Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Pomozite mi riješiti se brige i strahova (prva trudnoća)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2023
    Postovi
    2

    Početno Pomozite mi riješiti se brige i strahova (prva trudnoća)

    Pozdrav mame (i tate),

    Budući sam tata, a bebu ćemo dobiti nakon gotovo 5 godina pokušavanja (IVF). Unaprijed se ispričavam zbog mojih glupih pitanja i nadam se da ću bez obzira na to dobiti neke odgovore

    Uglavnom, malo smo stariji budući roditelji. Ja skoro 40, supruga iznad 40 koja je u drugom tromjesečju trudnoće.

    Da skratim, krećem na poantu.

    Užasno se bojim hrvatskih bolnica. Čitao sam svakakva iskustva. Supruga je nježna (ali istovremeno i izuzetno snažna) osoba, sve mi je na svijetu, i strahujem od pomisli da će se u bolnici prema njoj odnositi kao prema smeću. Zbog nedostatka radne snage u našim bolnicama, brine me da će doći u ruke nekom specijalizantu koji će ofrlje odraditi posao i potencijalno napraviti velike probleme, ili da neće doći u dovoljno stručne ruke, ili previše umornom doktoru, ili nervoznoj sestri... Zbog svih tih misli danima imam problema sa sniom

    Sada moja pitanja:

    - iz Zagreba smo i gledamo sv. duh ili Vinogradsku. Čuli smo da je Vinogradska navodno jako dobra?
    - može li suprug u Hrvatskoj prisustvovati porodu?
    - koliko često mogu dolaziti u posjetu?
    - kakav je slučaj s carskim rezom kod nas? Čekaju li naši liječnici sve dok vide da je vrag odnio šalu pa tek onda idu na carski?
    - kakvi su higijenski uvjeti u našim rodilištima?

    Eto, puno hvala

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Vjerujem da će sve biti u redu.

    Inače, pratnja na porodu je danas uobičajena stvar. Neke bolnice uvjetuju da osoba iz pratnje treba završiti tečaj (to je mm morao prije puuuno godina - vidi potpis, sinovi su mi odrasli ) a ovdje na portalu su dostupne malo novije informacije: https://rodilista.roda.hr/rodilista-...dilistima.html

    Meni je suprug bio na prvom porodu (Sv.duh - to smo planirali), a na drugi nije stigao, jer se drugi sin tako požurio da je sve bilo gotovo dok je on bio u prilici doći, hehehe.... Nije mi to ostalo u nekom gadnom sjećanju, iako nisam bila mlada (prvo dijete rodila s 38+, a kod drugog poroda već sam bila zagazila u četrdesetu).

    Inače, danas se neki odlučuju za privatne poliklinike, aliiii meni je to rizično. Sve je u redu ako stvari idu ok, ali u slučaju da se bilo što zakomplicira, sigurnije je biti u velikom sustavu gdje uvijek ima nekoga da uskoči. Što se tiče carskog reza, postoje regule kada i kako. Na portalu su osnovne informacije: https://www.roda.hr/portal/porod/kak...neophodan.html
    Osobno se ne bih odlučila na planirani carski rez bez medicinske indikacije, jer to je ipak operacija, a oporavak je teži nego kod normalnog poroda.

    Sigurno će se javiti forumašice sa svježijim iskustvom. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.12.2023. at 12:00

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Ja bih samo rekla da se bazirate na pozitivna iskustva kojih je daleko puno više nego negativnih.
    Porod je u mnogim detaljima nepredvidiv i morate se prepustiti sustavu s povjerenjem i pozitivnim stavom.
    Pripremite se što više možete, informurajte se o mogućim tijekovima poroda. Sudjelujte u tečajrvima, neka supruga ode na vježbe za trudnice itd.
    Rodilišta su čista i uredna. Ne očekujte hotel s 5 zvjezdica.
    Gradska rdoilišta imaju svu potrebnu opremu za izvanredne situacije.
    I specijalizanti moraju učiti, no uvijek je prisutna nadslužba.

  4. #4
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Što se tiče posjeta, inače je bilo pola sata na dan. Ali uvijek stvari možeš donijeti sestrama, pa da supruzi.
    Ali kad je kao sad, hripavac, gripa, sezona bolesti, posjeta nema.

    Osobno nikad ne bih išla roditi privatno.

    Rodila sam i u Vinogradskoj i na Svetom Duhu. SD mi je ostavio bolji dojam.

  5. #5
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Glas za SD.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Trudnički tečajevi: https://www.zagreb.hr/trudnicki-tecajevi/453

    Još o odabiru bolnice - najbolje se konzultirati s liječnikom kod kojeg se kontrolira trudnoća. Mene su tako uputili u SD, a i u ono vrijeme to je bila bolnica u koju sam pripadala. Liječnik će dati mišljenje i o trudničkim tečajevima i/ili vježbama (to nije za svakoga, u nekom slučaju mogu postojati kontraindikacije - ja sam to imala u drugoj trudnoći).

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Već od početka trudnoće planiramo tečajeve. Već smo sudjelovali i u nekim radionicama

    Raspitat ćemo se za bolnice.

    Puno hvala svima na odgovorima i sugestijama!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Možete si uzeti doulu npr ako vas je strah, a koliko čitam vidim da dosta strahujete, rekla bi čak i sa pravom s obzirom na stanje u HR zdravstvu.

    Druga opcija vam je da uzmete babicu i organizirate porod na domu, ima dosta tema o tome, pa ako vam je to opcija možete malo istražiti što se nudi, koliko košta, itd, ...

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od tinkilinkixyz : 08.12.2023. at 09:14

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tinkilinkixyz prvotno napisa Vidi poruku
    Možete si uzeti doulu npr ako vas je strah, a koliko čitam vidim da dosta strahujete, rekla bi čak i sa pravom s obzirom na stanje u HR zdravstvu.

    Druga opcija vam je da uzmete babicu i organizirate porod na domu, ima dosta tema o tome, pa ako vam je to opcija možete malo istražiti što se nudi, koliko košta, itd, ...

    Sretno!
    I što ako nešto krene po zlu?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2023
    Postovi
    1

    Početno

    mislim da je ovo ležerno razdoblje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •