Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 285

Tema: podizanje djece vegetarijanaca i makrobioticara

  1. #101
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ispričavam se društvu zbog oštrijih tonova. Puk'o sam na viruse

  2. #102

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj marilu prvotno napisa
    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Lucky day... pa on je jos premali da odlucuje sam sto bi jeo. JEsti ce ono sto mu se nudi, prihvatiti ce sve ono sto oko sebe vidi (i fino mu je), jer tako djeca funkcioniraju. Ako muz ne inzistira, pa daj jos malo pricekajte.

    A ovo s plakanjem... joj, znam. Omi je prvi dan u vrticu na silu pojela juhu s mesom od koje je kasnije povracala. Vec kad smo se vracale kuci, ona mi je rekla da su je natjerali da pojede tu juhu i da joj je bilo grozno neugodno ponovno traziti da je maknu i da nije pojela ni pola jer joj je bilo fuj, ali par zlica je da se tete ne ljute. Meni su suze jednostavno krenule... nisam se mogla smiriti. Iznenadila sam samu sebe time jer samim upisom u vrtic sam znala sto nas ceka, ali to je bilo nesto jace od mene, imala sam feeling kao da sam dopustila "oneciscenje" svog savrsenog zdravog djeteta.
    Nemoj nikada tako misliti, jer ima toga puno ispred tvog djeteta, puno ce toga on isprobati i ti ga od toga nikako neces moci zastititi. On se isto tako moze razboliti i od salmonele koja je u salati, ili pojesti musicu ili crvica i sl. Nije to nista, samo da pokusas da im objasnis svoje stavove ili jednostavno poneses hranu od kuce da mu daju.
    Marilu, ma znam, naravno. Jednostavno takve misli su mi proletjele glavom, nije to racionalni dio mene odlucio misliti. Nego, to je sad sve iza nas. Omi vec ide u skolu.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    jos prije nego li je sazaznala da je trudna -povratila bi svaki komadic mesa... preko noci je doslovce postala vegetarijanka...kako je rodila-opet zelja za mesom i sve po starom...da,pogadjate, rodila je vegetarijanca (prvog i jedinog zasada u obitelji).
    moja je teorija da djeca vole hranu koju mame jedu u trudnoci; kada doje, osobito ako dugo doje, da vole hranu koje mame jedu u razdoblju kada ih doje i dok su jos mali da oponasaju prehrambene navike jednog clana uze obitelji (moze biti mama ili tata ili netko drugi blizak im).
    Shantana mi potvrdjuje tu teoriju u potpunosti, ali vjerojatno ima i izuzetaka.

    Imam dosta prijatelja cija su djeca vec starija ili odrasla (u dvadesetim) i koja su vegetarijanci od rodjenja. Gdje god su roditelji bili "cvrsti" vegetarijanci s bliskim i dobrim odnosom sa svojom djecom, djeca su ostala vegetarijanci. Nije bilo onoga. sto se cesto spominje, da se djeca pobune protiv roditeljskog autoriteta pa pocnu jesti meso i slicno.

    Ima jedna lijepa slikovnica na engleskom o vegetarijanstvu, evo linak pa pogledajte, Herb The Vegatarian Dragon...
    http://www.dragonherb.com/aboutherb.htm
    dobra je i zbog toga jer je poruka price da i Herb i Meathook (zmaj mesozder) mogu ipak zivjeti u miru , sreci i uzajmnom postovanju)
    U drugoj slikovnici, Herb je izdao svoju zbirku recepata

  4. #104

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    inace, danas nam je bio jako lijepi dan, sav veganski....u jednom Environmental centru bila je svecanost lokalne organiski uzgojene hrane (s allotmenta, iz obliznjih lokalnih farmi, ljudi su donosili hranu uzgojenu u vrtovima...), a grupa kooperativaca s allotmenta na kojemu ucimo o bioloskom uzgoju hrane, koji su organizirali svecanos,t su vegani. Bio je veganski cafe, radionice o svemu i svacemu (permakultura, travarstvo, sprouting, food for mood, o ukisljavanju (ta mi je najbolje sjela ).
    Bilo je puno djece i beba (dojecih) pa kada zbrojim piknik od petka s mamama koje obrazuju kod kuce, upoznali smo u ova dva dana sedam novih malih vegana.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Gdje god su roditelji bili "cvrsti" vegetarijanci s bliskim i dobrim odnosom sa svojom djecom, djeca su ostala vegetarijanci. Nije bilo onoga. sto se cesto spominje, da se djeca pobune protiv roditeljskog autoriteta pa pocnu jesti meso i slicno.

    isto vjerujem da je tako..
    cak ako i dodje do kraceg 'bunta' stvari se posloze na staro kad isti prodje...
    mislim da cak jedna forumasica ima takvu pricu... rodjena u vegi obitelji,pa se 'pobunila'/isprobala meso u adolescentskoj dobi,vrlo kratko... i ponovno se vratila toj ishrani...
    hm,ali po toj teoriji -moj vegetarijanizam je istodjelomicno inspiriran teenagerskim buntom... zar cu se i ja vratiti 'korjenima' slavonskih pokolja kad odrastem?
    sva sreca nije inspiriran samo buntom...

  6. #106

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Mozda je ta promjena bila inspirirana kojekavkih buntom, lucky day, ali ono sto te zadrzalo vegetarijankom su puno dublji razlozi, tako da zaboravi na kulen!

    Ja sam postala veggy sa 16,17 g kad sam pocela meditirati. Tijelo je samo odbacilo meso, imalo je okus pokvarenog i mrtvog (sto ustvari i je). Nisam tada imala nikakve stavove zasto ga ne bi jela, niti sam znala jednu jedinu osobu vegetarijanku... prvi problem je sto doslovce nisam nista imala za jest, trebalo mi je dosta dok ne skuzim kako cu se snaci sa svojim novim potrebama. Sjecam se da sam jednom i pojela kranjske kobasice jer nije bilo niceg drugog u fridgu.... ali mi ni nije bilo zao jer je svijest o samilosti, ekologiji i dr. dosla tek za neko vrijeme i upravo ta svijest je ono sto me zadrzalo da i dalje beskompromisno ostanem tu gdje jesam. Zdravstveni apspekt me poceo zanimati tek s trudnocom, a jos uvijek me (kao i za platnene pelene) najvise motivira ekologija. Tj. ne motivira jer mi motivacija ne treba, kao sto mi ne treba ni za disanje koje je prirodno, vec sam ponosna na sebe radi ekoloskog aspekta vegetarijanstva. A sto se samilost prema zivotinjama tice, uvijek se sjetim komentara moje drage prijateljice koji me zbunjuje jos uvijek: "joooj, Anita, pa da ja razmisljam o tome i ja bi bila vegetarijanka." Pitanje je zasto ljudi ne razmisljaju?

  7. #107

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    lucky day, ali ono sto te zadrzalo vegetarijankom su puno dublji razlozi, tako da zaboravi na kulen!
    uf nemoj mi ni spominjati! :zombie-smajlic koji povraca od same pomisli na kulen: no ono sto meni ostaje iz mojih 'korjena' je ocajno skvicanje svinja pred smrt u dvoristu moje bake... to se radilo zorom i djeca bi jos bila u krevetu i,jel, ne smiju to vidjeti... ali nsmo ni trebali vidjeti-culi smo...
    i jos uvijek odzvanja...

    A sto se samilost prema zivotinjama tice, uvijek se sjetim komentara moje drage prijateljice koji me zbunjuje jos uvijek: "joooj, Anita, pa da ja razmisljam o tome i ja bi bila vegetarijanka." Pitanje je zasto ljudi ne razmisljaju?
    imam istiprimjer...
    ono stomije drago je da je bar iskrena...
    meni je vise pitanje - KAKO MOZE ne razmisljati? mislim, sve i da hocu ja to ne bi jednostavno mogla...

  8. #108
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja sam razmišljala zašto jednostavno ne nađu neki tiši naćin ubijanja a ne klanje, mislim... pa recimo metak u čelo i gotovo,
    kad su moji klali kokoše imala sam samo jedan zahtjev: giljotiniranje jer im je tako smrt najbrža.

  9. #109
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Prijavljujem jednog malog sisavca i vegetarijanca

  10. #110

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ja sam razmišljala zašto jednostavno ne nađu neki tiši naćin ubijanja a ne klanje, mislim... pa recimo metak u čelo i gotovo,
    kad su moji klali kokoše imala sam samo jedan zahtjev: giljotiniranje jer im je tako smrt najbrža.
    Trošak za uspavljivanje životinja prije klanja je 1 penny, što bi na sat iznosilo 500$ s obzirom na količinu životinja, pa se stoga radi previsokog troška ta metoda ne koristi.

  11. #111
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    1 peni na 100-150 kila mesa?! pa neka dignu prodajnu cijenu. neće se niti osjetiti na kilo mesa

  12. #112

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    1 peni na 100-150 kila mesa?! pa neka dignu prodajnu cijenu. neće se niti osjetiti na kilo mesa
    Iovako je cijena mesa sponzorirana od drzava, pa tako vodu mislim velike kompanije po Americi uopce ne placaju. To je ono tipa, meso se treba imati, i zato treba biti dostupno svima, pa taman ono bilo i nekvalitetno, bitnije je da se moze prodati. Mislim da cijene jedne lb (pounde) to je negdje oko 450 gr bi u stvari kostala $60 u US da se ne sponzorira.
    Meni je samo uvijek bilo suludo trositi toliko da bi na kraju za pojedenih tko zna koliko kg proteina dobio puuunno manju kolicinu . Tocne cifre sam negdje procitala, ali samo pomislite koliko jedna krava pojede sto zitarica, sto onog stocnog brasna ili cime ih vec hranu, a onda pogledajte koliko stvarnih kg proteina dobijete? A tek koliko se zagadi okolisa s takvim uzgojom??

  13. #113

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Evo, direkt iz novog broja British Medical Journal, 2006;333:936 (4 November).
    istina, nije za djecu, nego za starce, ali mozda su moguce paralele
    a i djeca ce jednom postati starci.


    Vegetables may slow cognitive decline in older people
    London Robert Short


    Eating lots of vegetables is associated with a slowing of cognitive decline in older people. In contrast, a high intake of fruit does not slow the rate of cognitive decline.

    This was the conclusion of a six year study of 3718 people aged 65 years or older by Martha Morris of the Rush Institute for Healthy Aging, Chicago, and colleagues (Neurology 2006;67:1370-6).

    The participants were taking part in the Chicago Health and Aging Project (CHAP), a 1993-2002 cohort study of older people from a population that is 62% black and 38% white. Participants answered a food frequency questionnaire and received cognitive assessments at baseline and at three and six year follow-ups. Cognitive function was derived from four tests.

    People in the fourth fifth in terms of vegetable intake ate a median of 2.8 servings a day. They had 40% less cognitive decline than the fifth of . . . [Full text of this article]


    ako nekoga bas zanima cijeli clanak, moze se kupiti na http://bmj.bmjjournals.com/cgi/conte...333/7575/936-a

  14. #114

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    nedavno nam je dijete obznanilo za ruckom, iz vedra neba, dok smo mi pricali o sastojcima nekih vegetarijanskih kobasica: "I like organic! I don't eat piggy's food!"
    Bas nas je raznjezila.
    A i vise ne govori da hoce jesti zabe. Sada samo kaze da hoce cipele od krave (kada su sve roze, opcaravajuce, takve...."

  15. #115

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    mene nesto pati u zadnje vrijeme
    moj maleni je usao u 14 mjesec i sikica mu je glavna te veoma malo(da ne kazem bas nimalo) jede sto mu pripremim.naravno imamo mi i svijetlih trenutaka kada pojede pun tanjuric variva od kelja npr ili mahune,azuki i sl. ali ti su se trenuci odigrali uglavnom kada smo bili kod bake koja zivi u prirodi gdje je zrak predivan,pa sam taj dobar apetit pripisala promjeni zraka..
    voli pojesti krusku,jabuku i sve je to mi prihvatljivo no pati me to sto mu mm daje stapice(grickalice) pa keksice razne pa kad jede cokoladu mu odlomi komadic pa mu da("da dijete proba") i tako.meni se dize kosa na glavi jer pri rucku nista nije pojeo a onda mu mm takve stvari daje koje sirokih ruku prima.
    kako da se nosim sa time jer ne zelim nikako dijete navici na te nistkoristi gluposti pa se pitam sto mu dati za grickanje ako je vec za to raspolozen?

  16. #116

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    ah,mozda bi obzirom na situaciju bolje zvucalo da mi je maleni u 14mjesecu no radi se o lapsusu-on je usao u 16mjesec
    ne znam da li sam bila jasna..kada se desi da on citav dan nista od dohrane ne pojede osim mozda koju vocku,onda mi je vec normalno da mu dajemo keksice da barem jos nesto pojede.ljudi sto da radim :?

  17. #117

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    procitaj Gonzalesa
    obiteljski ruckovi pri kojima odrasli jedu slasno iz svojih tanjura, su, kazu, dobar poticaj za toddlere da jedu.
    Ili mu stavi na stolic ili pod ili negdje gdje mu je dostupno, njegov rucak, pa neka dolazi kao maca kada se uzeli
    gonzales toddlere usporedjuje s macama , sto se prehrambenih navika tice. Lunjaju okolo jer je svijet prezanimljiv da se sjedi i jede, pa kada ogladne onda se vrate na posudicu.

  18. #118
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Slazem se sa Saradadevii, i imam nas kao primer.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    e cure,moja micamaca je otkrila cari sjedenja za stolom duz rucka na nacin da trazi posudje i zdjele sa hranom-zeli ih pred sobom pa onda mijesa njihov sadrzaj-rukom ili zlicom,pa pocne gnjeciti i igrati se sa gravitacijskom silom..nakon svakog rucka cistim pod i inventar gdje hrana vec zavrsi.
    cinila bih to sa vecom radoscu da mu nesto i u ustima zavrsi.
    imam u planu procitati knjigu,tnx

  20. #120
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Kod nas je sve bilo super do polaska u vrtić s tri godine, makrobiotička prehrana, zdravlje. Nekako sam uspjela uvjeriti mm u loše strane šećera i važnost uravnotežene prehrane dok me većina gledala čudno i s neodobravanjem unatoč tome što je za razliku od većine djece bio zdrav(to su pripisivali nečem drugom). Najviše me smetalo kad bi mu donosili slatkiše unatoč tome što bi ja govorila da mu ne dajem.
    Sada sam se u svemu tome pogubila i ne znam što da mislim, ne znam kako postupati. Teško je biti drugačiji u maloj sredini, loše je imati sukobe za stolom.
    Koliko mi imamo pravo zabranjivati djetetu da jede nezdravu hranu i gdje je granica narušavanja njegovog integriteta ?

  21. #121

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Koliko mi imamo pravo zabranjivati djetetu da jede nezdravu hranu i gdje je granica narušavanja njegovog integriteta ?
    ako uklonis npr. otrov za stakore, koji je naumio pojesti, ne ugrozavas mu integritet.
    umjesto da uklanjam, ja radje stvaram suprotne prehrambene situacije i predupredjujem nepozeljne.

  22. #122
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj -Sanja- prvotno napisa
    Saradadevii - onaj smajlić što se klanja.
    samo da se nadodam...ja i decko vegetarijanci vec godinama i cijelu trudnocu vegetarijanstvo (ne valja u trudnoci praviti neke drasticne promjene ako tijelo nije naviknuto)...samo sam jela jaju u trudnoci sto sada vise ne cinim...

    kada sam rodila Nilu, tu prekrasnu i zdravu djevojcicu bila sam u sobi sa tri majke i 5 djece (show :D ). Ja sam dobivala iz kuhinje posebnu vegetarijansku hranu (lakto-vegetarijansku) i svaki puta kada bi donosili hranu negativno bi me deklarirali tako da bi se svi prisutni u sobi (osim mene, naravno) tiho nasmijali....

    ja sam inace cijepljena protiv takvih jer sam cijelog zivota bila u takvim neobicnim sitacijama kada sam se "debelo" isticala...ali sam potpuno popiz**** kada su me jednu vecer u sobi stale njih tri peglati kako je njima vegetarijanstvo "bolesno razmisljanje" (upravo tim rijecima)....ja sam tako popiz***** i rekla im sto njima nije bolesno razmisljanje da svaki dan doje svoju djecu i u pauzama kolektivno puse na balkonu sobe, a da ne govorim kako su nam u sobu dolazile dvije trudnice s "trudnickog" odjela i pusile zajedno s njima....

  23. #123

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    abonjeko,nisi usamljena po pitanju vegetarijanstva i neprihvacanja okoline.mnogo nas bi ti moglo prepricati vlastita neugodna iskustva
    no ja ne zelim rasipati svoju energiju ponavljajuci nesto negativno i u potpunosti krivo.
    imala sam mnostvo puta razgovore i objasnjavanja sa svojom majkom i bliznjima o vegetarijanstvu,u kojima sam veoma jasne i sigurne cinjenice stavila pred njih no oni su i dalje pricali svoje(kako ce mi se dijete na takovoj prehrani razboljeti itd.),poricuci vegetarijanstvo kao sigurno za djecji razvoj.
    sa vremenom su me takve price i razgovori izmorili pa sam se okrenula necemu vrlo vrednijem..ucenju uvazavanja i prihvacanja drugih iako su nam misljenja i vjerovanja dijametralno suprotna.
    kao sto Walt Whitman kaze u jednoj svojoj pjesmi:
    "Od ovog casa proglasujem da sam se razrijesio granica i umisljenih međa,idem kamo me srce vuce,sad sam svoj potpuni i bezuvjetni gospodar,
    osluskujem druge i obzirno uvazavam sto kazu,
    zastajem,istrazujem,primam,razmatram,
    uljudno,ali s neporecivom voljom,otresam se veza sto me zele vezati."
    Nazvao ju je pjesmom o slobodnom putu..

  24. #124
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno Ne-jedenje mesa i naš tata koji ga jede...

    Bok!
    Imamo malu djevojčicu od 9 i pol mjeseci.Tata nema neko znanje (što i priznaje) o prehrani, jede, kao što je tu već netko rekao, po navici.
    A ja ne konzumiram ubijene životinje već više od pola života. Razlog: suosjećanje.
    I naravno da ne želim da naš mali miš jede meso.
    Tata je rekao da prihvaća, samo da ona mora biti zdrava. U suprotnom, će kao on preuzeti brigu o njenoj prehrani.
    To sve nije tak dramatično.
    Ali, ljetos, u samo 2 dana, kako su me iznapadali njegovi! A ja baš ko ovaj , tužna jer ne razumiju. Ili bolje, ne osjećaju. Jedna rečenica je išla doslovno ovako: "Di bi ja došla da razmišljam o nekoj glupoj kokoši u kokošinjcu?! Pa baš me briga za nju!!!"
    A meni...koma, srce me boli jer je njihovo tako okrutno.Kako to može bit?
    Ja imam onda neku grešku : mene je za sve briga! Sad ovo možda čudno zvuči, ne znam...meni ne - ali ja tu sreću da osjećam brigu za sva živa bića ne pripisujem sebi.Ne. To mi je dato. Doslovce sam se jedno jutro probudila i znala da odsad više ne jedem meso. I to je bilo to.
    Zato kažem da mi je to Dar s Neba, Božji Dar.
    S našom majuškom će tek krenuti priče, objašnjavanja. Ali mislim da je neminovno da će ih biti. I znate već koja dječja pitanja mogu uslijediti."A kaj onda moja sestrična ne voli životinje kad jako voli hrenovke?", "Kak ona ne zna da se gica morala ubiti za to?" itd
    Molim vas, vi iskusniji, kako to nekako,relativno glatko, izvesti da ne zaratim cijelu obitelj?
    Hvala

  25. #125

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Teica - ne mogu dugo, ali bez zaraćivanja obitelji na bar jedno vrijeme, neće ići. Krut um reagira kruto i reakcije su krute i oni očekuju da svoje stavove uskladiš s njihovima ili su strane zaraćene.
    Pa su jedno vrijeme zaraćene, nakon toga obje strane shvate da se ni jedna neće mijenjati, ali da svatko ima pravo i odgovornost prema svojem djetetu i u to se nitko ne smije petljati i onda su odnosi dobri.
    Evo, ukratko. Nema instantne harmonije u okruženju gdje postoji velikih razlika u načinu života.
    No, bit će zabavno!

  26. #126

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Sjetila sam se jednog primjera - slatkog prijedloga - pokušaja usklađenja - mojih roditelja koji su nam rekli da bi oni prestali jesti meso, ako mi počnemo jesti ribu. To je bio jedan od simpatičnih pokušaja.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Nisam vegetarijanac i nemam ništa protiv vegetarijanstva, a ova pitanja postavljam samo zbog znatiželje.
    Kako objašnjavate djeci zašto ne jedete meso i zašto to očekujete i od njih? (emocionalni, zdravstveni, vjerski ili drugo nešto)
    Kako im objašnjavate to da su većina ljudi i djece mesojedi i kakav stav kod njih gradite o mesojedima?
    Možete li uistinu držati pod kontrolom unos namirnica bez elemenata životinjskog podrijetla jer ima namirnica za koje čovjek nikad ne bi rekao da imaju takve elemente a kad ono...
    Ako su razlozi vegetarijanstva emocionalni, zanima me biste li djetetu uskratili neki lijek zato što ima elemenata životinjskog podrijetla ili imate saznanje da je testiran na životinjama?
    Ja bih rado bila vegetarijanac teoretski, ali kad nanjušim meso sisavaca... Eto, mene zanima, kakav je to mentalni i karakterni sklop. Mislim, ja ronim suze kad vidim da se muče životinje, ali kad ogladnim ne želite se naći sa mnom na pustom otoku. Dakle, koliko ste spremni na kompromise?
    E još nešto: Što se događa kad bračni drug nije vegetarijanac i ne želi da se djeci uskraćuje meso? Odnosno, je li to bio faktor kod biranja partnera? To ide uz ono s kompromisima.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    507

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Ja bih rado bila vegetarijanac teoretski, ali kad nanjušim meso sisavaca... Eto, mene zanima, kakav je to mentalni i karakterni sklop. Mislim, ja ronim suze kad vidim da se muče životinje, ali kad ogladnim ne želite se naći sa mnom na pustom otoku.
    Ja ovo ne kužim :shock: . Što je pjesnik želio reći???

    Vegetarijanac se ne može biti TEORETSKI...

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    507

    Početno

    Vidim da tu ima i onih koji bi pojeli i ljude kad su gladni na pustom otoku.

  30. #130
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Pricali ste o vrticima i prehrani - kada sam bila s Anitom na razgovoru pri upisu u vrtic, pitali su me kakvu hranu jede odnosno odbija li nesto od hrane. Pitala sam odnosi li se to na vegetarijance i sl. na sto mi je odgovoreno da se trude izaci u susret svima koliko je moguce. Pitat cu najesen sto to tocno znaci

  31. #131

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Kako objašnjavate djeci zašto ne jedete meso i zašto to očekujete i od njih? (emocionalni, zdravstveni, vjerski ili drugo nešto)
    Kako im objašnjavate to da su većina ljudi i djece mesojedi i kakav stav kod njih gradite o mesojedima?
    Ja ću sutra odgovoriti na tvoja pitanja, no prije toga ti pliz meni također obrnuto tj- da li ti npr. djetetu govoriš zašto DA jesti meso, kako je ono došlo do tanjura i zašto postoje neki drugi ljudi koji ga ne jedu i kakav stav gradiš kod nje o vegetarijancima?

  32. #132

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Zaboravih pridodati i onaj dio zašto očekuješ od svojeg djeteta da jede meso (vjerski, emotivni, zdravstveni ili nešto drugo?)

    Thanks.

  33. #133
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    no prije toga ti pliz meni također obrnuto tj- da li ti npr. djetetu govoriš zašto DA jesti meso, kako je ono došlo do tanjura i zašto postoje neki drugi ljudi koji ga ne jedu i kakav stav gradiš kod nje o vegetarijancima?
    evo, mogu ja reci kako je kod nas.
    meso se jede, od kad djeca znaju za sebe, i to im nije upitno. Ne opisujem im svaki put za ruckom kak smo dosli do tog mesa i sto se sve dogodilo prije nego sto je rucak dosao na stol, ali starije dijete je definitivno svjesno toga sto jedenje mesa podrazumijeva. Ali mu je to prirodno, kao sto je vjerojatno i macicu prirodno pojesti misa.
    Zna da postoji opcija vegetarijanstva, moja sestra s kojom se puno druzi je vege. Objasnili smo mu da je ona 'biljojed' i njemu je to skroz ok, nikad je zbog toga ne gnjavimo, i dijete nema dojam da je jedan izbor vredniji od drugoga. Ako jednog dana odluce sami biti 'biljojedi', meni je to skroz u redu, ali cu ocekivati da se sami brinu oko ekstra menija.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    99

    Početno

    Ja nisam vegetarijanka ali sam željela napisati nešto na tu temu kako ljudi gledaju na vegetarijance.

    Prije par godina u moju bivšu firmu došla je raditi jedna veganka.
    Kad su kolege skužili da ona jede isključivo namirnice biljnog porijekla drvlje i kamenje na nju.A tek kad je rekla da joj se tako i klinci hrane bilo je svega....pametovanja,ogovaranja i sl.
    Meni je ta mama bila super!
    Svako jutro se rano dizala i svojim klincima pekla kruh,pripremala obrok za vrtić(tete su imale sluha),radila im domaće gricke i slatkače.
    Djeca su super zdrava,ako im neko i pokuša nešto podvalit ispljunu hranu jer im ne odgovara(nisu navikli na okuse mesa,ribe,jaja).
    Često sam im bila gost na večeri i iznenadila sam se koliko ona maštovito kuha.Ok.,bilo je drugačije....ali tko sam ja da tvrdim da je moje bolje.
    Uostalom moje "normalno" je njoj drugačije.

  35. #135
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nemam ništa protiv vegetarijanstava

    no
    jel može malo pitanjce:
    onda nije prihvatljivo da vegy obitelj ima za ljubimca psa ili mačku, zar ne?

  36. #136

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    99

    Početno

    Kak to misliš?...zainteresiralo me pitanje.
    Moji vege frendovi imaju!

  37. #137

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    mgrubi, ne kužim, pa neće imat filadendron ?

    ili će mačka morat ivegan?


    ontopic

    jedem meso, ali mi je najbolja frendica vege i sve 5

    niti ona mene preodgaja,niti ja nju....dok smo jo šputovaka okolo prije nego nas je život razdvojio ja sam iz solidarnosti jela isto što i ona po hotelima

  38. #138

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    tipfeleri

    mačka postato vegan



    putovale

  39. #139
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    kolegice, taj vas uradak je stvaaaaarno

    dajte malo te prste na tipkovnici kontrolirajte.

    MGrubi, postoji i vege hrana za zivotinje.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    visok tlak i 40 u hladu.....

    kad umrem ,bit će ti žao

  41. #141
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Lenni prvotno napisa
    Kak to misliš?...zainteresiralo me pitanje.
    Moji vege frendovi imaju!
    pa bila sam na onoj stranici priijatelja životinja, i razlozima za veganstvo se navodi i mesna industrija i njena okrutnost prema životinjama u uzgoju
    dakle, kad je razlog za veganstvo bojkot takvog odnosa prema životinjama (emocionalne naravi) onda se ne mogu imati ljubimci koji se hrane mesnom hranom jer je to iz te industrije

  42. #142
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ismiki, tako me ni pokojni caca koji jest umro od visokog tlaka nije emocionalno ucjenjivo. :shock:

  43. #143
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Lenni prvotno napisa
    Kak to misliš?...zainteresiralo me pitanje.
    Moji vege frendovi imaju!
    pa bila sam na onoj stranici priijatelja životinja, i razlozima za veganstvo se navodi i mesna industrija i njena okrutnost prema životinjama u uzgoju
    dakle, kad je razlog za veganstvo bojkot takvog odnosa prema životinjama (emocionalne naravi) onda se ne mogu imati ljubimci koji se hrane mesnom hranom jer je to iz te industrije
    Pa rakoh ti da ima i vege hrane za zivotinje.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    99

    Početno

    MGrubi kao što marta kaže ima i vege hrana za kućne ljubimce.
    Tako moji frendovi hrane svoje pse a lijeće ih homeopatiom.
    Koliko vidim svi su zdravi ali moji psi nisu vegani pa ne znam puno o tome a i glupo se osjećam dok ovo pišem jer nije tema...da me ne pošpotaju

  45. #145
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    nemojte me zezat da netko ima ljubimca mesojeda i pretvori ga u biljojeda :shock:

    koje je objašnjenje za TO? :?

  46. #146

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    ismiki, tako me ni pokojni caca koji jest umro od visokog tlaka nije emocionalno ucjenjivo. :shock:
    ja sam profesionalac 8)

    btw

    čovjek odlući da neče jest meso, tako odgaja svoju djecu....razumijem

    ali kad je Floki odlučio biti vege ?

    To mi je ipak nametanje svog izbora

  47. #147
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Osim mačića kojima treba taurin (iz mačjeg mlijeka) - ostatak živine preživi vege dijetu.

  48. #148
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    ismiki, tako me ni pokojni caca koji jest umro od visokog tlaka nije emocionalno ucjenjivo. :shock:
    nisam te ciljala ...
    nisam shvatila da ima na tržištu vegi hrana za te beštije


    no, ja sam ionako protiv hranjena mačaka i pasa gotovom hranom (ka da jedem čitav život paštetu)

  49. #149
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ne radi se o preživljavanju. i felidae i canidae u prirodi love i jedu meso. kužim da čovjek može ODLUČITI da ne jede meso (ja ga godinama nisam jela) ali ne kužim da se ne može suočiti sa činjenicom da ostale životinje to čine.

  50. #150
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    ismiki, tako me ni pokojni caca koji jest umro od visokog tlaka nije emocionalno ucjenjivo. :shock:
    nisam te ciljala ...
    nisam shvatila da ima na tržištu vegi hrana za te beštije


    no, ja sam ionako protiv hranjena mačaka i pasa gotovom hranom (ka da jedem čitav život paštetu)
    samo paštetu, oću reči

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •