Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: sactosalpinx i inseminacija???

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    294

    Početno sactosalpinx i inseminacija???

    HSG - om mi je dijagnosticiran sactosalpinx u lijevom jajovodu, dok je desni jajovod prohodan. Trebala bih laparoskopski ići srediti jajovod, no dolazi vrijeme godišnjih, a ja sam nestrpljiva ( iz svima razumljivih razloga ). Dr. Radončić iz Vilija mi je rekao da prije inseminacije treba srediti jajovod, a moj doc. kako nema prepreke za inseminaciju kroz zdravi jajovod. Sklonija sam drugom mišljenju jer ubrzava stvar, no bojim se komplikacija u potencijalnoj trudnoći zbog toksičnosti tekućine koja se nalazi u bolesnom jajovodu. A ja bi jučer! Ima li neka od vas mudrica kakvih saznanja ili iskustava o ovim stvarima?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno Re: sactosalpinx i inseminacija???

    Mislim da je giga pisala o tome.Malo pogledaj stare postove.Cini mi se da je preporuka odstraniti bolestan jajovod.

  3. #3
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Najbolje je (ali to je samo moje mišljenje) najprije otići na laparo vidjeti kakav je onaj drugi - zdravi jajovod izbliza.
    Ja bih se na tvom mjestu bojala vanmaterične trudnoće.
    Ustvari je moguće pratiti da ti ovulacija u mjesecu kad budeš išla na inseminaciju bude isključivo na jajniku na strani zdravog jajovoda, ali...
    Nekad je bolje stati na loptu i najprije riješiti potencijalni rizik nego brzati stvari i zakomlicirati cijelu situaciju.

    Sretno!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    bol
    Postovi
    93

    Početno

    Ja sam ti prije jedne od mojih inseminacija pitala doca zašto mi ne bi radio inseminaciju u jajovod a ne maternicu,a on mi je rekao da se to radi kad je jedan od jajovoda začepljen,pa se na taj način spriječava izvanmaterična.Navodno je takva inseminacija puno neugodnija zato što se sa specijalnim kateterom ide direkt u jajovod(a kateter je naravno još i skup).

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    58

    Početno

    Imala sam problem hidrosalpingsa, jer su oba jajovoda bila ispunjena tekućinom koja je inficirala cijelu maternicu.
    Naivno sam vjerovala alternativnim metodama i izgubila i vrijeme i novac.
    Morala sam na kraju odstraniti oba jajovoda.

    Ova metoda uklanjanja jajovoda u liječenju neplodnosti je jedna od novijih. Rijetko žene pristaju na uklanjanje i onda bespotrebno gube vrijeme.

    Moj ti je ozbiljan savjet da ne spekuliraš na svoju ruku, jer stvari možeš pogoršati. Pusti liječnike da rade svoj posao.

    Razumijem te i znam da je jako teško prihvatiti dijagnozu. Znam isto tako da je još teže pronaći načina da se plate tako skupa liječenja. A o živcima da ne govorim.
    Najviše gubimo ako se upuštamo u rivalstvo sa onim zdravim ženama koje će ovo ljeto na romantičan način zatrudnjeti.

    Ako nešto treba liječiti, onda je bolje započeti liječenje kako ne bi izostao željeni rezultat.

  6. #6
    ivona p

    Početno

    Koliko sam se ja samoeducirala sactosalpinx se baš i ne liječi ( operacijom ) jer rezultati su loši, a isto tako nije pogodan ni za inseminacije pa makar bio samo i na jednom jajovodu.
    Noviji je pristup da se ne ide na korekciju jajovoda već na ivf odnosno odstranjenje jajovoda prije ivf-a ukoliko je ispunjen toksičnom tekućinom.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    294

    Početno

    Ma, stvar je u tome što dobivam kontradiktorne informacije od različitih liječnika. Jednome moja dijagnoza ne predstavlja nikakvu prepreku za inseminaciju, drugi smatra da se taj jajovod može bez problema reparirati i ostaviti gdje je dok se po iskustvima s ovog foruma čini da je situacija nešto složenija. K tome su me danas na Svetom Duhu odbili za konzultacija prije laparoskopije jer sam privatno radila HSG, pa neka se onda moj doc i dalje brine za mene!!!!!! Nije važno što sam HSG radila privatno jer nikako postići nedostižni status pacijenta! U ponedjeljak ću krenuti od vrata do vrata bolnica dok ne uspijem dogovoriti termin za laparoskopiju, a beba će malo pričekati! Blago onom tko rano poludii....

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    89

    Početno

    Još sam nova u ovome pa vas molim da mi oprostite. Poslala sam, ili bolje reći, napisala sam Ivstarce pp, ali nisam baš sigurna da li će je dobiti jer mi je nema u sentboxu ni u outboxu, pa bi ovdje ponovila svoje pitanje.
    Naime, jedan od dr. koji me gledao na uzv napisao je dijagnozu hidrosalpynx, nakon toga drugi dr. mi je radio hsg i ni traga tom hidrosalpynxu, nego je taj jajovod, kako mi je on objasnio, polu prohodan. Ono što mene zanima je na koji se način još može utvrditi hidrosalpynx i «tekućina koja je inficirala cijelu maternicu»? Da li je prolaz kontrasta kroz jajovod znak da nema hidrosalpynxa ili bi bilo dobro napraviti još neke pretrage?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    294

    Početno

    Nisam sigurna, ali čini mi se da jajovod s sactosalpinxom ili hydrosalpynxom ( to je isto ) ne može biti poluprohodan. Infekcija maternice je nešto što se može dogoditi ukoliko se visokotoksična tekućina iz jajovoda proširi pa inficira maternicu. U svakom slučaju najsigurnija metoda dijagnostike stanja jajovoda je laparoskopija.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    58

    Početno

    neya, nisam dobila pp ali ću ti odgovoriti ovako jer ovo moje iskustvo možda bude od koristi drugim curama.

    Laparoskopiju i laparaotomiju sam radila davne 1998 godine kada se krenulo u rekonstrukciju jajovoda. Nju je radio prof.Ciglar na Merkuru. Inače ih jako dobro radi navodno dr.Strelec u Pertovoj danas.

    Ako imate problema sa doći do laparaskopije javite se prof Ciglaru na Merkuru, potražite broj njegovog ureda i dogovorite sve sa tajnicom. Inače, i dr. Čanić je vrhunski operater. On je također na Merkuru.

    Začepljeni jajovodi nisu dobra dijagnoza.

    Meni je nakon operacije, kod ispitivanja prohodnosti utvrđena slaba prohodnost na desnom i osrednja na lijevom.
    Godinu dana se čeka da dođe do začeća prirodnim putem, a onda se ide na MPO (medicinski potpomognutu oplodnju).

    Mene dr.Jukić uopće nije htio mučiti sa inseminacijama. Odmah je napravio jedan IVF u stimuliranom ciklusu i jedan u prirodnom.
    Nakon toga je htio odstraniti jajovode. Ja mu nisam dala.

    Dakle, metoda provjeravanja stanja tih jajovoda jest da ti propadnu postupci.

    Liječnici ne žele šokirati mlade žene sa tom užasnom istinom da jajovodi trebaju van i da su toksični.

    Postoji još gora stvar. Može doći do prsnuća i razlijevanja te tekućine po unutrašnjosti trbušne stijenke. Od toga su nekada žene odlazile na onaj svijet. Radi se o sepsi.

    Prošireni jajovod je siguran znak da se ispunio toksičnom tekućinom.

    Znam da je teško odstraniti jajovod. Ja tu odluku nisam mogla donijeti.

    Ni sama nisam mogla prihvatiti dijagnozu. Ne okrivljujem nikoga tko nema snage na taj korak i traži drugi izlaz.I ja sam verovala u čuda. Toplice, promjenu prehrane, limfnu drenažu, refleksologiju u Mađarskoj, molitve, post, Zlatka Suca, stavljanje vruće palente na trbuh...ništa nije pomoglo.

    Samo sam izgubila dragocjeno vrijeme da sa puno manje novca dođem do djeteta. ( i boravak u Betaniji košta).

    Nakon svega, jajovodi su mi operirani i izvađeni prije dva mjeseca. Bili su veliki kao kokošje jaje, i tek je patološki nalaz pokazao da je u pitanju hidrosalpinx.

    Znači, kada patolog vidi uzorak vode iz jajovoda može dati dijagnozu.
    Nikakav ultrazvuk (priznajem, možda ima savršenijih) ni HCG to ne može reći. Treba ići na laparoskopiju. Oni naprave nalaz odmah, valjda, ako imaju labos pri ruci!

    Ima li još pitanja? Rado odgovaram na ovo jer znam da mogu spriječiti obilazak uokolo i razbacivanje lovom u smislu da se osposobi izgubljeno.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    89

    Početno

    Ajme meni, stvarno ti puuuno hvala na ovako iscrpnim informacijama.
    Ja ne bježim od vađenja jajovoda ako treba, ali je moj problem u tome što nisam sigurna da li bi to trebalo, moj sadašnji dr. koji je radio i hsg kaže da nema hidrosalpynxa jer je kontrast prošao kroz jajovod, postavio je sumnju na fimozu. Btw. ja sam kod njega radila 3 inseminacije i 1 IVF iz prirodnog koji nije uspio. S obzirom da je kod nas, osim tog jajovoda, sve drugo o.k., i da smo na IVF-u dobili odličan (doktorove riječi) zametak, razmišljam da možda nije greška u toj toksičnoj tekućini.
    Kada bi mi dr. rekao da IVF neće uspjeti zbog jajovoda ja bi ga izvadila, ali mi on govori da se IVF-om preskaču jajovodi i tek me ova tema ponovo potakla na razmišljanje.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    20

    Početno

    Meni je laparaskopski dijagnostikovan sactosalinx na desnom jajovodu ali doktorka kaze da to kod mene nije problem za IVF. Imam jedan neusesan pokusaj iza sebe. Posle toga odradjena histeroskopija sa matericom sve ok znaci da je u postupku sactosalpinx odradio svoje a ova i dalje tvrdi da on nije problem! Problematiku sa ovim sam cula od drugih doktora a ne od ove moje. kako ja sad nju da ubedim da mi ona to operise? :?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    294

    Početno

    ivstarce, ti si zakon!!! Puno ti hvala na iscrpnim informacijama i ohrabrujućim riječima! Stvarno si mi pomogla pri donošenju odluke, a vidim da nas ima još još takvih na forumu!
    Blonde, ako ne možeš uvjeriti svoju doktoricu da te operira, promijeni je! Moja priča sa jajovodima je i započela tako da sam prije dvije i pol godine završila sa sepsom u bolnici. Na sreću, sve je dobro završilo, ali takve upale su sklone ponavljanju! Sa željom za bebicom ili bez nje, takav je jajovod konstantna prijetnja našem zdravlju. Ja sam ovu činjenicu na trenutak izgubila iz vida jer vrijeme prolazi, hrpe žena oko mene hodaju s okruglim tibicama, a ja...
    Sve u svemu sutra krećem u borbu sa zdravstvenom administracijom. Sredit ću svoje zdravlje, a onda... tko zna

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    20

    Početno

    Ma nije meni problem operacija ja sm njoj rekla jos pre laparaskopije da ako ima nesto za vadjenje da vadi. Nemam pojma zasto nije to uradila, valjda je mrzelo :/ . Moram naci nekoga ko ce to srediti ili me ubediti da je to neka druga vrsta i bla, bla sto nema sanse!
    Puno srece,
    Blonde

  15. #15
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Ja sam na prvu konzultaciju za ivf došla s dilemom vaditi van jajovod i "cistu" koju sam imala ili u postupak.
    Dr. mi je rekao da je u biti tekućina u jajovodu /isto je bio hidro/saktosalpinks/ sterilna, da neki smatraju da je embriotoksična, da drugi smatraju da nije i da on to ne bi vadio van jer on smatra da nije.
    E sad ja sam ostala trudna i s takvim proširenim jajovodom, uglavnom znate kako je moja trudnoća završila. No ostala sam trudna u onom ivf postupku u kojem sam od punkcije i transfera uzimala antibiotik 5 dana. Moguće je antibiotik smirio infekciju na kratko vrijeme.
    Ja sam samu sebe uvjerila da je korioamnionitis kod mene nastao baš zbog tog infektivnog djelovanja iz jajovoda pa sam na kraju nakon svega ipak izvadila taj jajovod. Ni moj se doktor nije dao baš samo tako uvjeriti, ali sam otišla po još jedno mišljenje doktora koji je bio mog stava i koji je potvrdio da je današnja praksa u razvijenijim zemljama izvaditi jajovod koji je proširen infekcijom kako bi se povećala uspješnost ivf-a.

    Potpuno razumijem cure koje se dvoume oko ovakve radikalne operacije jer se ipak vjerojatno podsvjesno nadate da bi do trudnoće moglo doći i na "uobičajen" način, ali kad pogledam unatrag i rezimiram sva svoja iskustva žalim što operaciju nisam napravila prije.
    Uostalom i jako pokvaren zub se mora vaditi van jel tako? Na duži rok ipak nije dobro imati u tijelu nešto što je kronično upaljeno...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    58

    Početno

    Ja sam izgubila vrijeme. No nije mi žao, jer sam se riješila partnera koji očito nije bio za mene.

    Ali, Jukić i Lučinger su skloni vađenju. I Šima.

    No, ako drugi liječnici smatraju drugačije, svaka čast. Ako je žena mlada možda nisu skloni radikalnim zahvatima.

    Ja sam osobno nasjela, a priznati ću vam otvoreno, na spiku jedne moje poznanice koja je prošla sve klinike Europe bezuspješno (danas ima 55 godina), koja mi je sugerirala da jajovode vade doktori koji te tako uvlače u IVF postupak kako bi dobili što više love od tebe.

    Bilo mi je glupo da bi to napravio Jukić, koji od mene ama baš nikakve financijske koristi nije imao i mislim da bi bio najsretniji da se riješio mene i još dvije trećine pacijentica, a ne da ih je još i mamio u sve više postupaka.

    No, nasjela sam

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    294

    Početno

    [quote="ivstarce"]Ja sam izgubila vrijeme. No nije mi žao, jer sam se riješila partnera koji očito nije bio za mene.

    Svako zlo za neko dobro!

    Sigurno je da postoje liječnici koji vade jajovode i rade neke druge zahvate kako bi što više zaradili, no čini se da je s ovakvom dijagnozom jajovod samo potencijalni izvor problema. I tvoje je odgađanje i prihvaćanje prihvatljivijih objašnjenja, ivstarce, sasvim razumljivo. Niti ja, emocionalno, ne želim u bolnicu, ne želim da vade dio mene i to reproduktivni dio, ali čini se da ne postoji razumna alternativa.
    Curke, zanima me da li je sactosalpinx posljedica upale jajovoda ili njegov uzrok, te da li je, po vašem iskustvu, u bilo kakvoj korelaciji s induciranim pobačajem? Naime, nešto tako sam načula u bolnici, pa me zanima što vi znate o tome.

  18. #18
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Saktosalpinks nastane nakon infekcije jajovoda nekom patogenom bakterijom-to često bude nakon klamidijske infekcije koja uništi osjetljivo nutarnje tkivo jajovoda-no može biti i kao posljedica djelovanja nekih drugiha patogena.
    Jajovodi se mogu inficirati i za vrijeme kiretaže koja nije obavljena u sterilnim uvjetima pa još ako nisi primila antibiotik nakon toga (makar znam za žene koje su išle puno puta na kiretažu jer nisu htjele trudnoću i ništa im nije, a ja nikad nisam izvodila takve kerefeke i smeta mi svaka sitnica ( Murphijev zakon).

  19. #19
    Ana29 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    395

    Početno

    Meni je klamidija "sredila jajovode".
    Kad se dogodila vamnaterična trudnoća, lpsc- odstranili mi oba jajovoda :shock: . kad sam prvi put došla dr. na dogovor za IVF i rekla svoju situaciju, njegova reakcija je bila
    "nemate nit jedan jajovod- super", opet :shock: .
    Na moj upit, kako to-"super", rekao mi je da žene sa jednim jajovodom nakon neuspjelih IVF-a moraju se podvrgnuti odstranjenju i drugog. Eto moje sreće u nesreći. I još uvijek čekam..........sreću

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    58

    Početno

    Jajovodi se inficiraju u upalnom procesu koji se itekako osjeti, ali i u lošoj kiretaži jer ti ulaze u rodnicu.

    Inače, kako piše u jednom članku, grlić maternice obavijen je zaštitnom sluzi koja priječi ulazak bakterija. One mogu doploviti sjemenom, i tako probiti tu barijeru.

    Ja niti dan danas ne znam što su to napravili doktori od mojih jajovoda jer sam imala takvu jaku upalu, na koju su jako nestručno reagirali.

    I moje su prijateljice imale upale takve vrste, ali su dobivale i jake doze penicilina i hormone poslije toga.

    Drugim riječima, razara ih nestručno liječena upala a ne svaka upala koja se pojavi.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    294

    Početno

    Ja sam u bolnicu primljena s obostranom upalom jajovoda u takvom stanju da nisam mogla hodati od bolova. Nisam cmizdrava i trpim dok mogu, a nije mi bilo na kraj pameti kako bi to moglo završiti. Lijevi jajovod mi je po dolasku u bolnicu bio veličine mandarine i čini mi se da ga nikakva terapija nije mogla vratiti u prvobitno stanje. Jedan od bolničkih liječnika me je u prolazu pitao da li znam da više neću moći imati djece. Čini mi se da se ništa nije moglo spasiti. No, nije važno, povratka nema.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    58

    Početno

    Tako je bilo i meni. Samo nisu bili fer i rekli istinu, već su objašnjavali da je sve u redu. Deset godina sam vjerovala da mogu ostati u drugom stanju i teko u 31-oj, nakon što sam masno kod Kurjaka platila pregled rečena mi je dijagnoza.

    Inače, znam da jako boli. Meni nisu znali dati pravi antibiotik i mjesec dana sam se sama hrvala sa upalom.

    No, glavu gore, imamo IVF postupak!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •