Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 137

Tema: Bezmesna tema - ideje, recepti i sve ostalo

  1. #1
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno Bezmesna tema - ideje, recepti i sve ostalo

    Čini se da nam fali ovakva tema - već se raspravljalo na drugim topicima, pa možda da imamo na jednom mjestu ideje i recepte koji ne uključuju meso ...

  2. #2
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Bezmesna je i bez ribe?

  3. #3
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Bezmesna je i bez ribe?
    kako god želite

  4. #4
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Pitam, jer sutra kuham rižoto od kozica

  5. #5
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ja bih rado da imamo tu ideje i za ribu i sl, da bude tema samo bez mesa
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.08.2021. at 22:41

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    nešto od ručkova koje sam kuhala zadnjih mjesec dana


    • bulgur s povrćem u woku, tikvice na tavici
    • pita od špinata i sira, paradajz+krastavci
    • varivo s lećom i patliđanima u woku
    • složenac s povrćem i inćunima u pećnici, salata
    • salata od tunjevine, juha
    • pljukanci u umaku od šampinjona
    Posljednje uređivanje od emily : 15.08.2021. at 09:05

  7. #7
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Nama najdraže bezmesno jelo h zadnje vrheme su caneloni. Punim ih svježim sirom i medvjeđim lukom/koprivom/ špinatom. Ponekad didam i jaje.

    J zalijem ih paradajzom. Obično sam lihena pa samo usitnim pelate, dodam malo maslinovog ulja i origana

  8. #8
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    emily, kak radiš leću i patlidžane u woku?

    Mi sad jedemo baš puno patlidžana jer ja ne mogu odoliti novim vrstama koje vidjam i kupujem na placu: žuti, bijeli, prugasti, pa onaj tanki duguljasti, pa čak nekad kupim i zeleni. Ne znam kako se svi ni zovu al ono kaj je mi je bitno je da su svi manje gorki od klasičnih.

  9. #9
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    tikvice i patlidžani na grilu preliveni maslinovim uljem i češnjakom
    bolonjez od leće s tjesteninom
    luk, sjeckani paradajz, paprika, ribana gauda, sol, papar i malo maslinovog ulja pečeno u korama za baklavu s placa
    razna variva - leća, grah s prisiljenim zeljem, kelj s bundevom, mahune (nekad umjesto krumpira stavimo zobene pahuljice, odlično je), mrkva, grašak, noklice
    kuhani ili pečeni kukuruz
    sataraš s pire krumpirom ili rižom, uz to jaje na oko
    štrukli, knedle od krumpira ili one s foruma s marelicama
    hladne salate od tjestenine s povrćem - eno muž upravo radi jednu
    ako u topic ubacimo ribu - riblja marinada, fina, osvježavajuća i može stajati tjedan dana u frižideru

  10. #10
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Za idući tjedan u planu jedan dan okruglice od soje, proso i umak od šampinjona, drugi složenac sa keljom, mrkvom i sirom i treći salata sa tunjevinom (tjestenina, tunjevina, jaja, kukuruz i kiseli krastavci).

    Ja bih mogla svaki dan bez mesa. Ali muž ne bi pa ne smijem pretjerati.

  11. #11
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    nešto od ručkova koje sam kuhala zadnjih mjesec dana


    • bulgur s povrćem u woku, tikvice na tavici
    • pita od špinata i sira, paradajz+krastavci
    • varivo s lećom i patliđanima u woku
    • složenac s povrćem i inćunima u pećnici, salata
    • salata od tunjevine, juha
    • pljukanci u umaku od šampinjona
    Slozenac s inćunima, moze recept?
    Volim pripremati razne namaze npr
    Namaz od Tune slanutka začina
    Namaz od crnih maslina, može i slanutka i inćuna plus začini
    Quinoa s povrćem
    Štrukli od heljdinog brašna
    Wok tofu, povrće u tortilji
    Čušpajzi fini s povrćem
    Krumpir kuhani na sitne kockice, sitno luk, žličica do dvije senfa, sol, papar, ocat maslinovo...za prste polizati, kako paše k fileu ribe npr losos.
    Saft od zapečenih patliđana, celera stabljike..ostalo po želji...bitno zapeći sastojke..plus tekućina i zblendati. Kombinirati sa npr njokima, tofuom ili tjesteninom...

  12. #12
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Meni ne fali meso, dapače no problem mi je sto mi ne odgovara samo povrće bez Uh.
    recimo parmigiana, obožavam ju ali mora biti uz nju neko tijesto.
    Koliko vidim niste puno poriluku spominjali, nama je najdraži poriluk sa krumpirom. Slani krumpir se ubaci u prodinstani poriluk, začini i masnoća po želji.
    Tu se u jaja sa porilukom.
    Nikako da počnem raditi prave fritate, njih bi mogla bez uh jesti.

  13. #13
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    ja obožavam paprike punjene ribanim krumpirom i zapečene u pećnici mljaaac
    Sataraš bi mogla jesti ljeti svaki 2. dan

  14. #14
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ja obožavam paprike punjene ribanim krumpirom i zapečene u pećnici mljaaac
    Sataraš bi mogla jesti ljeti svaki 2. dan
    Uh, i ja. Obožavam sataraš.
    Kako radiš paprike s krumpirom?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #15
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    baš bih mogla probat te paprike s krumpirom, ali paprike roge, one su slađe (probala sam žute ovo ljeto, ali to mi je bilo onako meeh)
    i mene zanima leća s patlidžanom

  16. #16
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, i ja. Obožavam sataraš.
    Kako radiš paprike s krumpirom?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Tanci samo naribas krumpir, zacinis ga, obavezno dodat malo papra da da tu neku posebnu aromu. Napunis paprike (ne do vrha da ne ispada smjesa prilikom pecenja), zatvoris ih, mozes a ne moras, s komadom rajcice.
    Stavis pec u pecnicu, gotovo je kad paprike onako fino porumene, ja volim da im kora malo onako bude malo reš.
    Ispadnu za prste polizat. Sa strane znam na tanjur stavit malo kiselog vrhnja. To mi bas ide.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.08.2021. at 09:08

  17. #17
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Varivo od patlidžana i leće iz woka

    100 g zelene leće
    1 manji patlidžan
    1 glavica luka
    2 češnja češnjaka
    2 šake blitve ili mladog špinata
    maslinovo ulje
    1/4 žličice đumbira u prahu ili komad naribanog svježeg
    Čili u prahu, kurkuma u prahu, sol, malo svježeg lista peršina

    Patlidžan oguliti, narezati na kockice, posoliti i ostaviti 10 minuta da puti tekućinu. Ocijediti i obrisati papirnatim ručnikom.
    Zagrijati ulje u woku, ispirjati luk narezan na tanke listiće, dodati kockice patlidžana i kratko pirjati da porumene. Zatim ubaciti sitno sjeckani češnjak, đumbir, čili, kurkumu, sve kratko promiješati da se zagrije i pusti aromu.
    Prethodno opranu leću dodati u wok, zaliti vodom toliko da prekrije sastojke, posoliti. Kuhati 10-ak minuta ili dok leća ne omekša. Po potrebi dodati još vode, ali ne previše. Blitvu ili špinat narezati na trakice i dodati leći pred kraj kuhanja, da se stopi s ostalim sastojcima.
    Kad je gotovo, posuti s malo nasjeckanog peršina.

    https://www.facebook.com/104011464392294/posts/213145653478874/?d=n

  18. #18
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    baš bih mogla probat te paprike s krumpirom, ali paprike roge, one su slađe (probala sam žute ovo ljeto, ali to mi je bilo onako meeh)
    i mene zanima leća s patlidžanom
    meni je paprika babura kako kad, jučer se fantastično stopila sa batatom i tikvicama. No sad si nekako mislim da mi je ukusnija ako ju pečem kraće na većoj temperaturi, sto sam jučer napravila, tikvice su isto bile ukusnije.
    Roga je kraljica paprika za mene sto se tiče iskoristivosti i uklapanja u raznorazna jela. Redovito ju spremam u duboki, svježe zamrznutu pečena mi je precijenjena.

  19. #19
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    hvala emily

    Ak ti je koji plac blizu (trešnjevački, kvatrić, tam uvijek bude) kupi neki od tih novih vrsta patlidžana. Nisu gorki, ne treba ih guliti. Ja sam jučer u rižoto s kozicama stavila taj jedan uski dugački svijetlo ljubičasti patlidžan. i bilo je odlično, čak mislim da sam mogla staviti i više. Baš su posebni ti "patlusi"

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Evo recepta za bolonjez od leće (jako fino, kod nas ga jedu i mladi i stari!):

    100 g luka, 100 g celera u listu, 100 g šampinjona i 100 g mrkve narezati na kockice. Osam žlica maslinovog ulja zagrijati i dodati (navedeno) povrće u lonac i dinstati oko osam minuta, uz povremeno miješanje. Dodati 2 žličice javorovog sirupa i tri žlice koncentrata od rajčice i više puta miješati kuhačom. Dodati 150 grama Berglinsen/Tellerlinsen - smeđe leće. Dodati 100 ml crnog vina, 200 ml povrtnog temeljca (bio kocku za povrtnu juhu dodati u 200 ml vrele vode) i 600 g oguljenih, čitavih rajčica iz konzerve.
    Narezati tri češnjaka, dodati u bolonjez skupa s lovorovim listom (1-2), dvije žličice soli i suhim ružmarinom (ili svježim ako imate, ja stavim oko jednu žličicu suhog).
    Kad polako zakuha, ostaviti da se krčka na laganoj vatri oko 90 minuta.

    Moje izmjene:
    Rijetko doma imam šampinjone, pa umjesto šampinjona stavim dodatno 50 g leće...
    Nama je jako fino!
    Za vegane su ovdje preporučili pahuljice od kvasca umjesto parmezana, ali nisam to još nikad kupila ni jela pa ne mogu komentirat.

    Dobar tek svima!
    Posljednje uređivanje od annie84 : 16.08.2021. at 13:05

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Tanci samo naribas krumpir, zacinis ga, obavezno dodat malo papra da da tu neku posebnu aromu. Napunis paprike (ne do vrha da ne ispada smjesa prilikom pecenja), zatvoris ih, mozes a ne moras, s komadom rajcice.
    Stavis pec u pecnicu, gotovo je kad paprike onako fino porumene, ja volim da im kora malo onako bude malo reš.
    Ispadnu za prste polizat. Sa strane znam na tanjur stavit malo kiselog vrhnja. To mi bas ide.
    Tak ih i ja radim, samo vrhnje stavim pred kraj na krumpire da se zapeče malo. Jako fino!
    Posljednje uređivanje od annie84 : 16.08.2021. at 13:07

  22. #22
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Tanci samo naribas krumpir, zacinis ga, obavezno dodat malo papra da da tu neku posebnu aromu. Napunis paprike (ne do vrha da ne ispada smjesa prilikom pecenja), zatvoris ih, mozes a ne moras, s komadom rajcice.
    Stavis pec u pecnicu, gotovo je kad paprike onako fino porumene, ja volim da im kora malo onako bude malo reš.
    Ispadnu za prste polizat. Sa strane znam na tanjur stavit malo kiselog vrhnja. To mi bas ide.
    Ovo cu probat!

  23. #23
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    annie84 pa di si ti?? baš te lijepo vidjet na forumu.
    Jadro, probaj meni je prefino!

    Danas nam se nakon godišnjih otvorila kantina na poslu jeeej
    Ručak: mrkva, brokula, cvjetača na lešo + pohani patlidžani.

    Ljeti mi jako paše nejedenje mesa, tako mi organizam traži. Al kad dođe zima i žešći treninzi e onda je druga priča.

  24. #24
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Za idući tjedan u planu jedan dan okruglice od soje, proso i umak od šampinjona,
    što sve ide u okruglice?
    koristiš sojine ljuskice?

  25. #25
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku

    Ak ti je koji plac blizu (trešnjevački, kvatrić, tam uvijek bude) kupi neki od tih novih vrsta patlidžana. Nisu gorki, ne treba ih guliti. Ja sam jučer u rižoto s kozicama stavila taj jedan uski dugački svijetlo ljubičasti patlidžan. i bilo je odlično, čak mislim da sam mogla staviti i više. Baš su posebni ti "patlusi"
    nisam probala te druge vrste, znam samo ljubičasti patlidžan
    možda bude u Lidlu? oni znaju imati i egzotičnijeg povrća (u odnosu na druge dućane)

  26. #26
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Tanci samo naribas krumpir, zacinis ga, obavezno dodat malo papra da da tu neku posebnu aromu. Napunis paprike (ne do vrha da ne ispada smjesa prilikom pecenja), zatvoris ih, mozes a ne moras, s komadom rajcice.
    Stavis pec u pecnicu, gotovo je kad paprike onako fino porumene, ja volim da im kora malo onako bude malo reš.
    Ispadnu za prste polizat. Sa strane znam na tanjur stavit malo kiselog vrhnja. To mi bas ide.
    volim paprike punjene krumpirom
    krumpir se može i na kockice rezati, ali onda treba malo dulje peći
    ja uvijek malo i zaljevam juhom za vrijeme pečenja (u papriku ulijem 1-2 žlice) da se brže ispeku, znam i pokriti folijom cijeli protvan, samo na kraju otkrijem da se zapeče

    a što se tiče paprika, najčešće uzmem baburu, jer je lijepo okruglasta i može uspravno stajati, za razliku od roge koja je duguljasta i pada na stranu ali ja papriku ne pojedem nikad, samo nadjev
    volite li pitu krumpirušu? ja obožavam. MM sve te pite i savijače ne može percipirati kao samostalno jelo , uvijek trebam još nešto pride napraviti da bude ručak
    Posljednje uređivanje od emily : 16.08.2021. at 15:56

  27. #27
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Lili, ove paprike zvuče jako fino, puniš li babure ili neke druge? moram to napraviti

    evo muž skuhao lonac mahuna za dva dana, maslinovo ulje, luk, mrkva, korijen celera, češnjak, mahune, pasata, sol, papar, zobene pahuljice, sjeckani peršin

    moje cure svako malo traže špagete/tjesteninu sa šalšom, fino i brzo gotovo, a vole i povrtne lazanje, umake od gljiva s tjesteninom, rižom ili heljdom (dinstane bukovače s heljdom su super), prženi tofu

  28. #28
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    nisam probala te druge vrste, znam samo ljubičasti patlidžan
    možda bude u Lidlu? oni znaju imati i egzotičnijeg povrća (u odnosu na druge dućane)
    Nisam vidjala te vrste po dućanima. Dosta naših OPGova kupuje i razmjenjuje sjemenja pa se tako na placevima ponuda poboljšala. Meni je to povrce neobifnih boja užasmo primamljivo: npr 6uta i prugasta cikla, pa ljubičasta paprika, pa cherry paradaji raznih boja. Ma divota

  29. #29
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    što sve ide u okruglice?
    koristiš sojine ljuskice?
    Da, ljuskice.
    200 g ljuskica, 3-4 žlice zobenih pahuljica, 2 jaja, heljdino brašno, luk, dva češnja češnjaka, peršin, sol, papar, kurkuma.

    Prvo potopim ljuskice u kipuću vodu, ocjedim, onda smjesu radim. Kad oblikujem okruglice, još ih valjam u krupicu. Pečem na tavi ili u pećnici.

    Ja sam prilagodila recept jer izbjegavamo gluten. Umjesto zobenih se često stavljaju krušne mrvice, a umjesto heljdinog brašna pšenično. Brašna ide toliko da ne budu mokre okruglice da se mogu lijepo ispeći. Začine od oka dodam, mislim čak ni da kurkuma nije bila u originalu ali volimo je pa dodajem.

  30. #30
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    N.grace da, babure.
    Samo ja nikad ne pecem paprike uspravljene kao emily nego iskljucivo polozene.

    I ko emily preferiram nadjev,a papriku samo malo kusam.

    Obozavam krumpirusu s jogurtom ili vrhnjem sa strane. Mama nam je to cesto radila kao samostalan rucak, no MM-u to nisam ni pokusala servirat za rucak jer mu sigurno ne bi bilo dostatno.hahaha
    Kod nas su se razne pite jele cesto, u Zg ih jedem jakooo rijetko.

  31. #31
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam vidjala te vrste po dućanima. Dosta naših OPGova kupuje i razmjenjuje sjemenja pa se tako na placevima ponuda poboljšala. Meni je to povrce neobifnih boja užasmo primamljivo: npr 6uta i prugasta cikla, pa ljubičasta paprika, pa cherry paradaji raznih boja. Ma divota
    ja isto jako volim šarenilo na stolu, ove smo godine uzgojili žute cherry rajčice koje su bile najslađe od svih
    uzgojila sam i ljubičastu korabu, samo je izvana bila ljubičasta, unutra obična zelena, okusom također ista. Ali po deklaraciji, to je trebala biti ružičasta cvjetača

  32. #32
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Neki dan smo radili polpete od blitve s dimljenim sirom, jucer je bila shakshuka (luk, prezrele pome, korijander,kumin i u to se razbiju jaja na oko).
    Volimo i sabih (patlidzani s tvrdokuhanim jajima u tortilji ili flat breadu sa sjeckanim pomama i krastavcima, preliveno umakom od tahinija i korijandra), pa Ottolenghijeve tortilje s hrskavim bukovacama. Zapravo, mm kaze da su mu Ottolenghijevi recepti toliko dobri da bi mogao biti vegetarijanac.
    Posljednje uređivanje od Munkica : 17.08.2021. at 09:09

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Na Španskom placu ima cijelih patlidžana,danas pazarila pa ćemo vidjet kud će biti strpani

  34. #34
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Kako misliš cijelih patlidžana?

    Ja moram priznat da ne patim toliko na te razne boje, čak mi to zna izgledat "neprirodno"

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ma bijelih i ljubičastih

  36. #36
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako misliš cijelih patlidžana?

    Ja moram priznat da ne patim toliko na te razne boje, čak mi to zna izgledat "neprirodno"
    A narančasta mrkva ti je pretpostavljam "normalna" boja.?
    Mrkva u originalu nije bila narančasta. takvom su je napravili "Nizozemci.

    I ne radi se o raznim bojama patlidžana (. Boja je samo ono što vidiš izvana. To su jednostavno različite vrste patlidžana a time imaju i drugačiji okus, teksturu a i koriste se za različita jela.

    Kod patližana i tih drugih vrsta, meni je jako bitno to da nisu gorki. A nisu

  37. #37
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Ako nekoga zanima, tu ih ima nekoliko navedenih
    https://www.thekitchn.com/a-visual-g...ggplant-232828

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ako nekoga zanima, tu ih ima nekoliko navedenih
    https://www.thekitchn.com/a-visual-g...ggplant-232828
    Meni svi izgledaju odlično, šteta pa ih nema kod nas .
    Danas je za doručak bio klasični patlidžan, samo isečen na kolutove, prvo minut skuvan u mikrotalasnoj, a onda zapečen na malo ulja u tiganju..
    Ove godine su svi fantastični, nijedan nije gorak niti ljut.
    Mislim da je trik da se što brže spreme nakon kupovine, obično su gorki oni koji su odstojali u frižideru ili napolju duže od par dana.

    Istina je da boja često menja i ukus povrća. Nije mi niklo ove godine seme žutog paradajza, oni uvek budu puno puno slađi od klasičnih, nemaju toliko kiseline. Mi inače preferiramo "rozi" paradajz, kako ga kod nas zovu, to je isto neka slađa, meka sorta, nije kiseo kao one klasične crvene plasteničke, selektovane da budu otporne na transport i dugo stojanje po policama.

  39. #39
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Moja kolegica neki dan kuka, da joj je sin nabavio raznih sadnica rajčica ove godine, i sad joj narasle žute i crne i da je njoj to grozno i neće ih niti probat
    ona je tim lili
    nadam se da sam je uspjela uvjerit da proba i jedne i druge, crne smo isto imali jedne godine i bile su baš fine
    LJudi sve šta nisu navikli, misle da je odmah GMO

    inače u Armeniji uzgajaju jako puno marelica, i osim ovih narančastih kao kod nas, imaju jednu sortu blijedožutih, koje imaju isto malo drugačiju aromu, meni još finiju. Moji su donijeli par sadnica i sad su posađene u Dalmatinskog zagori, pa vidjet ćemo hoćemo li dočekat i plod

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Mi obožavamo curry od leće (s kokosovim mlijekom i rajčicama...) i uz to napravim Naan. Za prste polizat. Veggie tortilje jedemo isto često, brzo je gotovo.
    Pisat ću još kad ulovim vremena, kuham bez mesa svaki dan.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kolegica neki dan kuka, da joj je sin nabavio raznih sadnica rajčica ove godine, i sad joj narasle žute i crne i da je njoj to grozno i neće ih niti probat
    ona je tim lili
    nadam se da sam je uspjela uvjerit da proba i jedne i druge, crne smo isto imali jedne godine i bile su baš fine
    LJudi sve šta nisu navikli, misle da je odmah GMO

    inače u Armeniji uzgajaju jako puno marelica, i osim ovih narančastih kao kod nas, imaju jednu sortu blijedožutih, koje imaju isto malo drugačiju aromu, meni još finiju. Moji su donijeli par sadnica i sad su posađene u Dalmatinskog zagori, pa vidjet ćemo hoćemo li dočekat i plod
    Meni je granica tek kod variva od crvenog/ljubičastog kupusa .
    Jednom sam ga samo skuvala, bilo je tirkizne boje i jela sam ga žmurećki da ga ne bacim. Na kraju smo i MM i ja zaključili da se ne mora baš svako jelo pojesti .
    Ne znam jesam propustila neki trik u kuvanju, možda ga treba zakiseliti da ne bi menjao boju, ali od tada pravim salate od njega a za variva se držim klasike .

    Inače volim da probam nove ukuse, rado bi probala (i gajila) te Jermenske marelice, tamo im je valjda i prapostojbina. Ovde u Bačkoj dosta ljudi ne zna za staru sortu, vinogradarske breskve, one su spolja uvek belo zelene i ljudi ih preskaču jer misle da su nezrele, ja kad ih nađem dovučem po 3 kg kući , nostalgija za rodnim Sremom...

  42. #42
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ajme, pa ljubičasti kupus je najfiniji!
    ja ga dinstam s ljubičastim lukom, malo pancete, jabukom na komadiće, zalijem s malo vina, dosta aceta, malo suhih šljiva (ili ako nemam, stavim pekmez od šljiva), ružmarin, klinčić... uglavnom da ispadne slatko kiselo i dosta aromatično
    to mi najbolje ide zimi, recimo uz suho meso tipa puretina, ili ako ćemo bezmesno, lijepo bi mi išlo uz falafel isto da ga malo digne.

    kad smo kod falafela, da li je netko skužio način za napravit ga u pećnici a da ne ispadne suh?
    mrzi me prženje u ulju, ali nažalost jedino tako mi bude fin

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A da ne skrećem temu puno, od bezmesnih jela moja deca vole ili klot povrće pečeno na ulju/roštilju/rerni, uz bilo koju ribu, ili vojvođanske klasike: griz knedle, knedle sa šljivama, razne pite: sirnice(burek, gibanica), zeljanice, slatke bundevare, rezance sa sirom, makom, orasima...

    Sataraši, mešana povrća iz woka i slične lepe recepte sa teme - to neće pojesti- za sada. Malkice su senzorno dezintegrisani, ali tinejdžerski apetit donosi pozitivne promene ...

  44. #44
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Annie84, znaci sad je i muz postao vege i djeca?

    Ti onda imas sigurno puno ideja i recepata.

    Nano,
    Ma.ja sam ti seljo beljo pp tom pitanju, meni su rajcice crvene, mrkva narandzasta, patlidzan tamno ljubicast.

    Ko ova prija od tang odmah pomislim na GMO , nista me ne vuce da probam to povrce drugacijih boja i drzim se osnovnih lokalnih namirnica koje mogu nabavit od svake bake na selu, bilo u okolici Zg ili na moru kod mene na otoku.
    I sve ispadne istih boja

  45. #45
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Jesi ga probala premazat uljem?


    Ja pak volim isprobavat nove okuse - čim vidim nekaj nepoznato, kupim i raspitujem se kod prodavača.

    Crni i žuti paradajzi su mi prefini. Iako je i moj favorit, rozi.

    Ja do sada nisam bila ljubiteljica patlidžana. Al ti raznoboljhni i raznih oblika su mi prefini, svi do jednog.

    Problem mi je kaj je na Dolcu slab izbor, al zato Kvatrić i Trešnjevački uvije imaju dovoljno izbora.

  46. #46
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    nista me ne vuce da probam to povrce drugacijih boja i drzim se osnovnih lokalnih namirnica koje mogu nabavit od svake bake na selu, bilo u okolici Zg ili na moru kod mene na otoku.
    I sve ispadne istih boja
    Bake na selu imaju unuke, a unuci razmjenjuju sjemenja i evo ti lijepog izbora na našim tržnicama

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ajme, pa ljubičasti kupus je najfiniji!
    ja ga dinstam s ljubičastim lukom, malo pancete, jabukom na komadiće, zalijem s malo vina, dosta aceta, malo suhih šljiva (ili ako nemam, stavim pekmez od šljiva), ružmarin, klinčić... uglavnom da ispadne slatko kiselo i dosta aromatično
    to mi najbolje ide zimi, recimo uz suho meso tipa puretina, ili ako ćemo bezmesno, lijepo bi mi išlo uz falafel isto da ga malo digne.
    Eee, vidiš, kažem ja da ima neka caka sa pH vrednošću, hvala...
    Daću mu još jednu šansu kad naiđem na njih, nema njih kod nas toliko često, sad kad imam tvoj recept i svoje homemade sirće/ocat.
    (inače volim kulinarske teme ali zvučim sebi glupo sa stalnim prevodima pa izbegavam...)

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Pulinka za varivo s ljubicastim kupusom
    Ni moji jos nece sataras i sl iz istih razloga kao tvoji

    Al sjecam se da sam i ja zavoljela sataras tek u srednjoj skoli, danas ga obozavaaam.

  49. #49
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ma sve te razumijemo pulinka, dapace ja sam koristila te tvoje rijeci do svoje 17-te i bas me znaju te neke rijeci razveselit.

  50. #50
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Nano,
    Ma ne znam razlikovat sto je GMO a sto samo drugacija vrsta povrca tako da se ne usudim, a i ne privlaci me to da bi riskirala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •