Pokazuje rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Rjp

  1. #1
    littlemom avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2024
    Postovi
    48

    Početno Rjp

    RJP = razvojni jezični poremećaj - odgovor je na sumnje u procesu razvoja govora i jezika roditelja svakog 14. djeteta.

    Ova tema je u ovom podforumu jer se ovdje nalazi najveći broj tema iz područja razvoja govora i jezika.

    Nadam se da će biti od koristi svim roditeljima koji sumnjaju odnosno prolaze kroz proces odstupanja u razvoju govora i jezika kod svoga djeteta starosti: od rođenja do 7 godina starosti, možda i kasnije, ovisi kako se gleda.

    Bilo bi sjajno da bude od koristi i tamo nekom entuzijastičnom, naprednom i željnom znanja logopedu uključenom u neki istraživački projekt na ovu temu koja je sve zastupljenija u našim životima, ali ne jednako toliko i u stručnoj literaturi.

    Isto tako bi bilo od posebnijeg sjaja ako ova tema potakne logopede dijagnostičare i terapeute predano pojasniti roditeljima o čemu je riječ, što i kako raditi, te do kuda se može u budućnosti tako stići.

    Ovaj pojam se pojavljuje u mnogim temama koje ga "vuku", ali nigdje jasno i glasno kao RJP=razvojni jezični poremećaj, a što je od velike važnosti da se promatra upravo taj profil djetetovih "problema"/stanja bez vezanja s drugim profilima djetetovih "problema"/stanja u njegovom razvoju, a koji u sebi mogu sadržavati i često sadrže i jezični poremećaj.

    -----------------------------------------------

    Svaka sumnja počinje isto: odgovoran roditelj uočava kako je nešto drugačije - prati vršnjake djeteta, prati razvojne miljokaze za određenu dob i zaustavlja se na govoru/jeziku. Dijete bi trebalo tako i tako (gestikulacija), to i to (govor, jezik) no, toga i takvog nema.
    Obično čuje komentare okoline: nije to ništa strašno događa se, poznam ih ja koji su tako kao djeca pa su sada sve uspjeli, polako biti će...

    Glavna karakteristika djeteta je ovakva:

    - dijete nema intelektualne poteškoće (psihomotorni razvoj uredan - prosječan ili nadprosječan)
    - dijete nije u spektru autizma
    - dijete nema nikakav genetski poremećaj (Down sindrom npr.)
    - dijete nema nikakve vidljive posljedice oštećenja mozga (krvarenja, epilepsija npr.)
    - dijete nema oštećen sluh
    - dijete je motorički uredno

    Drugim riječima, dijete rođeno živo i zdravo, uredno se razvija na svim poljima razvoja i uočavamo da je na području govora i jezika nešto drugačije.

    Roditelj, kako bi potvrdio ovaj profil djeteta može i od stručnjaka potražiti potvrdu, ako to želi, ili ju već ima.

    Odgovoran roditelj zatim se obraća stručnjaku s područja govora i jezika - logopedu. Kako? Svakako. Preko pedijatra do logopeda po bolnicama ili poliklinikama ili izravno logopedima poduzetnicima...ili logopedima po vrtićima/školama...

    Logoped je dijagnostičar stanja i terapeut radi tog stanja.

    Ako je logopedska dijagnoza razvojni jezični poremećaj ili ste sami prepoznali profil djeteta u gore napisanim faktorima, imate situaciju da dijete: sporije razvija govor i jezik od svojih vršnjaka, kasni u razvoju govora i jezika u odnosu na svoje vršnjake odnosno radi tih odstupanja ima takav razvojni poremećaj. Sve su to termini za isto stanje, a koje mi roditelji obično nazivamo i: kasni govornici (djeca koja su kasno propričala).

    --------------------------------------------------------

    Kako logoped dijagnosticira to stanje? Standardnim logopedskim testovima, Nova Reynell najčešće. Ono što roditelj uočava u svakodnevnim životnim situacijama, logoped vidi po tim testovima. Osim samog vidljivog razgovora s djetetom, naravno.

    Zašto dijete ima to stanje? Odgovor ne postoji. Još uvijek nije znanstveno dokazano što uzrokuje to stanje, ali se zna da su u pitanju genetski faktori koji se prenose s generacije na generaciju. Znanstveno je dokazano kako krvarenje I. stupnja koje se navodno često zna dogoditi prilikom poroda, NE uzrokuje ovo stanje.

    Naravno, stanje se pogoršava ako:

    - ne potičete razvoj govora i jezika kod djeteta
    - pretjerujete u ekranizaciji djeteta

    No, te radnje ne uzrokuju RJP!

    Kako se dalje (ugrubo) razvija taj sporiji razvoj govora i jezika kojeg radi te sporosti nazivamo poremećajem? Prvenstveno dijete ne priča, pa kasno propriča. Onda to može (i ne mora) biti mali fond riječi. Nakon toga dijete spaja riječi u rečenice, ali su rečenice kratke, neproširene. Onda ih krene proširivati, ali su rečenice s narušenom morfološkom strukturom ili agramatične npr. "Mama lovio bracu i braco plače". U konačnici obično sve završi s problemom izgovora jednog ili više glasova (npr. L, R, LJ, Š itd.).

    Hoće li moje dijete ikada propričati? DA!
    Hoće li moje dijete pričati uredno kada propriča? NE odmah!
    Hoće li moje dijete samo od sebe razvijati uredan govor iako kasno propriča? NE, dijete treba pomoć u vidu POTICAJA!
    Mogu li ja sam kao roditelj poticati dijete? Možeš i moraš, ali uz logopedske smjernice i tvoj rad i uz socijalizacijski faktor u vidu vrtića jer to potiče komunikaciju kojom se onda razvija govor i jezik.
    Za ispravljanje glasova MORA voditi stručno logoped; dokazano je znanstveno da logopedska terapija ostvaruje učinaka kod ispravljanja glasova, no kod razvoja jezika (receptivan govor) to nije dokazano što znači da odgovoran roditelj koji potiče dijete s RJP može ostvariti učinak kod receptivnog govora djeteta!

    -------------------------------------------------------------------

    Ako se dijete s RJP ne potiče u razvoju govora i jezika, povećava se rizik od posljedica koje ovo stanje nosi:

    - disleksija
    - disgrafija
    - diskalkulija
    - otežano komuniciranje s posljedicama (emocionalno zatvaranje u sebe, socijalizacijska isključenost).

    ---------------------------------------------------------------------

    Teškoće u učenju kada takvo dijete krene u školu mogu se pojaviti jedino ako se radi RJP razvije disleksija, disgrafija i diskalkulija. Naravno, kod zanemarenog takvog stanja.

    ---------------------------------------------------------------------

    Dragi forumaši s djetetom koje ima ili je imalo RJP u predškolskom dobi ili ranoj školskoj dobi, javite se sa svojim iskustvima.

    Koja je vaša priča, kako je započela i kako je završila?

    Kako ste se osjećali kao roditelj u tom procesu, kroz što ste prošli?

    Gdje je dijete danas?

  2. #2
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Evo ukratko,
    dječak iz slične priče. Rano sam uočila da kasni u jezičnom razvoju. Kontrole su bile jednom godišnje psihologa i logopeda, a potvrđivale su ono što sam i sama vidjela odnosno slušala svaki dan. Ali terapiju nije dobio, vjerojatno jer nije imao tko raditi s njim od logopeda.. Onda je došao do dobi od 5 godina kada smo u dogovoru s njegovim pedijatrom krenuli dalje 200 km. SUVAG u Karlovcu nam je puno pomogao. Oni su prvi napravili puni dijagnostički test i alarmirali do mjere odgode upisa u školu (dvije godine prije samog upisa ?!). Tada kreće borba odnosno privatni logoped. Jednom do dva puta tjedno i puno rada kod kuće. Profesorica je bila puna strpljenja i znanja. Manji problem je bilo izgovaranje glasova. Radili su vježbe grafomotorike, vježbe koncentracije, vježbe pamćenja, snalaženja na papiru, pronađi razlike, vježbe reprodukcije, pjesmice napamet. Brdo toga što se ja sama ne bi nikad sjetila. Postoje i posebne vježbenice koje smo kupovali. Uspio je upisati se u 1. razred. Sada je 3. Nakon 3 i pol godine je prestao ići na vježbe. Sada dobije iz diktata 5, rješava svoje obaveze kako treba iako i dalje ima taj motorički nemir, ali rješava to na treningu.

  3. #3
    littlemom avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2024
    Postovi
    48

    Početno

    Citiraj Ana i mamino zlato prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ukratko,
    dječak iz slične priče. Rano sam uočila da kasni u jezičnom razvoju. Kontrole su bile jednom godišnje psihologa i logopeda, a potvrđivale su ono što sam i sama vidjela odnosno slušala svaki dan. Ali terapiju nije dobio, vjerojatno jer nije imao tko raditi s njim od logopeda.. Onda je došao do dobi od 5 godina kada smo u dogovoru s njegovim pedijatrom krenuli dalje 200 km. SUVAG u Karlovcu nam je puno pomogao. Oni su prvi napravili puni dijagnostički test i alarmirali do mjere odgode upisa u školu (dvije godine prije samog upisa ?!). Tada kreće borba odnosno privatni logoped. Jednom do dva puta tjedno i puno rada kod kuće. Profesorica je bila puna strpljenja i znanja. Manji problem je bilo izgovaranje glasova. Radili su vježbe grafomotorike, vježbe koncentracije, vježbe pamćenja, snalaženja na papiru, pronađi razlike, vježbe reprodukcije, pjesmice napamet. Brdo toga što se ja sama ne bi nikad sjetila. Postoje i posebne vježbenice koje smo kupovali. Uspio je upisati se u 1. razred. Sada je 3. Nakon 3 i pol godine je prestao ići na vježbe. Sada dobije iz diktata 5, rješava svoje obaveze kako treba iako i dalje ima taj motorički nemir, ali rješava to na treningu.
    Bravo za tvoga dječaka!

    Koliko je bio star kada si uočavala kašnjenje?

    Na kontrole kod logopeda misliš na neke procjene, testiranja ili?

    Kontrole ste radili u Suvagu ili?

    Školu su vam predlagali s njegovih 7 godina starosti?

    Ovako gledano, ako sam dobro shvatila on je dobio intenzivan poticaj tek u 5. godini (koji se nastavio do 3. razreda osnovne škole) i ipak ste postigli funkcionalnost na razini dobi, sjajno!

    Kakav je sada u govoru, vide li se neke posljedice?
    Posljednje uređivanje od littlemom : 17.02.2024. at 18:03

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •