Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 285

Tema: podizanje djece vegetarijanaca i makrobioticara

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    104

    Početno

    Saradadevii- svaka cast!
    evo ja da dodam neke moje:
    1.Raising vegetarian children - Joanne Stepaniak - jako zgodna jer ima dosta saveta o tome kako se nositi sa negativnim komentarima okoline...
    2.Raising helthy kids -Michio Kushi and Aveline Kushi -ima finih, makrobiotickih recepata
    3.New vegetarian baby -Sharon K. Yntema and Christine H. Beard
    4.Better than peanut butter 7 jelly- Wendy Muldawer, Marty Mattare - jako zgodna knjigica sa dosta brzo pravljivih vegetarijanskih i veganskih recepata.

    Drago mi je da ima toliko malih vegetarijanaca/vegana/makrobioticara na forumu jer kao i kada je dojenje/nosenje...(uopste sve u vezi sa AP) u pitanju jako pomaze da se cuje da nacin ishrane koji mi praktikujemo ima pozitivnog uticaja i na drugu decu (ustvari, mislim da takve nedoumice imamo svi samo na sa pocetkom dohrane...kasnije nam je sveee kristalno jasno ), a i nauci se svasta (narocito od Saradadevii).

  2. #52

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno


  3. #53

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    snowhite, znaci svidjali su ti se oni popechci od psenice ...

    Nego, bas jucer citam u onoj knjizi o Compassionate kids, kako iskustvo roditelja vegana (ispitivacka grupa je bila samo iz VB) je takvo da, ako postoji neki ucestaliji ili ozbiljniji zdravstveni problem ili lijecnici to percipiraju kao problem (npr, slabi prirast tezine koji je ustvari ok, ali je na nizoj granici prema ne ok), tada se uvijek nacin prehrane proziva i optuzuje da je to mozda razlog.
    Meni je to, osobno, bio najveci problem u odnosu na drustvo (nase obitelji su daleko, a i privikli su se/prihvatili nasu prehranu) i tu mi je trebala najveca podrska sa strane.
    Bilo je do sada svega dva puta takva situacija (kada nije dobivala dovoljno na tezini u prvim tjednima nakon rodjenja pa su mi mlijeko proglasili slabim jer mi prehrana nije dostatna i kada je oko druge godine imala ucestale cireve na guzi pa su rekli da je to mozda zato jer joj nesto fali u prehrani); pitam se kako bi tek bilo da je bolesna s ucestaloscu prosjecnog djeteta...

    Kada su joj mjerili raznorazne stvari (zbog cireva), nisu nista nasli, tj. rekli su da je sve ok. Onda je druga dokica spomenula jako nisko zeljezo, ali da to nije vazno. To je meni super zanimljivo jer se to zeljezo stalno spominje kao problem kod vegetarijanaca a ovo sto je ona rekla, baca sumnju na to da se uopce radi o vegetarijanstvu i nevegetarijanstvu.
    Naime, rekla je da su radili neka istrazivanja, nasumce izabrane djece u dobi od 2-4 godine ii da su pronasli da 60 posto zdrave djece te dobi ima jako nisko zeljezo. Pa se kao nista ne treba puno brinuti, nista ne uzimati itd... A zeljezo 2.5! (ideal bi bio 10).
    Bas daje materijala za promisljanje...

  4. #54

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    nekidan sam imala priliku porazgovarati sa pedijatricom koja se bavi profesionalno i homeopatijom a koja je i sama dugi niz godina bila vegetarijanka pa makrobioticarka- ne znam koju orijentaciju glede prehrane ima no rekla mi je kao osoba upoznata sa temom da je sasvim u redu i prihvatiljivo hraniti dijete kao vegetarijanca/makrobioticara ali da roditelji dosta cesto grijese jer ne izbalansiraju u pravim omjerima namirnice/obroke.to me je navelo da odmah skocim do ducana i nakupujem alge,jer njih premalo jedemo..
    a sa secerom(i inim proizvodima na njegovoj bazi) sam primjetila da sto ga vise jedem,tijelo mi ga vise trazi-te ako ga se zelim osloboditi(izbaciti ga iz prehrane)trebam jednostavno izdrzati krizu od par dana dok mi se tijelo ne procisti od njega.

    i drago mi je sto je netko spomenuo tu povezanost koju pedijatri uvijek prave izmedju bolesne djece i vegetarijanstva.ta spoznaja nam otvara mogucnost da otvoreno popricamo sa pedijatrom o nasem nacinu prehrane a ne da izadjemo iz ordinacije osjecajuci se lose,a ne znajuci zasto.ljudi precesto nesvjesno neke stvari porucuju,a koje se itekako osjete,a ne mogu se verbalizirati jer ih u biti nismo osvjestili.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj sundrops prvotno napisa
    rekla mi je kao osoba upoznata sa temom da je sasvim u redu i prihvatiljivo hraniti dijete kao vegetarijanca/makrobioticara ali da roditelji dosta cesto grijese jer ne izbalansiraju u pravim omjerima namirnice/obroke..
    zanimljivo...
    meni je lukin pedijatar rekao upravo suprotno-da mu iskustvo govori da bas djeca vegetarijanaca imaju bolje izbalansiranu prehranu jer (pretpostavlja) roditelji vise paze i jednostavno se moraju bolje informirati ako zele tako hraniti svoju djecu... to iskustvo u praksi ga je, inace mesojeda, navelo da ima pozitivan stav prema svojim vegetarijanskim pacijantima...
    jos kad je vidio lukinu krvnu sliku bio je sasvim zadovoljan...

  6. #56

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Ja imam osmogodisnjaka i cetverogodisnjaka koji us vegani, takodjer sa mamom, a tata se od okorjelog mesozdera (ovo ne preuvelicavam jer je doslovno jeo samo proizvode od zivotinja) spustio na jednom sedmicno malo ribe i koje jaje, s tim da od nas nitko ne jede mlijecne porizvode, jer to je totalno bljak. Pogledaj www.notmilk.com ili www.milksucks.com
    Moj cetverogodisnjak nikada u zivotu nije probao kravlje mlijeko niti meso. Zbog mog muza je probao u zivotu par puta malo ribe, i jaje. Ali s tim se ne hrani i to je bilo veoma davno. Stariji nikada nije volio meso i bio je strasno uporan zbog toga, sto nas je i nagnalo da citamo vise o prehrani dijece i promjenimo sve to na ovo danas. Uglavnom, moja djeca su zdrava u svakom smislu, nemaju nedostatak nicega. Njihova se prehrana balancira izmedju smedje rize i ostalih zitarica sa razno raznim povrce, tofu, sjemenkama, tako da dobiju i dosta proteina. Tjesteninu isto tako jedemo ali ne previse. Vise se baziramo na Dalmatisnkoj prehrani, dosta zelenog, dosta graha, lece, ostalih mahunarki. Isto tako buduci da smo vani, jedemo i strane kuhinje, pa tako djeci za rucak napravim burito (riza, grah, povrce, avokado, itd u tortiji), ili bliski istok, napunjene pita kruh, to je okrugli plosnati kruh koje se moze otvoriti kao djep i napuniti. Isto tako i razne zeljanice, pite i sl. od nasih susjeda iz Bosne. Ja recimo obozavam i Tajlandsku hranu, koja je stvarno bogata i zna biti i masna ako vam se svidja Curry sa kokosovim mlijekom. mmmm
    Vegetarijanska prehrana nikako nije samo jesti priloge, to mi je totalno nezdravo. I volim sve snackove bazirati na sirovoj hrani, tako djeci dajem naribanu mrkvu sa malo lanenog ulja, grozdjica, i zlica slada., ili razno drugo voce, mrkvica, izmiksano voce, obicne sjemenke, orahe, bademe, (kojih vanka ima puno vise vrsta, meni najdrazi svjezi macadamia nuts, vema masno masno).
    Isto tako jesti obavezno organsku hranu, jer time se donekle garantira da nije genetski modificirana, te da ne sadrzi otrove. Ono sto dobijemo na organskoj hrani radi necistog zraka i vode, je ipak neminovno,
    I da i mi imamo rodbinu koja nije vegetarijanska, iako je jedna baka se odlucila radi zdravstvenih razloga vec dvije godine ne jede meso (ostala na malo ribe) i imali smo dosta objasnjavanja. Meni nije toliko razlog to sto oni jedu meso, vec sto mi djecu (ljeti kad dodjemo) uce jesti junk hranu. Recimo one kroasane zapakirane sa punjenjem od cokolade, djecu je lako na to naucitit, te bombone, zvake itd, koji su puni onih E brojeva, te hidrogeniziranih masti i ostalih umjetnih aroma i boja. Nevezano jeste li vegetarijanac ili ne, ako se hranite sa takvim junkom, onda se ne volite i ne volite nikog oko sebe.
    Moj stariji je mrsav, ali takvi su mu bili i roditelji, mladji nije, jer jede sve. I tko zna koliko sam puta cula od svekrve da ga ne hranim dobro i tako dalje, ali ja se ne uzbudjujem previse zbog toga.
    Mene najvise zanima ako se preselimo u Hrvatsku, kako cu rijesavati probleme vrtica, skole itd. Zato mi je drago sto ipak postoji netko slican nama i u Hrvatskoj. Imamo dosta istomisljenika u obitelji, neki polako izbacuju meso, tako da se nadamo u buducnosti da ce biti sve lakse.
    Za sve one koji jos uvijek misle da je vegetarijanstvo nesto ekstremno i da je nezdravo, trebaju samo malo vise procitati, nista drugo. Dajte si malo vremena za citanje, jer puno toga ima na internetu. Ni mi nismo bili vegani prije, danas jesmo, prvi razlog zdravlje. I da, ja obozavam cokoladu, samo moja cokolada je organska i crna (bez mlijeka), ukusna i pojedem je malo, a ne prezderajem se. Isto tako sladoled od rizina ili sojina mlijeka se ovdje moze kupiti bilo gdje, i super ukusan.
    I da prosli mjesec sam istrcala maraton i aktivno se bavim raznim sportovima. Nikada nisam imala problema tezinom ili sa zdravljem (od kada sam vegan, zdravlje se poboljsalo bar za 50%).
    Puno pozdrava svima, i vrlo rado bih vam odgovorila na bilo kakva pitanja. Upravo se organizira Dan vegetarijanstva u San Franciscu, ove godine dva dana.Nesto sto se ne propusta.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    A da, i buduci da mi prijateljica radi u jednom velikom i poznatom medicinskom centru kao nutricionista, od nje cujem svasta o danasnjoj djeci i njihovim problemima. Mi slijedimo Ameriku bas po tim negativnim stvarima, recimo brzi restoranji i junk hrana, sve veliko i ubrzano, upakirano i uljepsano, itd, samo ne zdravo.
    Recimo uvijek zna spomenuti koliko dijece koja piju velike kolicine kravljeg mlijeka znaju biti anemicni sa zeljezom!!! Iz osobnog iskustva sam vidjala djecu koja zive sa bocom mlijeka u ruci, a blijedi i anemicni, i cesto puta imaju visak kila. Koji se kasnije pretvoti u dijabetes, alergije, astmu, probelme sa probavom i td.
    Sto se tice zeljeza i vegetarijanstva, mislim da tjelo opcenito treba biti zdravo da bi pravilo absorbiralo bilo koji mineral ili vitamin. Znaci malo prociscavanja ne bi skodilo. Drugo, zitarice, sjemenke, orasasti plodovi, zeleno lisnato, te morske biljke su bogate zeljezom.
    KOd nas doma, neki od bliznjih su imali problema sa zeljezom i svasta su radili da bi ga nadoknadili, isto tako tablete zeljeza koje su i dozivotno ostetile stomak i probavu, te eksperimentalno uzimanje zeljeza is rekla-kazala napitaka (kuhati cavle u cvenom vinu ) itd.
    Pozdrav svima!! 8)

  8. #58
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Marilu, obzirom da si u USA, hajd molim te nesto provjeri kad ides u ducan na polici s mlijekom: koliko se marki mlijeka uopce moze kupiti a da nije "reconstituted milk".
    Mislim da postoji stanovita razlika izmedju svjezeg, pasteriziranog, skuhanog, UHT, u prahu i reconstituted. Kod nas (hvala Bogu) za sada nema reconstituted smeca. To cudo cak nema ni okus po mlijeku, a najblize je razvodnjenom Jupolu.

  9. #59
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj marilu prvotno napisa
    J Meni nije toliko razlog to sto oni jedu meso, vec sto mi djecu (ljeti kad dodjemo) uce jesti junk hranu. Recimo one kroasane zapakirane sa punjenjem od cokolade, djecu je lako na to naucitit, te bombone, zvake itd, koji su puni onih E brojeva, te hidrogeniziranih masti i ostalih umjetnih aroma i boja. Nevezano jeste li vegetarijanac ili ne, ako se hranite sa takvim junkom, onda se ne volite i ne volite nikog oko sebe.
    meni se doslovce dize kosa na glavi na sve to sto si ti nabrojala i cinim sve da tu averziju prema svim tim eee, bojama, trans- i inim masnocama prenesem i na svoje dijete.
    i uvijek ponavljam da to nije hrana. bakina pita od jabuka, (jest da ima nesto secera) je hrana. koju ne jedes svaki dan.
    ali ti kroasni zapakirani u foliji, a sastav na deklaraciji vrvi od eeova i slicnog nije hrana. ni za bilo koji dan.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Mene najvise zanima ako se preselimo u Hrvatsku, kako cu rijesavati probleme vrtica, skole itd.
    Koliko mi je poznato, prije nekoliko godina nije bilo nijednog drzavnog vrtica (u Zagrebu) koji je imao veggie opciju na meniju, mozda se to u medjuvremenu promijenilo...

    Moji prijatelji su sinu svako jutro kuhali rucak koji je bio slican onome kojega su djeca imala u vrticu toga dana (ali veggie verzija, npr. seitan ili sojini odresci umjesto mesa i slicno) i to im je dobro funkcioniralo (mama je dobila cijeli meni tjedan dana unaprijed)

    Mislim da waldorfski vrtic jos uvijek ima uglavnom nemesnu prehranu (ali ukljucuje ribu jednom tjedno)
    Ovo sve vrijedi samo za Zagreb, kako je drugdje, ne znam.

    Ovo sto si napisala za cokoladne kroasane tip hrane....to je bas tocno. Meni se to cini kao potencijalni problem u buducnosti, za sada Shantana obozava snackati sirovo povrce, orasarke, voce i razne kucne namaze pa nije frka.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    82

    Početno

    Drage i dragi moji, ne znam sto bih vam rekla... ustvari, ne znam odakle da pocnem, vec tri dana mi je doslovno zlo, uzrujana sam do ibera i luda!

    Naime, da skratim... mi smo vegani, klinac (super zdrava desetomjesecna beba koja nikad nije imala grceve, super se razvija, zubi mi izbili da mi nismo niti skuzili, bla bla bla, vec sam sama sebi dosadna nabrajajuci dokaze da mi je dijete zdravo...), takoder je vegan (sto je s obzirom na njegovu starost sasvim normalna stvar) i kao takvog ga namjeravamo odgajati i dalje. Onako mladi (hm...) i nadobudni, pedijatru smo vec pri prvom susretu rekli sto smo i kakvi su nam nazori. Prvi put se nije uopce obazreo, vec mi je prekjucer, onako usput dok sam klinca oblacila, rekao: "a vi cete mu pocet davat meso?". Nisam uopce obratila paznju na njegovo pitanje, vec lezerno odgovorila da necu... E, a na to je nas dobri doktor rekao, opet citiram: "ONDA CU VAS JA PRIJAVIT CENTRU ZA SOCIJALNU SKRB RADI NEBRIGE JER DJETETU MORATE DAT DA JEDE MESO!" Mrtav - hladan! Ja sam ga, doslovno, pitala je l on to mene zaje..., onako, sva u cudu, a on veli da je takav naputak. Ja reko: "Ciji!?" On veli: "pa Ministarstva!". Na moje pitanje mogu li vidjet taj naputak, pogadate, rekao je da ne mogu! E, tu je meni pala roleta, uzela sam klinca, rekla mu da nek me slobodno prijavi i svetom ocu papi ako je zanemarivanje djeteta to sto mu umjesto bananka dajem suho voce, da nismo jucer sisli s grane i da prijavu cekam s odvjetnikom!

    Rekli smo si jos svasta, on meni da ja nisam vlasnik djeteta, da mu ne smijem ugrozavat zdravlje, da MORA jest mlijeko i, opet citiram na svekoliko moje zgrazanje: "dat mu barem zumanjak, jer i to je meso :shock: !". Na moje jednostavno pitanje "zasto", odgovor je bio "zato sto tako kaze suvremena znanost!" Bljak, rig...

    Uglavnom, otisli mi od pedijatra spremni na fight! Ljuta sam vec dva dana! Sve smisljamo kako adekvatno reagirati, razmisljam o svojim i djetetovim pravima, uzasnuta sam i bijesna, i naravno, u iscekivanju socijalne sluzbe... joooooj, samo nek nam dodu! Mozda im avocado u nasem frizideru bude dovoljan dokaz da nas sve skupa posalju na prisilni rad!

    Eto, sad vi, dragi moji vegetarijanci i vegetarijanke, razmislite u kakvom drustvu svi skupa zivimo i udijelite kakav pametan savjet!

    Jos onako, usput: fight oko odbijanja cijepljenja necu ni pocet prepricavat, Covjek je totalno posandrcao!

  12. #62
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Hm, a kako je on to vegan sa deset mjeseci?

  13. #63

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Marilu, obzirom da si u USA, hajd molim te nesto provjeri kad ides u ducan na polici s mlijekom: koliko se marki mlijeka uopce moze kupiti a da nije "reconstituted milk".
    Mislim da postoji stanovita razlika izmedju svjezeg, pasteriziranog, skuhanog, UHT, u prahu i reconstituted. Kod nas (hvala Bogu) za sada nema reconstituted smeca. To cudo cak nema ni okus po mlijeku, a najblize je razvodnjenom Jupolu.
    Buduci da vise ne kupujem u obicnim supermarketima nego velikim trgovinama zdrave hrane kao sto su Whole Foods, ne bi ti znala reci da sam ikada vidjela mlijeko koje je tako napravljeno. Znam da imaju sirova organska mlijeka, veoma kvalitetna (ne pijem ih ali sam dosta citala o tome i cujem okolo), te obicna pasterizirana i valja i homogenizirana organski i ne organska mlijeka. Californija ima dosta u zadnje vrijeme organic hrane, pa tako i mlijeka i mesa. Ja bez ikakvog problema mogu sve kupovati organski uzgojeno.
    I kod nas je velika zabluda da u Americi nema zdrave hrane. Nazalost koliko god ima fast fooda i ostalog junka, toliko i ma i brdo zdrave hrane. Otidjite na ovaj gore WholeFoods.com, a po US ih ima masu drugih, koji imaju izrazito zdravu hranu. Niti cijene s obzirom na platu nisu uopce skupe.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Iznenadjena prvotno napisa
    Drage i dragi moji, ne znam sto bih vam rekla... ustvari, ne znam odakle da pocnem, vec tri dana mi je doslovno zlo, uzrujana sam do ibera i luda!

    Naime, da skratim... mi smo vegani, klinac (super zdrava desetomjesecna beba koja nikad nije imala grceve, super se razvija, zubi mi izbili da mi nismo niti skuzili, bla bla bla, vec sam sama sebi dosadna nabrajajuci dokaze da mi je dijete zdravo...), takoder je vegan (sto je s obzirom na njegovu starost sasvim normalna stvar) i kao takvog ga namjeravamo odgajati i dalje. Onako mladi (hm...) i nadobudni, pedijatru smo vec pri prvom susretu rekli sto smo i kakvi su nam nazori. Prvi put se nije uopce obazreo, vec mi je prekjucer, onako usput dok sam klinca oblacila, rekao: "a vi cete mu pocet davat meso?". Nisam uopce obratila paznju na njegovo pitanje, vec lezerno odgovorila da necu... E, a na to je nas dobri doktor rekao, opet citiram: "ONDA CU VAS JA PRIJAVIT CENTRU ZA SOCIJALNU SKRB RADI NEBRIGE JER DJETETU MORATE DAT DA JEDE MESO!" Mrtav - hladan! Ja sam ga, doslovno, pitala je l on to mene zaje..., onako, sva u cudu, a on veli da je takav naputak. Ja reko: "Ciji!?" On veli: "pa Ministarstva!". Na moje pitanje mogu li vidjet taj naputak, pogadate, rekao je da ne mogu! E, tu je meni pala roleta, uzela sam klinca, rekla mu da nek me slobodno prijavi i svetom ocu papi ako je zanemarivanje djeteta to sto mu umjesto bananka dajem suho voce, da nismo jucer sisli s grane i da prijavu cekam s odvjetnikom!

    Rekli smo si jos svasta, on meni da ja nisam vlasnik djeteta, da mu ne smijem ugrozavat zdravlje, da MORA jest mlijeko i, opet citiram na svekoliko moje zgrazanje: "dat mu barem zumanjak, jer i to je meso :shock: !". Na moje jednostavno pitanje "zasto", odgovor je bio "zato sto tako kaze suvremena znanost!" Bljak, rig...

    Uglavnom, otisli mi od pedijatra spremni na fight! Ljuta sam vec dva dana! Sve smisljamo kako adekvatno reagirati, razmisljam o svojim i djetetovim pravima, uzasnuta sam i bijesna, i naravno, u iscekivanju socijalne sluzbe... joooooj, samo nek nam dodu! Mozda im avocado u nasem frizideru bude dovoljan dokaz da nas sve skupa posalju na prisilni rad!

    Eto, sad vi, dragi moji vegetarijanci i vegetarijanke, razmislite u kakvom drustvu svi skupa zivimo i udijelite kakav pametan savjet!

    Jos onako, usput: fight oko odbijanja cijepljenja necu ni pocet prepricavat, Covjek je totalno posandrcao!
    Iznenadjena, mislim da se ne bi trebala iznenadjivati, a posebno ne uzrujavati. Iza tebe stoji tko zna koliko dokaza da je veganstvo sasvim zdravo za djecu. Tom doticnom doktoru mozes reci, ako vec nista nije citamo o veganstvu, onda mu se ponudi da mu doneses literaturu. Drugo, on moze prijaviti koga hoce za bilo koji razlog, ali ako je vase dijete zdravo, on tu nista ne moze. A sto bi ti moja mama mogla dati jedan savjet, ako ne zelis da se svadjas ili trosis vrijeme na takve doktore, samo reci da da, jede on meseka, i mlijeka i jaja svaki dan redovito. A onda kad dijete naraste, onda mu mozes reci, da to dijete nikada nije taklo mesa, pa ga vidi sada . Ja sam sa svojim padijatrom (jebi** nije Hrv. ) to ispocetka rijesavala da dijete odbija meso i da cu jos pricekati s tim. Onda polako kazes i nahvalis koliko dobro papa druge stvari i kako obozava avokado ili kikiriki maslac. Takve danasnje doktore moras da varas, iako nije posteno da jednostavno mozes stajati iza svojih uvjerenja, ali je puno lakse. Kroz moje godine iskustva sa raznim doktorima koji su me svacim plasili, ja se samo nasmijem, JER NIJE VRIJEDNO UZRUJAZVANJA!!!!. Bebe to osjetu i onda su one nervozne.
    Samo nastavi ono sto je bitno, a to sto ce jedan doktor reci , koji mozda nije imao dva sata nutricionizma na faksu, ma!!???
    Ja danas imam iza sebe dosta procitanih knjiga, dosta stranica na internetu koje sam proucila, i nalazim se tamo gdje ima puno vegetarijanaca, tako kad mene netko nesto pita zasto ne meso, onda ja kao enciklopedija odgovaram. A sa doktorima danas razgovaram sve u strucnim terminima, dosta statistike, istrazivanja, dokaza, osobnih iskustava koje ne mogu pobiti, jer ipak imam dijecu koja su iznimno zdrava i to nemogu nikako pobiti.
    Uglavnom, dosta literature, strpljenja i odluci sta ti je lakse, ono pravit se lud ili glavnom kroz zid i objasnjavaj! Mislim iz iskustva da uvijek trebas pokusati pridobiti takve doktore, jer ja to vidim kao veci izazov. Meni su takvi najdrazi, jer kad jednog dana takav doktor prestane razmisljati o mesu i mlijeku kao "wonder" hrani, onda se ovaj cijeli svijet mjenja. Tako to vidi kao dobru stranu, svatko se moze promijeniti!! Sve najbolje, malenom veliki veganski poljubac!!

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Hm, a kako je on to vegan sa deset mjeseci?
    pa i moj je bio u toj dobi... hm, osim ako ne mislis da sa ja krava

  16. #66

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Hm, a kako je on to vegan sa deset mjeseci?
    Ako je mama jede cisto biljnu hranu, onda naravno da je.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ono sto ja zelim cuti od pedijatara kad vide moje dijete je njegovo misljenje o onome sto vidi... a ne o onome sto mu ja imam za reci. Mi nasoj pedijatrici nismo govorili o tome da smo vegetarijanci, jer nismo imali zasto, a znali smo da ce je tada gledati drugim ocima i traziti potencijalne probleme itd itd... Takoder, nemam zasto to spominjati ni ovaj put. Mislim da majke koje jedu meso ne pricaju o tome koje meso i kako pripremljeno daju, zasto sam onda ja duzna spomenuti svoj izvor bjelancevina? Nisam. Stoga, da, ponekad je najbolje sutiti.
    Uzzzasno mi je zao sto si morala ovako nesto dozivjeti, Iznenadjena. Ovakva iskustva te drze pod stresom i par dana. Sjecam se toga. I ja sam imala poriv dijeliti sa ljudima svoje svjetonazore nekad i to cinila precesto i neoprezno. I ljutila sam se sto oprez mora postojati. Ali mora, zato sto ugrozavas svoj unutarnji mir radi poljuljavanja necijih uvrijezenih stavova.

    Znate li da ce ljuti opcenita misljenja uvijek gorce braniti nego ona vlastita?
    I znate li da ih mi, ljudi koji dokazuju da je baza njihova razmisljanja potencijalno upitna, ugrozavamo samim svojim postojanjem? A kako se tko ponasa kad je ugrozen, stvar je osobnosti.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Ono sto ja zelim cuti od pedijatara kad vide moje dijete je njegovo misljenje o onome sto vidi... a ne o onome sto mu ja imam za reci. Mi nasoj pedijatrici nismo govorili o tome da smo vegetarijanci, jer nismo imali zasto, a znali smo da ce je tada gledati drugim ocima i traziti potencijalne probleme itd itd... Takoder, nemam zasto to spominjati ni ovaj put. Mislim da majke koje jedu meso ne pricaju o tome koje meso i kako pripremljeno daju, zasto sam onda ja duzna spomenuti svoj izvor bjelancevina? Nisam. Stoga, da, ponekad je najbolje sutiti.
    Uzzzasno mi je zao sto si morala ovako nesto dozivjeti, Iznenadjena. Ovakva iskustva te drze pod stresom i par dana. Sjecam se toga. I ja sam imala poriv dijeliti sa ljudima svoje svjetonazore nekad i to cinila precesto i neoprezno. I ljutila sam se sto oprez mora postojati. Ali mora, zato sto ugrozavas svoj unutarnji mir radi poljuljavanja necijih uvrijezenih stavova.

    Znate li da ce ljuti opcenita misljenja uvijek gorce braniti nego ona vlastita?
    I znate li da ih mi, ljudi koji dokazuju da je baza njihova razmisljanja potencijalno upitna, ugrozavamo samim svojim postojanjem? A kako se tko ponasa kad je ugrozen, stvar je osobnosti.
    Ovo si tako fino rekla, totalno se slazem. Zasto mi uopce trebamo nesto objasnjavati? Dijete je zdravo, sve u redu, to je to!

  19. #69

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Nisam uopce obratila paznju na njegovo pitanje, vec lezerno odgovorila da necu... E, a na to je nas dobri doktor rekao, opet citiram: "ONDA CU VAS JA PRIJAVIT CENTRU ZA SOCIJALNU SKRB RADI NEBRIGE JER DJETETU MORATE DAT DA JEDE MESO!" Mrtav - hladan! Ja sam ga, doslovno, pitala je l on to mene zaje..., onako, sva u cudu, a on veli da je takav naputak. Ja reko: "Ciji!?" On veli: "pa Ministarstva!". Na moje pitanje mogu li vidjet taj naputak, pogadate, rekao je da ne mogu! E, tu je meni pala roleta, uzela sam klinca, rekla mu da nek me slobodno prijavi i svetom ocu papi ako je zanemarivanje djeteta to sto mu umjesto bananka dajem suho voce, da nismo jucer sisli s grane i da prijavu cekam s odvjetnikom!
    Iznenadjena, svidja mi se tvoj spirit
    Samo nemoj da te to ubedira, stvarno nema smisla zbpg takve temeljno pogresne argumentacije, vjerojatno ne treba ni trositi vrijeme na razgovore, nego promijeniti pedijatra.
    Prije desetak godina bio je jedan profac na zagrebackom tehnolosko-prehrambenom faksu koji je ucio svoje studente da trudnice koje su vegetarijanke ugrozavaju zivot svojega djeteta i da se trebaju krivicno goniti.

    Citam danas u knjizici Informed Choice, koju je izdala MIDIRS (Midwives Information and Resource Service), profi organizacija za babice u Velikoj Britaniji, pod odjeljkom Prehrane u trudnoci:
    "Vegetarijanci koji ne jedu meso, mogu dobiti sve potrebne nutritivne sastojke kao i svejedi, slijedeci principe izlozene u poglavlju Diet in Pregnancy, tako da zamijene bjelancevine zivotinjskog podrijetla s onima nezivotinjskog podrijetla." Onda jos nesto pricaju o zeljezu koje je manje "bioavailable" nego zeljezo u mesu, pa da se treba paziti na dobar unos biljne hrane bogate zeljezom plus vitamin C, ne piti cajeve koji sadrze tanin uz hranu, jer tanin veze zeljezo, nego izmedju obroka.
    "Prehrana koja sadrzi raznolike namirnice je najbolji nacin da se osigura unos potrebnih nutritivnih sastojaka, a obogacena hrana, npr. zitne pahuljice (cereals), kruh i proizvodi od zitarica su dobar izvor dodatnih nutritivnih sastojaka."

    Onda ide poglavlje o veganima u kojem kazu da trebaju ekstra vitamin B12, ali da to oni vjerojatno vec otprije znaju., te gdje se sve on moze dobiti u veganskoj hrani. "osim toga, vitamin D i kalcij, mogu biti nizi, pa se ta to treba obratiti paznja i uzimati supplements , u slucaju potrebe)."

    Jedini je meni problem u tom letku sto su i vegetarijanci i vegani stavljeni pod poglavlje Vulnerable groups, a nakon njih slijede Zene koje imajuna male prihode, nakon cega slijede Zene koje su iz manjinskih skupina da bi zavrskili s adolescentnim trudnicama.

    ali dobro....polako, jos 20ak godina pa ce biti najnormalnije

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    evo,iznenadjena, i ja bi ti rekla da se ne zivciras...
    anita je lijepo opisala imoje stajaliste a ja bi dodala da sam,dok smo bili u hr 'nasnjofala' da bi pedijatar mogao imati slicnu reakciju kao i tvoj(uf,ali ipak ovaj vas je bas kao da je pao s marsa) i jednostavno sam mudro sutila a on se divio...
    za vec spominjanog pedica ovdje sam 'nasnjofala' da mu mogu riskirati reci i taj podatak... i nisam se prevarila... eto on je treci doktor koji je skroz ok a da ga osobno znam (je sam li rekla da nije star )...
    a prvi je moj prijatelj doktor koji radi na rebru i sam je vegetarijanac...
    drugi je moj doktor ovdje - nije vege i, zacudo , star je ali je proputovao u vise navrata svijet (kao mladi vagabund ali i kasnije po sluzbenoj/znanstvenoj liniji) i specijalist je za tropske bolesti...

  21. #71
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj marilu prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Hm, a kako je on to vegan sa deset mjeseci?
    Ako je mama jede cisto biljnu hranu, onda naravno da je.

    hahaha pa onda je vegan i ako pije kravlje mlijeko

  22. #72

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Citiraj marilu prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Hm, a kako je on to vegan sa deset mjeseci?
    Ako je mama jede cisto biljnu hranu, onda naravno da je.

    hahaha pa onda je vegan i ako pije kravlje mlijeko
    Dok god je to mlijeko njegove mame, meni je to prirodno i meni je on jos uvijek mali vegan. Ali i meni je pomalo smijesno!!

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    Citiraj Iznenadjena prvotno napisa
    E, a na to je nas dobri doktor rekao, opet citiram: "ONDA CU VAS JA PRIJAVIT CENTRU ZA SOCIJALNU SKRB RADI NEBRIGE JER DJETETU MORATE DAT DA JEDE MESO!"
    Pred nekoliko godina sam čula da se u Hrvatskoj vegetarijanstvo djece službeno smatra zlostavljanjem :shock: (frendica saznala na nekoj pedagoškoj edukaciji), tako da ova njegova priča možda nije bez osnove. Koliko god mi bili šokirani time.
    Zna li tko više?

  24. #74
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zivimo u drzavi koja apsolutno sve u vezi nase djece odlucuje umjesto nas. Od toga kako i gdje ce se roditi, preko obveznog cijepljenja, obvezne osnovne skole (nedajboze obvezne srednje skole)... Nije cudno sta se i neciji rucak promatra kao nesto sto treba kontrolirati. Ja se sjecam da su mene uvijek na skolskim sistematskim pregledima uvijek pitali koliko puta tjedno jedemo doma meso.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Zivimo u drzavi koja apsolutno sve u vezi nase djece odlucuje umjesto nas. Od toga kako i gdje ce se roditi, preko obveznog cijepljenja, obvezne osnovne skole (nedajboze obvezne srednje skole)... Nije cudno sta se i neciji rucak promatra kao nesto sto treba kontrolirati. Ja se sjecam da su mene uvijek na skolskim sistematskim pregledima uvijek pitali koliko puta tjedno jedemo doma meso.
    Moji sinovi su vegani i oni se vise ne cijepu, sto mislite sto bi njih imali pitati? Mislite li da bih ja tamo odmah imala toliko velike probleme da bi se morala boriti za njih? SAmo razmisljajuci unaprijed o tome, to me strasno ljuti!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    bas je to marta mudro srocila...
    (iako se stalno sverca na ovom topiku )

  27. #77
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mozda se prestanem svercat

  28. #78

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ma bas mi je to palo na pamet....sumnjivi su mi bili oni orasi tijekom posljednje trudnoce

  29. #79

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    7

    Početno

    Reci tom pedijatru da se informira kod pedijatra Milana Stanojevica na Sv.Duhu o vegetarijanstvu.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    A zasto neki vege kad dodju u prvim danima kod pedijatra kazu-znate, mi smo vam vegani/vegetarijanci? Mene nitko nis ne pita,a ja niti ne spominjem, jer mi je takav nacin zivota prirodan, a jedenje leseva totalno ludo. Oni koji jedu zivotinje sigurno ne dolaze pedijatru govoreci-znate mi smo vam mesozderi.
    Gledala sam sad topic pod zdravlje djece- nametanje vegetarijanstva djeci.Bolje da nisam citala, , uzas, kojih tuka ima!!!!
    Zivjele osobe vise svijesti!!!

  31. #81
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Gle, prehrana crkotinom rezultira povišenim željezom, a kako smo ipak manjina, a "normalne" vrijednosti se rade prema prosječnoj, željezom nabildanoj populaciji - ispada da smo malokrvni.
    Dakle, ima smisla pedijatru reći svoju prehrambenu orijentaciju kako te ne bi nepotrebno maltretirao s kojekakvim pretragama, željezom u tabletama i slično. To što oni ne znaju takav podatak iskoristiti - govori o njihovoj zatucanosti.

  32. #82
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    čemu spominjanje tuka, crkotina i više svijesti? kritiziranje vegetarijanstva takvim riječnikom ovdje ne bih dozvolila, mislim da ni obrnuto nije potrebno.

  33. #83
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Čuj, motiviran sam odobrenjem FDA za korištenje virusa u cilju očuvanja "svježine" mesa u prodaji. Mislim da starim leševima možeš svakako tepati, ali se ipak svodi na isto. Hrvatski se to kaže crkotina, strvina...
    Kroz povijest se ta crta vuče od davnina. Recimo papar. U Rimskom carstvu se koristio za kamufliranje smrada trulećeg mesa. Koliko je to bilo važno govori njegova cijena u tom vremenu: unca papra=unca zlata.
    U novijoj povijesti koriste se antibiotici, a najnoviji su virusi.

    E, pa uslast!

    (Svaki stručnjak bez uvida u napredak svoje struke u zadnjih 10 godina je zatucan. Ako ne vjeruješ, pitaj okolo.)

  34. #84
    Annar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    264

    Početno

    Drago mi je da je zazivio ovaj vegetarijaski topic. Pridruzujem se objerucke
    Imam jedan prijedlog, više će zvučati kao utopija, ali mogli bi probati. Šta kažete da poradimo na uvođenju veg. menija u državne vrtiće? Jel se to već pokušavalo, zna netko od koga/gdje početi? Mislim da individualni potezi neće koristiti, trebalo bi se skupiti dosta roditelja.
    Mene užasava činjenica da će Nuša skoro u vrtić, a fin. situacija nam nije blistava i ne znam hoćemo li si moći priuštiti waldorfski. Čula sam priče roditelja koji su vegetarijanci pa nose nose klincima klopu u vrtić, ali često im tete "dodaju" nešto što nebi trebale. Vidim i tu na forumu da se dosta roditelja raspituje o takvoj prehrani pa eto... Da li Roda kao udruga može stati iza takvog zahtjeva ili je to izvan vaše domene?

  35. #85

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Annar -
    1) Mislim da Roda kao Udruga ne zastupa vegetarijansku prehranu kao jedini i najbolji izbor. Rode su informirane mame i znaju sve sto je ok i nije ok, ali nisu sve vegetarijanke niti mislim da bi se to uklopilo u njihov plan rada. To je naravno samo moje misljenje.

    2) Uvodenje veg. prehrane u vrtice postojalo je samoinicijativno od jedne tete tu u vg vrticu i nije proslo dobro. Zasto? Zato sto djeca to nisu zeljela jesti. Musle za dorucak djeci koja uvijek jedu kruh s namazima ili pastetom ili povrce pripremljeno od kuhara nevegetarijanaca (citaj: nije fino jer ne znaju da povrce moze biti fino i ne znaju ga tako spremiti). Jednostavno nije funkcioniralo i ja se ni ne cudim.

    Jedino na cemu bi se realno mogli i trebali boriti je da postoji pravi izbor za djecu vegetarijance u vrticima, da se djecu ne tjera jesti sto ne zele i da se tete organiziraju (odnosno vrtici) za djecu koja imaju drugaciju prehranu. Kao sto bi trebao postojati pravi izbor za da/ne ici na vjeronauk, a ne ovako, potpuno nametnuto i po defaultu svi upisuju.

    I u waldorfskom ti se jede salama (od mesa)... ni tamo bas nije sve presjajno sto se prehrane tice, nego je evo, tocno onako kako bi ja voljela da bude u drzavnima i mozemo, da, na tome poraditi. Ja sam za!

  36. #86

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Svatko tko jede meso trebao bi bar jednom u zivotu posjetiti klaonicu da bar malo dobi uvid kako dolazi sva ta lijepo pakirana "hrana" na police ducana. Kada ugleda suze krave koja place za telicem, kada cuje vriskove i borbu za zivot, pa ako i tada ostane u uvjerenju kako su zivotinje stvorene da ih ljudi jedu, onda mislim da sa pravom mogu reci da im je i srce i mozak zatucan. Ali svatko ima svoju slobodnu volju i neka zivi kako zeli.

    NITKO NEMA PRAVO UZETI NEKOME ZIVOT, I TO DA BI GA JEO :shock: !

    Sjecam se jednog teksta njemackoga kuhara, joj da ga bar znam citirati....
    kada se jastog stavi ziv u vrucu vodu ( da bi dobio onako lijepu ruzicastu boju), onda njegovo tijelo pocinje ispustati kao neku mast oko tijela kako bi ga ohladilo, a kada niti to ne pomaze, onda pocinje udarati po poklopcu. Njezna majcinska ruka puna ljubavi gladi i mazi glavu svoga obozavanoga djeteta, a neposredno nakon toga ulazi u kuhinju i tom istom rukom stavlja jastoga u uzavrelu vodu. Kaze se da se hrana kuha sa ljubavlju za nase najmilije, a gdje je ljubav u ubijanju?
    Nikada nije kasno da se srce smeksa shvacajuci koliko su zivotinje nevine i divna stvorenja, trebaju nasu ljubav i zastitu, a zeludac i jezik se itekako mogu zadovoljiti ne nanasajuci bol drugima, spremajuci hranu u vrlini ( voce, povrce, zitarice...) i ljubavi bez i jedne kapi prolivene krvi.

  37. #87
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    čemu spominjanje tuka, crkotina i više svijesti? kritiziranje vegetarijanstva takvim riječnikom ovdje ne bih dozvolila, mislim da ni obrnuto nije potrebno.
    Potpisujem.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    mozda da se na tragu ovoga vratimo prvotnoj ideji topika: kako odgajati djecu u duhu vegetarijanstva...

    Ja Shantani jednostavno kazem da mi ne jedemo zivotinje, kada ona kaze da bi jela zabe
    Sto vi radite?

  39. #89

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    )
    Mislim da Roda kao Udruga ne zastupa vegetarijansku prehranu kao jedini i najbolji izbor. Rode su informirane mame i znaju sve sto je ok i nije ok, ali nisu sve vegetarijanke niti mislim da bi se to uklopilo u njihov plan rada. To je naravno samo moje misljenje.
    teoretski bi se moglo uklopiti jer Roda zagovara bolju skrb u vrticima koja, mozemo pretpostaviti, ukljucuje i individualiziran pristup djeci. Prehrana je vazan dio osobnosti covjeka, vezana je cesto za njegovu zivotnu ideologiju tako da nepostojanje vegetarijanskog ili veganskog ili kosher ili halal itd... menija moze se protumaciti kao diskriminacija po hrani.

    na mislim da bi se Roda time trebala baviti, samo da bi se mogla.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Jastoge iz SAD-a i Kanade uvoze u Italiju. Nakon ulova, životinje na tekućim vrpcama sortiraju po veličini i sa svezanim kliještima pojedinačno pakiraju u metalne kutije. Jastozi ostaju naslagani danima i tjednima u rashladnim komorama sve dok ih ne otpreme do Metroa, gdje ih često još tjednima drže nepomične i bez hrane u akvarijima. Njihov put patnje završava tako da ih bacaju žive u lonac s kipućom vodom, iz koje bezuspješno pokušavaju pobjeći.

    Jastozi smješteni u bazenima pate od stresa povezanog sa zatočeništvom, niskom razinom kisika i prenatrpanošću. Budući da ove morske životinje nemaju autonomni živčani sistem koji bi ih doveo u stanje šoka kada su ozlijeđene, jastozi osjećaju svaki trenutak agonije koja im se zadaje pri transportu i prije njihove smrti u kipućoj vodi.

    Po dr. Jarenu G. Horsleyu, zoologu za beskralježnjake, jastozi imaju 'sofisticirani živčani sustav' i 'izrazito pate' kada ih režu ili kuhaju na živo.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    čemu spominjanje tuka, crkotina i više svijesti? kritiziranje vegetarijanstva takvim riječnikom ovdje ne bih dozvolila, mislim da ni obrnuto nije potrebno.
    mislim da tuka nije bila umjesna.
    Sto se crkotina i svijesti tice....ipak je ovo topik za one koji smatraju da je meso nepodoban izvor prehrane za njih i/li njihovu djecu, iz razlicitih razloga.
    Ja bih se slozila s time da je meso mrtve zivotinje lesina i da nije podobno za razvoj visih stanja svijesti, (ma sto nam to znacilo). Netko tko ga jede ili ne jede, ne treba se s time sloziti.
    Ipak ovo nije rasprava s onima koji ne misle tako, nego rasprava kako se kao roditelj nositi sa drustvom kojemu je norma jedenje mesa i u kojemu je, na zalost, vrlo cesto prisutna tendencija osude vegetarijanske prehrane kao nedostatne ili neprimjerene djeci.

    Mozda bolje da se drzimo "teme" i da ne ulazimo u raspravu o vegetarijanstvu.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    smile, mozda bolje da ne pises u ovom smjeru.
    bilo je vec u proslosti topika na kojima se raspravljalo na taj nacin i oni se opet mogu otvoriti.
    Mislim da ovaj topik nije zamisljen kao polemicki topik je li vegetarijanstvo ok i zasto ili veggie vs. carni, nego je otvoren za one koji jesu vegetarijanci da podijele svoja iskustva itd... u podizanju, odgajanju djece na vegetarijanskim nacelima.
    barem sam ga ja tako shvatila.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    da, slazem se.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    mozda da se na tragu ovoga vratimo prvotnoj ideji topika: kako odgajati djecu u duhu vegetarijanstva...

    Ja Shantani jednostavno kazem da mi ne jedemo zivotinje, kada ona kaze da bi jela zabe
    Sto vi radite?
    Moj stariji nikada nije htio niti taknuti nesto sto dolazi od zivotinja, a sada mu se razvio njuh za namirisati juhu od kokose ili mesa. Odmah kaze ako nesto mirise na meso. Par puta sam i ja pomislila da jedemo nesto tako u Tajlandskom restoranu, jer su imali vegetarijansku juhu koja je uzasno mirisala na mesnu. Ja je jednostavno nisam mogla pojest iako su oni tvrdili da je veggie!
    Sa mladjim je to malo drugacije, jer on voli jesti mesne proizvode, iako ih nikada u zivotu nije niti probao (osim par puta ribe i jaja). VOli one veggie salame ili veggie rebarca ili bilo sto drugo sto imitira meso, iako ja smatram da je to nezdravo, ali imamo nekada u frizideru zbog toga sto moj muz voli napraviti sendvic koji posjeca na salamu. Tofu isto tako prvi nestane sa tanjura, a obozava bademe ili orahe i sl. , znaci jacu i masniju hranu. Kad jede bilo koje povrce sa pare, tu obavezno stoji posuda sa biljnim maslom koji on zlicom vadi i jede.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Annar -
    1) Mislim da Roda kao Udruga ne zastupa vegetarijansku prehranu kao jedini i najbolji izbor. Rode su informirane mame i znaju sve sto je ok i nije ok, ali nisu sve vegetarijanke niti mislim da bi se to uklopilo u njihov plan rada. To je naravno samo moje misljenje.

    2) Uvodenje veg. prehrane u vrtice postojalo je samoinicijativno od jedne tete tu u vg vrticu i nije proslo dobro. Zasto? Zato sto djeca to nisu zeljela jesti. Musle za dorucak djeci koja uvijek jedu kruh s namazima ili pastetom ili povrce pripremljeno od kuhara nevegetarijanaca (citaj: nije fino jer ne znaju da povrce moze biti fino i ne znaju ga tako spremiti). Jednostavno nije funkcioniralo i ja se ni ne cudim.

    Jedino na cemu bi se realno mogli i trebali boriti je da postoji pravi izbor za djecu vegetarijance u vrticima, da se djecu ne tjera jesti sto ne zele i da se tete organiziraju (odnosno vrtici) za djecu koja imaju drugaciju prehranu. Kao sto bi trebao postojati pravi izbor za da/ne ici na vjeronauk, a ne ovako, potpuno nametnuto i po defaultu svi upisuju.

    I u waldorfskom ti se jede salama (od mesa)... ni tamo bas nije sve presjajno sto se prehrane tice, nego je evo, tocno onako kako bi ja voljela da bude u drzavnima i mozemo, da, na tome poraditi. Ja sam za!
    Mislim da u vrticima uopce ne bi bilo tesko hraniti djecu sa vegetarijanskom hranom. Dapace bilo bi puno zdravije, ekonomicnije i vjerovatno bi im utjecalo i na ponasanje, koncentraciju i sl.
    Kad razmisljam o veggie prehrani za djecu uvijek mislim nesto zanimljivo, cak i nesto sto bi oni sami mogli pripremati. Ako uzmemo dorucak, moja djeca sama sebi napravu tost, namazu sa biljnim maslom i domacim djemom. Cesto puta napravim wafle i onda zamrznem ostatak, koji oni onda samo stavu u tost i namazu. Musli moja djeca nisu nikada volila jer us pretvrdi, ali zato vole razne druge organic cjelovite zitarice sa bademovim ili soja mlijekom. Moj mladji obozava griz.
    Za snack uvijek jedu voce ili povrce. Izribana mrkva (multipractic)sa malo grozdjica, slicu sladila je odlican snack. Obicna isjeckana mrkva, bilo koje drugo svjeze voce, voce smiksano itd. Posebno ovo sa miksanje, svako dijete u vrticu bi obozavalo pomoc sa miksanjem, a unutra se svasta da staviti i ono sto ne volu. Jedan takav mix zna imati i po 500 kalorija, jer ja obavezno stavim zlicu-dvije lanenog ulja i samljevenom hempa.
    Rucak: spageti sa veggie sosom, makaroni sa biljnim sirom, lasanja, okruglice od rize sa povrce, orasi itd ; zeleni pire krompiri sa veggie polpeticama i prelijevom od glijva, razni sendvici, topli hladni sa raznim namazima i povrcem, burito, pirjana riza sa tofu i povrcem, burek, zeljanice itd.
    Bitno je samo da se polako djeca navikavaju na drugaciji okus i da jedu slicnu hranu, npr. ako doma jedu tjesteninu sa mesom, ovdje se samo mogu dodati sojine ljuspice ili sl.
    Ja djecu volim uciti jednostavno, narezani krastavici, mrkvica, poparene brokole i cvjetaca -sa sosom (dipom). Djeca isto tako vole dosta toga sama ciniti, pa ako sami nesto pripremu, ima vise sanse da to i pojedu.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    mozda da se na tragu ovoga vratimo prvotnoj ideji topika: kako odgajati djecu u duhu vegetarijanstva...

    Ja Shantani jednostavno kazem da mi ne jedemo zivotinje, kada ona kaze da bi jela zabe
    Sto vi radite?

    meni je problem sto u nasoj obitelji luka i ja ne jedemo meso niti ribu ali mm da...
    nekako je dogovor bio da ce mu mm ipak ponuditi negdje oko godinu dana... i sad, cetiri mjeseca kasnije od deadlinea, ja jednostavno imam problem...nisam mislila da ce mi to tako tesko pasti ali shvatila sam da jedenje mesa bude njegov koliko-toliko svjesni izbor... zasto sam mislila da ce to mozda biti sa godinu dana,ne pitajte...
    kad je mm vidio da mi je stvarno bed kad mu je nedavno po prviput ponudio ribu i on ju je pojeo - stvarno nisam mislila da cu se tako rasplakati (u drugoj sobi)- rekao je da njemu nije tako bitno da luka sad jede meso... da vidi koliko se trudim oko hrane i zna da nista loseg nece biti,dapace...
    izgleda da cekamo ta vremena kad i on zatrazi zabu da ju pojede... na zalost, u nasoj obitelji imat ce mu je ko i dati...
    a ja cu mu onda moci reci zasto ju ja ne jedem niti spremam... i to je sve...
    za sad mi srce govori da ne mogu...

    a u svemu mi se vrte ove misli - kako da ja poslije luki ako odluci da mu je bed jesti meso objasnim da sam to dozvolila u godinama kad on toga nije mogao biti svjestan a protivi se mom uvjerenju i osjecajima?.. da mu kazem kako je tata inzistirao?? to ne mogu a sad vidim da to nije niti istina jer je mm-u ok da ga on ne jede dok ne zatrazi...
    a ako odluci jesti meso, zatrazi ga - necu mu odbijati niti braniti... ali mu necemo nuditi... tada mi nece moci predbacivati jer se ne radi o nenadoknadivom propustu... a tatu nece moci napasti jer tata nije mesojed po uvjerenju nego po navici...
    znam da ima jos barem jedna forumasica koja ima muza koji jede meso...kako je kod vas,ako ovo citas?


    inace imam primjer prijateljice koja je u trudnoci dobila jaku zelju za mesom pa ga je cak i malo jela...kako je rodila zelja je preko noci otisla... mala joj je naravno prve tri godine tamanila (e sad, tu je njoj bio problem) gotovo iskljucivo meso, cak ga joj je i ona morala spremati jer nijebilo dosta sto je jela kod baki i sto su bake znale slati da mama ne mora stalno spremati meso... nije ju sprecavala iako se brinula za njeno zdravlje i pokusavala joj tutnuti povrca itd. da barem izbalansira prehranu... sa slabim rezultatima... no znala joj je reci da ona ne jede meso...poslije je mala i sama pitala... pa joj je odgovorila... sada ima cetiri godine i oponasa mamu u svemu... koliko je to frendici bilo cudno-dobra stvar za pocetak je bila sto je uz meso pocela jesti i drugu hranu a sada vec odbija sve cesce jesti meso... hoce li nastaviti ne znamo ali eto, ima izbor...

    zacudo,imam i suprotan primjer - jedna stara zena u susjedstvu u hr cijeli zivot jede dosta mesa i voli ga... tijekom trudnoce-jos prije nego li je sazaznala da je trudna -povratila bi svaki komadic mesa... preko noci je doslovce postala vegetarijanka...kako je rodila-opet zelja za mesom i sve po starom...da,pogadjate, rodila je vegetarijanca (prvog i jedinog zasada u obitelji)... naravno,silili su ga jako dugo godina...kamuflirali na sve moguce nacine al bi on svaku varku na kilometre skuzio... konacno odustali i covjek je sada preko 30godina svojoj prehrani...
    nevjerojatna stvar je da u tom istom susjedstvu (niz od osam kucica) postoji jos jedna takva 'rodjena' vegetarijanka koja sad ima i oko 40godina...detalje njezinog zivota ne znam ali znam da je slicnu 'torturu' prolazila u ranom djetinjstvu kao i sin susjede u gornjoj prici...

  47. #97

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Marilu, slazem se u potpunosti, samo jednostavno mi zelimo nesto sto roditelji te djece ne zele i tu je ustvari prepreka. Sve bi bilo lakse da nismo u manjini. Izborili bi se da nas je dovoljno!

  48. #98

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Lucky day... pa on je jos premali da odlucuje sam sto bi jeo. JEsti ce ono sto mu se nudi, prihvatiti ce sve ono sto oko sebe vidi (i fino mu je), jer tako djeca funkcioniraju. Ako muz ne inzistira, pa daj jos malo pricekajte.

    A ovo s plakanjem... joj, znam. Omi je prvi dan u vrticu na silu pojela juhu s mesom od koje je kasnije povracala. Vec kad smo se vracale kuci, ona mi je rekla da su je natjerali da pojede tu juhu i da joj je bilo grozno neugodno ponovno traziti da je maknu i da nije pojela ni pola jer joj je bilo fuj, ali par zlica je da se tete ne ljute. Meni su suze jednostavno krenule... nisam se mogla smiriti. Iznenadila sam samu sebe time jer samim upisom u vrtic sam znala sto nas ceka, ali to je bilo nesto jace od mene, imala sam feeling kao da sam dopustila "oneciscenje" svog savrsenog zdravog djeteta.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Lucky day... pa on je jos premali da odlucuje sam sto bi jeo. JEsti ce ono sto mu se nudi, prihvatiti ce sve ono sto oko sebe vidi (i fino mu je), jer tako djeca funkcioniraju. Ako muz ne inzistira, pa daj jos malo pricekajte.

    A ovo s plakanjem... joj, znam. Omi je prvi dan u vrticu na silu pojela juhu s mesom od koje je kasnije povracala. Vec kad smo se vracale kuci, ona mi je rekla da su je natjerali da pojede tu juhu i da joj je bilo grozno neugodno ponovno traziti da je maknu i da nije pojela ni pola jer joj je bilo fuj, ali par zlica je da se tete ne ljute. Meni su suze jednostavno krenule... nisam se mogla smiriti. Iznenadila sam samu sebe time jer samim upisom u vrtic sam znala sto nas ceka, ali to je bilo nesto jace od mene, imala sam feeling kao da sam dopustila "oneciscenje" svog savrsenog zdravog djeteta.
    Nemoj nikada tako misliti, jer ima toga puno ispred tvog djeteta, puno ce toga on isprobati i ti ga od toga nikako neces moci zastititi. On se isto tako moze razboliti i od salmonele koja je u salati, ili pojesti musicu ili crvica i sl. Nije to nista, samo da pokusas da im objasnis svoje stavove ili jednostavno poneses hranu od kuce da mu daju.
    Moj sin je isto tako povracao jednom u vrticu, i kad sam im objasnila da mu ne smiju vise nista dati sto nije doslo iz njegove torbice, tek onda su me ozbiljno shvatili. Mozes to i raspraviti sa pedijatrom, te da ti napise od cega povraca. Djeca mogu biti alergicna na razne proteine, kako mlijecne tako i na mesne koji su po meni vrlo slicni.

  50. #100
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    smile, mozda bolje da ne pises u ovom smjeru.
    bilo je vec u proslosti topika na kojima se raspravljalo na taj nacin i oni se opet mogu otvoriti.
    Mislim da ovaj topik nije zamisljen kao polemicki topik je li vegetarijanstvo ok i zasto ili veggie vs. carni, nego je otvoren za one koji jesu vegetarijanci da podijele svoja iskustva itd... u podizanju, odgajanju djece na vegetarijanskim nacelima.
    barem sam ga ja tako shvatila.
    hvala

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •