Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: Buđenje radi dojenja

  1. #1

    Početno Buđenje radi dojenja

    Vito će sutra biti star dva tjedna. Patronažna rekla da zato što je rođen na carski i što je manje porođajne težine (2900 g.) da ga treba buditi po danu svaka 1,5-2 h radi dojenja. Probali smo ne baš svaka 2 sata, nego 3 sata buditi ga ali nikako se ne može razbutiti, pa to razbuđivanje traje i po 45 minuta. Kad ga ne budimo spava po 4-4.5 h i jede u prosjeku po 1h (pola sata prije presvlačenja i pola sata nakon presvlačenja). Jučer smo ga vagali i vratio se na svoju porođajnu težinu (iz bolnice smo došli prošlu subotu i težio je 2760 g.). Svi oko mene mi sole pamet da bi trebali ovo ili ono, ne znam što napraviti- da li po svom ili ga ipak razbuđivati? Po noći super spava po 4 h, a noćas je odvalio 6 sati u komadu što me malo zabrinulo. Nakon toga jutros je od 8.30 do 13 jeo pet puta 8manje i veće obroke). Ima li tko iskustva sa razbuđivanjem i je li to potrebno?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Moja mala je isto tako bila spavalica, već prvu noć iz rodilišta odvalila je od 22 do 6, a gotovo cijeli dan je isto prespavala. Patronažna mi je savjetovala zbog relativno malog prirasta težine isto buđenje svaka dva do tri sata, no ja sam se toga pridržavala samo danju. I sve je bilo ok, danas je to curetak za koji dan devet godina, doduše uvijek je ostala mršavica, ali ja to pripisujem genetici (na žalost ne s moje strane), a ne tomu što je nisam noću budila.

  3. #3
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    da li je rodjen na termin ili ranije?
    koliko kaki i piski u 24 h?
    da li je imao novorodjenacku zuticu?
    kako vam ide dojenje, jeste imali problema, bradavice, sesirici, zastoj i sl?
    da li ima dudu ili dobiva li jos ista osim majcinog mlijeka?
    koliko vam traju podoji, kako mjenjas dojku?
    sise li ucinkovito?

    ( Podoj započinje brzim neujednačenim pokretima vilice. Nakon nekoliko sekundi ili nakon minute, pokrene se refleks otpuštanja mlijeka, pa beba ujednačenim ritmičkim pokretima guta mlijeko koje samo teče. Kad beba efikasno guta, uz ritmičke pokrete usana i obraza, može se primijetiti i lagano micanje bebinih ušiju i kože oko sljepoočnica. Uz to, mama u tišini može čuti zvuk gutljaja, zatim kratku pauzu, pa opet gutljaj, pauza...". Beba bi trebala bar nekoliko minuta po podoju gutati točno na ovaj način.
    )

    tako male bebe trebale bi imati 8-12 obroka u 24 h...
    duži periodi dnevnog spavanja su u redu tako dugo dok beba zadržava onaj minimalni broj od 8 podoja dnevno, ima najmanje 6 mokrih i 3-4 pokakane pelene dnevno, odnosno ako dobro napreduje...

    pokusaj odgovoriti na ova pitanja pa da vidimo sto i kako dalje

  4. #4

    Početno

    Ovako:

    -rođen je tjedan dana prije po nalazu posteljice-39 tjedan (porodili su me inducirano jer su krivo izračunali termin poroda i po tome je ispadalo da sam prenjela više od tjedan dana tj. da sam bila u 41+3, bila sam 4 prsta otvorena ali bez svojih trudova). Porod: probušen vodenjak, drip, epiduralna koja nije uhvatila, otvorila sam se do 8-9 prstiju i dalje nije išlo, onda hitan carski pod općom anestezijom)
    -piškenje i kakanje nisam brojala ali čini mi se redovito tj nakon svakog podoja i jedno i drugo, kaka više od 3-4 puta dnevno, a piški sigurno 6 puta, a možda i više
    -ima je žuticu jedan dan dok smo bili u bolnici
    -bilo je problema dok se nismo uštimali tj. užasno je boljelo ali sada sam skužila foru za obje str5ane kako ga namjestiti pa boli prvih par gutljaja dok povuče a onda dalje ide kako si napisala, kontrolirala sam pokrete ušiju i to je ok
    - dudu tu i tamo dobije ali nije baš ljubitelj-to pokušavamo izbjeći jer smo skužili da onda zaboravi kak se spada uhvatiti bradavicu tj. mali mudrijaš me pokušava zeznut pa hoće samo bradavicu ali ja ne dam pa mu vadim cicu iz usta par puta dok ne uhvati kak se spada, a ne hranim ga s ničim osim sa svojim mlijekom
    -do unatrag dva dana podoji su nam trajali po 20-30 minuta, danas i jučer u prosjeku podoji traju po sat vremena i više kad odspava 4-4,5 sata a kod kraćeg spavanja od 2 h po 20 minuta. Dojke izmjenjujem kako kada jedan podoj jednu pa drugi drugu stranu ili ako je frka sa bradavicama pola dojenja jednu pola drugu stranu. Bradavice jesu umjereno ranjene ali ne od krivog položaja jer mislim da smo položaj stvarno savladali nego imam osjećaj da jako vuće tj. da stvori jaki podtlak, osim toga stvarno pazim da uhvati dio oko bradavice. Ukupno ima minimalno 8 podoja dnevno a u zadnja dva dana i više
    - znam ga dojiti više podoja na istu stranu ako mi je druga bradavica ranjena pa se na tu stranu izdajam
    -i druga stvar čini mi se da su ga danas počeli mučiti grčevi???

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Ja ga nebi budila. Pa neće se dijete izgladnjivati. Oni glad osjećaju kao bol i to ih definitivno probudi, a bebi je važan i san isto kao i jelo. A pošto je mali možda je još umorniji i od poroda. Ja kažem pusti ga da odmara, brzo će ti doći vrijeme kad ćeš možda i žaliti što ne spava više...

  6. #6
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj ina prvotno napisa
    Oni glad osjećaju kao bol i to ih definitivno probudi
    ovo nije istina, pogovoto kod prijevremeno rodjenih beba i beba koje imaju zuticu te beba koje slabo dobivaju....

    martina, po broju pokakanih pelena i mokrih, cini se ok

    jako pazi na polozaj na bradavici, ako imate ragade na bradavicama, mazi se purelan kremom za bradavice, koju ne moras ispirati prije podoja...bradavice drzi na zarku sto vise mozes...

    pazi na to da ti bar jednu dojku u podoju isprazni do kraja...znaci opca je preporuka da se miienja dojka nakoj 2-3 sata, a do tad jedna, ili mozes mijenjati svaki podoj, ali moras biti sigurna da je jednu pojeo do kraja i da je dosao do masnijeg mlijeka...

    ako ti smeta bol u bradavici na pocetku podoja, mozes mu probatri dati drugu manje bolnu bradavicu pa kad krene let down prebaciti ga na onu koja je na redu, ili mozes kockicom leda 'anestezirati' bolnu bradavicu prije podoja...

    djeca se znaju grciti zbog probave, ne moraju uvijek biti klasicni grcevi, njihov probavni susatav se prilagodjava vanjskom zivotu, izvan mamine utrobe...klasicni grcevi se javljaju uglavnom u isto vrijeme a prestaju s oko 3 mjeseca...

    pokusajte mu ne davati dudicu, nak svo sisanje bude na dojci

    nadam se da ce se situacija poboljsati

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Beba je rođena u terminu, doma je (pa je za zaključiti da nema žuticu), a neka ga ide vagati... Ali ovo je buđenje bez indikacija koje si ti navela, pa samim time i nepotrebno (dojenje na zahtjev funkcionira u oba smjera, kako češće od onih propisanih 3-4 sata tako i rjeđe). Meni je ped. isto rekla da bebu budim jer je na porodu težila 2630 (u terminu rođena), nisam je poslušala i dobila je prvi mjesec 900grama, a jela je na 4 sata prvih tri tjedna, onda je sama od sebe počela tražiti češće. Ako želiš biti sigurna odi je izvaži, pa prema tome odluči. A ovo za bol je informacija iz literature.

  8. #8
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    i moje je info iz literature ne iz glave

    mami ne govorimo budi ili ne dok ne znamo sve detalje jer kao sto rekoh neku djecu treba buditi, neku ne....
    bitno je da dobiva na tezini, da ima pokakanih i popiskenih pelena i ako zeli vagati, najbolje je vagati ne vise od jednom tjedno te zbrajati od najmanje tezine djeteta a ne od porodjajne tezine....

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    OK, zbunila me rečenica "nadam se da će se situacija poboljšati" , jer se meni čini skroz idilična...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    46

    Početno

    Ja bih nešto dodala iz vlastitog iskustva.
    Mislim da je u početku bolje bebi ponuditi dojku češće, možda pokušati „uloviti“ onaj lakši san (kao REM faza) i jako paziti da, kao što Zrinka kaže, beba ima 8- 12 podoja u 24 sata (naravno uz postizanje let downa).
    Naime, ja svoju uspavanu ljepoticu nisam budila, spavala je oko 4 sata između podoja ( po noći i do 6) i kod nas je to (čitaj: rijetki i zbog uspavanosti ne preučinkoviti podoji) dovelo do drastičnog smanjenja produkcije i dodavanja adaptiranog (kojeg smo se fala Bogu brzo riješili pa danas isključivo cikimo) i eto, zbog nepravodobne reakcije, od malog problema nastao veliki.

    Osim toga ima o ovoj temi i zgodan tekst na portalu.

  11. #11
    Buffy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj ina prvotno napisa
    Beba je rođena u terminu, doma je (pa je za zaključiti da nema žuticu), a neka ga ide vagati... Ali ovo je buđenje bez indikacija koje si ti navela, pa samim time i nepotrebno (dojenje na zahtjev funkcionira u oba smjera, kako češće od onih propisanih 3-4 sata tako i rjeđe). Meni je ped. isto rekla da bebu budim jer je na porodu težila 2630 (u terminu rođena), nisam je poslušala i dobila je prvi mjesec 900grama, a jela je na 4 sata prvih tri tjedna, onda je sama od sebe počela tražiti češće. Ako želiš biti sigurna odi je izvaži, pa prema tome odluči. A ovo za bol je informacija iz literature.
    Enea je dobila zuticu 4 dan i svejedno su nas pustili doma. Onda smo je morali buditi svakih 3 sata i to je stvarno problematicno.
    Vaganje na razlicitim vagama nije pokazatelj zar ne?
    Moja Enea je vratila porodjajnu tezinu tek nakon 3 tjedna i sad lijepo napreduje.
    martina_zb i veeelika podrska

  12. #12

    Početno

    Cure hvala na savjetima. Vagali smo ga jučer, znači manje od dva tjedna od rođenja tj. manje od tjedan dana od kada smo izašli iz bolnice i ima nešto više od svoje prođajne težine. i dalje je veliki pospanac, sinoć je recimo odrapio od 1h do 7 ujutro, nakon toga jutros je spavao od 8.30 i ja ga išla probuditi u 11.30 i nikako se nije dao probuditi. Moji pokušaji su trajali jedno 45 minuta dok se na kraju sam nije probudio u 12.30. Samo molim objašnjenje za "let down"?

  13. #13
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Mislim da tako mala beba i tako male porođajne težine SVAKAKO mora jesti unutar 4 sata. Buditi u tijeku noći ne mora značiti baš totalno probuditi bebu, veći i u snu joj ponuditi dojku.

    Michele, poslušaj Zrinku.

  14. #14
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ma mislim...od kud sam od Martine došla do Michele... to samo može tuka poput mene!

    Sorry Martina..ali savjet ostaje. Poslušaj Zrinku!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    46

    Početno

    Prije svega da napomenem da nisam savjetnica i da je ovo što pišem "znanje" usvojeno u danima kada sam ja visila na SOS telefonu ( cure)

    Citiraj martina_zb prvotno napisa
    Samo molim objašnjenje za "let down"?
    Let down ili refleks otpuštanja mlijeka možeš prepoznati po bebinom sisanju. Naime, beba na početku podoja sisa brzim i neujednačenim pokretima, a kad se pokrene let down počinje sisati ritmičnim pokretima, bebina čeljust se miče sve do uha, čuje se gutanje, a mama ga osjeća kao bockanje u dojkama, a iz druge dojke također može krenuti mlijeko (bockanje i nailazak mlijeka na drugu dojku neke mame ne osjećaju i to je isto normalno). Pri svakom podoju trebala bi postići taj refleks otpuštanja mlijeka da bi se dojke što kvalitetnije praznile i uspostavio optimalan odnos ponude i potražnje.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    46

    Početno

    sad sam tek skužila

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    sise li ucinkovito?

    ( Podoj započinje brzim neujednačenim pokretima vilice. Nakon nekoliko sekundi ili nakon minute, pokrene se refleks otpuštanja mlijeka, pa beba ujednačenim ritmičkim pokretima guta mlijeko koje samo teče. Kad beba efikasno guta, uz ritmičke pokrete usana i obraza, može se primijetiti i lagano micanje bebinih ušiju i kože oko sljepoočnica. Uz to, mama u tišini može čuti zvuk gutljaja, zatim kratku pauzu, pa opet gutljaj, pauza...". Beba bi trebala bar nekoliko minuta po podoju gutati točno na ovaj način.
    e, to ti je let down

  17. #17

    Početno

    Hvala za let down, srušio mi se Internet pa ne stigoh reagirati. Sve u svemu bili smo kod pedijatra na vaganju i malac je otkada smo došli iz rodilišta (14 dana) dobio 400 g. tako da sam sada mirna a i od zadnjeg javljanja počeo je puno aktivnije jesti tj. čini mi se da me više "iscjedi". I dalje spava dosta, ali ipak ga budim nakon 3-3,5 h za dnevne obroke. Jedino što me cice (ne bradavice-baš cice) bole za poluditi dok dojim od njegovog jakog cicanja i nikako ne mogu skužiti u čemu griješim neki puta me boli, a neki puta tako glatko ide, samo osjetim lagane trnce :? .

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    112

    Početno

    I mene zanima trebam li buditi Tina po noći jer je počeo spavati od 23 do 6 sati, a sinoć od 24 do 6:30.
    On je rođen 10 dana poslije termina sa 3730g. Iz rodilišta smo izašli 30.5. sa 3670g a 8.6. je imao 4030g.
    Kaka svaki put kad jede i obično čim ga premotam! Stolica mu je dosta vodenasta i rijetka (patronažna smatra da je prerijetka i da mora biti kompaktnija i da zato moram paziti što jedem-čitaj:skoro ništa!), uglavnom je zlatnožuta,a nekad zelenkasta,povremeno pjenušava.
    Imao je žuticu, ali mislim da je sad OK.
    Dojenje nam ide dosta dobro, podoji traju nekad 10 min. a nekad 40 min. s tim da nekad traži jesti nakon pol sata nekad nakon 2, nekad 3 a nekad nakon 4 sata. Kad duže spava traži češće jesti i jede duže (to je u većini slučajeva ali ne svaki put). Mislim da siše učinkovito jer mu se svaki put miče uho a i cica se naočigled prazni. Cicu mjenjam svaka 2-3 sata,nekad i 4 ovisi koliko je jeo. Jedno 2-3 sata prije spavanja na večer izgledaju ovako: sisa jedno 5-10 minuta, pa se podrigne, obično bljucne, malo prdi i kaka pa drijema pa opet sve iz početka. I inače se dosta podriguje i bljucka.
    Nema dudu, samo cicu!

  19. #19
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    yvet
    u 9 dana 360 g je ok prirast
    smatram da ti tvoje dijete ne trebas buditi, ide vam ok, nije ranije rodjeno, nema zuticu i dobivanje na tezini, ako i pokakne pelene - ok je

    Stolica mu je dosta vodenasta i rijetka (patronažna smatra da je prerijetka i da mora biti kompaktnija i da zato moram paziti što jedem-čitaj:skoro ništa!)
    ti mozes jesti sve, u umjerenim kolicinama, ako bebi ne smeta (tipa grcevi ili teza probava nakon sto pojedes nesto sto mu smeta)...jako je bitno da jedes normalno i kvalitetno, nema razloga da jedes 'skoro nista'!

    dojena djeca imaju manje komapktnu stolicu nega djeca na bocici zato sto je majcino mlijeko lako probavljivo...

    uziavj dom dijete spava i odmaraj se i ti .....

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    112

    Početno

    Zrinka, hvala na odgovoru, sad mogu mirnije spavati!

  21. #21
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Evo Zrinka i ja molim za savjet. Moja Lea ima 2 mj i 10 dana. Zadnjih deset dana spava 6 do 8 sati. Zaspi između 22 i 23.30h.
    Da li je normalno da bebe sa 2mj. počnu spavati cijelu noć? :?
    Da napomenem, dojimo na zahtjev, što znači PUNO kroz dan. U prva dva mjeseca dobila je 1510g.,rođena sa 3150g.3 dana prije termina,carskim zbog puk. vodenj. Brinu me savjeti tipa moraš je buditi,moraš je dovesti u red da doji svaka 3 sata, dijete ti je žedno jer joj je uvučena fontanela, daj mu vode...

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    iki, uvucena fontanela je zadnji znak dehidracije djeteta. znaci kad je vec jaaako frka onda se i fontanela uvuce. hocu reci, to sto ti se cini da je fontanela malo udubljena je normalna pojava. ako dijete normalno piski i kad joj "stippnes" rucicu, koza se odmah vrati na mjesto, beba nije uspavana i malaksala, onda to nije dehidracija.

    to da beba od 2 i pol mjeseca spava po noci nije nista nenormalno.

    trebas dojiti na zahtjev. uvodjenje rasporeda je cesto prvi korak prema problemima s dojenjem. ako beba ima dovoljno popisanih pelena i lijepo dobiva, sve je u redu.

  23. #23
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    iki, meni se sve cini potpuno u red

    kako je dosad dobijala na tezini? jel imate barem 6 mokrih pelena dnevno?

    sto se tice spavanja, skor je normalno i uzivajte...ima beba koje od rodjenja prespavaju noc i ako uredno dobijaju, nema razloga za budjenje....

  24. #24
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Primjetila sam da manje piški,al mi se čini i da se znoji :? Isto tako počela je više tražit siku.
    Do sad sam mjenjala sike svaka 3 sata,da li da probam svakla 2 i pol? Može li to pomoći bebi ukoliko je stvarno žedna?
    Napadi sa strane ukućana su u punom jeku-daj joj vode, dijete je žedno-

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    daj joj siku na zahtjev, znaci svaki put kad trazi. nema veze sto je to manje od tri sata. zamisli koliko ti mozes ozedniti za tri sata.

  26. #26
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Na prsima je unutar 3 sata barem 2 do 3 puta po 20 min.

  27. #27
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    oprosti krivo sam skuzila. posto su vrucine mozes cesce mijenjati siku!

  28. #28
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    To da treba češče mjenjat sam danas probala silom prilika.Dijete je plakalo na prsima,a kad sam joj ponudila drugu smirila se.Ipak fontanela je bila još uvučenija,tako da sam uz silno visenje na siki ipak ponudila vodu,što je beba zadovoljno prihvatila.Jel moguče da se mlijeko još nije prilagodilo ljetnim potrebama bebe?

  29. #29
    musha

    Početno

    ja imam problem; moja Korina ( skoro 3 mj) noću je sisala samo dva puta
    ja se nisam uvijek izdajala, imam osjećaj da mi se zbog toga količina mlijeka smanjila. isto tako nekad usred podoja poludi i neće više a znamm da je gladna. Kao da joj odjednom ne paše. Kupila sam adaptirano mlijeko i to jede bez problema. Uopće više nisam pametna!

  30. #30
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    musha,ja se isto pitam dal možda imam manje mlijeka od kad Lea spava 7,8 sati,a ima samo 2 i pol mj. Neznam kako proizvodnja mlijeka funkcionira. Na to bi nam trebao odgovor od savjetnica Što se tiče adaptiranog,tu bi odgovor mogao biti u tom što je bebi jednostavno lakše piti iz flašice gdje mlijeko samo curi,nego se mučiti i sisati na siki

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    46

    Početno

    Cure neka vam beba odredi ritam, jer upravo po tom principu funkcionira proizvodnja mlijeka- koliko beba pojede, toliko će se mlijeka stvoriti. Ne bih vam preporučila davanje adaptiranog ni za probu jer time djetetu uskraćujete jedan podoj koji tijelu signalizira da i za taj podoj proizvede mlijeko. Osim toga kako je adaptirano teže probavljivo beba može (ali ne mora) biti duže sita pa neće tražiti slijedeći podoj na dojci i opet neće poslati signal tijelu da proizvede mlijeka i za taj podoj ( i eto ostale cike bez dva podoja ni krive ni dužne). Ako vam se čini da vam je količina mlijeka manja u odnosu na bebine potrebe tada se radi o skoku u razvoju i stavljajte bebu češće na prsa (doslovno na svaki kme) i ne morate se čuditi što je sisala sat vremena pa je za 10 minuta opet gladna - to se događa i normalno je. Dobra vijest je da neće trajati vječno, samo par dana (sigurno), a onda opet sve po starom. Isto tako imajte u vidu da kako bebe rastu tako im raste i percepcija okoline i sve ih zanima pa možda neće više sisati mirno kao novorođenčad.

  32. #32
    musha

    Početno

    zapravo me još brine to što moja pedijatrica misli da bi Rina trebala dobivati više na težini.dobiva oko 500g mjesečno, ali je narasla već 10 cm.
    čak mi je i patronažna predložila adaptirano

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    625

    Početno

    iki, ako dijete dojiš na zahtjev i podoji traju koliko beba želi, voda vam nije potrebna.
    kada je vruće možeš češće mijenjat strane. ako za jedan podoj daješ obje cice, slijedeći započi s onom koja je bila zadnja u prethodnom podoju.
    inače, super je da paziš da se cice naizmjenično dobro prazne, ali ne trebaš se ti strogo držati tih 3 sata - jedna cica. ako dijete isprazni cicu, slobodno ponudi drugu..

    Neznam kako proizvodnja mlijeka funkcionira.
    princip ponude i potražnje. koliko dijete posiše, toliko će tvoje tijelo stvoriti. ako dojiš na zahtjev djeteta i podoji traju koliko beba želi, kada se povećaju njegove potrebe, češćim sisanjem će dati tvom tijelu signal da proizvede više. više sisanja = više mlijeka.

  34. #34
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    musha, minimum napredovanja bebe je 450 g mjesecno, tako da je to dobro.

    Osim toga, vas ste dvije taman u periodu kad se uspostavi ponuda/potraznja i dojke vise ne izgledaju onako pune. To je normalno i u njima vam ima mlijeka taman koliko vasim bebama treba.

  35. #35
    musha

    Početno

    bila sam na topicu težina i vidim da su sve bebe iste dobi teže za 1,5 kg ako ne i više. nije mi više ništa jasno.sada kad su ovakve vrućine imam osjećaj da jede još manje, a preko dana uopće ne spava kak treba. ne znam više kaj da mislim.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    musha, nisu sve bebe iste dobi rodjene s istom tezinom.

    pa ni ja nemam istu tezinu i visinu kao i sve moje vrsnjakinje.

    vazno je da dijete napreduje. razumijem da je tesko kad je kolicina mlijeka nemjerljiva, ali je lijepo kad skuzis nacine na koje to ipak mozes kontrolirati - mokre pelene, bebino ponasanje, robica koja postaje sve manja itd...

    a sto se adaptiranog mlijeka tice: nazalost, ooogroman ce broj malih beba naiskap popiti bocicu mlijeka ne zato sto su gladne, nego zato sto to mlijeko prilicno curi, i dijete se zapravo bori s dudom. to nije sisanje kao na dojci, i nije dijete jedva docekalo nesto konkretno, nego ne moze reci da nece. manji broj djece nece ni primirisati dudu, i uspjet ce objasniti da nece.

    a beba koja zaspe nakon bocice, nije 'zadovoljna', nego prejedena.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    46

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    musha, nisu sve bebe iste dobi rodjene s istom tezinom.

    pa ni ja nemam istu tezinu i visinu kao i sve moje vrsnjakinje.

    vazno je da dijete napreduje. razumijem da je tesko kad je kolicina mlijeka nemjerljiva, ali je lijepo kad skuzis nacine na koje to ipak mozes kontrolirati - mokre pelene, bebino ponasanje, robica koja postaje sve manja itd...

    a sto se adaptiranog mlijeka tice: nazalost, ooogroman ce broj malih beba naiskap popiti bocicu mlijeka ne zato sto su gladne, nego zato sto to mlijeko prilicno curi, i dijete se zapravo bori s dudom. to nije sisanje kao na dojci, i nije dijete jedva docekalo nesto konkretno, nego ne moze reci da nece. manji broj djece nece ni primirisati dudu, i uspjet ce objasniti da nece.

    a beba koja zaspe nakon bocice, nije 'zadovoljna', nego prejedena.
    Da bi reč rekel 8)

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •