Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Učestale temperature i AST titar

  1. #1
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno Učestale temperature i AST titar

    Otvaram ovu temu radi razmjene iskustva, dobivanja nekih odgovora, ali i zato što mislim da bi nekom u budućnosti mogla pomoći.

    Priča počinje u lipnju 2014. s tri pol godine (do tada relativno zdrava, vodene kozice i 2-3 upale) kad je Giga dobila svoju prvu i zadnju upalu uha. Temperatura 39. Dobila Zinnat 10 dana. Izliječila se.

    U srpnju, dakle, koja 2 tjedna nakon, rekla mi je u par navrata da je bole noge, čak jedno ili dva jutra nije mogla odmah početi hodati. Imala sam neki čudan predosjećaj pa sam išla googlati i...došla do svega...sinovitisa, JIA-e itd.
    Dolazim kod doktorice i kažem, ona je možda imala streptokok koji se spustio dalje...

    Radimo bris (ispao negativan), vadimo krv (sve u redu, crp 0), urin ok. Dakle sve ok, kaže dr.


    I tada od kolovoza 2014. kreću temperature SVAKI MJESEC. Do danas, dakle preko godinu dana.

    Nekad su malo niže (37,6-38,7), nekad idu preko 39, znaju po dan, dva biti i 40.
    Nekad traje tri dana, nekad i po 5-6.
    Zajedničko tim temperaturama je da mala nikad nije imala nikakvih drugih simptoma upala, dakle, na pregledu grlo, uho i nos, pluća i sve ostalo bude ok. U nekoliko navrata vadila je krv i daval urin, sve ok.
    Jedini simptom je što joj prva dva dana smrdi iz usta po gnoju, ali grlo ne bude upaljeno.
    Ne idemo svaki put kod doktorice (samo ako temperatura traje preko 3 dana), ali ja vodim dnevnik, tj. upisujem svaki put kad se mala razboli.

    I tako mi progurale cijelu godinu bez ikakvih drugih bolesti, upala i antibiotika. Došao kolovoz ove godine, opet temperatura, pa rujan, opet malo veća i malo dulja temperatura...
    Proučavam dnevnik i kopka me ta učestalost, googlam i dolazim do PFAPA sindroma. Čitam i dosta se stvari poklapa, ali zbunjuje me npr. to što su jedan od simptoma i afte, a nisam baš primijetila da ih ima.
    Dolazimo kod pedice, opet pregledava malu i kaže sve je ok, ali ima afte... Meni klik. Pitam pedicu može li to biti PFAPA, kaže da i ona na to sumnja, krenemo pričati i nekako zaključujemo da se previše stvari podudara. Kaže ona da nema testa za PFAPA, nego se najprije moraju isključiti ostale bolesti, ali da se kod PFAPAe daje injekcija kortikosteroida (Solu-midrol) i ako organizam odmah reagira prekidom temperature, da je to to. I dobila ona injekciju i u roku od 2 sata druga osoba. Ozdravila.

    No, dr nas odmah šalje na Kantridu da potvrdimo dijagnozu. Tamo opet uzimaju briseve, vade krv, urin... Svi nalazi ok, specijalisti isto kažu sve ok, osim "tonzile hipertrofične uz palpabilne nesignifikantno uvećane limfonodule angularno, , palpatorno angularno lagano povećani l. čvorovi, preostali somatski status uredan". I oni isto sumnjaju na PFAPAu.

    Dok nisu stigli rezultati za AST titar koji je 900.

    Rekli su mi da nema streptokoka, ali da je on tu nekad bio i ostavio otrov, a tijelo prozivodi antitijela.
    Može li mi netko od vas laički reći što se zapravo dogodilo (čitala jesam, ali nije mi jasno)...dakle šta, ona je preko godinu dana imala temperature...jer ...što?

    I sad smo na terapiji Klavocinom kroz 10 dana, nakon toga 10 dana pauze pa ponovo AST, ako bude povišen idemo na extincilin. No, kaže ako dođe vrućica da je mora pedica pregledati i ako ponovo sve bude ok, a temperatira visoka, da joj se da solu-medrol. Znači, ipak je PFAPA, tj. sumnja?

    Zbunjena sam. Ovaj streptokok me preplašio. Čitala sam dosta sumanutih priča kad su djeca godinama vukla streptokok ili visok AST titar (šifra: pandas i slično). Je li trebalo raditi taj AST titar ranije (odmah kad je curka rekla da je bole noge, a nalazi ispali ok)?
    Može li se imati streptokok i dalje iako su brisevi uredni? Možda se negdje učahurio?

    Trebala sam ranije reagirati...ali temperature su prolazile, doktorica je stalno govorila da je zdrava, čak je bila teorija da joj se tijelo svaki put uspješno izbori protiv napada virusa i da ima dobar imunitet (jer nije od lipnja 2014. zapravo konkreno bila bolesna).


  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Nemoj si predbacivati.

    Traži uputnicu za ORL.

    Sa ovako visokim antistreptolizinskim titrom velika je vjerojatnost da će trebati maknuti mandule. Govorim iz iskustva... Mom mlađem sinu (alergičar i astmatičar) je zbog osnovne bolesti slično stanje prošlo nedovoljno zamijjećeno, pa kad je titar narastao na 1200, u roku keks je dobio termin za operaciju mandula.

    Nakon toga - ne mogu se sjetiti da li je uopće još trebao antibiotik. Ako i je - bilo je to možda jednom, teško dvaput.

    Sretno!

  3. #3
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Peterlin, pregledali je ORL na Kantridi, oni su i dali ovu terapiju.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Nisam shvatila da je to bio ORL, ali nema veze. Ja sam vodila sina na ORL više nego jednom, ali pridavali su smetnje njegovim alergijama.

    Kako god bilo, sa takvim nalazom (tonzile hipertrofične) u stara vremena bi te odmah poslali na operaciju, s pričama da se to može okrenuti na zlo (sve do reumatske groznice kao posljedice streptokoka). Danas više to nije tako, ne šalju te istog trena na odstranjivanje mandula, ali ako su razorene i ako djetetu iz usta smrdi po gnoju, ako ima stalne temperature - meni se čini da je to vjerojatan rasplet događaja.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    59

    Početno

    Trazite drugog otorinca mi smo mandule vadili vec na 600 i to pod hitno.

  6. #6
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Lukinamama, nije visina AST titra glavni razlog zbog kojeg se donosi odluka za vađenje krajnika. Vidjet ćemo što će reći ponovni nalaz za mjesec dana nakon Klavocina.
    I ja sam, doduše, u grupi koja je u djetinjstvu vadila krajnike, nakon čega više nisam imala problema s grlom (ali onda su krenuli bronhitisi, sve je nestalo s odrastanjem).

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Lukinamama, nije visina AST titra glavni razlog zbog kojeg se donosi odluka za vađenje krajnika. Vidjet ćemo što će reći ponovni nalaz za mjesec dana nakon Klavocina.
    I ja sam, doduše, u grupi koja je u djetinjstvu vadila krajnike, nakon čega više nisam imala problema s grlom (ali onda su krenuli bronhitisi, sve je nestalo s odrastanjem).
    Prati titar i stanje. Glavno je da ne raste, a ako pada polako znaci da je ok.
    Moze se imati streptokoka i bez povisenog titra. U pravilu se on ne radi rutinski, posebno bez akutne infekcije i pozitivnog brisa . Bez toga zapravo uopce nema indikacije za raditi AST.
    tako da ste vi odradili kako treba.
    Ako se stanje ne popravi i se pojave neke nove egzotike bilo bi dobro da konzurtiras imunologa ( preporucam dr. Richtera sa Rebra : drHaus

  8. #8
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Hvala, cure.
    Nisam detaljno napisala - na Kantridi su nas pregledali imunologinja, ORL-oginja i profesor doktor sa subspecijalizajama
    Ako se stanje ne popravi, svakako smo mislili do Zg. Nadam se da hoće.

    Temu sam, između ostalog, otvorila i zbog sličnih slučajeva, jer bi meni ovakva tema u posljednjih godinu dana bila od pomoći... Periodičnih vrućica i razloga za njih stvarno ima dosta.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Zuska kolko cesto se javljaju temo, i kolkodugo traju?naravno zanima me do kolko idu

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    59

    Početno

    Kako god ja od srca preporucam sr Baudoina u Vinogradskoj

  11. #11
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ne znam puno, zapravo ništa, o temi
    ali znam da su u rijeci super dr
    barem su bili prije 20 godina
    nije dobra medicina jedino u zagrebu

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    261

    Početno

    Moze imati zacahuren streptokok iako su brisevi uredni...bris bi trebalo raditi u biti jako duboko a cesto se ni tada ne dobije pozitivan rezultat iako moze biti Da li osim toga ima bilo kakve druge simptome? (Osim svakih toliko temperature) zali li se jos uvijek kada na zglobove?

  13. #13
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ne žali se na zglobove, ponekad, rijetko, spomene da je bole noge.
    No, ako je streptokok začahuren, to bi se na ponovljenom ast titru trebalo vidjeti, je li tako, ako vrijednosti nisu pale? Sad smo popili Klavocin i čekamo desetak dana da odemo ponoviti titar.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    261

    Početno

    Trebalo bi se vidjeti na AST titru, sada bi trebao biti u padu. Ukoliko se jave neka cudna ponasanja, tikovi ili ucestalo mokrenje obavezno treba reagirati

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2024
    Postovi
    1

    Početno

    Draga Zuska, nadam se da ćete vidjeti ovaj post. Do vaše teme došla sam goglajući povišen ASTo titar, jer upravo moje dijete ima ASTo titar 557 (nalaz rađen 16.01.2024.). Nalaz je rađen nakon što smo završili na hitnoj u Klinici za infektivne bolesti zbog visoke temperature (korona +, 06.01.2024. ali je dr primjetila tikove koji su prisutni od početka 11/2023). Lipanj, srpanj i rujan 2022e - imamo dokazan streoptokok + u rujnu mononukleoza. Tijekom 2020e i 2021e borimo se s ponavljajućim temperaturama koje su trajale godinu dana i više se nisu javljale. Temperature su dolazile u pravilnim razmacima, uvijek četvrtkom. Tada je rađeno puno pretraga, ali sve je bilo OK, čak i bris grla. U 07/2023 izvađena je 3. mandula, iako su ove u grlu isto uvećane. Trenutno čekamo četvrtak da se javimo dr koja će nas dalje uputiti. Kako je priča završila kod vas?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •