Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: ostavinska rasprava i odricanje od svog dijela

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno ostavinska rasprava i odricanje od svog dijela

    moram li biti na ostavinskoj?

    što moram napraviti da se odreknem svog dijela?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Kad je naš djed umro, familija se skupila na toj raspravi i tamo smo dali izjavu (i potpisali) da se odričemo svog dijela u korist bake.

    I to je bilo sve.

    Možeš poslati i opunomoćenika (potvrđen od javnog bilježnika - ja sam bila opunomoćenik strica )

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    mislim da ću morat sama jer nemam toliko love da nekog šaljem

  4. #4
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mislim da se nemres odreci tzv. nuznog dijela, ak me sjecanje dobro sluzi (mama je umrla prije 8 god. pa sam vec zaboravila )

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    kako ne mogu? :/

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Mislim da kod bilježnika u HR možeš ovjeriti svoju izjavu o odricanju i poslati preporučeno poštom tamošnjem odvjetniku ili bilježniku koji vodi ostavinski postupak.

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Možeš se odreći nužnog dijela u nečiju korist! (bar se moglo prije dvadesetak godina u HR ...)

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    mislim da se nemres odreci tzv. nuznog dijela, ak me sjecanje dobro sluzi (mama je umrla prije 8 god. pa sam vec zaboravila )
    A nije tu stvar u tome da ne možeš nekome osporiti nužni dio, a ne da ga se ne možeš odreći?

    Mislim, nisam u tim vodama uopće, da se razumijemo, ali nekak mi je logično da ako nešto ne želiš - ne želiš i gotovo.

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ovako, cini mi se da postoji vise mogucnosti kod nasljedjivanja:
    1. Prihvatis svoj dio nasljedstva
    2. Odreknes se nasljedstva i tada se cijelo nasljedstvo dijeli izmedju preostalih nasljednika kao da tebe nema
    3. Prihvatis svoj dio pa ga "prebacis" nekome.

    Kad je moj tata umro, buraz i ja smo napravili ovo trece, dakle prihvatili smo svoj dio i onda ga prebacili na mamu. Vjerojatno nisam upotrijebila pravilnu terminologiju, al na to se svodi.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Kad je umrla moja baka bila sam pozvana na ostavinsku i odmah je pisalo da ako ne dodem shvatice kao da se odricem svega u korist drugog.Nista nisam potpisivala ni bilo sto drugo.No,ukoliko vas ima vise tada moras doci napisati izjavu u cije se ime odrices i to je to.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    hvala cure

    čekam još minnien odgovor i onda može stavit ključ u bravu

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Maria71, izjava o odricanju od nasljedstva može biti izjava ovjerena kod javnog bilježnika, znači ne moraš biti prisutna tamo radi davanja izjave u zapisnik.

    Iz Zakona o nasljeđivanju:

    Odrica**nje od nas**ljedstva

    Članak 130.

    (1) Nas**ljednik se može odreći nas**ljedstva javno ovjerov**lje*nom izjavom ili izjavom danom na zapisnik kod suda do donoše**nja prvostupa**njske odluke.

    (2) Ovo odrica**nje vrijedi i za potomke onoga koji se odre*kao, ako odricate**lj nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.

    (3) Ako su odricate**ljevi potomci malodobni, za ovo odrica**nje nije potrebno odobre**nje tijela nadležnog za poslove skrb*ništva.

    (4) Za nas**ljednika koji se odrekao u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nas**ljednik.

    (5) Ako se odreknu nas**ljedstva svi nas**ljednici koji pripadaju najbližem nas**ljednom redu u času smrti ostavite**lja, na nas**ljedstvo se pozivaju nas**ljednici s**ljedeće*ga nas**ljednog reda. Za slučaj da se nas**ljedstva odreknu ostali nas**ljednici prvoga nas**ljednog reda bračni drug ostaje u prvom nas**ljednom redu.

  13. #13
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Maria, da li se radi o nasljedstvu iz Hr ili izvana? Jer ako je izvana, onda pretpostavljam da bi postupak trebao biti po njihovim zakonima? Makar, pretpostavljam da se isto treba dati izjava...eh sad..provjeriti da li treba biti ovjerena od sudskog tumača..itd itd..

  14. #14
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Koliko se ja sjećam, ako postoji dug kod pokojnika, toga se ne možeš odreći. Nepojavljivanjem na ostavinskoj pripadne ti udio u postotku, a to uglavnom znači naknadno natezanje s ostalim nasljednicima.

    Većinu obiteljskih natezanja kvalitetno rješava oporuka, samo skoro nitko koga poznajem nije baš ništa naslijedio po oporuci. Starci se valjda boje da će ih netko ubiti ako ne napišu oporuku :?

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    ako ne napišu -> ako napišu

  16. #16
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Koliko se ja sjećam, ako postoji dug kod pokojnika, toga se ne možeš odreći. Nepojavljivanjem na ostavinskoj pripadne ti udio u postotku, a to uglavnom znači naknadno natezanje s ostalim nasljednicima.

    Većinu obiteljskih natezanja kvalitetno rješava oporuka, samo skoro nitko koga poznajem nije baš ništa naslijedio po oporuci. Starci se valjda boje da će ih netko ubiti ako ne napišu oporuku :?
    Nije stvar u tome...stvar je da ako prihvaćaš svoj dio nasljedstva, prihvaćaš i dobro i loše..što znači i bogatstvo i dugove...nema djelomičnog prihvaćanja.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ne brigajte,nema dugova,samo nekretnine

  18. #18
    korason avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Postovi
    183

    Početno

    kad je meni tata umro, otisla sam kod javnog biljeznika ovdje u Zg i potpisala izjavu da se odričem ostavštine u korist majke, potpisala, platila taksu i poslala mami poštom... nikakvih problema nije bilo...

  19. #19
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja sam to napravila na sudu, ali ne na onom na kojem je bila ostavinska nego tu gdje zivim i nisam nikakve takse placala(barse ne mogu sjetiti).

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ma na kraju ispao show

    ako išta u životu znam dobro to su jednostavne matematičke operacije i sad mi se nudi da svoj dio nasljedstva kompenziram sa nekakvom šumom boktepitaj gdje u Lici-najvjerojatnije punom mina još i iz 2 svjetskog rata ......

    ma nek im bude sve pa nek uživaju

  21. #21
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja bi uzela sumu u Lici.

    1/3 auta i parsto kuna sam prepustila majci

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    ja bi uzela sumu u Lici.

    1/3 auta i parsto kuna sam prepustila majci
    a 2 kuće,2 stana i apartmani .....nek im je i šumetina

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ah, ima i za to lijeka, samo treba i zivaca.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    u svakom slučaju moraš dati nasljedničku izjavu koja mora biti pisana i ovjerena kod javnog bilježnika

    imas 3 mogućnosti, koje je marta napisala

    i možeš se odreći svog nužnog djela ak hoćeš

    ak se ne prihvatiš nasljedstva, nema ni dugova. inace se dugovi nasljeđuju u postotku u kojem je nasljedstvo, ali max do iznosa dobivenog nasljeđivanjem

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    riješeno

    može se brisati

  26. #26
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ti bi pak sve brisala

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja sam samo dobar vojnik.....


  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    i? jesi uzela sumu?

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    uzela sam advokata da dobijem što me spada

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    uzela sam advokata da dobijem što me spada

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ops, otislo. htjela sam reci, samo naprijed, tako se to radi.

  32. #32
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Podižem malo, ako ima tu neki pravnik.
    Ukoliko se nasljednici nakon smrti roditelja (koji je iza sebe ostavio/la nekretninu i dugove u visini vrijednosti nekretnine ili veće)na ostavinskoj raspravi pismeno ODREKNU nasljedstva, moraju li ipak prihvatiti nužni dio, dakle neki manji postotak? Postoji li ta forma nužnog dijela i pri odricanju?
    Napominjem da se ne radi o odricanju u nečiju korist, nego po sistemu "neka sve voda nosi".

  33. #33
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    evo ti clanak iz novina,
    ali koliko ja znam mozes
    http://www.vecernji.hr/sjeverozapadn...ditelja-973862

  34. #34
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Nisam pravnica, ali nalazim se u jednoj ostavinskoj raspravi. Ovako shvacam situaciju, prihvaćam li nasljedstvo - prihvaćam i dugove; odričem li se nasljedstva - odričem se i dugova. Moguća su osporavanja, ali u slučaju da si ti dužna nekome i odričeš se u nečiju korist kako bi izbjegla podmirivanje.

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    čokolada, nužni dio je "nužan" u smislu zaštite nasljednika, da mu se garantira dio zakonskog dijela koji bi trebao dobiti (da nije bilo oporučnog raspolaganja i drugih besplatnih raspolaganja ostavitelja kojim ga je ovaj povrijedio), i to samo na njegov zahtjev (ako ga zatraži), nikako u smislu da bi nužno morao naslijediti taj dio. ne mora se prihvatiti nasljedstvo, time se ni ne preuzimaju nikakvi dugovi.

  36. #36
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Hvala, znam da je tako, iščitala sam zakon detaljno (koliko je to laik uopće u stanju), ali trebala mi je i potvrda jer me jedan "iskusni znalac" uvjerava u suprotno.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Ako se odričem nasljedstva preminulog roditelja zajedno s ostalom bracom, da li se dalje traze nasljednici tj hoce li pozivati na ostavinu svu daljnju rodbinu ili nakon nas jednostavno sve pripada opcini, gradu ili sl?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •