Pokazuje rezultate 1 do 47 od 47

Tema: Pregled za vreme porodjaja?

  1. #1

    Početno Pregled za vreme porodjaja?

    Drage mame, ja sam nova na ovom forumu. Cekam drugo dete, danas sam usla u 34-tu nedelju. Sa prvog poroda se ne secam niceg ako bolnog, ni samog radjanja ni kontrakcija, koliko pregleda lekara (na svakih sat vremena) kojim se utvrdjuje koliko sam otvorena. Da me je jos jednom pregledao, lepo bih ga sutnula. To je bilo pre 9 godina i ja sam sve bolove zaboravila, osim te boli. Da li je i vas boleo taj pregled, ili je moj doc. bio prilicno grub?
    Bila bih vam zahvalna na iskustvima. Pozdrav od mame iz Beograda!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mogu ti reci da su i meni ti pregledi ostali u ruznom sjecanju i iduci put cu zahtijevati da ih se, ako nije moguce ukine, onda svede na najmanju mogucu mjeru.
    Jedna babica mi je pokazala trik kako takav pregled uciniti manje neugodnim: stisnes sake i postavis ih sebi pod guzu tijekom pregleda, tako da budes malo uzdignuta. Meni je pomoglo.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    59

    Početno

    Meni su ti pregledi bili grozniiiii!
    Cinilo mi se da mi prevrce cijelu utrobu! A jos mi je gore bilo kad bi mi rekla: "Dva prsta!" i otisla s izrazom na licu kao da je njoj svega dosta, a ne meni u trudovima.

  4. #4
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    evo jos jedne u klubu neugodnih pregleda
    najneugodnije mi je bilo kad su mi isli pokidati vodenjak, a da mi opce nisu rekli sta rade, ja mislila jos jedan od tih pregleda i kako su ionako bili bolni, malo sam se makla, mrdnula, a ovaj na mene, jesam li normalna, zar zelim da mi dijete ozlijedi iglom?!, uh, uh...

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ja sam se posvađala s doktorom na zadnjem pregledu prije poroda!
    Pitam ja njega što sad radi, a on će ti meni: "Zašto sve žene moraju toliko pričati"? :shock:
    Kad sam ja sasula na njega: "Zato što mi je anatomija dala tu mogućnost... pa imam i mozak i jezik, a, sasvim slučajno, ovdje se sada radi o mojemu tijelu i prvi puta rađam i neću da se netko uči na meni (a dr je bio Fudurić - Bog i batina :D )..."!
    Ima još:" Ako ste vi navikli na pacijentice koje šire noge i šute, onda neka mi pošalju doktora koji će poštivati mene kao osobu, razumjeti što znači strah pred porođajem..."
    Ma svašta sam mu još nešto izgovorila... i onda poslije umirala od straha da mi ne bude i na porodu.
    Imala sam sreću, doš`o Blaić!
    Rodila nakon 3,5 sata :D

  6. #6
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ja nisam osjetila ni jedan od dva pregleda..? a pregledala su me dva različita doktora.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    na 2. porodu pregledali su me samo 1 put i to 3 min. prije nego što sam rodila
    (ako misliš na te preglede)

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Mene su isto plašili s tim bolnim pregledima za vrijeme poroda, no osim neugodnog bušenja vodenjaka sami pregledi nisu bili niti neugodni kamoli bolni. Ja sam prilično opušteno išla na porod pa možda i to ima utjecaja?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Znate što, ja mislim da oni koriste te preglede za širenje cerviksa, zato su tako bolni. Barem sam imala takav osjećaj, kao kod amnioskopije (što mi je jedno od gorih iskustava - otvorena 1 prst, cerviks otraga...)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Koliko se sjećam, to što boli objasnili su da je "masaža" cerviksa. Stvarno boli ko vrag, ali služi da ubrza otvaranje. Pričali su nam o tome na trudničkim tečajevima pa me nije iznenadilo.

  11. #11
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    A sto ne bi pregled trebao biti samo to - pregled?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ja ih se uopce ne sjecam . Vjerovatno zato sto te u NL ne caprkaju previse

  13. #13
    SNOOPY avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZAGREB, Novi Zagreb
    Postovi
    387

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Kad sam ja sasula na njega: "Zato što mi je anatomija dala tu mogućnost... pa imam i mozak i jezik, a, sasvim slučajno, ovdje se sada radi o mojemu tijelu i prvi puta rađam i neću da se netko uči na meni (a dr je bio Fudurić - Bog i batina :D )..."!......


    Vidi, vidi, i ona zna biti opasna!!!!!!!! :wink: :wink:

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    O`š da ti skočim na TM?!
    Pa da vidiš!

  15. #15
    SNOOPY avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZAGREB, Novi Zagreb
    Postovi
    387

    Početno

    Ma inače nema problema..... :wink: Nebi se ni on bunio :wink:
    Al otkad smo "otkrili" onih famoznih "17,00 h", nema čovjek vremena! Mislim da će ubrzo skinuti tih 4 kg koje je nabacio!!! :wink: :wink:

  16. #16
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Na zadnjem redovnom pregledu prije početka trudova, a dva dana prije termina doc je pokušao utvrditi koliko sam otvorena (rezultat 1 prst). Ujedno mi je pogledao plodnu vodu. Rezultat.... sljedećih 3 sata kosa mi je stajala u zraku od užasa!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

    kad sam po noći zaprimljena u bolnicu doktorica je išla pogledati koliko sam otvorena i rekla je 2 prsta, ali se uopće ne sjećam da li me je dotakla!!!??

  17. #17
    trnoruzica

    Početno

    jel' može mala digresijica, ali ipak ne skroz bez veze s temom...

    kako znate koliko ste "otvorene"? da li to može utvrditi samo doc ili i žena sama?
    naime kad pišete o odlasku u rađaonu, velite da ste došle "prst otvorene" i sl. kako znate? ili vam to tamo kažu?
    možda su ova pitanja glupa , ali meni je ovo prvi put :wink: , pa molim za razumijevanje!

    ps. ako to zbilja tu ne spada, molim adminice da premjeste na prikladniji topic!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Samo na pregledu - to je i jedini razlog za vaginalni pregled u trudnoći.
    Ali mislim da je izlazak sluzavog čepa (ako prethodno nije bilo amnioskopije i sličnih zahvata) prilično pouzdan znak da se otvorilo prst-dva.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Bravo!

    Ja smišlajm slične tekstove za neljubazne sestre poslije poroda, za doca ako mi nešto krivo kaže, ili za one u rađaoni ako pokažu namjeru da me ne slušaju.

    "Zato što mi je anatomija dala tu mogućnost... pa imam i mozak i jezik, a, sasvim slučajno, ovdje se sada radi o mojemu tijelu i prvi puta rađam i neću da se netko uči na meni (a dr je bio Fudurić - Bog i batina Very Happy

  20. #20
    Točkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    978

    Početno

    Kod mene je tih pregleda bilo........ u predrađaoni sam bila 03-13 sati a u rađaoni od 13-19..... svaka dva sata pregledi a do dva sata pred porod ništa otvorena :/ . Sjećam se da me doc pregledavao s nečim što izgleda kao vibrator, metalno i to mi je bilo užasno a još gore kad me rukama otvarao, onaj osjećaj kako prstima gura prema dole neću nikad zaboraviti :shock:
    I svaki put kolutanje očima i opaska sestri :"ušće joj je ko od žice....."

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    75

    Početno

    E pa zbog tih pregleda za vrijeme poroda više neću nikad giniću. Nisu bili uopće bolni ali ih je bilo milijun, 12 sati u rađaoni i 5 različitih doktora! Od njih se jedan jedini sjetio opipati trbuh da vidi da nije beba prevelika. Najgori su pregledi za vrijeme truda, bila sam popiz... i više nisam htjela da mi itko priđe, pa su se dobro načekali da se okrenem na leđa.

  22. #22
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    po meni su svako malo nešto prčkali, još od 35.-og tjedna.
    nikad nisam NIŠTA osjetila.
    ni one preglede prije, ni one za vrijeme poroda.
    ništa.

  23. #23
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    ma ni mene to nije uopće bolilo kao ni trudovi,mislim je ali podnošljivo.

    jedino mi je neugodan onaj zadnji kad je beba odlučila van pa kad je babica od metar i devedeset (sad joj zamislite ruke) ugurala šaku i vrtila u krug (širila ušće) a meni se u glavi zavrtilo :shock:

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    A to izgleda sve zbog toga što se nekada netko odlučio postaviti poželjne rokove za porod prvorotke 6h, drugorotke 4h itd. (pogledajte tekst dr. Družinića na podforumu Porod-prirodnii ili inducirani. Ne znam kako se uopće usuđuju trpati nas u nekakve okvire, i takmičiti se tko će brže poroditi prvorotku. A kako cilj opravdava sredstvo, radi postizanja što kraćeg vremena opravdava se drip, nasilno širenje ušća i ostalo. Kao da je nekoj rodilji bitno da porod traje kraće, da bi doktori mogli gledati utakmice i čitati novine. Ja mislim da je svakoj radilji najbitnije da je porod human, i što manje bolan, a ne koliko dugo traje. Pa ionako na njega čekaš 9 mjeseci i cijelo vrijeme se veseliš tom danu. A onda ti ga netko pokušava nasilnim radnjama skratiti i učiniti što bolnijim.

    I ja mislim da između običnog pregleda kada doc. utvrđuje koliko sam otvorena (svaki mjesec zbog komplikacija i ništa ne boli), i onoga na porodu ima velike razlike. A razlika je u tome što je sestra pokušavala nasilno proširiti ušće, da mi prije izguraju bebu van (naravno nalijeganjem na trbuh). A uopće me nije pitala da li ja hoću brži porod pod tu cijenu. Pa stvarno mi je dosta da se ponašaju kao da je porod bolesno stanje koje treba što prije prekinuti.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Uh, i meni su radili te grozne preglede, a najgore mi je bilo kada su me trudovi šibali svaku minutu, a on mi radio amnioskopiju za vrijeme truda, pa zatim mi gurnuo cijelu ruku, imala sam osječaj do grla, isto za vrijeme truda. To toliko boli da sam ja vikala tako da me vjerovatno čula cijela bolnica i bliža okolica. "Najbolji" od svega bio je rezultat tog pregleda: Plodna voda u redu, otvorena 6 prstiju, a minutu nakon toga išao mi je probušiti vodenjak te ustanovio da je "to sami mekonij"!!! Ja vjerujem da se moja beba pokakala zahvaljujući tom pregledu. Na kraju sam završila na carskom........

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Cure drage, ja sam otkrila famozno rješenje. Kada vas doc mrcvari, nije bitno na koji način, ili ga vi subjektivno osjećate kao prijetnju svojem tijelu ili djetetu - ZAMOLITE GA DA NAPUSTI RAĐAONU. Obično ima još jedan doc u rodilištu, a vjerojatnost je 50:50 da drugi pristupa humanije. Osim toga tu su i primalje, a one su u većini slučajeva jednako educirane za normalne porode, izuzev carskog. Znači vjerojatnost se povećava da će druga osoba biti humanija. Ne dajte da po vama prčkaju, ako subjektivno ne osjećate da se to radi najbolje kako može. Ne samo da kod različitih doktora pregled različito boli/ne boli, nego i amnioskopija mene kod jednog nije boljela, a kod druge doktorice je boljela. I sa ostalima je tako ... stjerajte ih van ako se ponašaju vama kao prema objektu bez krvi i mesa, i može natrag u rađaonu kada se skocka i upristoji.
    Uvjet: ništa od toga ako nije mm sa vama.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Mislim da bi u 99.9% slučajeva takva reakcija završila izbacivanjem muža iz rađaone (ako ti je on neki argument u protestu).
    A što bi bilo da te doktor na to poslao da se truckaš u Zg? On može napisati sumnju na bilo što, nekakvo teško stanje, i otpravi te. Ili te pošalje na carski. TM ne može u salu, a ti teško da bi nešto mogla reći u općoj anesteziji. Možeš ga poslije dati na sud... čitaj: "objesi mačku o rep".
    Stvarno mislim da takav stav može samo isprovocirati i izazvati štetu. Najbolji pristup je biti toliko dobro informirana da na svaku akciju imaš argumente protiv.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ne bih htjela uopće razmišljati na način da, ako doktor ne uvaži argumente rodilje (čitaj neće uopće komunicirati), iz straha od osvete i slanja na carski - poslušno se pokorim.
    Educirana rodilja je rješenje kada doktor komunicira sa pacijentom, ali kada ne želi komunicirati niti pogledati pacijenta, nego bez riječi radi po svome i ne obazire se na impulse koji dolaze od rodilje - I DALJE TVRDIM, TREBA GA SE UKLONITI. A razlog da rodilja odbije pojedinog liječnika, nije zato što se on bori za njezin život ili život djeteta, nego zato što mu je ispod časti komunicirati sa tim objektom koji leži na krevetu, i smatra da je njegovo mišljenje bogom dano. Pa i u ZOZPP imaš dio koji ti daje pravo na drugo mišljenje i na upoznanvanje sa planiranim intervencijama.
    Supruga ne mogu izbaciti iz rađaone, jer se on nije miješao sve dok sam ja imala situaciju pod kontrolom. Osim toga, uvjet za prisustvo supruga je bila Potvrda sa Tečaja za trudnice koja se plaća.
    Dalje - ne može me netko otpraviti na carski sve dok porod protječe savršeno. Obzirom da si i sama rekla da je informiranost rodilje bitna, znala sam da je savršeno kada su otkucaji u granicama, otvorena sam po propisima, trudovi su podnošljivi, u rađaoni sam nekoliko sati, dobro se osjećam i beba je dobro. Za carski bi mi morali navesti razlog, znači izmisliti neki problem.
    U Zagreb me ne bi mogli otpraviti jer se sve rješava u Varaždinu, osim valjda stvarno kritičnih stanja. Ali još nisam čula da žena usred poroda putuje u Zagreb, jer je prekasno tada za eskurzije, nego se sve rješava u toj rađaoni.
    I uopće neću dozvoliti pomisao da nepristojnog liječnika ne možeš izbaciti van, ako ne želi komunicirati, ne uvažava reakcije rodilje, ne uvažava mišljenje i sugestije supruga - samo zato da te iz osvete, usred normalnog poroda, ne pošalje tko zna kuda da te odvoji od muža pa da te može na miru mrcvariti.
    Ali isto tako znam, da žene ne poduzimaju ništa i povlače se u situacijama kada se ne slažu sa osobljem, upravo iz straha od toga što si ti navela.

  29. #29
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    Tako je! :D
    (nadam se...)

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ako te i ne pošalje na carski, uvijek ti može dati da potpišeš izjavu da odbijaš neki medicinski postupak. I pustiti te da tamo ležiš dok ga ne počneš preklinjati da te porodi. A babice se sigurno neće "gurati" ako im takav doktor kaže da ti ne idu blizu.
    Moraš imati ludu sreću da ti se desi da, ako doktoru kažeš (to mislim pogotovo na dežurstvo) da nećeš da te on pregledava, da on pristane probuditi nadslužbu i da ta nadslužba dođe i bude ljubaznija od prvog doktora...

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Potpisivanje takve izjave o odbijanju intervencija na porodjaju ne vrijedi nista jer nije ovjerena kod javnog biljeznika, a i rodilje se ne smatraju bas pri sebi u trenucima porodjaja.
    I ja sam potpisala da necu drip jedno tri puta. I jos par autograma sam dala, i za kojesta drugog.

    I nadsluzba je dosla sama od sebe kad joj je pocelo radno vrijeme taj dan i bila je ne pretjerano, ali ipak ljubaznija od drugih. Tj. od prethodnice.

    A babice su bez obzira na lijecnike bile vrlo ljubazne i drage, i uvjeravale su me da je sve u redu IAKO me je lijecnica prije njih plasila komplikacijama i sranjima raznim. AL me nije uplasila.

    I da naglasim, NE nisam bila u istom rodilistu u kojem je bila TinnaZ.
    Dakle, po meni, mamazika ova tvoja zadnja bas i ne stoji.

    A kad su mi muza pustili konacno unutra, bili su svi medimlijeko.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Iskreno, ja ne mogu reći da mi se neki pregled posebno zamjerio, osim jedne amnioskopije (kontrola preko vikenda u rađaoni) ali moj redovni dr. ju je 2 dana prije jedva napravio, takva mi je građa. Pa nisam ni toj doktorici kod koje me bolilo puno zamjerila. Samo sam poslije imala tlak 150/90. I onda sam rekla da je tlak od pregleda - valjda je shvatila.
    A i mislim da je i teoretski nemoguće da te dvije osobe jednako (bez)bolno pregledaju. Samo zamislite koja razlika u rukama može biti između žene od 160 i muškog od 200 cm. Iako sam i od žena doživila grublje preglede.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Marta hoće reći da iako potpišeš izjavu da nećeš drip (uz naravno naglasak na onome neću drip ZA SADA), to liječnike ne odrješuje obveze da ti ga ponovo ponude ako npr. porod ode u beskonačnost, pa si npr. na krevetu duže od mislim da 10 sati (imaju neko pravilo o tome).
    Uostalom, možeš ponovo potpisati zahtjev da sada želiš da se porod ubrza, i navesti naravno vrijeme zahtjeva.
    Ma gledaj, znam da ja sada vama zvučim kao baba roga, jer razgovaramo o kritičnim situacijama u kojima se iz ljudi izvlače nagoni u borbi za opstanak vlastiti i opstanak čeda, i ako ih neki liječnik pokušava zatomiti, postoje razni načini da se izboriš protiv toga. I sigurna sam da niti jedna rodilja neće izbacivati iz rađaone koliko-toliko pristojnog liječnika, sve dok on ne počne kršiti njezina prava i tjelesni integritet. Tako da ne misliš da će zbog naše rasprave sada odjednom dobri lijčnici, koji se bore za život rodilje ili djeteta, zbog hirova nadobudnih trudnica početi letjeti van iz rađaona.
    Veći je problem što ima previše rodilja koje se nisu u stanju izboriti za svoja prava, nego pokorno iz straha podnose arogantni i autoritativni stav, uglavnom starijih liječnika. Nećeš me uvjeriti da sam se trebala pokoriti nametanju stava doktorice da trebam biti, kako je navodno jednom prilikom rekla jednoj (visokoobrazovanoj) rodilji "seljača koja nema što tražiti ili ne tražiti, jer ona (dr.) zna šta radi". Radilo se o bolnom pregledu, a rodilja je tražila da bude malo nježnija i da koristi više gela. Kada je sestra pročitala da se radi o visokoobrazovanoj ženi, počela se ispričavati u ime doktorice, jer su se obadvije prepale da je žena dovoljno pametna i da si nisu to smjele dozvoliti.
    I ako nisi primijetila, sada te u bankama više ne pitaju "kaj čitate ugovor, tu potpišite, a ako ga baš hoćete čitati, tamo se maknite jer smetate". Unazad samo nekoliko godina, to se nama dogodilo, a danas te još i sa kavom nude. Poanta je u tome da liječnike previše plaćamo (pogledaj si listić od plaće), da bi si zbog ne znam kojih razloga, dozvolili aroganciju a naročito u rodlilištima gdje koriste strah žena za život njihovog čeda. Želim istu uslugu kao kod zubara, dr. opće prakse, pedijatra itd. i TOČKA. Nadam se da ću se za svoju kćer izboriti u tome, a već sam nešto učinila i za sebe.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Nije stvar u rukama, moj dr. ima preko 100kg. i kod njega na stolu sve ide nekako glatko i polako. Bolne preglede sam doživjela kod liječnica od kojih su sve bile kost i koža. Uz to i neugodne i u najmanju ruku polubezobazne.

  35. #35
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Veći je problem što ima previše rodilja koje se nisu u stanju izboriti za svoja prava, nego pokorno iz straha podnose arogantni i autoritativni stav, uglavnom starijih liječnika. .
    tinna, slzem se s tobom, samo, ne mislim da se rodilje bune zbog straha, mozda neke i ne, mislim da se radi i o tome, sto kad zena radja, onda je i posebno osjetljiva a i najcesce nema snage svadjati se u tom trenutku....u tom trenutku rodilji treba podrska i paznja dobronamjernih ljudi a mnoge od nas na ovakve doktore o kojima ti pricas, tesko imaju snage tada se suprostaviti...
    zato se za prava rodilja i pristojan i normalan odnos prema njima treba boriti i sad, ne samo u trudovima, nego ih treba sustavno pristiskati, kao sto smo mi radili s peticijom, i pokusati stanje kakvo sada jest promijeniti....

    mozemo se boriti i u trudovima, ali ja ne bi krivila zene koje u tom trenutku nisu spremne za borbu....

    i opce ne mislim da si baba roga

  36. #36
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Marta hoće reći da iako potpišeš izjavu da nećeš drip (uz naravno naglasak na onome neću drip ZA SADA), to liječnike ne odrješuje obveze da ti ga ponovo ponude ako npr. porod ode u beskonačnost, pa si npr. na krevetu duže od mislim da 10 sati (imaju neko pravilo o tome).
    Upravo tako, ti mozes promijeniti misljenje kasnije i trazit npr. da ti daju drip, jer te taj potpis ne obvezuje. Meni su doduse dosadjivali svakih pol sata, ocete sad, ocete sad. Al meni nije bilo tesko potpisivat.

    Problem je u tome sta se svi tamo postave tipa, sad si potpisala, sad je gotovo, ako umres - umres. Sto nije bas realna mogucnost. Al da vole plasiti, vooooleee.

    Treba zapravo biti svjestan da mozes odbiti intervenciju koju u tom trenutku ne zelis, i to bez posljedica u smislu neke "osvete" medicinskog osoblja. Ne mogu uopce zamisliti da bi se u rodilistu moglo dogoditi da se osoblje osvecuje nekj rodilji zbog njenih zahtjeva u smislu da bi joj svi skupa sustavno dovodili zivot ili bebu u opasnost. Drugi je par cipela sta se to dogadja zbog nemara il zato sto je vazna tekma il serija, al namjerno, sad cemo mi ovu ignorirat jer nam je rekla da nece ovo il ono, to fakat ne mogu zamisliti. Mogu joj kenjat ko meni jos dva dana poslije, al to je sve.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Yes, tako je. Meni se čak nisu usudili niti nešto brojati poslije u sobi. Na vizite mi je dolazio samo doktor J., mladi doktor koji je bio super. On je uostalom bio sasvim korektan i profesioalan tijekom cijelog poroda, pravi mladi internet naraštaj. Šta god sam ga pitala objasnio je, i kužio je izgleda sam ja dosta potkovana. Bilo mu je mislim jasno da postoje informacije i na drugim mjestima, osim na Medicinskom fakultetu, i tko hoće može doći do njih.

  38. #38
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    dodala bih, i to kvalitetnije informacije nego na medicinskom fakultetu... zanima me iz koje godine su im udzbenici, posebno sto se tice dojenja...

    ni ja ne mislim da si baba roga. mislim da si ucinila super stvar za svoje dijete i sebe, a i za buduce mame koje ce doci radjati nakon tebe u vz rodiliste.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Felix, baš ti hvala ... i hvala svima koji su mi dali barem moralnu podršku i na forumu a i u bolnici gdje je bilo i divnih ljudi, mislim da već znate na koga mislim, a to je sestra Erika (koja je na žalost bila na službenom putu), a i doktor Jukić (znači mlade generacije mijenjaju svijet), a ja sam se samo borila da ne dozvolim onoj drugoj polovici da pokvare trud nas, koji smo željeli porod učiniti skupom najljepših i najjačih emocija u sjećanju jedne žene ...

    I što bude više rodilja sa mozgom i jezikom:
    "Zato što mi je anatomija dala tu mogućnost... pa imam i mozak i jezik, a, sasvim slučajno, ovdje se sada radi o mojemu tijelu i prvi puta rađam i neću da se netko uči na meni (a dr je bio Fudurić - Bog i batina Very Happy )..."!
    Ima još:" Ako ste vi navikli na pacijentice koje šire noge i šute, onda neka mi pošalju doktora koji će poštivati mene kao osobu, razumjeti što znači strah pred porođajem..."
    lakše će biti svima onima koji dolaze poslije. A vezano na ovu temu, ako ima liječnika koji su skužili kako da pregledaju ženu a da ne boli, onda neka ovi ostali zamole svoje kolege da i njima pokažu kako se to radi. Ako se ne žele educirati, zamolite da vam dođe drugi liječnik, a ovaj neka se uči.

    Na ovome se nešto počelo raditi, članovi mogu dobiti i više informacija o tome:
    zato se za prava rodilja i pristojan i normalan odnos prema njima treba boriti i sad, ne samo u trudovima, nego ih treba sustavno pristiskati, kao sto smo mi radili s peticijom, i pokusati stanje kakvo sada jest promijeniti....

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    A propos ruku... do sad sam jednostavno uzimala zdravo za gotovo da je ginekološki pregled prilično neugodan i manje više bolan. Dok mi se u DZ-u nije promijenila doktorica, došla je jedna mlada i nježnog stasa. I prvi put gotovo nisam ni osjetila da me netko pregledava (a uzela mi je i Papu). A vjerujem naravno da je stvar i u dobroj tehnici.
    Trebali bi tražiti da ginići ne mogu proći specijalistički ispit ako ne znaju pregledati ženu da je ne boli

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Yes, jaaako dobra ideja.

  42. #42
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    mislim da je ideja genijalna 8)

    apropos ruku, moj gyn je muskarac i nije bas patuljak, ali pregledi su uvijek maksimalno njezni.

  43. #43
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    Ja sam iskusila i ženu i muškarca ginekologa. Zadovoljna sam sa oba. Nije mi bilo ni neugodno, a od boli ni traga...
    Vjerojatno je to stvar osobnosti doktora. Trebalo bi ih ispitati prije dozvole, i ja se slažem...

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    5

    Početno

    Meni su ti pregledi za vrijeme trudova isto bili katastrofa. Derala sam se tako da je jedna trudnica prokomentirala: "Ova se dere ko da je na vrtuljku". Inace te preglede mi je obavljala babica. Kada sam se poslije pozalila ginekologici kako me je to boljelo rekla je da se to moze obaviti i tako da ne boli..... Rekla mi je i da kad god me nesto boli kod ginekoloskog pregleda znaci da je kriv doktor..... Sad si vi mislite....

  45. #45
    annabella

    Početno

    Iz vlastisog iskustva znam da ne mora boljeti. Kada me pregledavao doktor koji je bio dežuran u rađaoni skoro sam se onesvijestila od bolova, već mi je počelo snježiti ispred očiju. Poslije sam se bila rasplakala koliko me boljelo i bilo neugodno. Zatim je došao moj doc sa ginekologije i kada me pregledao nisam ništa ni osjetila iako sam se bojala ponovnog pregleda ko vraga. Sva sreća pa je on preuzeo moj porod!

  46. #46
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ajme majko, kad se sjetim tih, nazovi pregleda, dođe mi slabo. Meni bi ginekolog u trudovima pokušavao prstima proširit cervix koji se sporo otvarao, sve sam zvjezde prebrojila. I onda bi još ponosno rekao kao sad sam ti uštedio 10 trudova i tako sve dok nisam počela kovitlat nogama oko njegove glave (jer nisam mogla progovorit od boli za vrijeme truda), onda sam mu rekla da se makne i da ću radije pretrpit još 50 trudova nego 1 njegov "pregled".

  47. #47
    katajina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    463

    Početno

    Ja sam doživjela samo jedan pregled za vrijeme truda jer sam u rađaoni bila samo sat i po i to je definitivno bio jedan jedini put da sam poželjela urlat! One obične vaginalne preglede sam mogla podnijeti iako nisu najugodnija stvar na svijetu! Dan prije poroda nakon pregleda trebalo mi je nekoliko sati da počnem normalno hodati!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •