Stranica 2 od 18 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 877

Tema: Putovanja u vrijeme pandemije

  1. #51
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to da je u Zaraznoj smrtnost 3 puta manja nego u KB Dubravi?
    To te cudi? Zaista?

  2. #52
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Logično, Zarazna ima bolje obučeno ISKUSNO osoblje. Ljudi nikako da skuže da je osoblje ključ uspjeha, nije svejedno opslužuje li jedna sestra u JIL jednog ili četvero pacijenata (isto je i s liječnicima intenzivistima).

  3. #53
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Sigurno ste primijetili da su se svi političari, uglednici i - liječnici od covida liječili u Zaraznoj. Plebs su vozili u Dubravu.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 20.02.2022. at 15:25

  4. #54
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Logično, Zarazna ima bolje obučeno ISKUSNO osoblje. Ljudi nikako da skuže da je osoblje ključ uspjeha, nije svejedno opslužuje li jedna sestra u JIL jednog ili četvero pacijenata (isto je i s liječnicima intenzivistima).
    Bravo coksa sve znas.

  5. #55
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Sad jos samo cekamo prijedlog kako da uvezemo u drzavu vagon iskusnih pulmologa , doktora anestezije i iskusnih sestara/tehnicara da rade za kikiriki, a da su prije toga iskustvo stekli na nekoj Zaraznoj u Njemackoj ili Norveskoj. Pa ce nam i statistika biti bolja.
    Do tada cemo se cuditi ko picek glisti zasto jedan dr.anestezije koji sudjeluje u operacijama abdomena ili jedan pulmolog koji je godinama radio sa karcinomima pluca nema tako dobru statistiku kao netko tko je godinama radio sa infektivnim bolestima i stavljao ekipu na respiratore u sezoni gripe i upale pluca.

  6. #56
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Kao netko u sustavu najoptimisticnije od svega je kad povlasteni ljudi sa visine komentiraju zasto je nesto tako , jer da su ljudi krivi jer je statistika losa. Nakon sto su ti svi silni ljudi odlucili improvizirati i raditi preko i iznad svojih migucnisti , poslove na odjelima koje nikad ne bi birali niti su iz zeljeli . Sve to u koma uvjetima za kikiriki.
    To sto je netko anesteziolog ne znaci da je ima iskustva sa bolestima slicnim covidu. Vecina nije. Niti su medicinske sestre ikad radile na odjelima gdje pacijeti svakodnevno umiru ko muhe. Tko je mogao pobjeci pobjegao je vec prvo ljeto. Sad kad se sluzbeno ( na papiru) pandemija zavrsi pobjeci ce ostali. Jer dobar dio njih nece htjeti docekati jos jednu zimsku sezonu na covid odjelu.
    Dok ostatak ljudi brine hoce li morati pokazivati covid potvrdu na kavi u Trstu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 20.02.2022. at 16:35

  7. #57
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja bih rekla da je radovanje ukidanju mjera povezano s nadom da pandemija zaista jenjava, i da je to zapravo radovanje jenjavanju pandemije.

  8. #58
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Da, al meni se cini da je to prerano (jer smo vec 2x prolazili kroz 'slavlje kraja pandemije'), iako nade definitivno ima, omikron jest slabiji soj. Sve te reakcije su meni pretjerane od 'smrc, potvrde ', do j'eeej nema potvrda '. Mozda sam neka skandinavka po genima :/.

    Meni je i lilino pitanje cudjenje u svijetu. Zarazna valjda zna sto radi, a drugdje je zbrinjavanje kako god se zna i umije.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.02.2022. at 17:32

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Sigurno ste primijetili da su se svi političari, uglednici i - liječnici od covida liječili u Zaraznoj. Plebs su vozili u Dubravu.
    A da.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rekla da je radovanje ukidanju mjera povezano s nadom da pandemija zaista jenjava, i da je to zapravo radovanje jenjavanju pandemije.

    Odakle ta nada vama potiče?
    Od generalno ružičastog životnog stava, od silne želje da pandemija prođe, ili od nekog autoriteta kome verujete kad kaže da prolazi?
    Jer, da povremeno ne pročitam tu i tamo poneku vest da pandemija sigurno prolazi, ja evo ne znam zašto bih mislila da prolazi.

    Vakcine su manje efikasne za nove sojeve, niko više i ne spominje mogućnost daljih bustera iako je imunitet dokazano kratkotrajan, nove vakcine se prave sporije nego novi sojevi, antiviralni lekovi i antitela su rezervisani za retke pojedince - a virus ne da nije nestao, nego je obolelih više nego ikada i nove mutacije pristižu, kako ja računam, sve bržim i bržim tempom.
    Niko nema pojma odakle, kada, i kakva će nova mutacija iskočiti, ali svi su histerično srećni i ubeđeni u kraj pandemije.
    Totalno ludilo.

    Umereni optimizam, ok, slažem se, eto, nećemo lako umreti od svake pojedinačne infekcije koju dobijemo.
    I možda, samo možda, ćemo imati pauzu čak do jeseni (iako je do sada nismo imali, samo pad broja preko leta).
    Sve ostalo je tako - neizvesno. I nedovoljno za radost, bar meni.
    Mogu da budem rezignirana što ću dva tri puta godišnje imati gripoliko stanje kao dodatak ostalim sezonskim boleštinama.
    Mogu da se pomirim sa nekoliko nedelja godišnje utrošenih na oporavak, da pokušam da ne razmišljam koja skrivena oštećenja će mi od novog soja ostati, koliko je to skratilo životni vek meni i da li je uticalo trajno na zdravlje dece.

    Ali da se tome radujem? Hell no, još mi mozak nije otišao toliko.

  11. #61
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Ajmo realno, koji postotak ljudi bi sad isao na 4.dozu, na novi booster?
    Vecina oko mene koja je primila 3 doze kazu da ovo vise nema smisla i ne znam nikog tko bi isao na 4.
    Cak ni moji stari i kronicno bolesni roditelji

    Jednom cemo morati prestati mahnito testirati i brojati,nadam se da ce to biti nakon ovog ljeta

  12. #62
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rekla da je radovanje ukidanju mjera povezano s nadom da pandemija zaista jenjava, i da je to zapravo radovanje jenjavanju pandemije.
    Tko zeli procitat kako spada, procitat ce Ja sam post shvatila kao NADU da se blizi kraj pandemije.

    Coksa, da nazalost kod nas je broj toliko umrlih i dijelom zbog neadekvatne skrbi za oboljele/teze slucajeve jer nazalost ne zavrse svi u Zaraznoj gdje je kako ti rece: Obučeno i iskusno osoblje.

    U drugim zemljaama je puno veci broj onih koji prezive nakon sto budu na respiratoru,a kod nas?

    Sanse su 20% da ces se probudit kad te jednom prikljuce na respirator, bas losa statistika.
    S tim da Zarazna ima puno veci uspjeh s "respiratorima" od ostalih.

    Puno stvari je tu u igri kad pricamo o broju umrlih u RH (necijepljeni stariji ljudi, sustav koji preko noci stavi pedijatra da hendla respirator, cjepivo koje nije odgovarajuce za ovaj soj, pa samim tim nije dodatna zastita, nacija s visokim indexom tjel.mase, staro stanovnistvo, racunanje broja stanovnika/udio cijepljenih, a veliki dio se vodi u RH a iselili su, 3.6 milijuna realno tu zivi, nije nasa procjepljenost toliko losa kako se prikazuje...ima toga jos da ne nabrajam).

    Ima zemalja s manje cijepljenih od nas npr. Slovacka, pa nemaju ni blizu ovakav broj umrlih.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.02.2022. at 20:30

  13. #63
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Ajmo realno, koji postotak ljudi bi sad isao na 4.dozu, na novi booster?
    Vecina oko mene koja je primila 3 doze kazu da ovo vise nema smisla i ne znam nikog tko bi isao na 4.
    Cak ni moji stari i kronicno bolesni roditelji
    Evo ti jednog kandidata - moi. Mislim, ja se vec 10 god sezonski cijepim protiv gripe. Al morala bi se ustabilit situacija da bude ovaj sad soj i cjepivo koje protiv toga djeluje, il ko gripa - 3-4 soja i da djeluje protiv toga u dobroj mjeri. Mozda smo na dobrom putu prema tome, vidjet cemo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.02.2022. at 21:15

  14. #64
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Samo se ne bi smjelo marketirat ko booster, nego ko sezonska zastita. Tj trebalo bi bit sezonsko cjepivo, ne booster.

  15. #65
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ono, nisam rekla - stiti samo 6 mjeseci, e, sta ce mi onda to. Za gripu mislim. Ni ja, ni covjecanstvo, ni brojna starcad. Ovi necijepljemo starci koji sad umiru u kb split, nemam za to nekog objasnjenja, vec sam pisala negdje. Il su ful izludjeni od djece koje su zrtvr guglanja, kavanskih rasprava i alter dra i znanstvenika... a palo mi je na pamet da mozda nekoj djeci, boze me sacuvaj, i pase da 'ubrzaju' pa rijese mozda imovinu brze.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.02.2022. at 21:18

  16. #66

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Tko zeli procitat kako spada, procitat ce Ja sam post shvatila kao NADU da se blizi kraj pandemije.

    Ima zemalja s manje cijepljenih od nas npr. Slovacka, pa nemaju ni blizu ovakav broj umrlih.
    Isto važi i za tebe kad govorimo o čitanju. I ja sam post shvatila kao nadu. Samo nada može imati podlogu u realnosti, a i ne mora.
    A u ovom slučaju širenje nedovoljno utemeljenih nada može biti i štetno.
    Zašto se ti stari ljudi nisu vakcinisali- pa jer se NADAJU da je korona izmišljena/neće baš njih/proći će blago... I eto.

    Osim ako ne planiraš emigraciju u Slovačku, ne znam od kakve ti je koristi poređenje sa njom.
    Sad ćeš da tvrdiš da se sva smrtnost zasniva na lošim lekarima? To je stvarno smelo.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja potpisujem inu u sva tri poslednja posta.
    Ako je vakcina neke razumne efikasnosti, prva ću opet stati u red.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Jednom cemo morati prestati mahnito testirati i brojati,nadam se da ce to biti nakon ovog ljeta
    Poznajem puno ljudi koji se odavno ne testiraju iako su svesni da imaju koronu.
    Iskreno, uopšte ne vidim šta će se tačno promeniti na bolje time što nećemo znati tačan broj obolelih? Ono, svi možemo da se pravimo da korona ne postoji već sad. Niz ljudi to radi od početka.

    Ovako kako si napisala, zaista stičem utisak da će korona nestati onog sekunda kad mi prestanemo o njoj da govorimo.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 20.02.2022. at 21:31

  19. #69
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Lili, mislim da tu nema ničeg neobičnog. Što južnije, to tužnije, geografska covid karta to jasno pokazuje. U svemu je tako: u broju liječnika, u političkim odlukama, u disciplini ljudi, u mentalitetu.
    Ne možeš ti meni postaviti toliko pravila koliko ih ja mogu zaobići. Kako zajebat' sustav, naš je narod davno doktorirao, ali tako pametni ipak nismo uspjeli shvatiti zakon velikih brojeva. Mi bismo hodali po svadbama i birtijama (a đe ćeš bez kafe, jel), ali bismo isto da nas Zarazna sve primi, a to što oni imaju 80 kreveta i 10 liječnika (lupam), to nema veze.
    Udri brigu na veselje, ma neće virus na mene, ja svako jutro jednu rakijicu!
    Neće naš čovjek izaći na cestu zato što ga pljačkaju 30 godina i nijednu mu bolnicu nisu napravili jer to su naši, fala Bogu ako su za sebe uzeli, i nama su malo dali. Neka se liječe u Zaraznoj, zaslužili su, baš lijepo govore u Saboru, točno ono što bih i ja rekao, tako je! Živio ti meni, rodijače, sto godina!

    Mi smo u situaciji da NE MOŽEMO svi dobiti adekvatnu skrb i da sustav donekle funkcionira samo zato što u bolnici padaju s nogu jer ih n.e.m.a. dovoljno, a ministar (i svi prije njega) umjesto da se bavi uređenjem sustava, trabunja kako će se ovi unutra još malo potruditi i rastegnuti.

    Ti se pitaš zašto sustav stavlja neiskusnog "pedijatra" u covid bolnicu. Zato što nema koga drugog u situaciji velikih brojeva.
    A ja se nešto ne sjećam da je pametni narod, onaj koji bez svog kapućina i slobode ne može, ali zato ulazi u bolnicu s maskom pa je onda unutra pobjedonosno skine i takav se slika za fejsbuk s potpisom PRKOS, dakle da je takav narod ikad došao na Markov trg pitati zašto se već godinama ne zapošljavaju sestre, ne otvaraju specijalizacije i ne obnavljaju bolnice. Jok, oni se lože na maske i na štapić u nosu.

    Daleko od tog da politički covid stožer nije 100 puta donio loše odluke i zakasnio za EU uvijek bar 6 mjeseci, jest, ali - kakav narod, takav i stožer. Ne funkcionira ništa ni na jednoj razini.
    Zato su ta pitanja otkud toliko umrlih besmislena. Glupi smo, zato toliko umrlih.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Čokolada, HVALA TI.
    Sažela si sve moje misli i frustracije zadnje dvije godine.

  21. #71
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Pa i ja se cijepim svake godine protiv gripe.
    Ali da sad, u ovom trenu, uz omicron i ova cjepiva krenu zvati na 4.booster dozu ne bih isla.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ali niko te sada ni neće zvati na 4.dozu. A verovatno niko neće zvati ni starije.
    Samo ja to ne vidim kao situaciju punu nade. Nego kao kapitulaciju. Privremenu, nadam se (eto, i ja se nečemu nadam, ne znam koliko utemeljeno).

  23. #73
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    čoksa, svaka čast na postu. Definitvno mi je najbolji na cijeloj temi

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Dota se dobro osjeća kad čokolada sažme njene frustracije a ja se loše osjećam kad to pročitam. Ili pulinku na ovoj temi. Dođe mi da se momentalno torperdiram u neki drugi svemir. Sve je crno, crno, crno...
    Što se mene tiče, zahvaljujem vama koje dijelite optimizam. Pa makar bio nerealan.

  25. #75
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Meni je cokolada bas super sazela.
    I nije nikakvo crnilo, to je realnost. Narod na razini djeteta koji misli da je neranjivo a ako ipak ispadne da nije ocekuje da se sve lijepo zavrsi. A kad ono...

    Ali lakse gurati glavu u pijesak. Sindrom Pepeljuge, sad ce princ na bijelom konju i s nama u sumrak. Jer mi to zasluzujemo. Psihologija nacije nam je na razini djeteta. Pa smo svejedno djeci dali da se igraju sibicama. Ima mrtvih. Podosta. Nije bas iznenadjujuce... Ali posluzi za podsjetiti gdje (i jos vise s kim) zivimo.

  26. #76
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Pa sto nismo na pocetku pandemije željeli da virus mutira u nesto slicno prehladi? Sad smo blize tome nego ikad
    Najveci strah mi je da ne mutira opet u nešto gore.

    Ali realno ne osjećam se kao crnjak

  27. #77
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sto nismo na pocetku pandemije željeli da virus mutira u nesto slicno prehladi? Sad smo blize tome nego ikad
    Najveci strah mi je da ne mutira opet u nešto gore.

    Ali realno ne osjećam se kao crnjak
    Nismo, nije virus oslabio, ali sustav jest... ni jedna država, a pogotovo ne ova naša traljava kako ju je čokolada super opisala, ne može podnijeti taj teret. Nije pandemija prošla ni u ludilu.

    Beti, sjedi doma, neće se stara vremena uskoro vratiti....
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 20.02.2022. at 23:10

  28. #78

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    to nisu frustracije, to je realno stanje u nas

    optimizam u ovom slučaju je nerealno očekivanje


    baš to - lože se na maske i štapić u nosu, ali ako tu osobu ili ne daj Bože njezino dijete, neka druga bolest uhvati, onda kukaju kako država, doktori ... ništa ne valjaju ...


    dio starih ljudi je umrlo jer su ih mladi odgovorili od cijepljenja... žalosno ...

  29. #79
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Pa ak si 2-3x cijepljen ili vec jednom prebolio obicno ispadne nesto izmedju prehlade i gripe. Ako se nisi cijepio i 40+ zna ispast kao vrlo gadna gripa. Ali ni gripa nije 50 ljudi dnevno slala na groblje i tako tjednima. Prehlada je mozda za djecu i njihov imunosustav, a i to ne uvijek....

  30. #80
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Cipelice, ne, nije mi sve crno, dapače, radujem se svakom danu koji imam i svakoj "kavi" koju na suncu mogu popiti, samo mi je žao jer znam da je puno toga moglo biti drugačije uz veću disciplinu, razinu osobne odgovornosti i povjerenje u (neki drugačiji) stožer. Oko covida sam optimist, nadam se kao i vi drugi da će sve uskoro oslabiti i nestati.
    U vezi stanja u državi, nažalost, optimizam je manji.
    Previše godina valjda.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 20.02.2022. at 23:11

  31. #81
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i ja se cijepim svake godine protiv gripe.
    Ali da sad, u ovom trenu, uz omicron i ova cjepiva krenu zvati na 4.booster dozu ne bih isla.
    Al na godisnje cijepljenje? Moraju se odmaknut od wordinga booster.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Cipelice, ne, nije mi sve crno, dapače, radujem se svakom danu koji imam i svakoj "kavi" koju na suncu mogu popiti, samo mi je žao jer znam da je puno toga moglo biti drugačije uz veću disciplinu, razinu osobne odgovornosti i povjerenje u (neki drugačiji) stožer. Oko covida sam optimist, nadam se kao i vi drugi da će sve uskoro oslabiti i nestati.
    U vezi stanja u državi, nažalost, optimizam je manji.
    Previše godina valjda.
    Ja ću opet potpisati čokoladu. Očito imamo slično godina .

    Zaista mi je zanimljivo kako se stalno imputira da mi, ova jedna struja koja poziva na veću razinu osobne odgovornosti (da o drugome ne govorimo), sve vidimo crno, crno, crno...
    A što je bijelo, molit ću lijepo?

    Dajte me prosvijetlite, što je bijelo? Isto kao i za ono pitanje ranije, o tome zašto je tako teško nositi maske itd.? Ne vidim da mi je itko odgovorio.

    U mom svemiru, crno je kad se pravimo da nešto ne postoji, ili da postoji umanjeno i daleko od nas, zato što nam je nedrago, mrsko čak.
    U mom svemiru, bijelo je kad se skupimo svi na hrpu i napravimo SVE ŠTO MOŽEMO da crno završi što prije.

    Optimizam nije odsustvo realiteta. Optimizam nisu stisnute oči, uši i usta, "ništa ne vidim i ne osjećam, čekam da prođe" modaliteti.
    Optimizam je djelovanje. Svakodnevno djelovanje da nam SVIMA bude bolje.

    Sama sam pisala ranije o tome da znam da će bolja vremena doći. Uvijek dođu.
    Ali sam također pisala o tome da dođu ranije ako im pomognemo.
    Nismo indijanski vračevi. Ne prizivamo bolja vremena dimnim signalima.
    POMAŽEMO IM da dođu.
    Zna se kako.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Cipelice, mogu reći da su osećanja recipročna.
    Jer kad pročitam tebe, mislim da već jesi u drugom svemiru od mene.
    U svemiru u kom se škola nije raspala na preko dve nedelje, gde sva moguća preduzeća, radnje, ustanove, itd, nisu imale manjak zaposlenih zbog bolovanja, u svetu gde Gradsko saobraćajno nije proredilo polaske zbog nedostatka vozača (kao u Novom Sadu), gde doktori nisu bili zatrpani pacijentima satima ili i sami bolesni, itd, itd.
    Da bar nisam čitala teme ovde još bih i mislila da se tako nešto kod vas nije dešavalo. I da ne pročitam usput na raznim temama iskreno napisane tegobe i posledice nakon korone, još biste me i ubedile da je samo kod mene omikron mnogima bio malo gori od "jače prehlade".
    Ako ti misliš da se sve to desilo samo zato što su ljudi nisu bili optimisti, najbliži smo šansi da se to i dokaže: stavovi se menjaju, ljudi skreću u optimizam. Možda korona bude prvi virus koga ubije pozitivno razmišljanje.

    Što se tiče mog širenja pesimizma: stavila sam pozitivan primer Kube. Napisala da bih uzela i sledeću efikasnu vakcinu. TEBI je to pesimistično jer ne želiš vakcine. Šta sad ja tu mogu, moja i tvoja pozitiva se jako razlikuju.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Svi stariji od 20 godina u mojoj obitelji su cijepljeni. A ima nas...I svi stariji od 14 koji žive u kućanstvub sa starijima. Nitko stariji od 60 nije dobio koronu. Jer smo ih uspjeli nagovoriti na odgovorno ponašanje. Prventveno prema sebi. Ni sama ne znam koliko smo brzih testova potrošili jer smo sve upitne situacije odmah testirali. Tako je u mom svemiru u kojem ne želim vakcinu.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    U tom slučaju, kako me vidiš kao pesimistu? Zato što sam pobrojala šta sve nije valjalo, još ne valja, i šta mi se čini da neće valjati i dalje? Obično je korisno i konstruktivno da se uvidi u čemu je tačno problem, da bi uopšte i počeo da se rešava.
    Neću se izvinjavati što mislim da ukidanje mera neće rešiti ništa osim ponekih frustracija- jer će istovremeno pojačati objektivne frustracije drugih ljudi, čiji život bi mogao tako biti još za stepen teži.
    Stvarno mi je najlakše da napišem da se nadam da će sve ići na dobru stranu- jer se nadam- ali sam istovremeno i svesna da moja nada nema trenutno neku posebno jaku osnovu u realnosti. Pa mi je prilično neodgovorno da spominjem takav tip nade - opet, jer iz iskustva to većina tumači kao - juhu, sve je prošlo, bacaj maske, ništa vakcine, ništa mere, pravac sloboda putovanja - a to ponašanje nas je i dovelo do, vidi se kakvih, rezultata.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Nemam pojma. Svatko od nas gleda kroz svoje naočale. Ako se na svaki tračak nade pobrojava sve što nije valjalo, što ne valja i što neće valjati i dalje, meni je to pesimizam. Iako nemam ništa protiv da znamo sve što nije valjalo, što ne valja i što neće valjati i dalje. Valjda mi bar na trenutak treba taj udah optimizma.

  37. #87
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rekla da je radovanje ukidanju mjera povezano s nadom da pandemija zaista jenjava, i da je to zapravo radovanje jenjavanju pandemije.
    jasno mi je da je to motiv (osim kod Beti3, koja je više puta pisala da ima problem s pokazivanjem covid potvrde i kod nje je doslovno veselje upravo to - što ne mora pokazati potvrdu na granici, što mi i dalje nije nimalo jasnije nego prvi puta, ali ok, različiti smo)
    ali kao što je već rečeno, nadu o jenjavanju pandemije temeljiti na odluci u Sloveniji je onako - malo očajnički, jer i ja pamtim da su oni već dvaput proglasili KRAJ pandemije
    možemo nadu temeljiti eventualno na tome da smo sada zaista valjda svi bili u dodiru s virusom, što kroz cijepljenje što kroz evidentirano ili neevidentirano preboljenje, i da možda to znači da smo na neki način bliže onom 90%tnom imunitetu populacije
    to je gatanje mene društvenjaka, znaš da "nisam školovala" za ovo, ali mi to ima više smisla

    ja ne putujem baš nešto, sada iz istog razloga kao i prije pandemije, jer nemam para
    ali su mi covid restrikcije za prelaske granice stvorile puno dodatnog posla na poslu (i troškova, i živaca), odnosno možemo debatirati da li su mi zakomplicirale život države koje traže covid potvrdu ili osobe koje se nisu htjele cijepiti
    i ko za vraga, zadnje putovanje baš u Sloveniju ove sezone zbilo se ovaj vikend, uđoše u državu 12 sati prije ukidanja covid potvrda

  38. #88
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Pa naravno, Tang, da se nada ne temelji na odluci slovenske vlade. Temelji se na razlozima zbog kojih je slicnu odluku donip citav niz europskoh nada.

    No, ja razumijem i to s kavom. Da me netko u Zbirca pita potvrdu, to bi mi bio neki skroz krivi film... i ne zato sto se ne drzim mjera i sto nisam cijepljena. Nego jednostavno zato sto to nije taj zivot sa suncem, morem, i bezbriznom djecom u pijesku koja, da vise jedna po drugima.

  39. #89
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja ne znam kako itko može biti optimističan uz ovakav dnevni broj mrtvih
    odnosno, jasno mi je kako - tako da gledaš samo sebe, ako si na sretnoj strani statistike


    inače x na čoksu, dotu i sillyme

    kad je krenuo omikron, i ja sam se ponadala da je kraj - i vjerojatno jeste kraj, ali cijena koju građani hrvatske plaćaju za kraj je okrutno velika
    dobro je onaj doktor rekao, da se sva ta tijela onih koji svaki dan umru bacaju na ulicu, vjerujem da bi tek tada nekima došlo iz guzice u glavu koliko je zapravo strašan taj broj
    svima u omikronu uz rast broja zaraženih pada broj mrtvih, samo kod nas ta prehladica ubije autobus ljudi dnevno

  40. #90
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Samo obična sreća (ako sreća može biti obična) zbog toga što je svako ukidanje epidemioloških mjera znak da pandemija slabi, nagnala me je da otvorim ovu temu, točno 2 godine od početka corone.
    No, sve forumašice koje pišu na ovoj temi, osim 3, a četvrta pola-pola, su duboko pesimistične i nerealne u svom crninu da ih neću čitati. U stvarnosti nije tako. Loše je, ali ne toliko koliko pojedine misle, čak je bolje nego pojedine misle. Možda je u Zagrebu lošije, ali u Rijeci nije. Za koji tjedan imat ćemo i novu bolnicu za majku i dijete.
    Svi u obitelji smo cijepljeni, nitko još nije prebolio. Zašto ne biti optimist, barem malo?
    Uostalom, što može pojedinac učiniti osim da se cijepi i pridržava mjera?

  41. #91
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    pa eto, blago tebi
    mene tek čekaju pretrage da vidim što je sve otišlo kvragu nakon 2 preboljenja
    a otišlo je sasvim sigurno bar nešto

  42. #92

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    možemo nadu temeljiti eventualno na tome da smo sada zaista valjda svi bili u dodiru s virusom, što kroz cijepljenje što kroz evidentirano ili neevidentirano preboljenje, i da možda to znači da smo na neki način bliže onom 90%tnom imunitetu populacije
    To ti je prilično opravdana nada, da smo na neko vreme verovatno kolektivno imuni na omikron.
    Jedino postoje dva mala problema.
    Prvi- ona kratkoća imuniteta od 4-5 meseci. Pa bi omikron, od neke niske stope tokom leta i rane jeseni, opet buknuo na isti ovakav raspad najkasnije u novembru- ukoliko do tada ne stignu poboljšane vakcine, nekim slučajem. I tu postoji nada da bi imunitet mogao trajati i puno duže kod nekih, i da bi ponovljena infekcija bila puno blaža kod mnogih, pa bi mera raspada možda bila puno manja. Ali sve je to opet možda.

    Drugi problemčić, koji može ispasti i na dobro i na loše, a prilično je verovatno da će se desiti- novi soj bilo kada, koji može biti i bolji i gori od omikrona, ili u krajnjem slučaju sličan, a za koji opet ne bi puno značio prethodni imunitet. Mislim da je prilično jasno da to znači ili opet katastrofu ili status quo ili potiskivanje omikrona i još korak bliže blagoj verziji virusa.

    Zato svet često ne voli prirodnjake. Mnogi ne znaju da procene kad počinju da idu na živce svojim razmatranjima budućnosti

  43. #93

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Beti, svaka od nas ima svoju mikrostvarnost, a pri tome je dobar deo nas svestan da naša mikrostvarnost može biti daleko bolja ili gora od šire slike.
    Ti toga nećeš da budeš svesna, pa dobro, može ti se.
    Mislim, možda je u Rijeci bolje nego u Zagrebu ili u Srbiji? Verovala ili ne, drago mi je ako je tako, ali pošto ti ne živiš ni u Zagrebu ni u Srbiji ne možeš proglasiti moj "pesimizam" za neopravdan. Niti meni išta znači u kom gradu je bolje a u kom gore, ako zbirno i dalje nije naročito dobro.

  44. #94
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Da, svaka ima svoju mikrostvarnost.

    Prošli tjedan sam dežurala u uredu s kolegicom koja neprestano u uredu uz nas 3 na velikom skoro praznom prostoru imala ffp2 masku. Nosi ju i vani na kavi na terasi, nije ju skidala osim kad je pila. Gdje god dođe dezinficira ruke. Ne ide kod frizera od 2020. Ne ide u restorane, kino, kazališta, nikud.

    ja više ne mogu tako živjeti. Perem ruke, masku nosim u liftu, nisam ju nosila dok sam sjedila za stolom niti u zatvorenom kafiću.

    Kolegicu je strah za tatu. I mene za moje, ali imam klince u vrtiću i školi, ne možemo ih sve zatvoriti dok i ako ovo prođe. Našli smo neki balans, ne umirem više od straha, ali nije mi ni svejedno.
    Doduše lakše mi kad kažu da je omicron lakši za boosterirane, moram naći neko svjetlo na kraju tunela.

  45. #95
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo obična sreća (ako sreća može biti obična) zbog toga što je svako ukidanje epidemioloških mjera znak da pandemija slabi, nagnala me je da otvorim ovu temu, točno 2 godine od početka corone.
    No, sve forumašice koje pišu na ovoj temi, osim 3, a četvrta pola-pola, su duboko pesimistične i nerealne u svom crninu da ih neću čitati. U stvarnosti nije tako. Loše je, ali ne toliko koliko pojedine misle, čak je bolje nego pojedine misle. Možda je u Zagrebu lošije, ali u Rijeci nije. Za koji tjedan imat ćemo i novu bolnicu za majku i dijete.
    Svi u obitelji smo cijepljeni, nitko još nije prebolio. Zašto ne biti optimist, barem malo?
    Uostalom, što može pojedinac učiniti osim da se cijepi i pridržava mjera?
    svako ukidanje epidemioloskih mjera je politicka odluka, nista drugo

    a sto se tice situacije u rijeci, jednako je losa kao i svuda drugdje, a nova bolnica ce se seliti najranije pocetkom 2023, ako i to bude

  46. #96
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    ja više ne mogu tako živjeti. Perem ruke, masku nosim u liftu, nisam ju nosila dok sam sjedila za stolom niti u zatvorenom kafiću.

    Kolegicu je strah za tatu. I mene za moje, ali imam klince u vrtiću i školi, ne možemo ih sve zatvoriti dok i ako ovo prođe. Našli smo neki balans, ne umirem više od straha, ali nije mi ni svejedno.
    Doduše lakše mi kad kažu da je omicron lakši za boosterirane, moram naći neko svjetlo na kraju tunela.
    pa slažem se, zato i ne tražim svjetlo nade jer nemam dojam da živim u mračnom tunelu
    prilagodili smo se situaciji, i iako bude nekih začkoljastih momenata, i bilo je perioda kad bi mi se dosta skupilo, stvarno bih rekla da mi je život manje više normalan, okolo naokolo dođeš do zadovoljenja životnih potreba

    inače se u životu svakako smatram optimistom, ali da mislim da pandemija završava... mislim da nema dovoljno indikacija za to
    i tu se slažem s inom da je malo i zamka, veselit se "gotovo je gotovo je" i onda najesen depra "oh ne opet sve"

  47. #97
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Dobra je kolegica, jaca je i od mene (ironican smajlic koji mob ne da nalijepit). Mene pak trst odusevio, nije im se raspao joi de vivre sto moraju potvrde pokazat, ostali su isti mediteranski grad, meni malo ljepsi od ponte rosso ere. Mislim da ta regija ima i grijanje zimi, iako su uz more. Ako nemaju - ne razbijajte mi iluziju LOL. Mediteran po mojoj mjeri.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.02.2022. at 12:37

  48. #98
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Njima se u u sjev. italiji raspao joi de vivre s bergamom i starcima u kapsilima koji su im bili sokantni, to im je bila nacionalna trauma. Nasa umiranja staraca su diskretnija, shvacena fatalisticki kao da se ne mogu izbjec, a kako smo siromasniji, ja stvarno mislim da nekima i pasu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.02.2022. at 12:42

  49. #99
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim, koliko to sve glatko ide, to je njima no issue. Ko da bi se neko u zbirca bunio sto sad mora vadit novcanik i tu kavu i platit, ono...pa zar je moguce, u svoga zbirca? Doslovno tako jednostavno i banalno i nema gundjanja ni nicega, ono...nevjerojatno je koliko su tu drame oko toga, a tamo nista. Razlika nebo i zemlja. Ko da bi se tu organizirale bune zar moramo kave placati, dajmo pristup svima, nije novac vazan. Ja sam to doslovno tako dozivjela.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.02.2022. at 12:47

  50. #100

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Da, svaka ima svoju mikrostvarnost.

    Prošli tjedan sam dežurala u uredu s kolegicom koja neprestano u uredu uz nas 3 na velikom skoro praznom prostoru imala ffp2 masku. Nosi ju i vani na kavi na terasi, nije ju skidala osim kad je pila. Gdje god dođe dezinficira ruke. Ne ide kod frizera od 2020. Ne ide u restorane, kino, kazališta, nikud.

    Doduše lakše mi kad kažu da je omicron lakši za boosterirane, moram naći neko svjetlo na kraju tunela.
    Ako napišem da je ona epidemiološki u pravu i da njoj život njenog oca vredi tih odricanja, zvučaće jako loše i pogrešno, kao da sad drugima životi njihovih voljenih ne vrede dovoljno. Ali ne znam bolje da sročim. Jednostavno ona ide po onome što je Dota napisala- "radi sve što može", neselektivno. I verovatno je mirna sama sa sobom tako. I verovatno bi cenila tuđe prihvatanje njenih odluka.

    Ja nisam sebi niti porodici nametnula tako stroga pravila kao ta tvoja koleginica, ali je razumem i saosećam sa njom.
    I jasno mi je da, kad prihvatam neku epidem. rizičnu situaciju, moram unapred biti spremna da prihvatim i posledice, inače ću teško dalje živeti sama sa sobom.

    Omikron je definitivno lakši za vakcinisane.
    Ali "lakši" je jako širok pojam, čisto da ne mračim dalje, treba imati u vidu da "lakši" znači jednostavno da ne moraš biti hospitalizovan, a ne i da sigurno nećeš imati nezgodne simtome više dana/nedelja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •