Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 85 od 85

Tema: Hripavac među odraslima

  1. #51
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    Kod mene i male još uvijek traje kašalj, ali ima 3 dana da se to svelo na "normalni" jaki kašalj. Još uvijek izbacujemo gustu bijelu sluz, ali su se prorijedili oni jaki udari kašlja koji nas guše. Sad su mi doduše malo glasnice nastradale te ljudi tek sad primjećuju da mi je loše, ali zapravo, ide ka boljem makar sam kašalj ne zvuči baš ok.

    Trenutno sam na islandskog lišaju u kojeg kad semalo ohladi umiješam limun i med (pijem mlaku vodu, ne mogu nikako hladnu već duže vrijeme) i još sam napravila pastu za jačanje imuniteta (kurkuma, đumbir, papar, kokosovo ulje, med limun što pomiješam u mlijeko od pira ili zobi).

    Kapilari mi više ne pucaju od kašlja. Malena se oporavlja mnogo bolje, hvala nebesima. Čudi me kako je uopće uhvatila ovakav teži oblik s obzirom da je cijepljena. Njoj je za mjesec dana 5 godina i najfriškije je od svih nas cijepljena. Pubertetliju nije ništa dodatklo (njega pucaju hormoni pa valjda nema vremena još i za hripavac...)

    Temperaturu uopće nisam imala, a malena je imala 2 dana nekih 37,4 i izgledalo joj je kao klasična prehlada. (Meni je počelo sa suhim kašljom koji je izgledao kao da je alergijski).
    Posljednje uređivanje od marla-s : 19.01.2024. at 08:09

  2. #52
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    (Sorry na tipfelerima, valjda je čitljivo... :/)

  3. #53
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    marla-s drago mi je da vam je bolje

    Meni je nakon puna tri tjedna napokon krenulo na bolje, kašalj se smanjio i manje je intenzivan, čak sam napokon dvije noći prespavala.
    Nisam se na kraju testirala, prehodala sam. Mislim da je i sin imao, on je isto dugo kasljao ali manje od mene. Plus slučajno sam saznala da je pred novu godinu prijatelj iz klupe imao hripavac. Pa što ne možemo dobit bar točne informacije od epidemiologa?! Ne nekakve općenito cirkularne mailove nego kao nekad s kovidom, u razredu tom i tom, taj i taj je imao hripavac pa pripazite na simptome. Da sam znala ranije testirali bi se odmah nakon nove godine kad je krenulo, sad već ionako nema smisla... Bar je prošlo (samo da se sad ne ureknem)

  4. #54
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    marla, i kod nas u vrtiću hripavac kod petogodisnjakinje. Baš me isto iznenadilo, nekako sam mislila da su oni najsigurniji

  5. #55
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Potvrdjem mi hripavac 15.11. Ovaj tjedan sam prestala kasljati no jos uvijek mi se u grlu najednom skupi sluz koju moram izbacit. Bilo je od neprestanog suhog kaslja do povremenog zesceg s povracanjem do sve slabijeg. Ono sto jos osjecam je ostecena sluznica pa reagiram cak i kad jace zijevam ili nesto jedem.
    Bila sam na bolovanju samo tjedan dana, popila 2x sumamed. Totalno sam podcijenila bolest i bila uvjerena da cu je kao odrasla odradit tek tako. Pih…

  6. #56

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    cure, a jel vi koje ste preboljele imate sad imunitet na neko vreme ili?
    jel ima smisla docijepit se za buduce sezone?
    jer ne vidim sanše da se neće i sljedećih zima pojavljivati..
    ili griješim?

  7. #57
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    cure, a jel vi koje ste preboljele imate sad imunitet na neko vreme ili?
    jel ima smisla docijepit se za buduce sezone?
    jer ne vidim sanše da se neće i sljedećih zima pojavljivati..
    ili griješim?
    mama ptičice,
    logikom stvari ako je netko sada prebolio stekao je imunitet, ne znam zašto bi se docijepljivao?!

  8. #58
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Logikom raspitivanja koliko traje imunitet jer je zenu prilicno obalilo. Imunitet vjv ima neki vijek trajanja, nije 0/1. To, mama pticice, pitaj nekog tko zna (hzjz). Ne znam jel to ko gripa il korona da je sezonski, shvatila sam da ne pitas ofc za ovu god, nego iducu/e. Pa napisi i ovdje info jer avaxa sve vise i da, za racunati je da ce se trudnice stalno cijepiti nazalost.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.01.2024. at 09:02

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Sezonski u smislu da imunitet traje 1 god.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    upravo tak, razmisljam za buduce sezone..
    raspitam se i kad saznam sluzbenu info stavit tu (zajedno s izvorom!) pa mozda nekom dobro dođe

  11. #61
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Tx, mozda, s obz na avax trendove, drzava nabavi i hripavac cjepivo u 1..Ja bih ocekivala da hripavac imunitet drzi 10-tak god (ako je suditi kako se racuna za djecu nakon cijepljenja), al pls javi ako se budes raspitivala.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.01.2024. at 09:23

  12. #62
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja se sigurno neću cijepiti jer ako sam preboljela nema smisla sad je imunitet par godina.
    Iskreno očekujem iduće godine puno manje hripavca, sad je fino procirkulirao školskim ustanovama i valjda su višemanje svi bili izloženi, neki se zarazili a neki valjda samo boostali imunitet u kontaktu.

    Nadam se da ovu moju hrabru prognozu će iduća zima potvrditi

    A inače čini mi se da bi trebalo neko docjepljivanje dodati u kalendar tamo negdje u višim razredima OŠ, prilično je jasno da je mnogima imunitet nestao.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 23.01.2024. at 21:35

  13. #63

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    sillyme

    to je upravo moje pitanje, gde si saznala da je imunitet nakon preboljenja par godina?

  14. #64

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    upravo tak, razmisljam za buduce sezone..
    raspitam se i kad saznam sluzbenu info stavit tu (zajedno s izvorom!) pa mozda nekom dobro dođe
    U Austriji smo dobili pismo zdravstvenog zavoda s preporukama i pise:
    docijepljivanje pri polasku u skolu, nakon toga svakih deset godina do 60te godine, nakon toga svakih pet godina

  15. #65
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Onda se pretpostavlja da bi imunitet trebao trajat 10ak godina. Razumno zvuči.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.01.2024. at 19:27

  16. #66
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se sigurno neću cijepiti jer ako sam preboljela nema smisla sad je imunitet par godina.
    Iskreno očekujem iduće godine puno manje hripavca, sad je fino procirkulirao školskim ustanovama i valjda su višemanje svi bili izloženi, neki se zarazili a neki valjda samo boostali imunitet u kontaktu.

    Nadam se da ovu moju hrabru prognozu će iduća zima potvrditi

    A inače čini mi se da bi trebalo neko docjepljivanje dodati u kalendar tamo negdje u višim razredima OŠ, prilično je jasno da je mnogima imunitet nestao.

    Mislim da je vani i dodano i da je netko zapisao. Samo, koji smisao toga... obraćaš se istoj skupini roditelja koji nisu djecu ni prvi put cijepili jer "svak za sebe zna najbolje" i slično. Nemam pojma jel baš sad toliko poharao da se ne bi vraćao. TBC.

  17. #67
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Zapisao = napisao.

  18. #68
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    U Austriji smo dobili pismo zdravstvenog zavoda s preporukama i pise:
    docijepljivanje pri polasku u skolu, nakon toga svakih deset godina do 60te godine, nakon toga svakih pet godina
    Tx, ajde, ovo će bit ko i za krpelje, neće biti sezonski ko gripa i korona.

  19. #69
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Evo kog zanima doslovce prvi rezultat na Google kad pretrazujes "duration of natural immunity for whooping cough"

    A review of the published data on duration of immunity reveals estimates that infection-acquired immunity against pertussis disease wanes after 4-20 years and protective immunity after vaccination wanes after 4-12 years.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1587...4%2D12%20years.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 25.01.2024. at 10:23

  20. #70
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Otkad im AI daje sazetke na pitanja pretraživanje do relevantne informacije je postalo jako brzo

  21. #71
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    "Upotrebljiv" podatak - od 4-20 god. Meni je ipak informatovnije sto su rekli Austrijanci, 10 god prosjecno, jer ako tako preporucaju onda valjda vecini drzi 10, a Chat se lipo ogradio, dobar mu je raspon, ko da je pravnik.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.01.2024. at 11:18

  22. #72
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ko this simptom may be fatigue and may be cancer. Pa se ti misli.

  23. #73
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Pa meni osobno je draži raspon nego prosjek. Prosjek je mogao biti 10 i da je raspon 0-20.

    Znači ako sam se dobro (samo)dijagnosticirala mirna sam idućih minimalno 4 godine.

  24. #74
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ajde, da, ides worst case scenarijem. Lili bi zakljucila da je mirna dvaest god.

  25. #75
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Prema nizozemskom Nacionalnom institutu za zdravlje i okolis nestanicno cjepivo protiv pertusisa stiti 4-6 godina, a stanicno do 12 godina. Belgijski institut kaze 5-10 godina do oslabljivanja i/ili nestanka antitijela.
    Prirodni imunitet varira od par pa do 12 godina ovisno o razlicitim izvorima.

    Taman se idem opet cjepiti jer se preporucuje da se trudnice cijepe izmedju 28-32 tt, a usput sam dobila recept za cjepivo protiv Rsv-a prva u zemlji

  26. #76
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pa meni osobno je draži raspon nego prosjek. Prosjek je mogao biti 10 i da je raspon 0-20.

    Znači ako sam se dobro (samo)dijagnosticirala mirna sam idućih minimalno 4 godine.
    S obzirom na dob djece koja se zarazuju; a koja su cijepljena; ja bi rekla da si mozda mirna oko 4 godine :D da, ovako nekako kako Munkica kaze.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 25.01.2024. at 15:44

  27. #77
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Ja znam za 2 djece koja su cijepljena prije manje od 3 godine i imali hripavac.

    Nije da je 100% sigurno da imunitet postoji, ima i iznimaka. Nekome se imunitet ne razvije
    Posljednje uređivanje od Vrci : 25.01.2024. at 17:54

  28. #78
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde, da, ides worst case scenarijem. Lili bi zakljucila da je mirna dvaest god.

    možda i više
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.01.2024. at 11:03

  29. #79
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Mi smo imali u kući hripavac jedno od nas 4oro, ostali nismo pokupili a stalno smo billi zajedno.
    i to jedno koje je imalo, ništa posebno samo 5-6 noći taj kašalj, bez temp i ičega drugog. Kao savjesni građani išli smo na testiranje i potvrđen je. Cijeli razred poharao.
    Kod djeteta ništa posebno od tegoba, kao što rekoh.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    kontaktirala sam dr skolske medicine svog deteta i moj je zakljucak da RH nema zasad ni zakljucke ni preporuke oko imuniteta
    veli dr citiram: "zadnje kaj je doslo je da ako dijete nije preboljelo u ovoj sezoni, a cijepljeno je zadnji put prije vise od 4g, moze se docijepiti"
    i to je sve kaj sam uspela saznati
    ..
    Posljednje uređivanje od mama pticica : 26.01.2024. at 18:05

  31. #81
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja ne mogu vjerovati da mene valjda svaki dan i dalje ponekad uhvati kašalj. Npr kad se ustanem ili kad legnem. Pa dokle?!
    Nije to više ni blizu onako grozno, inače sam posve ok, ali ako mi se imalo nadraži grlo odjednom me uhvati kašalj.. naravno ništa ne mogu iskašljati. Dva puna mjeseca od početka.

  32. #82
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne mogu vjerovati da mene valjda svaki dan i dalje ponekad uhvati kašalj. Npr kad se ustanem ili kad legnem. Pa dokle?!
    Nije to više ni blizu onako grozno, inače sam posve ok, ali ako mi se imalo nadraži grlo odjednom me uhvati kašalj.. naravno ništa ne mogu iskašljati. Dva puna mjeseca od početka.
    Mojoj priji je doktorica rekla da kasalj traje 100 dana . I oni doma svi kaslju nekih mjesec i po, dva mjeseca od pocetka :/ Ako nista, proc ce kad se uronite u more.

    Nama je doma imao najstariji - al, on je samo tih 5 dana koliko je pio antibiotik, kasljao.

  33. #83
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    O bože, 100 dana... Onda još mjesec dana.
    Bude mi koma npr odem na vježbanje i uhvati me kašalj pa me svi gledaju ko gubavca koji će ih zaraziti, a ne da mi se objašnjavat da nemaju brige i tako... Ajde znači još mjesec dana. Krasno.

  34. #84
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Kašljem od Nove godine. Suh je i neproduktivan kašalj. Imala sam i bolove u prsnom košu od naprezanja. Lab. nalazi uredni osim CRP 10, rtg srca pluća ok, brisevi na tri patogena negativni, popila dva puta sumamed. I dalje kašljem, ponekad do povraćanja.
    Posljednje uređivanje od Ana i mamino zlato : 05.03.2024. at 10:08

  35. #85

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    276

    Početno

    Mene samo zanima je li daju ovaj Sumamed i ako su nalazi ok,kkds i crp sve ok,samo taj ludi lapalji

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •