti roditeljima. Eventualno ucenicima kroz prilagodjene upitnike koji bi samo nadopunjavali procjenu.
    Ja kad vidim kako moja,a onda i njeni iz razreda točno ocjene svakog profesora fakat se zamislim što od nas nastane kad odrastemo.
    Oni točno znaju što profesor dobro radi, što ne, koliko je bolji ili lošiji od drugih, u kojim vještinama ... koliko zna.

  15. #115
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Previse je cimbenika u cijeloj pri i da bi takvo vrednovanje bilo objektivno. Nije i ne moze biti.
    kod nas u drz.sluzbi vec godinama pokusavaju nagradit one uspjesnije al ne ide previse je kompleksno a sad ne mogu tipkat na mob.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 29.09.2015. at 16:54

  16. #116
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Da naravno, uvijek je svaka promjena previše kompleksna, uvijek ima neki tamo neki rubni slučaj koji se eto baš nikako ne može uklopiti u pravila, i sve je to jednostavno pre pre teško, pre pre komplicirano, neobjektivno, nema kadra, nema resursa, nema dovoljno stručnog kadra, nisu dovoljno dobro plaćeni, nema se vremena, nema dokaza da to funkcionira itd itd itd. I naravno nikad se ništa ne promijeni.

    Kao što sam rekla, živim u paralelnom svemiru gdje se više-manje sve uvijek može, tako da nemam namjeru davati podršku ovima koji nikad ništa ne mogu bolje i za koje nikad nije pravi trenutak da se krene "kud baš od njih kad i kod drugih nije dobro".

    over and out...

  17. #117
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    E to, doktorske plaće, pa onda gledaj tko će pisati pripreme.

    a što se tiče testova i upitnika, niti to baš nije prihvatljiva metoda.

  18. #118
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Mi ovdje pišemo o skupini ljudi koja je godinama potplaćena i nezadovoljna, i kojoj je ako se dobro sjećam nešto oduzeto od plaće i koja sad traži neko malo povećanje (u čemu sasvim sigurno ima politikantskih razloga kao i pokušaja iskorištavanja predizbornog trenutka) - tako da sad u ovoj priči govoriti o tome da se te plaće ne bi trebale linearno podići je meni sasvim bezveze. Ako je čovjek nezadovoljan plaćom cijeli svoj radni vijek onda je prilična vjerojatnost da će kad tad početi i loše raditi. A inače - naravno, neka se procjenjuje kvaliteta svakoga tko je na državnom proračunu, samo uz jasne i dobro smišljene kriterije.

  19. #119
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    A ja se nadam da nam nece porasti place nikada.
    Vise od godinu dana nismo dobili profesora matematike. Radili su razni nestrucni ljudi.
    U iducih par godina u nasem gradu troje matematicara odlazi u mirovinu. Pitanje je hocemo li vise ikad imati matematicara zaposlenog. S godinama ce ista stvar biti s fizicarima i kemicarima.
    E sad, zasto se nadam maloj placi: svom djetetu cemo mi doma bez problema pokrpati rupe, velik broj djece nema tu mogucnost.
    Eto nam sve veceg raslojavanja drustva i Huxleyevog divnog, novog svijeta u kojem ce na povrsinu isplivati oni sa znanjem koje nece biti dostupno svoj djeci. Odnosno, bit ce dostupno, ali samo deklarativno.

  20. #120
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Ispravak: bez onog "nikada" u prvoj recenici.

  21. #121
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Ja nemam nista protiv vanjske evaluacije. Dapace.
    Kako koji nastavnik radi zna se dobro.
    Znamo da se kod nas se gaussova krivulja jako jako iskrivila pa moj prijedlog je nasumicni odabir ucenika. Po jedan koji ima 1 i 5. Pa dva koji imaju 2 i 4. I tri za 3. I testiraju se. Pri tome se moze ocijeniti preneseno znanje. Kao i objektivnost ocjenjivanja. Imamo agencije pa nek se uhvate evaluacija.
    Rezultati drzavne mature se ne objavljuju. Zasto? Navodno je komplicirano.

    Moze se smisliti sustav. Nije problem.
    Ali ti ljudi su debelo debelo potplaceni. Koliko god se pricalo.
    Izdvajanja za obrazovanje i znanost je takava da cemo je uskoro iskazivati u promilima. I onda jos ispadne da vecina toga po iskazu ljudi na polozaju odlazi na place i tzv. hladni pogon.

    Realno sektor se zali da smo mi u sustavu kao krvopije. Vjerujem da vam iz vasih cipela tako izgleda.
    Ali u skolstvo se mora ulagati. Uciteljima se uzima sve vise i vise. Uvaljuju im se razni novi modeli (npr. HNOS) ili ti ga papirologija. Roditelji a kako mi se cini i ucenici ih ne cijene.
    Tim ljudima koji bi trebali nasoj djeci dati znanje, ugarditi u njih vrijednosti, pomoci nama usmjeriti ih u njihovu buducnost, treba platiti da im nije muka svaki dan odlaziti na posao i misliti hoce li imati spuzvu ili ce opet od te svoje place morati kupiti jednu.

    Mozda imam ruzicaste naocale. Ali smatram da javni sektro vatrogasci, medicinsko osoblje, skolstvo moraju biti zadovoljni. Naravno i realnim okvirima.

    No tajming je po meni los. Da li je ovo borba sindikalnih celnika za sebe ili ne ne znam. Ali ljudi su nezadovoljni.

    A sad jos da nadodam. Ja u skolstvu ne bi nikad radila. Ni to sto nemaju 40 satni tjedan u ucionici vec manje. Ni to sto imaju nenastavne dane, projektne dane i jos ko zna kakve dane. Ja nisam za to. Pa platimo one koji to zele, rade i uzivaju u tome. Nek znaju da kao drustvo cijenimo njihov rad.

  22. #122
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    O sindikatima mislim isto sto i Vertex. Katastrofa.
    Feedback o zadovoljstvu ucenika nastavom nikako ne bih odbacila, oni jako dobro mogu procijeniti učinak nastavnika ( znate kad vam dijete kaze ono - zahtjevan i pravedan...).
    Ruku na srce u skolama se uz izvrsne i prosjecne ( vise ili manje talentirane) nastavnike nalazi i nazalost dobar broj losih. Kad bi se nekim kriterijem bar ti losi eliminirali, postiglo bi se puno. A to drzi li netko normalnu nastavu, kasni li, dolazi li vidno nepripremljen, jesu li mu ucenikovi rezultati UVIJEK jako slabi, radi li s minimalnim angazmanom i sl., sve bi to lako mogao izmjeriti ravnatelj kad bi imao ijedan mehanizam opomene, kazne ili otkaza.

  23. #123
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Najgore bi bilo da se napravi evaluacija po nekakvim dodatnim trudovima koji s nastavom nemaju veze - uređuje skolski vrt, vodi ocajan zbor, piše u slobodno vrijeme loše udzbenike i vjezbenice i sl.

  24. #124
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    I još nešto. Ako se godinama ili desetljecima generacije ucenika i roditelja zale na istog nastavnika, onda tu nema pravednog i nepravednog, objektivnog i neobjektivnog misljenja. Treba ga upozoravati, educirati.... pa mu dati otkaz.

  25. #125
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    I to je istina.
    Svi pamtimo nekog ko nas nicem nije naucio. Tog smo bili svjesni i tad a ja osobno osjetim posljedice i sad.

  26. #126
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    I naravno, slazem se da treba evaluirati rad svih na proracunu. I da, dala bi nastavnicima placu ko lijecnicima, bez da trepnem.
    slažem se
    a liječnicima sudačke

  27. #127

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    I još nešto. Ako se godinama ili desetljecima generacije ucenika i roditelja zale na istog nastavnika, onda tu nema pravednog i nepravednog, objektivnog i neobjektivnog misljenja. Treba ga upozoravati, educirati.... pa mu dati otkaz.
    pada mi napamet jedna osoba, radi kao prosvjetni djelatnik, roditelji se godinama žale, iskustva i impresije učenika su dijametralno suprotna ili im je grozna ili kažu da je stroga i pravedna s jasnim kriterijima i očekivanjima
    pripreme su toj osobi savršene, satovi metodički besprijekorno izvedeni, kriteriji ocjenjivanja jasni, skala ocjenjivanja osjetljiva, bivši učenici znanjem superiorni u tom predmetu kada dođu SŠ, a aktualni postižu solidne i odlične rezultate na natjecanjima različitih razina

    zanima me na koji način bi ju objektivno ocijenila s obzirom na postojanje višegodišnjeg nezadovoljstva roditelja?
    što se tiče posla učitelja tu osobu nemaš čemu učiti, sve zna.
    nezadovoljstvo je potaknuto nekim osobinama ličnosti i stavovima te osobe..... i šta sad s njom?

  28. #128
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se
    a liječnicima sudačke
    Znaci, uciteljima sudacke :D
    Ako su me dobro poucili logici.

    Salu na stranu, tesko mi je reci da li bi nastavnici trebali imati lijecnicke place jer ni ne znam kolika je lijecnicka placa. Znam da imaju razne dodatke (dezurstva, nocna dezurstva...), ali mislim da trebaju imati i zavidnu placu. Ne zelim zivot svog djeteta ni svoj zivot dati u ruke kronicno potplacenoj osobi.
    Kao spajalica nastavnicki, tako ja ne bi za ne znam kakve novce radila lijecnicki posao. I to je poziv.

  29. #129
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno



    ne znam sto bih na sve rekla...
    objektivan sustav ocjenjivanja, pogotovo onaj koji bi se reflektirao na plaće, vrlo je teško složiti. Ne znam da li u prosvjeti postoji sustav ocjenjivanja djelatnika (rekli su mi da ne), u državnoj službi postoji ali nicemu ne sluzi. Najcesce idu svi linijom manjeg otpora i daju najvise ocjene...Sustav je predviđao da se na osnovu dobrih ocjena moglo ranije preskociti u visi platni razred, od kada nema platnih razreda nema ni toga...a ja sam nekoliko puta dozivjela da se sluzbenici zale na ocjene, zale se jer nisu dobili ocjenu izvrstan. Kada procitas kriterije za dobit tu ocjenu, ne mozes vjerovati tko i zasto ju trazi uz glavni argument da su u drugom odjelu svi dobili upravo tu ocjenu...da se sve reflektira na place - uvjerena sam da bi svake godine izbila tuca, stvarno

    perla, mislim da se stvarno nepravedno ljutis na djecu. U os moje kceri ja nisam dobila informaciju tko strajka a tko ne, to ni djeca ne znaju...U srednjoj skoli nismo dobili niti informaciju da li je skola u strajku (kraj svih e dnevnika, mailova i sl.), dijete se svaki dan vozi 45 min do skole (bus i tramvaj), na moje inzistiranje, profesori odrzavaju nastavu iili ne, ovisno i o tome koliko se djece pojavi...ja ne znam koju poruku saljemo nasim adolescentima ovim cirkusom, ja ne znam koju mu poruku ja saljem time sto ga tjeram da se svaki dan pojavi u skoli.

  30. #130
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    U kraljevina SHS profesori su imali plaće u rangu generala, u Jugoslaviji u rangu oficira, a sad u rangu vojnika, reče mi jedan Sarajevski profesor.
    Možda je iskarikirao, ali nije daleko od istine.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Ja sam danas dobila obavijest od svoje cure da joj moram opravdati izostanak u ponedjeljak?! Kada je bilo rečeno da nastave nema i da pratimo medije?! I što da ja sada napišem? Dijete nije došlo jer je rečeno da ćete štrajkati, ali vi ste održali tri pro-forme sata na kojima su djeca crtkarala po papirima i sada nek ja to pravdam?! Mislim tu zbilja više ne znate tko pije a tko plaća...

  32. #132
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Ako moras pravdat pogledaj novi pravilnik. Mislim da jedan dan moras pravdati napismeno. Obecala sam si da cu to procitati pa nisam jos. E da jedan dan pravdas uciteljici.

  33. #133
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Možeš pravati do 3 dana u polugodištu,kojinisuza redom
    Ida na tvommjestu bi sročila bas tak kak si napisala

    Sutra su nasi klinci trebali u kazališrw, skolabi trebala bit popodne, alu su oni trebali doć u pol 10 da idu , posle bi trebalo još 2,3 sataimat,kak kodnas nema nikakvih obavijesti, jucer sam mejlala učiteljici, danas ujutro razgovarala s ravnateljom, nitko nije znao dal se ide ili ne, popodne javila učiteljica da se ne ide, obavijestili smo većinu roditelja čije kontakte imamo
    Kod osmaša danas se dogovaralo za odlazak sutra na jedan sat matke

  34. #134
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Naravno da je teško složiti potpuno objektivni sustav vrednovanja, a i ne mislim da treba sav fokus staviti na ocjenjivanje djelatnika, nije to jedino što podiže kvalitetu rada. Ali sigurno se štošta može napraviti da se unaprijedi sustav.
    Mislim, stvarno, tako smo i mi ovdje na poslu znali dobivat odgovore: da da, to bi bilo dobro, ali znate, to je teško. A mislim ono, ah, ako je teško, onda ništa, nećemo nikako da nam bude teško...

  35. #135

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj LEIRmam prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam danas dobila obavijest od svoje cure da joj moram opravdati izostanak u ponedjeljak?! Kada je bilo rečeno da nastave nema i da pratimo medije?! I što da ja sada napišem? Dijete nije došlo jer je rečeno da ćete štrajkati, ali vi ste održali tri pro-forme sata na kojima su djeca crtkarala po papirima i sada nek ja to pravdam?! Mislim tu zbilja više ne znate tko pije a tko plaća...
    Ne znam da li bih ja to pravdala, pogotovo ne napismeno. Mislim, da opravdavam što nisam dozvolila da se dijete smuca po cesti kad su škole rekle da nastave neće biti?
    A pogotovo u svjetlu novog pravilnika ne bih ništa pravdala napismeno. Po pravilniku imamo mogućnost pravdanja svega 3 dana u cijeloj godini. To nisu ni dvije dvodnevne viroze.

    Ja bi vjerojatno išla razgovarati u školu sa razrednicom/ravnateljem ili možda probala organizirati s ostalim roditeljima da zajedno nastupimo i rješimo priču ...

  36. #136

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da je teško složiti potpuno objektivni sustav vrednovanja, a i ne mislim da treba sav fokus staviti na ocjenjivanje djelatnika, nije to jedino što podiže kvalitetu rada. Ali sigurno se štošta može napraviti da se unaprijedi sustav.
    Mislim, stvarno, tako smo i mi ovdje na poslu znali dobivat odgovore: da da, to bi bilo dobro, ali znate, to je teško. A mislim ono, ah, ako je teško, onda ništa, nećemo nikako da nam bude teško...
    Nije stvar u težini. Bojim se da bi neko suvislo, objektivno procjenjivanje (znači mjerljivo s ujednačenim kriterijima) previše koštalo. A novaca i onako nema

  37. #137

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da li bih ja to pravdala, pogotovo ne napismeno. Mislim, da opravdavam što nisam dozvolila da se dijete smuca po cesti kad su škole rekle da nastave neće biti?
    A pogotovo u svjetlu novog pravilnika ne bih ništa pravdala napismeno. Po pravilniku imamo mogućnost pravdanja svega 3 dana u cijeloj godini. To nisu ni dvije dvodnevne viroze.

    Ja bi vjerojatno išla razgovarati u školu sa razrednicom/ravnateljem ili možda probala organizirati s ostalim roditeljima da zajedno nastupimo i rješimo priču ...
    Bome, baš si mi sada dala misliti... Ja već kao ona poslušna ovčica smišljam opravdanje... Sve mi se čini da ću nazvati sutra rasku i objasniti joj kako stvari stoje, pa da vidim što će reći. Hvala ti na savjetu!

  38. #138
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne, ne bi kostalo previse. Kod nas ima profa iz matematike i fizike koji nis ne predaje. Unistio je vec generacije. Koliko to u konacnici kosta?

  39. #139
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    No@, više sam mislila na ovakve Martine primjere, a i u GŠ ima takvih više nego dovoljno.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ne bi kostalo previse. Kod nas ima profa iz matematike i fizike koji nis ne predaje. Unistio je vec generacije. Koliko to u konacnici kosta?
    Imaš pravo!

  41. #141
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Ili kad ti nastava izgleda da nastavnik kaže: pročitajte sad naglas lekciju, a za DZ riješite RB. To bi valjda trebala biti metoda obrnute učionice. Takvu sam imala kemiju u OŠ, a vidim i danas ima sličnih.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    No@, više sam mislila na ovakve Martine primjere, a i u GŠ ima takvih više nego dovoljno.
    Kužim. No svrha mog primjera je bila pokazati da ipak nije lako odrediti objektivne, pravedne i mjerljive kriterije procjene rada prosvjetara.

    Recimo da se u Martinom primjeru ne radi o profi matematike i fizike, nego npr likovnog, glazbenog (u redovnoj školi) vjeronauka ili etike bi li njegov/njezin nerad upadao u jednakoj mjeri u oči? Koliko bi koštale posljedice nerada u tom slučaju?

  43. #143
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    a idu li vam uopće danas u školu, poderani, pokrpani ili čitavi?
    Baš ste simpatične, čavrljate o naslovnoj temi i onda na pola odskliznete u potpuno drugu temu.
    Ja sam za uniforme u školi, a ispod mogu nositi što hoće, naravno čisto i pokrpano (toće sada ispasti treća tema).
    Što se tiče ovog štrajka prosvjetara, mogao bi se nazvati neorganiziranim i/ili loše pripremljenim i doista na koncu ispaštaju učenici.

  44. #144
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj baka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam za uniforme u školi
    i ja

  45. #145
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Pa posljedice nerada uvijek koštaju. Iako su neke manje vidljive, ipak se kroz godine i desetljeća natalože.

  46. #146
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Kužim. No svrha mog primjera je bila pokazati da ipak nije lako odrediti objektivne, pravedne i mjerljive kriterije procjene rada prosvjetara.

    Recimo da se u Martinom primjeru ne radi o profi matematike i fizike, nego npr likovnog, glazbenog (u redovnoj školi) vjeronauka ili etike bi li njegov/njezin nerad upadao u jednakoj mjeri u oči? Koliko bi koštale posljedice nerada u tom slučaju?
    kod nas tako radi profa iz likovnog. I uredno daje dvojke za radove koje djeca nisu napravila onako kako su trebala zakljuciti iz procitane lekcije. Ona cak niti ne cita lekciju, da nekom uceniku da to odradi. Vec godinama kruzi glas da je unistila generacije i da djeca izlaze iz osnovne skole " a ne znaju niti kistove oprati". Da li kostaju posljedice njezinog nerada? Ja bih rekla mozda i vise od matematike, ali ne u klasicnom sustavu obrazovanja , nego u zivotnoj skoli.
    Posljednje uređivanje od sirius : 30.09.2015. at 05:48

  47. #147
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Po meni uopće nije važno o kojem predmetu se radi. Ja sam navela primjer s kojim sam i predobro upoznata. Djeca mogu čuda. I treba im to omogućiti. I nikad se neću složiti s tim da za to trebaju vagoni novaca. Treba suvisao sustav.
    Posljednje uređivanje od marta : 30.09.2015. at 09:11

  48. #148

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni uopće nije važno o kojem predmetu se radi. Ja sam navela primjer s kojim sam i predobro upoznata. Djeca mogu čuda. I treba im to omogućiti. I nikad se neću složiti s tim da za to trebaju vagoni novaca. Treba suvisao sustav.
    U tijeko je Kurikularna reforma: http://www.kurikulum.hr/ , možda ga dobijemo
    a da je jeftina, nisam baš sigurna.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Dopuna: Nećemo dobiti bolji sustav samom Kurikularnom reformom; reforma je dio šire i dugoročnije "Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije" koju ima ova Vlada,

    e sad što će biti nakon izbora tko zna... Uglavnom Strategija predviđa ocjenjivanje odnosno licenciranje učitelja.
    Posljednje uređivanje od no@ : 30.09.2015. at 09:32

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni uopće nije važno o kojem predmetu se radi. Ja sam navela primjer s kojim sam i predobro upoznata. Djeca mogu čuda. I treba im to omogućiti. I nikad se neću složiti s tim da za to trebaju vagoni novaca. Treba suvisao sustav.
    Definitivno.

Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •