Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 212

Tema: Reklamiranje adaptiranog mlijeka

  1. #1
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno Reklamiranje adaptiranog mlijeka

    Čitam danas Bebe lipanj/06 i naiđem na reklamu za jednu vrstu adaptiranog mlijeka - na slici namrštena i tužna beba, a naslovi : PLAČ DOJENČETA-možda je gladan?, Kako pomoći "gladušu" prije spavanja
    Između ostalog piše: Djeca koja su na prsima brže ogladne i češće traže jesti jer je majčino mlijeko probavljivije od drugih vrsta mlijeka i mliječnih formula. Gladno dijete ne može ni zaspati te je važno prije odlaska na počinak dati i kasni obrok.

    Ne znam, možda je to moje subjektivno mišljenje, ali reklama mi je užasno digla živac, pa sam htjela to ovdje istresti.
    Čitala sam Pravilnik o reklamiranju adaptiranog, ali onako površno, nisam imala živaca ..preopćenit je, preopširan ... pa ne znam što je zabranjeno, a što nije.

  2. #2
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    na vise nacina ta reklama krsi pravilnik o reklamiranju nadomjestaka.
    prvo, iz ove reklame se brza probavljivost mm predstavlja kao problem????!!!! a ne kao prednost mm, a drugo, jesam dobro shvatila da su tu i slike djece?
    odavno vec takve reklame nije bilo kod nas i izgleda da smo opet na pocetku, pa i dalje od tog
    jel mozes pliz tu reklamu sacuvati (pa da se upoznamo ovog ljeta) ili poslati u rodu?

    za koju dob dojenceta su reklamirani nadomjestci?

  3. #3
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno Re: Reklamiranje adaptiranog mlijeka

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Čitala sam Pravilnik o reklamiranju adaptiranog, ali onako površno, nisam imala živaca ..preopćenit je, preopširan ... pa ne znam što je zabranjeno, a što nije.
    dobra primjedba

    Summary of the International Code on Marketing of Breast Milk Substitutes
    No advertising of breast milk substitutes to families.
    No free samples or supplies in the health care system.
    No promotion of products through health care facilities, including no free or low-cost formula.
    No contact between marketing personnel and mothers.
    No gifts or personal samples to health workers.
    No words or pictures idealizing artificial feeding, including pictures of infants, on the labels or the product.
    Information to health workers should be scientific and factual only.
    All information on artificial feeding, including labels, should explain the benefits of breastfeeding and the costs and hazards associated with artificial feeding.
    Unsuitable products should not be promoted for babies.
    All products should be of high quality and take account of the climate and storage conditions of the country where they are used.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Uf koma, evo i ja bas citam tu reklamu.
    Radi se o nadomjestku namjenjenom hranjenju dojencadi od samog rodjenja.

  5. #5
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    prvo, iz ove reklame se brza probavljivost mm predstavlja kao problem????!!!! a ne kao prednost mm, a drugo, jesam dobro shvatila da su tu i slike djece?
    Da, ima slika nezadovoljne bebe, a moj osobni doživljaj reklame je bio, kao ako se doji beba bude ubrzo gladna, pa plače, pa nezadovoljna, pa se noću budi često - pa onda je super dati nešto zasitno tipa XX mlijeka, jer nije jako kalorično, a dijete siiitooo i ne plače, divota

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    jel mozes pliz tu reklamu sacuvati (pa da se upoznamo ovog ljeta) ili poslati u rodu?
    Mogu je i sačuvati, a mogu je i poslati, kako hoćeš!

  6. #6
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    posalji je u rodu (roda, savska cesta 80, 10000 zagreb), tako cemo je brze prijaviti.
    hvala

  7. #7
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    vjerojatno negdje pise o tome, ali ja ipak pitam
    jesu li, i koliko, oni zasticeni kad na dnu reklame, letka i ostalog propagandnog materijala napisu?

    "Majcino mlijeko je najbolja hrana za dojencad.Mlijecne formule se primjenjuju samo po preporuci strucnjaka s podrucja medicine, farmacije ili prehrane, ili druge strucne osobe koja je odgovorna za brigu o majci i djetetu".

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa ne.
    i na cigaretama piše kako su opasne za zdravlje, a zabranjeno ih je reklamirati.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    46

    Početno

    Meni je isto ta reklama zapela za oko. Užas! Kako to samo djeluje na mlade mame dojilice, taman ono što im "treba" - rečenica:" A da ti nije možda gladan/na"?

  10. #10
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Mene je najviše iznerviralo kod te reklame što je moj N. ispočetka svako pola sata plakao i sisao, visio bi na ciki nekad i po sat, sat i po. Stolice su mu ponekad bile zelenkaste..., čak sam zvala i SOS telefon. Mojoj poznanici se isto događalo, ali ona je od 1. mjeseca na adaptiranom, a ja još uvijek dojim, a za to vrijeme "strašne gladi" i moja i njena bebica su na našem mlijeku dobile preko 1 kg. Ali ja znam što znam..

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Imam i ja tu reklametinu pa ako treba mogu vam i ja poslati...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    tek sad sam obratila pažnju na to. Više me je zasmetao članak sve o dojenju. Tamo piše da se dojiti ne smije duže od pola sata.

  13. #13
    bubimirko

    Početno

    a mogu ja nekaj pitati s nadom da ne bute odmah sve na mene graknule.....šta vas smeta ta reklama, tj. nije samo stvar u toj nego šta vas smetaju toliko određeni proizvodi i reklame za njih...(koliko sam skužio mislim da ne podupirete (kršitelj koda) i još neke).....vi propagirate i borite se za majčino mlijeko...odnosno ja to sve vidim ko dve reklame vi reklamirate svoj proizvod oni svoj...a na nama tj potrošačima je da odlučimo koji nam se više sviđa....nekako mi je glupo napadati ih i slati pisma i žalbe raznim urednicima različitih listova i buniti se na reklame, bez obzira radilo se tu o časopisu bebe ili ne......osim toga pa gdje bi molim vas lijepo i trebali reklamirati te stvari kao kajtijaznam..humane, (kršitelj koda)e i slične nadomjestke ako ne u takvim časopisima.....pa nisu baš sve žene u mogućnosti dojiti, dakle i takav proizvod nekome treba.

    Između ostalog piše: Djeca koja su na prsima brže ogladne i češće traže jesti jer je majčino mlijeko probavljivije od drugih vrsta mlijeka i mliječnih formula. Gladno dijete ne može ni zaspati te je važno prije odlaska na počinak dati i kasni obrok.
    Osim toga ne vidim (barem ne po ovome) da se tu poziva na prestanak dojenja i davanje umjetne hrane.....
    dakle ko voli nek izvoli

  14. #14

  15. #15
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Bubimirko, neću graknuti , ali majčino mlijeko je jedina prirodna hrana za bebu, a adaptirano mlijeko je nešto što treba pedijatar propisati (vrstu, količinu..), a ne netko preporučiti, dakle ako nema reklama za antibiotike, zašto bi ih bilo i za adaptirano.

    Dosta roditelja je zabrinuto ako beba plače, pa traže uzrok, a najlakše ga je tražiti u gladi (kao majčino mlijeko jest probavljivo, pa je zato jadna beba stalno gladna), beba se budi po noći i roditelji su neispavani (opet krivo mlijeko, napapaj ga formulom i spavat će cijelu noć)... itd.

    Već sam u gornjem postu napisala usporedbu mene i moje poznanice, za razliku od nje ja sam se puno informirala o dojenju, pa opet mi u nekim trenucima nije bilo svejedno jer "beba plače i budi se često", ali rješenja nisam tražila u časopisima i reklamama koje su bajkovito nudile rješenje mojih problema, za razliku od moje poznanice koja je jedino za to znala, ili bolje reći htjela znat.

  16. #16
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    ja ću graknuti

  17. #17
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    bubimirko, nema valjda veze kako ja to vidim ili kako ti to vodis (kud bi dosli ako bi se pravila krojila iz mojeg kuta gledanja), reklamiranje nadomjestaka regulirano je pravilnikom: http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=150&Show=597

  18. #18
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    ja ću graknuti
    grak

    evo još malo...(Innocenti deklaracija):
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=150&Show=598

    (Ibfan-International Baby Food Action Network):
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...9&Tekst2ID=151
    , a s lijeve strane na toj stranici ima još puno poučnog štiva .

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ovako nam je na tečaju rekla neonatologica, citiram: "uglavnom su sva adaptirana mlijeka na bazi kravljeg mlijeka, osim nešto sojinog; kravlje mlijeko je priroda predvidjela za potrebe kravlje mladunčadi, a ne ljudske". Meni je to sasvim dovoljan i logičan razlog. A koliki je stvarni postotak žena koje "nisu u mogućnosti dojiti", prije bih rekla da su to promili. Druga stvar je naš komfor i linija manjeg otpora, nauštrb djece i njihove dobrobiti.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    259

    Početno

    Ja ću kao i mama Juanita "graak"

    Meni se uvijek raspale živci kod unošenja sumnje u predosti dojenja pred formulom.
    Ja sam dojila 11 sati u komadu i prešla sam put od 5 bočica formule do nijedne, a počela sam s formulom jer su me uvjerili da je Niki gladan.
    I baš zato se borim svakom prilikom ZA dojenje, jer znam kako je meni bilo teško i koliko je bitna podrška osobe s istim iskustvom.

    Btw. ne kupujem Bebe od kad su tiskali članak o metodi stavljanja u krevetić po kojoj pustiš bebu da plače dok ne povrati, a onda je samo uzmeš da je presvučeš i opet pustiš da plače. Sorry, selektivno pamćenje, zaboravila sam ime dr. po kojoj metoda nosi ime.

  21. #21
    lidac2004

    Početno

    Citiraj -Sanja- prvotno napisa
    Btw. ne kupujem Bebe od kad su tiskali članak o metodi stavljanja u krevetić po kojoj pustiš bebu da plače dok ne povrati, a onda je samo uzmeš da je presvučeš i opet pustiš da plače. Sorry, selektivno pamćenje, zaboravila sam ime dr. po kojoj metoda nosi ime.
    znam da je off topic, ali moram - :shock:

  22. #22
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Btw. ne kupujem Bebe od kad su tiskali članak o metodi stavljanja u krevetić po kojoj pustiš bebu da plače dok ne povrati, a onda je samo uzmeš da je presvučeš i opet pustiš da plače. Sorry, selektivno pamćenje, zaboravila sam ime dr. po kojoj metoda nosi ime.
    dr Ferber

  23. #23
    bubimirko

    Početno

    [quote="Arijana"]Bubimirko, neću graknuti , ali majčino mlijeko je jedina prirodna hrana za bebu, a adaptirano mlijeko je nešto što treba pedijatar propisati (vrstu, količinu..), a ne netko preporučiti, dakle ako nema reklama za antibiotike, zašto bi ih bilo i za adaptirano.

    meni je taj stav bedasti.....kakva je to usporedba....antibiotik i hrana....sorry ali nisam primjetio da se hrana za bebe kupuje na recept. Ja definitivno stojim iza činjenice da se dojenje treba promovirati ali isto tako glupo mi je zabranjivat da se druge stvari reklamiraju....di će nas to dovest....(ovo vaše mi zgleda ko ako nećeš vidjeti tu reklamu onda nećeš niti znati da tak nekaj postoji )...prije svega treba educirati pa nek ljudi odluče jer sigurno ako ću npr. reklamirati skok bez padobrana, ljudi neće poćeti to i prakticirati

  24. #24
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    ovo vaše mi zgleda ko ako nećeš vidjeti tu reklamu onda nećeš niti znati da tak nekaj postoji
    možda...i više ćeš se potruditi da dojenje uspije, a ne:"- pa ima i bočica i prašak, pa ću ja to fino smućkati i svi sretni-"

    [/quote] ...prije svega treba educirati pa nek ljudi odluče jer sigurno ako ću npr. reklamirati skok bez padobrana, ljudi neće poćeti to i prakticirati
    [/quote]
    slažem se s tobom da je edukacija najvažnija, i svaka će se članica foruma i udruge složiti s istim, ali nažalost, mnogo njih skače bez padobrana zbog reklame :/

  25. #25
    bubimirko

    Početno

    [quote="-Sanja-"]Ja ću kao i mama Juanita "graak"

    Meni se uvijek raspale živci kod unošenja sumnje u predosti dojenja pred formulom.

    ja nisam pričao o prednosti...odnosno uopće ne sumnjam u to da je potrebno dojiti(jedino se razlikujemo u mišljenju koliko dugo) već sam samo pitao šta vas ta reklama toliko smeta.....i pitao da po onom kaj su napisali .............tu ja nigdje ne vidim pozivanje na prekid dojenja.....

    Između ostalog piše: Djeca koja su na prsima brže ogladne i češće traže jesti jer je majčino mlijeko probavljivije od drugih vrsta mlijeka i mliječnih formula. Gladno dijete ne može ni zaspati te je važno prije odlaska na počinak dati i kasni obrok.

  26. #26
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    trebalo je ići ovako:
    ...prije svega treba educirati pa nek ljudi odluče jer sigurno ako ću npr. reklamirati skok bez padobrana, ljudi neće poćeti to i prakticirati
    slažem se s tobom da je edukacija najvažnija, i svaka će se članica foruma i udruge složiti s istim, ali nažalost, mnogo njih skače bez padobrana zbog reklame :/

    njih = ljudi ne članova Udruge i foruma

  27. #27
    bubimirko

    Početno

    Citiraj josie prvotno napisa
    trebalo je ići ovako:
    ...prije svega treba educirati pa nek ljudi odluče jer sigurno ako ću npr. reklamirati skok bez padobrana, ljudi neće poćeti to i prakticirati
    slažem se s tobom da je edukacija najvažnija, i svaka će se članica foruma i udruge složiti s istim, ali nažalost, mnogo njih skače bez padobrana zbog reklame :/

    njih = ljudi ne članova Udruge i foruma
    joj...da ta teorija vrijedi već bi se davno obogatil prodavanjem magle .........a nikak da mi krene

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Bubimirko tocno je da ovim boldanim ne pozivaju direktno na prekid dojenja, ali pozivaju na "samo jednu bocicu prije spavanja".
    A to onda vodi smanjenju prirodne proizvodnje majcinog mljijeka, pa polako i drugoj bocici, pa trecoj.....pa na kraju i mogucem prestanku dojenja.

  29. #29
    bubimirko

    Početno

    Citiraj Mamasita prvotno napisa
    Bubimirko tocno je da ovim boldanim ne pozivaju direktno na prekid dojenja, ali pozivaju na "samo jednu bocicu prije spavanja".
    A to onda vodi smanjenju prirodne proizvodnje majcinog mljijeka, pa polako i drugoj bocici, pa trecoj.....pa na kraju i mogucem prestanku dojenja.
    EDUKACIJA....i onda se to ne bu desilo...a ne skrivati i negirati postojanje proizvoda...ko što već prije rekoh...'ko voli nek izvoli

  30. #30
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mislim da je ovdje sve rečeno s obje strane.

    RODA je članica IBFANA i na njenom forumu jednostavno se ne može raspravljati o markama adaptiranog mlijeka.
    i točka.

    to nije nešto što će se promijeniti koliko god se o tome lamentiralo.

  31. #31
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    osvjezavam ovaj topik, tema je bitna, a i rasprave poput ove dobrodosle i uvijek donesu neki kvalitetan pomak. uz uvjet da znate da se roda nece promijeniti, ali racunamo da cemo promijeniti vase stavove

    arijana, imas li jos uvijek tu reklamu da je posaljes u rodu?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    Citiraj Mamasita prvotno napisa
    Bubimirko tocno je da ovim boldanim ne pozivaju direktno na prekid dojenja, ali pozivaju na "samo jednu bocicu prije spavanja".
    A to onda vodi smanjenju prirodne proizvodnje majcinog mljijeka, pa polako i drugoj bocici, pa trecoj.....pa na kraju i mogucem prestanku dojenja.
    EDUKACIJA....i onda se to ne bu desilo...a ne skrivati i negirati postojanje proizvoda...ko što već prije rekoh...'ko voli nek izvoli
    Bas mi je drago da je topic ponovo otvoren, i da nije ostao na ovome, jer mi se to nikako ne cini dobrim zakljuckom za ovakav topic.
    Evo da napisem ono sto sam vec napisala, ali prije nego sam uspjela poslati, topic je bio zakljucan.
    Stali smo kod edukacije.
    Da, naravno da je edukacija vazna, ali kako se edukacijom boriti protiv proizvodjaca adaptiranog, kad oni trose ogromne sume novca na reklame.
    Za svaku kunu koju drzava ulozi u edukaciju, oni uloze 500 u reklame.
    Srecom, postoji barem taj pravilnik, iako se, eto, ni njega bas ne pridrzavaju.
    I srecom, postoje Rode koje koje se, izmedju ostalog, bave monitoringom krsenja pravilnika.

  33. #33
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ja čekam da buibimirko zaista pročita šta piše na onim linkovima, pa da onda nastavimo raspravu. 8)
    jer ne linkamo bezveze, za mene je ono što piše na linku moj argument, ma evo, iskopirat ću ih.
    Međunarodni pravilnik o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko


    Preambula

    Zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO),

    potvrđujući pravo svakog djeteta i svake trudnice i dojilje na primjerenu prehranu kao sredstvo stjecanja i održavanja zdravlja;
    uviđajući da je neuhranjenost dojenčadi dio šireg problema nedostatka obrazovanja, siromaštva i društvene nepravde;
    uviđajući da se zdravlje dojenčadi i male djece ne može razlučiti od zdravlja i prehrane žena, njihovog društveno-ekonomskog položaja i njihove uloge majki;
    svjesne da je dojenje neprikosnoven način osiguravanja idealne hrane za zdravo odrastanje i razvoj dojenčadi; da ono stvara jedinstvenu biološku i emocionalnu osnovu za zdravlje kako majke tako i djeteta; da protuupalna svojstva majčinog mlijeka pomažu zaštiti djeteta od bolesti; te da postoji važna veza između dojenja i planiranja obitelji;
    uviđajući da je poticanje i zaštita dojenja važan dio zdravstvenih, prehrambenih i drugih društvenih mjera neophodnih za promicanje zdravog odrastanja i razvoja dojenčadi i male djece; te da je dojenje važan vid primarne zdravstvene zaštite;
    uzimajući u obzir da u slučaju da majke ne doje, ili to čine djelomice, postoji legitimno tržište za hranu za dojenčad te za odgovarajuće sastojke od kojih se hrana priprema; da se primjereno tome ovi proizvodi moraju učiniti dostupnima onima koji ih trebaju putem komercijalnih ili nekomercijalnih sustava distribucije; te da ih se ne smije tržiti ili distribuirati na način koji bi utjecao na zaštitu i promicanje dojenja;
    uviđajući, nadalje, da neodgovarajuće prehrambene navike dovode do neuhranjenosti, oboljenja i smrtnosti dojenčadi u svim zemljama, te da ti neispravni postupci u marketingu nedomjestaka za majčino mlijeko i sličnih proizvoda otežavaju ove velike probleme javnog zdravstva;
    uvjereni da je dojenčadi važno primati odgovarajuću dopunsku hranu obično kada dijete navrši 4 do 6 mjeseci života (naknadna Rezolucija WHO preporuča nadohranu dojenčadi na prsima “oko šest mjeseci”), i da bi se trebalo pobrinuti da se koristi lokalno dostupna hrana; te uvjereni da se takva dopunska hrana ne bi smjela rabiti kao nadomjestak za majčino mlijeko;
    uviđajući da postoji niz društvenih i ekonomskih čimbenika koji utječu na dojenje, i da bi u skladu s time vlade morale stvoriti okolinu koja bi poticala dojenje, pružala odgovarajuću obiteljsku i društvenu potporu i zaštitila majke od čimbenika koji negativno utječu na dojenje;
    potvrđujući da sustavi zdravstvene skrbi, i zdravstveni stručnjaci i drugi zdravstveni djelatnici koji u njima službuju, imaju bitnu ulogu u određivanju prehrambenih navika dojenčadi, u poticanju i olakšavanju dojenja i osiguravanju objektivnih i dosljednih informacija majkama i obiteljima o nenadmašnim vrijednostima dojenja, ili pak, u slučaju potrebe, o pravilnoj primjeni hrane za dojenčad industrijske ili domaće izrade;
    potvrđujući, nadalje, da bi obrazovne sustave i druge socijalne službe valjalo uključiti u zaštitu i promicanje dojenja, kao i u pravilnu uporabu dopunske hrane;
    svjesni da obitelji, zajednice, organizacije žena te druge nevladine organizacije imaju posebnu ulogu u zaštiti i promicanju dojenja, te u osiguravanju potpore neophodne trudnicama i majkama dojenčadi i male djece bilo da one još doje ili ne;
    potvrđujući potrebu da vlade, organizacije iz sustava Ujedinjenih naroda, nevladine organizacije, stručnjaci iz srodnih područja, udruge potrošača i industrija surađuju u djelatnostima kojima je cilj poboljšanje zdravlja i prehrane dojenčadi, male djece i majki;
    uviđajući da bi vlade morale poduzeti niz mjera u području zdravstva, prehrane i socijalne skrbi radi promicanja zdravog odrastanja i razvoja dojenčadi i male djece, te da se ovaj Pravilnik odnosi samo na jedan vid navedenih mjera;
    uzimajući u obzir da proizvođači i distributeri nadomjestaka za majčino mlijeko imaju važnu i konstruktivnu ulogu u svezi s dojenjem, kao i u promicanu ciljeva ovog Pravilnika te u njegovoj pravilnoj primjeni;
    potvrđujući da su vlade pozvane da poduzmu mjere primjerene svojim socijalnim i zakonodavnim okvirima i ciljevima cjelokupnog razvoja kako bi se primjenila načela i ciljevi ovog Pravilnika, uključujući i stupanje na snagu zakona, propisa i drugih primjerenih mjera;
    vjerujući, u svjetlu gore navedenog, i uzimajući u obzir ranjivost dojenčadi tijekom prvih mjeseci života i opasnosti od neprimjerenih prehrambenih navika uključujući i nepotrebnu i nepravilnu uporabu nadomjestaka za majčino mlijeko, da marketing nadomjestaka za majčino mlijeko zahtijeva posebnu pozornost, čime uobičajene marketinške metode postaju neprimjerenima za takve proizvode;
    STOGA:

    su se zemlje članice suglasile da se slijedeći članci preporučuju kao osnova za djelovanje.

    Članak 1: Cilj pravilnika

    Cilj je ovog Pravilnika da pridonese osiguravanju neškodljive i primjerene prehrane dojenčadi, i to zaštitom i promicanjem dojenja te osiguravanjem ispravne uporabe nadomjestaka za majčino mlijeko, u slučajevima kada je to neophodno, na temelju odgovarajućih informacija i primjerenim marketingom i distribucijom.

    Članak 2: Djelokrug Pravilnika

    Pravilnik se primjenjuje na marketing, i s njime povezane djelatnosti, slijedećih proizvoda: nadomjestaka za majčino mlijeko, uključujući i dojenačku formulu; drugih mliječnih, prehrambenih proizvoda i napitaka, uključujući i dopunsku hranu koja se daje preko bočice, kada se promiču ili prodaju ili na neki drugi način predstavljaju prikladnima, uz preinake ili bez njih, za uporabu kao djelomični ili potpuni nadomjestak za majčino mlijeko; bočica za hranjenje i duda. On se takoder odnosi na njihovu kvalitetu i informacije o njihovoj uporabi.

    Članak 3: Definicije

    Za potrebe ovog Pravilnika:

    Nadomjestak za majčino mlijeko podrazumijeva svaku vrstu hrane koja se promiče ili prodaje ili na neki drugi način predstavlja kao djelomičan ili potpun nadomjetak za majčino mlijeko, bila ona primjerena za tu svrhu ili ne.

    Dopunska hrana podrazumijeva svaku vrstu hrane, industrijske ili domaće izrade, koja je primjerena kao nadopuna majčinom mlijeku ili dojenačkoj formuli kada ili jedno ili drugo više ne mogu zadovoljiti prehrambene potrebe dojenčeta. Takva hrana se također zove “hrana za odbijanje od dojke” ili “nadomjestak za majčino mlijeko”.

    Ambalaža podrazumijeva bilo koji oblik pakiranja proizvoda za prodaju kao normalnu jedinicu za maloprodaju, uključujući i omot.

    Distributer podrazumijeva osobu, korporaciju ili bilo koju pravnu osobu u javnom ili privatnom sektoru koja se bavi (izravno ili neizravno), na veleprodajnoj ili maloprodajnoj razini, poslovima marketinga proizvoda koji ulaze u doseg ovog Pravilnika. “Primarni distributer” podrazumijeva prodajnog zastupnika, predstavnika, nacionalnog distributera ili brokera proizvođača.

    Sustav zdravstvene skrbi podrazumijeva vladine, nevladine ili privatne ustanove ili organizacije koje se, izravno ili neizravno, bave zdravstvenom skrbi majki, dojenčadi i trudnica; jaslice, vrtiće i druge ustanove za skrb o djeci. Pojam podrazumijeva i zdravstvene djelatnike u privatnoj praksi. Za potrebe ovog Pravilnika, sustav zdravstvene skrbi ne uključuje ljekarne ili druga postojeća prodajna mjesta.

    Zdravstveni djelatnik podrazumijeva osobe koje rade u sastavnom djelu sustava zdravstvene skrbi, kao profesionalci ili neprofesionalci, što uključuje i dobrovoljne, neplaćene djelatnike.

    Dojenačka formula podrazumijeva nadomjestak za majčino mlijeko koji je industrijski formuliran u skladu s primjenjivim standardima o kakvoći prehrambenih proizvoda (Codex Alimentarius) kako bi zadovoljio normalne prehrambene potrebe dojenčadi do četvrtog ili šestog mjeseca života, a koji je prilagođen njihovim fiziološkim osobinama. Dojenačka formula može se pripremati i kod kuće, tada se opisuje kao “domaća”.

    Etiketa podrazumijeva bilo kakvu privješenu cedulju, marku, zaštitni znak proizvoda, slikovni ili neki drugi opisni materijal, napisan, otisnut, žigom utisnut, obilježen, urezan ili utisnut, ili prikopčan na ambalaži (vidi gore) bilo kojeg proizvoda koji ulazi u djelokrug ovog Pravilnika.

    Proizvođač podrazumijeva korporaciju ili bilo koju osobu u privatnom ili javnom sektoru koja se bavi (izravno ili preko agenta ili pravne osobe koju kontrolira ili s njom ima ugovor) poslovima ili funkcijom proizvodnje proizvoda koji ulazi u djelokrug ovog Pravilnika.

    Marketing podrazumijeva promociju, distribuciju, prodaju, reklamiranje proizvoda, te odnose s javnošću i službe pružanja informacija o proizvodu.

    Marketinško osoblje podrazumijeva bilo koji osobu čija funkcija uključuje marketing jednog ili više proizvoda koji ulaze u ovog Pravilnika.

    Uzorak podrazumijeva pojedinačne primjerke ili manju količinu proizvoda koji se daje besplatno.

    Zaliha podrazumijeva količinu proizvoda dostavljenu za uporabu tijekom duljeg razdoblja, i to besplatno ili po sniženoj cijeni, u svrhu socijalne skrbi, uključujući i nabavu zaliha ugroženim obiteljima.

    Članak 4: Informiranje i obrazovanje

    4.1 Na vladama država trebala bi ležati odgovornost da, za obitelji i ljude uključene u prehranu dojenčadi i male djece, osiguraju objektivnu i prikladnu informaciju o hranjenju dojenčadi i male djece. Ova odgovornost trebala bi obuhvatiti planiranje, pružanje, oblikovanje i distribuciju informacija, ili pak nadzor nad njima.

    4.2 Informativni i obrazovni materijali, bilo pisani, audio ili vizualni, koji se odnose na prehranu dojenčadi i koji su namijenjeni trudnicama ili majkama dojenčadi i male djece moraju sadržavati jasne informacije o slijedećem:

    dobrobitima i superiornosti dojenja;
    prehrani majke te pripremi za dojenje i njegovom održavanju
    negativnom učinku na dojenje koje ima uvođenje djelomičnog hranjenja bočicom
    o teškoćama u povlačenju odluke o nedojenju; te
    kada je to potrebno, o pravilnoj upotrebi dojenačke formule, bilo industrijske ili domaće proizvodnje.
    Ako navedeni materijali sadrže informacije o uporabi dojenačke formule, oni bi trebali sadržavati i financijske i društvene implikacije njezine uporabe; opasnost po zdravlje od neprimjerene hrane ili metoda hranjenja; te posebice opasnosti po zdravlje nepotrebne i neprimjerene uporabe dojenačke formule i drugih nadomjestaka za majčino mlijeko. Takvi materijali ne bi smjeli sadržavati nikakve slike ili tekst kojima bi se idealizirala upotreba nadomjestaka za majčino mlijeko.

    4.3 Donacije informativnih ili obrazovnih materijala od proizvođača ili distributera hrane za dojenčad dopuštene su jedino na zahtjev i uz pismeno odobrenje odgovarajućeg vladinog tijela ili unutar smjernica koje je vlada objavila u ovu svrhu.

    Navedena oprema ili materijali smiju nositi ime tvrtke ili njezin logotip, no ne smiju se pozivati na marke proizvoda koji potpadaju pod djelokrug ovog Pravilnika, i trebaju se distribuirati isključivo preko sustava zdravstvene zaštite.

    Članak 5: Javnost i majke

    5.1 Ne bi se smjelo reklamirati, niti na bilo koji drugi način općoj javnosti promicati proizvode koji ulaze u djelokrug ovog Pravilnika.

    5.2 Proizvođači i distributeri ne bi smjeli, izravno ili neizravno, nuditi trudnicama, majkama ili članovima njihovih obitelji uzorke proizvoda koji ulaze u djelokrug ovog Pravilnika.

    5.3 U skladu sa odlomcima 1 i 2 ovog članka, ne bi smjelo biti reklamiranja na prodajnom mjestu, davanja besplatnih uzoraka, niti bilo kakvih drugih promotivnih taktika kojima bi se poticala prodaja izravno na maloprodajnoj razini, kao što su posebno izlaganje, diskontni kuponi, premije, posebne rasprodaje, snižavanje cijene artikala na ispod proizvodnih troškova ili povezivanje prodaje proizvoda s proizvodima koji potpadaju pod djelokrug ovog Pravilnika. Ovom odredbom se ne sprečava uspostavljanje politike cijena i postupaka kojima je namjena ponuda proizvoda po nižoj cijeni na dugoročnoj osnovi.

    5.4 Proizvođači i distributeri ne bi smjeli distribuirati trudnicama, niti majkama dojenčadi i male djece nikakve poklone, predmete niti pribor kojima bi se promovirala uporaba nadomjestaka za majčino mlijeko ili hranjenje bočicom.

    5.5 Marketinško osoblje ne bi smjelo u službenom svojstvu ostvarivati izravni ili neizravni kontakt s trudnicama niti s majkama dojenčadi i male djece.

    Članak 6: Sustavi zdravstvene zaštite

    6.1 Zdravstveni sustavi država članica trebali bi poduzeti odgovarajuće mjere kako bi poticali i štitili dojenje te promicali načela ovog Pravilnika, te bi trebali pružiti primjerene informacije i savjete zdravstvenim djelatnicima o njihovim odgovornostima, uključujući i informacije navedene u članku 4.2.

    6.2 Niti jedan objekt u sklopu sustava zdravstvene zaštite ne bi se smio rabiti u svrhu promicanja dojenačke formule ili drugih proizvoda u djelokrugu ovog Pravilnika. Ovaj Pravilnik, međutim, ne zabranjuje širenje informacija zdravstvenim djelatnicima kako je određeno člankom 7.2.

    6.3 Objekti u sklopu sustava zdravstvene zaštite ne smiju se rabiti za izlaganje proizvoda unutar djelokruga ovog Pravilnika, za postavljanje plakata ili postera koji se odnose na takve proizvode, niti za distribuciju materijala koje dostavljaju proizvođači ili distributeri proizvoda, osim za materijale određene člankom 4.3.

    6.4 U sustavu zdravstvene zaštite ne bi smjela biti dopuštena uporaba “profesionalnih predstavnika s uslužnih odjeljenja”, “bolničarki za majke” ili sličnog osoblja koje osiguravaju ili plaćaju proizvođači ili distributeri.

    6.5 Hranjenje dojenačkom formulom, industrijskom ili domaćom, smjeli bi demonstrirati samo zdravstveni djelatnici, ili drugi društveni djelatnici ako je to neophodno, i to jedino onim majkama ili članovima obitelji kojima je to potrebno, a pružene informacije moraju sadržati jasno objašnjenje opasnosti od neispravnog korištenja.

    6.6 Donacije ili prodaje uz popust ustanovama ili organizacijama koje dobavljaju dojenačku formulu ili druge proizvode u okviru ovog Pravilnika dopuštene su za upotrebu unutar ustanove kao i za daljnju distribuciju. Ta bi se zaliha, međutim, smjela koristiti ili distribuirati isključivo za dojenčad koja se mora hraniti nadomjescima za majčino mlijeko. Ako se ta roba distribuira za uporabu izvan ustanova, to bi trebalo činiti isključivo preko ustanova ili organizacija u pitanju. Ovakve donacije ili prodaje uz popust proizvođači ili distributeri ne bi smjeli primjenjivati kao popust pri kupnji.

    6.7 Ako se darovane zalihe dječje hrane ili drugih proizvoda u djelokrugu ovog Pravilnika distribuiraju izvan ustanove, ta ustanova ili organizacija bi trebala poduzeti korake kako bi dojenče nastavilo dobivati zalihe dokle god ono ima potrebe za njima. Darovatelji kao i ustanove i organizacije koje u ovome sudjeluju bi trebale imati na umu ovu odgovornost.

    Oprema i materijal, osim onih spomenutih u članku 4.3, a koji se daruju sustavu zdravstvene zaštite, smiju nositi naziv ili logotip tvrtke, no ne smiju se odnositi na preparate koji potpadaju pod doseg ovog Pravilnika.

    Članak 7: Zdravstveni djelatnici

    7.1 Zdravstveni bi djelatnici trebali promicati i štititi dojenje; a oni, čija djelatnost obuhvaća posebice prehranu majke i dojenčeta, trebali bi se upoznati sa svojim odgovornostima proizašlim iz ovog Pravilnika, uključujući i informacije određene člankom 4.2.

    7.2 Informacije koje proizvođači i distributeri pružaju profesionalnim djelatnicima u zdravstvu glede proizvoda u djelokrugu ovog Pravilnika trebale bi biti ograničene na znanstvene i činjenične podatke. Ti podaci ne bi trebali implicirati ili stvarati vjerovanje da je hranjenje na bočicu jednakovrijedno ili superiorno dojenju. One bi trebale sadržati i informacije određene člankom 4.2.

    7.3 Proizvođači i distributeri ne bi smjeli nuditi zdravstvenim djelatnicima ni članovima njihovih obitelji nikakve financijske ili materijalne poticaje za promicanje proizvoda u djelokrugu ovog Pravilnika, niti bi zdravstveni djelatnici i članovi njihovih obitelji smjeli iste prihvaćati.

    7.4 Uzorci dojenačke formule ili nekog drugog proizvoda iz djelokruga Pravilnika ili opreme ili pribora za njihovu pripravu ne smiju se davati zdravstvenim djelatnicima osim kad je to neophodno u svrhu profesionalnih procjena ili istraživanja. Zdravstveni djelatnici ne bi smjeli davati uzorke dječje hrane trudnicama, majkama dojenčadi ili male djece niti članovima njihove obitelji.

    7.5 Proizvođači i distributeri proizvoda koji potpadaju pod djelokrug ovog Pravilnika dužni su ustanovi koje je zdravstveni djelatnik – primatelj član, obznaniti sve doprinose koje je on dobio ili koji su u njegovo ime dodijeljeni za stipendije, studijska putovanja, potpore za istraživanja, pohađanje stručnih konferencija i sl. Slične objave bi trebao napraviti i primatelj.

    Članak 8: Osobe koje zapošljavaju proizvođači i distributeri

    8.1 U poticajnom sustavu za marketinško osoblje, prodana količina proizvoda iz djelokruga Pravilnika ne bi trebala biti uključena u izračun posebnih dodataka na plaću niti se bi se smjele postavljati kvote za prodaju ovih proizvoda. Ovo se ne bi smjelo protumačiti kao zabrana isplaćivanja bonusa prodaju ostalih proizvoda iste tvrtke.

    8.2 Osoblje zaposleno na marketingu proizvoda koji ulaze u djelokrug ovog Pravilnika u okviru svojih radnih zaduženja ne bi smjeli obavljati obrazovne funkcije u odnosu na trudnice ili majke dojenčadi i male djece. Ovo ograničenje ne sprečava angažiranje tog osoblja na drugim zaduženjima u sustavu zdravstvene skrbi na zahtjev odgovarajućeg vladinog tijela i uz njegovo pismeno odobrenje.

    Članak 9: Etiketiranje

    9.1 Etikete moraju biti oblikovane tako da pruže neophodne informacije o pravilnoj uporabi proizvoda, ali na način koji ne odvraća od dojenja.

    9.2 Proizvođači i distributeri dojenačke formule trebali bi osigurati da svako pakiranje ima jasnu, uočljivu, lako čitljivu i razumljivu poruku napisanu na njemu, ili na etiketi koja se ne može odvojiti pakiranja, na odgovarajućem jeziku, a koja sadrži:

    riječi “važna obavijest” ili riječi jednakog značenja;
    izjavu o superiornosti dojenja;
    izjavu da proizvod valja rabiti isključivo po savjetu zdravstvenog djelatnika o potrebi njegove uporabe i pravilnom načinu uporabe;
    upute za pravilnu pripremu, te upozorenje na opasnosti po zdravlje od nepravilne pripreme.
    Niti pakiranje niti etiketa ne bi smjeli sadržavati sliku dojenčeta, niti bilo kakvu sliku ili tekst koji bi idealizirao uporabu dojenačke formule. Oni bi smjeli, međutim, sadržavati grafičko rješenje koje omogućava prepoznatljivost proizvoda kao nadomjeska za majčino mlijeko te ilustraciju postupka pripreme. Pojmovi kao što su “humaniziran” i “majčinski” ili slični pojmovi ne smiju se koristiti. U pakiranje ili jedinicu proizvoda u maloprodaji mogu se umetnuti listići s dodatnim informacijama o proizvodu i pravilnoj uporabi samo ako su u skladu s gornjim uvjetima. Kada etiketa sadrži upute za preinaku proizvoda u dojenačku formulu moraju se primijeniti gornje uredbe.

    9.3 Prehrambeni proizvodi koji se promiču i prodaju kao hrana za dojenčad i spadaju u djelokrug ovog Pravilnika, a ne zadovoljavaju sve obaveze dojenačke formule, ali se mogu preinačiti u takvu hranu, trebali bi na etiketi imati upozorenje da nepreinačeni proizvod ne smije biti jedini izvor prehrane za dojenčad. Budući da zaslađeno zgusnuto mlijeko nije prikladno za prehranu dojenčadi, niti kao glavni sastojak dojenačke formule, etiketa na njemu ne bi smjela sadržavati upute za preradu u tu svrhu.

    9.4 Etiketa na prehrambenim proizvodima koji spadaju u doseg ovog Pravilnika mora sadržavati i slijedeće:

    sastojke,
    sastav/analizu proizvoda,
    uvjete skladištenja,
    broj serije i datum do kojeg se proizvod mora potrošiti, uzimajući u obzir klimatske uvjete i uvjete skladištenja u određenoj zemlji.
    Članak 10: Kvaliteta

    10.1 Kvaliteta proizvoda osnovni je dio zaštite zdravlja dojenčadi i stoga mora biti u skladu s poznatim visokim standardima.

    10.2 Prehrambeni proizvodi koji spadaju u djelokrug ovog Pravilnika bi morali, kada ih se prodaje ili na neki drugi način distribuira, zadovoljavati odgovarajuće standarde koje preporučuje Codex Alimentarius Comission kao i CodexCode of Hygienic Practice for Foods for Infants and Children (Pravilnik o higijenskim standardima za prehrambene proizvode za dojenčad i djecu).

    Članak 11: Primjena i nadzor

    11.1 Vlade bi trebale poduzeti mjere da se primjene načela i ciljevi ovog Pravilnika; primjereno okvirima njihovoj socijalnoj politici i zakonodavstvu, što uključuje i stupanje na snagu zakona, propisa i drugih primjerenih mjera. U tom smislu vlade bi trebale, u slučaju potrebe, tražiti suradnju s UNICEF-om, WHO-om i drugim agencijama sustava Ujedinjenih naroda. Nacionalna politika i mjere, uključujući zakone i propise, koje su usvojene kako bi se primjenila načela i ciljevi ovog Pravilnika, trebali bi se objaviti u javnosti te po istoj osnovi primjenjivati na sve koji se bave proizvodnjom i marketingom proizvoda koji ulaze u djelokrug ovog Pravilnika.

    11.2 Nadzor nad primjenom ovog Pravilnika pripada vladama pojedinačno i zajednički preko Svjetske zdravstvene organizacije, kako je određeno stavcima 6 i 7 ovog članka. Proizvođači i distributeri proizvoda koji potpadaju pod djelokrug ovog Pravilnika, odgovarajuće nevladine organizacije, skupine stručnjaka i organizacije potrošača trebali bi, u cilju navedenoga, surađivati s vlastima.

    11.3 Proizvođači i distributeri proizvoda koji potpadaju pod djelokrug ovog Pravilnika odgovorni su za nadzor nad svojim marketinškim djelatnostima u skladu s načelima i ciljevima ovog Pravilnika te za poduzimanje mjera kojima moraju osigurati da njihovo ponašanje na svim razinama bude u skladu s ciljevima Pravilnika, neovisno o bilo kojim drugim mjerama poduzetim u svrhu provođenja ovog Pravilnika.

    11.4 Zainteresirane nevladine organizacije, skupine stručnjaka, ustanove i pojedinci odgovorni su za upozoravanje proizvođača i distributera na djelatnosti koje nisu u skladu s načelima i ciljevima ovog Pravilnika, kako bi se mogle poduzeti odgovarajuće mjere. O svakom takvom slučaju potrebno je izvjestiti i odgovorno tijelo vlade.

    11.5 Proizvođači i primarni distributeri proizvoda koji potpadaju pod djelokrug ovog Pravilnika bi trebali upoznati svakog člana svojeg marketinškog osoblja s ovim Pravilnikom i s njegovim odgovornostima proizašlim iz istog.

    11.6 U skladu s člankom 6.2 Statuta Svjetske zdravstvene organizacije, zemlje članice moraju podnostiti godišnje izvještaje generalnom direktoru WHO-a o djelatnostima poduzetima u svrhu primjene načela i ciljeva ovog Pravilnika.

    11.7 Generalni direktor će svake parne godine podnijeti izvještaj Svjetskoj zdravstvenoj skupštini o situaciji glede primjene ovog Pravilnika i, na zahtjev, pružiti tehničku pomoć zemljama članicama koje pripremaju zakone ili propise, ili poduzimaju druge odgovarajuće mjere u cilju primjene i unapređivanja načela i ciljeva ovog Pravilnika.

  34. #34
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Innocenti deklaracija

    Deklaracija Innocenti UNICEF/WHO o zaštiti, unapređenju i potpori dojenja




    Uvjereni smo da je dojenje jedinstven proces.


    • Dojenčadi nudi idealnu hranu i pridonosi zdravom razvoju;

    • Smanjuje učestalost i težinu infektivnih oboljenja kod dojenčadi pa tako snižava broj oboljelih i smrtnost;

    • Korisno je za zdravlje žena jer smanjuje rizik od raka dojke i raka jajnika i povećava vremensku razliku između pojedinih trudnoća;

    • Obitelji, kao i cijelom narodu, donosi socijalne i gospodarske prednosti;

    • Pruža ženama osjećaj zadovoljstva, ako s uspjehom doje.


    Prema najnovijim znanstvenim spoznajama

    • Te se prednosti povećavaju tim više ako žena tijekom prvih šest mjeseci samo doji, a

    nakon tog vremena počne s uvođenjem druge hrane,

    • Ciljani programi za unapređenje dojenja mogu utjecati na mijenjanje ponašanja prema dojenju.

    Stoga objavljujemo:


    • Cilj, kojega bi širom svijeta trebalo ostvariti, jest najbolja moguća prehrana za majku i dijete; omogućiti svim ženama da doje djecu, a sva dojenčad treba tijekom prvih četiri do šest mjeseci samo sisati majčino mlijeko. Nakon toga, djeci treba uvoditi uravnoteženu i odgovarajuću hranu, ali ih se do dvije godine i dalje može dojiti. Ovakva idealna dječja prehrana može se ostvariti ako žene u svojoj okolini nailaze na razumijevanje i potporu koja im omogućuje dojiti djecu.

    • U mnogim se zemljama ovaj cilj može ostvariti ako se uspostavi «kultura dojenja» i ako se pruži otpor «kulturi hranjenja bočicom». Stoga je potreban angažman i pokretanje društvenih struktura. Pritom treba svjesno iskoristiti ugled i autoritet poznatih osoba u javnom životu.

    • Treba ojačati povjerenje žena u njihovu sposobnost dojenja. To znači da treba otkloniti utjecaje i pritiske koji često vrlo spretno, i indirektno negativno, utječu na stavove žena prema dojenju. To pak zahtijeva osjećajnost, stalnu budnost i fleksibilnu te sveobuhvatnu strategiju komunikacije, koja bi uključila sve medije i koja bi se obratila svim slojevima društva. Osim toga, treba otkloniti sve prepreke za dojenje u sustavu zdravstva, na radnom mjestu i u neposrednoj okolini.

    • Odgovarajućim mjerama treba omogućiti da žene dobiju hranu koja je najbolja za njihovo zdravlje, kao i za zdravlje njihove obitelji. Osim toga, treba se pobrinuti da su svim ženama dostupna savjetovališta, kao i druge institucije za planiranje obitelji, tako da mogu dojiti i izbjeći porođaje koji bi uslijedili jedan za drugim, što bi moglo ugroziti njihovo zdravlje, kao i zdravlje njihove djece.

    • Sve vlade bi za svoju zemlju trebale razvijati «politiku dojenja» i zalagati se za ciljeve koji su primjereni devedesetim godinama. Treba razviti takav sustav koji će nadgledati ostvarenje ovih ciljeva u cijeloj zemlji i postaviti svrsishodne pokazatelje kao npr. ustvrditi koliki broj djece se doji nakon odlaska iz bolnice i koliki je broj nakon četiri mjeseca.
    • Hitno se pozivaju sve vlade pojedinih zemalja da integriraju politiku dojenja u širu zdravstvenu i razvojnu politiku. Pritom svi programi i sve predviđene mjere trebaju zaštititi, unaprijediti i pružiti potporu dojenju. To vrijedi, primjerice, za tečajeve prije porođaja kao i za brigu nakon porođaja; za savjetovališta o prehrani, za planiranje obitelji kao i za zaštitu i terapiju za određene bolesti koje se često pojavljuju kod majke i djeteta. Sve osoblje koje radi u zdravstvu trebalo bi stjecati znanja na tečajevima za usavršavanje koji će im omogućiti da politiku dojenja ostvare u praksi.



    Praktični ciljevi


    Do 1995. godine sve Vlade bi trebale:


    • Imenovati priznatog koordinatora za politiku dojenja i oformiti nacionalni odbor za dojenje koji bi se sastojao od predstavnika odgovarajućih ministarstava, nevladinih organizacija i udruga koje okupljaju stručnjake s područja medicine;

    • Postići da se u svim rađaonicama slijedi «Deset koraka do uspješnog dojenja», koji su navedeni u zajedničkoj deklaraciji WHO/UNICEF «Dojenje-zaštita, unaprjeđenje i potpora: posebna uloga medicinskog osoblja»;

    • Tražiti da se snažnim mjerama ostvare načela i ciljevi međunarodnog kodeksa o prodaji dječje hrane kao i rezolucija Svjetskog zdravstvenog skupa koje su s tim povezane;
    • Postaviti nova načela za zakone koji i ženama koje rade omogućuju dojenje; k tome se treba pobrinuti i za praktičnu primjenu tih zakona.


    Osim toga, od međunarodnih organizacija tražimo:


    • Razvijanje strategije za zaštitu, unaprjeđenje i potporu dojenja što uključuje i kontrolu i evaluaciju tih strategija;

    • Izradu nacionalnih analiza postojeće situacije i provedbu anketa, kao i utvrđivanje nacionalnih ciljeva i planova i,

    • Ustanovljavanje stalnih nacionalnih ureda za planiranje, provedbu, nadzor i evaluaciju politike dojenja.


    1. kolovoz 1990. Firenca, Italija




    Stavi stranicu kao početnu >

    Dodaj stranicu u Favorites >


  35. #35
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    IBFAN (International Baby Food Action Network)

    IBFAN se sastoji od više od 150 grupa iz 90 zemalja


    IBFAN želi utjecati na poboljšanje dječjega zdravlja podupirući dojenje i boreći se protiv neetičnoga marketinga nadomjestaka za majčino mlijeko


    IBFAN je nastao u sklopu sastanka Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a u Ženevi 1979.

    IBFAN je slobodna koalicija u kojoj se svaka grupa bavi svojim zadacima i idejama, ali dijele zajednički cilj


    IBFAN je prva medunarodna mreža ovakve vrste


    IBFAN je 1998. dobio ”Right Livelihood Award ("alternativnu Nobelovu nagradu") za svoj angažman i uspješnu borbu u cilju promicanja dojenja i zaštite Koda

    Uvjeti za članstvo u IBFAN-u

    Aktivan rad na implementaciji Koda
    Redovno održavanje kontakta s mrežom
    Prihvaćanje 7 IBFAN-ovih principa
    Ne smiju se uzimati donacije ili sponzorstva od industrije dječje hrane
    IBFAN-ovih 7 principa

    Pravo sve djece na zdravlje
    Pravo obitelji, naročito žena i djece, da imaju dovoljno hrane
    Pravo žena da doje i da donose odluke o prehrani svoga djeteta na temelju ispravnih informacija
    Pravo žene na podršku u dojenju i uvodenje zdravih prehrambenih navika kod djece
    Pravo svih na zdravstvenu zaštitu
    Pravo na zdravstvenu zaštitu bez komercijalnih utjecaja
    Pravo svih ljudi da se organiziraju u međunarodnom solidaritetu da bi osigurali uvodenje promjena koje štite zdravlje
    U Hrvatskoj trenutno djeluju dvije organizacije koje su dio IBFAN mreže – Unija za promicanje dojenja i, od kraja 2003. godine, RODA.

  36. #36
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=151&Show=1221

    Prljava taktika" proizvođača nadomjestaka za majčino mlijeko

    "Iskoristite ovu fotografiju ako vam ona može pomoći",
    rekla je majka prikazana na ovoj fotografiji u "Children's Hospital", Islamabad, Pakistan. Izvor: UNICEF

    (opaska: vidi sliku na http://www.ibfan.org/english/issue/overview01.html#4 )


    Dojenje - najbolji početak života!

    Dojenje je besplatno, sigurno i štiti od infekcija. Iznimno se rijetko događa da žena nije sposobna dojiti iz fizioloških razloga.

    Dojenje smanjuje rizik obolijevanja u svim zemljama. Čak je i u Velikoj Britaniji dojenče, koje je hranjeno na bočicu, do 10 puta sklonije obolijevanju od gastrointestinalnih bolesti od dojenčeta koje je dojeno.

    Prema UNICEF-u, u područjima u kojima nema čiste i pitke vode, vjerojatnost da će dojenče umrijeti 25 puta je veća kod djece hranjene na bočicu.

    Dojena djeca ne trebaju nikakvu dodatnu hranu ni tekućinu tijekom prvih 6 mjeseci života. Manji je rizik da će oboljeti od dijabetesa, upale pluća, upale uha i nekih vrsta karcinoma. Istraživanja pokazuju da žene koje doje imaju manji rizik karcinoma dojke i jajnika te da njihova djeca rjeđe umiru od sindroma iznenadne dojenačke smrti.

    Majke imaju pravo na objektivno informiranje bez uplitanja proizvođača pripravaka za prehranu dojenčadi. Ako majka izabere hraniti dijete na bočicu, mora biti informirana o rizicima i troškovima.


    Kako proizvođači postižu da djeca budu hranjena na bočicu

    Da bi povećali profit, proizvođači nadomjestaka za majčino mlijeko moraju uvjeriti zdravstvene djelatnike i majke da hrane dijete na bočicu. Njihova taktika ide od oglašavanja i pogrešnog informiranja, preko slanja predstavnika u bolnice da promoviraju njihovo adaptirano mlijeko, do sponzoriranja zdravstvenih djelatnika, konferencija pa čak i objekata u sustavu zdravstvene zaštite.


    Međunarodni pravilnik

    Svjetska zdravstvena skupština je 1981. godine usvojila Međunarodni pravilnik o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko. Skupština je tijelo Svjetske zdravstvene organizacije koje određuje njenu zdravstvenu politiku.

    Cilj Međunarodnog pravilnika je zaštititi sve majke i dojenčad od neprikladnih marketinških postupaka industrije dječje hrane. Zabranjuje bilo kakav oblik reklamiranja nadomjestaka za majčino mlijeko, bočica za hranjenje i duda. Cilj mu je također osigurati da majke dobiju točne informacije od zdravstvenih djelatnika. Rezolucije Svjetske zdravstvene skupštine koje su slijedile, dodatno su pojasnile Međunarodni pravilnik i naglasile njegovu važnost.

    Proizvođači nadomjestaka za majčino mlijeko ne smiju:

    Bolnicama donirati zalihe adaptiranog mlijeka.
    Promovirati svoje proizvode javnim ili zdravstvenim djelatnicima.
    Koristiti sliku dojenčeta na pakiranju ili etiketi adaptiranog mlijeka, bočice ili dude.
    Davati poklone majkama ili zdravstvenim djelatnicima.
    Dijeliti besplatne uzorke roditeljima.
    Reklamirati dopunsku hranu za dojenčad mlađu od 6 mjeseci.
    Etikete moraju biti na jeziku koji majke razumiju i moraju sadržavati uočljivo upozorenje o prednostima dojenja.
    Pravilnik je zamišljen kao skup minimalnih zahtjeva za sve države.


    Što se trenutno događa?

    Većina proizvođača nadomjestaka za majčino mlijeko nastavlja s neetičnim promotivnim aktivnostima, istovremeno tvrdeći kako poštuju Međunarodni pravilnik. Sve više "investiraju" u zdravstvene djelatnike i zdravstvene sustave i ulažu više novca nego što većina država ulaže u zdravstvenu edukaciju.

    Proizvođači znaju da, ako uspiju uvjeriti zdravstvenog djelatnika da preporuča njihovo mlijeko, zauzvrat dobivaju doživotnu lojalnost njihovoj tržišnoj marci. Takvo ulaganje mnogo je učinkovitije i jeftinije od uvjeravanja svake majke ponaosob. Oglašavanje u bolnicama implicira da je proizvod odobren od strane zdravstvenog sustava - u kombinaciji s pogrešnim informacijama, to je dovelo do pogrešnog uvjerenja majki i zdravstvenih djelatnika kako mnoge žene ne mogu dojiti.

    Još učinkovitija je praksa poklanjanja ili diskontne prodaje adaptiranog mlijeka bolnicama i rodilištima. Takva praksa ohrabruje hranjenje dojenčadi adaptiranim mlijekom, što otežava dojenje. Kada majka bude otpuštena iz bolnice, adaptirano mlijeko prestaje biti besplatno, proizvođač stiče još jednog kupca, a majci i djetetu je uskraćen najbolji početak života.



    Izvor: http://www.ibfan.org/english/issue/overview01.html#4
    Prevela: Vedrana V.
    Objavljeno: 7. srpnja 2004.


  37. #37
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=151&Show=1328

    Načini potkopavanja dojenja - I. dio

    Uz kvalitetnu podršku gotovo svaka majka može uspješno dojiti. Pa ipak je u mnogim zemljama broj majki koje doje vrlo mali i prehrana adaptiranim mlijekom postala je dijelom opće kulture. U ovom tekstu pozabavit ćemo se primjerima reklamnih metoda kompanija kako bismo lakše shvatili na koji način industrija dječje hrane potkopava dojenje i stimulira prehranu adaptiranim mlijekom.


    Reklamiranje besplatnim primjercima

    Besplatni primjerci čija je upotreba bila ograničena Međunarodnim pravilnikom konačno su zabranjeni u svim dijelovima zdravstvenog sektora Rezolucijom WHA47.5 koju je donijela Svjetska zdravstvena skupština. Unatoč zabrani, kompanije nastavljaju reklamirati svoje proizvode besplatnim primjercima. Darivanje bočica novorođenoj djeci ometa dojenje. Ukoliko majka prestane proizvoditi mlijeko morat će, kad ode iz bolnice, kupiti proizvode te kompanije koji više nisu besplatni. IBFAN već godinama vodi kampanje po tom pitanju i podiže svjesnost reklamne prirode besplatnih primjeraka.

    U srpnju 1996. Nestlé je prijavljen da bolnicama u kineskoj provinciji Kunming pribavlja besplatne zalihe dojenačke formule i zalihe formule po sniženoj cijeni. U javnoj izjavi Spasite djecu piše:
    «Nestlé je opskrbio Lactogenom šest bolnica u provinciji Kunming, ciljajući zdravstvene radnike i nudeći im besplatne i snižene zalihe formule. Takva praksa pomaže stvaranju takvog ozračja među zdravstvenim radnicima da oni ne samo što promoviranju upotrebu formule u sklopu bolnice, nego je preporučuju i majkama novorođenčadi. U nekim se bolnicama Lactogen može naći u slobodnoj prodaji. Izvještaji naših kineskih suradnika i lokalnih zdravstvenih radnika pokazuju da je došlo do povećanja potrošnje Lactogena i da je broj dojilja pao.»

    Kompanije koje su članice Međunarodnog udruženja proizvođača dječje hrane (IFM) još su se 1991. obvezale da će raditi u cilju konačnog ukidanja prakse besplatnih i sniženih primjeraka. Pa ipak, IBFAN-ov izvještaj o monitoringu – «Rušenje pravila, rastezanje pravila 1998.», pokazuje da postoje slučajevi zaliha dojenačkih formula koje su dane zdravstvenim ustanovama u 19 od 31 zemlje koje su promatrane. Zabilježene su i donacije follow-up formula i dohrane.

    IBFAN-ova pakistanska grupa za monitoring objavila je u izvještaju «Prehrambeni fijasko» (ožujak 1998.) da je u Pakistanu vrlo raširena praksa dijeljenja besplatnih zaliha. U tom izvještaju bivši je predstavnik poduzeća opisao kako bolnice dobivaju besplatne zalihe i doktore «kupuju kompanije… nakon čega su doktor ili bolnica obvezni preporučivati njihovu formulu».

    U Norveškoj ne postoji promocija umjetne dojenačke prehrane i 98% majki napušta bolnicu dojeći. Nakon tri mjeseca postotak majki koje još uvijek doje iznosi 90%.



    Neprimjeran jezik

    Članak 92. Međunarodnog pravilnika zahtjeva da etikete na proizvodima budu ispisane na jeziku zemlje u kojoj se prodaju.

    IBFAN-ov monitoring pronalazi mnoge zemlje u kojima se ta odredba ne poštuje. Jedan od najstarijih primjera nalazimo u državi Malavi u središnjoj Africi. U izvještaju «Rušenje pravila 1994,» Nestlé i Wyeth prijavljeni su da krše ovu odredbu. Obje su kompanije ustvrdile da je engleski jezik primjeren za to tržište, iako je Nestlé ranije izjavio: «Uslijed nesrazmjernih troškova za tiskanje malih serija, izmjene jezika na etiketama za specifična izvozna tržišta nisu isplative.»

    Nakon nekoliko godina, dok se provjeravalo stanje, IBFAN je dobio pismo malavijskog ministarstva zdravstva u kojem je stajalo: «Ministarstvo je s Nestléom raspravljalo o potrebi da se uključi jezik chichewa (nacionalni jezik) … sredinom 1994.,… odgovor nije stigao… nije došlo ni do kakvih promjena». Državne statistike pokazale su da od ukupnog broja pismenih žena, 43% nije razumjelo engleski jezik – jezik kojim su ispisane etikete.

    Ponekad kompanije pod poklopac proizvoda ubacuju letke na drugim jezicima. No, do njih je moguće doći tek nakon kupnje proizvoda. Čak i roditelji koji se odlučuju za dojenje moraju biti u mogućnosti razumjeti upozorenja na pakiranjima nadomjestaka za majčino mlijeko kako njihov izbor ne bi bio potkopan.


    Stvaranje tržišta pomoću «humanitarne pomoći»

    Kod nesreća velikih razmjera važno je da su bebe, ukoliko je ikako moguće – dojene. Umjetna prehrana u takvim uvjetima teško je ostvariva i puna rizika te može dovesti do povećanja dojenačke smrtnosti. Osnovne resurse potrebne za umjetnu prehranu, kao vodu, gorivo i dovoljne količine nadomjestaka za majčino mlijeko, u izvanrednim je situacijama teško osigurati. Nadalje, donirane zalihe nadomjestaka često završe na lokalnom tržištu i mogu općenito loše djelovati na prehrambene navike lokalnog pučanstva.

    Industrija dojenačke hrane koristi se elementarnim nepogodama kako bi promovirala svoje proizvode i kako bi putem «humanitarne pomoći» ušla na rastuća tržišta Europe i bivšeg Sovjetskog Saveza.

    Zemlje Europske unije donirale su velike količine dojenačkih mlijeka zemljama bivšim članicama Sovjetskog Saveza. Limenke su na sebi imale naziv proizvoda, logo EU-a i natpis «Dar Europske unije narodu Rusije», što je davalo dojam da je EU pokrovitelj proizvoda.
    Njemački proizvođač dječje hrane – Humana donirao je dojenačka mlijeka domovima zdravlja u ruskim selima. Kutije su imale sliku djeteta i bilješke tipa «poput majčinog mlijeka» što krši odredbe Međunarodnog pravilnika.
    Pripadnici radnih snaga u elementarnim nepogodama u Kazahstanu dobili su toliko besplatne dojenačke formule da su je dodavali svojoj kavi!
    Dr. Anahit Demirchvan, UNICEF-ov koordinator Inicijative bolnica prijatelja djece u Armeniji kaže: «Distribucija nadomjestaka za majčino mlijeko u vidu humanitarne pomoći gotovo je uništila naše programe za promociju dojenja».
    IBFAN aktivno radi s organizacijama za pomoć i razvoj na pitanjima koja se tiču prehrane djece u hitnim situacijama.

    Ova je limenka distribuirana u Rusiji kao pomoć iz Europske unije i mogla se kupiti na otvorenom tržištu u Estoniji. IBFAN podupire generičko etiketiranje na proizvodima (tj. etikete bez naziva proizvođača) tamo gdje postoje opravdani razlozi za to.




    Etikete koje potkopavaju dojenje

    Članak 9.2 Međunarodnog pravilnika zahtijeva da etikete budu na jeziku lokalnog stanovništva i da sadrže specifična tekstualna upozorenja da je dojenje najbolje za dijete i da bi se proizvodi trebali upotrebljavati na savjet zdravstvenih djelatnika. Također, na pakiranju ne bi smjelo biti slike ni teksta koji bi mogli idealizirati upotrebu dojenačke formule.

    Članak 9.1 kaže da etikete ne bi smjele odvraćati od dojenja.

    S desne je strane snimak Nestléovog pakiranja dojenačke formule Bona. U dijelu s posebnim napomenama na etiketi Nestlé dodaje: «Dojenačka formula može se upotrebljavati od rođenja kad dojenje nije moguće ili kao dodatak dojenju».

    Nestléova Bona, distribuirana u Rusiji, pokazuje kako je moguće idealizirati upotrebu dojenačke formule bez upotrebe fotografija djece.






    Izvor: www.ibfan.org/
    Prevela: Jasna T.
    Objavljeno: 31. kolovoza 2004

  38. #38
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=151&Show=1329

    Načini potkopavanja dojenja - II. dio

    Reklamiranje upućeno majkama i trudnicama

    Reklamama upućenim majkama kompanije krše Međunarodni kod i Rezolucije na razne načine:

    reklamiranjem
    besplatnim primjercima
    sniženjima
    telefonskim linijama za «pomoć» i «roditeljskim klubovima»
    posjetima u domovima ili bolnicama
    «edukacijskim» materijalima o dojenačkoj prehrani
    plakatima u bolnicama, nazivima proizvođača i oznakama loga na opremi, olovkama, i sl.
    informacijama o drugim proizvodima

    Ovo su neki od primjera iz IBFAN-ovog monitoring izvještaja «Rušenje pravila, rastezanje pravila 1998.»:

    Svi veći proizvođači dijelili su besplatne primjerke dojenačke formule majkama.

    U zdravstvenim ustanovama mogu se naći plakati, kalendari, satovi i naljepnice s imenima proizvoda. To daje dojam da zdravstveni sustav podupire te proizvode. Raste trend doniranja (darivanja) proizvoda (materijala) koji na sebi imaju ispisan samo naziv tvrtke ili tvrtkin logo. Iz toga se može činiti da kompanije poštuju Međunarodni pravilnik, no ta je praksa svejedno način zloporabe zdravstvenih ustanova za svoju promociju (reklamu).

    Ovaj je kalendar, proizvođača Coberco Omefa, distribuiran u Bangladešu. Prikazuje pakiranja dojenačke i follow-up formule i slogana «Hranjiva hrana za mlade i stare». Izvor: «Rušenje pravila, rastezanje pravila 1998.»

    Trgovački predstavnici svih većih proizvođača kontaktirali su majke ili trudnice. Na Filipinima Nestlé zapošljava medicinske sestre kao «zdravstvene edukatore» koje posjećuju trudnice i majke u njihovim domovima kako bi reklamirale dojenačku formulu Nestogen. Kad se u srpnju 1997. o tome izvještavalo na televiziji, Nestlé je prijetio televizijskoj postaji da će iz programa povući svoje reklamne spotove.

    Besplatni primjerci dijeljeni majkama u Bangladešu i Indoneziji. Izvor: «Rušenje pravila 1998.»

    Nestlé je 1997. osvojio poslovnu nagradu za maštovit način potkopavanja danskog Programa promocije dojenja. Nestlé je osnovao «roditeljski klub» i organizirao kvartalne reklamne kampanje u supermarketima širom Danske. Informacije o dojenačkoj prehrani i klubu mogle su se naći u bolnicama i majčinskim klinikama. Za manje od godine dana broj članova kluba porastao je s 10 na više od 75 posto danskih roditelja.

    Dojenačka formula i follow-up formula su često slično upakirane. Reklamiranje follow-up formule služi i kao reklama za dojenačku formulu. Izvor: «Rušenje pravila 1998.»

    Reklamiranje dojenačke formule još je prisutno u nekim zemljama, no kompanije češće reklamiraju druge proizvode, primjerice follow-up formule. Često ti proizvodi imaju isto ime kao dojenačka formula te na taj način vrlo uspješno reklamiraju i nju.
    Mead Johnson distribuira ove «informativne letke» zdravstvenim djelatnicima diljem Ujedinjenog Kraljevstva s molbom: «Molimo vas, kada roditeljima preporučite Enfamil AR, dajte im jedan od naših letaka.» Izvor: Kampanja za etički marketing, rujan 1997.


    Reklamiranje upućeno zdravstvenim djelatnicima

    Reklamiranje upućeno zdravstvenim djelatnicima zabranjeno je člancima 6.2 i 7.2 Međunarodnog pravilnika. Informacije namijenjene njima moraju biti ograničene na znanstvene činjenice.

    Svjetska zdravstvena skupština usvojila je 1996. Rezoluciju WHA49.15 pozivajući zemlje članice da prihvate mjere kako bi osigurale da financijske potpore zdravstvenim radnicima ne daju povoda sukobima interesa. Članak 7.5 Međunarodnog pravilnika zahtijeva da bilo kakva sredstva koja proizvođači ili distributeri nadomjestaka za majčino mlijeko doniraju budu prijavljena.

    Zdravstveni su djelatnici važan cilj reklamiranja dječje hrane. Ukoliko kompanija uspješno uvjeri zdravstvenog djelatnika, on može utjecati na prehrambene odluke majki mnoge dojenčadi.

    Kompanije nastavljaju darivati zdravstvene djelatnike i nuditi stipendije njima i njihovim zdravstvenim organizacijama.

    U kolovozu 1997 Nestlé, Wyeth i Abbott-Ross sponzorirali su Međunarodnu konferenciju o prehrani u Montrealu, Kanada. U svom govoru, zamjenik direktora UNICEF-a komentirao je: «UNICEF-u je, iskreno govoreći, nelagodno zbog ovakvih međunarodnih skupova… od kojih neke sponzoriraju proizvođači dojenačkih formula. Bilo bi mi draže da je drugačije.»
    Mnoge kompanije daruju – kalendare, plakate, olovke, blokove i trake za obilježavanje rasta djeteta na kojima su istaknuti naziv i logo proizvođača ili fotografije njihovih proizvoda.
    Konferencije se organiziraju u luksuznim uvjetima. (kršitelj koda) je, primjerice, ušla na mauricijsko tržište dječje hrane u studenom 1993. i izgradila si podršku među zdravstvenim radnicima nizom susreta u hotelima s pet zvjezdica.
    Nestlé je za brazilske pedijatre 1993. organizirao konferenciju na brodskom krstarenju.
    Gornji je letak distribuirala SMA, dio Wyetha, na Konferenciji primalja Royal Collegea u svibnju 1997, u Ujedinjenom Kraljevstvu. Na njemu se primaljama nude kozmetički preparati ukoliko se susretnu s predstavnikom tvrtke SMA te mogućnost osvajanja nagrade od 100 funti ukoliko pruže podatke o tečajevima koje su održale majkama na svojim radnim mjestima te poslovnu adresu i broj telefona.

    Potkopavanje implementacije Međunarodnog pravilnika

    Zemlje članice Svjetske zdravstvene skupštine pozvane su da Međunarodni pravilnik i Rezolucije uključe u svoje državne mjere. Evo nekoliko primjeraka koji pokazuju na koji način proizvođači dječje hrane sprječavaju taj proces:

    Filipini, 1989. – Nekoliko proizvođača lobiralo je kod vlasti da se odupru prihvaćanju zakona koji bi ohrabrivao majke da doje i spavaju s djetetom – Zakon o rooming-inu.
    Pakistan, 1992. i 1997. – Nestlé je lobirao da se 1992. dojenačka mlijeka i dječja hrana izbace s vladine liste lijekova, kako prodaja ne bila ograničena na ljekarne, već bi se ti proizvodi mogli kupovati u bilo kojem dućanu ili samoposluživanju. Godine 1997. Nestlé se opire mnogim člancima prijedloga pakistanskog zakona.
    Indija, 1995. – Nakon što je optužen za kršenje Uredbe o nadomjescima majčinog mlijeka, Nestlé je predao Writ tužbu protiv indijske vlade žaleći se upravo na članke te Uredbe.
    Gvatemala, 1995. – Vlada Sjedinjenih Država vrši pritisak na Gvatemalu da dozvoli kompaniji Gerber upotrebu dječjih fotografija na svojim pakiranjima.
    Rusija, 1996. – Nestlé se nudi da prevede pravila za slabu dojenačku formulu i follow-up formulu u UK-u kao osnovu za ozakonjenje umjesto Međunarodnog pravilnika i Rezolucija.
    Južna Afrika, 1997. – Proizvođači dječje hrane u Južnoj Africi osnivaju Zakladu za slobodu komercijalnog izražavanja kako bi vodili kampanju protiv pravila o oglašavanju.
    Šri Lanka, 1997. – Nestlé se opire reviziji Koda Šri Lanke koji bi se na taj način ujednačio s Rezolucijama Svjetske zdravstvene skupštine iz 1996.
    Zimbabve, 1998. – Nestlé prijeti da će povući svoja ulaganja ukoliko Zimbabve ne povuče svoje stroge zakone.
    Europa i UN, još i danas – Industrija dječje hrane pokušava spriječiti da se međunarodni trgovački standardi temelje na Međunarodnom pravilniku i Rezolucijama.


    Izvor: www.ibfan.org/english/issue/bfundermined02.html
    Prevela: Jasna T.
    Objavljeno: 5. rujna 2004.



  39. #39
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    neću dalje, kao što rekoh, s lijeve strane ima još puno tekstova.
    kada se usvoje sve te informacije, teško je i dalje misliti da je reklamiranje ovako nečeg delikatnog ok pod parolom "tko voli, nek izvoli".
    nije baš tako jednostavno.
    usporedba s reklamiranjem cigareta se može činiti pretjerana, ali uopće nije neprimjerena, jer hranjenje adaptiranim mlijekom zaista nosi svoje zdravstvene rizike, a u zemljama trećeg svijeta je bogme i opasno po život.

  40. #40
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    slažem se da reklamiranje nije uredu i treba protestirati
    samo ja znam mame i to jako puno mama koje ne doje ne zbog
    reklama nego svog komoda i te mame ne bi dojile nikada ni da
    nema reklama onda bi dale mlijeko iz tetrapaka umjesto adaptiranog
    kao šta puno njih i radi najkasnije sa 6mj
    prema tome edukacija ali i stručnog osoblja(mislim medicinskog)
    a ne samo roditelja

  41. #41
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    prema tome edukacija ali i stručnog osoblja(mislim medicinskog)
    a ne samo roditelja
    to bez sumnje treba.
    ali i ovaj pravilnik.

  42. #42
    bubimirko

    Početno

    [quote="mamma Juanita"]ja čekam da buibimirko zaista pročita šta piše na onim linkovima, pa da onda nastavimo raspravu. 8)
    jer ne linkamo bezveze, za mene je ono što piše na linku moj argument, ma evo, iskopirat ću ih.
    [quote]Međunarodni pravilnik o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko


    hej, pa nemamo mi o čemu tu raspravljat.....ja sam definitivno za to da dijete treba dojiti do određenih godina i nikada ne stavljam adaptirano mlijeko ispred majčinog......samo sam komentirao da se ne smije negirati potrebama i za takvim proizvodima i da to da se adaptirano mlijeko reklamira u časopisu o bebama smatram OK jer tam takva reklama najviše i spada....jer ko šta sam već prije rekao - mišljenja sam da neće majka odbiti svoje dijete sa cice zato kaj vidi reklamu

  43. #43
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    opet nisi pročitao

  44. #44
    bubimirko

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    opet nisi pročitao
    pa čekaj......daj mi jedno par dana....tek sam malo počeo-ima toga puuuuuuuuuno

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Na koju adresu da šaljem, ako nema Arijana? Poslat ću vam svejedno i jedan novi prsluk za dojenje, pa ga prodajte na rodinoj rasprodaji. Novi je i u paketu. Novac dajem za udrugu.

  46. #46
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    hvala
    Roda
    Savska cesta 80
    Zagreb
    (jos mjesec dana, onda selimo u nas prostor)

  47. #47
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ajme, ivarice , iščupala sam ga iz novina i stavila na mali stol, a N. ga je dograbio i iskido na komadiće, kad je došao do zadnjeg tek sam onda shvatila. Kasnije sam skroz zaboravila na to.
    Paulita, tnx!

  48. #48
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    samo sam komentirao da se ne smije negirati potrebama i za takvim proizvodima i da to da se adaptirano mlijeko reklamira u časopisu o bebama smatram OK jer tam takva reklama najviše i spada....jer ko šta sam već prije rekao - mišljenja sam da neće majka odbiti svoje dijete sa cice zato kaj vidi reklamu
    mislim da se po tom pitanju jako varaš.
    mami koja ima problema s dojenjem i već je emotivno na rubu ne treba netko tko će je ubjeđivati da je adaptirano skoro pa jednako vrijedno i mahati njime kao da ne postoji niti jedna druga opcija ako npr. beba ne dobiva dovoljno na težini isl.
    primjera iz života ima cijeli niz, valjda ti nisi dolazio u dodir s njima, ili jednostavno ne vjeruješ u moć reklame.

  49. #49
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Kad smo već kod reklama.. zašto se u Bebama ili nečem sličnom ne stavi preko cijele stranice Rodina reklama i broj sos-telefona.

    Ja sam s prvim djetetom imala manjih problemčića (za mene mali, a za nekog drugog ogromni), ali sam imala koliko toliko informacija, jaku želju i samopouzdanje da mogu dojiti. Tad nisam znala ni za Rodin forum ni za sos-tel., a dosta žena iz moje okoline nikad nije ni čulo da takvo što postoji i sa žaljenjem zaključuju da su možda i mogle nastaviti s dojenjem.
    Zašto se u svakoj ginekološkoj i pedijatrijskoj ambulanti ne može naći letak sa tim brojem ili neka veča reklama na zidu?

  50. #50
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    [quote="bubimirko"]
    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Bubimirko, neću graknuti , ali majčino mlijeko je jedina prirodna hrana za bebu, a adaptirano mlijeko je nešto što treba pedijatar propisati (vrstu, količinu..), a ne netko preporučiti, dakle ako nema reklama za antibiotike, zašto bi ih bilo i za adaptirano.

    meni je taj stav bedasti.....kakva je to usporedba....antibiotik i hrana....sorry ali nisam primjetio da se hrana za bebe kupuje na recept.
    Kamo sreće kad bi se i adaptirana mlijeka mogla dobiti isključivo samo na recept...

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •