Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 254

Tema: Prevelika očekivanja od djeteta?

  1. #51
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne mogu razumjeti da nekog nije briga dal će mu djete napisati zadaću u 4 razredu. Pa to mi je valjda obaveza kao roditelja, i ako sam zbog toga povlaštena a ok....I ne znam u kakvoj su oni situaciji, ali u kakvoj god da jesu to mi nije opravdanje. Ne radi se tu o dječaku s nekim problemom, već jednostavno o činjenici da on iskorištava činjenicu da im može lagati, da nema nikakvih obaveza, da ga nitko neće provjeriti....
    Vidis, tvoj problem je u tome da mislis da su svi kao ti.
    Ali nisu. Niti su roditelji isti niti su djeca ista.
    A to da im situacija ( o kojoj ne znas apsolutni nista) nije opravdanje potpuno si fulala . Tko zna koji je razlog zasto ne kontroliraju da li dijete ima zadacu. Moze biti tisucu razloga .
    Posljednje uređivanje od sirius : 03.05.2021. at 14:57

  2. #52
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Ana i mamino zlato prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete nije produžetak roditelja. Ono je samo svoje. Mi možemo pomoći, najviše primjerom, ali ne možemo nametati. Moja kći je tek sa 13-14 godia došla do unutarne motivacije. To je jedino što će je nositi dalje.
    Ja bih se s ovim složila. Najvažnijim mi se čini da dijete razvije svoju unutarnju motivaciju za ono što želi biti i čime se želi baviti. Kad nađe unutarnju motivaciju, uspjeh u četvrtom razredu osnovne će biti poprilično nevažan za bilo što kasnije. Ja bih ti samo rekla da pripaziš da dijete ne osjeti preveliki pritisak od tebe u smislu određivanja budućnosti, i da zbog otpora prema tome, ne pronađe svoju motivaciju.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    I najviše me čudi što ona teži odobravanju od djece kojima su oni koji imaju petice "dosadni štreberi koji vole školu", a na nedajbože kakav komentar da je pročitala neku knjigu komentari "kak ti se da, to je dosadno" jer valjda bolje da je visila na tiktoku....

    Ne znam, i ova korona je sve zakomplicirala i svi već valjda pucaju po šavovima, ali zar stvarno previše tražim kad želim da moje dijete iskoristi svoj potencijal, a ne da ga se srami jer eto neće valjda biti cool prema prema principu vrijednosti nekog vršnjaka
    Ali to je na tebi, ne na detetu u tim godinama, ti si ta koja treba da joj, bilo posredno, stilom života, bilo neposrednim primerima, preneseš utisak da je njen potencijal nešto što ne treba da sakriva ( ali ni da se hvališe ili izdvaja njime). Ti bi trebalo da razmisliš zašto je njoj važno da dobije odobravanje baš od takve dece.

    Uostalom, najnormalniji pokušaj svakog inteligentnog deteta je da sa najmanje rada i truda postigne cilj . A online nastava je dodatno potencirala uspeh "hvatanja krivina" na svakom koraku. Teško da će dete u 4.razredu samo od sebe da uvidi zašto je potrebno svuda ulagati trud veći od očekivanog.

  4. #54
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nema iphone
    Svejedno hvala.
    Kod mene (huawei) se nalazi u : postavke pa digitalno stanje.

  5. #55
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa upravo to me i muči. Što njoj iz meni neshvatljivih razloga, on postaje uzor.a Kažem, nikad joj nisam ni birala ni branila prijatelje. Ali to je u redu ako su prijateljstva, a ne ako se pokušavaju usvojiti njihova ponašanja (koja ja ne smatram dobrim ni poželjnim) kako bi se valjda to društvo impresioniralo ili šta već. Razlika je velika. Jer sad smo došli do toga da se njoj ništa neda zato jer eto taj i taj prijatelj/prijateljica to ne rade/ne moraju pa eto zašto ona mora. Zašto bi morala učiti, ako i bez toga može dobiti 4, iz nekih predmeta čak i 5, a xy je dobio 1 pa mu roditelji nisu ništa rekli.Zašto bi ona trebala pospremiti suđe, ako xyz doma ne mora ništa raditi. Zašto ona ima ograničenje na mobu a xy može biti cijeli dan i nitko ne kontrolira sadržaj...

    I najviše me čudi što ona teži odobravanju od djece kojima su oni koji imaju petice "dosadni štreberi koji vole školu", a na nedajbože kakav komentar da je pročitala neku knjigu komentari "kak ti se da, to je dosadno" jer valjda bolje da je visila na tiktoku....

    Ne znam, i ova korona je sve zakomplicirala i svi već valjda pucaju po šavovima, ali zar stvarno previše tražim kad želim da moje dijete iskoristi svoj potencijal, a ne da ga se srami jer eto neće valjda biti cool prema prema principu vrijednosti nekog vršnjaka
    Za tu dob su ovo sasvim normalna pitanja.
    Moja ima svako malo takva pitanja. Naš odgovor je obično zato što su u našoj obitelji takva pravila.

    A zašto drugi roditelji imaju ili nemaju pravila te stvarno ne bi trebalo opterećivati jer na to ne možeš utjecati.

    Inače, moja je isto 4.r i ove godine najveću muku mučimo s tom motivacijom. Ona suze roni koliko joj je dosadno. Zadaća joj je dosadna, sve je užasno dosadno i njoj se to ne da. Što naravno ne znači da i ne mora.

  6. #56

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Da ne citiram svaku posebno, dosta vas je napisalo da treba raditi na njenom samopuzdanju, smatram da ste u pravu. Imate li možda za preporučiti nešto kako da krenemo na bolje u tom pogledu, kako da joj pomognem? Neka knjiga, tečaj ili nešto sasvim treće bila bih vam zahvalna.

    Dobra ideja mi se čini i prijedlog da pomogne oko učenja/zadaće prijatelju, naravno ja ću joj neobavezno predložiti sljedeći put kad spomene njegove probleme oko škole, ako će htjeti super, ako ne, nikom ništa.

    Naravno da je zadaća njena obaveza, a ne obaveza roditelja, no smatram da je moja da je potičem i ako je potrebno kontroliram u izvršenju te obaveze.

    Izgleda da sam ja živjela u nekom svom svijetu kad sam mislila da svi roditelji valjda tako.

    I da, netko je spomenuo pubertet... Jao kud već!

    A nadam se da će 5 razred iskristalizirati neke stvari, i da će ta online nastava više prestati, pa da se vratimo u normalu

  7. #57
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Ovo gore je dobar savjet - tuđe obitelji nas se ne tiču, mi imamo svoja pravila.
    Bez brige, kad dođe u 5.r., škola će se zahuktati i dijete će vrlo jasno razumjeti koja su ponašanja poželjna, moći će jasno frendiću napisati 'sad ne mogu van jer učim' i sl.
    Moj ti je savjet da je ne opterećuješ imenima gimnazija, doći će vrijeme kad će se o tome u razredu i previše razglabati i ionako postati teret.
    Usmjeri se na to da je naučiš kako se uči jer će dogodine doći opširni udžbenici prepuni podataka, gomile prezentacija i projekata za koje treba znati guglati, uglavnom hrpa posla na koji nisu navikla djeca koja ove sitnice u RN zapamte s pola uha.

  8. #58

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo gore je dobar savjet - tuđe obitelji nas se ne tiču, mi imamo svoja pravila.
    Bez brige, kad dođe u 5.r., škola će se zahuktati i dijete će vrlo jasno razumjeti koja su ponašanja poželjna, moći će jasno frendiću napisati 'sad ne mogu van jer učim' i sl.
    Moj ti je savjet da je ne opterećuješ imenima gimnazija, doći će vrijeme kad će se o tome u razredu i previše razglabati i ionako postati teret.
    Usmjeri se na to da je naučiš kako se uči jer će dogodine doći opširni udžbenici prepuni podataka, gomile prezentacija i projekata za koje treba znati guglati, uglavnom hrpa posla na koji nisu navikla djeca koja ove sitnice u RN zapamte s pola uha.
    Hvala, da nadam se da će 5 razred donijeti neka shvaćanja i da će sve sjesti na svoje.

    A ništa, pokušat ću se manje živcirati oko utjecaja drugih, a više posvetiti njenom samopuzdanju, to je čini mi se sada najbitnije

  9. #59
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    A ništa, pokušat ću se manje živcirati oko utjecaja drugih, a više posvetiti njenom samopuzdanju, to je čini mi se sada najbitnije
    Upravo tako Di7.
    To sam ti odmah napisala na pocetku teme.

    Meni tvoja pravila ponasanja nisu uopce ni cudna, ni nenormalna nego dapace pozeljna.
    Prvo obveze (bilo skolske, bilo kucanske), onda zabava. Jasno i glasno.

    U 5.razredu bit ce potrebno puno vise vremena za ucenje zbog prilagodbe na veci broj predmeta i razlicite profesore.

    A sto se tice neiskoristavanja prirodno dobivenog potencijala i sama to smatram "bogohulnim" i propustenom prilikom.

  10. #60

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo tako Di7.
    To sam ti odmah napisala na pocetku teme.

    Meni tvoja pravila ponasanja nisu uopce ni cudna, ni nenormalna nego dapace pozeljna.
    Prvo obveze (bilo skolske, bilo kucanske), onda zabava. Jasno i glasno.

    U 5.razredu bit ce potrebno puno vise vremena za ucenje zbog prilagodbe na veci broj predmeta i razlicite profesore.

    A sto se tice neiskoristavanja prirodno dobivenog potencijala i sama to smatram "bogohulnim" i propustenom prilikom.
    Hvala ti Lili.

    Znam da svi roditelji nisu isti, nisu ni sva djeca ista i svatko vjerojatno kroji svoja pravila, ali u potpunosti se slažem, suludo je ne iskoristiti potencijal i mogućnosti.

    Da, prvo obaveze, jer radne navike se moraju imati, a onda zabava, sad još barem imama vremena na pretek za sve.

    Srećom 4. razred je pri kraju. Za ljeto si je već sama odabrala sportski kamp u koji hoće ići i mislim da će joj i to dobro doći (da se odmakne i od škole i od nas roditelja,a i od društva).

  11. #61
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    suludo je ne iskoristiti potencijal i mogućnosti.
    a što će se to strašno dogoditi ako neko dijete ne iskoristi u potpunosti sve svoje potencijale?

    Di7, slučajno sad tebe citiram, ova teza o nedopustivosti i bogohulnosti ne iskorištavanja (velikih) potencijala me već dugo žulja, a svako malo se provuče tu po forumu ...
    Posljednje uređivanje od emily : 03.05.2021. at 17:07

  12. #62
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se ne čini uopće prenadobudno podići ljestvicu ako vidiš da dijete ono što je redovno odrađuje lijevom nogom bez previše truda i uz dosadu.
    Nisu sva djeca ista, nisu svi roditelji isti. Nekom je bitno da dijete ide u glazbenu, nekon na sport, nekom na strani jezik.
    Tek se kasnije iskristaliziraju dječje želje i interesi, u početku roditelji biraju aktivnosti.
    Što se kućanskih obaveza tiče, moji su ih imali još u vrtiću. Ne mislim da je preveliko očekivanje da djeca drže svoje sobe urednim, pospreme suđe u i iz mašine, prebace veš u sušilicu, slože suhi veš, nastavi niz.
    Što ih učimo time da im ostavimo sve na volju i da nemaju nikakvih obaveza?
    Djeca su aktivni sudionici obiteljskog života i trebaju u njemu aktivno sudjelovati što znači da nekad trebaju napraviti nešto što im se ne da.
    slazem se s ovim
    i potpisujem tangerinu

    ja takodjer pokusavam s puno ljubavi i visokim ocekivanjima
    jer vidim da to moja djeca itekako mogu
    i za oboje bih prizeljkivala mioc, dijelom subjektivno jer je moja skola
    evo, sin osmas zeli u mioc, kcer petasica kaze da ce u jezicnu gimnaziju
    i super
    da zeli biti frizerka, objasnjavala bih joj sto taj izbor sa sobom nosi, da budem sigurna da je svjesna
    ali odluka bi bila njena

    takodjer smatram da skolske obaveze jesu djecje, ali i kao svoju roditeljsku duznost uzimam da osiguram da ih izvrse
    nikad mi nije leglo da su djeca do neke dobi kompetentna odluciti hoce li i koliko izvrsavati svoje obaveze - ono, to je tvoja skola i sam sebi radis
    smatram (a imam i primjere u obitelji koji su kasnije pozalili i zamjerali roditeljima) da oni tada ne mogu shvatiti sve posljedice svojih odluka
    moji ne bi ni zube prali da ih ne podsjetim ili natjeram
    sta cu im rec - tvoji zubi, peri, ne peri, meni svejedno, vidit ces kad ti budu propali?

    uglavnom, ja ih poticem u smjeru kojem smatram da je dobro i objasnjavam zasto mislim da je dobro
    ali puno pricamo i imamo otvoren odnos pa se nadam da necu preci tu granicu da misle da je neko moje ocekivanje za njih prisila

    i da, sin se jedno vrijeme u skoli sramio svog znanja
    necu se javiti, rugat ce mi se da sam streber
    ali sad, u osmom razredu, ponosan je na to sto zna, na svoje ocjene (posebno uz malo ucenja jer isto hvata krivine), na to kad je prvi gotov ili pohvaljen
    mijenja se to
    Posljednje uređivanje od summer : 03.05.2021. at 17:17

  13. #63
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a što će se to strašno dogoditi ako neko dijete ne iskoristi u potpunosti sve svoje potencijale?
    pitas sa stanovista djeteta ili roditelja?
    ja bih rekla da ovisi o osobi
    dogodit ce se nista, ako je sa svojim izborima sretna
    ali ce mozda biti nesretna ili frustrirana ako bude nezadovoljna propustenim prilikama, ako bude shvacala da je mogla postici vise, a nije
    znam i jedne i druge
    a kao roditelj, mislim da bi mi sreca djeteta bila jedini kriterij, ma o cemu ja prije mastala ili prizeljkivala

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a što će se to strašno dogoditi ako neko dijete ne iskoristi u potpunosti sve svoje potencijale?

    Di7, slučajno sad tebe citiram, ova teza o nedopustivosti i bogohulnosti ne iskorištavanja (velikih) potencijala me već dugo žulja, a svako malo se provuče tu po forumu ...
    Zapitaj sebe žališ li za nekim prilikama koje si propustila? Jesi li u potpunosti zadovoljna svojim obrazovanjem, poslom, općenito postignućima u životu ili tu ima (ili je bilo) prostora za drugačije odluke i ostvarenje ciljeva...

    Ja bih rado da sam završila i srednju glazbenu školu, ali nisam. Imala sam smisla, ali bilo mi je komplicirano pa nisam.... To je samo primjer. Možda mi je život mogao izgledati drugačije....

  15. #65
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Upravo ovako kako Peterlin kaze.
    Emily zasto bi te zuljalo sto NETKO DRUGI smatra dobrim/losim za SVOJE dijete pa bilo to i (ne)ostvarenje potencijala NJEGOVOG djeteta. Svi pisemo svoja iskustva i misljenja.

    Razliciti smo roditelji, razlicita su nam djeca, stilovi odgoja.
    Upravo takvu poruku su Di7 forumasice slale.

    Moji roditelji su imali visoka ocekivanja od nas, tako ja i MM imamo od svoje djece jer itekako mogu i žele. Ne da mi se sad iznosit privatne stvari jer bi moglo ispast hvalisanje, pa necu.

    Kod mene vrlo slican stav kao kod summer. Kcerka se vec u 5.razredu izjasnila za MIOC, sin je jos mali.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.05.2021. at 17:58

  16. #66
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Emily, slažem se, malo je današnje društvo opsjednuto postignućima, iskorištavanjem potencijala do maksimuma itd, i ponekad se zaboravi samo biti, bar sam ja tako shvatila film Soul, tj zbog te poruke mi je tako dobro legao.
    Neće se ništa strašno dogoditi, i ja isto sasvim sigurno ne ganjam taj maksimum kod svojih
    Ali i iskustvo guranja sebe, postavljanja sebi nekad malo težih ciljeva i zadovoljstvo koje nakon toga dodje... To su tako vrijedne stvari, koje štite od depresije i grade samopouzdanje.
    Ovo što kaže summer, treba ih malo pogurat jer oni sami ne znaju koje sve posljedice donose dobre ili loše ocjene, odustajanje od aktivnosti nakon prve teškoće
    Kad pričam s mojim o tome, obično naglasim da želim da ima više mogućnosti za biranje, a više znanja znači više mogućnosti

  17. #67
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Mojem je prvih 4 razreda u školi bilo užasno dosadno
    Skoro ništa nije naučio jer je sve već znao
    Bilo mu je prelagano, a učiteljica mu u 4 godine nije dala nikad dodatni teži zadatak da radi, tako da je 4 godine crtao na satu i gubio motivaciju za stjecanjem znanja

    Onda je došao 5. razred i više mu nije bilo dosadno

  18. #68
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Zapitaj sebe žališ li za nekim prilikama koje si propustila? Jesi li u potpunosti zadovoljna svojim obrazovanjem, poslom, općenito postignućima u životu ili tu ima (ili je bilo) prostora za drugačije odluke i ostvarenje ciljeva...

    Ja bih rado da sam završila i srednju glazbenu školu, ali nisam. Imala sam smisla, ali bilo mi je komplicirano pa nisam.... To je samo primjer. Možda mi je život mogao izgledati drugačije....
    postoji li čovjek na svijetu koji je u potpunosti zadovoljan svojim obrazovanjem, poslom, općenito postignućima u životu ...?

    i što bih ja, ti ili bilo tko drugi imao od toga da sada žali za nekim prilikama koje je propustio?

  19. #69
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a što će se to strašno dogoditi ako neko dijete ne iskoristi u potpunosti sve svoje potencijale?

    Di7, slučajno sad tebe citiram, ova teza o nedopustivosti i bogohulnosti ne iskorištavanja (velikih) potencijala me već dugo žulja, a svako malo se provuče tu po forumu ...
    Pa nece se dogoditi nista . Svijet ce se i dalje vrtiti.
    Jer mi nismo samo svoje kognitivne sposobnosti i samo svoji inteektualni potencijali.
    I srecom da nismo. Jer zivot je nepredvidiv.

  20. #70
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo ovako kako Peterlin kaze.
    Emily zasto bi te zuljalo sto NETKO DRUGI smatra dobrim/losim za SVOJE dijete pa bilo to i (ne)ostvarenje potencijala NJEGOVOG djeteta. Svi pisemo svoja iskustva i misljenja.

    Razliciti smo roditelji, razlicita su nam djeca, stilovi odgoja.
    Upravo takvu poruku su Di7 forumasice slale.

    Moji roditelji su imali visoka ocekivanja od nas, tako ja i MM imamo od svoje djece jer itekako mogu i žele. Ne da mi se sad iznosit privatne stvari jer bi moglo ispast hvalisanje, pa necu.

    Kod mene vrlo slican stav kao kod summer. Kcerka se vec u 5.razredu izjasnila za MIOC, sin je jos mali.
    Lili, "žuljanje" je bilo figurativno, meni je zaista svejedno što drugi ljudi rade sa svojim životom i što planiraju i kuda usmjeravaju ili ne usmjeravaju svoju djecu.
    Primjećujem već dugo tu opsesiju kod mnogih da djeca MORAJU ostvariti svoje pune potencijale, jer će inače .... što?

  21. #71
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Sve 5 emily, kuzim
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.05.2021. at 18:21

  22. #72

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene vrlo slican stav kao kod summer. Kcerka se vec u 5.razredu izjasnila za MIOC, sin je jos mali.
    LOL nemoj zameriti, ali nije ti sin mali nego je verovatno drugi tip ličnosti nego ćerka .

    Pa sin ti je 3. razred kao i moj, samo godinu mlađi od ćerke postavljačice teme . A moj se već raspituje koja bi to srednja bila za ono što ga zanima (zanima ga svašta, od kuvara i baštovana do naučnika i inženjera, ali bar ga zanima).

    Simpatično mi je kako imamo različite kriterijume kad razmišljamo o deci koju poznajemo vs. nepoznata deca .

    Mislim i meni je moj sin mali, ali mala mi je i ta curica u 4. i moja u 5. , pa čak tvoja u 6. razredu, dođu deca do 8. pa bude raznih neočekivanih što odluka što okolnosti, kad je srednja u pitanju. I raznih ishoda takvih odluka.
    Stvarno mi je čudno zacrtati detetu tu jednu tačno određenu školu kao jedinu dostojnu, evo ja nemam velegrad blizu pa mogu da vidim svoje klince u bar nekoliko škola gde će dobiti ok obrazovanje. (nemam pojma o vašim srednjim školama osim onog sa foruma, ali opet mi je neobično to veličanje samo jedne kao dovoljno kvalitetne, i samo jednog školskog programa...).

  23. #73
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, "žuljanje" je bilo figurativno, meni je zaista svejedno što drugi ljudi rade sa svojim životom i što planiraju i kuda usmjeravaju ili ne usmjeravaju svoju djecu.
    Primjećujem već dugo tu opsesiju kod mnogih da djeca MORAJU ostvariti svoje pune potencijale, jer će inače .... što?
    Inace ce raditi u laboratoriju u bolnici , imati dvoje djece s poteskocama u ucenju i jos ponekom dijagnozom , te gubiti vrijeme na roditeljskom forumu?

  24. #74
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Znam neke doktore koji su ovim argumentom svoju djecu odgovarali od medicine.
    Padobranac sam. Ja sam dijete jednog takvog. I uspio je od nas tri nijedna nije doktorica.

  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Uvijek tu pisem da je moj brat sa 6 godina znao da zeli biti automehanicar.
    Pa sad da li je iskoristio svoj puni potencijal ne bih znala. Obzirom da mi bas nije jasan taj pojam punog potencijala.

  26. #76

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, "žuljanje" je bilo figurativno, meni je zaista svejedno što drugi ljudi rade sa svojim životom i što planiraju i kuda usmjeravaju ili ne usmjeravaju svoju djecu.
    Primjećujem već dugo tu opsesiju kod mnogih da djeca MORAJU ostvariti svoje pune potencijale, jer će inače .... što?
    Možda baš ništa, možda će biti sretni i ispunjeni u životu, a to je vjerujem nešto što svatko od nas želi svom djetetu.

    A možda će biti nezadovoljni s npr poslom na kojem su zapeli, koji ih ne motivira, gdje je plaća nikakva, gdje ih šef podcjenjuje... A znaju da mogu i da su sposobni za puno više od života. I možda će mi to cijeli život zamjerati, jer se nisam dovoljno potrudila da ju motiviram da ima otvorena vrata u životu biti sve što želi

  27. #77

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Inace ce raditi u laboratoriju u bolnici , imati dvoje djece s poteskocama u ucenju i jos ponekom dijagnozom , te gubiti vrijeme na roditeljskom forumu?

    Ili neće raditi nigde uprkos diplomi i proseku 9,76 i osećati se ipak pri tome sasvim ostvareno gubeći vreme na roditeljskom forumu ?

    Majka mi je imala super akademsku karijeru, stvarno se žena ostvarila potpuno a imala je i potencijala i vredno je radila.
    Šta mislite da li sa kolegama bistri najnovija dostignuća iz branše kad se sretnu kojegde kao penzioneri?
    Ne, nego izvuku telefone i slike unuka i hvale se njima :D.
    Pri tome ne mislim da su akademske sposobnosti i karijera nebitne, naprotiv, divne su, ali nisu sve u životu.
    Ona moja uspešna drugarica sa isplaniranim životom - u svemu je uspešnija od mene. Ali, zaista, meni je malo i tužno da napišem, uopšte ne deluje dovoljno opuštena, srećna, i zadovoljna, kako bih ja očekivala od nekog sa njenim postignućima .
    Posljednje uređivanje od pulinka : 03.05.2021. at 18:41

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    Možda baš ništa, možda će biti sretni i ispunjeni u životu, a to je vjerujem nešto što svatko od nas želi svom djetetu.

    A možda će biti nezadovoljni s npr poslom na kojem su zapeli, koji ih ne motivira, gdje je plaća nikakva, gdje ih šef podcjenjuje... A znaju da mogu i da su sposobni za puno više od života. I možda će mi to cijeli život zamjerati, jer se nisam dovoljno potrudila da ju motiviram da ima otvorena vrata u životu biti sve što želi
    Puno vise od zivota je ipak puno ( puno !) vise da bi to najbolja srednja i najbolji fakultet garantirao.

    Sto se tice zamjeranja...u jednom trenutku ce ti sigurno nesto naci da si radila krivo.
    Koliko god se trudila.

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Puno vise od zivota je ipak puno ( puno !) vise da bi to najbolja srednja i najbolji fakultet garantirao.

    Sto se tice zamjeranja...u jednom trenutku ce ti sigurno nesto naci da si radila krivo.
    Koliko god se trudila.
    To mi je apsolutno jasno da hoće LOL
    No ipak bih radije da mi zamjera dok ispija koktel negdje na tropima, nego dok prevrće zadnji kunu i psuje novo poskupljenje benzina

  30. #80
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    To mi je apsolutno jasno da hoće LOL
    No ipak bih radije da mi zamjera dok ispija koktel negdje na tropima, nego dok prevrće zadnji kunu i psuje novo poskupljenje benzina
    pa sad, za ispijanje koktela na tropima ne treba joj uopce skole :D
    docim prevrtati kune za benzin moze i iz mioca
    Posljednje uređivanje od magriz : 03.05.2021. at 18:53

  31. #81

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    A možda će biti nezadovoljni s npr poslom na kojem su zapeli, koji ih ne motivira, gdje je plaća nikakva, gdje ih šef podcjenjuje... A znaju da mogu i da su sposobni za puno više od života. I možda će mi to cijeli život zamjerati, jer se nisam dovoljno potrudila da ju motiviram da ima otvorena vrata u životu biti sve što želi
    A kako je ovo vezano sa stepenom obrazovanja i školom?
    Oko mene je gomila ljudi sa trogodišnjom školom ili samo gimnazijom bez fakulteta, svi situirani, zaposleni, obrću pare, puno njih su privatni preduzetnici, sami svoje gazde, putuju, odmaraju kad i gde hoće, oni drugi imaju jednako pristojne i isplative poslove kao i oni sa fakultetima, ako ne i bolje.
    Da, neki imaju glupe, dosadne, naporne poslove, slabo plaćene, ali takve poslove imaju i neki koji su bili sjajni učenici i sjajni studenti. Uostalom, šta je kome loš ili dosadan posao, to je jako individualno. Znam ljude koji su rado birali manje novca ali manje i stresa. I sve to teško možeš predvideti kod deteta od 11 godina.

  32. #82

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    pa sad, za ispijanje koktela na tropima ne treba joj uopce skole :D
    docim prevrtati kune za benzin moze i iz mioca
    Ma jasno, život je nepredvidiv

  33. #83
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    naravno, nista nema garancije
    imamo kucanica s visokim skolama
    bogatasa bez (visoke) skole
    sponzorusa
    sretnih i nesretnih u svakoj kategoriji

    ja se vodim vjerojatnoscu
    da dobra skola i faks vode dobrom poslu s dobrom placom i ok zivotom
    moze li se to izjaloviti tisucu puta, moze
    garantira li srecu, ne garantira
    ali je najbolje sto sad njima mogu ponuditi kao viziju
    i pokazujem i primjerom
    kod mojih se zasad prima, i ja zadovoljna
    a svak moze svojoj djeci ukazivat i na druge mogucnosti
    ili ce ih otkriti i sami
    Posljednje uređivanje od summer : 03.05.2021. at 19:00

  34. #84

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A kako je ovo vezano sa stepenom obrazovanja i školom?
    Oko mene je gomila ljudi sa trogodišnjom školom ili samo gimnazijom bez fakulteta, svi situirani, zaposleni, obrću pare, puno njih su privatni preduzetnici, sami svoje gazde, putuju, odmaraju kad i gde hoće, oni drugi imaju jednako pristojne i isplative poslove kao i oni sa fakultetima, ako ne i bolje.
    Da, neki imaju glupe, dosadne, naporne poslove, slabo plaćene, ali takve poslove imaju i neki koji su bili sjajni učenici i sjajni studenti. Uostalom, šta je kome loš ili dosadan posao, to je jako individualno. Znam ljude koji su rado birali manje novca ali manje i stresa. I sve to teško možeš predvideti kod deteta od 11 godina.
    Po meni obrazovanje je temelj. Na taj temelj gradimo svoj život u kojem god smjeru želimo/možemo. Bolje obrazovanje=više znanja=veće mogućnosti izbora

  35. #85

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    naravno, nista nema garancije
    imamo kucanica s visokim skolama
    bogatasa bez (visoke) skole
    sponzorusa
    sretnih i nesretnih u svakoj kategoriji

    ja se vodim vjerojatnoscu
    da dobra skola i faks vode dobrom poslu s dobrom placom i ok zivotom
    moze li se to izjaloviti tisucu puta, moze
    garantira li srecu, ne garantira
    ali je najbolje sto sad njima mogu ponuditi kao viziju
    i pokazujem i primjerom
    kod mojih se zasad prima, i ja zadovoljna
    a svak moze svojoj djeci ukazivat i na druge mogucnosti
    S ovim se apsolutno slažem

  36. #86
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Di7 prvotno napisa Vidi poruku
    Možda baš ništa, možda će biti sretni i ispunjeni u životu, a to je vjerujem nešto što svatko od nas želi svom djetetu.

    A možda će biti nezadovoljni s npr poslom na kojem su zapeli, koji ih ne motivira, gdje je plaća nikakva, gdje ih šef podcjenjuje... A znaju da mogu i da su sposobni za puno više od života. I možda će mi to cijeli život zamjerati, jer se nisam dovoljno potrudila da ju motiviram da ima otvorena vrata u životu biti sve što želi
    a gle, nešto će ti zamjerati sigurno
    e sad jel će to biti nedovoljno motiviranja i otvaranja vrata ili previše motiviranja i biranja prijatelja i poticajne okoline, a premalo igre i mozga na paši ....
    a ima nešto i njihove odgovornosti, nije baš sve na roditeljima


    pa ako si nezadovoljan poslom i zapeo si, i plaća je niska i šef podcjenjuje - onda mijenjaš posao, pa bar danas više nisu vremena da se zaposliš i guliš do penzije, jer nema drugoga ...
    nemreš i tad kriviti mamu i tatu. ili možeš.

  37. #87

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a gle, nešto će ti zamjerati sigurno
    e sad jel će to biti nedovoljno motiviranja i otvaranja vrata ili previše motiviranja i biranja prijatelja i poticajne okoline, a premalo igre i mozga na paši ....
    a ima nešto i njihove odgovornosti, nije baš sve na roditeljima


    pa ako si nezadovoljan poslom i zapeo si, i plaća je niska i šef podcjenjuje - onda mijenjaš posao, pa bar danas više nisu vremena da se zaposliš i guliš do penzije, jer nema drugoga ...
    nemreš i tad kriviti mamu i tatu. ili možeš.
    Ha ne znam, na žalost znam i previše primjera koji krive (s pravom ili ne) roditelje za život kakav imaju...

  38. #88
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a gle, nešto će ti zamjerati sigurno
    e sad jel će to biti nedovoljno motiviranja i otvaranja vrata ili previše motiviranja i biranja prijatelja i poticajne okoline, a premalo igre i mozga na paši ....
    a ima nešto i njihove odgovornosti, nije baš sve na roditeljima


    pa ako si nezadovoljan poslom i zapeo si, i plaća je niska i šef podcjenjuje - onda mijenjaš posao, pa bar danas više nisu vremena da se zaposliš i guliš do penzije, jer nema drugoga ...
    nemreš i tad kriviti mamu i tatu. ili možeš.
    Ekipa koja pise na temi ima dosta sitnu djecu.
    Fali im ponesto zivotnog iskustva.

  39. #89
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    I ja potpisujem zadnji post od summer.

    Pulinka, pricamo mi opcenito o zanimanjima koja ih zanimaju,al ne pricam sa sinom od 9 god koju tocno gimnaziju bi upisao u 1.srednje.
    S obzirom da je i on matem.nadaren, rekla bih da ce biti isti izbor kod oboje moje djece (i roditelji su im zavrsili Zg MIOC i matem.gimnaziju, iako je mama nekako uspjela zavrsit na faxu u jezicnim vodama ), al to mi je takooo daleko.

    Bilo bi jako zanimljivo citat ove nase postove za 7-8 godina da vidimo tko je dobro predosjetio razvoj dogadjanja a tko je fantazirao hahaha mislim to je zanimljivo na ovom forumu na puno tema.

  40. #90
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    I ja potpisujem zadnji post od summer.

    Pulinka, pricamo mi opcenito o zanimanjima koja ih zanimaju,al ne pricam sa sinom od 9 god koju tocno gimnaziju bi upisao u 1.srednje.
    S obzirom da je i on matem.nadaren, rekla bih da ce biti isti izbor kod oboje moje djece (i roditelji su im zavrsili Zg MIOC i matem.gimnaziju, iako je mama nekako uspjela zavrsit na faxu u jezicnim vodama ), al to mi je takooo daleko.

    Bilo bi jako zanimljivo citat ove nase postove za 7-8 godina da vidimo tko je dobro predosjetio razvoj dogadjanja a tko je fantazirao hahaha mislim to je zanimljivo na ovom forumu na puno tema.
    Ne kuzim to o predvidanju razvoja dogadaja? Ako su si roditelji zacrtali da dijete mora u mioc i ako dijete bude prolazilo sa 5.0 tad ce upisati MIOC . Ako nece drzati prosjek 5.0 valjda ce razmisliti o alternativi i nakon toga o nastavku skolovanja ako budu imali interes.
    Ne vidim tu nikakvo posebno predvidanje . Cak sto vise na forumu je vecinom izuzetno predividivo u koju ce skolu cije dijete. Ako imaju dobre ocjene vecina nastavlja u "obiteljskim" skolama.

  41. #91
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek tu pisem da je moj brat sa 6 godina znao da zeli biti automehanicar.
    Pa sad da li je iskoristio svoj puni potencijal ne bih znala. Obzirom da mi bas nije jasan taj pojam punog potencijala.
    Baš sam htjela pitati kako roditelj zna da je dijete ostvarilo puni potencijal? Jel to negdje zazvoni kad dođe do maksimuma ?
    Znači li da jedna uspješna, dobra frizerka koja uživa u svom poslu i može si s tim poslom priuštiti ispijanje koktela u tropima nije ostvarila svoj potencijal ako je i vrstan matematičar, ali ju nije to zanimalo.
    Imam osjećaj da se ovdje provlači da ostvariti potencijal znači biti akdemski obrazovani građanin po mogućnosti određenih smjerova. Garantira li ostvarenje potencijala automatski i sreću i zadovoljstvo?
    Da me ne shvatite krivo i mi svojoj ponavljamo da je obrazovanje jako važno. Trudimo se usaditi joj radne navike isko se tome žestoko opire,ali zna da su na prvom mjestu školske obaveze.
    E sad, nakon 15 dana 1.r došla je kući i pitala koje su sve trogodišnje srednje škole , nije pitala za MIOC.

    Ne vidim ništa loše da se dijete potiče, ohrabruje, gura, ali u tome da joj ja u 4.r odredim srednju školu i to točno određenu kao cilj, ne vidim ni puno dobrog.

  42. #92
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ekipa koja pise na temi ima dosta sitnu djecu.
    Fali im ponesto zivotnog iskustva.
    Hebiga i ovo moze bit tocno ali i izgovor.

    Kad su bili bebe, bilo je cekaj dok krenu u skolu. Kad su krenuli u skolu, cekaj dok predju u predmetnu nastavu, a sad evo nije ni to dosta nego cekaj dok zavrse osnovnu/krenu u srednju

  43. #93
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    I ja potpisujem zadnji post od summer.

    Pulinka, pricamo mi opcenito o zanimanjima koja ih zanimaju,al ne pricam sa sinom od 9 god koju tocno gimnaziju bi upisao u 1.srednje.
    S obzirom da je i on matem.nadaren, rekla bih da ce biti isti izbor kod oboje moje djece (i roditelji su im zavrsili Zg MIOC i matem.gimnaziju, iako je mama nekako uspjela zavrsit na faxu u jezicnim vodama ), al to mi je takooo daleko.

    Bilo bi jako zanimljivo citat ove nase postove za 7-8 godina da vidimo tko je dobro predosjetio razvoj dogadjanja a tko je fantazirao hahaha mislim to je zanimljivo na ovom forumu na puno tema.
    Ja ne mogu predosjetiti razvoj događaja i ako me ičemu moje dijete naučilo to je da ništa ne mogu predvidjeti u vezi nje i da me svaki dan iznenadi s nečim, nekad pozitivnim, a nekad negativnim.

  44. #94
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Mitovski ma apsolutno se slazem i razumijem tvoju poantu.
    Po meni je najbitniji kriterij da je dijete kasnije odrasla osoba sretna i zadovoljna sa svojim odabirom zanimanja.
    No ne mozes zeljeti biti sta ja znam fizicar a ne zavrsit faks.

    Iako mozes bit odlican poduzetnik bez ikakve diplome.

    Sve je to splet razlicitih cimbenika.

    U svakom slucaju nauciti se radnim navikama i disciplini moze biti samo plus i kasnije u zivotu sto na posl., sto na privatn.planu.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Ja ne znam kako vi, ali za stariju djecu ja sam već za kriterij sreće i zadovoljstva u životu uvela i stavku da se dobro udaju i ožene (ma što god to "dobro" značilo, ali ako je i financijska sigurnost osigurana odlično!)

  46. #96
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Nego čija, Mima?

    Di7 puca na IB a ne na klasičan MIOC, tak da pretpostavljam da ima određene planove za nastavak obrazovanja.

  47. #97
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Vrijeska
    Ja se bojim da meni nijedan nece bit dobar za kcerku, a nijedna za sinka.hahaha

    Zezam se malo, bitno da su njima dobri.
    Od zenidbi i udaja sam.jos jakoooo daleko, ne mislim ih poticat da sto prije ulete u bracne luke neka uzivaju prije toga

  48. #98
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Nego čija, Mima?

    Di7 puca na IB a ne na klasičan MIOC, tak da pretpostavljam da ima određene planove za nastavak obrazovanja.
    Nano, da nisi mozda preskocila 1.stranicu haha
    Sta je pak Mima pisala na prethodnoj?uopce se ne sjecam.

  49. #99
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    A ha povezala sam: obveza djeteta/roditelja u vezi skole.

    Po mom misljenju, to je obveza djeteta.

  50. #100
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne znam kako vi, ali za stariju djecu ja sam već za kriterij sreće i zadovoljstva u životu uvela i stavku da se dobro udaju i ožene (ma što god to "dobro" značilo, ali ako je i financijska sigurnost osigurana odlično!)
    Moja kcer (12.) ne razmislja o srednjoj, ali vec ima ozbiljne planove oko detaljnog testiranja potencijalnog partnera ( jednig dana u buducnosti) s kojim bi mogla imati djecu. Ona zeli da otac djece NEMA disleksiju i druge poteskoce u ucenju da bi povecala sanse da ne mora pomagati u ucenju vlastitoj djeci.
    Tako mlada , a vec tako mudra.

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •