Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 111

Tema: Tretiranje zlostavljanja u obitelji - petak, 23.6. prosvjed

  1. #51
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja se nadam da cu doc s klincoberima (f.f.f.f. zakaj nije bar malo ranije ujutro kad nije TAK vruce)

  2. #52
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    dežmanov prolaz
    aha... to mi je prvo palo na pamet, ali bolje da provjerim. možda me to izmami u grad da obavim neke stvari .

    nemrete bolivit - dobila sam DVA DANA starog godišnjeg .

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Sad tek vidim. Ma nije Dežmanova tam, nego kod Mesničke.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Joj, jesam glupa, iz ne znam kojeg razloga pobrkala sam Dežmanov i Ratkayev....

  5. #55
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja sutra putujem u Dbk, inače bih svakako došla.

  6. #56
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    koja je mesnicka... ja stalno mislim da je mesnicka ona di je uspinjaca, a nekak znam da nije... to je neka druga... :? :? :?
    kvragu fakat sam slabo po gradu zadnji 10 godina

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Ma, dobro ti je rečeno, Dežmanov prolaz. Meni se u glavi sve zbrkalo.

  8. #58
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    a dezmanov prolaz je onaj tam koji nemre na ilicu i ide prema kinu sloboda? (ne znam kak se to kino sad zove :? )... aaaaaaaaaaaaaa.... prema saloonu???

  9. #59
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    a dezmanov prolaz je onaj tam koji nemre na ilicu i ide prema kinu sloboda? (ne znam kak se to kino sad zove :? )... aaaaaaaaaaaaaa.... prema saloonu???
    taj.
    mesnicka je prva sljedeca istocno (prema trgu)

  10. #60
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    Citiraj Mukica prvotno napisa
    a dezmanov prolaz je onaj tam koji nemre na ilicu i ide prema kinu sloboda? (ne znam kak se to kino sad zove :? )... aaaaaaaaaaaaaa.... prema saloonu???
    taj.
    mesnicka je prva sljedeca istocno (prema trgu)
    a ona gdje je uspinjaca je tomiceva.
    joj vi purgerice

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Ode dobar topic u ....plan grada.

  12. #62
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Bomballurina prvotno napisa
    Ode dobar topic u ....plan grada.


    nije baš tako. da bi se moglo podržati prosvjed, dobro je znati gdje se on održava. a mene zanima i da li će zlostavljači doći gledati iz prikrajka, očekujući svoje (odbjegle) supruge da se pojave.

    žena kojoj smo pomagale - više ne pušta djecu na viđanje. iako mu prijeti zatvor ako napravi glupost, njen BM opet prijeti...

  13. #63
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj Bomballurina prvotno napisa
    Ode dobar topic u ....plan grada.


    nije baš tako. da bi se moglo podržati prosvjed, dobro je znati gdje se on održava.
    takoe.
    mukice, vidimo se. a nadam se i vama ostalima

  14. #64
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    moram reći samo da su prosvjed mogli organizirati i u ponedjeljak.
    jako sam tužna što je baš na "spojeni" vikend

  15. #65
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    za prosvjed je nekad vazniji trenutak nego brojnost.
    koji ponedjeljak. zamijeni ovo u medijima dotad vec neki drugi dogadjaj. :/

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    [žena kojoj smo pomagale - više ne pušta djecu na viđanje. iako mu prijeti zatvor ako napravi glupost, njen BM opet prijeti...

    Ne znam o čemu ili o kome je riječ? Očito sam nešto propustila. Jako me zanima.

  17. #67
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    evo još nešto iz večernjaka, rubrika "otvoreno":

    PLAVI TELEFON Volonteri savjetuju žrtve i spašavaju samoubojice, ali nemaju novca za terapeute
    Pomozite, ubit će me!
    Autor Velinka Knežević


    Djevojka koju majka prisiljava da ostavi dečka i prijeti joj da će je izbaciti iz kuće pomoć je potražila na Plavom telefonu, no rekli su joj da na savjetovanje može doći tek u rujnu. Razočarana djevojka prije nekoliko dana nazvala je našu redakciju jer se nadala brzoj pomoći. No, objasnili su na Plavom telefonu, svi termini za obiteljska savjetovanja i psihosocijalnu pomoć koja drže stručnjaci popunjena su do kraja lipnja, a ljeti rade samo putem telefona.
    - Nemamo dovoljno novca pa tjedno imamo samo dva termina za svako savjetovanje - objasnio je teškoću rada Plavog telefona direktor Miroslav Vučenović.

    Krik u pomoć volonterima Plavog telefona svaki dan šalju mladi koji ne znaju kako se zaštititi pri seksu, ali i ljudi koji žele počiniti samoubojstvo. Kada volonteri ne mogu sami pomoći, upućuju ih udrugama i ustanovama koje to mogu jer, kažu volonteri, ljudi plivaju u praznom i ne znaju kome se obratiti. Razočaravajuće je, kaže volonterka Marija, što se uglavnom javljaju žene koje su suprugovo zlostavljanje već prijavile i policiji i Centru za socijalnu skrb.

    - Javila se djevojka čiju je majku otac pokušao zaklati i zatući ciglom, a nju i brata verbalno zlostavlja. Redovito je pretuče jednom-dva puta mjesečno i sve je to prijavljeno Centru za socijalnu skrb i policiji, ali joj je policajac savjetovao da nabavi zaštitare ako treba zaštitu. Iako su unajmili stan, boje se odseliti jer otac prijeti da će ih ubiti - kazala je Marija.

    Nazvala je i djevojka čiju je sestru zlostavljao muž od kojega je pobjegla, ali su njegovi roditelji zadržali njihovu petomjesečnu bebu. Problem je, izjadala se žrtvina sestra, to što je obitelj moćna i ima veza te im se ne može suprotstaviti. Svoje najintimnije trenutke s majkom povjerio im je i jedan student. On se, priča volonterka Goga, javio zato što se redovito seksa s majkom, a ni s jednom drugom ženom ne može doživjeti takvo emotivno zadovoljstvo. Zanimalo ga je ima li još takvih slučajeva, hoće li im dijete biti zdravo ako mu majka slučajno zatrudni, no bio je vrlo zbunjen jer zna da to nije normalno i da bi ih okolina osudila.

    Pomoć traže i silovane žene, poput žrtve kojoj je odvjetnik savjetovao da ne prijavljuje silovatelja, ili djevojčice, koja je nevinost izgubila s nepoznatim muškarcem u WC-u omamljena drogom.

  18. #68
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    za prosvjed je nekad vazniji trenutak nego brojnost.
    koji ponedjeljak. zamijeni ovo u medijima dotad vec neki drugi dogadjaj. :/
    ma, naravno. ali toliko me živciraju neke ljenguze, i neki bahati tipovi iz nekih CZSS-a, da sam se prerastužila kad sam na pol puta do mora skužila da neću moći biti tamo

  19. #69
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Bomballurina prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    [žena kojoj smo pomagale - više ne pušta djecu na viđanje. iako mu prijeti zatvor ako napravi glupost, njen BM opet prijeti...

    Ne znam o čemu ili o kome je riječ? Očito sam nešto propustila. Jako me zanima.
    to je jedna od dvije mame koje su izašle iz autonomne kuće, i trebala im je pomoć u odjeći, i još nekim sitnicama. anki im je vozila namještaj , a cure koje su imale nešto viška - dale su odjeću, obuću, jedna je kupila sredstva za čišćenje i higijenu, ja sam pokupila doma sve što je bilo, i nešto sitno novaca ostavljenih za pomoć u takvim slučajevima.

    zahvaljujući tome, ova mama koju poznam (s njom sam i dalje u kontaktu) - toliko je živnula, da sam se čak i ja začudila . rekla je da ju je "podiglo" to što ima ljudi koji žele pomoći.

    našla je i drugi posao (čišćenje) kako bi mogla podizati svoje tri djevojčice.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Ovo je strašno. No, kao što rekoh, već dugo sam revoltirana. A opet, s druge strane, ništa ne činim. Stalno sam u nekom trku, troje djece i obaveze i to pronalazim kao opravdanje, ali intimno mi nedostaje jedna karika u životu, neko ispunjenje...da ne pređem u patetiku, nadam se da razumijete. Kako zapravo može pomoći netko tko nije od struke?

  21. #71
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Bomballurina prvotno napisa
    Kako zapravo može pomoći netko tko nije od struke?
    neva tolle mi je svojevremeno rekla da im u skloništu stalno nedostaje odjeće, posteljine, higijenskih potrepština, hrane... tada joj nisam mogla pomoći jer je ona tražila nove stvari - a mi smo imali samo rabljene. higijenske potrepštine i hranu nismo dovozili, odnosno dolazilo je u minijaturnim količinama, namjenski.

    nisam baš razumjela zašto želi nove stvari, ali mi je objasnila da su imali puno problema s raznoraznim smećem koje su im ljudi donirali (više su potrošili da se toga riješe nego što je vrijedilo ono što je ostalo). također, žene koje dolaze - dolaze iz situacija u kojima se osježaju odbačeno - i sam psihološki učinak da dolaze u nešto novo, jako je važan.

    eto, ako imaš mogućnosti pomoći na taj način - i to je dobro .
    ova iformacija nije nova, ali mogu pitati ovu mamu koju poznam - u čemu su najviše oskudjevali.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    A kako se mogu kontaktirati?

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Ja sam kao i tweety razočarana terminom održavanja prosvjeda; bez obzira što ponekad nije važan broj, mislim da je u ovom slučaju itekako važan, jer će vjerojatno opet uslijediti komentar da se okupilo "par bijesnih baba" Ne bi ništa izgubili da su pomaknuli prosvjed na neku subotu ili bar sljedeći tjedan, no nadam se da neće tu stati i da će nastaviti prosvjedovati pa da ćemo se mi moći pridružiti (ja radim pa vjerojatno ne mogu sutra, ali ću dati sve od sebe da me puste jer sam fakat ljuta!)

    Što se tiče ostavke dotičnog, slažem se s Tweety; big deal! Nije ostao bez posla, nego samo trenutno bez funkcije! Užas!

    Ja ne bih htjela da svi u cijeloj priči zaborave na bebu i bilo bi super kad bi nešto za malog mišića mogli napraviti?! Kad bi se barem našao neki dobar odvjetnik pa da bar ishodi neku odštetu od države jer je zbog njih ostao bez roditelja; jel' takvo što kod nas uopće moguće? Da bar jednog dana kad odraste ima zagarantiran start. Užasno me muči kako je on i želim vjerovati da će se naći neka prekrasna, topa obitelj za njega.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Dvoumim se da li potegnuti i ovo pitanje, ali...

    Ja sam zgrožena kako su neki "novinari" obradili tu groznu temu. Dakle, u jednom ženskom časopisu je izašao intervju s majkom poginule žene. I, ako je njena priča točna, stvarno ne čude njene izjave da osjeća žaljenje prema ubojici, jer njega je očito stvorilo naše društvo, koje se za njega nije na vrijeme adekvatno pobrinulo pa je i on od jadnog, nevoljenog djeteta postao psihopat i ubojica .

    Ono što me je jako zabrinulo je da je novinarka u članku išla analizirati ideju da se nasilje prenosi s koljena na koljeno i na neki način aludirala na to da je dijete potencijalna opasnost. Kad sam radila u osnovnoj školi, upravo su mi ta "obilježavanja" djece bila preodvratna; tata je divljak pa svako emotivno reagiranje tog djeteta se smatra nečim užasnim i očekivanim, dok od takvog djeteta i ne nastane "stvaran problem". Nadam se da ovog dječaka neće obilježavati cijeli život i "očekivati" nešto. Grozno!

    Dva komentara koja su mi posebno degutantna u članku:

    ...priča kako je ubojicu dok je bio BEBA tata htio ispeći u pećnici, ali je osigurač iskočio, inače "BI MALI BIO REŠ PEČEN". Mislim, bez obzira na sve poslije, u to doba je još bio beba i ovakav komentar je pregrozan.

    ..."Ili se možda uskoro ipak nađe kakva hrvatska Angelina Jolie kojoj NEĆE BITI VAŽNA POVIJEST obitelji Jakopović nego će joj sreća dječaka biti na prvome mjestu".

    Strašno, nadam se samo da će ova grozna tragedija promijeniti puno toga na bolje; i odnos prema ženama i odnos društva prema djeci!

  25. #75
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mene veseli sto su ozbiljni mediji to ozbiljno popratili
    o zenskim casopisima opce ne znam kaj bi rekla.. sam premecu iz supljeg u prazno... oni se moraju prodavat, pa ce smislit bilo kaj samo da to tak i bude

    glavan tema u novoj gloriji je beba nekog nogometasa... mislim ono.. zenske novine bi se osim modom, sminkom i zvijezdama mogle nakd bavit i nekim ovak ozbiljnim temama, al to ih ne bi prodavalo

  26. #76
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    jos mi palo na pamet... da je recimo glorija umjesto na reklamu ovog novog broja koju sam eto gledala dok sam cekala d apocne tekma, svu tu lovu koju je ulupala u emitiranje uplatila na racun autunomne zenske kuce, ja bi odma sutra isla kupit jedan primjerak da vidim kad ce ta zena tom nogometasu rodit dijete i da vidim kaj magda odgovara tuznim dusama koje od nje traze savjet

  27. #77

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    280

    Početno

    nasilje se često prenosi s koljena na koljeno, pa tako i u slučaju tomislava jakopovića. ne genetski, nego je prije 20 godina on bio "mali mišić" kojeg nitko nije zaštitio i odrastao je s nasiljem kao normalnim obrascem ponašanja, pa je tako i nastavio.
    nadam se da će se za dijete koje je sad ostalo samo na svijetu naći neka divna obitelj, da se neće pojaviti neka baka ili teta koja će otežati posvajanje, kao i da će obitelj koja ga bude usvojila dobiti adekvatnu i kontinuiranu stručnu pomoć (ipak su oni ti koji će ga jednog dana upoznati sa ovim što se dogodilo, a mislim da se način na koji će to napraviti i kako će mu pomoći da to prihvati ne smije prepustiti samo njihovoj intuiciji).

    napisat ću i svoje mišljenje o odgovornosti svih o kojima se govori. da, oni su formalno odgovorni, da došlo je do niza propusta, država je često (gotovo uvijek) inertna i jao onom tko od takvih ustanova treba pomoć ili zaštitu. ali, bojim se da sto zabrana pristupa, kao ni jedna druga slična mjera ne bi spriječili ovo ubojstvo. on je odlučio ubiti sebe i nju, da to nije napravio u nazorovoj, napravio bi negdje drugdje. u otvorenom je spomenuto da joj je dan ranije prijetio na njenom poslu. znači, našao je način da ju nađe, nije morao znati kad ona posjećuje dijete. i da li stvarno mislite da bi ga spriječila zabrana pristupa??? jedino što je moglo spriječiti ovo ubojstvo je da je on bio tamo gdje mu je mjesto- u zatvoru!!! i tu bi ja tražila krivce, zašto on nije bio u zatvoru? i ono što mi najviše bode oči, a nitko to ne ističe kao problem, on joj je prijetio smrću, tukao ju, oteo ju, i u vezi svega toga spominje se PREKRŠAJNI SUD?!
    kakav je to zakon kad je za takvo nasilje nadležan prekršajni sud???

  28. #78
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Bomballurina prvotno napisa
    A kako se mogu kontaktirati?
    pitam pa ti javim.

  29. #79
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    jutarnji list:

    Događaji dana

    Ministarstvo: Nisu krivi socijalni radnici
    Piše: Kristina Turčin
    Foto: Tomislav Serdar
    --------------------------------------------------------------------------------


    Petar Krnjaić, ravnatelj Centra za socijalnu skrb u Ivanić Gradu, u srijedu je podnio ostavku, koja je odmah prihvaćena. Krnjaić je žene žrtve nasilja izjednačio s njihovim zlostavljačima


    ZAGREB - Zaposlenici Centra za socijalnu skrb u Ivanić Gradu, koje se ovih dana žestoko proziva kao glavne krivce koji nisu pružili zaštitu Jeleni Sabini Jakopović koju je suprug prije tjedan dana ubio u dvorištu Dječjeg doma u Nazorovoj ulici, nisu napravili bitne propuste u radu i pružili su joj svaku moguću pomoć. Rekao nam je to pomoćnik za socijalnu skrb Dragutin Keserica.

    - Napominjem da nadzor koji provodimo još nije gotov i da ćemo tek u ponedjeljak imati sva objašnjenja. No, prema informacijama kojima sada raspolažem, imenom i prezimenom prozvana socijalna radnica nije napravila bitne propuste, nego je, štoviše, postupila potpuno odgovorno.

    Kad joj se pokojna Jelena Sabina Jakopović u kolovozu prošle godine obratila za pomoć i rekla joj da se boji za svoj i život svojeg djeteta, ona je odmah o tome obavijestila policiju te ženu i dijete na trošak Centra uputila u Dom za zlostavljane žene u Rijeci. Prema našim informacijama, samo nekoliko dana kasnije pokojnica je svojevoljno napustila dom i otišla natrag sa suprugom - kaže Keserica. Dodaje kako nemaju nikakvih podataka da je iz Doma odvučena nasilno niti je pokojnica o nečemu takvom obavijestila Centar.

    Ravnatelj prozvanog centra Petar Krnjaić ipak je u srijedu podnio ostavku, koja je odmah prihvaćena. Ako ni za što drugo, kriv je sigurno za skandaloznu izjavu da stanarke skloništa za žene žrtve nasilja imaju iste karakteristike kao i njihovi zlostavljači.

    Keserica nije znao objasniti zbog čega je dijete obitelji Jakopović bilo smješteno u Dječji dom u Nazorovoj ulici, što se smatra najvećim propustom Centra.

    Naime, prema tvrdnji koordinatorice Autonomne ženske kuće Neve Tolle, u prosincu prošle godine pokojni Tomislav nasilno je oteo dijete od svoje supruge i odveo ga svojoj majci. Jelena Sabina Jakopović o tome je obavijestila Centar, koji joj je poručio da će sljedeći dan zajedno otići po dijete. No, u međuvremenu je dijete bez njezina znanja smješteno u Dom. Na temelju takvog postupka Centra sud je donio rješenje prema kojem dijete ostaje u Domu.

    - Još nisam o tome vidio papire, no to je svakako dobro pitanje. Moram točno izvidjeti zašto dijete nije odmah dodijeljeno majci - rekao je Keserica.

    Sutra mirni prosvjed Autonomne ženske kuće
    Najveći dio krivnje aktivisti danas svaljuju na pravosuđe, od kojeg dobivaju najmanje informacija, zbog čega će Autonomna ženska kuća sutra u 11 sati održati mirni prosvjed ispred Ministarstva pravosuđa.

    Prozvana su sva tri suda u Ivanić Gradu: Prekršajni, Županijski i Općinski. Pred Županijskim sudom ubojica Tomislav Jakopović bio je u prosincu 2005. nakon što je oteo i pokušao ubiti svoju suprugu. Pušten je nakon 15 dana pritvora jer je sud procijenio da nema opasnosti od ponavljanja djela! U veljači ove godine, četiri mjeseca prije nego što je ubijena, pokojnica je od Prekršajnog suda zatražila hitno izricanje mjere zabrane približavanja njoj kao žrtvi jer se boji za život.

    Do danas Prekršajni sud nije donio nikakvo rješenje, a predsjednik Damir Gazdek rekao nam je “kako bi te mjere ionako vrijedile samo na području Ivanić Grada, pa bi ionako bila ubijena”. U travnju se obratila Općinskom sudu i, molila da joj dodijele skrbništvo. Do dana tragedije sud nije ništa odlučio.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    u jutarnjem sam pročitala da će sad biti zadužen za delikvente

  31. #81

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Jel bio netko od vas na prosvjedu???? Kako je prošlo??? Nisam mogla doći kad radim

  32. #82

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Bila sam ja s kolegicom, iskoristile smo pauzu, ali nismo mogle dugo ostati :/ Ha, ne znam što bih rekla; bilo je nešto ljudi, većina iz nevladinih udruga (barem mi se tako činilo) i nekoliko ŽENA iz politike (D. Pleština, G. Sabol, Morana Gruden Paliković, mislim da se tako nekako zovu one koje sam prepoznala).

    Ja i dalje mislim da su organizatori trebali okupiti ljude u prosvjed na Trgu u neko razumnije vrijeme, jer mislim da je u ovom slučaju jako bitno da se vidi da ima puno ljudi koji osuđuju nebrigu odgovornih ustanova za tu tematiku i koji traže promjene (bar se nadam).

  33. #83
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    bile smo jos ivarica, sorciere, njezina predivna i prepametna kcer , oskar, melita i ja

    poslje smo s aktivisticama sigurne kuce otisle na kavu pa nam je Neva ispricala sto je bilo u ministarstvu... Molim Sorci ili ivaricu da prepricaju jer su mene klinci stalno ometali pa nisam dovoljno pazljivo slusala.


    Zahtjeve koju se predale u ministarstvu cu sad prepisati, a priopcenje za javnost koe je na 4 stranice i strasno zanimljivo i potresno, zaljepit cu ovdje cim ga dobijem mejlom da sad ne prepisujem.

    ZAHTJEVI MINISTARSTVU PRAVOSUĐA

    • Obiteljsko nasilje prema ženama treba biti isključivo kazneno djelo, a ne prekršaj

    • Procesuirani počinitelji nasilja trebaju dobiti suspenziju susreta i druženja s djecom dok postoji sumnja na ponavljanje nasilja prema majci

    • Hitno osnivanje obiteljskih sudova ili obiteljskih odjela pri redovnim sudovima

    • Zakonski regulirana policijska zaštita i pratnja za žene žrtve nasilja pri odlascima na postupke vezane uz počinitelja nasilja (sudovi, centri za socijalnu skrb i dr.)

    • Besplatno pravno zastupanje za žene žrtve nasilja svojih partnera u svim predmetima vezanim uz obiteljsko nasilje (ukljucivsi naknadu stete, diobu bracne stecevine i dr.)

    • Saslusavanje uz video link, a u ekstremnijim slucajevima i status zasticenog svjedoka za zene zrtve obiteljskog nasilja pri svim sudovima

    • Ukinuti novcane kazne te uvesti iskljucivo zatvorske kazne za obiteljsko nasilje

    • Uvesti novo kazneno djelo za drzavne sluzbenike/ce koje/i necinjenem dovode do ubojstava zena

    • Razrjesavati suce koji nestrucniim obavljanjem posla dovode u opasnost ljudske zivote

    Autonomna zenska kuca Zagreb - Zene protiv nasilja nad zenama

  34. #84
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Događaji dana

    Prosvjed Autonomne ženske kuće pred Ministarstvom pravosuđa

    Foto: Danijel Popović
    --------------------------------------------------------------------------------


    ZAGREB - Aktivistice zagrebačke Autonomne ženske kuće prosvjedovale su danas pred Ministarstvom pravosuđa zahtijevajući da sustav počne štiti žrtve obiteljskog nasilja i da prestane izjednačavati žrtve i nasilnike.

    Pedesetak žena okupilo se pred Ministarstvom pravosuđa, tjedan nakon što je 25-godišnju Jelenu Sabinu Jakopović ubio njezin muž pred Domom za nezbrinutu djecu u Nazorovoj, gdje je žrtva došla posjetiti dvogodišnjeg sina.


    POLICIJA: UBOJICA BIO ČLAN PROVALNIČKE SKUPINE


    Aktivistice smatraju da je ubijena žena žrtva sistema jer su nadležne ustanove i dalje smatrale da je Dom u Nazorovoj jedino pogodno mjesto za viđanje njezina djeteta, unatoč tome što je tražila sigurno mjesto za sebe i svojeg sina. Smatraju da su nadležne ustanove jednako tretirale evidentiranog nasilnika i žrtvu nasilja.

    Pomoćnica ministrice pravosuđa Štefica Stažnik, koja je u Ministarstvu pravosuđa primila predstavnike prosvjednika, rekla je kako je namjera Ministarstva krenuti u sustavno educiranje i usavršavanje sudaca te državnih odvjetnika s ciljem poboljšanja njihova rada.

    Podsjetila je kako je nedavno održan okrugli stol o problemima nasilja u obitelji i niz seminara za suce i državne odvjetnike. Najavila je da od jeseni kreće sustavna edukacija po čitavoj Hrvatskoj.

    Predsjednica Autonomne ženske kuće Neva Tolle upozorila je pak na drugačiju situaciju na terenu. Dok se organiziraju okrugli stolovi i provodi edukacija žene se konstantno zlostavlja i ubija, a suci izriču minimalne kazne, kazala je Tolle. Dodala je da Autonomna kuća traži da se obiteljsko nasilje počne tretirati isključivo kao kazneno djelo, a ne prekršaj te da se nasilnicima zabrani druženje s djecom dok postoji opasnost od ponavljanja nasilja nad majkom.

    Problem neučinkovitosti sustava kad je riječ o nasilju nad ženama ilustrirala je primjerom iz Slavonskog Broda, gdje je, kako tvrdi, žrtva nakon dvije godine zlostavljanja slučaj prijavila policiji, a na kraju je od suda dobila tri mjeseca zatvora.

    "Sustav ženu koja je žrtva i počinitelja tretira identično ako ne i gore", ustvrdila je Tolle, dodavši kako žena nije samo žrtva obiteljskog nego i "strukturalnog nasilja koji vrše državni službenici".

    Prosvjednice su pred zgradu Ministarstva došle s velikim plakatima koje prikazuju žrtve obiteljskog nasilja i natpisom "Zaustavite ubijanje žena", a ulazna vrata oblijepile su osmrtnicama 25-godišnje Jelene Sabine Jakopović koje su nakon prosvjeda ubrzo poskidali policajci. Zbog njezinog ubojstva Autonomna kuća traži preispitivanje kaznene odgovornosti djelatnika Centra za socijalnu skrb Ivanić Grada i tamošnjeg Općinskog suda. (Hina)

  35. #85
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    danas sam upoznala i drugu mamu, i njenu kćerkicu ...

    i drago mi je da sam došla...

  36. #86
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    evo upravo na aktualcu na 101 radiju

  37. #87
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj Zeko1 prvotno napisa
    kakav je to zakon kad je za takvo nasilje nadležan prekršajni sud???
    evo, ovakav:

    ZAKON
    O ZAŠTITI OD NASILJA U OBITELJI




    OSNOVNE ODREDBE

    Članak 1.

    Ovim se Zakonom određuje pojam nasilja u obitelji, krug osoba koje se smatraju članovima obitelji u smislu ovoga Zakona, propisuje se način zaštite članova obitelji, te vrste i svrha prekršajnopravnih sankcija.

    Članak 2.

    (1) Na prekršaje s područja nasilja u obitelji primjenjuju se odredbe Zakona o prekršajima, osim ako što ovim Zakonom nije drukčije propisano.

    (2) Svi postupci pokrenuti po ovom Zakonu hitne su naravi.

    Članak 3.

    U smislu ovoga Zakona obitelj čine: muž i žena u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, srodnici po krvi u ravnoj lozi bez ograničenja, srodnici po krvi u pobočnoj lozi zaključno s četvrtim stupnjem, srodnici po tazbini zaključno s drugim stupnjem, osobe koje su živjele zajedno u obiteljskoj ili izvanbračnoj zajednici i njihova djeca, te osobe koje imaju zajedničku djecu, posvojitelj i posvojenik, skrbnik i štićenik.

    Članak 4.

    Nasilje u obitelji je:

    – svaka primjena fizičke sile ili psihičke prisile na integritet osobe,

    – svako drugo postupanje jednog člana obitelji koje može prouzročiti ili izazvati opasnost da će prouzročiti fizičku i psihičku bol,

    – prouzročenje osjećaja straha ili osobne ugroženosti ili povrede dostojanstva,

    – fizički napad bez obzira da li je nastupila tjelesna ozljeda ili ne,

    – verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim nazivima i drugi načini grubog uznemiravanja,

    – spolno uznemiravanje,

    – uhođenje i svi drugi načini uznemiravanja,

    – protupravna izolacija ili ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja s trećim osobama,

    – oštećenje ili uništenje imovine ili pokušaj da se to učini.

    Članak 5.

    (1) Zdravstveni djelatnik, djelatnik socijalne skrbi, psiholog, socijalni radnik, socijalni pedagog i djelatnik odgojno-obrazovne ustanove dužni su prijaviti policiji ili nadležnom općinskom državnom odvjetništvu za počinjenje nasilja u obitelji iz članka 4. ovoga Zakona za koje su saznali u obavljanju svoje dužnosti.

    (2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka koje ne postupaju u skladu sa stavkom 1. ovoga članka čine prekršaj.

    Vrste i svrha prekršajnopravnih sankcija za zaštitu od nasilja u obitelji

    Članak 6.

    (1) Prekršajnopravne sankcije za zaštitu od nasilja u obitelji su novčana kazna i kazna zatvora, te zaštitne mjere.

    (2) Svrha propisivanja, izricanja i primjene prekršajnopravnih sankcija je osobita zaštita obitelji i članova obitelji ugroženih nasiljem, ostvarivanje i promicanje zdravog i harmoničnog života unutar obitelji, te poštivanje pravnog sustava.

    Zaštitne mjere
    Članak 7.

    Sud može počinitelju nasilja u obitelji izreći sljedeće zaštitne mjere:

    a) obveznog psihosocijalnog tretmana,

    b) zabrane približavanja žrtvi nasilja,

    c) zabrane uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju,

    d) udaljenja iz stana, kuće ili nekog drugog stambenog prostora,

    e) osiguranja zaštite osobe izložene nasilju,

    f) obveznog liječenja od ovisnosti,

    g) oduzimanje predmeta koji je namijenjen ili uporabljen u počinjenju prekršaja.

    Svrha zaštitnih mjera

    Članak 8.

    Svrha je zaštitnih mjera da se njihovom primjenom spriječi nasilje u obitelji, osigura nužna zaštita zdravlja i sigurnosti osobe koja je izložena nasilju, te otklone okolnosti koje pogoduju ili poticajno djeluju na počinjenje novog prekršaja.

    Zaštitna mjera obveznog psihosocijalnog tretmana

    Članak 9.

    (1) Zaštitna mjera obveznog psihosocijalnog tretmana može se izreći počinitelju nasilja u obitelji radi otklanjanja nasilničkog ponašanja počinitelja ili ako postoji opasnost da bi počinitelj mogao ponovno počiniti nasilje prema osobama iz članka 3. ovoga Zakona.

    (2) Mjera iz stavka 1. ovoga članka traje do prestanka razloga zbog kojeg je određena, ali ne može se odrediti u trajanju duljem od šest mjeseci.

    (3) Ministri rada i socijalne skrbi i zdravstva donijet će provedbene propise kojima se određuje način i mjesto provođenja psihosocijalnog tretmana u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

    Zaštitna mjera zabrane približavanja žrtvi nasilja u obitelji

    Članak 10.

    (1) Zaštitna mjera zabrane približavanja žrtvi nasilja u obitelji može se izreći osobi koja je počinila nasilje u obitelji ako postoji opasnost da bi ponovno mogla počiniti nasilje u obitelji.

    (2) U rješenju kojim sud izriče mjeru zabrane približavanja žrtvi nasilja u obitelji, sud će odrediti mjesta ili područja, te udaljenost ispod koje se počinitelj ne smije približiti žrtvi nasilja u obitelji.

    (3) Mjera iz stavka 1. ovoga članka određuje se u trajanju koje ne može biti kraće od jednog mjeseca niti dulje od jedne godine.

    (4) Ministar unutarnjih poslova donijet će provedbene propise o načinu provedbe zaštitne mjere.

    Zaštitna mjera zabrane uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju

    Članak 11.

    (1) Zaštitna mjera zabrane uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju može se izreći osobi koja je nasilje počinila uznemiravanjem ili uhođenjem, a postoji opasnost da bi ponovno mogla uznemiravati ili uhoditi osobe iz članka 3. ovoga Zakona.

    (2) Mjera iz stavka 1. ovoga članka određuje se u trajanju koje ne može biti kraće od jednog mjeseca niti dulje od jedne godine.

    (3) Ministar unutarnjih poslova donijet će provedbene propise o načinu provedbe zaštitne mjere.

    Zaštitna mjera udaljenja iz stana, kuće ili nekog drugog stambenog prostora

    Članak 12.

    (1) Zaštitna mjera udaljenja iz stana, kuće ili nekoga drugoga stambenog prostora može se izreći osobi koja je počinila nasilje prema članu obitelji s kojim živi u stanu, kući ili nekom drugom stambenom prostoru, ako postoji opasnost da bi bez provođenja ove mjere počinitelj mogao ponovno počiniti nasilje.

    (2) Osoba kojoj je izrečena mjera iz stavka 1. ovoga članka dužna je odmah napustiti stan, kuću ili neki drugi stambeni prostor uz prisutnost policijskog službenika.

    (3) Mjera iz stavka 1. ovoga članka određuje se u trajanju koje ne može biti kraće od jednog niti dulje od tri mjeseca.

    (4) Ministar unutarnjih poslova donijet će provedbene propise o načinu provedbe zaštitne mjere.

    Zaštitna mjera osiguranja zaštite osobe izložene nasilju

    Članak 13.

    (1) Zaštitna mjera osiguranja zaštite osobe izložene nasilju može se izreći osobi izloženoj nasilju radi njene fizičke zaštite i radi uzimanja osobnih isprava, odjeće, novca i drugih stvari koje su joj nužne u svakodnevnom životu iz kuće, stana ili drugog stambenog prostora.

    (2) Mjera iz stavka 1. ovoga članka sadrži nalog policijskim službenicima da otprati osobu izloženu nasilju i štiti prilikom uzimanja njenih stvari i prati prilikom izlaska iz kuće, stana ili drugog stambenog prostora.

    (3) Trajanje mjera iz stavka 1. ovoga članka određeno je vremenskim trajanjem izvršenja sudskog naloga.

    Zaštitna mjera obveznog liječenja od ovisnosti

    Članak 14.

    (1) Zaštitna mjera obveznog liječenja od ovisnosti može se izreći osobi koja je počinila nasilje u obitelji pod odlučujućim djelovanjem ovisnosti od alkohola ili opojnih droga kad postoji opasnost da će zbog te ovisnosti ponovno počiniti nasilje.

    (2) Mjera iz stavka 1. ovoga članka određuje se u trajanju koje ne može biti kraće od mjesec dana niti duže od dvije godine.

    (3) Ministar zdravstva donijet će provedbene propise o načinu provedbe zaštitne mjere.

    Zaštitna mjera oduzimanja predmeta

    Članak 15.

    Zaštitna mjera oduzimanja predmeta primijenit će se kada postoji opasnost da će se određeni predmet ponovno uporabiti za počinjenje nasilja ili radi zaštite opće sigurnosti ili iz moralnih razloga.

    Izricanje zaštitnih mjera

    Članak 16.

    (1) Zaštitne mjere mogu se izreći na zahtjev osobe izložene nasilju ili policije ili po službenoj dužnosti.

    (2) Zaštitna mjera iz članka 7. točka a) i g) ovoga Zakona izriče se po službenoj dužnosti.

    (3) Zaštitne mjere propisane ovim Zakonom izriču se u trajanju koje ne može biti kraće od jednog mjeseca niti dulje od dvije godine računajući od dana pravomoćnosti rješenja o prekršaju ili od dana prestanka izvršenja kazne zatvora, osim ako ovim Zakonom nije određeno drugačije.

    Članak 17.

    (1) Zaštitne mjere iz članka 7. točka b., c., d. i g. ovoga Zakona mogu se izreći samostalno i bez izricanja kazne, odnosno druge prekršajne sankcije.

    (2) Zaštitne mjere iz stavka 1. ovoga članka izriču se po prijedlogu podnositelja zahtjeva prekršajnog postupka, radi otklanjanja izravne životne ugroženosti osoba izloženih nasilju i drugih članova obitelji.

    (3) Sud će donijeti rješenje iz stavka 1. i 2. ovoga članka u roku od 48 sati.

    (4) Rješenje iz stavka 3. ovoga članka sud će staviti izvan snage ukoliko podnositelj u roku od tri dana od dana donošenja rješenja ne podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.

    (5) Sud je dužan o posljedicama iz stavka 4. ovoga članka upozoriti podnositelja.

    (6) Protiv rješenja iz stavka 3. ovoga članka može se izjaviti žalba u roku od tri dana. Žalba ne odgađa izvršenje rješenja.

    Prekršajne odredbe

    Članak 18.

    (1) Član obitelji koji počini nasilje iz članka 4. ovoga Zakona kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana.

    (2) Član obitelji koji ponovi nasilje u obitelji kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 5.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju od najmanje 15 dana.

    (3) Punoljetni član obitelji koji u nazočnosti djeteta ili maloljetne osobe počini nasilje u obitelji kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 6.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju od najmanje 30 dana.

    (4) Punoljetni član obitelji koji ponovi nasilje u obitelji iz stavka 3. ovoga članka kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 7.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju od najmanje 40 dana.

    (5) Ako je nasilje iz stavka 3. ovoga članka počinjeno na štetu djeteta ili maloljetne osobe počinitelj će se kazniti za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 7.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju od najmanje 40 dana.

    Članak 19.

    Novčanom kaznom za prekršaj iz članka 15. stavka 1. ovoga Zakona kaznit će se osobe iz članka 5. koje se ne prijave policiji ili nadležnom općinskom državnom odvjetništvu počinjenje nasilja u obitelji iz članka 4. ovoga Zakona za koje su saznali obavljajući svoju dužnost.

    Odgovornost za nepostupanje po zaštitnim mjerama

    Članak 20.

    (1) Počinitelj nasilja u obitelji dužan je postupati u skladu s izrečenom zaštitnom mjerom.

    (2) Osoba koja ne postupa prema izrečenoj zaštitnoj mjeri kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu koji ne može biti manji od 3.000,00 kuna ili kaznom zatvora od najmanje 40 dana.

    (3) Kaznu izriče sud pisanim rješenjem protiv kojeg stranke imaju pravo žalbe u roku od tri dana.

    (4) Žalba ne odgađa izvršenje rješenja.

    Članak 21.

    Ministar unutarnjih poslova donijet će provedbene propise iz članka 10., 11. i 12. ovoga Zakona o načinu provedbe zaštitnih mjera sukladno ovom Zakonu u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

    Članak 22.

    (1) Ministar pravosuđa, uprave i lokalne samouprave osnovat će Povjerenstvo za praćenje i unaprjeđivanje rada tijela kaznenog i prekršajnog postupka, te izvršenja sankcija vezanih za zaštitu od nasilja u obitelji i donijeti Poslovnik o njegovu radu u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

    (2) Članovi Povjerenstva imenuju se iz reda sudaca, državnih odvjetnika, odvjetnika, službenika Ministarstva unutarnjih poslova specijaliziranih za područje kriminaliteta nasilja u obitelji, službenika Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samouprave i službenika Ministarstva rada i socijalne skrbi.

    (3) Povjerenstvo podnosi ministru pravosuđa uprave i lokalne samouprave prijedloge i mišljenja.

    Članak 23.

    Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

    Klasa: 552-01/02-01/04
    Zagreb, 14. srpnja 2003.

    HRVATSKI SABOR

    Predsjednik Hrvatskoga sabora
    Zlatko Tomčić, v. r.


    ------------------------------------------


    Na temelju članka 88. Ustava Republike Hrvatske, donosim
    ODLUKU
    O PROGLAŠENJU ZAKONA O ZAŠTITI OD NASILJA U OBITELJI

    Proglašavam Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, koji je donio Hrvatski sabor na sjednici 14. srpnja 2003.

    Broj: 01-081-03-2623/2
    Zagreb, 18. srpnja 2003.

    Predsjednik Republike Hrvatske
    Stjepan Mesić, v. r.

  38. #88
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ivarica na slici u večernjaku

    http://www.vecernji-list.hr/home/otv...77350/index.do

    (rubrika otvoreno)

  39. #89
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Na portalu mozete procitati da su Rode stale uz aktivistice Autonomne ženske kuće i procitati Izjavu za javnost Autonomne zenske kuce povom smrti Jelene Sabine Jakopovic

  40. #90
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    :D

  41. #91
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

  42. #92

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    O Bože.....

  43. #93

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    drhtim... grozno...

  44. #94
    lidac2004

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    http://www.jutarnji.hr/magazin/clanak/art-2006,6,24,obiteljsko_nasilje,32355.jl

    svakako treba pročitati
    strasno .

    na zalost, cisto sumnjam da ce taj ili bilo koji drugi tekst ista promijeniti.

  45. #95
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Procitala sam taj clanak u tiskanom izdanju ... strasno i prestrasno, jos mi je zivo sjecanje kad se u zgradi preko puta nase zena derala kroz prozor 'upomoc, upomoc' a policajac kojeg smo mi klinci zaustavili nam je rekao da zuri na posao i da nema vremena provjeravati sto se dogada ... zanimljivo je to da smo samo mi djeca reagirali, nitko od starijih nije ni glavu okrenuo ...

    Sta mozes ocekivati od susjeda, prijatelja, rodbine ako se sutra nesto slicno dogodi? NISTA ... nije li to zalosno?

  46. #96

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    stravično!!!!!

  47. #97
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    nisam mogla ni procitati do kraja

  48. #98
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno joj

    Joj ja sam bila bolesna i prekasno sam vdjela za prosvjed, ali rado bih se ukljucila ako je jos neka akcija moguca. Uzasno mi je zao zene i djeteta. I pun kufer da takve price dolaze tek s osmrtnicama u novine. Zabavnije im je pisati da je rom oteo Jusufu novčanik( urednicima je valjda smjesno kad se netko cudno zove i jos mogu biti sovinisti) nego o obiteljskom nasilju, ako nije ubojstvo. Ko zna koliko zena ceka ista sudbina ako ovo opet prode samo tako. Sigurno ce sad poceti akcija pokapanja Neve Tolle kako je bilo i sa pravobraniteljicom za djecu- ko zna sto ce sad iskopati. Mozda bi se moglo malo nadgledati oko tog posvojenja dečkića da im ne bi opet zapelo u ladici i zaboravilo se.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno


    kakav je to život...

  50. #100

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Citiraj buca prvotno napisa

    kakav je to život...

    Kratak.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •