Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Otkaz na porodiljnom

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    okolica Zg
    Postovi
    134

    Početno Otkaz na porodiljnom

    Dobila sam usmeni otkaz, iako sam još na porodiljnom. Moj šef ga je objasnio time da sada kad imam dijete, neću moći ostajati prekovremeno i često ću biti na bolovanju kad mi dijete bude bolesno...
    Kad sam zatrudnila, obećavao mi je promaknuće kada se vratim sa porodiljnog. Dakle, nisam loša radnica već je jedini razlog otkaza što sam postala majka.
    Ja sam tražila da mi da taj otkaz napismeno, i to ne kad mi istekne porodiljni, nego odmah sada. Na to je on rekao da će pitati knjigovođu. Pretpostavljam da će mu knjigovođa reći da je to protuzakonito pa da će mi ga dati tek s datumom prestanka porodiljnog.
    Imam li ja u tom slučaju ikakva prava?
    Inače, prijavljena sam na neodređeno, a otkazni rok po ugovoru o radu mi je 8 dana.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Dok je sve na usmenom, to ti dođe kao rekla-kazala jer on će prvom prilikom to sve poreći. Jedino što možeš je i dalje inzistirati na pismenom otkazu (otkaz i inače mora biti napismen). Otkaz ne smiješ dobiti 15 dana po isteku rodiljnog dopusta, a nakon toga si u poziciji kao i svi ostali radnici.

    A što se tiče otkaznog roka od osam dana, pogledaj ovaj članak iz Zakona o radu:

    Najmanje trajanje otkaznoga roka

    Članak 120.

    (1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:

    – dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine,

    – mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu,

    – mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine,

    – dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina,

    – dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina,

    – tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

    (2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je radnik navršio 50 godina života, a za mjesec dana ako je navršio 55 godina života.

    (3) Radniku kojem se ugovor o radu otkazuje zbog kršenja obveza iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim pona*ša*njem radnika) utvrđuje se otkazni rok u dužini polovice otkaznih rokova utvrđenih u stavku 1. i 2. ovoga članka.

    (4) Ako radnik na zahtjev poslodavca prestane raditi prije isteka propisanog ili ugovorenoga otkaznog roka, poslodavac mu je dužan ispatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka.

    (5) Za vrijeme otkaznog roka radnik ima pravo uz naknadu plaće odsustvovati s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja.

    (6) Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca, od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu.

    (7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.
    http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2415.htm

  3. #3
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    idi u savez samostalnih sindikata, tamo ćeš nać nekoga tko će te zastupat.
    čitajući zakone, samo ćeš se toliko našetat od nemila do nedraga da će bit pitanje dana kad će ti dopi.... i pomirit se sa sudbinom.

    možda zvuči čudno, ali moj muž je u sporu sa firmom imao fenomenalno iskustvo u sindikatu trgovine, ne bi ga osobni odvjetnik bolje zastupao.

    probaj, nemaš šta izgubit.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    okolica Zg
    Postovi
    134

    Početno

    Hvala!

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    ne mogu vjerovati--->

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •