Stranica 3 od 44 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 2184

Tema: Cijepljeni protiv COVID-a i oni koji to žele postati, informacije o testiranjima....

  1. #101

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Moj muž je cijepljen s Pfizerom treći put, nakon dvije doze AZ.
    Ja si baš razmišljam da bih možda ipak radije Modernu za treću dozu, isto nakon dvije AZ.
    Može li se to birati ili postoji neki sistem po kojem određuju sa čime će nas docijepljivati?
    Meni je tek za dva mjeseca red za treću dozu, ali volim planirati.
    Tanči , evo preporuke HZJZ, ima na 5 stranici i za tvoj slučaj. Može i Pfizer i Moderna, ali Moderna pola doze! Stavljam link jer će vjerojatno još nekom trebati, ima i drugih uputa https://www.hzjz.hr/wp-content/uploa...-19-dopuna.pdf
    I ne, ne radim u HZJZ niti za Beroša niti za Stožer , samo se trudim biti informirana da bih JA znala što odlučiti.
    PS. Uzmite u obzir da se preporuke i mijenjaju, nisu zapisane u kamen, pa ipak provjerite ako prođe neko vrijeme.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    https://www.euronews.com/culture/202...edium=referral

    A ovaj link stavljam jer mi je bio zanimljiv, nisam to znala do sad. Vidim da i index piše o tome.

  3. #103
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Tanči , evo preporuke HZJZ, ima na 5 stranici i za tvoj slučaj. Može i Pfizer i Moderna, ali Moderna pola doze! Stavljam link jer će vjerojatno još nekom trebati, ima i drugih uputa https://www.hzjz.hr/wp-content/uploa...-19-dopuna.pdf
    I ne, ne radim u HZJZ niti za Beroša niti za Stožer , samo se trudim biti informirana da bih JA znala što odlučiti.
    PS. Uzmite u obzir da se preporuke i mijenjaju, nisu zapisane u kamen, pa ipak provjerite ako prođe neko vrijeme.
    Pola doze Moderne je 50 mikrograma mRNA, a cijela doza Pfizera je 30 mikrograma. Naravno, to nuzno ne znaci da je zbog toga jedno cjepivo bolje od drugog.

    Imunokompromitirane osobe kod nas dobivaju punu trecu dozu Moderne, a ne samo pola.

    Ja sam se probudila vise manje ok, malo me jos boli glava i osjecam se kao da sam pretjerala s vjezbanjem. Sinoc sam bila prilicno polomljena. Nista od temperature ovaj put, sto mi je ok jer sam u uzasnoj guzvi. Ruka/rame me uglavnom boli samo na dodir.

  4. #104
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Bome:
    https://www.welt.de/politik/deutschl...ionierung.html

    Ne stignem komentirati na hrvatskom. Budem kasnije.
    Dakle, da prepričam - Njemacka ogranicava narudzbe Pfizera svojim ambulantama, jer imaju na lageru previse Moderne, koja bi mogla propasti. Pfizer je najpopularnjje cjepivo i sad se bune politicari i lijecnici, jer se Pfizer donira (doniraju 8,8 milijuna doza siromsanima), a gura se Moderna. Smatraju da ce to narusiti povjerenje građana i da je na taj nacin povucena rucna kocnica za cijepljenje.

    Lijecnici se bune jer imaju narucene pacijente za Pfizer, pa racunaju da ce se povecati broj termina savjetovanja pacijenata.

    I onda malo bla bla kako su to jednako dobra cjepiva, kako su neke studije pokazale da Moderna dulje drzi i da je cak bolje uzeti ju kao booster.

    Uglavnom, cini mi se da nije slucajno da su kod nas zapeli s Pfizerom.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 21.11.2021. at 18:50

  5. #105
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Jos sam samo htjela napisati, da mi je super da je tema zazivila. Hvala vam. Tocno tako sam zamislila, informativno bez spina. .

  6. #106
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja sam, s druge strane, bas morala potegnuti i uloziti dosta truda da nadjem Modernu, s obzirom da booster nema jednaku kolicinu aktivne tvari kao redovna doza pa ga nemaju svi punktovi pri ruci (ili uopce, kao npr. Mayo, gdje distribuiraju samo Pfizer). Pfizera ima ama bas svuda, u obje doze (za malu djecu i starije/odrasle).

  7. #107

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Pola doze Moderne je 50 mikrograma mRNA, a cijela doza Pfizera je 30 mikrograma. Naravno, to nuzno ne znaci da je zbog toga jedno cjepivo bolje od drugog.

    Imunokompromitirane osobe kod nas dobivaju punu trecu dozu Moderne, a ne samo pola.

    Ja sam se probudila vise manje ok, malo me jos boli glava i osjecam se kao da sam pretjerala s vjezbanjem. Sinoc sam bila prilicno polomljena. Nista od temperature ovaj put, sto mi je ok jer sam u uzasnoj guzvi. Ruka/rame me uglavnom boli samo na dodir.
    Član moje obitelji je dobio pola doze Moderne kao booster neki dan. Imunokompromitiran je. Doduše, i prve dvije doze su bile Moderna, pa ne znam iz prve ruke kako je s promjenom cjepiva . Temperatura nijednom, ruka malo boljela.

  8. #108
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam, s druge strane, bas morala potegnuti i uloziti dosta truda da nadjem Modernu, s obzirom da booster nema jednaku kolicinu aktivne tvari kao redovna doza pa ga nemaju svi punktovi pri ruci (ili uopce, kao npr. Mayo, gdje distribuiraju samo Pfizer). Pfizera ima ama bas svuda, u obje doze (za malu djecu i starije/odrasle).
    Mislim da nema veze situacija kod tebe. Mi vjerojatno ovisimo o distribuciji u EU. I nama ce tu Modernu slifrat sto joj prijeti da propradne. Ja nemam nista protiv Moderninog boosta. Ako budem smjela iz drugih razloga booster uzeti.

  9. #109
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Član moje obitelji je dobio pola doze Moderne kao booster neki dan. Imunokompromitiran je. Doduše, i prve dvije doze su bile Moderna, pa ne znam iz prve ruke kako je s promjenom cjepiva . Temperatura nijednom, ruka malo boljela.
    Ovdje bi dobio punu dozu Moderne kao booster (odnosno trecu dozu), kao imunokompromotirana osoba. No imunokompromitirane osobe tipicno imaju manje intenzivne reakcije jer i manje proizvode antitijela. Onako anegdotalno, promjena cjepiva, kakvog god, izgleda da dolazi s malo jacim nuspojavama.

    Ja sam danas k'o nova, osim glavobolje koju sam sredila ibuprofenom.

    Jelena, ja nemam nista protiv Moderne, naprotiv. Zapravo, s obzirom da trenutno glasi kao najbolja zastita od Delte, drago mi je da sam bas nju dobila (htjela sam originalno Pfizer, ali sam uzela sto se nudilo, s obzirom da sam cijepljena prilicno rano, jos u sijecnju). Nadam se da ces smjeti booster; tu ne smiju samo oni s potvrdjenom reakcijom na prve doze, sto su u principu jako rijetki ljudi.

  10. #110
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Bit cu taman na lijecenju, ako se uspijem probiti do bolnice od hrabrih antivaksera. Nemam pojma. Zivi bili pa vidjeli.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Volim čitati Inoslava Beškera. Obožavam njegov stil i jezik....
    " u Italiji dnevno od covida umire sada po pedesetak osoba, desetak manje nego u Hrvatskoj. Italija ima 16,5 puta više stanovnika nego Hrvatska, čije pučanstvo "ulazi u se kâ telaruša": 63 milijuna naspram 3,8 milijuna"
    (Morala sam guglati što je telaruša .)
    Kaže Bešker i da se i u Rimu prosvjeduje na zanimljivim mjestima: "I u subotu su u Rimu Circus maximus dopola napunili prosvjednici, rigorozno zgusnuti i bez maski."
    A i ovo: "U Trstu je, dva tjedna nakon velikih prosvjeda prošli mjesec, uslijedilo znatno povećanje broja zaraženih covidom. Nije dokaz, ali je indicija."

    Doznala sam i ovo (da budem u duhu teme): "Moja generacija je primala treće doze vakcina i protiv velikih boginja i protiv tuberkuloze. Danas velikih boginja nema u svijetu, a tuberkuloza je rijetka i uglavnom nije više smrtonosna. " ( Beškerova, ne moja generacija

    Evo cijelog članka. Ako nitko, čini mi se da bi ina33 mogla biti Beškerov fan https://slobodnadalmacija.hr/vijesti...gurava-1144797

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...-grle-15123755


    Ne znam za koju je ovo temu, ali mene sad šokiralo.

    A razmišljam i o knjizi "Eva spava" Franceske Melandri i kako je svašta nepovezano, a povezano u životu... i kako treba otklanjati uzroke, a ne sad gledati u posljedice...

  13. #113
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,486

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Moj muž je cijepljen s Pfizerom treći put, nakon dvije doze AZ.
    Ja si baš razmišljam da bih možda ipak radije Modernu za treću dozu, isto nakon dvije AZ.
    Može li se to birati ili postoji neki sistem po kojem određuju sa čime će nas docijepljivati?
    Meni je tek za dva mjeseca red za treću dozu, ali volim planirati.
    Ja sam zeljela Modernu nakon 2 AZ, nisu mi dali. Ide Fajzer. U Rijeci.
    Ima Fajzera za druge i trece doze, trenutno ga nema za prve doze, to treba ili pricekati ili uzeti nesto drugo.
    Posljednje uređivanje od In love : 23.11.2021. at 15:46

  14. #114
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam zeljela Modernu nakon 2 AZ, nisu mi dali. Ide Fajzer. U Rijeci.
    Ima Fajzera za druge i trece doze, trenutno ga nema za prve doze, to treba ili pricekati ili uzeti nesto drugo.
    Ne znam kad je to bilo, po uputama koje sam nasla moze i Moderna kao booster, moju mamu su pitali što zeli i dobila je Modernu.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 23.11.2021. at 16:03

  15. #115
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,486

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kad je to bilo, po uputama koje sam nasla moze i Moderna kao booster, moju mamu su pitali što zeli i dobila je Modernu.
    U petak. Ne znam zasto, u to se ne upustam, ali bilo mi je receno da nakon AZ ide booster Fajzera. Kako mi je bilo skroz svejedno jer mi je bitna zastita se nisam upustsla u daljnje pregovore, uzela sam sto su mi nudili.

  16. #116
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    U petak. Ne znam zasto, u to se ne upustam, ali bilo mi je receno da nakon AZ ide booster Fajzera. Kako mi je bilo skroz svejedno jer mi je bitna zastita se nisam upustsla u daljnje pregovore, uzela sam sto su mi nudili.
    Nisu ti dali tocnu informaciju, ali i nije previse bitno, ako nisi bas jako zeljela Modernu.

  17. #117
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Tek par postotaka umrlih od covida je umrlo sa covidom (zapravo od nekog drugog uzroka), sto smo i znali prije poplave izvjestavanja u medijima da su zapravo svi umrli od neceg drugog, al su eto, slucajno bas svi bili pozitivni. Clanak se dotice i zasto imamo toliku veliku smrtnost.

    https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20211123
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.11.2021. at 18:25

  18. #118
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Japan odlicno stoji. Drzim fige da se u ne dogodi novi val. To bi dalo neku nadu i za ostale. Iako ovaj prof. na kraju clanka veli da ga ocekuju.
    https://www.bbc.com/news/world-asia-59342308

  19. #119
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

  20. #120

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    vau, bar privremeni break ...divno zvuči

  21. #121

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    jako zanimljiv članak:

    https://slobodnadalmacija.hr/vijesti...olesti-1145502

    "Ako smo trenutno svjedoci mRNA cjepiva 1.0 za Covid-19, onda će 2.0 rješavati dvije daljnje kategorije bolesti, kaže Fu: 'Jedna su patogeni, poput Sars-a, herpesa ili malarije, ali ovu tehnologiju možete primijeniti i na druge napadače kao što je HIV. Druga kategorija su autoimune bolesti. To je intrigantno stoga jer nadilazi vrlo strogu definiciju cjepiva.' Fu kaže da bi budućnost mogla uključivati ​​'tretmane' mRNA, na primjer za smanjenje upale. 'U teoriji, to otvara nebrojeno mogućnosti'

  22. #122
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Johnson i temp iznad 39 i treći dan ima li ko iskustva, dečko 30 god

  23. #123
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Johnson i temp iznad 39 i treći dan ima li ko iskustva, dečko 30 god
    Nakon cijepljenja?
    Ja sam s AZ imala jedan dan solidnu temp, ispod 39. Nisam cula tri dana ni za koga. Znam da su mladi studenti medicine imali svi temp od AZ, ali jedan dan. To je slicno cjepivo, zato pisem. Mozda mu se poklopila zaraza sa cijepljenjem?

  24. #124
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Johnson i temp iznad 39 i treći dan ima li ko iskustva, dečko 30 god
    Nek se ide testirati. Moja kolegica je lani tako pobrala koronu uz cijepljenje ili neposredno prije. Cijepila se jer nije imala nikakve simptome, ali pokazalo se da je pozitivna. Mislim da je bila Moderna u pitanju, iako to nije bilo bitno.

  25. #125
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    U principu se smatra da je 48 sati nakon cijepljenja moguća temperatura od cjepiva. Tako da je ta temperatura vjerojatno od nečega drugoga, korone ili neke druge viroze. Svašta se može poklopiti, ja isto znam nekoga tko je imao temperaturu tjedan dana nakon cijepljenja, a bio je i negativan na koronu.

  26. #126
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Expert reaction to Today Programme Interview with Pascal Soriot and comments made about T-cell immunity generated from the Oxford-AstraZeneca vaccine compared to mRNA vaccines and the impact on risk of hospitalisation

    https://www.sciencemediacentre.org/e...act-on-risk-o/

  27. #127
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Moje cjepivo je bolje od tvog cjepiva

  28. #128
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Meni je zanimljivo da bas svugdje gdje se istraživalo je najbolji imuno odgovor bio kad je prva doza bila vektorsko (AZ) a druga mrna. Vjerojatno je isti efekt ako su 2 doze vektorsko booster mRNA.

    Treba gledati Izrael kako dugo će njima držati booster iako su sve tri doze Pfizer.

  29. #129
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kaže prof na Mefu da su sva cjepiva dobra i pružaju dobru zaštitu, ali da treba docjepljivati svakih 6 mjeseci.
    Dok kod prebolijevanja s blažom kliničkom slikom je i imunosni odgovor poslije slabiji za razliku od prebolijevanja s težom kliničkom slikom gdje je poslije imunosni odgovor jači.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Tanja Rudež o prvom domaćem istraživanju o vrstama cjepiva i najsnažnijem imunološkom odgovoru:

    "Najsnažniji imunološki odgovor kod cijepljenih u Hrvatskoj pokazala su mRNA cjepiva (Pfizer/BioNTECH i Moderna), zatim AstraZenecino dok je najslabiji odgovor bio kod Jansenovog cjepiva, preliminarni su podaci istraživanja koje je jučer predstavila Dr. Beata Halassy, znanstvena savjetnica Centra za istraživanje i prijenos znanja u biotehnologiji Sveučilišta u Zagrebu na online kolokviju "Test neutralizacije SARS-CoV-2 kao ključ za procjenu imunosti stečene preboljenjem i/ili cijepljenjem", održanom u organizaciji Instituta za medicinska istraživanja."
    "- Kako četiri cjepiva odobrena za uporabu u Hrvatskoj nisu međusobno uspoređivana u jedinstvenoj studiji, na skupini od petnaestak dobrovoljaca za svako od cjepiva, uspoređivali smo razinu induciranih neutralizirajućih antitijela te njihovu trajnost.
    Uočili smo da najviše razine antitijela po završetku cijepljenja razvijaju ljudi cijepljeni s oba mRNA cjepiva, i te su vrijednosti usporedive s onima koje mjerimo u preboljelih nakon težeg oblika bolesti.

    Nije im baš velik uzorak, ali bolje i mali nego nikakav... Dalje u članku:
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...ijela-15125314

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    A evo i novih preporuka HZJZ za booster doze:

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...vazna-15125304

  32. #132
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    HZJZ bi stvarno trebao zaposliti strucnjaka za komunikaciju, po mogucnosti tech comm. Uzasno su nespretni u izrazavanju i uopce ne promisljaju sto su rekli i napisali tako da nije uopce cudno da, nazalost, Markoticke i ostali ispljunu sto god im padne na pamet jer ni njima nitko ne pomaze iskomunicirati ama bas nista.

    Prvo, booster i treca doza nisu isto (na komunikacijskoj razini; kod Pfizera je rijec o identicnom proizvodu/dozi, a kod Moderne nije). Znanstvenici ne bi smjeli koristiti pogresne izraze, kako god da okrenes.

    Drugo, napisati da "treca doza nije potrebna" je poprilicno trcanje pred rudo i nesto na sto ce se sigurno javnost moci hvatati kad se ispostavi da je, recimo, booster potreban i onima koji su preboljeli kovid. Trebali su reci da se "trenutno ne preporucuje", a jos bolje ostaviti na tome kome je ovaj cas preporuceno i ne nabrajati kome "ne treba".

    Tu se booster preporucuje svima, a treca doza Moderne imunokompromitiranima, tako da je, pretpostavljam, samo pitanje vremena dok ce ta preporuka doci i u HR. Do sad su dosle sve, ukljucujuci i one za cijepljenje djece 12 godina navise (iako, npr. oko djece, pocelo s kategorickim "ne trebanjem" tog cjepiva). Kad do tog dodje, opet ce javnost cupati kosu jer je, eto, HZJZ rekao da to "NE TREBA", a sad sami sebi uskacu u usta.

  33. #133
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20211126

    Evo prenesenog s tportala, ja to shvacam da se trenutno preporuca svima osim ljudima koji su se 2x cijepili plus preboljeli (okruzje - luxembourg - i takve zove na 3). Svima drugima se sad preporuca, a posebno nabrojenim kategorijama.

    Pred nekoh mjesec dana je bilo preporuca se ovima kojima se sad posebno preporuca, a ostali mogu ako zele (bez preporuke).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.11.2021. at 17:23

  34. #134
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma nasla sam bas objavljen papir HZJZ-a. Lose je napisan. (Primljeno tamo na znanje, valjda ce rijesiti.)

    Ovo je, sto se komunikacije tice, lose: "Osobama koje su preboljele COVID-19 te su nakon preboljenja započele i završile primarno cijepljenje nije potrebna treća doza."

  35. #135
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Vidis, ja od pocetka mislim da je jako zbunjujuce rszlikovanje trece doze i boostera. Mislim da je treca doza vec (u narodu) pocela znacit booster. Jer se sad prica da neki smatraju da je complete vaccination 3 shots. Ljudima nije bilo jasni sto je treca, sto booster, jer je mali broj ljudi koji primaju trecu, a vecina ce te pitat jesi primio trecu, a ne booster.

  36. #136
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa kad je krivo iskomunicirano od pocetka. Mislim, i izvan pandemije, komunikacija mi je totalni pet-peeve, odnosno struka. Kad se krene pogresno koristiti neki izraz, u principu je nemoguce prepraviti i popraviti gresku jer se vrlo brzo prihvati to sto se prvo culo/vidjelo.

  37. #137
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Jurana, lajkam tvoj stav

    Niti sta pratim, niti citam, zivim svoj zivot najbolje sta znam i that's it. Ni ove Rodine teme u vezi covida vise bas ne pratim, malo dosadnjikavo mi postalo.

    I slicno ko Jadra mislim da ako me dosad nije ćopilo u onom nakrcanom vlaku (ko sardine dok me bodu laktovima i udaljene su nam glave valjda pedalj-dva, al doslovce), ni na sastancima, fitnessu, voznjama u autu, veceras na Black Friday-u a mozda je i izbjegnem. A opet i da se zarazim nije tragedija.

    I krv sam neki dan darovala, proslo mi je kroz glavu da bi mi to moglo trenutno malo ugrozit imunitet, a korona oko nas, no svejedno sam dala krv. Nestasica je velika, nekome ce pomoci, a ja sam nulta +. Bila bi steta ne darovat.

  38. #138
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Lili, sto niste vi svi skupa kompletno netestirani? Mislim da sam negdje procitala da se niste niti jednom testirali. Mozda ste preboljeli, a ne znate, u tom slucaju. Ako ste imali, a niste znali, mozda je i netko dobio od vas. Ovakvu razinu bezbriznosti ne razumijem nikako.

    Ja sam danas gurnula stapic u vlastiti nosic jer sam si bila sumnjiva. To je stvarno najmanje sto mogu uciniti s obzirom da mi je antigenski test dostupan doslovno na hrpi u kuhinji.

  39. #139
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Lili, bravo za darivanje krvi

    Vidis, mogla bih i ja. Iako bi morala malo slagat da ne dojim. Al to sam vec isprakticila sa srednjim sinkom

  40. #140

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Zanimljivo da se u spomenutim preporukama govori o boosteru za starije od 18. Sad već postoji i određen broj mlađih od 18 koji su cijepljeni. Znači li to da oni ne mogu dobiti booster prije nego navrše 18 ili kako?
    Bila bih u dilemi zbog sina, ali budući da je on u međuvremenu i prebolio, ionako mu booster (još) nije aktualan i neće ni biti još neko vrijeme.

  41. #141
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno se nadam da nisi zatajila odgovore na pitanja, odnosno nadam se da je sustav provjere darivane krvi dovoljno dobar da se ipak nadje sve sto bi se trebalo naci cak i u slucajevima kad ljudi lazu, a dok cine plemenito djelo.
    Provjeravaju pa bacaju ako ne zadovoljava. Gubljenje vremena djelatnika u HZTM i trošenje resursa

  42. #142
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo da se u spomenutim preporukama govori o boosteru za starije od 18. Sad već postoji i određen broj mlađih od 18 koji su cijepljeni. Znači li to da oni ne mogu dobiti booster prije nego navrše 18 ili kako?
    Bila bih u dilemi zbog sina, ali budući da je on u međuvremenu i prebolio, ionako mu booster (još) nije aktualan i neće ni biti još neko vrijeme.
    Ni tu booster nije jos u opticaju za mladje od 18.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ok, a što onda s njihovim covid potvrdama kad isteknu, a oni još nisu navršili 18?
    To će morati nekako bar formalno riješiti.

  44. #144
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jadro, ne brini i ja sam se nalagala tamo

    Da nemam probleme sa zgrusavanjem krvi (sto i nemam osim u T., no buduci da su me prije zbog toga odbili sad samo mrtva ladna smuljam), niski tlak podizem trcanjem po stubama gore dolje neposredno pred darivanje
    A i put van RH sam zatajila jer ga ne smatram releventnim, nije da sam bila u africkim zemljama samo u Budimpesti.

    Steta bi bilo krv ovako zdrave osobe ne darivat
    Ajme, lili. Ko laze, pola mu se prasta.

  45. #145
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Evo citam da 20.12. stiže Pfizer za djecu

  46. #146
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Potaknuta drugom covid temom hocemo li se ili necemo svi zaraziti, naletila sam na članak kako su ljudi koji su otporni na neke viruse (a i oni jako neotporni) jako trazeni za istrazivanja mogucih terapija.

    https://www.bbc.com/future/article/2...uss-weak-spots

    Drugi je problem sto ljudi bez osnove vjeruju da su oni bas ti koji se nece zaraziti.

  47. #147
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, lili. Ko laze, pola mu se prasta.
    Hahah tako nekako.Priznala sam im poslije dok sam jos lezala i oni su se smijali i rekli da vide u podacima da sam bila odbijena zbog niskog tlaka.uredno im priznala trcanje stubama gore dole, al nakon sto sam dala krv hahaha

    Ma otkako sam vidjela (to sam vec pisala) da su mene odbili zbog niskog tlaka (koji btw moze samo meni stetit nakon vadjenja krvi), koja zdravo zivim, bavim se sportom i nikad nisam bolesna, a fino uzeli krv od pretilog kolege koji ima barem 3 dijagnoze i toliko terapija lijekova koje pije, onako zapitas se wtf ...tako da tu dilema nema. Ni zrnce.

    Naravno da mi nije nista bilo s tlakom poslije toga. Pila sam vise tekucine i bok.

    Opet cu u kasno proljece kad mi prodju pripreme i ne budem izlozena intenzivnim naporima.

    Valjda i ova tema malo zamre do tada daj Boze da bude manje brige za pisanje po temi za pola godine.

  48. #148
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Woow bas zanimljivo...

    Mene je oduvijek cudilo da u nasem sustavu recimo ne uzimaju uzorke krvi npr. izrazito otporne djece, koja recimo idu u kolektiv/vrtic i za razliku od druge djece nisu nikad bolesni, nikad u zivotu nisu popili antb jer im tijelo ocito ima jak obrambeni mehanizam, a u istom su svakodnevnom okruzenju po 9h. Dakle, vrlo objektivne cinjenice, koje se ne mogu pripisat slobodnom subjektivnom razumijevanju.

    Kod odraslih vec moze biti svakojakih (subjektivnih) tumacenja jer ne zive u istim okolnostima,p iako bi se i tu dao izvuci zakljucak.

    Jako me zanima sto ce znanstvenici otkriti u tom smjeru, mozda dodju i do velikih otkrica, opcenito vezanih uz imunitet pojedinca.

    Zasto su neki tako otporni unatoc izlozenosti u istim situacijama/uvjetima, a neki ne?
    Radi li se o nekom genu?famoznim T stanicama, necem trecem ili desetom?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.11.2021. at 23:38

  49. #149
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Kod mene se promijenilo to da mi sad nije drama ili tragedija da se zarazim ja ili netko iz moje obitelji jer je to vrlo, vrlo izgledno s obzirom na broj zarazenih oko nas na poalu, u skoli, klubu.... no i dalje bih radije izbjegla covid kako god znam i umijem

    A bit ce, kako ce bit.

  50. #150
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pretili kolega ocito ne koristi niti jednu terapiju koja je nespojiva s darivanjem krvi (kao sto gotovo niti jedna terapija nije nespojiva s dojenjem), a njegove dijagnoze su samo njegove i primatelj krvi ih zbog toga nece dobiti.

    Tvoj niski tlak steti samo tebi, ali tvoje eventualno stanje zbog manjka krvi i pocetno loseg tlaka se moze odraziti na druge, sto u Zavodu za transfuziju ili gdje vec darujes, odnosno negdje drugdje, na ulici ili u bolnici ili kamo god otisla nakon darivanja (taj dan ili nekad kasnije).

    Nisu sva pravila glupa ako ih ne razumijes, niti je svaka pretila osoba zlo i naopako koje treba zakonom zabraniti (dok je svaki trkac savrsen, najzdraviji i najnajbolji i nedajbozeisuseibuddhaitkosve ne, da se ne netko drzne reci da kod savrsenih trkaca nesto nije savrseno).
    Posljednje uređivanje od Kaae : 26.11.2021. at 23:54

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •