Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: posvojena djeca i vrtić

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2023
    Postovi
    13

    Početno posvojena djeca i vrtić

    Pozdrav, posvojili smo dva dečka, od 3 i 5 godina. Stariji nas svaki dan moli da ga upišemo u vrtić jer bi htio biti sa svojim vršnjacima a i iskreno treba mu( iz centra nam rekli da ima ADHD). Dakle pošto smo papire dobili krajem 7mj nismo bili u mogućnosti ih upisati u redovan program i sad kad smo došli pitati svi vrtići u našem mjestu i okolici su popunjeni i nemamo nikakvu prednost/pravo da ih se upiše naknadno. Molim Vas ako koja od Vas zna što se po tom pitanju može poduzeti od strane centra, nas ili vrtića?!

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Jeste li u Zagrebu? Ovdje ima popis slobodnih mjesta: https://www.zagreb.hr/slobodna-mjest...-zagreba/42975

  4. #4
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Ako ne uspijete naći vrtić, probajte s nekakvim igraonicama (grupama) za djecu te dobi.
    Ali s obzirom da su djeca tek došla, a vi dobili posvojiteljski dopust, uzmite si vremena i posvetite ga djeci jer će im kasnije faliti s obzirom na to da niste bili zajedno u najranijoj dobi. Znam da nije lako jer smo i mi prije 10 god posvojili 5-godišnjaka i često mi je trebalo predaha od djeteta da se malo saberem i dođem k sebi, pa razmislite o tome da naravno dijete uz odnos s vama roditeljima ima i odnos s nekim drugim (bake, djedovi, rodbina, udomitelji, prijatelji) i kako ostvariti sve te odnose. Samo polako...i sretno!

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj špelkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ne uspijete naći vrtić, probajte s nekakvim igraonicama (grupama) za djecu te dobi.
    Ali s obzirom da su djeca tek došla, a vi dobili posvojiteljski dopust, uzmite si vremena i posvetite ga djeci jer će im kasnije faliti s obzirom na to da niste bili zajedno u najranijoj dobi. Znam da nije lako jer smo i mi prije 10 god posvojili 5-godišnjaka i često mi je trebalo predaha od djeteta da se malo saberem i dođem k sebi, pa razmislite o tome da naravno dijete uz odnos s vama roditeljima ima i odnos s nekim drugim (bake, djedovi, rodbina, udomitelji, prijatelji) i kako ostvariti sve te odnose. Samo polako...i sretno!
    Slažem se. Imate pune ruke posla ❤️. Toplo savjetujem da za starijeg iskoristite vrijeme za bonding i da istovremeno odmah počnete raditi na vještinama koje će mu biti nužne za školu (ne mislim na čitanje i pisanje). Ako igdje u blizini imate neke osmišljene radionice koje vode psiholozi, a gdje bi maleni do polaska u školu vježbao socijalne vještine, koncentraciju i kontrolu impulzivnosti te finu motoriku, to bi vam dugoročno bilo najbolje "ulaganje".
    Kad vam istekne posvojiteljski dopust, možete napisati par dopisa na razne adrese pa tražiti temeljem posvojenja iznimku i upis u vrtić bar na pola dana.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 30.09.2023. at 11:22

  6. #6
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Slazem se s curama.
    Osim toga, ako ima ADHD, a ici ce sa 7 u skolu, trebalo bi proci obradu tako da otpocetka skole ima asistenta. Bliski slucaj, roditelji nisu navrijeme poslali dijete na obradu, da stigne skola traziti asistenta, nego tek kad je krenulo u skolu, tako da je vec poznat u kvartu kao dijete slucaj, a to mu me treba. Bez obzira sto niste dobili vrtic, mislim da vam vrticke strucne sluzbe mogu dati info kako se prolazi obrada.

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se s curama.
    Osim toga, ako ima ADHD, a ici ce sa 7 u skolu, trebalo bi proci obradu tako da otpocetka skole ima asistenta. Bliski slucaj, roditelji nisu navrijeme poslali dijete na obradu, da stigne skola traziti asistenta, nego tek kad je krenulo u skolu, tako da je vec poznat u kvartu kao dijete slucaj, a to mu me treba. Bez obzira sto niste dobili vrtic, mislim da vam vrticke strucne sluzbe mogu dati info kako se prolazi obrada.
    Ne treba svaki ADHD asistenta , a ne moze se ni kod svih predvidjeti kako ce u skoli izgledati. Vrtici su ipak puno manje kruti nego skole, a svako dijete je razlicito.
    Ali da, ne bih zurila sa vrticem, upoznavanje i povezivanje mi se cini kao prioritet.

  8. #8
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    I to s ADHD-om uzet s rezervom, mnoga (da ne velim sva) friško posvojena djeca imaju posljedice prijašnjeg života bez "trajne" obitelji, pa čak i kod neke djece koja imaju "prikvačeni" ADHD da su rasla u drugim okolnostima nebi toga bilo. Bila sam asistent dugo godina i 10 god sam posvojitelj.

  9. #9
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Cure su u pravu, nije svaki ADHD za asistenta, ne mogu ulaziti u to koliko često se krivo dijagnosticira, ali s obzirom na slučaj kojeg sam spomenula, možda ne bi bilo loše raspitati se. Na obradu se u ZG čeka mjesecima. Ako je hitan postupak, čeka se par mjeseci, a djetetu se moglo pomoći ranije.

  10. #10
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Odnosno, treba se prvo povezati s djetetom i izgraditi međusobno povjerenje, da zna da mu želite pomoći i da bude kooperativno. A po potrebi se može tražiti i odgoda za školu, odnosno za slučaj kojeg ja spominjem, škola je preporučila odgodu, ali nije roditelj prihvatio.
    Iduće godine će dijete biti obavezno ići u predškolu, tako da će svakako morati u nekakav vrtić. Sretno!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2023
    Postovi
    13

    Početno

    Nažalost trenutno smo u situaciji da moramo tako napraviti, jer ostala sam prirodno trudna i sad trebam 3 mjeseca ići raditi da si mogu otvoriti novi porodiljni, a nemam gdje ostaviti djecu jer su nam i deda i baka zaposleni i s jedne i s druge strane

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Divne li vijesti!
    Sretno, i da pronađete odgovarajući model

  13. #13
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Čestitke!!! Da li postoji mogućnost da tata ode na posvojiteljski dok vi odrađujete tih 3 mj? Još bi bilo idealno da vi možete na komplikacije, a on ostane na posvojiteljskom. Trebat će vam pomoć, a ovo vam bude najbolja pomoć.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2023
    Postovi
    13

    Početno

    je evo upravo su nam riješili papire da tata bude doma, jer ga je dosta firma zezala,(od kad smo posvojili zakinuli su nas za sve, a kao državna firma

  15. #15
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Odlično!!!

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Odlično da ste riješili tatu, ali način na koji je riješeno je loš!
    U biti on ima jednaka prava ko i ti, a firma mu to mora priznati, inače može biti i sankcija.
    Sretno dalje

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2023
    Postovi
    13

    Početno

    jako loš, i jako loše općenito njihovo ponašanje od kad smo posvojili, svi imaju prava na jednokratnu naknadu jedino mi nismo imali jer su posvojeni a oni nemaju tog zakona po kojem bi nama isplatili, niti je dobil koji slobodan dan ni ništa a kao državna firma, razočarali su nas skroz

  18. #18
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    To je protuzakonito.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2023
    Postovi
    13

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    To je protuzakonito.
    bakčili smo se s njima mjesec i pol i na kraju bezuspješno, jer očito to nisu djeca po njihovom..dobili sve papire na vrijeme, suprug je jedini morao pisati zahtjev i još su nas odbili...sad dok smo rješavali papire da prenesemo posvojiteljski na njega čekali smo tjedan dana da ispune jedan papir

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2022
    Postovi
    3

    Početno

    Draga Helena,

    probaj vidjeti da li u vašem mjestu/gradu postoji ptivatni vrtić. Djeci treba društvo.
    Svakako se upišite na listu za gradski vrtić. Ako se ukaže neko slobodno mjesto da vas mogu nazvati

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •