Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Zašto mi je biskvit pao u sredini?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno Zašto mi je biskvit pao u sredini?

    ...a rubovi su ostali povišeni poput ograde... izgledao je kao bazen u koji sam nalila ganashe kremu.. radi se o čokoladnim kockama u koje idu 4 jaka, 4 žlice brašna, čokolada i maslac i malo praška za pecivo.
    Tijesto se u pečenju abnormalno napuhalo da bi se na kraju totalno ispuhalo, osim na rubovima... Da li je to normalno??? Gdje sam pogriješila??

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    možda bjelanjke nisi dovoljno čvrsto izmiksala

    možda nisi prosijala brašno

    možda nisi ODMAH nakon pripreme smjese stavila sve u pećnicu

    možda pećnica nije bila dovoljno vruća

    možda si otvarala vrata tijekom pečenja da provjeriš

    možda biskvit nisi ostavila još malo u otvorenoj pećnici nego si ga naglo izvukla van na hladno?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 25.04.2021. at 12:03

  3. #3
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Mislim da je otvaranje pećnice razlog ili prerano vađenje dok se još nije do kraja speklo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ako se napuhalo, pa splasnulo, pećnica je bila prevruća. Tanči je također u pravu, ne smije se otvoriti pećnica tijekom pečenja biskvita. To je osjetljivo tijesto.
    Čokolada je isto u pravu, može biti bilo koji navedeni razlog
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.04.2021. at 14:19

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno

    Uh, dok se pekao je i nabubrio i splasnuo bez otvaranja pećnice...Bašno nikad ne prosijavam i tu ide samo mizerne 4 žlice. Stukla sam bjelanjak dovoljno jako. Nisam otvarala vrata. Možda je pećnica bila prevruća, pekla sam na 175 stupnjeva. Uglavnom, već smo pojeli pola kolača pa je valjda dobar. Ali nije savršen.

    Hvala na savjetima

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Kad je mjera žlica, a ne vaga, tu je lako profulati količine... Možda je bilo premalo. Dodaj drugi put još jednu. Žlice mogu biti manje i veće, a nije svejedno ni kako zagrabiš, vrhom punu ili manje.

    Ako imaš pećnicu s ventilatorom, smanji temperaturu pečenja u odnosu na pecenje bez ventilatora ili ga isključi. Ja pečem na 150 ono što u receptu piše na 175. Klasični vodeni biskvit se peče kratko. Probaj ga peći pola vremena samo na donjem grijaču, da se ne naklobuči prebrzo, pa drugu polovicu vremena na oba. Bit će bolje kad savladaš sve trikove.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.04.2021. at 21:09

  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ventilatorska pećnica - 10% u odnosu na klasičnu temperaturu.
    Nije nikakva nauka speći biskvit.
    I čemu prašak za pecivo?
    Ja ga u biskvit nikad ne stavljam.
    Na kraju u smjesu lagano s lopaticom umiješam čvrsti snijeg i takvu rahlu smjesu ulijem u kalup i odmah stavim peći.
    Ja pečem na cca 170 s ventilatorom i nemam manevre s grijačima kao Peterlin.
    Samo ubacim u rol i nakon cca 10-15 min je gotovo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Neve prvotno napisa Vidi poruku
    ...a rubovi su ostali povišeni poput ograde... izgledao je kao bazen u koji sam nalila ganashe kremu.. radi se o čokoladnim kockama u koje idu 4 jaka, 4 žlice brašna, čokolada i maslac i malo praška za pecivo.
    Tijesto se u pečenju abnormalno napuhalo da bi se na kraju totalno ispuhalo, osim na rubovima... Da li je to normalno??? Gdje sam pogriješila??
    U receptu je maslac, znači da ti to nije biskvit. To je miješano tijesto. Tučeš maslac sa šećerom, oa dodaš jsja, brašno pomiješano sa praškom za pecivo (to je bitno promiješati na suho) i kakao. Sve smiksaš u homogenu masu. Uliješ u namašten kalup i pečeš na 180°
    Ne bi smjelo biti problema ako tako radiš.
    Biskvit je nešto drugo, isto ima točna pravila i idu samo čvrsto tučeni bjelanjci, tučeni žutanjci, brašno i šećer. Kakao može, ali ni masnoća ni prašak za pecivo ne može.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    To neki tanki biskvit? 13 min?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •