Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: "Go veggie" u običnom gradskom vrtiću

  1. #1
    sheba

    Početno "Go veggie" u običnom gradskom vrtiću

    Da li je neka nadobudna veggie mama probala dobiti (donjeti, platiti, naručiti, dogovoriti ili sl) vegetarijanski meni u gradskom vrtiću?

    Naglasak je na "običnom gradskom vrtiću" jer privatni veggie vrtići koji su na drugom kraju grada nisu neka sreća. A i ja plaćam prirez, ergo, idem u jeftiniji, obližnji gradski vrtić.

    U čemu je zapravo problem? Normativu? Nekom starom pravilniku?

    Kako meni neka medicinska sestra (!) na roditeljskom sastanku nakon upisa može reći "Poštujemo sve vjerske menije i alergije na hranu, ali vegetarijanstvo ne možemo tolerirati (!) jer djeci trebaju bjelančevine"

    Da li je već netko zvao Gradski ured za predškolske ustanove, Ministarstvo prosvjete.... da ne lutam i ne otkrivam toplu vodu..

    Hmmm, ili da odmah nađem tetu čuvalicu?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno Re: "Go veggie" u običnom gradskom vrtiću

    Citiraj sheba prvotno napisa
    Kako meni neka medicinska sestra (!) na roditeljskom sastanku nakon upisa može reći "Poštujemo sve vjerske menije i alergije na hranu, ali vegetarijanstvo ne možemo tolerirati (!) jer djeci trebaju bjelančevine"
    da ne povjerujes
    cula sam da ima drzavni vrtic sa vegetarijanskom grupom negdje na borongaju. mozda ti se javi jos netko s kakvom korisnom informacijom. mi nismo potpuno veggie ali se vec sad grozim od hrenovka, pasteta i slicnih uzasa...

  3. #3
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    iz prve ruke
    vegetarijanstvo pedijatri i nutricionisti ne prihvacaju kao adekvatnu prehranu za dijete do 7 god. zivota. (nemoj sad ubiti glasnika )
    od vrtica se trazi da postuje kalorijsku i kvalitativnu vrijednost namirnica kroz cijeli dan boravka djeteta u vrticu, obroci su izbalansirani (bar bi trebali biti) i zadovoljavaju 75% dnevnih potreba. U sklopu obroka su i mesni obroci. U slucaju da se kao roditelj ne slazes, bilo iz nutricionistickih obicaja vase obitelji, bilo iz vjerskih razloga (muslimani, hindu i sl.) mozes traziti razgovor s med. sestrom i naci nacin kako organizirati prehranu. Nesto tocniji odgovor i detaljniji tesko je dati, znam da je svakom vrticu u interesu dobar odnos s roditeljem i uzajamno uvazavanje
    ps. kod nas npr. donose dio ili cijeli rucak, jer nismo u mogucnosti kuhati po strogim pravilima vjere nekad se moze samo donjeti zamjena za meso.
    svi sretni

  4. #4
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    kad već nije moguće argumentima dobiti bitku možeš probati trikom.
    npr. proglasiš dijete alergičnim na nešto čega ima u mesu i suhomesnatim prerađevinama. nisam nutricionist, ali sigurno bi se dalo nešto naći. i, voila, nek' probaju djetetu s alergijom dati meso, hrenovku ili paštetu.

    u vrijeme kada sam predavala papire za vrtić lada je bila na eliminacijskoj dijeti (zbog osipa koji nije prolazio) što sam i napisala na zahtjevu za upis te se još uvijek nadam da ćemo tako izbjeći većinu vrtićkog jelovnika (iako je eliminacijska dijeta daleko iza nas).
    ujutro je svakako mislim odvoditi u vrtić poslije doručka.

    sheba, jedina je utjeha to što će se stvari s vremenom mijenjati, ali bojim se da će to dočekati neke druge generacije djece :/

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    [quote]vegetarijanstvo pedijatri i nutricionisti ne prihvacaju kao adekvatnu prehranu za dijete do 7 god. zivota.

    zezas???? koji pedijatri i nutricionisti, je li svi hrvatski ili je to regionalna znanost?
    za neizvirovat, rekla bi moja baba.

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zg-Sesvetski Kraljevec
    Postovi
    46

    Početno

    Sada za ozbiljno tražim od vas da me malo prosvijetlite - u potpunoj dilemi sam

    Sve ono što je flower rekla to je ono što i ja znam.

    A sad o mojim razmišljanjima:
    Puno puta sam razmišljala o toj temi i ne mogu se odlučiti. Naime, i ja sam ta koja je čula par pedijatara koji ne preporučaju vegeterijanstvo kod djece do 7. god jer dijete ne može ničim nadoknaditi sve što mu je potrebno za optimalan rast i razvoj - znači tu su bitni rast i razvoj, zar ne :? i to mi zvuči logično, ipak smo mi po prirodi svejedi.

    Danas je moj izbor ne jesti meso, ali danas - kada sam tjelesno i mentalno razvijena i kada su mi se za to pružali optimalni uvjeti.

    Postoje li teorije i dokazi koji tvrde da vegeterijanstvo ne šteti djetetovom OPTIMALNOM rastu i razvoju? (ovdje ne mislim na to da je vege štetno!)
    Željno iščekujem nove spoznaje.....

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    dosta se na forumu o tome raspravljalo pa mozes malo po pretrazniku pogledati...

    nas pedijatar ovdje u svici je izgleda sasvim ok s cinjenicom da je luka (lakto-ovo)vegetarijanac za sad... dapace... toliko o slaganju pedijatara i 'strucnjaka' na tu temu... i stvari se sve vise mijenjaju bas u korist vegetarijanske prehrane...

    a npr. cak i u bebe-kuharici (koja mi se cini zastarjela) ne pise se negativno o vegetarijanizmu kod djece ako su lakto ili lakto-ovo... za vegansku prehranu kazu da je jako opasno na takvoj prehrani drzati dijete ako nije dojeno a i ako je ipak je opasno u razdoblju od 7mj do,mislim, 3 godine...
    super mi je sto su naveli da vegetarijanizam cesto ukljucuje i cjelokupni lifestyle koji je zdraviji (npr. da je u vegetarijanki dojenje u visokom postotku i da traje dulje)...

    optimalni razvoj dijete moze dobiti i vegetarijanskom prehranom isto kao sto i jedenjem mesa ne mora nuzno imati kvalitetu prehrane koja uvjetuje optimalan razvoj...
    a da meso nije UVJET mogu pokazati mnogi milijuni ljudi koji su rodjeni i zivjeli i zive u nemesnim kuturama istoka...

    a sto smo mi po prirodi i kategoriziranje svega zivog i nezivog je, koliko dobro toliko i sklono interpretaciji imisinterpretaciji... i zanimljivo je kako se od drugacijih premiosa dolazi do drugacijih zakljucaka....

    vjerujem da ti otkrivam 'toplu vodu' ali u najboljoj namjeri...
    i da,opet,pisalo se o tome na forumu...

  8. #8
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    vjerujem da postoje ped koji prihvacaju vege...ali opci stav je protiv, dapace...
    u zavodima za javno zdravstvo postoje nutricionisti koji prate provedbe preporuka o prehrani djece u vrticima, njihov stav je protiv veget. kao opcije prehrane djece. ono sto je pozitivno je da se meso sve vise zamjenjuje ribom, mlijekom i sl. a da se recimo u drzavnim vrticima jedu i proljetne juhe s klicama, slozenci od prosa i tikvica i sl. fine stvari

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zg-Sesvetski Kraljevec
    Postovi
    46

    Početno

    Tražim i čitam po forumu....

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj pinocchio prvotno napisa
    kad već nije moguće argumentima dobiti bitku možeš probati trikom.
    npr. proglasiš dijete alergičnim na nešto čega ima u mesu i suhomesnatim prerađevinama. nisam nutricionist, ali sigurno bi se dalo nešto naći. i, voila, nek' probaju djetetu s alergijom dati meso, hrenovku ili paštetu.

    :/
    u našem vrtiću takve stvari ne pale bez adekvatne
    liječničke dokumentacije

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    vegetarijanstvo pedijatri i nutricionisti ne prihvacaju kao adekvatnu prehranu za dijete do 7 god. zivota
    da ali to samo u hrvatskoj!
    pa opceprihvacena stvar je vegetarijanstvo u djece, trudnica i dojilja, ja ne kuzim o cemu se ovdje raspravlja...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj Maleno prvotno napisa
    Postoje li teorije i dokazi koji tvrde da vegeterijanstvo ne šteti djetetovom OPTIMALNOM rastu i razvoju? (ovdje ne mislim na to da je vege štetno!)
    Željno iščekujem nove spoznaje.....
    mene zanima obrnuto - postoje li dokazi da jest stetano? jer ja gdje god sam nesto citala o tome (a bome sam se nacitala) pisalo je da nije stetno. jedino kome je stetno su nasi pedijatri, a bojim se da je to iz cista neinformiranosti...

  13. #13
    sheba

    Početno

    Puno hvala, cure.

    Alergije na hranu trebaju biti poduprte liječničkim nalazima, tako da "trikovi" ne prolaze.

    Više me zanimala insiderska, formalna strana priče (thanks flower), jer se vrtić u koji sam upisala dijete deklarirao kao izrazito tvrd na tu ideju.

    Moje cure su lakto-ovo vege, a doje još uvijek (3,5 god i 8 mjeseci), pa sam sigurna da nema problema sa rastom i razvojem.

    Mislim da se smjernice protiv vegetarijanske prehrane koje daju pedijatri i nutricionisti, temelje na neznanju o tome što je sve u takvu prehranu uključeno (jel' to prepotentan stav?). Mesna prehrana u kojoj nema mesa, (prilozi uz mesni obrok) su zbilja takvi da čovjek oslabi i razboli se, i to nije dovoljno ni za odraslog čovjeka, a kamoli za dijete.

    Nisam sigurna da ti nutricionisti imaju u vidu sve žitarice, mahunarke, orahe i sjemenke, pa tek na kraju voće i povrće i začine i dakako mlijeko koje vegetarijanci (barem mi) jedemo, kao ni načine nabave, vremena i ljubavi s kojom hranu pripremamo. Jer da imaju, samo bi rekli mljac!

  14. #14
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    sheba sustav je uvijek napravljen po mjeri vecine, ali se po postivanju manjine vidi koliko je stvarno dobar. ako su u tom vrticu tako strogi i jaki - vidi da li su to bitke koje zelis bojevati, ili mozda da razmislis o nekom drugom vrticu gdje su otvoreniji? u svakom slucaju sretno...

  15. #15
    sheba

    Početno

    Da, lijepo receno flower.

    Svakako neću glavom kroz zid. Ako ide, dobro, ako ne smislit ću nešto drugo.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ja sam dogovorila sa tetama da djetetu daju ostatak obroka koji ne ukljucuje meso, a njoj znala poslati nesto dodatno ili nista, pa se doma najela kako treba. Gurale su joj svasta i podvaljivale... sto sam skuzila jer je jednom doma povracala... pa sam im rekla i priznale su u stilu da nisu one znale da "ne smije" ni juhu od mesa. Ja sam rekla da dijete SMIJE jest apsolutno sve sto zeli i da se toga drze. Ako zeli, neka joj daju, ali ako ne zeli, da se vise ne ponavlja taj pritisak da mora pojesti. Od tada je bilo sve relativno ok. Znaci, moze se dogovoriti donekle.

    A ovo da veg. prehrana nije dostatna za djecu do 7g.. radi bjelancevina? Pa mislim, to se zove nista drugo nego NEINFORMIRANOST tih dr. Bar je bjelancevine lako namiriti... to sto su toliko blesavi da misle da je vegetarijanstvo = uobicajena prehrana minus meso.... to je njihov problem. Kad tako sto cujem, a oni misle da znaju, onda im nabrojim namirnice (zitarice=kamut, quionoa, amaranth, dinkel, mahunarke=azuki i mungo grah, crna soja... tofu, tempeh....)za koje nisu ni culi, pa zasute jer vide da o veg.prehrani pojma nemaju...

  17. #17
    sheba

    Početno

    Anita, ovo je ohrabrujuće.

    Ja sam naravno spremna donijeti u vrtić paštetu, salamu, popečak... sve što je na meniju toga dana (zapakirano, u originalnoj ambalaži...), pa da joj malo dopune. Da ne jede baš samo rižu, krumpir i kuhano povrće.

    Drago mi je da se nešto ipak može u tvojem slučaju, a ja ću probati što mogu.

  18. #18
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    Vec sam danas na jednom drugom topicu pisala kakvu srecu sam imala s educiranom ginekologicaom, a i pedijatrom, koji su oboje znali da vege ishrana (uravnotezenost se pretpostavlja kao i u svakoj drugoj prehrani) ne narusava zdravlje ni trudnice ni djeteta (pedijatar je komentirao da je njegovo iskustvo da se zapravo vegetarijanci puno pazljivije hrane i znaju vise o zdravoj prehrani, te je samo savjetavao kupnju eko voca i povrca za bebu).

    Do sad sam imala srecu i sa jaslicama. Trenutacno sam u Njemackoj, Luka ide u "ne-vegetarijanske" jaslice. Pri upisu smo ispunili uobicajeni formular s podacima te tamo u vec predvidenu "kucicu" naveli posebne zahtjeve u vezi prehrane. Ja sam u pocetku svejedno pokusla podsjetiti pojedinacne tete na posebnost Lukine prehrane, no ispostavilo se da sve znaju da je Luka vege (a ima ih tamo dosta) i da vode racuna o tome... (suprug je komentirao da naravno da su informirane buduci da bi s alergicnom djecom mogli napraviti i tezu pogresku, no te tete su i inace tako krasne, susretljive, dobro raspolozene i nista im nije tesko...)

    Zanimljivo da njima ni inace meso nije cesto na menu. A evo, npr. i menu jednog drugog vrtica
    http://cms.brk.de/Niederbayern-Oberp...uni_kiga/essen:
    meso samo 1 tjedno, 2 puta riba i ostalo vege, kao i lackto-ovo dorucak i meduobroci ! (puno voca, povrca... npr. Luka je u vrticu zavolio krastavce koje im cesto narezu za grickanje)

    I makar sam vec mozda dosadna s ovim linkom, no jos jednom:
    http://www.eatright.org/cps/rde/xchg...3_ENU_HTML.htm

    > sluzbeni stav American Dietetic Association i Dietitians of Canada
    objavljen 2003. s referencama iz strucnih casopisa;
    obradeni su svi tipovi vegetarijanstva i sve dobne skupine;
    takoder su detaljno obradeni proteini, vitamini, zeljezo etc.
    Izdvajam:
    "It is the position of the American Dietetic Association and
    Dietitians of Canada that appropriately planned vegetarian diets are
    healthful, nutritionally adequate, and provide health benefits in the
    prevention and treatment of certain diseases."
    "Dietetics professionals have a responsibility to support and
    encourage those who express an interest in consuming a vegetarian
    diet."
    "Well-planned vegan, lacto-vegetarian, and lacto-ovo-vegetarian
    diets are appropriate for all stages of the life cycle, including
    pregnancy and lactation. Appropriately planned vegan,
    lacto-vegetarian, and lacto-ovo-vegetarian diets satisfy nutrient
    needs of infants, children, and adolescents and promote normal
    growth."

    Nadam se da ce uskori i nasi nutricionisti koji odlucuju o preporukama za ishranu djece o vrticima poceti postivati i prehrambenu piramidu i saznanja o vege ishrani.

  19. #19
    sheba

    Početno

    Hvala, nisi dosadna s ovim linkom.

    Zapravo, ovaj link prvi put vidim i mislim da je jako koristan.

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    68

    Početno

    Drage mame,
    mm i ja smo uistinu mnogo istraživali (i na Rodinom forumu postavljali pitanja) u koji vrtic dijete vegetarijanac.
    Hopsali smo po državnim vrticima i kada bismo rekli što bismo željeli, bili smo smatrani luđacima (doduše, obrazovanim ludjacima ). Jedna nam je simpa psihologinja rekla da ono što (nadobudno) tražimo, necemo dobiti u državnom vrticu jer je to nemoguce.
    I tako mi donijeli odluku da mali ide u waldorfski. Jest da je (prepre)skupo i da ne znam hocemo li izdržati placati, ali barem se necu (puno) brinuti jede li mi dijete i mora li prisilno spavati.

    Lucijan, 27.3.05.

  21. #21
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    neka od cura s topika, mozete li na tv?
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=27877

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    68

    Početno

    ja radim na telki, ali s druge strane ekrana

  23. #23

    Početno

    U Zagrebu postoji jedan drzavni vrtic na Ferencici koji ima i vegeterijansku prehranu za djecu, pogledaj http://www.vrtic-duga.hr.

    Dobra knjiga koja bi ti mogla pomoci u dilemi je New Vegeterian baby od Sharon K. Yntema koja je meni jako pomogla u dilemama da li je sigurna i zdrava vegeterijanska prehrana za bebe i malu djecu. U njoj mozes naci plan prehrane za pojedinu dob beba i djece kao i popis namirnica, sto pojedina namirnica sadrzi , sto sadrzi meso i kako te sastojke nadomjestiti vegeterijanskom prehranom i slicno... jako dobra knjiga

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    [quote="Saradadevii"]
    vegetarijanstvo pedijatri i nutricionisti ne prihvacaju kao adekvatnu prehranu za dijete do 7 god. zivota.

    zezas???? koji pedijatri i nutricionisti, je li svi hrvatski ili je to regionalna znanost?
    za neizvirovat, rekla bi moja baba.
    Ovo nikako nije istina drugdje u svijetu. Ovo bih mogla dalje provjeriti tocno gdje tako da mogu dati ogovor na takvo nesto!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •