Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 72 od 72

Tema: Recepti za kolesterolsku dijetu

  1. #51
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Lili, 80% kolesterola se proizvede u jetri, a samo 20% je posljedica prehrane. Tako da je utjecaj prehrane relativno nizak.
    Važna je tjelesna aktivnost uz dijetu. I premda cesto pise da su setnje vazne, zapravo bi trebalo minimalno 150 min tjedno imati malo zesci trening, a ostalo mozes setati i voziti bicikl laganini.
    Ovo zapocinjanje i prestajanje nema nikakvog smisla, jer se zna da cim prestanes da se vrati na staro. Zato i pise u gore navedenoj literaturi da u nekoj dobi vise nema smisla zapocinjati sa statinima (nalazi se u literaturi i suprotno, da ima smisla), ali ako ga uzimas od ranije dobi da se ne prestaje.
    Tablete crvene rize su zapravo statini u maloj dozi. Ista je aktivna supstanca kao kod nekih statina.

  2. #52
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ma naravno da nema smisla uzimat pa prestajat.
    Cekaj jesi sigurna da je samo 20% na prehrani i to vrijedi za svakoga? Moja sveki isto ima issue s kolesterolom, a bas je tanašna. No ona kad vidi odstupanje, pripazi na prehranu i regulira joj se.

    Pitam se zasto onda uopce ici na dijetu umjesto pojacat fiz.aktivnost?

    Iako di će stari ljudi od 70god+ imat žešće treninge. Malo mi teško zamislivo, pogotovo ako ranije nisu bili aktivni.

    Moja čak i vježba s umirovljenicima, vozi bicikl,al kolesterol postojan.

  3. #53
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Gdje god sam čitala uvijek kao uzrok stave (ovakvim redoslijedom):
    1. Unos previše hrane s visokim udjelom zasićenih masti
    2. neaktivnost
    3. pušenje
    4. genetika

    Moguće da nova istraživanja idu u drugom smjeru.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.03.2024. at 07:17

  4. #54
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Vjerojatno pišu prvo ono na što možeš utjecati. Ima jako puno izvora s tih 80%.
    Evo npr. jednostavan tekst:
    https://my.clevelandclinic.org/healt...is-cholesterol

    "Your body produces all the cholesterol it needs to function. In fact, your liver makes about 80% of all the cholesterol in your body. The rest (which your body doesn’t need) comes from your food. Usually, your body can filter out the cholesterol it doesn’t need. But many factors can affect your body’s ability to keep your cholesterol levels balanced."

  5. #55
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ja ti mogu napisati svoje zaključke na temelju pročitanog, možda sam u krivu.

    Jelom se unosi malo kolesterola u odnosu na ono sto jetra proizvede. Da li taj omjer ostaje 1:4 neovisno o tome što jedes, ne znam. Odnosno da li jetra u svakom slucaju proizvede 4x vise od onog sto si unio. Vjerojatno ne. Jer bi znacilo da ako unosis 0, da jetra prestane produkciju. Pretpostsvljam da je to neki prosjek kod osoba koje se hrane uravnotezeno.

    Treba potaknuti razgradnju masti, a ti bolje od mene znas koliko setnja tu moze pomoci.

    Sto se dijete tice, procitala sam N radova kako grah, gljive, avokado, orascici, tuna, losos itd utjecu i nalazila sam suprotne zakljucke, pa i kad uzmu pregled da pokupe rezultate vise studija kazu npr. U 8 studija na uzorku od 5000 ljudi xy smanjuje, samo 2 studje su pokazale da povecava. Pritom su te studije nepouzdane u smislu da ne jedu svi isto, niti svi zive isto pa ako covjek zivi totalno razlicito od prosječnog Nizozemca, a studija je rađena u Nizozemskoj, onda ne znam koliko je primjenjivo. Neki se i ograđuju od pouzdanosti rezultata 10godisnjeg istrazivanja jer nisu mogli svakog svog kandidata pratiti, a ljudi su skloni i sami sebima lagati da su npr vjezbali puno ili da ce samo malo necega pojesti pa i zaborave da su to jeli ili misle - ma to je tako malo da se ne broji.

  6. #56
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ono sto sam ja osobno zakljucila da se sve dijete orijentiraju na poticanje probave. Svuda je hrana s vlaknima krucijalna. Oko sebe sam shvatila da dosta ljudi koji imaju povisen kolesterol ima problem s konstipacijom. Negdje sam čitala da se masti ako dugo stoje u crijevima bolje resorbiraju natrag u organizam, tako da mi se ta priča složila, iako sigurno nije univerzalna.

    Uglavnom, nakon previse procitanih tekstova i kaosa od informacija ovo treba/ne treba jesti, ja sam svela na pojacanu aktivnost, hranu s puno vlakana i minimalnu količinu zasićenih masnih kiselina i šećera. Pa koliko tko moze i ima priliku biti discipliniran. Necu napisati sto sam jucer jela, jer nikako nije dobro. Ali nista, idemo dalje.

  7. #57
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Sad bas ponovo citam tu recenicu koju sam linkala od cleveland clinic s 80%, iz napisanog bi ispalo da tijelu ne treba ni malo kolesterola kroz hranu. Ali sam bila sigurna da nisam dosla do tog zakljucka prije. Buduci da je kaos s tim informacijama, lako covjek izgubi i povjerenje i kompas.

    Evo ovdje na harvard health npr pise sljedece:
    https://www.health.harvard.edu/heart...n-in-your-body

    "Cholesterol also is needed to make vitamin D, hormones (including testosterone and estrogen), and fat-dissolving bile acids. In fact, cholesterol production is so important that your liver and intestines make about 80% of the cholesterol you need to stay healthy. Only about 20% comes from the foods you eat."
    "If you eat only 200 to 300 milligrams (mg) of cholesterol a day (one egg yolk has about 200 mg), your liver will produce an additional 800 milligrams per day from raw materials such as fat, sugars, and proteins."

    Po ovom izvoru bi bilo da se omjer zadrzava tako da ako smanjis unos, smanji se i aktivnost jetre.

    Osobno ne vjerujem ni u jednu od te dvije tvrdnje. Osim da ne mozes puno kroz prehranu napraviti. Ne vjerujem, ne zato sto mislim da su lijecnici neuki, nego zato sto je to izraziti kompleksan sustav i ono sto vrijedi na misevima, ne mora vrijediti i na ljudima i da su ta istrazivanja uglavnom temeljena na empiriji.

    Nisam imala namjeru pisati o tome na forumu, jer ne zelim da netko drugi moje misljenje doneseno na temelju procitanog smatra nesto relevantnim. Tema je preozbiljna da bi se netko vodio amaterskim zakljuccima. Ocito je da su i zakljucci lijecnika kontradiktorni, di nece moji biti.

    Znaci ovdje jedni tvrde da jetra proizvede tih 80% taman koliko ti treba. A sto bi to bilo onda 80% od cega, ako ne uzimas onih 20% kroz hranu, da jedes samo lisce. Drugi tvrde da sto manje jedes, manje jetra proizvodi.

    Isto tako nalazim izvore da ima smisla i u starijoj dobi poceti sa statinima. Nasuprot tome iz drugih izvora, citala sam da ako prebacis neke visoke godine (zaboravila koje), ako te nije dotad nesto drmnulo, da na kraju duze zive oni s visim kolesterolom.
    Debela vecina izvora koje citam su znanstvena literatura, preko google scholara.

  8. #58
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Sampinjoni s porlukom i cous-cousom od crvene leće i slanutka, salata od radica i zelene s acetom i sojinim uljem. Stavljala sto mi je palo na pamet, a imala doma.

    Na zlici suncokretovog ulja dinstala sampinjone, posolila, dodala porluk, cesnjak, malo sosa od rajcice, povrtnog temeljca, bijelog vina, zlicica pesta, pustila pod poklopcem malo da se dinsta.
    Prelila cous cous kipucom vodom, pustila par minuta.
    Dodala u gljive malo maslinovog, soja sosa i nasjeckanog persina. Ubacila unutra cous cous i sve promijesala.
    Muz si je gore ribao malo parmezana, ja posula sa sjemenkama od sezama.

    Ovaj cous cous iz lidla ima prilican udio proteina i vlakana, malo zasicenih masnih. Ukusan je.

  9. #59
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Sad bas ponovo citam tu recenicu koju sam linkala od cleveland clinic s 80%, iz napisanog bi ispalo da tijelu ne treba ni malo kolesterola kroz hranu. Ali sam bila sigurna da nisam dosla do tog zakljucka prije. Buduci da je kaos s tim informacijama, lako covjek izgubi i povjerenje i kompas.

    Evo ovdje na harvard health npr pise sljedece:
    https://www.health.harvard.edu/heart...n-in-your-body

    "Cholesterol also is needed to make vitamin D, hormones (including testosterone and estrogen), and fat-dissolving bile acids. In fact, cholesterol production is so important that your liver and intestines make about 80% of the cholesterol you need to stay healthy. Only about 20% comes from the foods you eat."
    "If you eat only 200 to 300 milligrams (mg) of cholesterol a day (one egg yolk has about 200 mg), your liver will produce an additional 800 milligrams per day from raw materials such as fat, sugars, and proteins."

    Po ovom izvoru bi bilo da se omjer zadrzava tako da ako smanjis unos, smanji se i aktivnost jetre.

    Osobno ne vjerujem ni u jednu od te dvije tvrdnje. Osim da ne mozes puno kroz prehranu napraviti. Ne vjerujem, ne zato sto mislim da su lijecnici neuki, nego zato sto je to izraziti kompleksan sustav i ono sto vrijedi na misevima, ne mora vrijediti i na ljudima i da su ta istrazivanja uglavnom temeljena na empiriji.

    Nisam imala namjeru pisati o tome na forumu, jer ne zelim da netko drugi moje misljenje doneseno na temelju procitanog smatra nesto relevantnim. Tema je preozbiljna da bi se netko vodio amaterskim zakljuccima. Ocito je da su i zakljucci lijecnika kontradiktorni, di nece moji biti.

    Znaci ovdje jedni tvrde da jetra proizvede tih 80% taman koliko ti treba. A sto bi to bilo onda 80% od cega, ako ne uzimas onih 20% kroz hranu, da jedes samo lisce. Drugi tvrde da sto manje jedes, manje jetra proizvodi.

    Isto tako nalazim izvore da ima smisla i u starijoj dobi poceti sa statinima. Nasuprot tome iz drugih izvora, citala sam da ako prebacis neke visoke godine (zaboravila koje), ako te nije dotad nesto drmnulo, da na kraju duze zive oni s visim kolesterolom.
    Debela vecina izvora koje citam su znanstvena literatura, preko google scholara.

    Eto ga na, fakat je komplicirano išta zaključit iz svih tih istraživanja kad su neka od njih kontradiktorna i teško zapravo reći za kolesterol da postoje medicinski dokazi (jedni tuku druge). Očito još nedovoljno istraženo i bit će novih saznanja.

    Eh da i kod obja moja obit.primjerka s kolesterolom postoji i problem konstipacije.

  10. #60
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    E pa bas ti hvala na info o konstipaciji.

    A to da nije do kraja istrazeno je normalno. Niti jedna bolest nije do kraja istražena. Za običnu prehladu nema lijeka. Primjenjuje se ono sto je dosad otkriveno.

    Zato sam si ja slozila iz procitanog za dijetu da moram paziti na to da jedem puno vlakana i da jedem hranu s min udjelom zasicenih masnoca. I da se pokusam vise kretati. A to ce i svaki dr pozdraviti. Nisam ni s jednim zadovoljna kod sebe. Najbolje mi ide s vlaknima, cini mi se. I vlakna i kretanje su bitni za konstipaciju. A kretanje i za iskoristavanje masti.

  11. #61
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ja recimo ne smijem za zadnji obrok imat nista tipa kriska kruha, pizza i sl, odmah zatvor sutradan i to izbjegavam.

    Npr dan pred utrku svi tamane te pizze, tjestenine, ja nema sanse da pojedem predvece za carboloading pizzu i riskiram da necu otic na wc ujutro prije utrke. Nema sanse.Ionako je ne ljubim bas nesto.

    Svatko ima neke svoje triggere za konstipaciju, al ih valja prepoznat.

  12. #62
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, 80% kolesterola se proizvede u jetri, a samo 20% je posljedica prehrane. Tako da je utjecaj prehrane relativno nizak.
    Važna je tjelesna aktivnost uz dijetu. I premda cesto pise da su setnje vazne, zapravo bi trebalo minimalno 150 min tjedno imati malo zesci trening, a ostalo mozes setati i voziti bicikl laganini.
    Ovo zapocinjanje i prestajanje nema nikakvog smisla, jer se zna da cim prestanes da se vrati na staro. Zato i pise u gore navedenoj literaturi da u nekoj dobi vise nema smisla zapocinjati sa statinima (nalazi se u literaturi i suprotno, da ima smisla), ali ako ga uzimas od ranije dobi da se ne prestaje.
    Tablete crvene rize su zapravo statini u maloj dozi. Ista je aktivna supstanca kao kod nekih statina.
    X

  13. #63
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Eto ga na, fakat je komplicirano išta zaključit iz svih tih istraživanja kad su neka od njih kontradiktorna i teško zapravo reći za kolesterol da postoje medicinski dokazi (jedni tuku druge). Očito još nedovoljno istraženo i bit će novih saznanja.

    Eh da i kod obja moja obit.primjerka s kolesterolom postoji i problem konstipacije.
    Laicima je teško. Doktorima nije. Doktori počinju s dijetom prvo, osim ako ne dođe možda neko pretio s kolesterolom godinama milijun i u razgovoru se ičščita da nit će se držat dijete nit će vježbat. Nismo mi takve misterije, brzo se kod nekih može ošacat kakvi su tipovi ljudi. Šta ima moja sveki predraga, npr. bit misterij nekom dr koji joj savjetuje dijetu bez soli, a ona pita koliko je to feta pršuta dnevno. Case closed - ide na statine takva osoba.

  14. #64
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Koliko feta pršuta...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.03.2024. at 19:12

  15. #65
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    A moja sveki jede totalno neslano, pazi na prehranu i opet problemi s kolesterolom a aktivna je žena. Ima 55kg.

    Naravno da ne ide na neke zestoke treninge sa svojih 74 god, al bas puno radi u vrtu hendla unuke, puno šeta...
    Valjda je kod nje genetika...nemam pojma...pod stresom nije. Jako dugo vec u mirovini.

  16. #66
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Da se vratim na svoju temu
    Evo jednostavnog recepta - srdele u pećnici s papricicama i sjemenkama komorača.

    https://m.youtube.com/watch?v=Jo1dzlgZ318

    Ima i napisano:
    https://jamschef.com/roasted-sardines

    Ja sam stavila na roštilj pećnicu.

  17. #67
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Jelena meni su sva ta tvoja jela super. Mljaac

    Jedino nezgodno ako ukucani to ne vole jest.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.03.2024. at 23:29

  18. #68
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Hvala, lili.
    Vole moji, uglavnom. Muz bas nije ljubitelj sjemenki komorača. Pojeo je, al je komentirao da mu se ne svidja komorač. Mali i ja smo uzivali. Mali je pravi gourmet.

    Ja malo naopako s tom kuhinjom. Prvo nabavim namirnice s niskim udjelom zasicenih masti, onda smisljam sto cu sad s tim

  19. #69
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Kockice paradjza s kosanim cesnjakom i kockice posoljenog, malo iscijedjenog patlidzana peceno u pecnici, razdvojeno u istoj tepsiji. Paradajz sam prvi pocela peci pa naknadno dodala u drugu polovicu patlidzan. Paradajzu sam dodavala po zlicu povrtnog temeljca po potrebi. Kad se patlidzan ispekao, gurnula patlidzan paradajzu u jednu polovicu tepsije i izmijesala, a u drugu na Al foliji stavila losos, da se ne izmijesa s povrcem, malo posoljen. Skuhala malo spageta i izmijesala s pecenim povrcem, dodala malo pesta. I zelena salata.
    Usto sam napravila i krem juhu od stabljike brokule, koju sam jela koji dan prije i povrtnog temeljca. To svatko ima svoje kako kuha
    Posljednje uređivanje od Jelena : 24.03.2024. at 21:33

  20. #70
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ova tema je ispala skoro moj monolog
    Al eto da javim samo da su mi nalazi na kontroli odlični. Sve veličine lipida su u granicama.
    Malo proučavanja znanstvene literature, malo discipline u skladu s pročitanim, puno sreće i eto rezultata.

  21. #71
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Bravo Jelena!!! eto ipak je disciplina u prehrani kod tebe pomogla.

  22. #72
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Evo jedan meni stari, ali zaboravljeni, jako jednostavan recept, idealno je vrijeme za njega. Morao bi biti odlican za sve koji imaju kombinaciju kolesterol/konstipacija.

    Salata od korjena komorača i naranče.

    Oguljenu naranču poprečno narezati na kolutove iznad zdjele za salatu da se prikupe sokovi nastali prilikom rezanja. Korijen komorača razrezati uzduž na cetvrtine pa onda poprečno rezati te četvrtine na par mm debljine. Ubaciti ga u naranču i dodati maslinovog ulja i papra. Sve izmijesati. Ako naranča nije dovoljno sočna, uzeti dvije pa od te druge jednu polovicu iscijediti sok, a drugu narezati u salatu. Ja tako radim, eventualno pospem sjemenkama od komoraca, a ima i varijacija na temu s dodavanjem skute, crvenog luka i sl.
    Nije samo za kolesterol, to je zbilja izrazito zdrava kombinacija. Meni idealna za dišne puteve.

    Jučer sam samoj sebi (jer moji ne vole komorač) zdinsala na luku malo piletine, korjena mrkve i peršina, i na tanke kolutiće narezan onaj gornji dio korjena, tj. stabiljike koje jos ima kad se kupi, odvojivši lisnati dio sličan kopru. Posolila, podlila pasiranim paradajz sosom i pod poklopcem pustila max 20 min. Dodala timijana i na kraju posula tim koprastim komoračem.Ta stabljika je malo drvenasta za žvakanje, nista dramaticno tko nema problem sa zubima. Nikakav super ukusan recept, premda sasvim u redu, više kao ideja.

    Taj gornji stabljikasti dio se moze i u čaj skuhati.

    Salatu preporučujem svakako tko voli komorač i moze ga jesti sirovog.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 26.04.2024. at 15:02

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •