Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: 45 ili 28 dana prije termina??

  1. #1
    tonka

    Početno 45 ili 28 dana prije termina??

    Moja situacija je slijedeca: Imam isplaćene tri plaće, četvrtu trebam dobiti u šestom mjesecu kad bi trebala otvoritii porodiljno. Nisam bila na komplikacijama. Prije ovog posla 2 godine sam bila nezaposlena. Sad sam mislila otvoriti porodiljno 45 dana prije termina, medjutim tu dobivam razlicite informacije. Prvo mi kazu da 45 dana prije mozes ići na porodiljno samo ako si prije toga bio na bolovanju, te ako idem 45 dana prije termina na porodiljno da cu imati minimalnu naknadu, po drugoj informaciji, mogu ići 45 dana ranije i bez prethodnog bolovanja. Ako pak idem na obavezno porodiljno 28 dana prije termina na porodiljno da mi je tad dovoljno imati samo dvije isplaćene plaće i da ću imati naknadu u visini prosjeka te dvije (ili više ukoliko se ima više) plaće i to do 6 mjeseci djeteta, limit je 4250kn. Što je zapravo točno??? Što mi savjetujete da napravim. Bit cu vam opako zahvalna jer sam totalno zbunjena sa svim proturječnim informacijama koje dobivam. Ne bih htjela zbog nekih 15 dna razlike u otvaranju porodiljnog izgubiti toliki iznos u visini naknade.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Rodiljni dopust se može otvoriti 45 dana prije termina, ali najkasnije 28 dana prije termina. Za izračun naknade potrebno je imati barem dvije isplaćene plaće u šestomjesečnom periodu prije otvaranja r.d., ali s tim da se u taj prosjek ne računa plaća koja se dobije u mjesecu u kojem počinje r.d.

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=173&Show=604

  3. #3
    tonka

    Početno

    minnie meni su danas sa hzzo rekli da 45 dana ranije na porodiljno mogu samo ako sam prije toga bila na bolovanju...čitam iskustva drugih koja su drugačija.....postoji li negdje neki pravilnik, zakon ili što god gdje nedvosmisleno piše što i kako ili se to odredjuje na lokalnoj razini....jer imam dojam da to u svakom gradu tumače na svoj način...

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    To ti je netko krivo rekao ili se niste najbolje razumjeli. Ovo je sa weba HZZO-a:

    http://www.hzzo-net.hr/osnovno/rodiljne_naknade.htm

    Zaposlena žena može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanog poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    I iz Zakona o radu:

    http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2415.htm

    Rodiljni dopust

    Članak 66.

    ...

    (2) Radnica može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanoga poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života.

    ...
    Bolovanje nije uvjet da bi se rodiljni počeo koristiti 45 dana prije termina. Jedino, ako se koristi bolovanje, tada rodiljni mora početi 45 dana prije termina, ne može se odgoditi do 28 dana.

  6. #6
    tonka

    Početno

    ...hvala ti Minnie 8)

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    Hej, vidim tu puno pitanja i korisnih odgovora koji su i meni pomogli. I meni je ovo prvi radni staž a trudna sam 5 mj. i termin mi je krajem rujna. E sad čitam ovo 28-45 dana i sve mi je jasno- 6 mjeseci moram radit neprekidno da bi imala pravo na puni iznos porodiljnog. I nema problema, nemam težak posao, mogu radit dok mi vodenjak ne pukne... No obavezni porodiljni (28 dana) moram otvorit 2 dana prije nego mi bude punih 6 mjeseci staža.
    Jel to znači da ništa od punog iznosa plaće prvih 6mj. u mom slučaju ili...? :?

  8. #8
    tonka

    Početno

    ...bubi vidis sto minnie napisa o tome

    Rodiljni dopust se može otvoriti 45 dana prije termina, ali najkasnije 28 dana prije termina. Za izračun naknade potrebno je imati barem dvije isplaćene plaće u šestomjesečnom periodu prije otvaranja r.d., ali s tim da se u taj prosjek ne računa plaća koja se dobije u mjesecu u kojem počinje r.d.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno hvala

    tenkju, nešto mi malo nije bilo jasno....tj.nisam bila sigurna, a oni birokrati vole vozat ljude i prodavati im maglu pa sam zato htjela biti sigurna 100000%

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •