Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Umor, slabost i napadi vrucine

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    39

    Početno Umor, slabost i napadi vrucine

    Moja djevojcica od 12 godina (dobila mjesecnicu s 11) se stalno zali na umor, slabost, nema energije. Sve je pocelo prije par godina sa napadima vrucine koje smo shvatili da je anksioznost od stresa, skola naravno. Ja sam je stavljala pod dodatni stres sa peticama jer znate kad naviknete da imate ono savrseno dijete sto uvijek dobije sve 5 pa kad dobije koju 4 sizite kako ako sve znas. Ok to sam prestala raditi i ispricala se vise puta da sam pogrijesila ... Ja se sad brinem da ovaj umor i slabost nije proizvod neke depresije, iako ona tvrdi da se ne osjeca lose u tom smislu i da je sretna i zadovoljna nego da se fizicki osjeca lose i da nema energije. Vrucina joj i sunce izrazito smeta. Setnje na suncu zavrse da mora sjesti u hlad i doci sebi. U razredu cesti napadi vrucine i slabost. Crnilo ispred ociju. Doslovno je vozam iz skole u skolu. Poceli smo paziti i sto jede, izbacila sam joj secere i bijelo brasno. Da naglasim da je jedinica i da je inace jako senzibilno i osjetljivo dijete. Molim vas ako se tko susreo sa tim teenagerskim umorom i malaksalosti od cega bi mogao biti?

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Ali pubertetlije jesu inače umorni. Kakva je krvna slika?

  3. #3
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Za početak posjet općoj prkasi, KKS, urin. Čudi me da već dosad niste to obavili.
    Možda neke suplemente uzeti Mg, B vitamin, Fe.

    Ne znam zašto djetetu odmah reducirati prehranu (pri tome mislim više na UH).
    Naravno da je bolje bez šećera i bijelog brašna svakome, ali dijete je u "turbo" razvoju, puno hormonalnih promjena se dogadja u organizmu, a niste ni osnovne pretrage napravili.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Dijete nikako ne podnosi vrucinu (roda.hr)

    Vidim da je vrlo slična tema otvorena i prije dvije godine. Jeste li u međuvremenu išta konkretno poduzeli (bili kod liječnika, obavili neke pretrage, i sl.)?

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Potpis na ovo što je tanja_b napisala i mali dodatak koji nije spomenut: Osim hrane, treba paziti i na unos tekućine. Ako pije premalo vode, organizam postane dehidriran, pa može doći do problema s baš takvim simptomima (crnilo pred očima, nesvjestice i slično). Moj mlađi sin ima relativno slab osjećaj žeđi, pa je znao imati takve simptome, ali on je i alergičar, pa mi je teško odrediti uzrok.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Da, prosle godine napravljene sve i sve uredno. Upravo u procesu nove pretrage, hormoni i kks ... prije 2-3 godine su poceli problemi sa tim njezinim lose se osjecam samo je bila mucnina i valunzi (napadi vrucine). To sam sve povezivala sa pubertetom i stresom od skole. Napravljene sve pretrage i sve ok. Cak uzv stitnjace i sl. Medutim od prosle godine nakon Covida, 3 mjeseca se osjecala lose i umorno. Onda se kao malo oporavila medutim opet se brzo pocela zaliti na taj umor.
    Sto se tice zdrave prehrane, najvise sam krenula s time jer je malo deblja i jaaako voli slatkise pa smo i u tim borbama sa njom. Ubiti jedino sto mogu je krenut sa zdravijom hranom ..

  7. #7
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 24.10.2022. at 16:09

  8. #8
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj lostintranslation prvotno napisa Vidi poruku
    Da, prosle godine napravljene sve i sve uredno. Upravo u procesu nove pretrage, hormoni i kks ... prije 2-3 godine su poceli problemi sa tim njezinim lose se osjecam samo je bila mucnina i valunzi (napadi vrucine). To sam sve povezivala sa pubertetom i stresom od skole. Napravljene sve pretrage i sve ok. Cak uzv stitnjace i sl. Medutim od prosle godine nakon Covida, 3 mjeseca se osjecala lose i umorno. Onda se kao malo oporavila medutim opet se brzo pocela zaliti na taj umor.
    Sto se tice zdrave prehrane, najvise sam krenula s time jer je malo deblja i jaaako voli slatkise pa smo i u tim borbama sa njom. Ubiti jedino sto mogu je krenut sa zdravijom hranom ..
    Sad je slika puno jasnija.

    Jel se bavi dijete nekom fiz.aktivnošću? Možda bi bilo dobro jer iako sport umori, to je zdravi umor, podiže se razina energije i općenito elana nakon takvih aktivnosti.

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj lostintranslation prvotno napisa Vidi poruku
    Da, prosle godine napravljene sve i sve uredno. Upravo u procesu nove pretrage, hormoni i kks ... prije 2-3 godine su poceli problemi sa tim njezinim lose se osjecam samo je bila mucnina i valunzi (napadi vrucine). To sam sve povezivala sa pubertetom i stresom od skole. Napravljene sve pretrage i sve ok. Cak uzv stitnjace i sl. Medutim od prosle godine nakon Covida, 3 mjeseca se osjecala lose i umorno. Onda se kao malo oporavila medutim opet se brzo pocela zaliti na taj umor.
    Sto se tice zdrave prehrane, najvise sam krenula s time jer je malo deblja i jaaako voli slatkise pa smo i u tim borbama sa njom. Ubiti jedino sto mogu je krenut sa zdravijom hranom ..
    Mozda da napravite EKG i pregled kardiologa.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Napravljen EKG, da trenira ples. Svaki dan ide na ples i ona se ne uspije odmoriti vec svako jutro kaze da je umorna da se nije uspjela odmoriti. Cesto na internetu susrecem taj termin sindrom kronicnog umora i ima sve znakove. Upravo sam sad pricala sa njom i tuzna je kaze zasto se stalno ovako moram osjecat. Vise ne znam sto da radim

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Sad pitam obrnuto:
    Jeste probali prorijedit treninge, jel tad odmornija? Jel spava dovoljno i kvalitetno?

    Baš mi je žao da se nalazite u ovakvoj situaciji i zbog nje i zbog tebe.
    To je zaista iscrpljujuće nikad ne bit odmoran, čak ni ujutro. A kao roditelj si bespomoćan...ne znaš više kuda,kamo, kome.

    Jesi joj davala možda Mg jedno vrijeme redovno? On znatno pomogne kod uklanjanja umora,a dobar je i za grčeve tijekom menstruacija.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.10.2022. at 15:25

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Jeste li bili ikad u psihologa / psihijatra? Dječji se dosta čeka, ali mislim da vama nije frka, dugo ovo traje, pa čisto da se isključi neki psiho razlog. Sretno!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Ovako, trenutno pravi prirodne sokove i zbacujem unutra MG, selen, cink, B vitamine ... pokusavam sa tom prehranom evo nekih tjedan dana pa cemo vidjeti ima li koristi od toga ikakve. Trening nece da prorijedi jer ima ici na svjetsko i odmah pocne plakati kad spomenem da se mozda ispise ove godine pa sam i tu u borbama. A sto se tice psihologa, isla je prosle godine kad je od stresa razvila tikove, srecom tk je kratko trajalo i ubiti sam tada shvatila koliko je ona osjetljivo dijete i pod kakvim je stresom od skole. Ljetos kad je imala ta 2 napada panike, to se dogodilo jer je bila preumorna i u ljetnoj guzvi i tek mi je naknadno prepricala to iskustvo. Ona cak sama meni kaze ja ne znam jel meni ovo stvarno fizicki ili mi je psihicki a ja na to kazem da jedino ona moze to procjeniti ... sad je ne stiskam oko skole uopce, totalno sam pustila ... jutros smo vadili krv, krenula sam tim putem (kks i hormoni) pa sam onda mislila sredinom mjeseca u ZG kod dr. Dumica ...

  14. #14
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ako se sprema na svjetsko prvenstvo, onda vjerojatno nekoliko godina intenzivno vježba. Meni nije jasno kako onda treninge odrađuje, ako ju trebaš voziti u školu i iz škole. Nisu svaki dan vrućine i sunce.
    Vidjet ćete sad nalaz krvi, možda je anemija, možda ima niski tlak. U svakom slučaju, želim joj brzi oporavak.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Razgovarajte sa nekim sportskim lijecnikom. Mozda je pretrenirana.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Kad je to svjetsko? Jako je teško odustati od sporta (znam da je mama jedne aktivne sportašice čula od djeteta rečenicu da se makar razboli pa da onda može (na miru) odustati), ali vi ste u ovom obrascu već dugo i očito je (nama, sa strane) da ne ide ovako. Da odradi svjetsko pa lagani exit? Ne znam što bih ti rekla na cijelu zavrzlamu, drži(te) se. Lako je pametovati ovako sa strane, nisam za žestoke rezove, ali u nekom vremenskom roku nešto, po meni, treba promijeniti - ovo vam nije održivo, a nije baš uobičajeno da se dijete te dobi toliko žali na zdravstvene probleme i prije korone, i poslije korone....
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.10.2022. at 12:46

  17. #17
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Razgovarajte sa nekim sportskim lijecnikom. Mozda je pretrenirana.
    Vrlo lako moguće.

    Ja bih takodjer savjetovala razgovor s liječnikom koji radi sa sportašima.
    Nije mi jasno kako uz tolike napore obveze i treninge ima i problem s težinom :/ nešto se dogadja s organizmom, tijelo daje znakove, treba ga slušat.

    Tako malo dijete da se tako loše osjeća ....baš mi je žao.

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Razgovarajte sa nekim sportskim lijecnikom. Mozda je pretrenirana.
    Vrlo lako moguće.

    Ja bih takodjer savjetovala razgovor s liječnikom koji radi sa sportašima.
    Nije mi jasno kako uz tolike napore obveze i treninge ima i problem s težinom :/ nešto se dogadja s organizmom, tijelo daje znakove, treba ga slušat.

    Tako malo dijete da se tako loše osjeća ....baš mi je žao.

    Držim fige da otkrijete uzrok!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Cure hvala na odgovorima, danas dosli nalazi krvi i klasicna anemija. Zeljezo 3. Drugo sve uredno kaze dr. Nema znakova upale.
    E sad jeli to to ili se tu jos sto krije ne znam. Nadat cu se da je samo anemija u kombinaciji sa pubertetom

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Samo jedno pitanje, buduci da vec 3 put krvari ovaj mjesec sto mislite da je dobro da joj davam da pije? Vrkuta? Jeli premala?

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj lostintranslation prvotno napisa Vidi poruku
    Samo jedno pitanje, buduci da vec 3 put krvari ovaj mjesec sto mislite da je dobro da joj davam da pije? Vrkuta? Jeli premala?
    Bilo bi dobro konzultirati se sa lijecnikom i nista ne piti na svoju ruku.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Zeljezo 3 je jako nisko. Koliki je feritin i hemiglobin?
    Krvarenje 3x u mjesecu isto nije dobro. Konzultirate se sa endokrinologom i hematologom. Previse gubi zeljeza menstruacijom , a jos i puno trosi u sportu.

  23. #23
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Meni se čini da nije uzrok u djetetu.
    Ples, svjetsko prvenstvo, višak kila…ne štima priča.
    Mislim da mala šalje poziv u pomoć.
    Nadam se da griješim.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #24
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zeljezo 3 je jako nisko. Koliki je feritin i hemiglobin?
    Krvarenje 3x u mjesecu isto nije dobro. Konzultirate se sa endokrinologom i hematologom. Previse gubi zeljeza menstruacijom , a jos i puno trosi u sportu.
    Upravo ovim smjerom bih i ja išla.
    Što su joj dali za Fe? Preporuka za sportaše-Kendural C.

    Može li primit intravenozno Fe da se ne muči mjesecima da ga vrati na normalu?

    Feritin je jako bitan u cijeloj priči takodjer.Koliki je?

    A ne bi bilo naodmet i razgovor s psihoterapeutom.

    Na 3 krvarenja u mjesec dana meni bi se upalile sve crvene žaruljice uz sve ostalo što navodiš.

    Sretno vam!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.10.2022. at 22:50

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Drage cure, cula sam se s ginekologom. Pratit cemo ovaj ciklus sada ... nije ljetos imala ove probleme sa krvarenjima u sred ciklusa nego dapace bili dosta uredni. Nece da se ispise sa plesne i gotovo, cijelu klub ide na svjetsko, nije big deal. Ona ima jednu koreografiju i to grupnu, nije neka atleta i ima visak kg ali jako voli cure s njima je od 5 god. Ugl. nisam vidjela nalaz, doktorica kaze sve drugo uredno samo zeljezo nisko. Davam joj dopunu zeljeza 3 puta dnevno, pocela sam danas i sa cajem od koprive i naravno prilagodila prehranu sad tome. Vidjet cemo kroz mjesec dana, mislim da treba barem toliko ....

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Za ove kojima nije jasno kako ima problema sa tezinom, jako voli jesti i kao beba od 1 god je imala 16 kg ... dojena do 2 god ... super je volje, vesela i ne zeli psihologu pa je ne zelim nagovarati na silu da ide. (Ima 5-6 kg viska, nije pretila ni nista tako)

  27. #27
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj lostintranslation prvotno napisa Vidi poruku
    Za ove kojima nije jasno kako ima problema sa tezinom, jako voli jesti i kao beba od 1 god je imala 16 kg ... dojena do 2 god ... super je volje, vesela i ne zeli psihologu pa je ne zelim nagovarati na silu da ide. (Ima 5-6 kg viska, nije pretila ni nista tako)
    Meni se čini da ti imaš problem s njenom teźinom, a ne ona.
    Stalno to naglašavaš.
    Zašto?
    5-6 kg mogućeg viška nije problem.
    Možda i nema viška.
    Kako si to izračunala i zaključila da je višak?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. #28
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Željezo 3 je stvarno nisko, kolike su zalihe? Ako su zalihe (feritin) niske neće to tek tako nadoknaditi, pogotovo ako joj curi 3x mjesečno jer sve što joj oralno daš ići će dolje van, bojim se. Na željezo 3 dobro da se nije srušila i slomila neki ud. Nije mi jasno kako to od svih tih stručnjaka kod kojih ste bili nitko nije dosad spomenuo, a osnovna je pretraga kad se netko žali na umor. U svakom slučaju, ako je to - to bi mogao bit odgovor. Ali, pitanje je zašto joj je željezo toliko nisko.

    Ovo s "debljinom", a radi se o samo 5-6 kila ne kužim ko to drajva - treneri ili tko joj stalno spominje da ima višak kila i to navodi kao neki problem?

    Ne kužim ja sve to skupa, u svakom slučaju - sretno i drago mi je da ste dobili makar jedan konkretan odgovor (makar kao posljedicu, ali uzrok i dalje morate naći, nije ljudima misteriozno željezo 3 kao ono... događa se). Treba nać uzrok, po meni. Ili makar dobit neko suvislo obrazloženje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.11.2022. at 23:50

  29. #29
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj lostintranslation prvotno napisa Vidi poruku
    Drage cure, cula sam se s ginekologom. Pratit cemo ovaj ciklus sada ... nije ljetos imala ove probleme sa krvarenjima u sred ciklusa nego dapace bili dosta uredni. Nece da se ispise sa plesne i gotovo, cijelu klub ide na svjetsko, nije big deal. Ona ima jednu koreografiju i to grupnu, nije neka atleta i ima visak kg ali jako voli cure s njima je od 5 god. Ugl. nisam vidjela nalaz, doktorica kaze sve drugo uredno samo zeljezo nisko. Davam joj dopunu zeljeza 3 puta dnevno, pocela sam danas i sa cajem od koprive i naravno prilagodila prehranu sad tome. Vidjet cemo kroz mjesec dana, mislim da treba barem toliko ....
    Prijateljičina kći imala je dosta slične simptome, a glavni je simptom bio umor i anemija. Pokazalo se da ima celijakiju, ne mora biti da je ima tvoja kći, ali zašto to ne biste isključili... Kad je potpuno izbacila gluten iz prehrane, stanje joj se u kratkom roku bitno poboljšalo.
    Proguglaj si malo o povezanosti anemije, umora i celijakije.
    Uvijek se sjetim Novaka Đokovića kako je naočigled kopnio, a rješenje je zapravo bilo vrlo jednostavno (ne pričam napamet, ja nemam celijakiju, ali jedem kao da je imam jer se puuuno bolje osjećam bez glutena, nije to nikakva drama, život bez glutena).
    Vidim da si iscrpljena od svega i da pokušavaš pronaći rješenje na sve moguće načine, a metoda eliminacije kojekakvih "stanja" ti u svemu tome sigurno može pripomoći. Sretno.

  30. #30
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ne bih djetetu dodatni stres s nekim upitnim režimima prehrane nametala. Naravno ako postoji medicinska indikacija (dijagnoza) za mijenjanje prehrane, onda nemate izbora. Ovako ograničavati dijete u razvoju mi se čini opasnim.
    Osobno imam zdravstvenih problema i u nekoj sam fazi smjela jesti maltene samo bijeli kruh. Kad mi se počelo nabrajati što ne smijem, bilo bi mi jednostavnije da su mi rekli što smijem jesti. Dobit ćete sigurno neke light smjernice za prehranu tipa pojačati količinu crvenog mesa, ali za ovakvu anemiju je potrebno uzeti jače količine željeza odmah. Ja sam imala 2,8 jednom davno. Sad imam 15. Jedem gluten i laktozu i šećer i sol i germu i ..., jedino ne krvarim više godinama, što naravno nije opcija za dijete.

  31. #31
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Koje željezo uzima?

  32. #32
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih djetetu dodatni stres s nekim upitnim režimima prehrane nametala. Naravno ako postoji medicinska indikacija (dijagnoza) za mijenjanje prehrane, onda nemate izbora. Ovako ograničavati dijete u razvoju mi se čini opasnim.
    Osobno imam zdravstvenih problema i u nekoj sam fazi smjela jesti maltene samo bijeli kruh. Kad mi se počelo nabrajati što ne smijem, bilo bi mi jednostavnije da su mi rekli što smijem jesti. Dobit ćete sigurno neke light smjernice za prehranu tipa pojačati količinu crvenog mesa, ali za ovakvu anemiju je potrebno uzeti jače količine željeza odmah. Ja sam imala 2,8 jednom davno. Sad imam 15. Jedem gluten i laktozu i šećer i sol i germu i ..., jedino ne krvarim više godinama, što naravno nije opcija za dijete.
    Ne, ni slučajno, nisam to ni mislila, možda nisam bila potpuno jasna. Postoje pretrage kojima se otkriva celijakija. Dok se u nju sumnja, ionako se sve mora jesti da se ne dobije lažni negativni nalaz (iako se, koliko znam, jedini vjerodostojni nalaz dobiva duodenoskopijom). I naravno, zašto bi se djetetu išta mijenjalo u prehrani ako nema potrebe za tim. Ali me priča njezine kćeri jako podsjetila na prijateljičinu pa sam morala spomenuti, nikad se ne zna... Celijakija je podmukla, prečesto neprepoznata, a dok se ne otkrije, napravi poprilični dar-mar u organizmu.

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Prijateljičina kći imala je dosta slične simptome, a glavni je simptom bio umor i anemija. Pokazalo se da ima celijakiju, ne mora biti da je ima tvoja kći, ali zašto to ne biste isključili... Kad je potpuno izbacila gluten iz prehrane, stanje joj se u kratkom roku bitno poboljšalo.
    Proguglaj si malo o povezanosti anemije, umora i celijakije.
    Uvijek se sjetim Novaka Đokovića kako je naočigled kopnio, a rješenje je zapravo bilo vrlo jednostavno (ne pričam napamet, ja nemam celijakiju, ali jedem kao da je imam jer se puuuno bolje osjećam bez glutena, nije to nikakva drama, život bez glutena).
    Vidim da si iscrpljena od svega i da pokušavaš pronaći rješenje na sve moguće načine, a metoda eliminacije kojekakvih "stanja" ti u svemu tome sigurno može pripomoći. Sretno.
    Djeci se ne iskljucuje odredna skupina hrane zato sto mozda ima celijakiju. Kod sumnje na celijakiju rade se testovi i tek kad se dokaze postupa se po preporukama.
    Posljednje uređivanje od sirius : 03.11.2022. at 13:02

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ni slučajno, nisam to ni mislila, možda nisam bila potpuno jasna. Postoje pretrage kojima se otkriva celijakija. Dok se u nju sumnja, ionako se sve mora jesti da se ne dobije lažni negativni nalaz (iako se, koliko znam, jedini vjerodostojni nalaz dobiva duodenoskopijom). I naravno, zašto bi se djetetu išta mijenjalo u prehrani ako nema potrebe za tim. Ali me priča njezine kćeri jako podsjetila na prijateljičinu pa sam morala spomenuti, nikad se ne zna... Celijakija je podmukla, prečesto neprepoznata, a dok se ne otkrije, napravi poprilični dar-mar u organizmu.
    Preporuke struke su da se kod dugotrajne anemije provjeri i mogucnost da je uzrok celijakija. Iako ima jos puni drugih potencijalnih uzroka i vrsta anemije.

  35. #35
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Djeci se ne iskljucuje odredna skupina hrane zato sto mozda ima celijakiju. Kod sumnje na celijakiju rade se testovi i tek kad se dokaze postupa se po preporukama.
    Sirius, isto sam to napisala Jeleni u posljednjem postu. Znam da se ne isključuje, to sam baš naglasila. Ali nije loše znati na što još možda treba obratiti pozornost.

  36. #36
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Freya je upravo to i napisala da se provjeri pretragama radi li se možda o celijakliji.

    Po meni ako dijete ima tako nisko željezo osim traženja uzroka što je zaista bitno, treba joj pomoći intravenoznim davanjem Fe da se što prije povrati. Inače će joj trebat mjeseci da se Fe vrati u normalu, nikakav 1 mjesec.
    Minimalno 3 mj a moguće i duže. Zašto da se muči a i pitanje kako će joj past Fe na želudac?!

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Freya je upravo to i napisala da se provjeri pretragama radi li se možda o celijakliji.

    Po meni ako dijete ima tako nisko željezo osim traženja uzroka što je zaista bitno, treba joj pomoći intravenoznim davanjem Fe da se što prije povrati. Inače će joj trebat mjeseci da se Fe vrati u normalu, nikakav 1 mjesec.
    Minimalno 3 mj a moguće i duže. Zašto da se muči a i pitanje kako će joj past Fe na želudac?!
    Pa valjda bi DJECJI hematolog trebao vidjeti dijete i nalaze , pa odluciti o terapiji, ako nadoknada koju je preporucio LOM ne pomigne. Nisam jos cula da se djeci samo tako daje intravenoznoi zeljezo bez nekog jako dobrog razloga. To sto se daje odraslima u odredenim situacijama ne znaci da je ista takva terapija preporucena djeci.
    Posljednje uređivanje od sirius : 03.11.2022. at 15:30

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ni slučajno, nisam to ni mislila, možda nisam bila potpuno jasna. Postoje pretrage kojima se otkriva celijakija. Dok se u nju sumnja, ionako se sve mora jesti da se ne dobije lažni negativni nalaz (iako se, koliko znam, jedini vjerodostojni nalaz dobiva duodenoskopijom). I naravno, zašto bi se djetetu išta mijenjalo u prehrani ako nema potrebe za tim. Ali me priča njezine kćeri jako podsjetila na prijateljičinu pa sam morala spomenuti, nikad se ne zna... Celijakija je podmukla, prečesto neprepoznata, a dok se ne otkrije, napravi poprilični dar-mar u organizmu.
    I ta pretraga se radi isključivo na Rebru, nije baš pjesma od jednostavnosti dijagnoze (ovo što nude privatni labovi je nepouzdano) - radi se kolonoskopija i još nešto. Nikako ti ne bih savjetovala da joj nasumice ukidaš gluten jer je to jedan žestoki hype, a prava pretraga traje u smislu dijagnostike barem po 6 mjeseci. Ako stvarno jest celijakija kao što je bila mom frendu, to je opaka promjena režima prehrane, dobijaš brašno na uputnicu itd. Za celijakiju je tipičnije da osoba mršavi, a ne da se deblja, tako da bih, na tvom mjestu, celijakiju makla sa strane zasad, a nikako kao neki quick fix ekspermientirati s ukidanjem glutena!

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Djeci se ne iskljucuje odredna skupina hrane zato sto mozda ima celijakiju. Kod sumnje na celijakiju rade se testovi i tek kad se dokaze postupa se po preporukama.
    X. O Novako Đokoviću nemam dobro mišljenje - o cijeloj njegovoj priči, zdravlju, necijepljenju itd., tome što propagira njegova žena, to su sve oteže pseudoznanosti koje oni (primarno ona, a i on) puštaju u svjestski eter.

  40. #40
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Freya je upravo to i napisala da se provjeri pretragama radi li se možda o celijakliji.

    Po meni ako dijete ima tako nisko željezo osim traženja uzroka što je zaista bitno, treba joj pomoći intravenoznim davanjem Fe da se što prije povrati. Inače će joj trebat mjeseci da se Fe vrati u normalu, nikakav 1 mjesec.
    Minimalno 3 mj a moguće i duže. Zašto da se muči a i pitanje kako će joj past Fe na želudac?!
    Zato jer pretrage traju i nisu bezazlene.

    Slažem se sa sirius i dječjim hematologom. Imate izvrstan tim na Rebru. Mora biti neki razlog željezu 3. I onda sistematski isključivivati jedno po jedno - dječji hematolog (moja ti je preporuka Rebro), ginekolog. Nikako samoinicijativno nabadati po privatnim pretragama. Zapravo, iskreno, naći nekog ozbiljnog specijalistu (hematolog, ginekolog, event. psiholog/psihijatar) jer ovo predugo traje, pa isključivanje jednog po jednog do nekog odgovora / rješenja.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.11.2022. at 17:07

  41. #41
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A do intravenoznog željeza neće doći tako jednostavno, bez dječjeg hematologa. Iako, vidim da privatnici nude tu uslugu (Sv. Katarina), ali bez ozbiljne dijagnostike - npr. hematologa - koji će onda isključivati jedno po jedno - uputiti nekom gastroenterologu, uputiti nekom giniću itd., to je sve neko krpanje i uvod u novi ovakav post za neko x vrijeme, a da sve to skupa i dalje ostane misterija. U stvari, mislim da će se i Sv. Katarina povući kad vidi da se radi o djetetu, ako nema ozbiljnog pregleda hematologa.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.11.2022. at 17:30

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Treba sve te pretrage napravit svakako

  43. #43
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I ta pretraga se radi isključivo na Rebru, nije baš pjesma od jednostavnosti dijagnoze (ovo što nude privatni labovi je nepouzdano) - radi se kolonoskopija i još nešto. Nikako ti ne bih savjetovala da joj nasumice ukidaš gluten jer je to jedan žestoki hype, a prava pretraga traje u smislu dijagnostike barem po 6 mjeseci. Ako stvarno jest celijakija kao što je bila mom frendu, to je opaka promjena režima prehrane, dobijaš brašno na uputnicu itd. Za celijakiju je tipičnije da osoba mršavi, a ne da se deblja, tako da bih, na tvom mjestu, celijakiju makla sa strane zasad, a nikako kao neki quick fix ekspermientirati s ukidanjem glutena!
    Ina, pa nije žena nikamo otišla sa svojim djetetom niti će vjerojatno otići. Javno je spomenula svoj problem i samo sam povezala njezin slučaj s jednim vrlo, vrlo sličnim. Nitko nije ni na kolonoskopiji ni išta slično.
    Pa ne bi valjda žena prošla sve ovo gore da prije toga nije pitala doktora za mišljenje. A ti došla do brašna na uputnicu. Brate mili.
    A moja je ideja bila samo da doktora priupita može li se i na to možda posumnjati. Ako nije o tome riječ, još bolje, idemo dalje. I to je to.
    Ja bih pitala, to je sigurno.
    A ti iskonstruirala cijelu priču.
    I kako ne voliš Đokovića i sl. Pa kakve to veze ima? Njega sam spomenula samo zato što je javna osoba koja je svojedobno imala velike probleme sa zdravljem, dok mu nije otkrivena celijakija.
    Kakve veze ima njegove necijepljenje s ovom temom? Možda sam trebala spomenuti Rakitića pa ne bi bilo ovih komentara.
    Tančine insinuacije nisi komentirala (kako njena malena vjerojatno šalje poziv u pomoć i tako dalje i tako bliže). Što je mnogo ozbiljnija optužba ili komentar od preporuke da se pita liječnika postoji li sumnja u celijakiju.
    I autorici teme velika isprika na nenamjernom skretanju s teme. Nadam se da će se situacija s malenom uskoro riješiti.

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Ina, pa nije žena nikamo otišla sa svojim djetetom niti će vjerojatno otići. Javno je spomenula svoj problem i samo sam povezala njezin slučaj s jednim vrlo, vrlo sličnim. Nitko nije ni na kolonoskopiji ni išta slično.
    Pa ne bi valjda žena prošla sve ovo gore da prije toga nije pitala doktora za mišljenje. A ti došla do brašna na uputnicu. Brate mili.
    A moja je ideja bila samo da doktora priupita može li se i na to možda posumnjati. Ako nije o tome riječ, još bolje, idemo dalje. I to je to.
    Ja bih pitala, to je sigurno.
    A ti iskonstruirala cijelu priču.
    I kako ne voliš Đokovića i sl. Pa kakve to veze ima? Njega sam spomenula samo zato što je javna osoba koja je svojedobno imala velike probleme sa zdravljem, dok mu nije otkrivena celijakija.
    Kakve veze ima njegove necijepljenje s ovom temom? Možda sam trebala spomenuti Rakitića pa ne bi bilo ovih komentara.
    Tančine insinuacije nisi komentirala (kako njena malena vjerojatno šalje poziv u pomoć i tako dalje i tako bliže). Što je mnogo ozbiljnija optužba ili komentar od preporuke da se pita liječnika postoji li sumnja u celijakiju.
    I autorici teme velika isprika na nenamjernom skretanju s teme. Nadam se da će se situacija s malenom uskoro riješiti.
    Dakle, Freya, ja spominjem da je za celijakiju potrebna ozbiljna dijagnostika, a ona uključuje i kolonoskopiju i ne može se "samooordinirati". Mislim da trebaju naći jednog dobrog specijalistu koji će onda dalje slati po pretragama, sistematski.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 04.11.2022. at 14:13

  45. #45
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, Freya, ja spominjem da je za celijakiju potrebna ozbiljna dijagnostika, a ona uključuje i kolonoskopiju i ne može se "samooordinirati". Mislim da trebaju naći jednog dobrog specijalistu koji će onda dalje slati po pretragama, sistematski.
    Pa evo je dijagnosticirana kćeri od prijateljice bez kolonoskopije. Dijagnosticirana je u rutinskoj proceduri da ju se isključi, nije liječnica očekivala potvrdu, ali su prvi testovi pokazali da vjerojatno jest upravo celijakija. Radili su daljnje testove i potvrdili celijakiju. Ne znam koliko je "prava" ta potvrda, ali ima bezglutenske namirnice na recept, pa je očito dovoljno službena.

  46. #46
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, Freya, ja spominjem da je za celijakiju potrebna ozbiljna dijagnostika, a ona uključuje i kolonoskopiju i ne može se "samooordinirati". Mislim da trebaju naći jednog dobrog specijalistu koji će onda dalje slati po pretragama, sistematski.
    Ina, molim te, ajmo se okaniti ovoga. Mama i malena imaju dovoljno problema i baš joj još nas dvije ovdje trebamo sa svojim tumačenjima i sl.
    Kad sam igdje napisala da će netko nešto samoordinirati? Bila sam jasna - samo je potrebno liječnika priupitati postoji li uopće sumnja na celijakiju s obzirom na sve simptome koje malena ima. A sve što će uslijediti (ili neće), ovisit će o njegovu odgovoru.
    I prijateljičina malena nije radila kolonoskopiju, već duodenoskopiju.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •