Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 53

Tema: Tjedni jelovnici u vrijeme poskupljenja

  1. #1
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno Tjedni jelovnici u vrijeme poskupljenja

    Danima razmišljam kako moram sjest i napraviti tjedni ili možda bolje dvotjedni jelovnik. Na to me potaknuo niz ovih poskupljenja u posljednje vrijeme jer se osjećam da prostite kao budala. Imamo dobre plaće, ali udio prehrane i kućanskih potrepština u našoj košarici je porastao za 30-40%. Baš sam ljuta zbog toga!
    Nije nam običaj ići u tjedne kupnje jer ispred zgrade imamo kvartovski Spar, ali sada ozbiljno razmišljam o tome jer daleko više potrošimo na ovaj način.
    Kako vi planirate jelovnike ako ih planirate? Što ako ste isplanirale, a baš se nikom to taj dan ne jede?
    Inače mi je to kuhanje najveća muka jer moram svaki dan skuhati J. za sutra i to nešto što se može jesti sutradan. Imam osjećaj da stalno vrtimo nekoliko jela i da nismo maštoviti .
    Evo, npr. u nedjelju je MM skuhao gulaš od junetine i krumpira i to smo imali u nedjelju i ponedjeljak. U utorak je bio grah sa suhim mesom. Jučer tjestenina s tunom, a večeras sam za sutra skuhala rizi-bizi i ujutro ću još ispeći pureće polpete. Uvijek bude prilog i neka salata. Često znam skuhati juhu od junetine ili pilećeg batka pa jedemo juhu i kuhano meso i povrće iz juhe. Volimo dosta variva jer su super i za dva dana, J. voli bolonjez pa u 2 tjedna bude bar jednom. U zadnje vrijeme mi je otkriće riba u škartocu (papiru za pečenje) s povrćem i s tim su doma oduševljeni.
    AKo radite jelovnike, kako idete u kupnju? Kupujete li sve na jednom mjestu ili gledate gdje je što jeftinije?
    Jedino što ne volim je kupovati meso u trgovačkim lancima. Junetinu kupujemo od jednog OPG-a i to uzmemo 10kg (600,00kn - do nedavno je bilo 550,00). Piletinu kupujemo na placu od Blagusa ili Beštaka, a svinjetinu kod našeg mesara.
    Uopće ne znam kako napraviti taj jelovnik jer sam osoba koja tek u danu odluči što mi se taj dan jede, ali stvarno ne želim biti budala koja zbog svoje komocije plaća prenapuhane cijene.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ma ne znam, meni se čini da smo postali škrti, ali slažem se, cijena hrane je otišla u nebo.

    I mi stalno vrtimo iste stvari koje su jednostavne, pristupačne i koje svi vole. Kuham variva redovito, jer moji su ljubitelji graha, kelja, kupusa, mahuna, graška, ječmene kaše, leće, slanutka... Isto vole gulaš ili paprikaš, bolonjez, sarmu, filane paprike....

    Jučer je bio brzi niskobudžetni ručak, pileća jetrica sa palentom i špinatom. I cikla salata. Danas bolonjez, a sutra će biti oslić u pivskom tijestu. Još ne znam hoću li uz to grah salatu ili lešadu, kako mi puhne.... Sinovi uče za ispite, pa na njih ne računam ovaj i idući tjedan.

    Uvijek imam u zamrzivacu piletine ili puretine s placa, ali redovito kupujem mljevenu puretinu pakiranu. S placa nabavljamo sir, ali povrće zimi češće kuoujem u običnom dućanu jer je na placu skupo i loše. Imam i hrpu zimnice iako se sad već vidi da je sredina zime, zalihe su se stanjile. Neki dan sam nabavila litru masti, a moj stariji sin se raspametio od sreće. Jede to na kruhu s paprikom. Moji vole i špek fileke, plućica i srce na kiselo i takve stvari koje nisu preskupe, ali ih nije uvijek lako naći.
    I
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.01.2023. at 22:12

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    I da, cijena hrana pomaknula je kvalitetu na nižu razinu. Sad su nam kranjske kobasice češće na jelovniku, kao i pureća posebna salama, a prije to nije tak bilo. Gledala sam nedavno cijenu junećeg buta, pa odustala i uzela meso od lopatice.

    Za slučaj hude sile obično imam smrznute kordonce u kući, ali to je meso u razini hrenovki. Prije sam znala teletinu kupiti, ali već dugo nisam. Nismo ni cijelu puricu pekli za Božić, nego samo zabatke.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    sjedi i napravi
    1. popiši što već imaš sve doma i probaj skuhati barem neko jelo od tih sastojaka

    2. napravi popis jela koji inače spremaš, pronađi još neko jelo koje bi vam za početak odgovaralo kao nešto novo
    3. složi otprilike raspored za tjedan ili deset dana ili pak dva tjedna onako kako misliš da bi ti odgovaralo ili onako kako su se do sada ponavljala jela
    (ja pišem ručak i večeru)

    4. već si u prvom postu napisala kako inače kuhaš pa i to stavi na papir ili u kalendar (npr. večernje kuhanje za sljedeći dan)

    5. kad sve to ispišeš, onda prijeđi na namirnice koje će ti biti potrebne

    ja npr. ako imam planiranu piletinu i znam da moram u mesnicu, odmah kupim više pa zamrznem tranširano ili kakoveć s natpisom na vrećici za koje je jelo namijenjeno, ili pak imam u rezervi ako mi baš neki dan ne odgovara planirano ili trebam dodatno skuhati ili nismo slijedili raspored i sl.

    dogodi se da ne slijedimo raspored, ali ako sam npr. danas skuhala nešto planirano za dva dana, onda ću za dva dana ono od danas jer imam već nabavljene namirnice. (Npr. planirala sam punjene šampinjone u nedjelju, ali ostalo je piletine i mlinaca od ručka pa ih nisam pekla za večeru i danas su već počeli crniti, dakle iskoristila sam ih za večeru.)

    kupi si/posudi u knjižnici neku zgodnu bazičnu kuharicu (ja imam više njih koje vrtim, ali npr. Suzy Josipović Mama zna, ima dosta dnevnih jela; ili pak Talijanska kuhinja - plaćena cca 50kn na Interliberu, savršena je, u njoj isto ima svačega, a jednostavni su recepti; Hrvatska za stolom - prekrasna nknjiga, ali malo su sastojci skuplji pa je dobra za svečane prilike; Dalmatinska kuharica)


    6. zabrani samoj sebi odlazak u mali dućan (osim eventualno kruh i mlijeko), snalazi se s onim što imaš barem sljedećih 7 dana; zapisuj ono što ti nedostaje od namirnica, kupit ćeš ih sljedeći put u velikoj kupovini

    7. ako ti se da, prolistaj kataloge, ali ja sam od toga odustala. idem u istu veliku trgovinu gdje znam gdje mi što stoji i kupujem uvijek iste proizvode


    inače na instragramu sam vidjela jedan profil i žena nudi tečaj planiranja jelovnika (mislim da je 150 eur ili sl. baš počinje s grupom od desetak polaznica... vidiš koji biznis)
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 19.01.2023. at 23:41

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Hrana je jako poskupila i nema tu neke pomoci.
    Poskupile su jako i osnovni proizvodi tako da te pomno planiranje i kupovanje na veliko nece spasiti.
    Radi sve kao i do sad. Planiraj prvo oko nonog sto imas u hladnjKu i špajzi da se ne pokvari, kupuj vise kad je povoljno pa spremi i vozi dalje.
    Nikakva normalna pravila vise ne vrijede .
    Ne mogu ti reci da jedes samo rizu i grah jer su i oni suludo poskupili.

  6. #6
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ma ne mislim da ću uštedjeti jer ću uspjeti sve namirnice kupiti na ludim akcijama nego ovako kako idem svaki dan uvijek kupim i neku glupost. Uvijek idem kad se vraćam s posla pa kupim i ono što već imam jer zaboravim. Zapravo moram prvo napraviti popis što sve imam i to potrošiti pa onda dalje.

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne znam što je gore . Kad radim velike nabavke, dogodi se da mi stvari propadnu. Kad idem u dućan češće imam osjećaj da više trošim. Trenutačno je ipak stvar u tim nenormalnim poskupljenjima.
    Inače uvijek planiram tjedne jelovnike, ipak bi mi bilo too much da nemam namirnice za ručak u kući unaprijed.

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Mlijeko Veronik 1.31 eur
    Grinceg plac 1.6 eur
    Prije je bilo mlijeko 9 kn, grinceg 10 msm

    Ne mogu raditi tjedne jelovnike jer ne mogu smrzavati hranu, loš friđ. I isto volim kuhati kaj nam se jede taj dan. Eto jedino taj čuveni bolonjez sam skuvala i smrzla.
    Gricke uopće i ne uzimam. Voće da. Umjesto super hrane jabuke, naranče su sasvim okej.
    Za juhu sam dobila odličnu preporuku pureći vrat iz Vindije. Osim kaj nisu htjeli jest meso s vrata uz pire.
    Kad prestane lovostaj na ribe srdele su jeftin, a dobar ručak.
    Slanutak sam jučer kuhala. Klinac ga voli bez dodataka. Kruh bi valjalo doma peći, osim kaj se ne sjetim.
    Mislim da se da sve to izvesti pod uvjetom da se skuha točno toliko da se ništa ne baci. Bolje ne biti pun trbuh da se nemre disati, nego bacati.

    Poslano sa mog LDN-L21 koristeći Tapatalk

  9. #9
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja sam pred godinu dvi zakljucila da za mene nisu tjedni shoponzi, i da mi je puno jednostavnije, a vjerojatno i jeftinije, kupovat na 1-2-3 dnevnoj bazi. Tu mislim na voce, povrce, meso, ribu, sireve,... al to sve vise manje kupujem na pazaru, u mesnici, ribarnici - pa je rijetko sto na akciji. Ajd, ribu znamo kupit u Lidla - tamo bude na akciji cesto. Ove trajnije namirnice, tipa tjestenina, riza, mlijeko - to kupimo na akciji u vecim kolicinama.

    Al meni su svi ti ducani na 5 min od stana - tako da mi je vrlo jednostavno zaletit se i nesto kupit.

  10. #10
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    mitovski hvala za temu

    Upravo planiram isto. Idem prvo popisat šta imam u škrinji i hladnjaku pa to potrošit a onda planirat za dalje.
    Muka mi je više što djeca jedu stalno manje više ista jela preko tjedna (meso i UH, varivo) jer to jedino se može napravit da bude ok kad se podgrije.
    Bake mi više ne mogu doći ni barem 1x tjedno. Jedna baka ima unuka kojeg čuva, druga je već 2 mj van funkcije radi op.koljena a sad će i u toplice.

    Žao mi da djeca ne mogu pojest svježe pripravljenu blitvu, ribu, grilano povrće, pire,....ah...

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se da sve to izvesti pod uvjetom da se skuha točno toliko da se ništa ne baci. Bolje ne biti pun trbuh da se nemre disati, nego bacati.
    Da radiš, ne bi tako razmišljala.Ja kad god skuham, kuham odmah više toga da par porcija mogu smrznuti djeci za one dane kad sam na knap s kuhanjem.
    Hranu ne bacamo.
    Nekad ako ostane, ponese muž na posao ili jede navečer. Ja nikako ne volim jesti istu hranu dva dana zaredom, a kamoli ručak i večeru isto. Njemu je to ok.

    I sin ako ima svoj obožavani bolonjez ili neki mesni umak, može jest 2x u istom danu.

  12. #12
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    sjedi i napravi
    1. popiši što već imaš sve doma i probaj skuhati barem neko jelo od tih sastojaka

    2. napravi popis jela koji inače spremaš, pronađi još neko jelo koje bi vam za početak odgovaralo kao nešto novo
    3. složi otprilike raspored za tjedan ili deset dana ili pak dva tjedna onako kako misliš da bi ti odgovaralo ili onako kako su se do sada ponavljala jela
    (ja pišem ručak i večeru)

    4. već si u prvom postu napisala kako inače kuhaš pa i to stavi na papir ili u kalendar (npr. večernje kuhanje za sljedeći dan)

    5. kad sve to ispišeš, onda prijeđi na namirnice koje će ti biti potrebne

    ja npr. ako imam planiranu piletinu i znam da moram u mesnicu, odmah kupim više pa zamrznem tranširano ili kakoveć s natpisom na vrećici za koje je jelo namijenjeno, ili pak imam u rezervi ako mi baš neki dan ne odgovara planirano ili trebam dodatno skuhati ili nismo slijedili raspored i sl.

    dogodi se da ne slijedimo raspored, ali ako sam npr. danas skuhala nešto planirano za dva dana, onda ću za dva dana ono od danas jer imam već nabavljene namirnice. (Npr. planirala sam punjene šampinjone u nedjelju, ali ostalo je piletine i mlinaca od ručka pa ih nisam pekla za večeru i danas su već počeli crniti, dakle iskoristila sam ih za večeru.)

    kupi si/posudi u knjižnici neku zgodnu bazičnu kuharicu (ja imam više njih koje vrtim, ali npr. Suzy Josipović Mama zna, ima dosta dnevnih jela; ili pak Talijanska kuhinja - plaćena cca 50kn na Interliberu, savršena je, u njoj isto ima svačega, a jednostavni su recepti; Hrvatska za stolom - prekrasna nknjiga, ali malo su sastojci skuplji pa je dobra za svečane prilike; Dalmatinska kuharica)


    6. zabrani samoj sebi odlazak u mali dućan (osim eventualno kruh i mlijeko), snalazi se s onim što imaš barem sljedećih 7 dana; zapisuj ono što ti nedostaje od namirnica, kupit ćeš ih sljedeći put u velikoj kupovini

    7. ako ti se da, prolistaj kataloge, ali ja sam od toga odustala. idem u istu veliku trgovinu gdje znam gdje mi što stoji i kupujem uvijek iste proizvode


    inače na instragramu sam vidjela jedan profil i žena nudi tečaj planiranja jelovnika (mislim da je 150 eur ili sl. baš počinje s grupom od desetak polaznica... vidiš koji biznis)
    Super savjeti.

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Da radiš, ne bi tako razmišljala.Ja kad god skuham, kuham odmah više toga da par porcija mogu smrznuti djeci za one dane kad sam na knap s kuhanjem.
    Hranu ne bacamo.
    Nekad ako ostane, ponese muž na posao ili jede navečer. Ja nikako ne volim jesti istu hranu dva dana zaredom, a kamoli ručak i večeru isto. Njemu je to ok.

    I sin ako ima svoj obožavani bolonjez ili neki mesni umak, može jest 2x u istom danu.
    Pa da, ovo moje se odnosi na upravo to, one koji su doma i mogu nakuhavati cijeli dan, a ledenica mi je mala i friđ mi ne valja pa mi više odgovara svaki dan uzeti drugu stvar.

  14. #14
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Ne pravim tjedne jelovnike, a idem samo jednom u veći šoping i skoro ništa ne bacamo. Nemam ni ništa protiv mesa i ribe u samoposlugama. Na tržnicu ne mogu nikako jer naša tržnica radi ograničeno vrijeme. Mogla bih subotom, ali mi se ne da. Također mislim da na tržnici potrošim više novaca nego u dućanu.

    U kući uvijek imam glavicu kupusa i smrznuti špinat i grašak od povrća, i osnovne namirnice tipa luka, češnjaka, mrkve, celera, peršina, krumpira. Kako čega nestane, odmah zapišem u bilješku u mobitelu, a to rade i ukućani ako njima nestane ili je pri kraju nešto što koriste.

    O ručku počnem misliti negdje oko 11 sati i onda najčešće zovem muža i zavapim da mi pomogne smisliti što ćemo. Onda on, ako radi od kuće, pogleda što imamo od smrznutih proteina i tako smislimo što ćemo taj dan. Kad imam svježeg povrća, a to je u većini slučajeva, onda smišljanje ručka kreće od povrća.

    Za onaj tjedan kad je sin popodne u školi, imam zamrznute individualne porcije jela koje on onda podgrije i skuha si prilog. To su npr. chilli con carne, piletina u umaku od senfa i vrhnja, varivo s graškom, bolognese, svinjski paprikaš. Ne sviđa mi se često jesti umake i pirjanu hranu, ali ona se najbolje zamrzava.

    Imam malenu ledenicu i spremišni prostor općenito pa nemam nekih zaliha i onda kupujem po onom popisu gdje je zapisano čega je nestalo, samo zamjenjujem stalne namirnice. Za razliku od ljudi koji kupuju više nego što im treba (ne mogu se zadržati na popisu), ja imam suprotni problem - nema šanse da se sjetim nečega što mi treba, a nije na popisu jer mi je kupnja tlaka i jedva čekam da pokupim sve s popisa i izletim iz dućana.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 20.01.2023. at 11:13

  15. #15
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    mitovski hvala za temu

    Upravo planiram isto. Idem prvo popisat šta imam u škrinji i hladnjaku pa to potrošit a onda planirat za dalje.
    Muka mi je više što djeca jedu stalno manje više ista jela preko tjedna (meso i UH, varivo) jer to jedino se može napravit da bude ok kad se podgrije.
    Bake mi više ne mogu doći ni barem 1x tjedno. Jedna baka ima unuka kojeg čuva, druga je već 2 mj van funkcije radi op.koljena a sad će i u toplice.

    Žao mi da djeca ne mogu pojest svježe pripravljenu blitvu, ribu, grilano povrće, pire,....ah...
    To me baš i smeta.. Jer to uvijek moraju biti neka jela koja su dobra sutradan.
    Pileći file ne valja sutradan.. Mislim valja, ali je ko kamen... Šampinjoni, špinat, blitva s krumpirom.. To ne spremam jer ne volim da to podgrijava tako da je tako nešto vikendom. Isto kao i ti mislim da je puno previše UH.
    Meni planiranje inače ne ide.. Impulzivna sam osoba i tip koji u sekundi nešto odluči. Vikendom čekam do 11 da ogladnim da vidim što mi se jede i što ću kuhati
    Svakako mislim da moram biti ekonomičnija. Užasno sam ljuta i frustrirana ovim prenapuhanim poskupljenjima pod krinkom svega i svačega. Jaja u mom Sparu su skoro 24 kune... Užas... Prvi val je bio pred Božić i drugi nakon eura... a kad sam vidjela cijenu wc papira... popi...la sam.
    I onda nam ženska kod koje idemo na jogu 4.1. pošalje poruku da se prebacujemo na euronpanje cijena 45..a bila je 300 kuna. Poludile smo sve.. Onak onda napiši da se cijena povećala, a ne da se prebacujemo na euro.

  16. #16
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Dok su djeca bila manja, kuhala sam ujutro. Prek tjedna su se vrtila slična jela o onda bi subotom i nedjeljom imli nekaj kaj ne stignem prek tjedna.

    Meni se gulš pokazao lkao odlično jelo, al gulaš s baš jako jako puno povrća i dugo kuhan. Čak ga radije jedu neg bolonjez.

    Mi kupujemo na dnevnoj bazi, al to je zato kaj možemo. Pratim i akcije, al samo za dućane koji su mi uz put.

    I opet ću napisati, nama su se troškovi hrane smanjili otkada sin ne živi s nama. Jer količina mesa koju on pojede je veća od porcija za nas troje preostalih.

  17. #17
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    I mom sinu ručak bez mesa nije ručak. Kćerka upravo suprotno.
    Ijoš ima jela koja ne jedu oboje Tad jedno dobije svježe kuhano, a drugo onu smrznutu porciju iz škrinje
    Gledam da ih podjednako u takvim situacijama "oštetim".

    Da bar imamo rad od doma dan-dva, to bi jako spasilo stvar.
    Napokon bi mogla radit jela po svom i njihovom guštu.

  18. #18
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Ja već godinama utorkom, pogledam katalog Konzuma ujutro i napravim popis ono kaj mi treba.
    Četvrtkom obavim tjedni šoping u Radničkoj, subotom odem na plac po povrće, salatu i picekovinu.
    Meso kupujem u dućanu ili kod mesara, kombiniram. Ribu kupujem na placu.
    Lidl ima dobre cijene ribe, pa i tamo kupim.
    O cijeni tariguza nebum niti pričala, mislim da smo svi već ludi s tim povećanjima cijena.
    Uvijek u škrinji, malom frizeru imam nešto mesa, malo bolonjeza (ako ostane), sarme, ono kad baš ne stignem skuhati da djeca imaju kaj podgrijati.
    Kada radim ćušpajz, radim ga za dva dana. Jedan dan ga jedemo, a sljedeći dan je preskok plus i onda opet ćušpajz.
    Nedjeljom napravim više mesa, pa u ponedjeljak samo neko povrće uz to i eto ručka.
    Moji jedu ono što skuham, nije im uvijek po volji ali ajde ako već ne žele kelj na ćušpajz pojest će ga na lešo, uz neko meso.
    U utorak, napravim plan kupovine i menu što ću kuhati za vikend, i preko tjedna.

    Kako je malac u pubertetu, troškovi hrane su se povećali drastično jer dijete u razvoju jedeeeeeeeee puno.

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja radim od doma ali nije baš da stignem kuhati. Kako kad. Kad mi je kći popodne u školi onda mora rano ručati, pa moram imati gotov ručak.
    Kuham klasika, variva s povrćem, variva od mahunarki, curry, bolonjez, gulaše ..
    Imam uvijek smrznutog povrća (by Ledo) za situaciju da nismo otišli na plac, meso isto kupujem u većim količinama pa imam i mljevenog i piletine i junetine u škrinji.
    (btw. jeste vidjeli da Ledo kineska mješavina košta 19 kuna - to mi je inače uvijek adut za ručak za pola sata)

  20. #20
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja radim od doma ali nije baš da stignem kuhati. Kako kad. Kad mi je kći popodne u školi onda mora rano ručati, pa moram imati gotov ručak.
    Kuham klasika, variva s povrćem, variva od mahunarki, curry, bolonjez, gulaše ..
    Imam uvijek smrznutog povrća (by Ledo) za situaciju da nismo otišli na plac, meso isto kupujem u većim količinama pa imam i mljevenog i piletine i junetine u škrinji.
    (btw. jeste vidjeli da Ledo kineska mješavina košta 19 kuna - to mi je inače uvijek adut za ručak za pola sata)
    Ma da ?
    Mada više ništa me ne čudi!
    Zadnje sam kupila u Kauflandu, prije dva tjedna, na akciji po 9,99 kuna.

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    18,99 u Konzumu - od sad i ja lovim smrznuto povrće samo na sniženjima. S tim da koliko vidim niti na sniženju više nije 10, nego 12 - ovaj tjedan je na sniženju Carska mješavina, 12 kuna.

  22. #22
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    18,99 u Konzumu - od sad i ja lovim smrznuto povrće samo na sniženjima. S tim da koliko vidim niti na sniženju više nije 10, nego 12 - ovaj tjedan je na sniženju Carska mješavina, 12 kuna.
    Prije dva tjedna rio mare tuna je na akciji bila 29,99, prošli tjedan 34,99. Pitam se što li će biti sljedeći tjedna ?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    18,99 u Konzumu - od sad i ja lovim smrznuto povrće samo na sniženjima. S tim da koliko vidim niti na sniženju više nije 10, nego 12 - ovaj tjedan je na sniženju Carska mješavina, 12 kuna.

    smanjili gramaže svim smrznutim proizvodima
    neki su postali pakiranja od 400gr, pa čak i 300gr, uz naravno, povećanje cijene

  24. #24
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Evo radila sam gulaš krumpir i nisu htjeli jesti. Dođe mi da čupam kosu, a ne mogu im objasniti da je sve skupo.

    Poslano sa mog LDN-L21 koristeći Tapatalk

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    jesi probala staviti žlicu vrhnja u njihove tanjure? ili pak čvrstog jogurta? ili pak smiksaj i malo razrijedi s vrhnjem za kuhanje (postalo skupo!!!!, ali malo će biti dovoljno) ili ih potkupi čipsom/čokoladom i sl.

    mislim da je to danas u većini obitelji normalna pojava ta pobuna djece i izbirljivost
    neće oni ništa shvatiti o skupoći i cijenama
    posebno kad ih imaš tako troje bliskih u godinama - ako najstarije ili najglasnije dijete kaže da neće, ostali će samo kopirati (dok ne ogladne pa pojedu naknadno, sami za stolom, u miru, bez bratske/sestrinske dekoncentracije)
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 20.01.2023. at 15:18

  26. #26
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Evo radila sam gulaš krumpir i nisu htjeli jesti. Dođe mi da čupam kosu, a ne mogu im objasniti da je sve skupo.

    Poslano sa mog LDN-L21 koristeći Tapatalk

    Napravi im gulaš u koji stavi samo meso, luk i puno puno korjenastog povrća. Ak imaš vremena, kuhaj ga dugo na laganoj vatri (čak 3 -4 sata) onak da se skoro sve raspadne. Možeš napraviti veću količinu. I uz to im serviraj svaki pout neki drugi prilog (klinci obično uvijek hoće tijesto, šufnudle, pire. A taj gulaš fakat možeš napraviti u količini za barem 3 dana u tjednu.

    Kod nas doma nitko ne jede vrhnju u sklopu ikojeg jela zaručak, osim Francuskog krumpira
    Posljednje uređivanje od NanoiBeba : 20.01.2023. at 15:27

  27. #27
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    (btw. jeste vidjeli da Ledo kineska mješavina košta 19 kuna - to mi je inače uvijek adut za ručak za pola sata)
    Ledo je najskuplji na tržištu
    drugi proizvođači imaju iste ili slične mješavine bar 30% jeftinije od Leda

  28. #28
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa dobro, svejedno je jako poskupio.

    Ja imam običaj kupovati Ledo povrće jer sam tako navikla, ako je netko probao neko drugo i ako ima kineska mješavina neka mi slobodno javi. U Lidlu (koji je generalno jako poskupio) vidim da imaju povrće za wok ovaj tjedan isto po 20 kuna. Doduše 600 grama.

    Mislim, neke stvari su stvarno dostigle nevjerojatne cijene, ne znam jeste li vidjele da President zrnati sir u čašici košta 17 kuna. Znam da ima i u Lidlu i K+, ne kupujem President više - ali što jest, jest, on mi je najbolji.

  29. #29
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja uredno podgrijavm blitvu s krumpirom, umak sa šampinjona, … (u stvari podgrijavamo sve - gdje bi dospjela kad bi se još na to ograničavala)
    Inace kupimo mesa za tjedan dana i nešto povrća a ostalo kuhamo oko te osnove, ne radim tjedni meni nego dokupim što treba. Imam lokalni Konzum i to mi je ok.
    Nemam volje proučavati koliko je koštalo nešto pred par mjeseci jer nema smisla, gledam koliko košta sad i to je to. Ide nam u kući litra mlijeka dnevno i to sam najviše primjetila povećanje cijene. A ne kupujemo neko skupo…

    Neko vrijeme kad sam imala baš krizu mi je pomagalo imati popis od recimo 30 različitih ručkova onda bi za taj tjedan odabrala što kuhamo pa nije bilo stalno isto. I čitam povremeno portale s receptima, dobro dođe za inspiraciju. Evo sad je netko spomenuo kinesko povrće, nisam dugo radila wok a to vole i ne treba dugo za skuhati. Nije isto kao kad je upravo kuhano ali nije ni katastrofa ako stoji par sati. A traje kuhanje 20 min max, jedino se moram odmah ujutro sjetiti rižu namakati.

  30. #30
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Što se jeftinih jela tiče, moji vole ponekad za rucak grenadirmarš (iako on može i sa malo slanine) i šufnudle s prezlima i kiselim vrhnjem. Ali su nakon toga brzo gladni (to im baka zna ponekad poslati kao ručak).

    Kad ja kuham gotovo uvijek ima bar malo mesa jer je inace dosta prazan ručak - ali onda npr prodinstam malo piletine ili neke ljute roštilj kobasice kao podlogu za varivo a ostalo onda poprimi taj okus. Nitko ne spominje rizota, to moji vole i brzo se skuha ujutro i bude dobro tokom dana. Nisam nikad probala zamrznuti, uvijek se pojede... Pa wokovi s rižom. Tortilje s raznim punjenjem- moji sve to vole a priprema je oko pola sata i nije skupo... Pite su isto dost jeftine i zasitne ali to bas ne vole pa ne kuham.. ili zapeceni strukli.

  31. #31
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    mitovski, sve radiš dobro, ne bih ništa mijenjala na tvom mjestu :)
    Kod nas doma imamo naviku da npr. 3 puta tjedno bude varivo od povrća i/ili mahunarki, 2-3 puta tjedno meso ili riba i isto volim kuhati jela koja su još i ukusnija drugi dan (grah, sarma, saft od mesa pa promijenim prilog - riža, krumpir, tjestenina, palenta). Sad u sezoni kiselog kupusa radim dinstani (evo, upravo završila), uz to skuham kobase, restani krumpir... i kiseli kupus je jedna od namirnica koju ne kupujem u dućanu, idem na Dolac ili u Veroniku i spremno plaćam :)

  32. #32
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    715

    Početno

    Dobar dio vremena radim od kuće pa ručak smišljam to jutro kada odem u dućan/plac, ali dok nije bilo tako i kod mene su se preko tjedna vrtila variva i saftovi razni. Ono što planiram je da kada kuham juhu, jedemo ju taj i idući dan i najčešće ostane za makar jednu porciju u led. Bolonjez se kuha na veliko, za smrznuti makar 2 porcije, također dinstam junetinu na veliko, makar 1.5kg, kada se nađe na akciji (kockice, kao gulaš) i onda smrznem porcije pa od toga može biti ili rižoto ili običan gulaš uz tijesto, palentu ili krompir-gulaš, onako na žlicu, može i kombinacija s graškom, to obožavaju.
    U frizeru osim toga uvijek ima povrća, paniranog mesa, po porcijama složeni narezani lungići i slično.

    Lili, a zašto ne bi i preko tjedna djeca jela te stvari tipa pire ili blitva? Ako sam dobro zapamtila tvoji su godinu mlađi od mojih? Bogme čak i sin već od početka 5.razreda, a tako je i kćer, sami kuhaju tjesteninu, pire, blitvu, peku jaja, meso na naglo na tavici, rade salate...
    Kunem se da su među šeprtljavijom djecom, ali to smo riješili tako da npr ja ogulim i narežem krumpir i blitvu, oni samo stave kuhati, a kada je gotovo ne cijede to (imam još taj strah da neće dobro primiti vruć lonac pa da će se opeći kipućom vodom) nego u drugi lonac ili zdjelu onom rupičastom hvataljkom ili rupičastom žlicom. Začine po želji i jedu, fino i friško. Za ispeći file na tavi treba 5minuta, a stvarno ne valja hladno, ono da im se to u jutro prije posla radi, a oni jedu u 12 npr. Kupila sam onu mrežicu kaj se stavi na tavu protiv prskanja i nema brige. Vole si i wok napraviti, izvade iz leda wok mješavinu, na tavu, soja sos i prodistaš. Uz to skuhaju noodle i imaju brz i fin ručak.
    Definitivno mislim da djeca viših razreda si mogu napraviti ova jednostavnija jela, neka jednom rade uz roditelja i dalje sami i odmah je lakše s tim tjednim jelovnicima.

  33. #33
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    715

    Početno

    Palo mi je još na pamet, a tek nedavno sam i sama otkrila da je OK i za smrznuti : kupim pureći batak/zabatak, to bude ok cijena i onda ga očistim s kosti pa te komade na tavi pečem/dinstam uz dosta začina, ponekad i papriku stavim za miris.
    Moji klinci to zovu "ono fino meso s tave" i to može biti super uz neki prilog ili uz varivo da se pojača kome treba meso, a može se i već skuhano koristiti kod pripreme variva, dok se dinsta npr luk i mrkva pa malo tog mesa na kockice za šmek.
    Nedavno mi ostalo viška, smrzla sam i super podnosi odleđivanje.

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ja tetu odmah u dućanu žicam da mi otkišobrani batak ili zabatak i isekira kost, kost završi u juhi, a meso većinom spećem u roku ili zmeljem za bolonjez

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uredno podgrijavm blitvu s krumpirom, umak sa šampinjona, … (u stvari podgrijavamo sve - gdje bi dospjela kad bi se još na to ograničavala)
    Inace kupimo mesa za tjedan dana i nešto povrća a ostalo kuhamo oko te osnove, ne radim tjedni meni nego dokupim što treba. Imam lokalni Konzum i to mi je ok.
    Nemam volje proučavati koliko je koštalo nešto pred par mjeseci jer nema smisla, gledam koliko košta sad i to je to. Ide nam u kući litra mlijeka dnevno i to sam najviše primjetila povećanje cijene. A ne kupujemo neko skupo…

    Neko vrijeme kad sam imala baš krizu mi je pomagalo imati popis od recimo 30 različitih ručkova onda bi za taj tjedan odabrala što kuhamo pa nije bilo stalno isto. I čitam povremeno portale s receptima, dobro dođe za inspiraciju. Evo sad je netko spomenuo kinesko povrće, nisam dugo radila wok a to vole i ne treba dugo za skuhati. Nije isto kao kad je upravo kuhano ali nije ni katastrofa ako stoji par sati. A traje kuhanje 20 min max, jedino se moram odmah ujutro sjetiti rižu namakati.
    Ovako je i kod nas. Podgrijavamo ako ostane, iako npr nema šanse da podgrijemo špinat, jer to bude pojedeno istog trenutka kad je skuhano.

    Rižoto nam je česta večera, a za ručak riža s povrćem čest prilog uz meso. Volimo i musake od krumpira i od kelja. Jeftina jela su i ćufte, bolonjez, paprikaš, pa i sarma, iako tu ne gledam previše na cijenu. Važno mi je da izdrži 2 dana, da ne moram kuhati baš svakodnevno, pogotovo ako nitko od nas nema vremena...

  36. #36
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Slažem se da si dosta toga djeca u višim razredima mogu i sama pripremiti, ali moja kad ima školu popodne raspored je ubitačan. Utorkom je u školi od 12-20i inda je do 21.30 na plesu. Četvrkom od 13-19.ostale dane od 14-19 s tim da će sad i petkom biti od 13-19 jer se priprema za Delf iz francuskog. Uz ubitačnu količinu zadaća i gradiva prenaporno je da joj još i ručak uvalim pa makar i 20 minuta. Doručak i užinu za školu si sama priprema.
    Sutra ću napraviti reviziju zamrzivača i namirnica poout riže i tjestenine pa ću napraviti neki jelovnik prema tome i kad to riješimo onda ću dalje vidjeti.
    Jučer sam od oog-a naručila junetinu tako da ćemo to imati bar 6 mjeseci za juhe.. saftove i gulaše.
    Da me krivo ne shvatite, ne bih ja da jedemo jeftino.. Nego ekonomičnije i ne želim plaćati daleko više od vrijednosti namirnice. Kad kupim od svoje kume piceke koje je za mene uzgojila onda znam što plaćam, ali ovo što se događa zadnjih dana je strašno... Znam da dio povećanja ima opravdanje.. ali veliki dio nam je tako lijepo upakiran pod ovim eurom.

  37. #37
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Mitovski sve si odgovorila i u moje ime.

    Moja kuha već godinama, zna cijele ručkove napravit al uz ovakav raspored, školu u dvije smjene jer je uvijek nešto u kontra smjeni od izbornih, učenje, zadaće, njenih nekoliko dodatnih, treninge nakon škole, nemam srca,a ni ne želim da gubi još vrijeme na kuhanje iz taj ludi raspored.

    Pogotovo nije moguće da sin 5.razred koji je u kontra smjeni (ima taj prilog koji je ona skuhala ili će tek skuhati,ovisno o smjeni) jer se skroz mimoilaze. Na njega ne mogu računat da bi sam pripremao priloge i kuhao dijelove ručka. Radije bi otišao polugladan u školu, pojeo dio ručka koji je gotov isto ide na dodatne, pa izborna u kontra smjeni, poslije treninzi.

    Baš mi je žao te djece danas i kakve rasporede imaju.

    Ja još nisam popisala hladnjak i škrinju al sam obavila novu nabavku danas

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Neće se ti rasporedi popraviti. Moji su studenti i da nisu naučili držati kuhaču u osnovnoj školi, sad ne bi bilo šanse. Osim toga, korona je upropastila rasporede i radno vrijeme i odraslim zaposlenim ljudima pa su mnogi osuđeni na brzu hranu i dostavu. Moji sinovi znaju jesti u studentskoj menzi za jeftine pare AKO obrok uspiju uklopiti u raspored. Mene nervira npr kad mlađi sin nema stabilan raspored, kaže da će jesti doma pa ne stigne. Da ne bacamo hranu, mnoga jela kuham samo vikendom kad točno znam broj ljudi.

  39. #39
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Moja je odrezala sve osim jedne aktivnosti navečer u 20h i ima vremena ko u priči. Kad se pogleda što je stvarno obavezna nastava tog i nema tako puno, ispod 6h dnevno, više 5h.

    No stogod je skuhano ako joj se ne svidja ona si skuha nešto sama. Sin isto (5. razred). Tako da nam je jelovnik dosta prilagođen osjećaju da li bi to nešto jeli ili će si sami skuhati ne uzimam srcu ak im se nesto ne svidja, nema tog ko ce svima udovoljiti. Naravno jednostavnije priloge isto kuhaju sami, ak napravim bolonjez ili sl...

  40. #40
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moja kći ne stigne kuhati pa kuham ja.
    Čak si i nosimo od doma u posudicama kuhano jelo.
    Ja zbog dijabetesa, a ona zato jer po bolnicama, osim Mlinara i sličnog smeća nema što pojesti.
    Jučer sam bila u Lidlu i izašla šokirana. Samo kiselo vrhnje, ono plavo s 12% masti su od prošlog tjedna digli za duplo pa je sada 5 kn. Nisu normalni koliko su poskupili sve.
    Za nas dvije i dva psa puno trošimo na hranu, no da se naći i povoljnijih ponuda. Recimo Spar ima popust na svježe meso i ribu od 50% kad je rok blizu. Često tako kupim kad nađem i uvijek je sve bilo ok. Nikad nisam kupila pokvareno meso.
    Npr. jučer sam kupila u Sparu kilu teleće lopatice za samo 3 eura. Skuhala juhu, a meso su kći i pesovi podijelili i kaže mi kći da je bilo super.
    Kad usporedim sa cijenom konzervi za pse, ovo je jeftinije i daleko, daleko kvalitetnije.
    Ako nađem više takvog mesa, zamrznem pa imam za drugi put. Isplati se.

  41. #41
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kuha već godinama, zna cijele ručkove napravit al uz ovakav raspored, školu u dvije smjene jer je uvijek nešto u kontra smjeni od izbornih, učenje, zadaće, njenih nekoliko dodatnih, treninge nakon škole, nemam srca,a ni ne želim da gubi još vrijeme na kuhanje iz taj ludi raspored.
    I imaš pravo što to ne želiš. Moja bi znala otići od kuće u 6:30 i vraćati se u 22:00, nije mi palo na pamet je još ganjati da se bavi kućanskim poslovima.
    Do udaje nikad nisam ništa skuhala i sve sam naučila, tko želi, naučit će i sa 70, a kome se ne da, badava mu što je znao kuhati još u osnovnoj

  42. #42
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Mi pravimo tjedne jelovnike još odavno, otkad sam rodila L, 2020. Tako nam je lakše jer su djeca mala, mi puno radimo, ima svakakvog posla i izvan kuće.. a opet volimo paziti na prehranu i zbog nas, a naravno pogotovo zbog djece.

    Svake nedjelje napravimo popis za tjedan, odemo u trgovinu i pokupujemo odmah sve. Nema ni bacanja hrane tako. S tim da stvarno imamo i sreće što nismo izbirljivi, tj. ima puno jela da ih svi volimo pa nam nije teško napraviti plan. Sad već samo vrtim jer sam si čuvala sve jelovnike pa ni nemam što puno više izmisliti, eventualno kad vidim neki novi recept pa ga probam ubaciti, ako djeca prihvate dobro, a ako ne, ima dosta jela već isprobanih.

    Meni je ovako lakše jer sam inače stvarno jako kaotična i neorganizirana osoba da budem iskrena. Ja uopće nisam sposobna svaki dan odlučiti što ćemo jesti, a da to bude dobro u smislu da pojedemo dosta i mesa i povrća i žitarica i svega. Moram staviti na papir i držat se toga, inače ispadam. Bude naravno nekih životnih situacija da mi je zadnja stvar na pameti da pratim tamo neki jelovnik, pa pojedemo što god pojedemo, a planirane namirnice se iskoriste već nekako. Ali uvijek se vratim, jer kao što rekoh - kaos u glavi.

    Ja jednostavno tako funkcioniram, imam svoje popise za sve jer drugačije ne znam i ovo mi olakšava. I definitivno se uštedi novaca, nema šanse da ja odem u trgovinu po jednu stvar, ma kakvi. Muž je tu još gori od mene, nikad neću zaboraviti kad je rekao da ode skoknit po duhan, pa se vratio s dvije vrećice i odmah mi s vrata rekao je*iga.

    Dobra stvar mi je i meal prep, ima hrpa videa na youtubu, ali ja to ne slijedim u potpunosti. Dosta njih si ispeče mesa za tjedan dana, ja se toga bojim, bojim se da se neće početi kvariti, a da ne skužim pa da djeca pojedu, užas. Ali djelomično slijedim, recimo jutros kad sam kupila meso za ovaj tjedan, odmah sam ga nasjeckala s obzirom na to za što mi treba pa ga tako zaledila. Uštedit ću vremena kad ga budem pripremala. Tako neke stvari kao djelomično pripremim da uštedim vrijeme, organiziram si u posudice i onda mi je lakše preko radnog tjedna.

    Potroši se tako više vremena taj jedan dan planiranja, ali nama je nedjelja često takva da su djeca sa svekrvom pa mi iskoristimo jutro da obavimo trgovinu i taj djelomični meal prep.

    Inače ne kupujemo sve na jednom mjestu, volimo otići na pijacu po neke stvari, u mesnicu, u ribarnicu... Neke i u trgovini. I pratimo cijene. Kod nas bude jako vidljiva ušteda jer kupujemo biljno mlijeko, bezglutensko brašno itd., pa evo nedavno je to mlijeko bilo na 50%, naravno da sam iskoristila da kupim više. Možda na "normalnim" namirnicama nije toliko vidljivo, ali mislim da se može postići neka ušteda s tim planiranjem.

  43. #43
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    715

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    I imaš pravo što to ne želiš. Moja bi znala otići od kuće u 6:30 i vraćati se u 22:00, nije mi palo na pamet je još ganjati da se bavi kućanskim poslovima.
    Do udaje nikad nisam ništa skuhala i sve sam naučila, tko želi, naučit će i sa 70, a kome se ne da, badava mu što je znao kuhati još u osnovnoj
    Meni je stvarno žao da vam djeca imaju u OŠ takve rasporede da su od jutra do mraka van kuće.
    Ovdje se uopće ne radi o tome da dijete nešto mora naučiti u OŠ nego da je dijete od 11+ godina svakako sposobno obaviti jednostavnu kulinarsku radnju, koja k tome oduzima minimalno vremena, poput staviti šniclu na tavu ili skuhati krumpir i na taj način se može olakšati planiranje obroka tijekom tjedna.
    Netko će to shvaćati ganjanjem djeteta ili ga žaliti, drugome je to normalan suživot i uobičajena obiteljska dinamika.

    Apropos povoljnih kupovina, jučer sam imala sreće pa sam nabasala u svom lokalnom pilećarniku u pravo vrijeme te uz hrbat za juhu kupila 1.5kg pilećih kostiju, dijelom od batka/zabatka, a dijelom od bijelog mesa-dakle koliko to "podigne" juhu, pogotovo kada ju se pusti da se duže kuha, tipa 3h, prefino bude. A kila kostiju pilećih je nešto preko 1€. Dio iskoristila jučer, a dio smrznula u dvije porcije za nove juhe.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Dajte napišite te vaše jelovniku... Zanimaju me jela koja se mogu pripremiti ranije, bar djelomično, u jednoj posudi za 8,9 ljudi. Toliko nas je dio godine. Kad nas je samo 5 ok hendlam, i financijski i organizacijski.Na količini padam. Vidim da sam bolja nego prije deset godina,ali prostora za napredak sigurno ima. Svako novo jelo ću cijeniti.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kći ne stigne kuhati pa kuham ja.
    Čak si i nosimo od doma u posudicama kuhano jelo.
    Ja zbog dijabetesa, a ona zato jer po bolnicama, osim Mlinara i sličnog smeća nema što pojesti.
    Jučer sam bila u Lidlu i izašla šokirana. Samo kiselo vrhnje, ono plavo s 12% masti su od prošlog tjedna digli za duplo pa je sada 5 kn. Nisu normalni koliko su poskupili sve.
    Za nas dvije i dva psa puno trošimo na hranu, no da se naći i povoljnijih ponuda. Recimo Spar ima popust na svježe meso i ribu od 50% kad je rok blizu. Često tako kupim kad nađem i uvijek je sve bilo ok. Nikad nisam kupila pokvareno meso.
    Npr. jučer sam kupila u Sparu kilu teleće lopatice za samo 3 eura. Skuhala juhu, a meso su kći i pesovi podijelili i kaže mi kći da je bilo super.
    Kad usporedim sa cijenom konzervi za pse, ovo je jeftinije i daleko, daleko kvalitetnije.
    Ako nađem više takvog mesa, zamrznem pa imam za drugi put. Isplati se.
    Koristiš li Lidl plus aplikaciju? Ovaj tjedan je kiselo vrhnje na akciji, plavo ali ono malo veće pakiranje i samo ako si prethodno aktivirala kupon. Meni isto ti njihovi kuponi idu na živce, ali sad sam ih naučila pratiti. Prije mi se dešavalo da uzmem dva kisela vrhnja, a akcija je 2+1 gratis i to piše samo u aplikaciji.

  46. #46
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa Vidi poruku
    Koristiš li Lidl plus aplikaciju? Ovaj tjedan je kiselo vrhnje na akciji, plavo ali ono malo veće pakiranje i samo ako si prethodno aktivirala kupon. Meni isto ti njihovi kuponi idu na živce, ali sad sam ih naučila pratiti. Prije mi se dešavalo da uzmem dva kisela vrhnja, a akcija je 2+1 gratis i to piše samo u aplikaciji.
    Koristim.
    I znam za to, ali tog vrhnja nije uopće bilo. Niti jednog.
    Samo je malog bilo i to duplo skuplje nego prošli tjedan, a nije bila akcija već redovna cijena.
    Svejedno ti hvala na savjetu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Dajte napišite te vaše jelovniku... Zanimaju me jela koja se mogu pripremiti ranije, bar djelomično, u jednoj posudi za 8,9 ljudi. Toliko nas je dio godine. Kad nas je samo 5 ok hendlam, i financijski i organizacijski.Na količini padam. Vidim da sam bolja nego prije deset godina,ali prostora za napredak sigurno ima. Svako novo jelo ću cijeniti.
    Ne da mi se ponavljati, pa samo dižem linkove na dva stara topica:
    http://forum.roda.hr/threads/43083-j...-podgrijavanje
    http://forum.roda.hr/threads/34886-%...ka-spiza/page3


    Primjeri iz prakse:

    Evo, kod nas u nedjelju sarma u 7 litrenom ekspres loncu. Uz to pire (krumpir se kuhao u 5 litrenom ekspres loncu).

    Ostalo:
    Filana paprika ili ćufte
    Gulaš iz lonca + prilog (riža ili tjestenina ili žemljača od starog kruha, to pečem u pećnici kad trebam veću količinu jer mi je spretnije nego kuhati Semmelknödel (lovačke okruglice). Palenta je isto odličan prilog koji podnosi stajanje do idućeg dana (narežeš na ploške i frk u mikrovalnu).
    Sekeli gulaš
    Paprikaš
    Pašticada - prava ili lažna
    Juneća/goveđa/teleća juha od hrge mesa, pa uz to kuhano meso napraviš sos (od kopra, hrena, paradajza, luka....) i pire ili rižu. Riža bolje podnosi stajanje do idućeg dana.
    Grah varivo sa suhim mesom (vrijede i druge mahunarke - leća, slanutak...)
    Ječmena kaša (ričet) sa suhim mesom


    Pečenje je klasika kad treba nahraniti veći broj ljudi uz minimum posla - imam veliku kaserolu od gusa u koju stane 3-4 kg mesa (svinjska lopatica ili cijela purica ili pristojan komad odojka). Nareže se toga za veliki broj ljudi. Moja mama obično uz pečenje stavlja i krumpir (pred kraj) ali ja nisam ljubitelj toga.
    U kaseroli (manjoj) pečem pečenice 3-4 para, jer je ta količina dovoljna za nas četvoro.
    U običnom plehu bez poklopca za veći broj ljudi radim lasagne, francuski krumpir, musake vrsta raznih (krumpir+mljeveno meso; riža-kelj-mljeveno meso; kombinacije s povrćem tipa tikvice ili patlidžani...) Sve navedeno podnosi podgrijavanje u mikrovalnoj pećnici.
    Ribe - već je mitovski spomenula ribu iz papirnate vrećice, to je super za u pećnicu, ali nije dobro idući dan.

    Jela s tave (imam veliku tavu s kamenim premazom, da mi u nju stane cijela hrpa mesa:
    Faširanci (uglavnom ih radim od puretine jer su brzo gotovi, ali i od svih ostalih vrsta mesa) ili pljeskavice, ćevapčići, šiš i slično
    Pileće ili pureće bijelo meso pohano
    Ovdje ne spominjem bijelo meso na naglo, jer to ne podnosi stajanje za razliku od faširanaca i pohanaca, koji su dobri i idući dan.
    Riba - fileti oslića ili soma u pivskom tijestu

    Ima još hrpa toga, teško mi je to ugurati u jedan post. Nadam se da će ti pomoći ona dva linka sa starim postovima, gore ima hrpa starinskih recepata s uputama za pripremanje na novi način.

  48. #48
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ja mislim da je najvažnije ne bacati hranu, ne pustiti da rok istekne. Trebala bi sasine postove pregledati, ona je uvijek pisala da planira tjedno što će kuhati.
    Ja kupujem što mi fali i uvijek škicnem akcije kad sam u dućanu. Rijetko se pripremim od kuće. Žao mi je da nemam neke zgodne dućančiće u kvartu. Imam u frizeru jednu ladicu s povrćem, jednu s mesom i jednu s gotovom hranom. Tako mi je najlakše pratiti što se prazni. Smrznuta povrća kupim uvijek na akciji. Ledo me ne fascinira kad oni samo pakiraju uvoznu hranu u svoje vrećice.

  49. #49
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam običaj kupovati Ledo povrće jer sam tako navikla, ako je netko probao neko drugo i ako ima kineska mješavina neka mi slobodno javi. U Lidlu (koji je generalno jako poskupio) vidim da imaju povrće za wok ovaj tjedan isto po 20 kuna. Doduše 600 grama.
    Lidlovo povrće za wok često bude već začinjeno, i sve mi ima okus na neke e-ove, ne znam ima li Lidl te mješavine bez začina.
    Meni je to isto važan adut, za ručak na poslu radim neke mješavine quinoa/heljda/couscous/smeđa riža + povrće + ostaci mesa/tofu/seitan, a nemam uvijek svježeg povrća, ili poželim promjenu.

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Lidlovo povrće za wok često bude već začinjeno, i sve mi ima okus na neke e-ove, ne znam ima li Lidl te mješavine bez začina.
    Meni je to isto važan adut, za ručak na poslu radim neke mješavine quinoa/heljda/couscous/smeđa riža + povrće + ostaci mesa/tofu/seitan, a nemam uvijek svježeg povrća, ili poželim promjenu.
    Ima Lidl i smrznuto povrće bez ičega, ali ja sam u potpunosti odustala od Lidlovog smrznutog povrća i prebacila se na Eurospin. Jako sam zadovoljna minestrone mješavinom, a i drugim stvarima (špinat, grašak, kombinacije grašak-mrkva i slično). Imaju u ponudi i mješavinu smrznutih gljiva, ali nisam još probala.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •