Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Prijenos embrija u stadiju blastociste

  1. #1
    leonas

    Početno Prijenos embrija u stadiju blastociste

    Budući da još nisam u prilici razgovarati s biologom, zanima me da li imate više informacija o tome zašto se kod nekih transfer obavlja 2-3 dan (4,8 stanični zametak), a kod nekih npr. 5 ili 6 dan (stadij blastociste). Nekoliko sam puta već pročitala kako o tome odlučuje biolog i/ili liječnik. Imate li više informacija o tome?
    Naime, ako je uspjeh veći kod prijenosa blastociste zašto to nije uvijek pravilo?! Ako se zna da određeni postotak embrija ostane u stadiju 4-8 stanica i ne razvija se dalje, da li to znači da je postupak unaprijed osuđen na neuspjeh samo mi to neznamo jer nismo čekali da vidimo hoće li doći do daljnje diobe, tj. blastociste ?! :?

    Za vaše komentare i iskustva unaprijed hvala

  2. #2
    talia7 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    466

    Početno

    potpisujem leonas... kakva su vaša iskustva, baš sam radoznala?

  3. #3
    leonas

    Početno

    Može li se dogovoriti s biologom da želim čekati da se vidi da li će embrio doći u stadij blastociste i na taj način povećati šanse implantacije?! Ako se zametak prestane dijeliti tada nema transfera, nema plaćanja punog iznosa postupka, već samo troškovi punkcije.
    Uf, puno pitanja mi se roji u glavi……………
    Cure help me, znam da znate više od mene.................

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    239

    Početno

    Mislim da o broju oplođenih jajnih stanica i njihovoj kvaliteti ovisi ide li se na blastociste ili ne.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    511

    Početno

    Meni je doktor na poliklinici Cito rekao da se transfer vrši u stadiju blastociste, te o tome ovisi nakon koliko dana iza oplodnje će biti transfer.
    Ni ja ne znam zašto to nije pravilo ako to povećava šanse za trudnoću.
    Isto tako, na poliklinici Cito prakticiraju tzv. "dugi protokol" koji povećava šanse (isti postupak kao u Mariboru), pa se i ja pitam zašto svi ne bi radili na takav način ako nam to povećava šanse :?

  6. #6
    talia7 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    466

    Početno

    ..da leonas u pravu si, ja ustvari nisam niti razmišljala o cijeni postupka ....smajli koji je totalno glup...
    U brošuri "Čudesne bebe" čini mi se da je sve super objašnjeno, ali stvarno bi bilo ok pitati zašto transfer nakon tri dana, na temelju čega biolozi vide da se zametak neće dalje dijeliti??
    Imamo li mi ono nekoga od biologa na forumu ili je to već neko pitao?

  7. #7
    leonas

    Početno

    Citiraj adriana prvotno napisa
    i njihovoj kvaliteti ovisi ide li se na blastociste ili ne.
    Pa, ajmo čekati da vidimo kvalitetu i može li doći do blastociste.......... Što to znači, ako je manje kvalitetna neće niti doći do daljnje diobe, dakle šanse su mini.... mini.... da ne kažem 0.

    Hoćemo biologa!!!!! Javi se i riješi enigmu

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    I ja cekam da odgovori biologa!

    Ili je to mozda njihova profesionalna tajna? :/
    Mozda vracaju treci dan jer uvijek postoji sansa da nalaz bude pozitivan!Cak i ako ne izgleda sve super i ne cekaju blastocistu. Znam nekoliko cura koje su uspjesno ostvarile trudnocu s transferom 3 dan.
    Meni su na VV uvijek vracali 5 dan pa jos uvijek nista.

  9. #9
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    To ovisi o mnogočemu. Prvo, o kvaliteti samog laboratorija u kojem se odvija oplodnja i rast embrija. O kvaliteti medija za uzgoj embrija. O samoj kvaliteti embrija (brzina diobe, izgled podijeljenih stanica, fragmentacija). O broju embrija (ako ih je 20, veće su šanse da će ih nekoliko uspješno doseći stadij blastociste).

    Ja osobno mislim da je maternica bolji inkubator od bilo kojeg mehaničkog inkubatora, i da je veći uspjeh kod transfera blastociste u biti ništa drugo nego selekcija po kvaliteti. Razlika je u tome što bi embrio u spontanoj trudnoći 2.-3. dan bio u jajovodu i polako se uz pomoć cilija kretao prema maternici, a ovako direktno dospije u maternicu 2-3 dana ranije. Kad je u pitanju blastocista, dospije u maternicu taman kad bi izašao iz jajovoda (možda jedan dan ranije). Međutim, ponavljam, mehanički inkubator nije ništa bolji od maternice kao prirodnog inkubatora.

  10. #10
    leonas

    Početno

    Cure hvala na komentarima, no mene i dalje onako kao laika kopka jedna misao. Ok, slažem se da mnogo stvari ovisi o klinici, labaratoriju, kvaliteti medija, jajnim stanicama, stručnjaku i da ne nabrajam dalje. Slažem se da se razvoj embrija ne može znati unaprijed, da je maternica bolja nego mehanički medij, ali………..
    ako čekamo i pratimo njezin razvoj možemo prije transfera vidjeti da li postoji rizik da iako je jajna stanica oplođena ona neće doći u fazu blastociste koja ima veću šansu implantacije. Na taj način par bi bio upoznat s time da su se stanice prestale dijeliti i ne bi bilo mukotrpnog iščekivanja da li je postupak uspio ili ne. Nema trošenja dodatnih lijekova, živaca i vremena a nadasve velike tuge jer postupak nije uspio. Svaki postupak košta, a parovi ulažu velike nade i želje za uspjehom. Pa žena razmišlja o tome zašto se nije implantirao, tko zna što organizmu nedostaje, bila sam suviše živčana, nisam dovoljno mirovala, itd. Iscrpljujuće!

    Još “samo” pobijediti implantaciju i tko zna što sve još……… .

    Možda pojednostavljujem, ipak stvaranje novog života nije niti malo jednostavno

  11. #11
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Embriji koji loše izgledaju 2. ili 3. dan imaju šanse za rast, razvoj i implantaciju "in vivo", dakle u maternici, dok "in vitro" nemaju previše šansi. Meni je etički neprihvatljivo odbiti transfer embrija koji zbog lošije kvalitete imaju manje šanse za implantaciju. Ma koliko to novaca i živaca koštalo.

  12. #12
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Draga Leonas, imate biologa na forumu, ali Danijela je već sve lijepo objasnila i potpuno se slažem s njom. Bavim se sasvim drugom granom biologije, ali jako dobro znam da, koliko god idealni bili laboratorijski uvjeti, u prirodi uvijek može bolje.
    Dobivanje blastocista "in vitro" bio je veliki uspjeh u reproduktivnoj biologiji, a važan dio bio je poboljšanje hranjivih medija. Ipak, nemoguće je potpuno oponašati uvjete u jajovodima i maternici. Zigote koje se vrate nakon 2 ili 3 dana ipak imaju šanse za preživljavanje, a te šanse su još uvijek veće "in vivo" nego "in vitro". Zato vjerujem da je prvi kriterij za odlučivanje ide li se na blastociste broj dobivenih jajnih stanica.
    Nažalost, kao i ostatak živog svijeta i ljudski organizam nam je još uvijek velika nepoznanica, ali utješno je da svaki dan dolazimo do novih otkrića. Ja vjerujem da ćemo jednog dana znati i implantirati blastocistu u endometrij. Pitanje je samo kuda nas vodi naše znanje.

  13. #13
    leonas

    Početno

    Cure puno hvala. Potrudila sam se saznati nešto više o toj temi.
    Slažem se s Danijelom i Pčelicom.

  14. #14
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    evo jedan dobar link na tu temu: http://www.ivf.at/HR/blas_kultivierung.htm 8)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •